forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Bluberry vs Thorgal
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

cronos six
Advanced Member



Serbia
7884 Posts

Member since 09/09/2008

Posted - 16/07/2017 : 00:01:32  Show Profile Show Extended Profile  Send cronos six a Private Message  Reply with Quote
Ovde nije rec o polu,vec misljenja sto se tice ovih serijala.
Dakle,nema glasanja a kao da ga ima.
Posle mnostvo stripoteka i raznih strip revija,sad i kompletiran blubery kao i thorgal na neki nacin nisu mi isto kao nekad.
Blubery nekako mucan.
Thorgal puno bolji!
Koje je vase misljenje?

Juznjak!
Tex Willer.

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/07/2017 : 00:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Po meni to su kruske i jabuke. Ne znam kako ih usporediti ili mjesati. ( kazu da je matematika egzaktna znanost) Stoga je tesko to usporedivati stilski i tematski. Rijec je o dva bisera, besprijekorna djela, ali porucnik je baziran na realnosti, sasvim slucajno bacen na divlji zapad, (po meni je mogao biti bilo gdje i kada,smjesten kao lik), dok je Torgal cista masta, ali besprijekorna. Ne mogu ih usporedivati. Moj glas bi dao porucniku, ipak , jer se takav crtac vise nece pojaviti. To se zove majstor. Njegov ga je lik nadzivio i postao vjecan. Iako mi je osobno i Torgal, predobar strip.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1695 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 16/07/2017 : 10:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote
Nema tu vs, svaki kolekcionar koji drži do svoje kolekcije stripova mora imati ova dva junaka zastupljena onako kako to oni zaslužuju.
Dugo smo čekali da Bookglobe objavi cijelog Blueberryja, ovdje ga imamo u boji (jedino što je unos teksta loš) i Marketprint izdaje vrhunske integrale u crno-bijeloj varijanti s vrhunskim unosom teksta. Znači imaš na biranje što se Bluberryja tiče.

Blueberry je takav stripovski klasik da ga s tog trona neće skinuti ni jedan drugi strip sličnog žanra. Priča je lijepo zaokružena, uzbudljiva i sa zanimljivim likovima upotpunjena.

Thorgal (što se mojeg mišljanja tiče) stoji uz bok Blueberryju i što se tiče priče, crteža i likova. Doduše kod Thorgala ima par dosadnih epizoda, barem meni, dok kod Blueberryja toga nema. Libellus je stamburao cijelog Thorgala u vrlo kratkom roku, izdanje je super kvalitetno, vrlo dobro prevedeno i unos teksta je odličan - jedina mana je cijena, koja je po meni za 100 kn preskupa. Darkwood piči isti projekt jednako kvalitetno za duplo manje love.

Danas, kolekcionari itekako mogu biti zadovoljni i sretni jer se na tržištu pojavljuju izdavači koji gledaju da zadovolje istančane kolekcionarske ukuse i pokriju široku lepezu devete umjetnosti.

Kada bi me netko pitao: Što bi htio za poklon, kolekciju Bluberryja ili kolekciju Thorgala? Bez razmišljanja bih rekao Blueberry.

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

ROJ RENK
Average Member



556 Posts

Member since 03/03/2011

Posted - 16/07/2017 : 19:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ROJ RENK a Private Message  Reply with Quote
Bluberi bez ikakve dileme i to pre svega zbog crtaca kakav se nece vise pojaviti i najboljeg scenariste svog vremena.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 16/07/2017 : 21:26:50  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Jedno je vestern a jedno avanturisticko-fantazi serijal...
Tesko usporediti...vrhunski crtaci na oba serijala...popratne serijale ima bolje Torgal...
Ma ja davse moram odlucit...Bluberi iz nostalgije a Thorgal jer je bolji..moderniji...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/07/2017 : 21:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ovo su dva za mene najbolja duža strip serijala (realističke stilizacije) sa evropskog kontinenta.
Top topova;vrhunski scenariji,vrhunski crteži i sve to fenomenalno ukomponovano.
Ne bi ih upoređivao.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 17/07/2017 : 16:53:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
Kako je u postovima gore navedeno, ova dva serijala nikako se ne mogu uspoređivati, Bluberry je punokrvni western, dok je Thorgal fantasy/sf serijal tako da dodirnih točaka i nema, osim što su oba vrhunski serijali i svakako zaslužuju biti u vrhu devete umjetnosti.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/07/2017 : 16:55:28  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

ovo su dva za mene najbolja duža strip serijala (realističke stilizacije) sa evropskog kontinenta.
Top topova;vrhunski scenariji,vrhunski crteži i sve to fenomenalno ukomponovano.
Ne bi ih upoređivao.



a riđobradi ???

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/07/2017 : 22:04:27  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
nop
riđobradi mi je odličan strip,neke epizode su i 5+/5 (10/10),ali ceo serijal nije na vrhunskom nivou kao Blub i Torgal.
Od tih klasika,pored ovog dvojca bih možda izdvojio i XIII koji je tik iza njih;ovo Van Hamovo delo je genijalno u prvom delu serijala (čak i bolje B&T),ali drugi deo je pomalo pokvario celokupni utisak.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

karlitos
New Member



243 Posts

Member since 29/10/2016

Posted - 17/07/2017 : 22:27:04  Show Profile Show Extended Profile  Send karlitos a Private Message  Reply with Quote
Oba dva stripa su odlična (iako Thorgal nisam toliko puno čitao), no Blueberry mi je ipak bolji. Mogu ga pročitati tisuću puta i nikad mi neće dosaditi.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/07/2017 : 00:13:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by anto

ovo su dva za mene najbolja duža strip serijala (realističke stilizacije) sa evropskog kontinenta.
Top topova;vrhunski scenariji,vrhunski crteži i sve to fenomenalno ukomponovano.
Ne bi ih upoređivao.



a riđobradi ???


Covjek je pitao za dva navedena serijala. Nije se spominjao Ridobradi. Mozemo onda pricati i o Torpedu, Gastonu, Valijantu, Jeremaiahu, Xlll-tici, Alvaru, Kirbyu i bla, bla jos masi njih...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 18/07/2017 : 18:12:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Oba su odlični stripovi, ali prednost ide Blueberryu.
Suradnju Charliera i Girauda nije lako nadmašiti.
Go to Top of Page

Andrey
New Member



British Indian Ocean Territories
262 Posts

Member since 06/01/2009

Posted - 30/07/2017 : 18:11:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Andrey a Private Message  Reply with Quote
Blueberry ipak , Charlier nije tektonski bolji pisac od van hammea ali ipak je za jednu stepen , i ipak je utrao put doticnome. Van Hamme ima originalnije premise a charlier scenarije , kompleksnija i napetijie.


Charlier je ipak klasičan minimalisticki žanr doveo do savršenstva zajedno sa giraudom , dok je hamme uzeo ljudima privlacan setting ali ne baš originalan, samo se čekalo da ga netko uzme. Taj setting je više komforan ljudima i simpatičan iz nekog razloga, kao miks nekih disneyjevih bajka i protonacionalistickih narativa. Setting je grandiozniji i ugodniji od westerna i na temelju toga se izvlači dok je Charlier ipak djelovao u minimalistickom redukcionistickom zanru.


Giraud je naravno objektivno bolji crtač. Po istom ključu kao i kod scenaristima možemo promatrati i crtace, rosinski je prvoloptaskiji i komforniji i manje kompliciran, savrsen za obojanu slikovnicu. Ali zna se tko je moebius a i tu je sama činjenica da je on radio naoko totalno druge stvari od westerna i opcenito je u karijeri napredovao puno više.

puno postam, uprati https://twitter.com/talsakob

sclavi>originalni radovi junjija ita

Edited by - Andrey on 30/07/2017 18:13:29
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000