forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Preterivanje i usiljenost u stripovima
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 15/06/2017 : 15:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Stripiti

quote:
Originally posted by DiSkAcH

A Tarantina i ja obozavam, vj jedan od najdrazih mi redatelja, ima tu neku foru sa ''smalltalk'' dijalozima...napravi ih uvijek superzanimljivima.


Prijevod njegovih dijaloga na hrvatski ili u originalu su ti zanimljivi?



Uvijek mi je u filmovima/crtanima/stogod da gledam, bolji original, hrpa toga se ni nemoze prevest kako treba jer gubi neki smisao...

Tex, tabla druga

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/06/2017 : 20:45:20  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Evo Bonelli verzije Texa za američko tržište i za par forumaša s istančanim ukusom za strip i kulturu, stari Tex je dosadan i zaostao, ovo je poboljšana i nabrijana verzija koja dovodi gotovo na rub prosvjetljenja. Mislite da pretjerujem? Čak sam malo blag, pogledajte isječak "Punishera" iz prve knjige dolje niže::


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 15/06/2017 : 23:28:49  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

@ Vlladimir

O tome bi mogao skroz novi topik,"O prirodi seksualnog uzbuđenja" ili nesto takvo.
Kao veliki, mozda i najveci ljubitelj knjizevne erotike, mislim da je za mainstream publiku najlakse izbjegavati sub-dom govor i bilo kakve oblike ponizenja u govoru. Zato nema psovki. Tko voli, nek cita ovo sto si ti napisao, ali to najvjerojatnije nece bitu dostupno bas svuda.

Ali bas super si se sjetio i te komponente.



Čuj, ni manje ni vise nego najveci fan, i to knjizevne erotike. Nije to mala star, biti najveci fan necega.

Pretpostavljam da nisi htjela reći da si najveci fan E.L.James.
Moram priznati da sam prilicno neupucen u spomenuti zanr, osim gore navedene autorice od autora tog zanra poznati su mi jos samo markiz de Sade i Predrag Raos :)
Tako da ako nisi htjela to reci, nemam pojma sto si onda htjela reci.

Osim ako pricamo o stripovima. Ali ako pricamo o stripovima, onda tesko da si veci fan od onog forumasa sto svaki dan uploada u svoj topic vezan za tu temu (a i sam bih se tu vec bolje snasao).

Edited by - vukozec on 16/06/2017 00:29:34
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 15/06/2017 : 23:41:06  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

A Vi ostali, cila ova tema samo govori o neukusu. Da, najkraće rečeno, o neukusu. Nedaj Bože da ću Vam ja ili itko drugi govorit šta ćete čitat, u svemu šta guštate - guštate ljudi. Ali želim da znate, to je talog svjetskog stripa, ni sam ne mogu virovat da smo plodno tlo za takvo degradiranje uma...znajte to, želim da se to zna. To je to.

Ti već polako zalaziš u prozirnu demagogiju, ali smisao za humor ti se ne može osporiti. daj reci Berniju da te zaposli kao lektora

Go kneel and weep
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7053 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 16/06/2017 : 00:05:42  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mpavin

Ovaj Tex je nešto najjače na forumu u zadnje vrime


I meni!
Bilo bi super dati Zagoru (forumasu) da prevede jednog Texa u tome stilu, ono alternativna verzija. Umro bi od smijeha! Kakav Ennis, kakvi bakraci, imamo mi svog asa! Cak ovom Texu kojeg je on stavio i bolje pase takav govor nego na onoj tabli iz Punishera.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 16/06/2017 : 00:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

@ Vlladimir

O tome bi mogao skroz novi topik,"O prirodi seksualnog uzbuđenja" ili nesto takvo.
Kao veliki, mozda i najveci ljubitelj knjizevne erotike, mislim da je za mainstream publiku najlakse izbjegavati sub-dom govor i bilo kakve oblike ponizenja u govoru. Zato nema psovki. Tko voli, nek cita ovo sto si ti napisao, ali to najvjerojatnije nece bitu dostupno bas svuda.

Ali bas super si se sjetio i te komponente.



Ja sam veliki fan erotske književnosti Suzane Mančić i Marijane Matues.

Empirijska dela protkana sočnim jezikom podzemlja i noćnih klubova...
Mislim da ni Tinto Bras ne bi imao herca da snima filmove po njihovom pisaniju.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 16/06/2017 : 01:08:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Drogsy o demagogiji...vrh.
Ok, sa Bernijem se da dogovorit, vise nego sta mislite, al na stranu zajebanicija mi prevoditelje klase Brixy ili AZ ( ko god je to prevodija) nemamo. Improvizacija ne postoji,centralizacija je maksimalna. Rezultat je srednja zalost.
Buden li uvatija vrimena mozda jednog Bonellija i preveden u americkom stilu...na forumu ocajnicki nedostaje smijeha.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 16/06/2017 : 04:23:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Kao što je Jocko i rekao, nisu psovke kao psovke problem, niti je problem što ih izgovara žena, recimo na ovoj tabli,
već ta usiljenost i isforsiranost ili jednostavno način psovanja Amerikanaca koji, meni bar, deluje nekad usiljeno,
a u nekim komplikovanije osmišljenim psovkama i potpuno besmisleno kad se prevedu bukvalno.
Misle da su cool ako uz svaku reč ponavljaju "jebeno ovo, jebeno ono"...Ma, daj, i to im je kao najjača fora?

Nek prevedu oni na engleski "jebo ti pas mater" ili "srao ti se pas u usta pogana" ili "oprem dobro",
da vide da li bi im zvučalo prirodno i logično da prevedu bukvalno takve psovke...

Inače, Zagore, odlična ti je ova fora sa Teksom

Mek Koj nema alternativu

Edited by - Jozzinelli on 16/06/2017 04:28:50
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 16/06/2017 : 08:26:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
@ vukozec

Ispalo je da radim offtopic. Ali dirty talk u stripovima isto spada u ovu temu, a s tim se direktno u kostac uhvatio tek Vlladimir.
Pitanje je koja je uopce funkcija psovki u stripu? Na kraju krajeva, zasto nas to zabavlja? (to kao kad roditelji poticu dijete na psovanje ili kad ona mala u Egzorcistu kaze "cunt" - tako i nasi likovi govore sablaznjivo, a nas to zabavlja)
Psovke se, to zakljucujem iz vasih prica o Tarantinu i sl., koriste kako bi se docaralo posebno raspolozenje (konkretno smo zasad pricali najvise o nasilju i nesto malo o seksu) i kao postapalice (recimo, kod vec spomenutog Spidera Jerusalema). Puno se raspravljalo o granicama neukusa kad je rijec o nasilju i postapalicama i svi smo se slozili da se ne slazemo :)

Ali sto sa psovkama koje se rabe za postizanje seksualnog uzbuđenja? (Tu sam ja napravila paralelu s knjizevnom erotikom jer je princip isti, a u to se daleko vise razumijem.)
Postavljam tezu da ce i najkonzervativniji od nas biti popustljiviji prema psovkama u krevetu negoli prema psovkama na bojnom polju :)

I jos: osobe koje ovako random traze neku stripovnu erotiku (evo, recimo, da se ja odlucim prosiriti i na to podrucje umjetnosti) sigurno nece isprva ni naici na neke ekstremne sadrzaje. Bit ce to ovo klasicno sto je Vllado napisao "oh, kako je velik" ili stovec.
Tek dobrim poznavanjem podrucja (da minucioznim istrazivanjem ja postanem Tutta) mozes doci do "k*rvo, j*bo sam ti mamu, a sad cu i tebe" (ok, priznajem da je ovo prelose, ali kuzite).

S nasiljem se ne mora lopatati osobito duboko da bi se naislo na preobilje psovki. Mainstream stripovi (sto god to znacilo) su ih prepuni. Utoliko cu se sloziti s ovima koji misle da je previse izdrkavanja s nasiljem u stripovima. Ili ako cu biti postmoderna, mozda trebam reci da je premalo izdrkavanja sa seksom u stripovima. Sta, na kraju ispada da je Saga sa svojim (pazite, ne prikazom nego vulgarnim imenovanjem) oralnog seksa nesto osobito sablaznjivo.
Pih!
Cini mi se da vidim definitivni nesrazmjer između liberalizacije nasilja i seksualnih sadrzaja u stripu. Skoro kao da se kaze: Make war, not love :)
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 16/06/2017 : 09:20:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Povodom gore pomenutog, jedan od izdavača u Srbiji tj. osoba koja ih predstavlja na moje pitanje o jednom poznatom autoru u domenu "erotike" (pomalo suvišan pojam) da li će izbacivati njegove Vol...rekao je nešto slično: "mi smo to planirali ali problem je sa otkupom tih stripova i napadima koje mogu doći od kvazi puritanaca u establišmentu u kulturi"...

E sad neko bi pomislio jbt otkupljuje se 60% celokupnog tiraža redovno, što naravno daleko od istine, ali činjenica za otkup stripova vlada prečesto jedan besumučni debilizam koncepata koji strpovi "smeju" ići u otkup. Jedan Politikin Zabavnik je prošao kroz javno sramoćenje vječitih deva iz Srbije koja valjda defekaciju vrše teleporotivanjem u najudaljenije strane svemira, i to u dnevnim novinima, portalima, socijalnim mrežama, zbog lezbo scena u stripu (http://www.alo.rs/lezbo-zabavnik/51799). A ono što je najveće sranje u celoj priči da su to plasirali puritanci čije novine su sve osim stvar etike i estetike, kao i druge slične. U ovom usranom poretku postoji ili preterana politička korektnost i forsiranje lažnih mainstream ideja ili lažni pojačani konzevativno-religijski puritizam...

Meni kad bi dete se edukovalo uz PZ udarao bi se nogama u dupe...

Šta li će biti kad Deadpool se objavi, ajd da ne računam Darkwood, na nekom hrvatskom izdanju...
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 16/06/2017 : 09:32:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Utoliko cu se sloziti s ovima koji misle da je previse izdrkavanja s nasiljem u stripovima.
To je posebno tačno o nasilju prema ženama i djeci.

quote:
Cini mi se da vidim definitivni nesrazmjer između liberalizacije nasilja i seksualnih sadrzaja u stripu. Skoro kao da se kaze: Make war, not love :)

Posebno mi je u ovoj cijeloj priči zabavno što smo se mi Evropljani uvijek zajebavali na račun Amerikanaca jer se stide pokazati (muške ali najviše ženske) bradavice što na filmu, što u stripovima... i sad je i to malo što spomenu, pored živog Jodorowskog i njegove „Kraljevske krvi“, sablažnjivo.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 16/06/2017 : 09:42:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Sta, na kraju ispada da je Saga sa svojim (pazite, ne prikazom nego vulgarnim imenovanjem) oralnog seksa nesto osobito sablaznjivo.
Pih!


Čudno mi je da se Saga toliko koristi kao primjer, ne pamtim da se tu nešto naročito psuje. Nije ni blizu u rangu nekih prethodno spomenutih stripova.

U pravu si što se tiče napada zbog prikaza seksa (ljudi/bića koja su u braku), kao da je to strip namijenjen djeci. A i da je, što im se loše može dogoditi? Prije dvanaeste ionako neće puno toga razumjeti, a nakon toga će ih sve to ionako zanimati i tražit će sami takve sadržaje :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 16/06/2017 : 10:01:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Saga se koristi kao primjer jer je dosta programatsko djelo. Ne sama po sebi toliko, koliko je Vaughan vec Y-om nekako odredio svoj opus.
Opredjeljujuci se za psihoanalizu u Y (i jos kakvu!), govoreci tendenciozno o feminizmu, Vaughan si je potpisao svjetonazorsku presudu. I onda jos Saga koja je eklatantno programatska (kao da je pisana po gender studies knjizici) - ja se, zapravo, cudim koliko je malo stranica rasprave na Saginom topiku. Srecom pa je roland pokopao raspravu tako sto ju je monopolizirao :)
Ja sam vec napisala da mislim da je Saga ujedno i apologija tradicionalizma, ali nisam imala poklonike teorije, sto znaci da Saga ne bode u oci onime sto prikazuje, nego onime sto predstavlja.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 16/06/2017 : 10:07:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Ja sam vec napisala da mislim da je Saga ujedno i apologija tradicionalizma, ali nisam imala poklonike teorije,



Mislim da nas se par ipak složilo s time. Naposljetku, cijela priča posvećena je očuvanju (jedne) obitelji, a likovi su (zasad, ne znam kako će se kasnije to razvijati) iskreno posvećeni tom cilju.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 16/06/2017 : 10:07:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Cini mi se da vidim definitivni nesrazmjer između liberalizacije nasilja i seksualnih sadrzaja u stripu.




Nesto sam pisao o tome u drugom topicu, vidim da sam neke pridobio na svoju stranu :)

Ja sam iznio tezu da se tu vidi razlika između americkih i evropskih, narocito francuskih stripova (japanske nisam spominjao jer ih ne poznajem dovoljno). Recimo jedni Noseni vjetrom, koji se ovdje uglavnom smatraju remek-djelo mainstream BD avanturizma, imaju jasno otvoren stav po pitanju seksualnih sloboda. Pritom tu nista nije vulgarno ni prostacki. A u mainstream americkom stripu je sve donedavno bilo tesko naci ekvivalentni primjer. U zadnje vrijeme to nije toliko izrazeno, Sagu bi npr mogli smatrati mainstreamo, ali Noseni vjetrom su puno stariji strip.

A kod nas vlada lazni puritizam. Nitko se ne usudi izdati cak ni Druunu. Ajde nesto Manare je izdano, ali ne i Klik, njegov vjerojatno najpoznatiji erotski strip. No, zato kad se zatvore u svoju sobu, svi za laptop pa trk na tube ovaj, hub onaj.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 16/06/2017 : 10:09:09  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ljudi generalno podcjenjuju djecu i neke sadržaje koji su stvarno štetni u razvoju, a precjenjuju neke sadržaje koji su totalno bezazleni. Ništa im se neće desiti od pokojeg pogleda u nešto seksualno, jer, što Beva napisa, do određenih godina to ih ne radi toliko i zanima ih hrpa njima interesantnijih stvari, a nakon određenih godina sami će nekako doći do tih sadržaja.
Ne dao Bog da meni dijete usmjeravaju ti samoprozvani zaštitnici morala, oni koji najviše kenjaju oko toga, to su jebeni demoni...
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 16/06/2017 : 10:21:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
Nisam pobornik bilo koje vrste cenzure u stripovima. Ako ti nešto smeta, ne čitaš i miran. Ne želim ni zamisliti cenzuru na crtežima "presvetog crtačkog trojstva" kada su žene u pitanju

Altuna, Manara, Serpieri hvala vam što postojite
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 16/06/2017 : 10:22:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
A kod nas vlada lazni puritizam. Nitko se ne usudi izdati cak ni Druunu. Ajde nesto Manare je izdano, ali ne i Klik, njegov vjerojatno najpoznatiji erotski strip.


Pa nemoj tako, eno Manara je bio i gost na CRŠ-u... jel Serpieri na kraju došao bio 2014. također na CRŠ ili je morao otkazati u zadnji tren? Ne sjećam se nešto.

A oba događaja su podržale nadležne institucije kao i obično.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 16/06/2017 : 10:34:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Mrkva

Ja sam vec napisala da mislim da je Saga ujedno i apologija tradicionalizma, ali nisam imala poklonike teorije,



Mislim da nas se par ipak složilo s time. Naposljetku, cijela priča posvećena je očuvanju (jedne) obitelji, a likovi su (zasad, ne znam kako će se kasnije to razvijati) iskreno posvećeni tom cilju.



Isprike, tebe se i sjecam kao istomisljenika!
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 16/06/2017 : 11:58:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Kao što je Jocko i rekao, nisu psovke kao psovke problem, niti je problem što ih izgovara žena, recimo na ovoj tabli,
već ta usiljenost i isforsiranost ili jednostavno način psovanja Amerikanaca koji, meni bar, deluje nekad usiljeno,
a u nekim komplikovanije osmišljenim psovkama i potpuno besmisleno kad se prevedu bukvalno.
Misle da su cool ako uz svaku reč ponavljaju "jebeno ovo, jebeno ono"...Ma, daj, i to im je kao najjača fora?

Nek prevedu oni na engleski "jebo ti pas mater" ili "srao ti se pas u usta pogana" ili "oprem dobro",
da vide da li bi im zvučalo prirodno i logično da prevedu bukvalno takve psovke...

Inače, Zagore, odlična ti je ova fora sa Teksom



Jugoslavija ili ti njene ex republike imaju reputavciju zemalja sa najgorim psovkama na svetu.

Recimo-
-Jebaću te u dupe, da svetliš, dok od tebe ne ostane samo zgarište
-Jebem te u guzu da rodiš francuzu
-Pojedeš mi od žene belo pranje
-Jebem ti sve u pičku ako nećeš za njima...

i tako dalje...

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 16/06/2017 : 12:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Kao što je Jocko i rekao, nisu psovke kao psovke problem, niti je problem što ih izgovara žena, recimo na ovoj tabli,
već ta usiljenost i isforsiranost ili jednostavno način psovanja Amerikanaca koji, meni bar, deluje nekad usiljeno,
a u nekim komplikovanije osmišljenim psovkama i potpuno besmisleno kad se prevedu bukvalno.
Misle da su cool ako uz svaku reč ponavljaju "jebeno ovo, jebeno ono"...Ma, daj, i to im je kao najjača fora?

Nek prevedu oni na engleski "jebo ti pas mater" ili "srao ti se pas u usta pogana" ili "oprem dobro",
da vide da li bi im zvučalo prirodno i logično da prevedu bukvalno takve psovke...

Inače, Zagore, odlična ti je ova fora sa Teksom



Slažem se. Punishera nisam čitao, ali ova tabla je smiješna koliko je loša. Doslovno prevađati te američke psovke ispada nespretno na hrvatskom. Hrvatski prijevod Transmetropolitana, recimo, zbog toga izgleda strašno isforsiran, na engleskom ima puno više smisla.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 16/06/2017 : 12:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
Mada, posmatrajući dijapazon psovki u engleskom jeziku, koji se koriste u stripu i na filmu, i gde većina ide na fuckin' ovo, fuckin' ono, ili motherfuckin' to i to... i što kad se prevede recimo na sprski, hrvatski itd. zvuči prilično sterilno i repetativno, dolazimo do jednog pitanja?

Da li domaći prevodioci koji rade na prevodu, imaju toliko vezane ruke da sve to mora tako striktno, ili mogu malo dati i po slobodi, pa neke psovke (kad već mogu da se koriste u datom stripu) malo iskolorišu, obogate, zapikanterišu?

''jebena pobuna'', ''jebeni establišment'' koristiti ''jebeno'' više puta u jednom oblačiću je dosadno ko kad Marku Vidojkoviću daš više od jedne strane da opisuje sex između dvoje pankera u prljavoj klonji...

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 16/06/2017 : 12:35:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlladimir
[br''jebena pobuna'', ''jebeni establišment'' koristiti ''jebeno'' više puta u jednom oblačiću je dosadno ko kad Marku Vidojkoviću daš više od jedne strane da opisuje sex između dvoje pankera u prljavoj klonji...


Spomenuo sam na prethodnoj stranici, po meni je veći problem što ti te „adekvatne“ psovke ne možeš čuti u medijima ni pročitati u domaćim stripovima (čast izuzecima) u Hrvatskoj. Nemaš taj žanr dovoljno zastupljen (barem kao u Srbiji) pa onda ni ljudima (kao ni prevodiocima) nije ušlo u uho kako krimosi u Zagrebu ili gdje već pričaju u stvarnom životu da prilagode.

Inače, svi koji misle da smo mi nešto posebno što se tiče psovki trebaju malo istražiti Talijane a posebno Španjolce. Kad raširiš govorno područje na dva kontinenta onda dobiješ i tu širinu smiještanja majke i ostale bliže i dalje rodbine u isti kontekts sa lamama, pilićima i morskim životinjama kakvu mi nikad nećemo moći postići.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 16/06/2017 : 13:02:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
Ne bih se složio za psovke, u odnosu na činjenicu koliko je italijane teško prilagoditi drugom jeziku i kontekstu kad je njihov humor u pitanju, koji ako se adekvatno ne prevede, gubi smisao i nije smešan.

Za psovke, pričao sam s nekim italijanima koji su studirali u bgu, i iskreno, rekli su mi da što se tiče psovki na srpskom recimo, uopšte nije lako za prevod, pogotovo što kod njih nema nekih reči koje bi imale taj smisao kao kod nas.

Recimo kad sam mu postavio par psovki:
- Ka' ti zveknem šamar ni govna ti neće budu slatka!
- Svršim ti na leđa da misliš da je Nivea!


Lik recimo prvu psovku nije mogao da adekvatno prevede na italijanski. Samo mi je rekao da na italijanskom nema smisla.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 16/06/2017 : 13:03:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Dosta je velik problem što te 'jebeno' rečenice uopće ne zvuče kao psovke, više kao neka poštapalica. Ako ih kreneš prilagođavati konkretnijim psovkama, gdje povući granicu? Ja nisam nikakav čistunac, ali mi je usađeno odgojem da mi psovanje boga zvuči puno brutalnije od bilo čega drugog. Obično 'J*** te bog!' mi je masu puta gore nego bilo kakvo psovanje majke ili što već. A nisam vjernik :)

Nezahvalno je prevoditi takve stvari.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000