forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KLO 72 Neću umrijeti kao lovina
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/04/2017 : 20:21:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Izvorno je to trebala biti proslava, jer je u pitanju bilo vjenčanje mog brata. Ali u Mortagneu nikad ne znaš što doista znači proslava.

Kolorka 72 • Neću umrijeti kao lovina • 120 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alfred • Crtež Alfred • Prijevod Leni Bastaić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 21.4.2017. • Cijena 120 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-72-necu-umrijeti-kao-lovina/420/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/04/2017 : 11:13:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Alfredov minimalisticki crtez mi ne lezi. Naprosto mi nije dovoljno stripovski dobar. Kod "zasto sam ubio pierrea" tema je mracna i bolna, ali dobro vodena, jer se nazalost i strasne stvari dogadaju, koje je autor iznio na vidjelo,pa me zanima i ovaj naslov.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

dino alic
Junior Member

Croatia
363 Posts

Member since 23/01/2003

Posted - 07/05/2017 : 22:02:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dino alic an AOL message  Send dino alic a Private Message  Reply with Quote
Još jedan mračnjak ali ne s tolikom težinom koju je imao Pier.Crtež i dalje negledljiv ali možda jednostavno takav mora biti uz ovu krvavu obiteljsku dramu.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/05/2017 : 00:48:03  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Alfred (pravo ime je Lionel Papagalli) nam je poznat po prilično teškom albumu Zašto sam ubio Pjera,u kome je samo potpisnik crteža.U Lovini je kompletan autor (mada po književnom predlošku Guillaumea Guerauda),ali tematika je i dalje mračna i teška.Glavni junak,kome se ne pominje ime,živi u varošici Mortagne,u kojoj ljudi rade ili u vinariji Klement ili u pilana Listrak.I na osnovu toga se i druže međusobom,venčavaju,..A svima je lov pasija.Njegova porodica odvajkada radi za gospodina Listraka;brat,Arnaud je problematičan mladić koji zajedno sa najboljim prijateljem Fredom,još gorim tipom,kreće da maltretira seosku ludu Terensa.Sestra,kao i roditelji su klasični provincijalci uskih shvatanja,a on planira da krene skroz drugim životnim putem,pa ga svi gledaju kao crnu ovcu.U takvom okruženju,luda Terens i njihove zajedničke šetnje su mu jako značile.
Ali jednog dana,Terens neće doći da mu pravi društvo na putu do kuće.

Alfredov crtež mi nije baš seo u Lovini;njegov minimalizma,za razliku od Zašto sam ubio ...je ovde počesto i previše minimalistički.
Priča je jako dobra,ali ipak sam očekivao neki tvist u drugom delu albuma - nekako mi je kraj prilično očekivan.Tako da mi je Lovina tip albuma koji je sasvim dovoljan za jedno čitanje.

4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 11/05/2017 00:48:28
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/06/2017 : 19:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Miroslav Cmuk aka Luca_Torelli na portalu Gradskih knjižnica Rijeka:


http://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Necu-umrijeti-kao-lovina-surova-rekonstrukcija-krvoprolica-ispricana-jezikom-stripa





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/09/2017 : 16:39:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Nacelno vjerojatno ispodposjecan strip, ali meni sigurno ide u kolekciju (doduse, nisam citala Pierrea, sto bi tek onda bilo!)
Dugo sam se kao mlađa fiksirala na motive za nasiljem, a posebno masovnim nasiljem. Kad i osjetim potrebu da nekoga ili nesto ozlijedim, uvijek sam to sama ja - ne razumijem sto to znaci zapravo zeljeti udariti ikoga, sto to znaci zeljeti se potuci ili zadati udarac. Ipak sam ponekad zadavala psiholoske udarce, valjda je zivot takav da je neminovno nekoga povrijediti - no nikad nisam osjecala da je to nesto pravedno, nesto sto treba napraviti.
Zato su mi bili bizarni i neshvatljivi ti "pravicni" masakri, gdje bad guys umru i to je to.
Ipak, mislim da ovaj strip dobro docarava sto nekoga do toga moze dovesti, iako nije ni na cijoj strani jer je prekratak i povrsan.
Da je barem autor svoj talent iskoristio za bolju gradnju price - ovako ostaje tuzan vic, geg, forica, ali nista vise od toga. A tema je prezanimljiva.
Kad bi barem ovo bio nepromisljeni prequel junakovom boravku u zatvoru - a to bi onda u nastavcima mogla biti stripcina. Iako je vec nekako malo upropasten likom Terencea, sve bi i dalje moglo biti jako, jako dobro.
Mozda da mu napisem pismo, da ga zamolim za nastavak? :)
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 07/09/2017 : 21:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Nacelno vjerojatno ispodposjecan strip, ali meni sigurno ide u kolekciju (doduse, nisam citala Pierrea, sto bi tek onda bilo!)
Dugo sam se kao mlađa fiksirala na motive za nasiljem, a posebno masovnim nasiljem. Kad i osjetim potrebu da nekoga ili nesto ozlijedim, uvijek sam to sama ja - ne razumijem sto to znaci zapravo zeljeti udariti ikoga, sto to znaci zeljeti se potuci ili zadati udarac. Ipak sam ponekad zadavala psiholoske udarce, valjda je zivot takav da je neminovno nekoga povrijediti - no nikad nisam osjecala da je to nesto pravedno, nesto sto treba napraviti.
Zato su mi bili bizarni i neshvatljivi ti "pravicni" masakri, gdje bad guys umru i to je to.
Ipak, mislim da ovaj strip dobro docarava sto nekoga do toga moze dovesti, iako nije ni na cijoj strani jer je prekratak i povrsan.
Da je barem autor svoj talent iskoristio za bolju gradnju price - ovako ostaje tuzan vic, geg, forica, ali nista vise od toga. A tema je prezanimljiva.
Kad bi barem ovo bio nepromisljeni prequel junakovom boravku u zatvoru - a to bi onda u nastavcima mogla biti stripcina. Iako je vec nekako malo upropasten likom Terencea, sve bi i dalje moglo biti jako, jako dobro.
Mozda da mu napisem pismo, da ga zamolim za nastavak? :)


Ti i Anto se opasno razilazite u ocenama...da ne kazem ti i Anto ste raskinuli
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/09/2017 : 23:39:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
suprotnosti se obično privlače.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 29/10/2017 : 14:26:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Mrkva je našla dobru riječ za opisati ovaj strip: površno.
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 29/10/2017 : 14:53:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Strip pročitaš u dahu, ali.. meni je ovo predvidljivo i bez imalo kreativnosti. Ukratko, 5/10

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

udarnik007
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 05/11/2017 : 10:42:10  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
Nakon albuma Come prima koji me naprosto odusevio
procitao sam i "Lovinu" koja je bila na cekanju
neko vrijeme...
Meni jako,jako dobar album. No,osim sto volim malo
mracnije price pase mi i crtez sto,vidim,
s mnogima nije slucaj.
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 07/12/2017 : 10:27:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Crtez nije nesto sto bi privuklo samo po sebi, ali odlicno prati pricu. Prica je odlicna, ne bi to nikako nazvao plitkim ili predvidljivim. Vise zivotnim, jednostavnim... Preporuka.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 28/05/2018 : 16:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Nekoliko mučnih događaja u nama jasno budi empatiju prema protagonistu i bijes prema negativcima. Protagonist je izoliran i prepušten sebi, te primoran uzeti pravdu u svoje ruke. Zlokobna atmosfera vrije dok ne kulminira u ekstremno nasilnom klimaksu čija se brutalnost ne razvlači nikakvim nepotrebnim epilogom. Ovakav način na koji je konstruirana priča podjseća (vjerojatno ne slučajno) na klasične osvetničke filmove iz 70ih.

Međutim, u ovom stripu stvari ipak nisu tako jednostavne. Negativci ovaj put nisu slučajni stranci, nadrogirani psihopati iz The Last House on the Left ili neimenovani provalnici/pljačkaši iz Death Wish. U Neću umrijeti kao lovina junak se okreće protiv svega što poznaje, protiv sredine koja ga je rodila i odgojila, a kad njegovi meci počnu letjeti, oni ne biraju mete. Finalni osvetnički pohod u nama prije izaziva nelagodu nego sastisfakciju koju odobravamo stisnutih šaka. nelagodu dodatno pojačavaju asocijacije na suvremene masovne pucnjave, jedne od najtraumatičnijih simbola našeg vremena, U ovom stripu autor koristi fiksaciju na nasilje kako bi je (za razliku od mnogih vigilante filmova u kojima nasilje donosi finalnu zadovoljštinu i katarzu) izokrenuo u anti-nasilnu poruku.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/05/2018 : 00:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Nekoliko mučnih događaja u nama jasno budi empatiju prema protagonistu i bijes prema negativcima. Protagonist je izoliran i prepušten sebi, te primoran uzeti pravdu u svoje ruke. Zlokobna atmosfera vrije dok ne kulminira u ekstremno nasilnom klimaksu čija se brutalnost ne razvlači nikakvim nepotrebnim epilogom. Ovakav način na koji je konstruirana priča podjseća (vjerojatno ne slučajno) na klasične osvetničke filmove iz 70ih.

Međutim, u ovom stripu stvari ipak nisu tako jednostavne. Negativci ovaj put nisu slučajni stranci, nadrogirani psihopati iz The Last House on the Left ili neimenovani provalnici/pljačkaši iz Death Wish. U Neću umrijeti kao lovina junak se okreće protiv svega što poznaje, protiv sredine koja ga je rodila i odgojila, a kad njegovi meci počnu letjeti, oni ne biraju mete. Finalni osvetnički pohod u nama prije izaziva nelagodu nego sastisfakciju koju odobravamo stisnutih šaka. nelagodu dodatno pojačavaju asocijacije na suvremene masovne pucnjave, jedne od najtraumatičnijih simbola našeg vremena, U ovom stripu autor koristi fiksaciju na nasilje kako bi je (za razliku od mnogih vigilante filmova u kojima nasilje donosi finalnu zadovoljštinu i katarzu) izokrenuo u anti-nasilnu poruku.



Ovim osvrtom si me bas zainteresovao za ovaj do ovog trenutka za mene potpuno neinteresantan strip vukozec! Moracu da ga nabavim u skorije vreme!
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 17/07/2018 : 10:55:17  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
težak strip za čitanje, nema puno stranica i brzo se može pročitati, ali ovo je baš mračno
nisam čitao prije ovog Pierrea, Come prima me nakon ovog samo još više zainteresirala, Alfred kao crtač mi je super, nije ljepota ni realističnost crteža, ali poigravanje s tonovima i sjenama je stvarno genijalno, uvećavanje i smanjivanje kadra isto tako, s tehničkog aspekta ovaj strip je super
ono što me možda nije osvojilo je pripovijedanje, ne ono što je izrečeno, nego početak in medias res i onda retrospektiva, smatram da kad se autor opredijeli za takvo što da mora ili imati neki twist u međuvremenu ili to mora biti stvarno vrlo pogođeno, nažalost ovdje je to ipak bilo predvidljivo i svatko je mogao naslutiti što se događa
ali i usprkos tome strip nije izgubio na težini, nakon što sam zatvorio strip i vratio ga na policu i dalje su se u meni nakupljali mučni osjećaji, i dalje se prisjećam kadrova iz Terenceovog doma, i dalje se čovjek pita kako to da se takva društvena nepravda događa (pa makar i u tako konzervativnoj sredini) i koliko ona mora biti jaka da jedan mladić ovoliko se "otkači" i napravi sve ovo, možda strip postavlja više pitanja nego što daje odgovora, ali i to je određena draž čitanja i potvrđuje vrijednost ovoga
suzdržat ću se od ocjene ovaj put, ako bih išao iskreno bilo bi 4/5, ali koliko me zaintrigirao strip zaslužio bi i više

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/08/2018 : 19:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Da ovaj strip nije rasprodan ne bih ga ni ocjenjivao. Da pojasnim, iskreno cijenim Marka i ono što je ostvario sa Fibrom i brojnim izuzetnim (za stripovnu umjetnost i esencijalnim) naslovima koje je dosad objavio. Također cijenim i ono što ovaj forum predstavlja (a imamo ga zahvaljujući njemu), a to je jedan prostor za širenje strip kulture općenito i međusobnog druženja. Iz tog respekta izbjegavam da se negativno izražavam o Fibrinim izdanjima koja mi se ne sviđaju.

Ovo je definitivno jedno od najgorih. Jedina mi je dilema da li da ocjena bude 0 ili 1.

Koja je svrha ovog stripa?

Zabava, to sigurno nije osim ako ste bolesni u glavu.

Uživanje u lijepom crtežu? Nema ga. OK, shvaćam da ima onih koje maltene samo ovako (inovativno - sic!) crtane stripove vole. Što se mene tiče neka uživaju ako im se sviđa!

Dobar scenarij? Nema toga unutra. Sve je plitko i svedeno samo na bazični šok. Likovi plitki i uz najbolji napor (iz prethodne radnje) ne vidim razlog za ovakvo djelovanje glavnog junaka. Svi likovi su žestoko dementni, a njihovo okruženje i ponašanje iritantno i degutantno.

Čitali bi ovo dvaput? Moja sućut ako vam je život tako prazan. Zapravo najvjerojatnije vam ipak treba hitna stručna pomoć.

Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 07/08/2018 : 00:46:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


Čitali bi ovo dvaput? Moja sućut ako vam je život tako prazan. Zapravo najvjerojatnije vam ipak treba hitna stručna pomoć.


Uhhh...kakve reči, poruke i na kraju efektan zaključak.
Ti mora da si neki psihijatar, i to sa dugogodišnjim iskustvom!?
I na osnovu toga što se nekome svideo strip, procenjuješ da mu je potrebna stručna pomoć!?
Tvoja, ili nečija druga (kome se isto nije svideo strip)!?
Ali da se manem "ćorava" posla...

Meni se strip izuzetno svideo.
Počev od priče koja je teška, surova, ima tu jaku socijalnu crtu bez trunke ulepšavanja i pokušaja da se svet pokaže kao "bolje mesto".
Pa do crteža koji tako dobro dočarava emocije, duševni bol likova, napetost situacije...
Verujem da se svideo većini, pošto je koliko vidim rasprodat.
U svakom slučaju od mene PREPORUKA !!!


Carpe diem
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/08/2018 : 01:23:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Zašto je ovaj strip rasprodan to je druga priča, nagađam da su ga knjižnice povukle, zašto, to ne znam. Osim toga između prodaje i kvalitete ne stoji znak jednakosti.

U pravu si uvrijedio sam ljude kojima se sviđa i to nije u redu, pretjerao sam, isprika svima koji su se našli uvrijeđeni. Pa tako i tebi kojem se on sviđa. Tko voli nek' izvoli!

Ali i dalje stojim na tome da ovaj strip nema ništa za pohvaliti (to je naravno moje mišljenje, ne mislim da kada pišem predstavljam ikoga osim sebe).

Scenarij je loš, tanak i površan. Dobro to se uvijek može protumačiti da je ostavljeno čitatelju da ga on doživi na svoj način, ali previše je to nategnuto da bi prošlo kod mene. Uostalom ničim nije prikazan razlog zašto bi glavni junak bio motiviran za tako radikalnu akciju, niti nagovještaj da bi to bilo u njegovom karakteru. Iz dobročinstva i osjećaja pravednosti, sada ću se ja lupiti po čelu?

Ima li ovaj strip poruku? Likvidiraj sve koji to po tvojoj procjeni zaslužuju.

Ima li ijedna pozitivna ličnost u stripu? Budi li on u ikome nešto pozitivno? Meni je i glavni lik odvratan. Užasavam se lišavanja života bilo koga, bilo da je iz obijesti ili nekontroliranog bijesa.

Kome je ovaj strip namijenjen? U knjižnici ga može posuditi svako dijete, užas.

Koja je poruka ovog stripa?

Nema je, po meni. Cilj mu je da šokira i uzruja i to sjajno radi. Jedino mi je tu nejasno još pitanje motiva. Nadam se da nije puko keširanje.

Crtež, tebi se sviđa? To je OK, ja ne volim tako crtane stripove.

Meni je ovo jedan od najgorih stripova ikada.

Edited by - Peyo on 07/08/2018 01:25:10
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/08/2018 : 08:21:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Mogli bismo iz ovoga povuci vazno pitanje, a to je da li filmi/stripovi trebaju imati pozitivan kraj, da li trebaju imati neki "smisao", poantu, da li dobro mora, treba pobjediti negativno. Namjerno sam pomenuo i film, posto se najcesce takvo "pitanje" postavlja kod filmova. Sigurno su u proslosti postojale komisije koje su pustale ili odbijale filmove na temelju svojih postavka.
Cak i kada imamo pozitivnog glavnog junaka kojemu strada porodica (zena, djeca), to je najcesce razlog za njegovu osvetu, poriv da krene u akciju jedan obican drvosjeca (ajmo tako reci, ovih dana sam gledao film Braven pa zato), znaci dobro treba prevladati zlo ili barem uspostaviti ravnotezu, ispraviti krive drine...

No, ovdje imamo junaka koji... pukne. Sad, nije da nema takvih i oko nas, crna kronika je puna slicnih prica (djeda sjekirom ubio baku i sina, zena ubila svoju djecu pa sebe, motorkom pokoncao susjede...), ali ovdje imamo glavnog junaka koji je istovremeno negativan kao i "pozitivan" lik (kao sto je vukozec napisao, donekle smo empaticni prema njemu) i pocini nesto sto ne bi trebao, ne na takav nacin, iako ima vecih negativaca od njega u stripu. Nesto kao kad Michael Douglas pukne u Falling Down, samo sto tamo nema bas takve negativne sredine kao u ovom stripu - mislim da je to Peyu zasmetalo, uz naravno to da li uopste treba "pricati takve price", te da je nas glavni junak negativac kao i ostali, nerealan scenarij koji ima zelju samo da sokira, ako sam dobro izljustio.

Mislim da je scenarij iz ovog stripa ipak moguc, zasto ne? Drugo je to da li treba pricati takve price ili bi ipak trebali imati neki poucan kraj. Recimo meni osobno smeta ako su filmovi previse "u okvirima", sablonski i prikazuju samo crnobjelu sliku te gdje imamo jasne pozitivne i negativne likove. Mislim, moze i to proci, ali je i tu prava umjetnost kako to prikazati da ne ispadne "B razredno", osrednje, ma lose.
Ono, kad pozelis da glavni junak (glavno ime filma) bude ubijen vec u prvim minutama, ili da te film sokira, iznenadi, da i dobri ljudi stradaju, da nema standardnih, predvidljivih obrata. Ali trebam priznati, ipak je poslije svega crnog nekako utjesno dozivjeti pozitivan kraj, nekakvu katarzu. Iako i "crni kraj" ima svoju snagu, barem sto ti je nelagodno, ostavi ti pitanja, muci te. A onda opet, da li to "treba tako"... to si moze jedino svatko sam odgovoriti. Da li bi trebalo postojati "vrhovno pravilo" kako bi trebali filmovi/stripovi zavrsavati i sta se smije i sta ne - tu mislim da cemo se skoro svi sloziti da si ne zelimo takva vremena, takvu sredinu. Ionako na kraju gledaoci/citaoci odlucuju kakve filmovi/stripovi im vise odgovaraju, ali mislim da trebaju postojati i filmovi tipa Eraserhead te svakojakvi splatter horrori, pa i (lazni) "snuff" sokeri (iako su mi mucni te ih ne zelim gleadti).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 07/08/2018 : 17:00:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Mene baš sada zaintrigirao privju...moram posudit u knjižnici :)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/08/2018 : 00:00:55  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


Ovo je definitivno jedno od najgorih.
Čitali bi ovo dvaput?


ne bih nazvao strip jedan od najgorih u Fibrinoj biblioteci,ali definitivno mi je jedan od najbrže poslatih na razmenu.

Ni delić sekunde se nisam razmišljao da li da ga ostavim u kolekciji (u kojoj ostaje inače više od 95% kupljenih markosovih stripova)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 11/08/2018 00:01:27
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
590 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 28/09/2018 : 16:16:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote

Da ispravim nepravdu prema ovom stripu. Već sam ga nekoliko puta čitao.
Radi se o izvrsnom djelu u kojem autor ne komentira, već samo izlaže, pa se lako upadne u zamku ideje da isti, štajaznam, promiče nasilje. Ukratko, strip govori o bolesnom društvu u kojem živimo. Teško je u istome ostati normalan. Sjetimo se filma Dani ludila (Falling Down) pa i nefiktivnih pucnjava u SAD-u (Bowling for Columbine samo je jedan dokumentarac koji se time bavi)...
Ono što se površnije i olako da zaključiti - akteri "luđaci" jedini su krivci, sve što vidimo zlo je koje su oni učinili.
A sami živimo, neki i podupiru, u bolesnom društvu. E sad, netko izdrži, netko ne. Ali eksplodirati, eskalirati mora.
Još jedna zamka u koju se može upasti je ta da je ovdje (u stripu) prisutno nasilje radi nasilja.
Ista je stvar s Paklenom narančom, Full Metal Jacket, Apokalipsom Danas, Pasijom (za zadnje se zezam, Gibson brije na nasilje).
Nema tu nekog velikog komentara, pametovanja, a sve jasno. I puno je nasilja, ali vrišti protiv nasilja.

Ne treba nikakav komentar na scene razaranja dok u pozadini svira What A Wonderful World ili slične scene u spotu za Lennonov Happy Christmas (War is over). Sud bi trebao biti u nama. Sami ga donosimo.
I nitko (čestit) neće pomisliti da su to reklame za nasilje.

Isto je i s "Neću umrijeti kao lovina".

Humbert Coe
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 08/01/2019 : 20:34:25  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
"Neću umrijeti kao lovina" izvrstan je primjerak naturalističkog komada koji ne analizira već opaža. Ono što opaža jest bolest koju svi nosimo u sebi, a ona je smrtonosna koliko i životna, ona nas rađa i ubija. Sadistički impulsi koji se u djeci stvaraju ne samo kao reakcija na nestabilnu i poremećenu okolinu, već i iz znatiželje, jednostavne, nesavladive znatiželje, dar su prirode, a ona je sve samo ne milostiva. Priroda ne mazi, a ako to ne čini ni odgoj/okolina, onda imamo ono što opaža ovo djelo.

Glavni, bezimeni lik, rođen u mjestašcu koje je priroda nasilja u potpunosti prigrlila, kao majka u ulozi zle maćehe, nikada nije bio nevin. Pustio je ribice da uginu od gladi i gađao mačku sačmom pritom joj raznijevši samo prednje šape. Iako njegov glas pratimo u naraciji djela, on nije osoba s kojom empatiziramo - to je Terence, seoska bena, čovjek s mentalnim poteškoćama i fizičkom deformacijom koji, kao jedini prijatelj glavnog lika, biva zvjerski mučen i ubijen od strane protagonistova brata Arnauda i divljačkog predradnika Freda. Simpatija prema Terenceu u nama rađa bijes prema Arnaudu i Fredu, i u tom trenu mi smo stopljeni s glavnim likom u bujici podražaja ljutnje i šumu koje svu dobrotu i ljepotu ovog svijeta zaglušuje. U tom trenutku čitatelji su polarizirani - ili nastavljaju u toj simbiozi ili se u potpunosti odmiču i s gađenjem čitaju ostatak stripa (stoga i reakcija gospodina Peye).

Nasilje svara nasilje, a lovac u trenu postaje lovina, dok nitko od nas ne umire kao lovac - svi mi umiremo kao lovina majke prirode.

Ovo je doista jedan od najboljih stripova u Fibrinom katalogu koji sam čitao, i uz motiv osvete koji mi je omiljeni u fikciji, ovdje me impresionira minimalistički, gotovo "slice of life" prikaz tame ljudskog karaktera. "Ne znam što bih im mogao ispričati" fino zaokružuje priču, koja će se prepričati još velik broj puta - i nikada neće imati sretan kraj.

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 08/01/2019 20:38:23
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 16/01/2019 : 22:35:12  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Vidin da je ovaj strip poprilično podilija ljude.
Meni je odličan. Bolji i od Pierra i od Come prima. Ne otkriva autor toplu vodu time šta nan odma na početku servira kraj, to je već istrošeno, ali meni se sviđa kako se nakon već serviranoga kraja autor vrati i provede kroz priču sve dok se priča ponovno ne poklopi sa tragičnin krajen.
Recimo da mi je prva asocijacija na ovaj strip "Da sam normalan poludio bih".
Crtež odličan.
8/10

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 16/01/2019 22:35:46
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 18/01/2019 : 12:50:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
I ja sam ovo u međuvremenu pročitao i svidio mi se strip.
Falling Down sa Douglasom isto odličan :D

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 18/01/2019 12:51:07
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 14/01/2021 : 19:00:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je bilo baš dobro, šteta što nije mrvu duže kao Come prima npr.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000