forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Bonelli: zasto ga volim i ne volim
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 25/03/2019 : 15:41:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pa, autor postavlja stvar kao da ima dobra i zla, samo se po njemu Bog nalazi, recimo, na pogrešnoj strani (a Preacher na pravoj)



Da, pretpostavljam da vjernicima takve stvari smetaju. Meni ni najmanje, pogotovo mi je smiješna cijela priča sa 'svetom lozom' i reakcijama Herr Stara na nasljednika :D

A Star je jedan od najsmiješnijih likova u stripovima ikad. Općenito, i Preachera i Sandmana nose dobri likovi, tako da ipak imaju nešto zajedničko.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 25/03/2019 : 15:54:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pa, autor postavlja stvar kao da ima dobra i zla, samo se po njemu Bog nalazi, recimo, na pogrešnoj strani (a Preacher na pravoj)



Da, pretpostavljam da vjernicima takve stvari smetaju. Meni ni najmanje, pogotovo mi je smiješna cijela priča sa 'svetom lozom' i reakcijama Herr Stara na nasljednika :D

A Star je jedan od najsmiješnijih likova u stripovima ikad. Općenito, i Preachera i Sandmana nose dobri likovi, tako da ipak imaju nešto zajedničko.



Misliš da ti se Preacher najviše sviđa zbog crnog humora?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2019 : 18:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Na mene je otprilike najbolji utisak ostavila epizoda Maske iz 3. knjige (na koju se nadovezuje i naredna, Panama,
ali ova prethodna mi se pogotovu svidela) a zanimljiva je i Užareni pijesak iz 2. knjige.




Stigao sam do Užarenog pijeska, pa da vidim. Ako bi ta priča podigla razinu, kako kažeš, onda je to daleko nadmašilo sva moja očekivanja. Jer meni su ovih 5 epizoda koje sam pročitao odlične. Čak mi je u četvrtoj epizodi Polese izgledao nešto bolji.

Nakon prve epizode, mislio sam da će se radnja odvijati u drugom pravcu. Da će to biti strip o dvoje pustolova, koji se brinu za sebe, svoje interese. No, onda dolazi do većeg otkrivanja Broncovog lika i on se pokazuje u najboljoj tradiciji bonelijevske škole - ne cinični, nego više romantični junak. Zapravo, između pravog tradicionalnog Bonellijevog i Corta.
U ovih pet epizoda, oni su uvučeni u sukob Sjever - Jug (to je taj pravac radnje za koji nisam mislio nakon prve epizode). Ali i to je urađeno dobro: Bronco otkriva idealističke poglede, protiv ropstva je, pa je u tom smislu nominalno na strani Sjevera. Ali samo toliko da riješava konkretne situacije, konkretno zlo (podjelu oružja Apašima te krvoproliće koje bi nastalo iz te situacije). Kada se riješi neka takva nepravda, onda se Bronco i povlači: ne interesira ga koja je strana u pavu, tj. obje su u krivu u tom sukobu za podjelu moći. I to je najbolji stav. Kroz ovih 5 priča se taj stav iskristalizirao; a proveden je tako da čitatelj ne zna odmah o čemu je riječ. Prvo ti se čini da ga baš briga, zatim da će to biti još jedan pamflet o dobrim sjevernjacima, a zapravo se radi samo o onome najbitnijemu: činiti ono što je dobro u konkretnoj situaciji. Znači, Bella & Bronco je kao strip iznad ukopanih frontova.

Možda je malo pretjerano izraziti to kako je D'Antonio stavio Belli u usta, jer se radi o neočekivanom rječniku za Bonelli (pa i po tome je Bonelli superiorniji ovim Bevinim mračnjačkim glupostima, što pazi na rječnik):

"- Stvari stoje ovako... u tijeku je ovaj građanski rat s kojim se nimalo ne slažemo, ali na svakom koraku nailazimo na njega. Sve vrijeme svima ponavljamo da smo neutralni, a što oni kažu na to?
Reci im ti, Bella.

- Smijem li biti otvorena?... Jebe im se!"


I inače je D'Antonio učinio ženski lik s otpuštenijim kočnicama: Bella je ta koja više misli na uske interese, koja žešće reagira prema drugima, koja gleda sebe i eventualno Bronca (jer se zaljubila). Dok je Bronco više u općem: on gleda i svoje interese, ali i zajednicu. Stoga nije on izrekao ovo, nego Bella.

Edited by - stinky on 25/03/2019 18:43:59
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 25/03/2019 : 19:16:06  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by lwood

recimo ja te fantasy đireve uopće ne podnosin . Nedavno sam pokuša pogledat Hobita,izdrža san minut i po. Skoro.



Nije Sandman fantasy, barem ne u klasičnom smislu. Ja fantasy žanr također ne volim previše.

Na wikipediji stoji "dark fantasy, horror, black comedy" i to je puno bliži opis. Sandman je baziran na raznim mitologijama. Tako imamo kršćanski pakao, nordijske, egipatske i druge bogove, pregršt grčke mitologije (sam Sandman je Morfej), imamo gomilu povijesnih ličnosti (od kojih najznačajniju ulogu igra Shakespeare). Sandman je mješavina svega i svačega, ali je prije svega Gaimanov strip o pričanju priča. Gaiman je fasciniran pričama i u Sandmanu se dotiče svih mitova i priča koje su na njega utjecale.

Sandman i njegova obitelj su Vječni, personifikacije Sudbine, Smrti, Sna itd... Sandman je San, starija sestra mu je Smrt, najstariji brat Sudbina, mlađe sestre Strast, Sumanutost (nekad Sreća dok nije poludjela) itd. Nema tu klasičnog fantasija gdje imamo odabranog junaka koji spašava svijet.

I poanta cijelog serijala o Sandmanu je promjena, kako stvari nikad ne ostaju iste iako se većina ljudi tome opire.

Ima tu svega, ali većina se priča događa u realnom vremenu, početak 90-ih. Ne znam, Sandman je za mene najbolji strip ikad napisan. Toliko pamtljivih likova, odlična priča, kontinuitet, cilj (Gaiman je odmah znao što želi)... Samo crtež ne prati uvijek priču kvalitetom, ali ni on nije toliko loš koliko pričaju.



ma ok,uklopija je sve i svašta i to ti se ili sviđa ili ne. kažen nije moj đir. iako u usporedbi sa Sagom mi pari puno bolji.
Inače u zadnjih 4 miseca san se baš načita svega i svačega od stripova ( šta nisan već godinama ,jerbo san više čita knjige).
Nešto san i komentira po izdavačkom izlogu.


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 25/03/2019 : 19:17:54  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pa, autor postavlja stvar kao da ima dobra i zla, samo se po njemu Bog nalazi, recimo, na pogrešnoj strani (a Preacher na pravoj)



Da, pretpostavljam da vjernicima takve stvari smetaju. Meni ni najmanje, pogotovo mi je smiješna cijela priča sa 'svetom lozom' i reakcijama Herr Stara na nasljednika :D

A Star je jedan od najsmiješnijih likova u stripovima ikad. Općenito, i Preachera i Sandmana nose dobri likovi, tako da ipak imaju nešto zajedničko.



Eto kad si usporedija, Preacher je puno čitljiviji od Sandmana.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 25/03/2019 : 19:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pa, autor postavlja stvar kao da ima dobra i zla, samo se po njemu Bog nalazi, recimo, na pogrešnoj strani (a Preacher na pravoj)



Da, pretpostavljam da vjernicima takve stvari smetaju. Meni ni najmanje, pogotovo mi je smiješna cijela priča sa 'svetom lozom' i reakcijama Herr Stara na nasljednika :D

A Star je jedan od najsmiješnijih likova u stripovima ikad. Općenito, i Preachera i Sandmana nose dobri likovi, tako da ipak imaju nešto zajedničko.



Eto kad si usporedija, Preacher je puno čitljiviji od Sandmana.



A što se tebi sviđa kod Preachera?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 25/03/2019 : 19:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pa, autor postavlja stvar kao da ima dobra i zla, samo se po njemu Bog nalazi, recimo, na pogrešnoj strani (a Preacher na pravoj)



Da, pretpostavljam da vjernicima takve stvari smetaju. Meni ni najmanje, pogotovo mi je smiješna cijela priča sa 'svetom lozom' i reakcijama Herr Stara na nasljednika :D

A Star je jedan od najsmiješnijih likova u stripovima ikad. Općenito, i Preachera i Sandmana nose dobri likovi, tako da ipak imaju nešto zajedničko.



Eto kad si usporedija, Preacher je puno čitljiviji od Sandmana.



A što se tebi sviđa kod Preachera?



humorističniji je . bar po prewievu

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 25/03/2019 : 22:39:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Misliš da ti se Preacher najviše sviđa zbog crnog humora?



Ne. Sviđa mi se prvenstveno zbog dobrih likova i dobre priče. Humor je bonus.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 26/03/2019 : 13:11:28  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Ajde, kraj stripa malo izvlači Watchmene kod mene, da ne ispadne sad da skroz ne valjaju.
Nije da ne valjaju, nisu za mene.
Eto, čitao nedavno Skalpirane, prvu knjigu, to mi je super sjelo, sve ću ih pročitati, zatim Svagdanju borbu, odlično.
Živi mrtvaci su mi savršeni.
Morat ću odustati od superhroja, jednom zauvijek.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 02/04/2019 : 19:29:43  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Nisam posjecivao stranicu neko vrijeme, a vi namlatili nekoliko strana o super-gacesama.
Pored ovolikog foruma!

To je kao kad se parkiras u prazan dio parkinga, da ko covjek sirom otvoris vrata i kad se vratis poslije par sati, neko parkirao bas uz tebe (iako je ostatak parkinga i dalje prazan).

Molim vas da o super-gacesama pisete tamo gdje se o njima i pise, a mi da se ovdje fino vratimo na Bonellija.

Dakle, Mali Rendzer - Crnci s Kariba, Ludens 17

Strana 112, na mapi ucrtan jugoistok Amerike i izmedju rijeka Misisipi i Rio Grande ulijeva se u Meksicki Zaliv rijeka Kolorado (?!). Priceless!

Strana 151, Kit i Frenki nailaze na banane u dzungli. Banane ne vise sa stabla, kao sto je nacrtano, nego rastu od drske prema gore.

Strana 178, pirane u Meksiku?

E, izmedju ostalog, zato volim Bonellija.

Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 12/04/2019 : 18:10:18  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Mali Rendzer, Sumnja (Ludens 22)

Na strani 55, Rothunda Parson tvrdi: "Da, ja sam majka ovih andjela koje je besramno napustio nevjernik prije dvadeset godina, a zove se Francesco Bellevan."

S obzirom da najstarija kcerka ima oko 16 godina, a najmladje od cetvoro djece mozda 6 godina, postavlja se ocito pitanje - da li ih je neko drugi napravio ili Rothunda ispaljuje djecu za zadrskom od nekoliko godina?
Sta god da je u pitanju, veseli Francesco nije mogao da ih napusti prije 20 godina.

Mislim ovo jeste strip za djecu, ali ni djeca nisu tolike budale.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 12/04/2019 : 18:35:09  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Nije za djecu, nego za Tellera i tellere od 7 do 77.
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 12/04/2019 : 19:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by etmgosa

Nisam posjecivao stranicu neko vrijeme, a vi namlatili nekoliko strana o super-gacesama.
Pored ovolikog foruma!

To je kao kad se parkiras u prazan dio parkinga, da ko covjek sirom otvoris vrata i kad se vratis poslije par sati, neko parkirao bas uz tebe (iako je ostatak parkinga i dalje prazan).

Molim vas da o super-gacesama pisete tamo gdje se o njima i pise, a mi da se ovdje fino vratimo na Bonellija.

Dakle, Mali Rendzer - Crnci s Kariba, Ludens 17

Strana 112, na mapi ucrtan jugoistok Amerike i izmedju rijeka Misisipi i Rio Grande ulijeva se u Meksicki Zaliv rijeka Kolorado (?!). Priceless!

Strana 151, Kit i Frenki nailaze na banane u dzungli. Banane ne vise sa stabla, kao sto je nacrtano, nego rastu od drske prema gore.

Strana 178, pirane u Meksiku?

E, izmedju ostalog, zato volim Bonellija.





"Trešnje se najbolje jedu zatvorenih očiju i užitak je zajamčen, ako počneš tražiti crva - naći ćeš ga u svakoj"
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 16/04/2019 : 17:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

pročitao sam sada usporedo Kena Uzavreli grad, Blueberryja Usamljeni Orao i Bella & Bronco Maske. sve tri mi je okej, ali mi je i dalje iznenađenje da jedan takav nepoznat ili malo poznat serijal kao Bella & Bronco stoji tako dobro. baš ova epizoda MASKE je odlična, još podizanje razine i među ova tri naslova najbolje ostvarenje.


Stinky, ne zaboravi da ima nas (nisam valjda jedini?) koji željno iščekujemo tvoje recenzije za epizode Belle & Bronca.
Možda planiraš da izneseš utiske na kraju kad pročitaš sve epizode? Nije problem, strpićemo se...

Šteta što nema neke opšte teme gde može da se komentariše taj serijal, već samo pojedinačne za Strip-Agentova izdanja.
Ali može da posluži i ova tema...

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/04/2019 : 18:43:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Stigao sam gotovo do kraja serijala. Odličan mi je, samo nisam mislio pisati sada. Recimo da sam malo zapostavio Bellu i Bronca, dosta toga radim zapravo.

Ali kad kažeš da bih trebao reći koju riječ, onda ću staviti neka zapažanja o ovim posljednjim epizodama.

U nekoj budućnosti možda i napišem jedan tekst, ne znam. Mene je iznenadio (pozitivno) ovaj serijal. Drago mi je da je i tebi dobro. Ljudi nisu ni toliko upoznati, tako da si u pravu, malo priče, diskusija i neko predstavljanje bi podiglo Bronca i Bellu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/04/2019 : 11:27:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Epizode iz 5. knjige su malo razočaravajuće, izgleda da je D'Antonio izgubio inspiraciju, pa je završnica slabija od ostatka.



Ne znam zašto te je 5. knjiga razočarala. Sve tri priče su odlične, nema pada u odnosu na ono prije. Cijeli serijal je na dosta visokoj razini, eventualno poneka epizoda malo padne (recimo, ona sa Kinezima, Žuta opasnost. makar je to namjerno takva neozbiljna epizoda, zezanje. na prvu mi ipak nije baš nešto, a tu su i Cassarovi. Polese je maestralan kraj njih.)

SMRTONOSNA SIMFONIJA je meni vrhunska priča o ratu, ispričana iz te pozicije koju je zauzeo D'Antonio. Možda je to malo preležerno stajalište, prelako se zauzima stav "ma rat je glupost", ali recimo da je to vrlo često stajalište u stripovima koji se igraju "prosvijećenosti" ili izriču opće osude, zauzimaju antiratne pozicije, pozivaju se na opću himanost i sl. U takvom "antiratnom žanru" D'Antonijeva priča je odlično realizirana, nema puno moraliziranja, a stavovi su izrečeni onako usput, ne kvare cjelinu. Sve se odvija više stripovski nego, recimo, u Kenu Parkeru, jer Berardi želi dati naglasak nekim porukama, a to često ruši ukupni dojam, jer čitatelj osjeti namjeru.

Priča počinje standardno, Bella i Bronco žele miran kutak za sebe, ali upadaju u sukob Sjevera i Juga. Dok vojske jurišaju mahnito jedna na drugu, pojavljuje se on - Gatling. Str. 17 i 20, zastrašni Gatling u prvom planu, to je odlično urađeno: vrhunski Chiarolla i D'Antonio.

Moram priznati da je meni Gatling oduvijek impresivan, i dan-danas ostaju scene iz Divlje horde možda i nešto najatraktivnije. D'Antonio je na tom mitraljezu sagradio izvrsnu priču o ratu. Na topicu su spomenuti Watchmeni koji se grade oko paranoje atomske bombe; Smrtonosna simfonija uzima manje, ali zato nekako stvarnije, konkretnije.

"Što god to bilo... pakleno je!", kaže Bronco nakon što vidi razaranje 3. alabamske.
Vojska u jurišu, sa zastavama, to su fantastične slike (srednja slika na str. 11), posjeduju jednu višu zbiljnost koju čitatelj ne primijeti ako samo nezainteresirano čita strip da prikrati vrijeme. Zato je šteta da Chiarolla nije više vremena posvetio (barem još dvije stranice) razornom učinku Gatlinga. Samo str. 12 i 13. Trebalo je još barem dvije stranice, slamanje zastava, košenje vojnika, lomljenje grančica, kamenja. Jer o tome se i radi, na tom kontrastu juriša starog kova i modernog razaranja vatrenom moći je dobrim dijelom izgrađen ovaj strip.

Razaranje je učinjeno tako da slučajni promatrači (Bella i Bronco) ne znaju što je to, kakvo je to oružje. Tek kasnije Bronco vidi cijevi strojnice i zaključi da je to ono strašno oružje koje je pokosilo vojnike. On i Bella dokopaju se strojnice. Bronco, nakon što je vidio pokolj, kaže "Prvo što mi je izgledalo smisleno bilo je da im otmem ovo demonsko oružje". Bronco, koji je vrlo obrazovan kako mi to saznajemo iz serijala, reagira iz jedne opće pozicije, pozicije protesta protiv tehnološke civilizacije razaranja. Međutim, Bella ima partikularnije pozicije, i ona vidi priliku za zaradu. Čak Bronco prihvaća njezine argumente, jer se mora složiti da Bella nema krivo.

Kontrast Belle i Bronca je jako uspio u ovom serijalu. Oni se nadopunjuju i tako nemamo one jednostrane stavove, nego uključene razne pozicije: i opće i partikularne, i ideale i slamanje ideala u realnosti. Ali to je izvedeno tako da naposljetku ipak pobjeđuje duh, ideali - kao što je i ovdje Bella morala žrtvovati Gatling (i novce) da spasi Bronca. Zato je ovaj strip zaista jako dobro izveden.

Pogledajmo konkretno kako je ovdje izvedena ta međuigra Bronca (opće) i Belle (partikularitet):

- Svi sveci... Trgovina oružjem! Bella, katkad se pitam koliko je rastezljiva tvoja savjest... ako je uopće imaš.

- Uff! Jesi li ikad pokušao staviti savjest između dvije kriške kruha?... Nema okusa! Nema okusa, a još manje ispunjava želudac.

U igru se uključuju i gerilci. Vojnici (sjevernjaci i južnjaci) jedni druge besmisleno protjeravaju, pomiču s jednog mjesta na drugo. Gerilci su, međutim, loši, bradati, zlikovci. Ovdje su to sjevernjački gerilci; nasuprot njima je Price, lik koji nam se vraća iz prvih avantura. Price je džentlmenska škola staroga Juga i makar radi kao špijun, njegova je pozicija daleko iznad ovih gerilaca, koji su prikazani kao ološ. Svi se trude oko Gatlinga; na kraju Bella sama uništi paklenu strojnicu koju je namjeravla prodati i tako pokazuje da savjest ipak ima okus. B&B je strip u kojemu se već propituje junaštvo, na površini je ciničan - ali ipak kada treba odlučiti, kada se stigne do zadnje točke, bira se prava strana, bira se dobro. Odlično da je tako, jer bez te kontrole, sve bi se pretvorilo u cinične doskočice i besmisleno iživljavanje.

Znači, ova epizoda: Bella i Bronco žele pobjeći od svijeta, ali to ne ide. Rat je posvuda i ne mogu se maknuti. Rat se pretvara u mehanizirane pokolje, a koliko je do Bronca to će bar malo odgoditi. Junaci, ideali, dužnosti, špijuni, džentlmeni, gerilci... i dvoje neutralnih. Ali se ne može biti neutralan u svijetu koji je u koruptnom stanju i dvoje naših pustolova će ipak raditi dobro, koliko je to moguće.
Chiarolla odlična dopuna D'Antoniju, pogotovo kad crta gerilce: crtež gerilaca već govori ono što D'Antonio govori o ratu i da bi najbolje bilo otići i maknuti se od svega toga. (e sad, što to nije baš uvijek najozbiljnije rješenje, to je druga priča)

Edited by - stinky on 20/04/2019 11:30:44
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 06/09/2019 : 21:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Prije par sedmica sam se vratio sa svog dugackog ljetnog odmora. Iz nostalgije, a i zato sto mi je kratko pamcenje, opet sam dovukao pola prtljaznika stripova (iako sam bio cvrsto odlucio da to vise ne radim). Citam ih sad i jos uvijek nisam naisao ni na jedan vrijedan paznje. Ali da napisem neke crtice, po obicaju.

Mali Rendzer, Ludens 28, Prokleta dolina
U stripu pise da ga je nacrtao Francesco Gamba. Da li neko zna ko je stvarno nacrtao ovaj strip? Nemoguce da je ovo Gamba crtao. Crtez nevjest, djeciji, dvodimenzionalan. Konji (Gamba je majstorski crtao konje) imaju prazne oci poput zombija i svi neke natapiranje grive, kao neki mongolski konji (ili pankeri). A onaj gavran, kao da ga je nacrtao jedan od onih oni netalentovanih ilustratora sto su nam ilustrovali citanke u osnovnoj. Ljudi svi ukoceni, a Frenki jos veci kreten nego inace. Gospodjica Greta je vrhunac kica sezdesetih. Gamba bi to bolje uradio lijevom rukom (ili desnom ako je bio ljevak), makar bi napravio bolje kompozicije. Povrh svega, prica je odvratno losa (iako pise da je to napisao Lavezzolo, ali nekako mi se ne uklapa). Sve skupa, krajnje blesavo.
Kad sam na 65-oj strani poceo da citam novu epizodu, "Kit uhicen!", rodio sam se. Konji ne izgledaju vise kao mongolski zombi pankeri. Niko me nece ubijediti da je ono prije toga crtao Gamba.

Marti Misterija, Veseli cetvrtak 42, Tridesete godine
Alessandrini je jedan od mojih omiljenih crtaca. On je s godinama pronasao i izgradio neki optimalan stil sa pravom kolicinom crne boje na bijelom papiru, linije su mu naizgled opustene, ali ipak dovoljno precizne i nadasve odvazne. Volim takav stil i obradovao sam se kad sam vidio da je on nacrtao ovu epizodu. Ali, brzo sam se pokajao. Ovu je epizodu stvarno nacrtao preko one stvari. Pogotovo je lose crtao gorilu i dinosauruse. A ona tuca Konga i dinosaurusa - znam da je to omaz filmovima u kojim je to radjeno losom animacijom ili ljudima u kostimima, ali opet - moglo je to mnogo bolje. Angie deblja no ikad. Strana 146, slika u donjem lijevom uglu - za Hitlera mozemo sve reci, osim da je bio debeo. A ovaj je deblji i od Angie.
Crtez bi ipak mogao nekako proci da prica nije stvarno losa. Sve te silne aluzije na stara vremena, za vrijeme i poslije tridesetih, glava da te zaboli. Sve zbrda-zdola.
Ne znam sta im je trebalo da ovo ovako sklepaju, bez ikakve veze.

Zagor Ludens kolor 5, Drevno prokletstvo
Shvatio sam da je ovo zadnja prica na kojoj je radio Ferri, jedan od junaka mog djetinstva. Naravno da ovaj crtez u njegovoj dubokoj starosti nije ni blizu njegovim najboljim danima, ali opet je simpaticniji od ovih sto su to dovrsili. Strip je lose obojen, monotono i dosadno.
Ali nije crtez problem ovog stripa, nego prica. Znaci, lijepo od Bonellija sto su se konacno sjetili malo pomenuti nas prostor, sa kojeg zaradjuju pare vec pedesetak godina. Ali mogli su to malo bolje odraditi. Glavni lik, ljigavi vampir, zove se Goran. Vrlo originalno. Mogli su staviti italijansku verziju Silvio ili francusku, Montan.
Ukratko, lose.

Na svim ovim stripovima pise "U izvedbi: Mauro Boselli". Koji je on klinac? Pokupovao akcije Bonellija? Ili, kao pokojni Walt Disney, voli da se potpisuje na stripovima koje su uradili drugi ljudi?
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 06/09/2019 : 21:24:56  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Na svim ovim stripovima pise "U izvedbi: Mauro Boselli". Koji je on klinac? Pokupovao akcije Bonellija? Ili, kao pokojni Walt Disney, voli da se potpisuje na stripovima koje su uradili drugi ljudi?

Ludensova lijenost.

"U izvedbi" bi valjda trebao biti urednik serijala (Burattini) ali nikoga u Ludensu nije previše briga pa stoji Mauro Boselli premda on nije urednik Zagora još od 2004. godine.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 28/09/2019 : 11:38:41  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Strip-agent Price s Divljeg zapada 20 Tihi gradovi

Na pocetku stripa Ben MacDonald pokusava da ubije kravu jer "vec dva dana nije nista jeo". Nekoliko stranica kasnije kaze da je "juce ustrijelio svog konja jer je slomio nogu".
Usred nedodjije, bez hrane i jos birka. Sta hoce, cevape?
Go to Top of Page

motorista
New Member



Serbia
256 Posts

Member since 16/02/2019

Posted - 29/09/2019 : 12:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send motorista a Private Message  Reply with Quote
Nedoslednost ^. Kod Bonelija su i takve stvari obično upakovane u meni (pretežno) uspešan treš, ali ipak... Crtež koji teži realističnom i deformisani Čiko koji u nekoj čudnoj pozi skače nekoliko metara i/ili levitira od ljutnje. Donateli koji kroz kadrove menja okruženje, "zrcali" šta je levo a šta desno, kod Minjaka ljudi sede čas za okruglim čas za četvrtastim stolom, u brvnari od oblica ili dasaka... plus pomenute rupe u radnji (koje se, doduše, ponekad mogu srediti prevodom) — koliko puta sam pomislio kako je to osmišljeni deo priče, kad ono cvrc.

A i svi stalno spavaju na goloj zemlji a još niko ne lipca.
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 29/09/2019 : 13:25:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
Pa i ima i ono u ''Ramatovoj Prošlosti'', u trenutku kad Zagor i co. treba da spasu Ramate od Darme, koji se nalazi u Zagorovoj kolibi u močvari...

U poslednjem kadru na stranici, Zagor kaže: ''moja koliba je udaljena 2 dana odavde.''
Sledeća strana počinje sa monologom: ''u istom trenutku'', gde Darma i Tugiji saleću Ramata u Zagorovoj kolibi, i ubrzo stiže Zagor na mesto drame.

Ili ono kultno, ''u kapetanu Zmiji'', kad Zagor vitla po lijanama koje vise u vazduhu...


Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 01/10/2019 : 08:05:08  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Pade mi na pamet nesto sto sam vidio u nekoliko stripova, mrsko mi sad da trazim u kojima. Jedan je Zagor.

Dakle Zagor se šunja prema indijanskom logoru i razmislja "Idem im uz vjetar". Kao nece ga namirisati.

E sad, da je samo rekao "Idem uz vjetar" bilo bi u redu i dovoljno.

Ali kad ide njima uz vjetar, znaci da sam ide niz vjetar.

Ovo ce najbolje da shhvati Markos, jer on se isto cesto šunja.
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 01/10/2019 : 12:03:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by etmgosa


Dakle Zagor se šunja prema indijanskom logoru i razmislja "Idem im uz vjetar". Kao nece ga namirisati.

E sad, da je samo rekao "Idem uz vjetar" bilo bi u redu i dovoljno.

Ali kad ide njima uz vjetar, znaci da sam ide niz vjetar.



Moraš ga shvatiti... koliko metaka mu je svih ovih godina krzalo slepočnicu, i ne čudi što nekad ne zna da l' je doš'o ili poš'o.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 20/10/2019 : 10:43:25  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Zagor Ludens extra 272, Zrtveni hram

Daleko najgluplja prica koju sam procitao u stripu zadnjih ne znam ni koliko godina. I porno film ima komplikovaniji scenario.
Zagpr tek tako zapali cijelo selo, bas ga briga ima li tamo zena i djece (a ima).
A zadrti vjerski fanatici poslije samo par Zagorovih rijeci odlucuju da prekinu sa svojom zlom religijskom praksom.
Rijeci su sljedece:
NOSITE U SRCIMA TESKU KRIVNJU.ISTINA, NISTE MOZDA OSOBNO SUDJELOVALI U ZLOCINIMA, ALI DOPUSTILI STE DA SE ONI POCINE.
SADA IMATE PRILIKU ZA ISKUPLJENJE, ZA POCETAK NOVOG ZIVOTA, IAKO CE U VASOJ SAVJESTI ZAUVIJEK OSTATI SJECANJE NA UZASE PROSLOSTI. NA VAMA JE DA ODLUCITE.

I onda oni pognu glave, bace oruzje i razidju se.

Ma, daj.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 20/10/2019 : 12:56:26  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by etmgosa

Zagor Ludens extra 272, Zrtveni hram

Daleko najgluplja prica koju sam procitao u stripu zadnjih ne znam ni koliko godina. I porno film ima komplikovaniji scenario.
Zagpr tek tako zapali cijelo selo, bas ga briga ima li tamo zena i djece (a ima).
A zadrti vjerski fanatici poslije samo par Zagorovih rijeci odlucuju da prekinu sa svojom zlom religijskom praksom.
Rijeci su sljedece:
NOSITE U SRCIMA TESKU KRIVNJU.ISTINA, NISTE MOZDA OSOBNO SUDJELOVALI U ZLOCINIMA, ALI DOPUSTILI STE DA SE ONI POCINE.
SADA IMATE PRILIKU ZA ISKUPLJENJE, ZA POCETAK NOVOG ZIVOTA, IAKO CE U VASOJ SAVJESTI ZAUVIJEK OSTATI SJECANJE NA UZASE PROSLOSTI. NA VAMA JE DA ODLUCITE.

I onda oni pognu glave, bace oruzje i razidju se.

Ma, daj.




Ako ti se epizoda "Hagotova moc" nije dopala, onda se bolje mani Zagora, nije to stivo za tebe.

Da me pogresno ne shvatis, ne kazem da je problem u tebi, vec ocigledno nije po tvom ukusu...Mada, kada bolje razmislim, ipak je problem u tebi.
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000