forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Racunala i internet
 USB instalacija win 10
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 12/08/2017 : 23:45:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
bok,
imam problem.

imam windows 10 clean iso koji sam stavio na usb prethodno formatiran na fat32 kako se i zahtjeva.
medjutim, ne mogu pokrenuti instalaciju iako sam u biosu mijenjao boot device. usb je malo stariji brzine 2.0
evo na slici sta mi se nalazi na boot device

malo je losije kvalitete ali vidi se sta se sve nalazi.
probao sam i usb hdd i usb fdd i nece pokrenuti instalaciju, mada ne znam sta znace ta dva usb-a.
na laptopu nemam dvd rom nego ssd i hdd.

hvala!

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.

Edited by - miro81 on 12/08/2017 23:47:48

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 13/08/2017 : 07:53:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
Kako si napravio taj USB? Samo si prekopirao tj. raspakirao ISO na njega ili? Ako si samo raspakirao iso fajl na njega nije dobro. nema bootloadera... napravi bootabilan stick s rufusom...


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 13/08/2017 : 09:44:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
Kopirao sam iso na usb.
Probat cu onda onda ovako, raspakiram iso na usb i napravim ga bootabilan s rufusom. Ako sam dobro shvatio.

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 13/08/2017 : 13:13:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by miro81

Kopirao sam iso na usb.
Probat cu onda onda ovako, raspakiram iso na usb i napravim ga bootabilan s rufusom. Ako sam dobro shvatio.



nope... skini rufus i slijedi upute... putanja do iso fajla i on bu sam napravoi sve


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 13/08/2017 : 15:54:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
ne znam... napravio sam sve kako treba s rufusom i ubadao usb u sva 4 porta na laptopu. s tim da sam mijenjao na svakom boot device izmedju usb hdd i fdd.
znas li koji bi mi od toga bio usb port, gore na slici

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 13/08/2017 : 16:27:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
vjerojatno usb-hdd


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 13/08/2017 : 16:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
Hvala, probat cu jos jednom. Podesim boot na usb hdd i trebao bi onda sam pokrenuti instalaciju.

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 13/08/2017 : 19:26:43  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Imaš WinToFlash na netu. Ne možeš kopirati ISO na stick jer time si samo kopirao ogromnu podatkovnu datoteku, a nisi kreirao bootabilni uređaj.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 13/08/2017 : 19:34:33  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Evo baš danas sam formatirao laptop i uvijek su zajebancije u biosu. Nađi na netu pravilne postavke za bios i to bi trebalo biti to. Guglaj model laptopa ili model matične ako si na stacionarnom kompu.

Ja imam Asusov laptop i ovo mi je pomoglo:
https://www.youtube.com/watch?v=wj2o_tL9g_Y

Dakle, rufus da stvoris boot usb i pravilne postavke u biosu - usb ti mora biti prva boot opcija.

Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 13/08/2017 : 19:48:14  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Evo baš danas sam formatirao laptop i uvijek su zajebancije u biosu. Nađi na netu pravilne postavke za bios i to bi trebalo biti to. Guglaj model laptopa ili model matične ako si na stacionarnom kompu.

Ja imam Asusov laptop i ovo mi je pomoglo:
https://www.youtube.com/watch?v=wj2o_tL9g_Y

Dakle, rufus da stvoris boot usb i pravilne postavke u biosu - usb ti mora biti prva boot opcija.





Ne nužno, može se aktivirati i meni iz kojeg se odabere boot device. Naravno, ovisi i kako je definirano bootanje u Biosu (ako isti podržava legacy boot onda je lakše birati boot device, obično sa F9 ili koja već tipka bude definirana od modela do modela).
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 14/08/2017 : 13:54:46  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
To je stariji laptop/komp? Stariji modeli ne mogu bootati sa USB sticka.

Pokušaj sa Windows media creation tool, on će ti downloadati windowse i odmah pripremiti USB za bootanje i instalaciju.
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 14/08/2017 : 15:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripofil

To je stariji laptop/komp? Stariji modeli ne mogu bootati sa USB sticka.

Pokušaj sa Windows media creation tool, on će ti downloadati windowse i odmah pripremiti USB za bootanje i instalaciju.



Iz prvog posta na sshotu jasno se vidi da podržava USB boot, a samim tim što nema DVD pogon daje zaključiti da je prijenosnik novije generacije, jer zadnjih godinu i pol sve je manje modela s DVD-om. Po meni glupost, ali eto...

Edit: sad vidjeh da je naveo da ima HDD i SDD, pretpostavljam da je DVD izvađen a na njegovo mjesto stavljen onaj dock za SSD (ili drugi SATA) disk. Ali u svakom slučaju ovaj prijenosnik po onom sshotu podržava USB boot. To je već desetak godina standard na prijenosnicima.

Edited by - wolf on 14/08/2017 15:46:53
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 14/08/2017 : 16:54:52  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf
Iz prvog posta na sshotu jasno se vidi da podržava USB boot, a samim tim što nema DVD pogon daje zaključiti da je prijenosnik novije generacije, jer zadnjih godinu i pol sve je manje modela s DVD-om. Po meni glupost, ali eto...

Edit: sad vidjeh da je naveo da ima HDD i SDD, pretpostavljam da je DVD izvađen a na njegovo mjesto stavljen onaj dock za SSD (ili drugi SATA) disk. Ali u svakom slučaju ovaj prijenosnik po onom sshotu podržava USB boot. To je već desetak godina standard na prijenosnicima.



Pa baš da se jasno vidi

Koliko vidim to je klasični BIOS ne UEFI pa sam zato pitao godište, ali u pravu si napisao je da ima SSD pa je za pretpostaviti da nije stariji od par godina.

Inače to što ima naveden USB u BIOSu ne mora previše značiti jer sam viđao modele koji su podržavali samo određene verzije uređaja i sa njih bi bootali bez problema, a sa drugih nikako. Ali ako je noviji laptop u pitanju onda to vjerojatno nema veze.

Ne vidim zašto USB mora biti formatiran kao FAT32, a ne NTFS?
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 14/08/2017 : 19:55:22  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Iz sshota svakako se jasno vidi da je USB bootabilan. Ne mora biti UEFI da bi bio.

A što se tiče datotečnog sustava može on biti i NTFS, ali će ga večina aplikacija za izradu bootabilnog sticka prvo preformatirati na FAT32.

Edited by - wolf on 14/08/2017 19:57:45
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 14/08/2017 : 21:20:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
Par tjedana je star laptop, uzeo sam sa 1000 gb hdd i trazio da mi izvade dvd i stave ssd od 120 gb. Napravio sam bootabillni usb sa rufusom koristeci clean iso. Negdje grijesim.
Probat cu nagorov savjet i pronaci bios postavke na youtube ili negdje na netu. Mozda veceras uhvatim vremena pa javim kako je proslo. Kolega na poslu obecao rijesiti ali je jos ovaj tjedan na godisnjem a ja bi sad :-)

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

Garfield_Mo
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1258 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 14/08/2017 : 21:21:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Garfield_Mo's Homepage  Send Garfield_Mo a Private Message  Reply with Quote
Kad pravis mora ti biti NTFS, a ne FAT32. AKo si ga napravio kao FAT32 zato ti nece instalacija

http://www.mostrip.ba/

https://www.facebook.com/KLUBMOSTRIP/
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 14/08/2017 : 22:21:27  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Ja opet kažem da je svejedno kako je stick formatiran kad ga praktički većina tih aplikacija za izradu bootabilnih medija prethodno formatira.

Probaj s WinToFlash pa javi. Btw, je li ima kakav Win OS trenutno na lapu, ili je onaj uobičajeni FreeDos ili Linux?
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 14/08/2017 : 22:34:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
Imam win 10 home neuspjesno aktiviran.

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 14/08/2017 : 22:37:41  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Probaj još s ovim WinToFlash. Inače, što se događa kad staviš stick?
Go to Top of Page

Garfield_Mo
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1258 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 14/08/2017 : 22:43:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Garfield_Mo's Homepage  Send Garfield_Mo a Private Message  Reply with Quote
Sigurno nije dobro napravljena instalacija i to je to. I ova slika to govori. Znaci samo kad pravis instalaciju preko rufus, izaberi opciju NTFS i ostalo ce biti ok.

http://www.mostrip.ba/

https://www.facebook.com/KLUBMOSTRIP/
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 14/08/2017 : 22:49:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
nista se ne dogadja, resetiram i ocekujem da pokrene instalaciju a on pokrene windowse.

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 14/08/2017 : 22:51:33  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Da, ne boota sa sticka. Znači, odabereš ono USB HDD?
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 15/08/2017 : 00:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
U biosu sam u f12 boot stavio enable i na boot tabu sam stavio legacy.
Pokrenula mi se instalacija i trebam odabrat disk, formatiram ssd i ne da mi instalaciju, pise da ne daje ni na jedan disk... selected disc is of the gpt partition style.
Jbg... sad nemam nikakve windowse :-)

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.

Edited by - miro81 on 15/08/2017 12:25:20
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 15/08/2017 : 00:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by miro81

U biosu sam u f12 boot stavio enable i na boot tabu sam stavio legacy.
Pokrenula mi se instalacija i trebam odabrat disk, formatiram ssd i ne da mi instalaciju, pise da ne daje ni na jedan disk... selected disc is of the gpt partition style.
Jbg... sad nemam nikakve windowse :-)

Btw, nasao sam instalaciju na youtube.



u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.

Edited by - miro81 on 15/08/2017 12:24:42
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 18/08/2017 : 16:33:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
Da javim da mi je kolega digao windowse. Ja sam nesto krivo napravio s usbom :-)

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 18/08/2017 : 21:00:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by miro81

Da javim da mi je kolega digao windowse. Ja sam nesto krivo napravio s usbom :-)



Ne kužim šta si krivo napravio... a lijepo rečeno da sve napraviš s rufusom i to je to...


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000