forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Bonelli: zasto ga volim i ne volim
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/10/2017 : 19:59:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Možda se ponadao da je u pitanju neki femboy.
Ta scena sa kljovom je i meni upala u oči, može biti da je htio pogoditi drugačije pa promašio.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 04/10/2017 : 21:43:35  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Zagor, Misisipi, Vesei cetvrtak 25

Ne volim tanke stripove. Ni bukvalno, ni u prenesenom znacenju.

Za ovaj je malo reci da su prica i crtez tanki. Uzasno su losi.

U zadnjih nekoliko dana prelistao sam stotine Ferrijevih stranica. Kad se poslije njih uzme u ruke crtez Piccinellija, mislite da je u pitanju neki los vic. U prvoj slici na strani 24 potrosio je mnogo vremena da iscrta isfeniranu frizuricu mladjahnog Dzimija. Mogao je nacrtati u isto vrijeme par normalih stranica stripa. Isto je sa travom na drugoj slici strane 65. Koja danguba.
Pored toga sto je dosadan, crtac nema pojma o ljudskoj anatomiji, perspektivi, liniji horizonta, ali voli da sjenci. Pogotovo travu i frizurice.
Na trecoj slici, strana 12, Zagor iz profila neodoljivo podsjeca na Javu. Inace na svim crtezima obrve su mu kao Grucovi brkovi.

Prica je jadna.

U stripu kazu da se Sildavija nalazi na Balkanu izmedju Ruritanije i Crne Gore. S obzirom da sam odrastao u Ruritaniji, Sildavija je onda svakoako Hercegovina.

Na koricama pise da je strip imao i lektora. Otkud onda ova recenica - na strani 9, Zagor kaze: "EVO GA BROD."
Eno ga lektor (nije odradio svoj posao).

I kao da sve ovo nije dovoljno, u ovom stripu se nalazi i najgori predgovor koji sam ikad vidio u nekom stripu. Prvo copy-paste iz vikipedije gdje se navodi povrsina i broj stanovnika drzave Misisipi po popisu iz 2000. godine. Onda se naprduje o Tomu Sojeru, i to jos nije dosta, pa se citiraju dvije strofe "vojvodjanskog kantautora Djordja Balasevica sa njegovog albuma Pub iz 1982. godine". Da covjek povrati!
Kakve veze ovo ima za Zagorom??? I sa stripom? I sa zdravim razumom? Bolje bi bilo da su stavili stihove "Racunajte na nas", koji bi oslikali kako je Zagor pokokao Indijance u ovom stripu, jer u njemu jos gori bitaka plam.

Ukratko, ljigavo od korice do korice.
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 04/10/2017 : 21:50:42  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
kralju! postovi su ti pravo osvezenje na ovom forumu. keep going!

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 11/10/2017 : 18:33:30  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Zagor, Povratak mutanta, Ludens 179

Los strip, lose napisan, jos gore nacrtan.
Jedino sto mi pada na pamet je: "Joj, Hamo, vidi mu glave, majke ti!"

https://www.youtube.com/watch?v=q7Zulpx03C8


Zagor, Saboteri, Ludens Maxi 19

Jos jedan los strip. Onako, bas sklepan.
Za razliku od gore pomenutog kica, nije mi mrsko da zabiljezim par zapazanja.

Ovaj crtac obozava da crta kljucne kosti. Cak i na crtezima gdje su ljudi prikazani iz daljine, znaci sa manje detalja, uvijek su nacrtane vrlo izrazene (i anatomski prilicno nekorektne) kljucne kosti. S obzirom da je strip pun radnika golih do pasa, ovakvih primjera ima koliko volis. Mislim, tip ne zna da crta, njegovi pejzazi su kao crtezi iz likovnog vaspitanja, cetvrti razred osnovne skole, jedan te isti lik (ukljucujuci i Zagora - pogledaj stranu 131, treca slika, stranu 150, cetvrta slika) je na svakoj slici drugi covjek, ali kljucne kosti su svuda iste: presiroke, prenaglasene, prenisko nacrtane (strana 105, prva, druga, cetvrta slika, strana 117 prva slika, i mnoge druge).

Strana 181, druga slika: Terence Hill, glavom i bradom!

Strana 190 i 191 - crtez stvarno nije fer prema invalidima - pokazano je kako bi neko ko ima dva oka gledao groz dvogled, a onda vidimo da je u pitanju bandit koji nema jedno oko.

Strane 224 i 225 - Zagor mlatne sjekorom u glavu jadnog Indijanca, koji pada sa stijene. Zagor ga uhvati i kaze: "NE ZELIM GA OZLIJEDITI. ODMJERIO SAM UDARAC TAKO DA GA SAMO OMAMIM". Sta znaci dugogodisnje iskustvo!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 12/10/2017 : 11:13:07  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
To sa dvogledom je stvarno veća sprdačina, a rješenje je bilo tako jednostavno.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 25/09/2018 : 18:09:12  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Komandant Mark je jedan od stripova koji su uticali na mene da budem ovakav kakav jesam, tj. da jos uvijek citam stripove i da jos uvijek crtam i slikam. Pored njega, u ranom djetinstvu bili su tu Zagor, Princ Valiant, Alan Ford, Tarzan, Rip Kirby (dok mi Flash Gordon nikad nije legao kao ovi stripovi). Huga Pratta nisam volio kao mali, zavolio sam ga tek kasnije. Kena Parkera sam uvijek volio (iako i njega obicno tek malo stariji "shvate").

Komandant Mark je imao neku postojanost. Uvijek isti broj strana, uvijek slican crtez. Tada nije bilo interneta da se provjeri ko je to u stvari radio. Sad znamo da ih je bilo trojica. Jedan je znao da crta, ostala dvojica su se slepala uz njega (obicno kvareci crtez), ali srecom on bi opet uskakao, pa bi se brzo zaboravili naivni crtezi na kojima Betty ima oci kao Bambi ili neki drugi junak iz crtanih filmova.

Poslije mnogo godina, poceo sam da citam Komandanta Marka, Ludensovo izdanje. Tek sad vidim koliko je taj jedan crtac bio dobar, je je kvalitet stampe i papira kod Ludensa mnogo bolji nego kod Zlatne Serije prije cetrdeset i vise godina. Ali bolje se vide i greske - ponekad je perspektiva vrlo naivna (pogotovo kad se crta linija horizonta jezera Ontarija pa neki camac koji nam je blize izgleda kao da lebdi iznad vode. Ili nekad Komandant Mark izgleda kao patuljak, vidimo ga kako juri ka omrazenim Englezima, oni su nam blize oku pa su veci, ali problem je sto su mnogo veci. Izgleda da je ponekad i jednu vinjetu radilo vise od jednog crtaca.

U Ludensovom izdanju uvijek je na kraju i neka prica (redovno ih preskacem), ali pregledam slike - tek kad se vide te odvratne ilustracije shvati se koliko su originalni crtaci u stvari bili dobri. Pogotovo je ljigava ona zenska Buffolente, potpuno odsustvo talenta.
Volim luckaste naivne price, uvijek postoji neki spijun na kojeg niko ne sumnja, ali na kraju ga Mark proburazi macem ili padne sa stijene ili umre nekom drugom groznom smrcu za kaznu sto nas je zavaravao tokom cijelog stripa.

Politicki aspekt - Komandant Mark i Veliki Blek su jedini stripovi u kojima su Englezi negativci. Poslije drugog svjetskog rata po pravilu su Englezi uvijek bili pozitivci, Nijemci naravno negativci, cak i u stripovima Italijana (Hugo Pratt) koji su vecinu vremena prije i za vrijeme drugog svjetskog rata bili protiv Engleza. Kad je rat prestao, utrkivali su se ko ce da napravi vise stripova i filmova o pozitivcima Englezima.
Skidam kapu EsseGesse sto su onako ocrnili Engleze.

Jako sam se razocarao kad sam posjetio Kanadu, jezero Ontario, Toronto, Nijagarine vodopade. Kasnije sam posjetio i drugu stranu, Njujork, Filadelfiju. Ocekivao sam onu prirodu iz Komandanta Marka, sume, stijene, planine, ali zatekao sam samo ogromnu dosadnu ravnicu. Poput Panonske nizije ili Holandije.

Potrazio sam po internetu kako su stvarno izgledali Crveni mundiri. I naletim na ovu sliku:

https://images.halloweencostumes.co.uk/products/32469/1-1/womens-rebel-red-coat-costume.jpg



Izgleda da ipak nisu bas svi Englezi bili tako losi.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 03/10/2018 : 18:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Ne svidja mi se crtez sadasnjih crtaca Zagora. Ni naslovne strane, ni stripovi. Sve mi je vrlo kicasto, vise Disney nego Bonelli. Kad kazem Disney, mislim pogrdno, kao svi oni silni filmovi u kojima zavija Phil Collins ili neki slican dosadnjakovic.
Ni originalni Zagor nije bio neka umjetnost, ali je imao svoju draz, mozda i zbog nostalgije.

Recimo Zagor Specijal VC 29, Tajanstveni brod.
Crtaci ocito imitiraju Ferrija, i to uvlakacki pretjerano. Problem je sto likove koji su i ranije postojali - samog Zagora, Cika, Fishlega i ostale - jednostavno precrtavaju, ali kad treba "izmisliti" novi lik, nastaju problemi. Ti likovi nacrtani su drukcije, stice se utisak da je strip nacrtala neka podvojena licnost.
Nedostatak talenta i originalnosti prikriva se velikim trudom, tako da se do besvjesti iscrtavaju linijice tamo gdje su suvisne i ne doprinose ni prici, ni crtezu, ni kompoziciji - samo pokazuju kako je eto crtac ipak bio vrijedan pa je satima izvlacio linijice. Pogledati od istog crtaca Zagor VC 125 Mortimer: poslednji cin - u scenama tvrdjave, svaki kamen je sjencen milionima crtica, na daskama se vidi svaki god. A rjesenje je bilo prihvatiti se cetkice kao sto je to Ferri radio. Pogledati Zagor Ludens KL 8, Sestorica s Plave zvijezde, na primjer stranu 133. Vrhunac lezernosti i jednostavnosti, a ipak tako dobro.
I ova prica o Mortimeru je stvarno bez veze. Zbrzan kraj, previse slova u oblacicima, sve mora da se objasni. A Mortimer naravno "umre" tako da ga je lako po potrebi opet ozivjeti, cim ponestane ideja. Nije se nabio na neki kolac ili razbio o stijenje kad je pao sa tvrdjave, nego pravo u vodu, i to duboku. Ako nisu htjeli da ga ubiju (sto je svojim postupcima svakako zasluzio), nisu morali ni da ga potezu u ovih nekoliko epizoda.
I kad vec pominjem ove stripove, u predgovoru za "Mortimer: poslednji cin" kaze se "On (Akenat) spada u red tzv. ne lako ukrotivih Indijanaca". Ako ostavimo po strani pravopis (sta je to "ne lako"?), postavlja se pitanje: treba li te Indijance ukrotiti kao divlje konje ili sta vec?
Dusane, Dusane... ovo je pisano 2017. ali kao da je iz pedesetih godina proslog vijeka. Makar si Indijnci napisao velikim slovom.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/10/2018 : 18:20:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Baš me zanima kako će Mortimer izaći ispod one hrpe kamenja, onda bi isto tako mogao i Doney jer je zemlja ipak lakša.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 03/10/2018 : 20:30:19  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
U svom prvom postu u ovoj temi napisao sam:
"Teks Viler, Dokazivanje optuzbe, Veseli Cetvrtak 48
Ovaj strip me prijatno iznenadio. Odlicna prica i vrlo profesionalan crtez. Nisam ni znao da Bonelli jos uvijek posjeduje i ovakve bisere."
Nakon mnogo vremena procitam i drugi dio price, Teks Viler, Vojni sud, Veseli Cetvrtak 49.

Izuzetan strip, prica nesvakidasnja, crtez fantastican. U ovom stripu Venturi je pokazao da zna sve: anatomiju muskaraca, zena, djece, konja, pustinjske pejzaze, predjele pokrivene snijegom, kompoziciju crteza, kadriranje, dobar balans crnih i bijelih povrsina i nadasve izgleda da on to radi brzo i sa lakocom, jer linije su odvazne i precizne upravo koliko i treba da budu, bez ulaska u suvisne detalje, a ipak sasvim dovoljno da se opise atmosfera.
Pogledao sam na internetu, Andrea Venturi je studirao na Akedemiji likovne umjetsnosti u Bolonji (vidi se da je skolovan crtac, ali nekima je dzaba skola).
Zivio Venturi, dajte covjeku tus i papir i najbolje price rezervisite za njega!
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 07/10/2018 : 19:56:18  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Zagor VC 126 Pobuna i 127 Helgejt gori! (izgorio dabogda)

Zaista je tesko odluciti se sta je ljigavije u ovom stripu, prica ili crtez.
Pricu kao da je izrigao neki Hollywood c-movie wannabe, pateticna, besmislena, prepuna nepotrebnih stvari, kao da ju je napisalo nezrelo dijete. Zagorove price su inace luckaste, ali blesave su na neki pozitivan i zabavan nacin. Ova je glupa na vrlo los nacin. Tetovirani Rus kolje i dere ljude u americkom zatvoru u 1830-tim. Ma hajde. Njegov kolega isto tetoviran i stalno raskopcan, da se vidi, kao neki narko dealer is 21. vijeka.
Crtez - osim vulgarnih scena zabadanja nozeva (kao da je Dylan u pitanju, a ne Zagor), smeta mi sto Ciko izgleda kao podebeli Mr. Poirot. Svi ostali likovi (ukljucujuci i Zagora) su uvijek nesto smrknuti, skilje, sve frajer do frajera, ne zna se koji je zajebaniji.
I onaj zavrsetak u stilu Talicnog Toma. Jos samo da zapjevaju.

Zar je moguce da Bonelli ne moze pronaci malo talentovanije ljude da rade Zagora, ipak je on a household name u Italiji?

Ukratko, pretentious shit.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 07/10/2018 : 20:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by etmgosa

Zagor VC 126 Pobuna i 127 Helgejt gori! (izgorio dabogda)

Zaista je tesko odluciti se sta je ljigavije u ovom stripu, prica ili crtez.
Pricu kao da je izrigao neki Hollywood c-movie wannabe, pateticna, besmislena, prepuna nepotrebnih stvari, kao da ju je napisalo nezrelo dijete. Zagorove price su inace luckaste, ali blesave su na neki pozitivan i zabavan nacin. Ova je glupa na vrlo los nacin. Tetovirani Rus kolje i dere ljude u americkom zatvoru u 1830-tim. Ma hajde. Njegov kolega isto tetoviran i stalno raskopcan, da se vidi, kao neki narko dealer is 21. vijeka.
Crtez - osim vulgarnih scena zabadanja nozeva (kao da je Dylan u pitanju, a ne Zagor), smeta mi sto Ciko izgleda kao podebeli Mr. Poirot. Svi ostali likovi (ukljucujuci i Zagora) su uvijek nesto smrknuti, skilje, sve frajer do frajera, ne zna se koji je zajebaniji.
I onaj zavrsetak u stilu Talicnog Toma. Jos samo da zapjevaju.

Zar je moguce da Bonelli ne moze pronaci malo talentovanije ljude da rade Zagora, ipak je on a household name u Italiji?

Ukratko, pretentious shit.


ne slažem se...ali okej.
a tetovaže su našli i na egipčanskim mumijama, pojavile su se več pre 5000 godina pa ne čudi ni taj Rus 1830 tih...
Pravite od Zagora..lakog stripa za tinejžere nauku..nije problem u Zagoru ni crtačima več u tome da ga je večina prerasla...
treba se prilagodit ili ga ostavit i ne vračat se njemu...samo tako čete uživat.
Uostalom, čitajte Texa, bolji je strip!

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 07/10/2018 20:22:13
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 07/10/2018 : 20:46:17  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller
Pravite od Zagora..lakog stripa za tinejžere nauku..nije problem u Zagoru ni crtačima več u tome da ga je večina prerasla...
treba se prilagodit ili ga ostavit i ne vračat se njemu...samo tako čete uživat.
Uostalom, čitajte Texa, bolji je strip!



Naravno da se ne moze smatrati ozbiljnim niti mnogo ocekivati od nekoga ko skace sa grane na granu u tijesnim pantlonjama i drecavoj majici bez rukava, mlati ljude sjekirom i bez ikakvog razloga zivi u mocvari punoj komaraca sa dosadnim Meksikancom koji samo kenja kako je gladan.

Bas zato ti stripovi treba da ostanu luckasti, da se pojavljuju praistorijska bica, roboti, izgubljeni svjetovi i tako dalje, a ne da se pokusava napraviti neka "realisticna" prica u kojoj se otac vojnik sukobljava sa kcerkom ljevicarkom koja se bori za ljudska prava zatvorenika.
Sta je sljedece? Zagor kleci sa lobanjom u ruci i kaze "To be, or not to be: that is the question"?

Slazem se da je lakse napraviti dobru Teksovu epizodu, ali svedoci smo i mnogo izuzetno losih Teksovih epizoda.

Nije vazno je li pita burek ili sirnica, vazno je ko ju je i kako napravio.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 09/10/2018 : 23:13:14  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Ludens 20 Komandant Mark, epizoda Pokolj na Wata-Wati, strana 102 i epizoda Nestali prijatelj, strana 171.
Na ove dvije strane Mister Bluff je uradio nesto sto niko ziv ne radi na svijetu - uzjahuje na konja sa desne strane.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 09/10/2018 : 23:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Rade. Tvrdoglavi ljevaci.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 24/12/2018 : 22:37:50  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Jos uvijek nisam procitao sve stripove koje sam ljetos kupio na godisnjem. Nakon hrpe procitanih jako losih stripova (vec sam bio pomislio da na sljedecem godisnjem necu kupiti nijedan strip), naleti prijatno iznenadjenje. Dobro, prica je bez veze, ali crtez je znatno iznad prosjeka: Ludens Maxi Zagor br. 29, Ubojice Indijanaca. Prisco me prijatno iznenadio. Dobro se snalazi i sa gradskim prizorima i sa prirodom, poznaje anatomiju i ljudi i konja (cak je nacrtao i debelog Indijanca koji su u Bonellijevim stripovima obicno svi gradjeni kao nadljudi). Keith Richards, sve sa nausnicom i krpetinom na glavi, ha ha, ubio se za pokvarenog negativca.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 24/12/2018 : 23:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Ludens Tex 132 (u boji) Bjegunci
Svidja mi se prvih i zadnjih nekoliko vinjeta uradjenih akvarelom. Steta sto cijeli strip nije tako uradjen. Dobro, bilo bi tesko raditi lica, ali ipak.
Strana 60 - izuzetno nespretno nacrtana slika. Iako Teks i Karson gledaju kolibu s visine, voda pored njih polako tece bez ikakvog vodopada prodje pored kuce, a onda se mozda cak i penje uzbrdo?

P.S. Na naslovnoj strani mi smeta "poziranje" naravno, ali ponajvise mi je upalo u oci da svi nose cizmice kao neke curice, najveci broj 36?

Edited by - etmgosa on 24/12/2018 23:07:11
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 31/12/2018 : 09:46:52  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Sinoc u Londonu.

https://imgur.com/a/vstM4mi
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 06/01/2019 : 14:45:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Počeo da čitam jednu od jačih Teksovih priča ''Zlato Klaatua''... i odustao na 80-oj strani.

Teks upuca liku prvo pušku... pa pištoj... pa nož... pa ga prebije.

Karson postavlja nerealno glupa pitanja, kao da je debil. Kaže mu Teks da se odmakne od vrata, ovaj pita zašto, i odmah zatim izrešetaju zlikovci vrata... Karson mumla mmmm. I debil bi provalio zašto, negativci su opseli brvnaru u kojoj se ova dvojica nalaze.
Stalno zapitkuje Teksa, a ovaj ga zajebava. Pa ni Dilan toliko ne podjebava Gruča koliko Teks Karsona.

Suština Karsona je u tome da on pita nešto Teksa kako bismo mi kao čitaoci imali uvid u Teksov odgovor i saznali šta smeraju.

Trebalo bi da se i Karson kao stariji nešto pita. Skroz nezanimljiv sporedan lik, jedan od najbednijih u Boneliju.

Karsonu dvaput skidaju šešir u 30 strana.

Suviše pucačine na otvorenom, mnogo bacakanja i izbegavanja metkova.
Kada znaš da će glavni likovi da prežive, sva ta pucačina nije zanimljiva.

Negativac ima prilike da upuca Teksa više puta, ali to ne čini jer brblja.
Sve to je iskadrirano i nacrtano kao da je reč o onim bednim filmovima Y produkcije.

Debilna naracija kao iz stripova 50-ih, poput: Teks i Karson se spuštaju s brda (u kadru se Teks i Karson spuštaju s brda), ili Teks i Karson su napokon ugledali konje (Teks i Karson gledaju konje).

Upravo je u scenariju problem, kao i kod vestern filmova - u vestern filmovima likovi PREMALO pričaju (što odaje utisak izveštačenosti i nerealnosti), u Teksu pak pričaju i razmišljaju u oblačićima PREVIŠE (što odaje utisak NAIVNOSTI). Da bar likovi govore pametne stvari... nego suviše razvežu jezičinu i otkriju čitaocu i ko i šta i kako, umesto da čitaoci SAMI zaključuju i povezuju... Po tome se razlikuju krš scenaristi od onih kvalitetnih.

Naracija kaže da negativac beži do šumarka na jedva kilometar odatle. Kilometar se po normalnom vremenu pređe za 10ak minuta srednje-brzim hodom, po jakom snegu za najmanje 15 minuta, ako ne i 20. Teks ima konja i kreće za negativcem u GALOPU, međutim ovaj je VEĆ stigao do šume.

Ajde Fuscov crtež mi je sasvim ok, mada je u više kadrova Teksova glava nerealno mala u odnosu na telo.


Zaključak: Teks je baš ono vestern za pustiti mozak na ispašu, i kao takav mi uopšte me leži.

Stvarno više ne mogu da se mučim kad mi ne ide. Džabe i velikani crtali, kad je scenario bajat.






Edited by - Jocko on 06/01/2019 14:46:48
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/01/2019 : 15:41:19  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko


Zaključak: Teks je baš ono vestern za pustiti mozak na ispašu, i kao takav mi uopšte me leži.

Stvarno više ne mogu da se mučim kad mi ne ide. Džabe i velikani crtali, kad je scenario bajat.


pa baš je kvalitetan scenario ono što je Teksa dovelo na pijedastal SBE produkcije - dobro,ima tu lom osrednjih i loših priča,ali daleko više dobrih,jako dobrih i odličnih.
Na stranu kvalitetni crtači,a i to je tek poslednih 30-ak godina (što i nije cifra kad se pogleda ukupan Teksov staž) - crtači koji su nosili ediciju na svojim plećima nekoliko decenija,sa Galepom i Leterijem na čelu nisu nešto specijalno bolji od kolega koji su crtali druge junake.Tek kad se Teks ubedljivo učvrstio na pol poziciji,počeli su da dolaze u staf eminentna imena.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 06/01/2019 15:42:11
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/01/2019 : 10:28:11  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne. Teks je na vrhu jer se puno puca, jer je bahat, neranjiv, sve zna, jer tuče te jadne zlikovce, jer karsonu uvijek probuše šešir. To je najbitnije. I biftek i brdo krompirića. Scenariji su uvijek bili osrednji, a nekad čak i kriminalni ali pošto uvijek ima gore navedenih stvari čitamo ga i dalje.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 07/01/2019 : 10:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Takvo što godi talijanskom mentalitetu, bremenitom kompleksima. Dakle to je, a ne što ovaj Ante prdi o kvalitetnim scenarijima (kvalitetni scenariji u Teksu, ha-ha-ha!), razlog popularnosti tog stripa na Apeninima.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/01/2019 : 10:45:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Da kopiram sa recenzije nastavak...

quote:
Završio sam, napokon.

U nastavku je bolji, ali i tu ima nelogičnosti.

Deki86 je našao jednu: Jedino mi je smetala scena gdje je Smile na stablu iznad Texa koji ga uopće nije primjetio, i umjesto da ga jednostavno upuca, odlučio je skočiti na njega.


Zatim kada Gerero puca iz sela na njih, a ovi trče 300 metara u cik cak sa pauzama, i ovaj ne uspeva da ih pogodi. Meci lete pod nenormalnim uglom, naročito jedan metak kada su se već dograbili sela...

Pritom Teksova i Karsonova opčinjenost Gererom, kao da je on neki dobrica a nije. Htedoh da navedem kao manu što je prestao da puca na njih kada je Karson upao u reku, ali Teks je objasnio u čemu je stvar.. pa su ga valjda zato zavoleli ?!?! Još mu Teks tepa na kraju ''''sinko''''... Bljak.

Ideja priče mi je jako zanimljiva, a najviše su mi se svideli delovi sa psom, zatim u brodu na reci i scena sa indijancem na kraju. Priča vuče da je završiš a u isto vreme je na granici da ispadne debilna.

Ako budem dobar pa stavim na stranu sve stvari koje mi se generalno ne sviđaju u ovom serijalu (repetitivni dijalozi Teksa i Karsona, Karson nezanimljiv lik, obilje nerealne akcije...), scenario može da dobije maksimalno 5.
Ocene su nevažne, mogu da budu i poklonjene... ali gorak utisak ostaje.
Što je najgore kontra-argument kako tražim dlaku u jajetu ne stoji, jer inače ne tražim. Ovde je klupko našao mene.
Sve je to nekako fino i kompaktno i atmosferično, pa se olako pređe preko toga da su Teksa mogli da ubiju a nisu, da izbegava metke sa dva metra rastojanja... Ne volim ništa što ima previše pucanja a likovi ne umiru, jer prelazi u apsurd poput: 'sada ćeš umreti, Tekse, umri!', brblja umesto da ga upuca, onda ga Teks šutne u muda a ovaj promaši. I umesto da ga odmah zatim pogodi kad već drži pištolj u ruci, ovaj čeka da mu Teks priđe i udari ga. Ma msm, loša gluma e, Čak Noris petparački filmovi sa IMDB ocenom 4.8 koji se daju na regionalnim televizijskim stanicama u dva ujutru i koje niko normalan ne gleda jer je gluma na nivou skupile se pijandure iz kraja i prave se da se šibaju.

Crtež je, i pored smanjenih glavica (tzantze hehe) skroz ok i odgovara snežnoj priči. Likovi imaju zatovrene oči, kao daleki Azijati :)

Sreća pa je Villa preuzeo crtanje naslovnica, ove dve su odlične!





quote:
quote:
Ne. Teks je na vrhu jer se puno puca, jer je bahat, neranjiv, sve zna, jer tuče te jadne zlikovce, jer karsonu uvijek probuše šešir. To je najbitnije. I biftek i brdo krompirića. Scenariji su uvijek bili osrednji, a nekad čak i kriminalni ali pošto uvijek ima gore navedenih stvari čitamo ga i dalje.



Hehe sve si pobrojao što mi se ne sviđa!

Teks je baš sirov strip, i po likovima i scenaristički i u svakom smislu. Mačo strip, ali bez neke dublje note. Nisam čuo za mnogo ženskih ili dečijih likova u serijalu, životne priče običnog čoveka i tako to - ne sumnjam da ih ima, ali... samo rokaj, rokaj.

Ima mesa da i ja počnem dekonstrukciju Teksa kao što to Stinky čini sa Kenom i Dilanom... ali za tim nema potrebe jer nema šta da dokazujem drugima, već pre svega sebi - a to je da mi ne sviđa taj sirovi avanturistički (da ne kažem jednodimenzionalni) pristup vesternu, i to je to.

Takođe je očito da su mnogi autori, i scenaristi i crtači, od one stare garde, rođene u periodu posle Velikog rata i između dva rata - imaju starinski pristup pisanja scenarija i crtanja, koji mi se ič ne dopada jer ga je pregazilo vreme.

Ovaj Zlato Klaatua je objavljen '94. Isto tako je mogao biti objavljen i '74.




Edited by - Jocko on 08/01/2019 15:28:53
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 07/01/2019 : 10:50:58  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Suština Karsona je u tome da on pita nešto Teksa kako bismo mi kao čitaoci imali uvid u Teksov odgovor i saznali šta smeraju.

Trebalo bi da se i Karson kao stariji nešto pita. Skroz nezanimljiv sporedan lik, jedan od najbednijih u Boneliju.




Vrlo dobro rečeno. Imajući ovo u vidu, uvijek sam se pitao kako to da je jedan od one dvojice braće forumaša iz Niša, kada se drugi nazvao Texom Willerom, pristao uzeti nickname 'Kit Carson'. To je tako submisivno i podilazećki.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/01/2019 : 11:09:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ma nije to tako jednostavno jocko
ove zamjerke što si tu izvadio, da, moguće da je ta epizoda dosadna

ali generalno, uopće nisam siguran da je ken parker bolji od texa
naime, da bih bolje znao, trebao bih čitati texa. u kena već imam solidan uvid i vidim njegovu veličinu i granicu. u texa baš i nemam, jer nisam čitao ono NAJBOLJE: Nolittu na texu.
ali jesam nekada davno nešto od Bosellija i to već drma kena ozbiljno. recimo, Carsonova prošlost mi je u sjećanju.

ti si uzeo jednu epizodu, i vidm sad da je to pisao diecio canzio, dakle, nešto potpuno bezveze si uzeo. to je ko da uzmeš nizzija i burattinija, dosadnjakoviće.

tex ima groznog smeća, ali u onome najboljem je, lako moguće, viši strip od kena. eto, ne znam zasigurno, ali lako je moguće.
ken je dobar, jedan lijepi srednjeklasni dobar stripić.
tex je razaranje, nešto tvrdo za tvrde i više ljude.
tvoji pogledi su još naivni, to je ko da uzmeš easy ridera i kažeš da je to bolje od prljavog harryja. ili da je von trier bolji.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/01/2019 : 11:19:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Aj' da je to jedna, nego ti neki -loši elementi- koje sam pobrojao se provlače kroz skoro sve Teksove koje sam čitao.

Zanimljivo - pre nego sam počeo Kena, u januaru prošle godine, jedina dva Teksa koja su mi se dopala su almanasi 1 i 2 ''Balada o Zekeu Colteru'' i ''Karavana straha'', naročito ovaj prvi jer iskače iz Teks šablona. I onda vidim u komentarima na recku kako svi hvale ovu ''kenovsku'' epizodu Teksa, baš tako su se izrazili! Već tad, još pre prvog (pravog!) susreta s Kenom, sam znao da sa Kenom neću ''fulati'' kako vi to kažete.
I bi tako.


quote:
tex je razaranje, nešto tvrdo za tvrde i više ljude.



S ovim se ne slažem. Uostalom ima ljudi koji vole i jedan i drugi serijal, kao Anto.





Edited by - Jocko on 07/01/2019 11:30:42
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000