forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Batman 4 - Godina prva
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/11/2017 : 09:24:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Lako moguće, mi smo preuzeli njihov prijelom. Provjerit ću sutra.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/11/2017 : 15:28:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Provjerio, tako je i u originalu. Druga stranica scenarija za prvu svesku uopće ne postoji među materijalima.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Vorador
Senior Member



Croatia
1576 Posts

Member since 29/09/2004

Posted - 27/11/2017 : 18:55:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit Vorador's Homepage  Send Vorador a Private Message  Reply with Quote
Thanks. I pretpostavljao sam da je tako. Nešto slično je bilo i u jednom od tomova Sandmana, samo što se radilo o tabli.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 03/01/2018 : 18:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Jedan od kandidata za izdanje godine. Na ovom formatu, sa ovim kolorom i dodacima, strip dolazi do punog izražaja. Jedan od najboljih stripova o Batmanu sigurno.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 11/01/2018 : 18:36:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
U ovom stripu je centralna figura više Jim Gordon a malo manje sam Batman ali ne smeta. Odlično mi je to što se umjesto mistificiranja heroja što je postalo gotovo pravilo, ovdje origin story bazira upravo na realističnoj komponenti Batmanovog svijeta i prikazu kako on zapravo funkcionira.
Slažem se i s tontom da je kraj malo nagao, a i s Deersom da Millerov način pripovjedanja na natuknice (first person?) može povremeno biti malo pretenciozan. Srećom meni ipak nije pokvarilo užitak u čitanju.
Crtež odličan! U pojedinim akcijskim scenama se točno može vidjeti Millerov potpis.
Odlično, zabavno, pročitao s guštom. Za razliku od ostalih Batmana.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 11/01/2018 : 20:05:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Sasvim solidno za amerikenjce, za pročitat jedanput. 6/10.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/01/2018 : 20:27:29  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Tako sam nekako i ja mislio prije dvadesetak godina kad sam nabavio srpski pirat, a u međuvremenu mi je ovaj Batman postao dragi i puno puta čitani dio kolekcije. Ipak, vremena su se promijenila i stripove koje me bi me danas i puno više oduševili ne bi toliko čitao kao u ono doba. Izdanje, po meni, nepotrebno preveliko - Mazzucellijev crtež ne bi ništa izgubio na manjem formatu, a lakše bi se čitalo. Ali to vrijedi i za ostale Fibrine Batmane. Svejedno, lijepi klasik koji s vremenom ne blijedi.

Edited by - pcoro on 11/01/2018 20:28:27
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 12/01/2018 : 19:24:36  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
pročitao i nije mi legao...solido ali ništa posebno..5/10

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 08/09/2019 : 12:37:29  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i ja konačno ovo kultno djelce. Moram se i ja složiti s Tontom da je kraj nedorečen i čak pomalo naprasno prekinut, a mislim da je tu svakako bilo još materijala za flash-backove tipa kako je Bruce stekao svoje fighting skillse itd. Mazzuchelijev crtež vrlo dobar, pomalo štur i nedetaljan, ali to je da se ostavi prostora boji. sve skupa, dobar strip, ali fama ga nadilazi stostruko 8/10

Go kneel and weep

Edited by - drogsy on 08/09/2019 12:52:04
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/09/2019 : 12:58:50  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Fama je na mjestu, samo što su ljudi koji tek sad čitaju Y1 već pogledali i pročitali popriličan broj verzija junaka koje su stvorene poslije, pa i na bazi Y1. Slična stvar je i sa DKR. Zato nemaju taj wow efekat, čini se kao već viđeno.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6572 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 08/09/2019 : 15:17:33  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Jedan od najsavršenijih stripova, ikada.
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 08/09/2019 : 17:34:34  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Fama je na mjestu, samo što su ljudi koji tek sad čitaju Y1 već pogledali i pročitali popriličan broj verzija junaka koje su stvorene poslije, pa i na bazi Y1. Slična stvar je i sa DKR. Zato nemaju taj wow efekat, čini se kao već viđeno.

Toga sam svjestan, ali jebiga, i Watchmeni imaju istu famu pa su me oborili s nogu, načitanosti unatoč.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 08/09/2019 : 17:39:00  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by swamp thing

Fama je na mjestu, samo što su ljudi koji tek sad čitaju Y1 već pogledali i pročitali popriličan broj verzija junaka koje su stvorene poslije, pa i na bazi Y1. Slična stvar je i sa DKR. Zato nemaju taj wow efekat, čini se kao već viđeno.

Toga sam svjestan, ali jebiga, i Watchmeni imaju istu famu pa su me oborili s nogu, načitanosti unatoč.



Da, ali Watchmeni su zaseban svit s kojim se nisi dotad susreja, dok s Batmanom jesi. Watchmeni su mala "biblija" mračnog doba superherojštine, a Batman je lik koji ima tucet takvih djela, svaki razvikan sa svoje strane (od Death in the Family do DKR i War of Jokes and Riddles), pa je i omjer očekivanja/ispunjavanja nezahvalniji.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 08/09/2019 : 17:46:31  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by swamp thing

Fama je na mjestu, samo što su ljudi koji tek sad čitaju Y1 već pogledali i pročitali popriličan broj verzija junaka koje su stvorene poslije, pa i na bazi Y1. Slična stvar je i sa DKR. Zato nemaju taj wow efekat, čini se kao već viđeno.

Toga sam svjestan, ali jebiga, i Watchmeni imaju istu famu pa su me oborili s nogu, načitanosti unatoč.



Da, ali Watchmeni su zaseban svit s kojim se nisi dotad susreja, dok s Batmanom jesi. Watchmeni su mala "biblija" mračnog doba superherojštine, a Batman je lik koji ima tucet takvih djela, svaki razvikan sa svoje strane (od Death in the Family do DKR i War of Jokes and Riddles), pa je i omjer očekivanja/ispunjavanja nezahvalniji.

Ja sam upravo zbog toga imao najniža moguća očekivanja, kao i zbog činjenice da je to prvenstveno Millerov strip, a tek onda Batmanov, a Millera smatram jednim od najprecijenjenijih scenarista svih vremena, tako da sam na kraju uglavnom zadovoljan s pročitanim. Jedino, kao što rekoh, strip ima prenabrijanu famu isto kao i TDKR. Ne dovodim u pitanje revoluciju koju su ta dijela unijela u Batman franšizu i supeherojštinu, ali za sam strip kao umjetnost nisu toliko bitna. (Nemoj te me ubit, molim vas :))

Go kneel and weep
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 08/09/2019 : 17:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Zašto bi te iko napa, umjetnost je prije svega individualna i subjektivno doživljena. Nek se teoretičari umjetnosti bave objektivnim značajem. :)

Npr., Zograf i Zagor (jbg, mora san ti ga šuknit). :P

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/09/2019 : 13:46:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ne može se Miller mjeriti sa Mooreom što se scenarističkih vještina tiče.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7655 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 09/09/2019 : 14:06:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Ne može se Miller mjeriti sa Mooreom što se scenarističkih vještina tiče.

Imas mislim u drugom broju kvadrata sjajan macanov tekst Miller vs Moore koji puno toga objasnjava.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/09/2019 : 15:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by vukozec

Ne može se Miller mjeriti sa Mooreom što se scenarističkih vještina tiče.

Imas mislim u drugom broju kvadrata sjajan macanov tekst Miller vs Moore koji puno toga objasnjava.



baci sken :)
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/09/2019 : 16:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Ne može se Miller mjeriti sa Mooreom što se scenarističkih vještina tiče.


Ako govorimo isključivo o Batmanu, meni su Godina prva i Povratak Mračnog Viteza uvijek bili bolji stripovi od Strašnog vica. I to značajno.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16298 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 09/09/2019 : 16:11:29  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vorador

Pronašao sam jednu greškicu u Fibrinom izdanju; pretpostavljam da je tako i u originalu. 2. stranica prve epizode scenarija je zapravo 2. stranica treće epizode. Otisnuto dvaput.


Je li tako i u ovom izdanju https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/batman-bt-phpr-2-godina-prva/31783/0/?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 09/09/2019 : 20:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by vukozec

Ne može se Miller mjeriti sa Mooreom što se scenarističkih vještina tiče.


Ako govorimo isključivo o Batmanu, meni su Godina prva i Povratak Mračnog Viteza uvijek bili bolji stripovi od Strašnog vica. I to značajno.


potpis.

a što se tiče fame za ovaj strip,što kaže svempiša,ona je itekako na mestu za ovaj strip.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/01/2020 : 00:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
....

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 11/01/2020 18:32:17
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/01/2020 : 13:04:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Ne računajući Nadzirače,sa obzirom da su specifičan superherojski strip (pre svega jer se ne bave nijednim poznatim junakom),Godina prva mi je uz Povratak mračnog viteza najbolji strip ovog žanra;i dok je DKR kompleksnije štivo,YO je čistokrvna adrenalinska akcija.Betmenov origin,ali takav da je u glavnoj ulozi poručnik Gordon,a usput saznajemo o Vejnovim početcima kao borca protiv zločina.
Najveća prednost Godine prve,barem meni,je što je u pitanju klasičan akcioni kriminalistički strip bez trunke natprirodnog,mada se spominje neki leteći stvor iz Metropolisa.Iz tog razloga ovaj biser devete umetnosti najtoplije preporučujem i onima koji su alergični na superlateks.

Izdanje Fibre je sjajno,ali iz mog ugla,i Feniksovo nije ništa lošije.Evo sad ih baš upoređujem,i svakako da je uvek lepše gledati crtež u većem formatu,ali za ovakav Macukelijev crtež,inače po meni više nego odličan,više nego dovoljna je i klasična američka tpb varijanta.

5+/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 16/04/2020 : 18:05:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
U zadnje vrijeme sam se uhvatio američkih stripova, a zadnjih desetak dana specifično Millera, pa je tako došlo na red i ponovno iščitavanje njegovih kultnih epizoda Batmana. Year One je po meni Millerov najbolji scenaristički rad (uz ogradu da moram još jednom pročitati Sin City), iako ni on nije savršen. U pitanju je smislena, jasno ispričana i lijepo zaokružena 'origin' priča koju prati vrlo pogodan Mazzucchellijev crtež. Strip koji se čita s guštom i kojem ću se svakako još vraćati.

P.S.
Zanimljivo mi je bilo primijetiti koliko različit dojam ostavlja Mazzucchellijev crtež ovdje i u Daredevil: Born Again koji je nastao samo godinu dana ranije. Puno mi više vizualno odgovara ovaj Batman. Naravno, bitnu ulogu igra i kolor koji je ovdje djelo Richmond Lewis, Mazzucchellijeve supruge.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 17/04/2020 : 11:19:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner
Zanimljivo mi je bilo primijetiti koliko različit dojam ostavlja Mazzucchellijev crtež ovdje i u Daredevil: Born Again koji je nastao samo godinu dana ranije.



Mazzucchelli je u Year One imitirao crtački stil Chestera Goulda i novinski strip Dick Tracy. U Born Again nije, i otud razlika.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000