forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Bonelli: zasto ga volim i ne volim
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/01/2019 : 11:30:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Možda da pokušam sa modernijim epizodama, kao što su oni Maxiji ili Giganti... Segura, Ortiz, Brindisi, Venturi, Villa, Civitelli, Bernet, Font, Magnus, pa onaj gigant Patagonija...
Fali mi taj moderniji pristup u naraciji i crtežu, pa makar likovi i dalje bili jednodimenzionalni.
Vidim da kasnije epizode piše uglavnom Nizzi i Boselli - šta god našao o ovom prvom uglavnom su negativne kritike. Baš bi valjalo proveriti unosi li on/oni neke novine u serijalu, u smislu modernije naracije. Ono što pišu na Teksovoj temi, o Nicijevim sačekušama kad Teks izbegne kišu metaka s tri metra... baš ne uliva poverenje.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/01/2019 : 11:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa s kenom se ne može fulati: ken se sviđa svima, to znači, čim postaneš malo "ozbiljniji" stripaš voliš kena (i slične stvari, da sad ne nabrajam)

tex je nešto drugačije od kena, u tom smislu
tex se sviđa neandertalcima, ali i genijima. tex spaja visoko i nisko, kao i zagor.
ken je jednodimenzionalan, ne tex. tex ima veći raspon.

(ali ovo sve je pisano pod pretpostavkom da na texu ima tako dobrih stvari ko u zagoru; iz nekih mojih djelomičnih i starih uvida: ima toga)

ali da, za tebe je trenutno ken. tu si u svom elementu i lako je moguće da nikad ni nećeš izaći iz te zone. anto je smijehotresni tip, ali da sad ne pišem da se ne rasrdi anto. on voli strip i nema pojma, na trenutke je dražestan, eto da ga pohvalim.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/01/2019 : 11:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Fali mi taj moderniji pristup u naraciji i crtežu




onda, za sada, dalje od texa

ili: isključivo bosellijeve traži

za čitati texa, zagora, gledati klasične vesterne, za to - treba predznanje (kada se neće više biti samo fan, tj. kada više nisi dijete i ne možeš se ispuniti praćenjem priče i sl.)

Edited by - stinky on 07/01/2019 11:39:33
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 07/01/2019 : 11:54:57  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
čujte ovu ha ja
volim bonelija jer je jeftin

ha jel dobra? :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/01/2019 : 12:23:33  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Napomena: novije epizode Teksa su često preduge (ima ih dosta na 330 stranica) pa se razvodne, a uz gore nabrojane dobre klišeje često se uvode i oni loši: ranjavanja i prisluškivanja.
Što se tiče tvrdnje da je Teks za tvrde lkude, to nije do kraja istina - ja sam dosta plašljiv čovjek i baš zato volim čitati štorije o tvdrim junacima koji šamaraju sve redom. Zato mi je Tex zakon, a npr. Tyler Cross mi je super ali ga se pomalo i pribojavam
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/01/2019 : 12:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ne. Teks je na vrhu jer se puno puca, jer je bahat, neranjiv, sve zna, jer tuče te jadne zlikovce, jer karsonu uvijek probuše šešir. To je najbitnije. I biftek i brdo krompirića. Scenariji su uvijek bili osrednji, a nekad čak i kriminalni ali pošto uvijek ima gore navedenih stvari čitamo ga i dalje.


ma pucanje je u svim bonelijanama,i svi su junaci neranjivi,a zlikovce non stop mlate dok im najboljim ortacima buše šešire...
Ali način na koji se to radi u Teksu je iznad ostalih kaubojaca (i drugih žanrova) - sve to deluje zaista jednostavno,ali najčešće su najbolja rešenja (u ovom slučaju scenariji) ujedno i najprostija.
Ono što meni prija kod Teksa u odnosu na većinu bonelijane je što pomenute priče,ma koliko da (nekima) deluju "osrednje" su lišene infatilnosti i osećaja da čitam štivo za 7-14 godina,što nije slučaj kod dobrog dela SBE edicija (tu pre svega misim na Zagora).
Plus što volim tematiku vesterna.

Daleko je kvalitetom priče Teks od Kena,ali njegovim autorima i nije bila namera stvarati kompleksniji serijal.
On je ono što je amerima betmen.

quote:
Originally posted by VALTER

Takvo što godi talijanskom mentalitetu, bremenitom kompleksima. Dakle to je, a ne što ovaj Ante prdi o kvalitetnim scenarijima (kvalitetni scenariji u Teksu, ha-ha-ha!), razlog popularnosti tog stripa na Apeninima.


drž' se ti Valtere Zagorelog - tu su ti kompetencije za diskusiju zadovoljavajuće - razgovore o Teksu ostavi za one koji se razumeju u gradivo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 07/01/2019 12:41:45
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/01/2019 : 13:57:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Napomena: novije epizode Teksa su često preduge (ima ih dosta na 330 stranica) pa se razvodne, a uz gore nabrojane dobre klišeje često se uvode i oni loši: ranjavanja i prisluškivanja.
Što se tiče tvrdnje da je Teks za tvrde lkude, to nije do kraja istina - ja sam dosta plašljiv čovjek i baš zato volim čitati štorije o tvdrim junacima koji šamaraju sve redom. Zato mi je Tex zakon, a npr. Tyler Cross mi je super ali ga se pomalo i pribojavam



Ovo retko ko ima muda da prizna na tzv muškim forumima (kao ovaj)

Ja sam pak emotivac, drage su mi melanholične, tople ljudske priče.
Ali to nema veze s tim što mi se Teks kao serijal ne dopada.



quote:
Ono što meni prija kod Teksa u odnosu na većinu bonelijane je što pomenute priče,ma koliko da (nekima) deluju "osrednje" su lišene infatilnosti i osećaja da čitam štivo za 7-14 godina,što nije slučaj kod dobrog dela SBE edicija (tu pre svega misim na Zagora).


S ovim se slažem. Ali pazi, kada Teks pištoljem izbije iz ruke pušku, pa pištolj pa nož pa prebije lika... to jeste infantilno. Ili ako ne infantilno, onda da upotrebim izraz neubedljivo.




Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/01/2019 : 14:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Napomena: novije epizode Teksa su često preduge (ima ih dosta na 330 stranica) pa se razvodne, a uz gore nabrojane dobre klišeje često se uvode i oni loši: ranjavanja i prisluškivanja.



E u tom grmu leži zec, meni su pomenuti dobri klišeji - loši.

Mada, razumem one kojima nisu. Nekome je Gručo nezanimljivi debil, meni je jedan od najkuljih likova u svetu stripa, pa nek je stoput kopija pravog Gruča!

I to za razvodnjavanje. na 330 stranica scenarista MORA da ubaci najmanje 3 veća puškaranja. A skoro sva puškaranja su repetitivna. Znači pročitaš 3 epizode od 330 strana, to je 9 dozlaboga repetitivnih, dosadnih scena puškaranja, svaka od po 40-50 strana. Mene to ubije u pojam.






Edited by - Jocko on 07/01/2019 14:03:07
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 07/01/2019 : 14:06:09  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Ja sam procitao 4 libelus teksa
330+
Jednog citam vec 20 dana...isto mikija tako...kvalitet je neoaporan...crtez takodjer...brale ali dosadno

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/01/2019 : 14:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Ja sam procitao 4 libelus teksa
330+
Jednog citam vec 20 dana...isto mikija tako...kvalitet je neoaporan...crtez takodjer...brale ali dosadno



Ako ne troluješ dokaz si moje tvrdnje


Pa onda oni razgovori pored vatre. Likovi su u stanju da 40-50 stranica pričaju pored vatre! Što je najgore, ako crtaju Galep ili Leteri, Tici itd, nisu ni nacrtani iz žablje ili ptičje perspektive, već uvek iz iste.

U Kenu ili francuskim BD albumima (Comanche npr.) nema takvih repetitivnosti. Dijalozi su kraći ali pogađaju u suštinu, i mnogo toga se ne kaže nego izvuče iz konteksta, ili odnosa među likovima.

Ko je gledao Jarmuschov film Down by Law (koji je suštinski moderni vestern) zna kako se završava, raskrsnica, Tom Waits kreće levo, onaj dugonja desno. Rastaju se bez ijedne reči, baš onako kako su se i sastali, jer se ne gotive. Fantastična završnica, jednostavna, bez nepotrebnog palamuđenja.

Kada ću takav kul momenat da vidim kod Teksa? Nikad.




Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/01/2019 : 14:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Zadnjih godina sam počeo cijeniti Komandanta Marka baš zbog njegove kratkoće i jednostavnosti: znaš što možeš očekivati, to ćeš i dobiti, a ponekad i više. Ne kažem da Teks treba stremiti tome ali mogao bi smanjiti broj stranica nekih priča radi boljeg dojma. Pa da one velike, 300+ priče budu samo za prilike kad se ima što za reći. Ah, pusti snovi..
I još jedna moja preporuka za vrhunskog Teksa: gigant broj 1. Tu je politika šaketanja, pucnjave, razbijanja i pošalica dovedena do vrhunca.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/01/2019 : 14:21:20  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
jocko,jesi li čitao recimo Urotu i Dedvud?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/01/2019 : 14:39:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

jocko,jesi li čitao recimo Urotu i Dedvud?



Ne. Da probam to?

Ili nešto drugačije, npr:
Dolina Terora, Patagonija, Lovac na fosile... To mi onako na prvu deluje zanimljivo...



Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/01/2019 : 16:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

quote:
Originally posted by anto

jocko,jesi li čitao recimo Urotu i Dedvud?



Ne. Da probam to?

Ili nešto drugačije, npr:
Dolina Terora, Patagonija, Lovac na fosile... To mi onako na prvu deluje zanimljivo...




Urota,Dedvud,Lovac na fosile,Oklahoma,Zlato juga,Severozapadna teritorija,Nesalomivi - moja preporuka!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12704 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 07/01/2019 : 17:54:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

čujte ovu ha ja
volim bonelija jer je jeftin

ha jel dobra? :D



Odlična!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 08/01/2019 : 15:32:29  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

tex se sviđa neandertalcima


Izjava godine. :D
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 08/01/2019 : 15:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto
Urota,Dedvud,Lovac na fosile,Oklahoma,Zlato juga,Severozapadna teritorija,Nesalomivi - moja preporuka!



O Nesalomivim ne mogu da nađem ništa na netu...

Severozapadna teritorija deluje primamljivo. Daću još šansi Teksu.


Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2019 : 16:05:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

quote:
Originally posted by anto
Urota,Dedvud,Lovac na fosile,Oklahoma,Zlato juga,Severozapadna teritorija,Nesalomivi - moja preporuka!



O Nesalomivim ne mogu da nađem ništa na netu...

Severozapadna teritorija deluje primamljivo. Daću još šansi Teksu.


Nepobjedivi - Ludens 70-72

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/01/2019 : 16:09:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

quote:
Originally posted by anto
Urota,Dedvud,Lovac na fosile,Oklahoma,Zlato juga,Severozapadna teritorija,Nesalomivi - moja preporuka!



O Nesalomivim ne mogu da nađem ništa na netu...

Severozapadna teritorija deluje primamljivo. Daću još šansi Teksu.


Mozda je Anto mislio na ovo
https://www.stripovi.com/recenzije/tex-willer-tx-lu-95-97-sedmorica-ubojica/1417/

edit: evo, Anto se vec javio, ovaj je
https://www.stripovi.com/index.asp?page=reviews-view&StoryID=593




A SZ teritorij je masthevusa (© Anto).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 08/01/2019 16:10:01
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2019 : 20:12:56  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Džek Tander takođe apsolutno preporučujem.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 09/01/2019 : 00:32:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Čovjek kaže da ne može smisliti Letterija, a vi mu preporučujete Oklahomu hehe.
Jocko, poslušaj mene: Carsonova prošlost, Pokolj u Red Hillu, Wild West Show (opet Letteri), Nepobjedivi, Sedmorica ubojica, Velika invazija. Veoma bitna stvar kod čitanja Texa- nemoj pretjerati, jer brzo dolazi do zasićenja. Strip je monoton, bez mnogo varijacija, baš suprotno od Dylana kojeg možeš čitati svaki dan.

Dakle, Tex je strip za povremeno ubaciti između čitanja ostalih stripova, knjiga itd. Ne razumijem zašto ti Carson nije simpatičan, namjenjen je prvenstveno humoru. Emotivac si? Alfa-mužjaci također za sebe kažu da su emotivci, što misliš o tome?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/01/2019 : 09:22:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dexter,
a ti si na odvikavanju od rasprava o zagoru, kenu...?

na temi zagor je iskrslo važno pitanje: king traži mobilizaciju i ulazak zagorovaca u supermašinu; kažem, ma ne kažem, nego znam da je to loše, da bi to bilo posrtanje, ali sada treba odlučnosti i vjernosti da se odupre i takvim iskušenjima. treba pokazati da je to što mi imamo na zagoru, da su to borbe u ljubavi, a ne raskol itd.

i da je najveća snaga ovo: sam sebe određivati. to je sloboda: sam sebe odrediti i djelovati prema tom zakonu. a ne pristati na loša pravila drugih, pa i tada kad ti se naizgled čini da ne postižeš to što oni postižu (nekakvi stripovi godine i sl.)
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 09/01/2019 : 11:21:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

Čovjek kaže da ne može smisliti Letterija, a vi mu preporučujete Oklahomu hehe.
Jocko, poslušaj mene: Carsonova prošlost, Pokolj u Red Hillu, Wild West Show (opet Letteri), Nepobjedivi, Sedmorica ubojica, Velika invazija. Veoma bitna stvar kod čitanja Texa- nemoj pretjerati, jer brzo dolazi do zasićenja. Strip je monoton, bez mnogo varijacija, baš suprotno od Dylana kojeg možeš čitati svaki dan.

Dakle, Tex je strip za povremeno ubaciti između čitanja ostalih stripova, knjiga itd. Ne razumijem zašto ti Carson nije simpatičan, namjenjen je prvenstveno humoru. Emotivac si? Alfa-mužjaci također za sebe kažu da su emotivci, što misliš o tome?




Hvala na preporukama.
Baš kao što kažeš, nema puno varijacija, za razliku od drugih žanrova (pa i pojedinih vesterna).
Odnos Teksa i Karsona je čudan. Ne mogu da smislim tog lika nikako, nije da je baš odbojan, ali... U startu mi taj aspekt stripa nije seo. Ima Kit simpa fore, kad negativac objašnjava šta se dogodilo a ovaj se ubaci sa: ''dodaj mi rupčić, zaplakaću'' ili ''ako budem imao unuke, pričaću im ovu priču pored logorske vatre!'', ali generalno je skroz promašeno i neduhovito; npr. Etmgosi su Gručovi vicevi jadni, ali dobro svakom svoje.

Teks je alfa-strip, kao i Pcoru ne smeta mi da čitam i gledam takve brutalnije stvari, čak su gotivne (Goodfellas, Scaraface, Mad Max, Breaking Bad, vesterni...), ali više mi se sviđa kenovski nego teksovski pristup. Sad će Stinky reći kako sam naseo na Berardijeve spisateljske zamke




Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 22/01/2019 : 09:30:54  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
https://www.danas.rs/nedelja/neunistivi-boneli/
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 22/01/2019 : 11:48:58  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:


...bez nepotrebnog palamuđenja.

Kada ću takav kul momenat da vidim kod Teksa? Nikad.






Ima jedna epizoda, TW 676 Oteti djecak, napisao Faracci, izvanredno nacrtao Acciarino... Razbojnik kome su ubili zenu i dete, spasava nekog klinca od ostalih clanova bande. Usput je pomalo vigilante, a Teks i Karson vise dodju kao zacin. I sasvim lep kraj. Dosta neobicno za Teksa.
U poslednje vreme s vremena na vreme iskacu price netipicne za Teksa. Npr, epizoda Jethro! (Mastantuono), pa neki karavan sa zenama... Ima, nije da nema.
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000