forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Noći strave i užasa - Forum živih mrtvaca
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 33

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 26/09/2017 : 08:26:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by mladjo


Inače u filmu se pojavljuje onaj malac iz Terminatora 2. Zanimljivo je da on nije ostvario nikakvu karijeru poslije T2.
Ocjena:2/10



Edward Furlong? American History X je bio nekoliko godina nakon T2, no da, otkako je punoljetan nigdje ga nema...

Pet Semetery mi je na listi, mislio sam mozda pogledati i dvojku, no po svemu sudeći bi to vrijeme stvarno mogao pametnije iskoristiti :)


Droga, alkohol...
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/09/2017 : 11:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki


Droga, alkohol...



...žena, deca, godine - ne izgledam ni ja puno bolje a još sam 5, 6 godina mlađi od njega :)

Česti su primjeri da dječje zvijezde ne uspiju napraviti prijelaz na seniorsku karijeru, no mislim da Furlong nije bio klasični babyface, imao je on facu i za odrasle uloge.
Obrnuti primjeri su rjeđi: tko bi rekao da je Snake Plissken nekoć bio glavna dječja zvijezda Disneyevih filmova? :)




Nego, jesmo samo Mladjo i ja pogledali THE FUNHOUSE? Vrijeme je da nominiramo idući film za grupno gledanje...

Edited by - vukozec on 26/09/2017 11:15:24
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 26/09/2017 : 11:36:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

THE FUNHOUSE (1981)

#80sslasher(2) #traped(2) #inmemoriam(2)

FRANKENSTEIN MEETS FREAKS AND GRAND GUINGOL

GENRE TROPES (aka žanrovski klišeji):
The Funhouse se obično računa pod slaher, no za mene je rubni primjer žanra, jer dosta pravila ne poštuje: ubojica ne koristi hladno oružje i ne stalka žrtve; ubojica zapravo i nema ubojite namjere; glavni likovi ovog filma jesu tinejdžeri opsjednuti seksom i drogama, ali glavna djevojka nije primjer tipične čistunke, sise iz uvodne scene koje je mladjo spomenuo pripadaju njoj, a kasnije je vidimo da sudjeluje i u konzumaciji ilegalnih supstanci (premda nevoljko) i u seksualnim aktivnostima (rado).
- KONTAM DA JE FREUD U PRAVU: DA, seks je korijen (uzrok) svega.
HOMAGE AU FROMAGE: Uvodna scena je u nekoliko minuta zapakirala vrlo zabavni homage nekolicini klasika: sceni pod tušem iz Psiha, kožnim rukavicama i ubojičinom POV pogledu iz gialla, klasičnim horrorima vidljivim na posterima i maketama u dječjoj sobi. Ubojica ima mnogo sličnosti sa frankenštajnovim čudovištem (u oba slučaja gledatelju se nameće doza sažaljenja prema čudovištu), što je dodatno istaknuto Frankensteinovom maskom koju nosi. Iznimno guste, zasićene boje su također u stilu Bave i Argenta (mislim da mladjo nije slučajno spomenuo Suspiriu u svom komentaru), te pojačavaju grandguignolovski element radnje smještene među cirkuske nakaze (što je vjerojatno i posveta kultnom filmu Freaks iz 1932. kojeg tek trebam gledati).
IMA SEQUEL: NE
IMA REMAKE: NE
PRESUDA: Neki djelovi radnje ostaju zaglavljeni u arrested developmentu, a korištene gumene maske danas izgledaju pomalo zastarjelo, no film je vizualno vrlo impresivan, te sjajno koristi groteskno mjesto radnje. Pogledati.



***



GMO ISHRANA: Il' su nešto stavili u vodu, a možda je CIA ili ostaci LSD-a u zraku, teško je zapravo objasniti porijeklo čudovišta.

AMERIČKE PIZDARIJE: Nema peglica na vašaru. Recite vi, jel to vama normalno?

NEMA DŽABE NI U STARE BABE: Makar trajalo pet sekudni.

WEAPON OF CHOICE: Sjekira. Ne valja mahati istom u mraku. Nemoš reć da film nije poučan.

WHITE AMERICA: Dašta.

JEBI – NE JEBI: Ne jebi.

SOUNDTRACK: Tom Waits – Singapore

KRV I IZNUTRICE: 2/10

STRAHOTA: 1/10

O ČEMEN TI TO, MATERE TI?: Nedavno premniuli Tobe Hooper zadužio
je žanr s barem tri naslova (“Teksaški masakr motornom pilom”,
“Poltergeist”, “Salem's lot”). “The Funhouse” možda i nije
najbolji primjer njegova rada, možda je i previše utopljen u
žanrovske konvencije slashera osamdesetih (iako se tu o slasheru
može govoriti tek rubno), ali svim percipiranim manama unatoč i
dalje nadilazi prosječne prinose žanru iz spomenute dekade.
Hooperu treba cijeli sat prije no što pusti monstruma s uzice (do tad gradi atmosferu jeftinog karnevala i odnose među likovima), a jednom kad ga pusti kasapljenje je gotovo antiklimaktično. Za razliku od filmova koji su se kupali u celuloidnoj krvi i iznutricama, “The Funhouse” je skoro pa ukusan. Onkraj uobičajene premise o malom gradu, starim i namćorastim roditeljima i bedastim tinejdžerima željnim zabave, droge i seksa, stoji i nešto ozbiljnija alegorija američkog društva. Daleko manje radikalna od Carpenterovih, daleko manje lijeva, ali i daleko manje direktna. Hoopera nije zanimala
didaktička dimenzija filma, ali je svoje slike svejedno brižljivo slagao, da ne bi sve ostalo samo na kasapljenju uspaljne mladeži. Čitamo li karnevalsko lice “The Funhousea” kao metaforu poretka, vrijeme i mjesto zamrznutih maski, regulirane trgovine, bezbrižne zabave, pravila i uloga, mjesto na kojem je sve u redu dok god se ima novca u džepu, tada se njegova utroba u kojoj naši protagonisti zaglave pokazuje kao naličje. U podzemlju poretka, na mjestu bez pravila i svjetala civilizacije, vladaju čudovišta i poremećeni odnosi, svakojake opasnosti, opačine i ubojstva. Zalaziti na to mjesto, otići izvan društva kao što su to činili vršnjaci junaka u prethodne dvije dekade, nije ništa drugo doli glupa i pogubna odluka. Najčednija od junakinja, naravno, preživi, vraćajući stvari na svoje mjesto i potvrđujući ispravnost moralne dimenzije iz koje je i došla, no daleko upečatljivija scena je scena mašine koja na kraju filma melje neprilagođeno čudovište/životinju. Pročitamo li ovaj film kao reakcionarnu kritiku američkog liberalizma, nećemo biti daleko od mete. Makar u filmu bile dvoglave krave, lokalne striptizete, i zubati fetusi u formalinu.

POTPUNO ARBITRARNA OCJENA: 6/10


http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/09/2017 : 12:31:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by mladjo


Inače u filmu se pojavljuje onaj malac iz Terminatora 2. Zanimljivo je da on nije ostvario nikakvu karijeru poslije T2.
Ocjena:2/10



Edward Furlong? American History X je bio nekoliko godina nakon T2, no da, otkako je punoljetan nigdje ga nema...

Pet Semetery mi je na listi, mislio sam mozda pogledati i dvojku, no po svemu sudeći bi to vrijeme stvarno mogao pametnije iskoristiti :)



Da ima tih situacija dosta gdje su ljudi kao klinci bili odlični a onda nestanu.
Velim, PS2 je gubitak vremena ali prvi dio je ok

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/09/2017 : 12:31:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by mladjo


Inače u filmu se pojavljuje onaj malac iz Terminatora 2. Zanimljivo je da on nije ostvario nikakvu karijeru poslije T2.
Ocjena:2/10



Edward Furlong? American History X je bio nekoliko godina nakon T2, no da, otkako je punoljetan nigdje ga nema...

Pet Semetery mi je na listi, mislio sam mozda pogledati i dvojku, no po svemu sudeći bi to vrijeme stvarno mogao pametnije iskoristiti :)


Droga, alkohol...




O jbmtižvt

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/09/2017 : 12:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Oki


Droga, alkohol...



...žena, deca, godine - ne izgledam ni ja puno bolje a još sam 5, 6 godina mlađi od njega :)

Česti su primjeri da dječje zvijezde ne uspiju napraviti prijelaz na seniorsku karijeru, no mislim da Furlong nije bio klasični babyface, imao je on facu i za odrasle uloge.
Obrnuti primjeri su rjeđi: tko bi rekao da je Snake Plissken nekoć bio glavna dječja zvijezda Disneyevih filmova? :)




Nego, jesmo samo Mladjo i ja pogledali THE FUNHOUSE? Vrijeme je da nominiramo idući film za grupno gledanje...



Vidiš vidiš Snake je bio čisto simpatičan prije nego je izgubio oko :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/09/2017 : 13:41:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate


SOUNDTRACK: Tom Waits – Singapore



Ovo je tvoj zamišljeni soundtrack? Film je apsolutno savršen za waitsov soundtrack: dodao bih par onih instrumentala sa raštimanim verglom i Eyeball Kid kao theme song :)

Ostatak osvrta:
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 26/09/2017 : 14:31:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Mali_Mate


SOUNDTRACK: Tom Waits – Singapore



Ovo je tvoj zamišljeni soundtrack? Film je apsolutno savršen za waitsov soundtrack: dodao bih par onih instrumentala sa raštimanim verglom i Eyeball Kid kao theme song :)


Ostatak osvrta:



Dašta, za ljude kojima se ne gleda film...da osjete atmosferu Singapore mi je prvi pao na pamet, al mislim da ima boljih stvari s onig Drunkens, bawlers, brawlers il kako se vec zove albuma samo se nisam mogao sjetit imena ni jedne

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/09/2017 : 21:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

40 DAYS OF NIGHT: TOBE HOOPER DOUBLE FEATURE!

LIFEFORCE (1985)


#vampires(1) #fromspace(1) #inmemoriam(1)

ALIEN MEETS DRACULA MEETS SHERLOCK HOMES


POZNATA LICA: kapetan Žanluk Pikard ima cameo
GENRE TROPES (aka žanrovski klišeji):
- KONTAM DA JE FREUD U PRAVU: DA. Premda vampiri u ovom filmu nemaju očnjake i ne sišu krv, neka ne bune zabune, pravila žanra se i dalje poštuju. Mathilda May, francuska glumica bogate karijere, u jednoj od svojih prvih uloga je perfektna posveta klasičnim fatalnim vampiricama poput Barbare Steel: duga ravna tamna kosa, velike oči i mesnate, široke usne, hipnotička privlačnost. Što znači i da je seks ono o čemu se u filmu potpuno neskriveno radi.
- OSTALO: Vampire je moguće ubiti jedino kolcem, ne drvenim nego od nekakve slitine, zabodenim ne u srce, već "malo ispod srca u centar životne energije". Tomejto-tomato.
PERVERT'S GUIDE: Mathilda May većinu filma provodi u svom rođendaskom odijelu, te su scene sa njom definitivno najbolja stvar u ovom filmu
IMA SEQUEL: NE
IMA REMAKE: NE (ali je Liforce inspiriran filmovima Quatermass and the Pit i Five Million Years to Earth)
PRESUDA: Jedan od scenarista fima je Dan O'Bannon, scenarist Aliena. Film i počinje vrlo slično Alienu, da bi skorim preseljenjem radnje u London dobio gorički štih klasičnih vampirskih filmova, a pojavom inspektora i istragom/potragom koja slijedi i zrno krimića Agathe Christie i Arthura Conana Doylea. Sve to skupa pretvara Lifeforce u prilično čušpajzast film, a dojam pojačava i preglumljivanje (posebno Colina Firtha u ulozi spomenutog inspektora) za koje nisam siguran je li namjerna satira ili ne. Film najbolje funkcionira ako ga se svari kao ironičnu kemp polu-komediju.





***



Lifeforce (1985)

...iliti Alien susreće vampire i zombije


Nije mi jasno kako mi je ovaj film dosad promakao jer ima sve predispozicije da postane pulp klasik. Produkcija je dosta dobra, a početak filma stvarno izgleda kao jeftinija verzija aliena, ali dosta dobro napravljena. Ipak, nakon početka u svemiru sve se prebacuje u London gdje se otkrije da vanzemljaci zapravo imaju cunning plan, a izrazito prsata glavna glumica je jedan od glavnih protagonista uništenja što većeg broja ljudi. Žena ne vrišti ali ima sise i ne libi ih se pokazati u što većem broju kadrova što je definitivan plus jer ako te alieni već idu uništiti onda neka te bar unište alieni sa sisama. Gluma je možda najmanje dobra stvar jer sve izgleda nekako plastično, a čak se ni Picard nije baš proslavio. na kraju se ipak izbjegne sveopće uništenje makar nije jasno (SPOILERS) zašto zločesti alieni nisu jednostavno nastavili sa napadom (SP OFF)
Sve u svemu zanimljivo djelce koje je propustilo da bude puno ozbiljnije shvaćeno prvenstveno zbog ne pretjerano uvjerljive glume i nedovoljno razvijene atmosfere sraha i opasnosti.
Ocjena:6/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/09/2017 : 09:43:06  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Za Lifeforce je Hooper (nakon što je sa prethodnim filmom Poltergeist upao u prvu ligu) dobio najveći budžet u karijeri. Muziku je npr. radio Henry Mancini sa Simfonijskim orkestrom Londona, a specijalne efekte John Dykstra, jedna od najvećih faca u branši, glavni za specijalne na originalnim Star Warsima, a kasnije radio i na Batmanima, Spidermanima, X-menima, itd. Greška studija je bila što su Hooperu dali slobodne ruke da radi što hoće :)
Ukratko, Lifeforce je završio kao tipični primjer spektakularnog train wrecka: masakrirali su ga u montaži, ostvario je financijski gubitak, te je na kraju uspješno ubio Hooperovu karijeru. Nikad više nije radio sa tolikim budžetim niti snimio film vrijedan konkretnijeg spomena.


Mladjo, s obzirom da si prvi pogledao Funhouse, hoćeš li nominirati idući film za skupno gledanje?
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/09/2017 : 14:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Za Lifeforce je Hooper (nakon što je sa prethodnim filmom Poltergeist upao u prvu ligu) dobio najveći budžet u karijeri. Muziku je npr. radio Henry Mancini sa Simfonijskim orkestrom Londona, a specijalne efekte John Dykstra, jedna od najvećih faca u branši, glavni za specijalne na originalnim Star Warsima, a kasnije radio i na Batmanima, Spidermanima, X-menima, itd. Greška studija je bila što su Hooperu dali slobodne ruke da radi što hoće :)
Ukratko, Lifeforce je završio kao tipični primjer spektakularnog train wrecka: masakrirali su ga u montaži, ostvario je financijski gubitak, te je na kraju uspješno ubio Hooperovu karijeru. Nikad više nije radio sa tolikim budžetim niti snimio film vrijedan konkretnijeg spomena.


Mladjo, s obzirom da si prvi pogledao Funhouse, hoćeš li nominirati idući film za skupno gledanje?




Da, vidi se da je film snimljen sa ozbiljnim budžetom. Kaj je najbolje film bi bio puno bolji da je gluma napravljena malo ozbiljnije. Ovako imamo film sa odličnom produkcijom, a glumom kao u low-budget slasherima.

A za film - može! Evo (sa tvoje liste, naravno) nominiram film The Burning
http://www.imdb.com/title/tt0082118/?ref_=fn_al_tt_2

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Space Marine
Senior Member



Croatia
1228 Posts

Member since 08/09/2013

Posted - 27/09/2017 : 16:04:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Space Marine a Private Message  Reply with Quote
malo kasnim s komentiranjem

Petak: Dan prvi: The Funhouse(1981)
#80sslasher(2) #traped(2) #inmemoriam(2)
moram priznati da je ovo kao slešer bilo relativno slabo, ali zato je film zabavan i koliko toliko atmosferičan, dojam 6 / 10

Subota: Dan drugi: Underworld (2003)
#vampires(1)
Po atmosferi me je ovo zapravo asociralo malo na Resident Evil. Nema tu previše filozofije, akcijski "horor". Puno metaka, šaka, krvi, zuba... dojam 6 / 10

Nedjelja: Dan treći: Underworld 2 (2006)
#vampires(1)
Eto ovo se po kalibru nije puno razlikovalo od prvog dijela, samo je meni tu akcije bila atraktivnija, finale također bolje od prvog dijela. Zanimljiv prikaz Mađarske dojam 6 / 10

Ponedjeljak: Dan četvrti: Underworld: Pobuna Likana (2009)
#vampires(1)
Kao neki prekvel serijalu. Dramski djelovi malo lošiji nego u prva dva. Karakterizacija je jako plitka. Ali zato ima zakon fajtova vuokva/likana i vampira u oklopu! CGI zna štekati. dojam 6 / 10

Sometimes good guys gotta do bad things to make the bad guys pay.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/09/2017 : 16:11:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pogledao sam sve te Underworlde. Nije to loše, nepetenciozna vampire/vokodlaci zabava

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/09/2017 : 17:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Funhouse je vizualno stvarno fantastican. Najbolje je neopterecivati se previse radmjom i uzivati u prizorima koji su stvarno kao kulisa za pjesme Toma Waitsa. A da ga se nekako uspije pogledati na velikom platnu, koje apsolutno zasluzuje, to bi tek bila prava stvar.

Onda gledamo The Burning po Mladjinom prijedlogu. To bi navodno trebao biti jedan od boljih 2nd tier primjera slasher zanra. Mene je naslov uvijek podsjecao na The Shinning, vidjet cemo ima li tu ikakve veze :)

Edited by - vukozec on 27/09/2017 17:54:13
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/09/2017 : 19:24:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
The Burning (1981)

GOLOTINJA:Ima je u zadovoljavajućim količinama i to ne samo grude nego i dvije pozadine (jedna dobra i gola, druga manje dobra i u badiću) te jedan odličan beaver. Ipak, i dalje su grudi od gospodične u Lifeforceu neprikosnoveno najbolje kvalitete.

BUŠ/NE BUŠ: Ah koliko smo puta doživjeli tu scenu u životu - sve vuče na sex i onda ništa. Izgleda da to nije samo kod naših djevojaka nego je to pojava i u americi. Uglavnom ona pristane gola ući u jezero s njim ali na kraju izrazito ljuta napušta jezero jer je bezobraznik htio nešto više. Gad muški. Ali ima poetske pravde - platila je glavom ubrzo. Uglavnom moja teorija "Nisi ziher da buš ševil sve dok ga ne staviš" ovdje je nažalost potvrđena.

ŽENE:Uglavnom vrištanje i golotinja (s naglaskom na ovo drugo).

SOUNDTRACK: Totalni 80's synthpop, odlično dočarava atmosferu.

GEORGE CONSTANZA: Da, da, Jason Alexander ima ozbiljnu ulogu ovdje. Vjerojatno je zbog pretrpljene strave u filmu oćelavio i udebljao se.

ZAKLJUČAK: Film nije loš. To je ta osnovna premisa koja je proslavila mnoge horrorce - klinci u nekom kampu daleko od svega i ludi ubojica. U načelu ništa se nije promijenilo do danas, a i zašto bi? Moderni "sami smo u šumi a ne radi mobitel" horrorci imaju istu premisu, a i ubojice su uvijek ili neka ljudska čudovišta ili lokalni rednecksi. Jedina razlika je što danas 2 - 3 minute filma odu na gubljenje mobitela. Film ima dosta dobru atmosferu ali nije u rangu najboljih slashera poput npr. Petka 13. na koji se ponajviše oslanja u scenarističkom i estetskom smislu a osnovni razlog je što ubojstva nisu toliko kvalitetno i drastično napravljena. Jednostavno fali nekoliko litara krvi više. Moglo je to puno bolje, naročito kada se vidi broj klinaca u filmu - pa bilo je tu materijala za kasapljenje za jedno 3 sata filma. Također, zadnji obračun je malo prekratak.
Sve u svemu, dobar film koji je uz koju litricu krvi više mogao ostaviti puno kvalitetniji dojam.
Ocjena:6/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 28/09/2017 : 10:09:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


Dan peti

Terror House (John Polonia, Mark Polonia, Jon McBride, 1998.)

ZIDAM KUĆU TROKATNICU: Kol'ko znači dobar majstor. Daš likovima otrovano vino, oni zaspu na nekoliko sati, a lola u međuvremenu zazida sve prozore i vrata ovelike višekatnice.

WEAPON OF CHOICE: Zubi. Dobije li naš negativac vukodlačke zube kad navuče masku ili kolje običnim ljuskim zubima, jebiga, procijenite sami.

TRIVIA: Braća Polonia su u karijeri snimili preko 40 filmova. Živi brat ne posustaje i s novim kompanjonom piči i dalje.

ŽAL ZA JUGOM: Ako mene pitate, velika je šteta što lokalni srednjo/osnovnoškolski filmski/video/kino klubovi pod vodstvom nadobudnih nastavnika briju na umjetničku estetiku i „teme od značaja“. Da je bilo drugačije možda smo mogli imati i razvijenu žanrovsku kinematografiju. Ako su braća Polonija devedesetih mogli štancati i distribuirati filmove za neznatan novac, u današnjem vremenu digitalije i globalne distribucijske platforme poput interneta i u našem selu mogla bi se raditi čuda. Trebalo bi se baš potruditi pa uspjeti snimiti tehnički lošiji film od ovoga. Braća Polonija imaju vojsku fanova. Jest da su to uglavnom „čudaci“, al' svijet je pun čudaka. I sad jel bolje da neki srednjoškolski film završi na festivalu u Bugojnu pred osam ljudi ili da ga tisuće likova prepričavaju po opskurnim partijima diljem svijeta, procijenite sami.

SOUNDTRACK: 2Cellos – Wake me up

KRV I IZNUTRICE: 1/10

STRAHOTA: 0/10

O ČEMEN TI TO, MATERE TI?: Ima jedna epizoda onog starog Batmana s Adamom Westom u kojoj Joker preuredi školski mljekomat (!sic) tako da ovaj umjesto mlijeka izbacuje srebrnjake. U toj epizodi, ako me sjećanje služi, glavni problem nije bilo pitanje odakle Jokeru toliki srebrnjaci za punjenje mljekomata, već to što mladu i nevinu američku djecu navlači na easy money. Easy money je središnja tema i ovog filma, odrađena gotovo jednako smisleno kao i ta epizoda Batmana. Ekscentrični milijunaš (ili netko tko se služi njegovim imenom) periodično šalje pisma slučajnim studentima u kojima im nudi jednokratnu financijsku pomoć od 25 000 dolara pod uvjetom da provedu jednu noć u toj i toj kući. Kako se da naslutiti iz samog naslova filma ta ponuda niti je nevina, niti jednostavna kako se čini. Dok premisa podsjeća na čitav niz horora (pogotovo torture porna gdje se dekadentni lovaši iživljavaju na pripadnicima srednje ili niže klase), izvedba je nešto što se riječima tek može naznačiti. Ako do sad niste čuli za braću Polonia (jedan od njih je umro prije deset godina u nježnoj dobi od 39) dovoljno je reći kako filmski sajtovi tvrde da su Uwe Boll, Michael Bay i Ed Wood u usporedbi s braćom Polonia na razini Hitchcocka. Filmski sajtovi diljem interneta puni su snobova i ne treba uvijek ozbiljno uzimati ono što na njima piše. Glavni problem ovoga filma nije njegova low budget/no budget estetika, niti manjak zanatskog znanja (u ova doba čovjek nikad ne može biti siguran je li u pitanju neznanje, manjak interesa ili namjerni odmak), već je problem što film ne nudi ni jednu od „iskupljujućih“ komponenti trash estetike. „Terror House“ ne nudi ni veselje, ni maštu, ni transgresiju (jedino ako ne računate face likova kao transgresivne, takve tipove nećete vidjeti ni u kojem filmu koji je uložio makar dvjesto dolara u produkciju), ni živost, ni humor ni ništa što bi ga maklo od one zajedljive opisne oznake 'odrađenog filma'. Nekoliko briljantnih momenata (poput dijalog slijepca i čudovišta na kraju filma, trostruke maske koju čudovište nosi i takvih nekih sitnica) ne mogu izvući film iz rupe u koju je, doduše, samovoljno ušao. Horor pa čak i braća Polonia su vidjeli bolje dane od „Terror Housea“.

POTPUNO ARBITRARNA OCJENA: 3/10




http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 28/09/2017 : 11:56:55  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: REMAKE/REMODEL: HOUSE ON SORORITY ROW (1983, Mark Rosman) vs SORORITY ROW (2009, Stewart Hendler)

TVOJE LICE IZGLEDA POZNATO: original ima Kelly iz Sante Barbare (ne, ne gđu. Penn, nego zadnju Kelly), remake princezu Leiu
SAY CHEESE: Original ima sve: disko kuglu, ničim izazvano spoticanje, urnebesno očajnu glumu u sporednijim ulogama, skriveni tavan sa jezivim igračkama i harlekinskim odijelom, golotinju u uvodnim scenama, imbecilne odluke, jeftine gumene maske itd. Remake ima polirani izgled noviji američkih teen serija, te mu R rating koji je dobio više dođe kao afterthought: nasilje nije ni približno žestoko koliko neki posteri sugeriraju (izuzev par zločestih metoda egzekucije), a i par prizora golotinje je rezervirano isključivo za likove kojima je to jedina scena (za razliku od originala, glavne sestre ostaju zakopčane).
KILL SCENES: U oba slučaja kill scene uglavnom nisu ništa posebno. Izuzev finalnog obračuna, tenzija u originalu je na nuli: ruka sa ošticom se pojavi u mraku, žrtva iskobeči oči i to je to. Ili nam je prizor prikazan putem sjena na zidu (invetivnost na razini prve godine dramskih studija). Finale postaje najbolji dio originala kad finalna cura dobije neke sedative pa počne halucinirati. Finale je i najbolji dio remakea sa kućom u plamenu, figtom nekoliko likova i smicanjem jedne po jedne crvene haringe. Kao što rekoh, remake ima nekoliko nasty prizora same egzekucije, ali original mu i tu krade šou (vidi sličice dolje).
LIKOVI: Več su likovi u originalu bili mahom hrpa razmaženih antipatičnih kuja, a u remakeu je to još više potencirano, te su im pridruženi jednako antipatični muški likovi. Teško je tu osjetiti neku empatiju (ispravak: U originalu slično kao u Funhouse, pa i Prom Night, još i najviše suosjećamo sa ubojicom).
- FINAL GIRL: u oba sčuaja imamo tipičnu, ne pretjeranu zanimljivu čistunku. Originalna je ipak simpatičnija.
- UBOJICA: Remake je zadržao samo najosnovniji nacrt priče. Potpuno je promijenjen ubojica i motivi: možda su mislili da je veća fora ne ponoviti priču (poradi misterije), a možda ideja da umjetna oplodnja nije sa božje strane nije bila toliko prihvatljiva u 2009. kao u 1983. (nema tu ni puno misterija, iako nam je ubojica skriven, vrlo rano nam prilično eksplicitno otkriju cijelu priču). Novi ubojica je više-manje Vrisak rip-off.
PRESUDA: Remakeu se mora priznati da je dio cinizma vjerojatno zamišljen kao namjerna kritika cijele te kulture bratstava i sestrinstava koja služe razmaženoj američkoj bogataškoj djeci kao trening za cinični brato-sestroubilački svijet biznisa i moći. Nije to baš suptilno izvedeno, ali eto, tu je. Također se mora priznati da je film dinamičan (premda malo predug), akcija je non-stop. Ipak, jeftini šund originala je svejedno zabavniji.



**/**

Edited by - vukozec on 28/09/2017 14:56:21
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 29/09/2017 : 13:02:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


Dead man's eyes (Reginald LeBorg, 1944.)

Dan šesti

META-DETEKTIV: U filmu nema ni jednog pištolja, ni jednog natjerivanja autima, ni ičega što čini policijski film, al' zato ima nabrijanog i napornog detektiva kojemu Sherlock Holmes nije ni do koljena. Za razliku od Holmesa, ovaj ne slijedi dokaze već slijedi logiku priče, čak i kad je ista krajnje nategnuta. Ne treba reći da ga to čini daleko opasnijim od slavnog Britanca.

SO BRITISH: Ubojica nije Britanac, al' ima nešto britansko u završnim replikama. "You caught me. I lost. Well done." Ni jedan kasniji psihopat ne bi si dopustio tako džentlmenski odnos prema policiji i vlastitom neuspjehu.

KREATIVNI NERED: Tipična manifestacije artističke duše. Ponekad ti sjebe život tako što oči poliješ kiselinom jer zaboraviš u kojoj boci što stoji, al' takve se stvari dovoljno rijetko događaju da možemo u miru nastaviti s glorifikacijom.

BODY COUNT: 2

WEAPON OF CHOICE: Štap za hodanje, neironični, nehipsterski.

KRV I IZNUTRICE: 0/10

STRAHOTA: 1/10

O ČEMEN TI TO, MATERE TI?: Kad čovjek stane, metne prst na čelo i razmisli o tome gdje se u ovim slikama skriva onaj strašni moment horora, tad mu ne preostaje ništa drugo nego zaključti da isti leži u portretu kojega Lon Chaney mlađi neumorno slika. Ta portretna problematika nije nimalo nalik onoj kod Doriana Graya, već je u pitanju nešto bitno banalnije, a opet nekako životno jezivije. Chaney mlađi igra, naime, ulogu slikara. Zatičemo ga u stanu/ateljeu dok radi na portretu mlađahne (i glumački silno netalentirane) Tanye, par trenutaka kasnije slušamo ga kako objašnjava zaručnici da ga još samo nekoliko dana dijeli od remek djela koje će ga, ako već ne proslaviti, a ono istaknuti na karti profesionalnih slikara Amerike. Kako tko uđe u taj stan, odreda se divi spomenutom portretu (i nema tu ni traga onom dobronamjernom povlađivanju artističkoj taštini) i jedva čeka da isti bude završen pa da sav talent mladoga Chaneyja napokon izađe na vidjelo (a uz talent i parica, no to je sad sek...drugotno). E sad, portret vrijedan divljenja nije ništa više od najobičnije slike "mlade Ciganke", jednostavne figuracije, još jednostavnije kompozicije i po dometu i ambiciji pomalo nalikuje, čak i kroz crno-bijelu koprenu filma iz četrdesetih, onim morskim pejzažima što se svake godine iznova pojavljuju na štafelajima lutajućih slikara u primorju. U tih prvih par kadrova filma, a zahvaljujući portretu, već naslućujemo dubine tragedije i snagu samozavaravanja. Štoviše, težina nadolazeće tragedije ostaje visiti u zraku čak i kad film razriješi ono što ga zapravo zanima. Gubitak vida, ljubavni višerokut, presađivanje očiju i pomalo mahnita ubojstva. Izaći na američku umjetničku scenu s takvom slikom, u trenutku koji više ni malo ne mari za konvencionalnu portretnu figurativnost, pa na tome graditi snove o uspjehu i plaći miriše na alkohol, samoprijezir i neke druge filmove. Na implicitni horor koji će se ipak odvijat izvan ekrana.
Iako je oglašavan kao horor (na račun fame Chaneyja mlađega i pomalo uznemirujućih scena u kontekstu onoga doba), "Dead man's eyes" s hororom nema prevelike veze. Čak ni s onom ranijom tradicijom Toda Browninga i ćaće Chaneyja, "čovjeka s tisuću lica". Doduše, vjerojatno je stvar u tome što smo pod imenom horora naučili podrazumijevati nešto drugo, nešto bitno brutalnije i opčinjeno tjelesnim. "Dead man's eyes" pripovijeda o strahu, o patnji i frustracijama, o svemu onome što, izvan ikonografije i žanrovskih konvencija, zapravo čini horor. Možda to ne čini isuviše spretno, možda se nekome omaklo više od prstohvata melodrame i slično, ali je to i dalje priča o prestrašenim ljudima i bezdušnim kalkulacijama. Ovakva nas priča na onoj tjelesnoj, prvoloptaškoj razini više ne može dotaknuti (nakon desetljeća drugačijih horor-estetika), ali na drugoj razini, onoj potaknutoj simboličkim udubljivanjem, još uvijek može. Od arhetipova se ne može tako lako pobjeći. Zato i jesu arhetipovi.

POTPUNO ARBITRARNA OCJENA: 6/10




http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 29/09/2017 : 16:24:34  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: DEADLY BLESSING (1981.,Wes Craven)

#religija(1)

Manje poznat i cijenjen film Wesa Cravena. Radnja se odvija među Amišima (nisu zapravo Amiši, nego neka ekipa za koje su Amiši skupina raskalašenih hipija). Kada sin razmetni umre u misterioznim okolnostima, njegovoj udovici u pomoć stižu dvije prijateljice iz Seksa & grada. Većinu vremena film je whodunnit krimić. Onaj ostatak vremena je nadnaravni horor, sa elementima psihoseksološke drame i romantične komedije. Za atmosferu je zadužena glazba Jamesa Hornera, inspirirana glazbom Jerryja Goldsmitha za The Omen. Uglavnom, nabacano je tu puno ideja, od kojih se moglo napraviti tri različita filma, i mnogi filmu zamjeraju upravo tu eklektičnost. No sama izvedba je vrlo kompetentna, te film definitivno nije dosadan.

INCUBUS, INCUBUS! Na temelju ono malo što sam čitao, incubus bi trebao biti muški demon koji sjedi na prsima nekome dok spava ili se seksa sa ženama u snu (ženska varijanta demona se zove succubus). Postoje nebrojene legende i priče o incubusima/succubusima, a znastveno se taj fenomen zove paraliza u snu. O tome sam čitao zato jer sam i sam iskusio taj fenomen više puta. Ako se to i vama desilo znate o čemu pričam, ako nije samo ću vam reći da su to jedni od najrealističnijijh snova, odnosno noćnih mora, i jedno od najjezivijih iskustava koje sam doživio. Postoje teorije da nam tako mozak brani da snove koji su preralistični počnemo stvarno izvoditi (a oni koji nemaju tu blokadu su mjesečari). Uglavnom, incubus u filmu nema puno veze sa svim tim, premda se Craven i ovdje igra sa snovima i snolikom atmosferom (idejama koje će uskoro razraditi u Ulici brijestova). Jedna scena sa Sharon je doduše prilično incubasta.

TVOJE LICE IZGLEDA POZNATO: Mlađahna Sharonka po prvi put u karijeri ima jednu od važnijih uloga, a nema tog filma koji nije bolji zato jer je Ernest Borgnine u njemu. Tu je i jedna od najupečatljivijih horor faca Michael Berryman.
KONTAM DA JE FREUD U PRAVU: Definitivno.
PERVERT'S GUIDE TO CINEMA: Imamo ubojicu koji se voli šuljati po kući i oko kuće i domaćine koji se ne zamaraju navlačenjem zavjesa niti zatvaranjem vrata spavaćih soba i kupaonica (logično, žive na vlastitom imanju, do prvih susjeda je bar par stotina metara).
PAMTLJIVE SCENE: Raznijeti kantu crvene boje je uvijek zabavna ideja. Zmija u kadi možda nije najefikasnija metoda ubojstva, ali je odlična za horor scenu (opet ideja koju će Craven kasnije ponoviti sa Freddyjem, vidi dolje). Slažem se sa Cravenom: ako si već zapalio lijepi auto, zašto se ne bi malo duže zadržao na tom prizoru? Sharon također ima par dobrih scena sa paucima. Što se tiče kraja, Sam Raimi je sigurno gledao ovaj film.
PRESUDA: Podcijenjen, zabavan, pogledati.



***

Edited by - vukozec on 29/09/2017 19:21:38
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 29/09/2017 : 18:34:44  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: WIND CHILL (2007., Gregory Jacobs)

#snow

Filmovi o duhovima obično su priče o ukletim kućama ili dvorcima. No u folkloru, naročito američkom, postoje i brojne legende o ukletim (auto)cestama koje opsjedaju duhovi poginulih kamiondžija, motociklista i drugih putnika (ako nisu na filmu, opjevane su u pjesmama, jedna od poznatijih je "Phantom 309" country pjevača Tommyja Failea, koju su preradili između ostalih i Tom Waits i Johnny Cash i Sejo Sexon ("Karabaja")). Wind Chill je kombinacija takvog ukletog filma ceste i tv drame (likova je vrlo malo, pola radnje se odvija na jednoj lokaciji, radnju pokrece dijalog). Film je prosao relativno nezapaženo, a vjerojatno glavni razlog za to je što je publika prije desetak godina kad su Hostel i Saw bili zadnji krik mode, od horor filma očekivala bitno drukčije stvari od ove staromodne, profinjene i romantične priče. S obzirom da se uglavnom svodi na dva lika, Wind Chill ima vremena i za sasvim solidnu studiju karaktera u kojoj se poigrava i sa percepcijom publike (pomaže što uloge igraju prvorazredni glumci). Uz to uspješno dočarava jezivu zimsku atmosferu - kad je film završio imao sam dojam da izvana u moju sobu stvarno dopire bljeskanje mjesečine na snijegu. Kraj je malo nedorečen, no film se isplati pogledati, naročito u pravom okruženju: u sitne ure tamo negdje oko Božića, kad je vani minus, a vi omamljeni od kuhanog vina i blagdanske trpeze.



***

Edited by - vukozec on 29/09/2017 19:19:05
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 29/09/2017 : 23:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

40 DANA NOĆI: DAN 0., FILM 1.: Prom Night (1980, Paul Lynch)

#80sSlasher(1)

"Halloween meets Saturday Night Fever"

POZNATA LICA: Kraljica majka vriska je tu, zalutali Leslie Nielsen, Sledge Hammerov komad
GENRE TROPES (aka žanrovski klišeji):
- OBVIOUS RED HERRINGS: DA
- KONTAM DA JE FREUD U PRAVU: NE. Premda je i ovdje seks ono što tjera radnju naprijed (ipak je ovo slasher sa tinejdžerima), ovaj put on nije korijen svega.
- IT FOLLOWS: DA. Tko se seksa nema mu spasa.
- FINAL GIRL: JLC igra glavnu ulogu, no nije klasična finalna djevojka premda ima mnoge karakteristike tog najtipičnijeg slasher lika
- DAWSON'S CAST: DA, dvadesetineštogodišnjaci glume srednjoškolce
- OSTALO: Slučajni zataškani zločin iz prošlosti, maskirani ubojica koji koristi oštro hladno oružje, radnja je uglavnom u srednjoj školi.
GUESS WHO: DA, ubojicu je lako pogoditi
KILL SCENES: Dvije glavne (najduže) scene su izvrsne, prva u kojoj je vrlo maštovito iskorišten kombi i dugačka, napeta scena potjere koja ju slijedi. Groteskno finale uz disko glazbu i svjetla je također highlight.
PERVERT'S GUIDE: Jedna kratka toples scena, puno priče o i aluzija na seks
PROMAŠENA PRILIKA: Više je trebalo biti iskorišteno to što je glavni lik u prijateljskim i intimnim odnosima sa krivcima za smrt njene sestre.
IMA SEQUEL: DA
IMA REMAKE: DA
PRESUDA: Premda predugo (2/3 filma) čekamo da akcija počne, finalni čin je vrlo zabavan. Isplati se pogledati.

***



PS: Film imate na youtubeu u hd-u.



Prom night (1980)

GRUDI vs. POZADINE:1:2 (s tim da je od pozadina jedna obučena a druga ne).

VIRGIN KILLINGS:01 (Ali sama si je kriva. Da nije odbila momka, on bi ostao i odbranio ju ili barem ne bi umrla kao djevica.)

JAMIE LEE CURTIS: Da da, to je godinu ili dvije nakon Halloweena, Jamie je ovdje već iskusna horror glumica.

LESLIE NIELSEN??!: Ok ok, čovjek ima milion uloga prije Golog pištolja ali opet, vidjeti ga ozbiljnog i to još u horrorcu...ne, ne mrem si to dočarat.

ŠEPRTLJAVI UBOJICA: Na momente me podsjetio na ubojicu iz Vriska.

SIMPATIČNI BUCIKA: Najbolji lik u filmu. Sasvim zasluženo ševi.

Kad se sve zbroji film nije loš ali definitivno mu fali nekoliko desetaka litara prolivene krvi više. sam kontinuitet radnje i razrada likova su na razini dobrih filmova iz žanra ali jednostavno ovdje od horrora ima možda h (iako je scena sa glavom na podiju dosta dobra). A kad tome dodamo i nedovoljno razrađenu atmosferu dođemo do zaključka da je film podbacio upravo u onome u čemu je tebao biti kao horrorac najači:prolivenoj krvi i atmosferi straha. Ipak, dajem mu dobru ocjenu, kako zbog JLC tako i zbog dobre naracije. Inače JLC ovdje izgleda fakat starije od 22 godine koliko je tad imala i teško mi prolazi pod srednješkolku.

Ocjena:6/10


P.S. Neki dan sam saznao za ovo:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bechdel_test


I baš sam sad obratio pažnju: prema očekivanjima, film na testu pada brutalno :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 29/09/2017 : 23:27:15  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Vukozec kad veliš da ima sequel misliš na ovo:
http://www.imdb.com/title/tt0093176/?ref_=nv_sr_3

Ili ovo:
http://www.imdb.com/title/tt0926129/?ref_=nv_sr_1

vjerojatno na ovo prvo makar mi po radnji nema nikakve veze sa prvim dijelom. A ovaj rimejk s obzirom na ocjenu ne želim gledati :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 30/09/2017 : 08:50:22  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ovo prvo je sequel, i da, potpuno je drugaciji od originala, uvedeni su nadnaravni elementi, kemp i humor, i ima fanova kojima je to zabavniju film od prvog. Mislim da postoje jos dva nastavka nakon toga.

A ovo dolje je remake prvog filma, koji je navodno ocajan (beskrvna pg-13 verzija).
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 01/10/2017 : 10:58:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


El Bar (Álex de la Iglesia, 2017.)

Dan sedmi

I'M A LUMBERJACK AND IT'S OKAY: Svaka sličnost sa stvarnim izgledom zaposlenika u suvremenim marketinškim agencijama je slučajna.

PIRAMIDA PREHRANE: Pučka kuhinja u Španjolskoj očito služi daleko bolju hranu od naše. Likovi iz teretane manje su nabildani od beskućnika Israela.

ŠTA TI JE SRIĆA: S jedne strane te ganjaju vladini likovi s puškama, a s druge dobiješ na lotu. Zajeb.

WEAPON OF CHOICE: NWO (false news, iluminati, šta god vam paše)

BODY COUNT: 10

KRV I IZNUTRICE: 3/10

STRAHOTA: 6/10

SOUNDTRACK: Buck Owens – The Band Keeps Playin' On

O ČEMEN TI TO, MATERE TI?: U eksploatacijskom žanru poput horora rijetko se nailazi na nove stvari. U tih stotinjak godina tradicije filmskoga straha svi su se motivi odavno izvrtili. Tu i tamo im netko udahne malo svježine, tu i tamo se obriše prašina s nekih poluzaboravljenih elemenata, tu i tamo netko izmisli upečatljivo čudovište/ubojicu itd. To pričanje uvijek iste priče ispočetka funkcionira iz nekoliko razloga. Malo tko zapravo pamti (a kamoli mari) nešto snimljeno prije 40 ili više godina, uz to, malo tko opsesivno proučava horor pa nove priče, ako im se nabaci koja ruka boje, uvijek izgledaju svježe. Dodamo li tome da strahovi i mračna strana ljudskoga na kojoj počivaju žanrovi poput horora nikud ne nestaje nakon što je fiksiraju u nekom obliku umjetničkog izraza, dolazimo do smisla i razloga postojanja novih horor filmova. Uvijek se iznova može zdvajati nad crnilom ljudskoga duha. Ima tu još nešto. Koliko god se vaše filmofilske persone opirale tome, s protokom vremena filmovi gube na upečatljivosti. Ne udaraju više onako kako su udarali svoje suvremenike. Makar ti suvremenici bili mi sami.

El Bar je svjež koliko i "A guy walks into a bar..." vicevi. Barem na onoj prvoloptaškoj, ikoničkoj razini. Izolirani prostor, zatočeni likovi i cabin fever. Više od jednog filma bavilo se nekom konfiguracijom tih motiva. U tu žanrovsku priču El Bar ne unosi nove elemente. Neće se nakon njega pisati novo poglavlje žanrovske povijesti, neće ga se pamtiti po posebno upečatljivim oružjima, karakondžulama ili retardiranom humoru, neće ga se pamtiti ni po naročito spektakularnom (ili barem zanimljivom) filmskom stilu. Sve je to nekako zanatski korektno, funkcionalno i konzervativno, a opet vam neki vrag ne da mira i ne možete ga izbaciti iz glave. Možda je stvar u tome što se El Bar napaja na paranojama suvremene Europe, u tome što je kafana stjecište klasno izmještenih individua, u tome što onkraj hiperbole leži sasvim realna slutnja neke forme nadolazećeg rata ili u tome što se nakon nekog vremena čovjek prestane smijati jer filmsku logiku prepozna u logici svijeta oko sebe.

Iglesijini likovi neprestano brbljaju. Tišina se uvlači u njihove odnose tek na trenutak, u krajnje opasnim situacijama, kad po njima pucaju ili kad ih ganjaju zahrđalim šipkama. Nije to samo strah srednjovjekovnog pisara od praznog prostora niti danak stilu španjolske kinematografije. Tišina je trenutak za introspekciju, za povlačenje i suočavanje sa samim sobom i svijetom oko sebe. Tišina je luksuz koji nabrijani svijet informacija pruža tek rijetkima. Likovi El Bara ne pripadaju tim sretnicima. U njihovom svijetu nema ni vremena ni mjesta tišini pa onda ni mjesta racionalnom promišljanju i analizi dostupnih informacija. Konvencionalna etika proizašla iz luksuza filozofije pada u vodu pa Iglesia likove svodi na instinktivne/emotivne reakcije, spušta ih do životinjskoga i prepušta samima sebi. A to rijetko završi dobro.

Krajnja alegorija o suvremenom europskom društvu i odnosima moći unutar njega možda jest direktna, proizašla iz rekacije na sliku svijeta kakvu plasiraju suvremeni srednjestrujaški mediji, možda Iglesia nije najsuptilniji filmaš na svijetu, al' što nas to briga kad uspješno meće prst tamo gdje boli. El Bar ne iritira zbog nabujale horor inteligencije njegovih likova. Iritira stoga što se vidimo u toj kafani i ne vidimo da radimo išta drugačije od tih jadnika.

POTPUNO ARBITRARNA OCJENA: 7/10




http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/10/2017 : 00:33:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Frontier(s)(2007)
Film je loš ali zanimljivo je da sam dvaput odustajao. Prvi put nakon dvadesetak minuta jer mi je počelo ići na živce to sukobljavanje po cesti i jurnjava, jednostavno mi je sve bilo loše napravljeno. Onda sam malo prevrtio film pa sam skužio da se uskoro film pretvara u krvoliptanje te sam odlučio nastaviti gledati. Ali ni sad nisam stigao do kraja, nego tek do 56. minute. Mislio sam se prisiliti da pogledam još tih 40-ak minuta ali stvarno nije išlo. Naizgled nema razloga za odustanak jer sve je fino složeno i upakirano - jurnjava, strah, lokalni luđaci, krv, seks...Ali meni je sve to upakirano krivo.Osnovni problem je u naraciji koja ne uspijeva održati gledatelja zainteresiranim cijeli film pa se onda desi da se, unatoč svim odlikama žanra koji se pojavljuju u filmu, gledatelj dosađuje. Nije film sad neko totalno smeće i vjerojatno se mnogima sviđa ali meni ne. Vukozec dobro povlači paralelu sa modernim (političkim) nasiljem koje vlada Europom makar u filmu nije baš pretjerano dobro razjašnjeno tko se tu za koga i protiv koga bori. Tako glavni protagonisti izgledaju i ponašaju se kao klasični ekstremni desničari da bi onda vidjeli da se bore protiv ekstremno desnog ministra. A i jedan od glavnih junaka je musliman. Znači onda su valjda ljevičari. To me podsjetilo na onu epizodu AF-a kad ekipa prosvjeduje protiv rata tako da šipkama razbija aute i izloge i urla "Mir a ne rat":))

It comes at night (2017)
Za razliku od gornjeg, ovaj film sam ugasio nakon desetak minuta. Prva scena je još i dobra ali onda se odmah kreće sa razvučenom, sporom i neuvjerljivom radnjom koja jednostavno tjera gledatelja da prekine film. Malo sam još prevrtio ali ništa od ovog filma.

The Shrine (2010)
Ajde ovo je gledljivo, makar film nije ništa posebno. Ali zanimljivo je kako malo dobre režije može natjerati gledatelja da pogleda film do kraja. Znači kada bi gledali sastojke u odnosu na Frontier(s), ovaj film je inferioran u mnogo stvari ali ovdje je to sve povezano tako da ipak želite pogledati film do kraja. Iako su dijalozi posebna priča. Valjda su napisani za pola sata. otprilike:
- Gdje si?
- Tu sam.
- Ne idi dolje.
- Moram.
- Idem s tobom.
- Dobro.
- Moramo biti brzi.
- Da, u pravu si.
- Ovdje je opasno.
- Da, jako.

I tak dalje...

Ocjena:5/10
http://www.imdb.com/title/tt1341710/?ref_=nv_sr_1

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 33 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000