forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KLO 73 Delirična svakodnevnica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/04/2017 : 20:23:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Kratke priče iz serijala DELIRIČNA SVAKODNEVNICA primjer su ironične i ponešto nadrealne vizije svijeta Miguelanxa Prada. Ovaj majstor inteligentnog humora i izuzetan crtač, nagrađivan na brojnim međunarodnim festivalima (Angoulême, Barcelona i Porto, među ostalima), pokazuje kako se svakodnevne situacije mogu odjednom pretvoriti u najneočekivanije noćne more.

Kolorka 73 • Delirična svakodnevnica • 192 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Miguelanxo Prado • Crtež Miguelanxo Prado • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 21.4.2017. • Cijena 180 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-73-deliricna-svakodnevnica/431/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15619 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/04/2017 : 21:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ne sumnjam u Prada.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

edvin
Senior Member

Croatia
1276 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 22/04/2017 : 15:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message  Reply with Quote
najbolji strip 'svih' vremena!

"How long, not long, 'cause what you reap is what you sow!"
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 22/04/2017 : 15:38:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by edvin

najbolji strip 'svih' vremena!


Prado svakako al' ti si ovom izjavom podigao lestvicu ocekivanja na neslucenu visinu...nadam se da ces biti u pravu
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/06/2017 : 11:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Da budem iskrena, meni je Prado inače naporan. Znam da je kvalitetan, ali uvijek mi je njegov crtez djelovao vulgarno, naturalistički. A priče da ne spominjem.
Već sam sto puta rekla da sam sladunjava zenska i da mi Zola nije najdrazi lik na svijetu: pa mi onda ni Prado to nije. Ali i vuče me da ga pročitam, i zanimljiv mi je u toj svojoj različitosti od mene.

Ali ovaj strip je odličan pet. Nedavno sam s jednim forumašem pričala o SOS sreći i kako eto, sve antiutopije nalikuju jedna drugoj pa im je to mana. Dok sam čitala ovaj strip, mislila sam si kako me poglavljima podsjeća na SOS sreću, ali je deset puta bolji jer nema kohezije među likovima, nema nikakvog vrhunca radnje, to su doslovno stripovne kratke priče kojima je zajedničko kritiziranje današnjeg odgoja, konzumerističke kulture i svega što na svijetu ne valja, ali tako da se stvari dovedu do apsurda i da budu dopadljive u toj svojoj apsurdnosti.

Normalno, kao profi su mi se najviše svidjele priče koje kritiziraju odgoj djece (djeca-genijalci su ona djeca koja padaju razrede i imaju sve loše ocjene; mama zica ocjene od profesora govoreći da joj muz ima rak; roditelji se natječu tko će djeci kupiti skuplji poklon).

Još mi je bolje što je Prado iskritizirao ljudsku seksualnost skroz, bez da je posebno vrijeđao jedan ili drugi spol: baš je bio beskompromisan u tome (pa se tajnica ne zeli podati očajniku koji ju vodi na skupi afrodizijački ručak, ali zato te iste večeri bude vrlo prpošna u krevetu s nekim drugim ljigavcem; ili mladi dečko koji krivo shvati signale svoje šefice pa ju krene šlatati, da bi zbog nesporazuma ostao bez mogućnosti napredovanja; ili tip koji se očajnički boji da će ga svi optuziti da vara zenu pa na kraju stvarno pmisli da bi je mogao prevariti - kad već svi to misle).

Svim je pričama nekako zajednička ta aura pastoralnosti (opreka selo-grad), seksualnost i brutalno kritiziranje potrošačkog načina zivota.

I ako smijem iskazati nešto osobnog ukusa, koji nije bitan za vrijednosni sud stripa: Prado crta najbolje sise.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/06/2017 : 13:23:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
e sad ću baš da uzmem i pročitam ovaj strip da vidim da li Prado stvarno crta najbolje sise (u što teško mogu da poverujem;pogotovu kad to kaže devojka).

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 07/06/2017 : 15:04:50  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Da budem iskrena, meni je Prado inače naporan. Znam da je kvalitetan, ali uvijek mi je njegov crtez djelovao vulgarno, naturalistički. A priče da ne spominjem.
Već sam sto puta rekla da sam sladunjava zenska i da mi Zola nije najdrazi lik na svijetu: pa mi onda ni Prado to nije. Ali i vuče me da ga pročitam, i zanimljiv mi je u toj svojoj različitosti od mene.

Ali ovaj strip je odličan pet. Nedavno sam s jednim forumašem pričala o SOS sreći i kako eto, sve antiutopije nalikuju jedna drugoj pa im je to mana. Dok sam čitala ovaj strip, mislila sam si kako me poglavljima podsjeća na SOS sreću, ali je deset puta bolji jer nema kohezije među likovima, nema nikakvog vrhunca radnje, to su doslovno stripovne kratke priče kojima je zajedničko kritiziranje današnjeg odgoja, konzumerističke kulture i svega što na svijetu ne valja, ali tako da se stvari dovedu do apsurda i da budu dopadljive u toj svojoj apsurdnosti.

Normalno, kao profi su mi se najviše svidjele priče koje kritiziraju odgoj djece (djeca-genijalci su ona djeca koja padaju razrede i imaju sve loše ocjene; mama zica ocjene od profesora govoreći da joj muz ima rak; roditelji se natječu tko će djeci kupiti skuplji poklon).

Još mi je bolje što je Prado iskritizirao ljudsku seksualnost skroz, bez da je posebno vrijeđao jedan ili drugi spol: baš je bio beskompromisan u tome (pa se tajnica ne zeli podati očajniku koji ju vodi na skupi afrodizijački ručak, ali zato te iste večeri bude vrlo prpošna u krevetu s nekim drugim ljigavcem; ili mladi dečko koji krivo shvati signale svoje šefice pa ju krene šlatati, da bi zbog nesporazuma ostao bez mogućnosti napredovanja; ili tip koji se očajnički boji da će ga svi optuziti da vara zenu pa na kraju stvarno pmisli da bi je mogao prevariti - kad već svi to misle).

Svim je pričama nekako zajednička ta aura pastoralnosti (opreka selo-grad), seksualnost i brutalno kritiziranje potrošačkog načina zivota.

I ako smijem iskazati nešto osobnog ukusa, koji nije bitan za vrijednosni sud stripa: Prado crta najbolje sise.


Kakvo zapažanje!

Samo bih još dodao: i guzice.

Have mercy
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/06/2017 : 15:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva


I ako smijem iskazati nešto osobnog ukusa, koji nije bitan za vrijednosni sud stripa: Prado crta najbolje sise.



Od Prada sam za sada čitao Trag kredom i Tangente. Čovek crta najrealističnije sise. Obožavam što u njegovim stripovima sise vise. Ili su prevelike pa padaju pod težinom, ili imaju velike bradavice, ili su male ali nekako kruškaste. Čak i žene u njegovim stripovima imaju salce u abdomenu ili su premršave sa dugačkim vratom, ili imaju strije, podočnjake, razbarušenu kosu, velika/riblja usta. A ni muškarci mu nisu ništa bolji. I upravo zbog prikaza te uslovno rečeno 'nesavršenosti' (u biti nesavršene-savršenosti) mi je veoma drag kao crtač.

PS. Čitao sam i Manuela Montana. Malo više vuče na karikaturu nego prva dva stripa, ali ipak su likovi dosta realistični(ji) u nekom pogledu.



Edited by - Jocko on 07/06/2017 15:28:30
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/06/2017 : 15:17:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

e sad ću baš da uzmem i pročitam ovaj strip da vidim da li Prado stvarno crta najbolje sise (u što teško mogu da poverujem;pogotovu kad to kaže devojka).



Ne bih da se hvalim, ali velik sam strucnjak u ovom podrucju. Procitaj strip pa mi javi jesam li u pravu. Okladila bih se da jesam.
A i ako nisam, svi cete profitirati od citanja ovog stripa, svejedno :) stvarno je odlican.

Edited by - Mrkva on 07/06/2017 15:20:20
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/06/2017 : 15:57:02  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je pitanje crtanja sisa zrelo za jedan poll.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/06/2017 : 16:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Mislim da je pitanje crtanja sisa zrelo za jedan poll.



Samo da pojasnim ostatku forumasa: vukozec je ironican i sprda nas zbog studioznosti kojom smo pristupili temi. Nemojte, pobogu, zaista raditi poll. Nemojte.
Go to Top of Page

nedim__
New Member



Bosnia and Herzegovina
122 Posts

Member since 25/12/2014

Posted - 07/06/2017 : 16:39:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit nedim__'s Homepage  Send nedim__ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Mislim da je pitanje crtanja sisa zrelo za jedan poll.



+1

Comication & Comication fb


Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/06/2017 : 16:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva


Samo da pojasnim ostatku forumasa: vukozec je ironican i sprda nas zbog studioznosti kojom smo pristupili temi. Nemojte, pobogu, zaista raditi poll. Nemojte.



Nemojte misliti na torticu kažeš?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/06/2017 : 12:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Delirična svakodnevnica je skup kratkih priča (od 3 do 6 stranica),totalno otkačenih i nadrealnih,koje bih klasifikovao kao komediju apsurda.U njima se Prado na sjajan,duhovit te inteligentan način bavi našom svakodnevnicom,navikama,hirovima i uopšte načinom života, i u kojima se obična situacija pretvara u papazjaniju (da se tako izrazim).
Recimo:sramežljivi profesor sa fakulteta traži prigodan poklon za devojku (koja mu je usput i koleginica),a na nagovor prijatelja odlazi u prodavnicu donjeg veša gde mu prodavačica predlaže prilično provokativan donji veš;i u tom trenutku ulazi televizija i u prenosu uživo prave sa njim,prodavačicom i seksi rubljem koje trenutno gleda, reportažu.I tako se sramežljivi mladić nađe u totalnoj neprijatnoj situaciji.

A ovo je i normalna priča;ima ih dosta i žešće ludih,nadrealnih i tako to.Recimo:devojka dolazi na sudsko ročište,u vezi nekakvih autorskih prava,i ubeđena je da je greška u pitanju.Međutim,jedan pisac koji je napisao izvestan roman je tuži da ona svojim životom kopira taj roman - svojim fizičkim izgledom,načinom života,...Ženska ne može da veruje šta joj se događa ...

Pored fenomenalnog Pradovog crteža,uživao sam u ovom ludačkom humoru,kakav samo neki španac može da osmisli;jedino imam zamerku što je često na kraju priče neki svršetak koji i nije preterano smislen,više je bilo kao ono "wtf?".Te zbog toga pole ocene niže od odlične.

4.5/5

Veliki plus kod Delirične svakodnevnice je što ovde baš ima materijala za čitanje,pa se isplati za sve pare - recimo,Abelarda,koji je jeftiniji za 30 kuna (500 dinara),sam pročitao za maksimalno pola sata (a i to uz maksimalno rastezanje),a za ovaj sam izdvojio bogami celo poslepodne (što na čitanje,što na uživanje u Pradovim majstorijama).

U svakom slučaju,preporuka;ako ste štovatelj Prada,masthevuša!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 14/06/2017 : 12:28:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Ali daj nam reci nesto o najvaznijem..
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/06/2017 : 12:30:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
@mrkva
Prado odlično crta ženske stripa,ali su mi još bolji njegovi sunarodnici - Bernet i Ortiz (a jedan moj prijatelj,koji samo prati forum pa me je zamolio da to kažem u njegovo ime,dodaje i Font)

@markos
Deliričnu svakodnevnicu si skupio iz ovih stripova:
http://www.bedetheque.com/serie-8486-BD-Chroniques-absurdes.html
http://www.bedetheque.com/serie-5137-BD-Quotidien-delirant.html

Da li tu ušao i prvi album iz serije Hronike apsurda,jer vidim da nema prve table iz njega,a i kad saberem stranice iz ova četiri albuma nešto se ne poklapa sa brojem stranica ovog integrala - pretpostavljam da su ovim albumima neke stranice duplirane?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/06/2017 : 12:32:35  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
@mrkva
slažem se da crta najrealnije sise - ali,volim ipak kad B&O napune sa dosta mesa!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 14/06/2017 : 12:35:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

@mrkva
Prado odlično crta ženske stripa,ali su mi još bolji njegovi sunarodnici - Bernet i Ortiz (a jedan moj prijatelj,koji samo prati forum pa me je zamolio da to kažem u njegovo ime,dodaje i Font)

@markos
Deliričnu svakodnevnicu si skupio iz ovih stripova:
http://www.bedetheque.com/serie-8486-BD-Chroniques-absurdes.html
http://www.bedetheque.com/serie-5137-BD-Quotidien-delirant.html

Da li tu ušao i prvi album iz serije Hronike apsurda,jer vidim da nema prve table iz njega,a i kad saberem stranice iz ova četiri albuma nešto se ne poklapa sa brojem stranica ovog integrala - pretpostavljam da su ovim albumima neke stranice duplirane?


Ja sam objavio integral onakav kakav je izašao u cijelom svijetu, ne znam za pojedinačne albume.

Trouble will find me
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/06/2017 : 12:40:17  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ma nebitno onda - imaš jednu oglednu tablu iz prvog albuma Hronika apsurda,koje nema u integralu.

ali kao što rekoh,potpuno nebitno - ti si objavio taj integral i to je to.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 14/06/2017 : 12:41:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

@markos
Deliričnu svakodnevnicu si skupio iz ovih stripova:
http://www.bedetheque.com/serie-8486-BD-Chroniques-absurdes.html
http://www.bedetheque.com/serie-5137-BD-Quotidien-delirant.html

Da li tu ušao i prvi album iz serije Hronike apsurda,jer vidim da nema prve table iz njega,a i kad saberem stranice iz ova četiri albuma nešto se ne poklapa sa brojem stranica ovog integrala - pretpostavljam da su ovim albumima neke stranice duplirane?


Fibrino izdanje je bazirano na integralu koji je originalno objavljen u Španjolskoj. Riječ je o ovome:

http://www.miguelanxoprado.com/index.php?s=19&cat=su&su=27

Nema ti se smisla ravnati po francuskim izdanjima.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 14/06/2017 : 13:24:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
@ anto

Sto se ovog drugog tice, barem me nisi potpuno diskreditirao na temelju roda :)

A sto se prvog tice, ocjena ti je preniska i mislim da si svjestan toga. Prihvacam argument, ali nikako ne razumijem kako ovome minus pet naspram nekih drugih, necemo ih imenovati da se tko ne uvrijedi, koji su dobili cistupeticu!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/06/2017 : 13:55:48  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ja koju god ocenu da dam neko će reći da sam mogao i veću ili,što je dosta češće,da sam dao preveliku,jbga :)

mada,razmišljao sam da li da ovde "grunem" sa "petardom" ili da dam ovu koju sam dao (što znači da je prava ocena neka između) - na kraju sam dao 4.5,što je po meni sjajna ocena (i takvi stripovi su mi masthev za kolekciju),i to samo iz razloga što mi je nedostajao taj bolji finiš u pričama.

edit1:a nije isključeno da će mi se na drugo (treće,četvrto...) čitanje DS još više dopasti;pa će mi onda i petica biti mala ocena.

edit2:ne rekoh još i ovo - najbolje su mi bile priče gde je tema bila seks,'ičke,guzice,sise,švaleracija ...Šteta što ih nije bilo više.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 14/06/2017 13:59:14
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 14/06/2017 : 14:16:05  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

@mrkva
Prado odlično crta ženske stripa,ali su mi još bolji njegovi sunarodnici - Bernet i Ortiz (a jedan moj prijatelj,koji samo prati forum pa me je zamolio da to kažem u njegovo ime,dodaje i Font)

@markos
Deliričnu svakodnevnicu si skupio iz ovih stripova:
http://www.bedetheque.com/serie-8486-BD-Chroniques-absurdes.html
http://www.bedetheque.com/serie-5137-BD-Quotidien-delirant.html

Da li tu ušao i prvi album iz serije Hronike apsurda,jer vidim da nema prve table iz njega,a i kad saberem stranice iz ova četiri albuma nešto se ne poklapa sa brojem stranica ovog integrala - pretpostavljam da su ovim albumima neke stranice duplirane?


Fibrino integralno izdanje sadrži sve priče iz 3 pojedinačna albuma objavljena u Njemačkoj, odnosno ne fali nijedna priča. Jedino redoslijed nije isti što je nebitno.

Upravo sada provjerio pojedinačne albume.

U integralu nema nijedna jedina tabla iz albuma koji je u Njemačkoj objavljen pod naslovom Chronik der Unlogic.
Isto sada provjerio.

Osim ovoga


Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/06/2017 : 14:52:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
To bi bio ovaj?

http://www.bedetheque.com/BD-Chienne-de-vie-Prado-Chienne-de-vie-15916.html
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 14/06/2017 : 15:28:25  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Moguće.

Ovo izdanje gore ima 7 priča, 48 stranica.

Have mercy
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 20/06/2017 : 08:23:54  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Ovo je bio pun pogodak kupovina - zainteresovala me tema a privju pokazao dobar crtež i izbor je pao. Odlične priče i teme koje su univerzalno svježe, satira i humor po mom meraku.

...
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000