forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Noći strave i užasa - Forum živih mrtvaca
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 33

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 31/10/2017 : 13:14:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
Kako možeš znati je li film dobro ostario ako si ga ugasio na samom početku?

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/10/2017 : 13:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pa nije dobro ostario ako sam ga ugasio na samom početku

Vjerujem da je bio revolucionaran u to doba a i meni kao klincu je bio ok tamo negdje krajem osamdesetih ali sada je loš. To, naravno, kako sam i naveo, ne umanjuje njegov značaj

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/10/2017 : 13:29:08  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

When a stranger calls (1979)
Izuzmemo li film Autopsy of Jane Doe te jednu scenu iz mislim filma Mother, nisam se uplašio u horror filmu tamo negdje od 1990. Ok, ni kod ova dva filma nije to bio nekakav suludih strah ali filmovi su fakat ostavili određeni učinak nemira a moram priznati da sam se dosta trznuo par puta kod nekih scena. Naravno, gledalo se po noći.
Ovaj film je ponovo kod mene izazvao ha ne sad neki veliki strah ali atmosferu napetosti, iščekivanja i jeze koja se rijetko viđa. S tim da moram napomenuti da se to prvenstveno odnosi na prvih 20 minuta filma koji definitivno odudaraju od ostatka iako je i drugi dio filma odličan. Sve u svemu, ako niste obavezno pogledajte ovaj atmosferični horrorac jer stvarno nudi ono u čemu bi horrorci prvenstveno trebali težiti - jezivu i napetu atmosferu.
Ocjena: Prvih 20 minuta:8/10
Film u cjelini:7/10
P.S.:Obavezno gledati po noći.

Inferno (1980)
Dario Argento je jedan od ikona horror žanra, a već sam napisao da su mi Demoni jedan od najdražih horroraca iz djetinjstva. međutim ovaj režiser i scenarista ponajviše je poznat po horrorcu Suspiria koji je također genijalan film sa odličnom atmosferom. Inferno je dio The three mothers trilogije čiji je prvi film upravo Suspiria, a treći nastavak The third mother je snimljen čini mi se tamo negdje 2007. Inferno je inferioran Suspiriji u svemu - atmosferi, radnji, zapletu...Uglavnom ovdje imamo jedan gledljiv film koji definitivno ne daje onu kvalitetu koju nam je davala Suspiria, a veliki broj scenarističkih nedostataka čini priču dosta šupljom. Ideja o tri majke je odlična a i konačno objašnjenje što one jesu je dobar ali scenaristički je sve to izvedeno ne baš pretjerano dobro. Osim toga, one nešto kao vladaju svijetom a da se nikako ne objasni na koji način, kako, s kojim moćima...
Ocjena:5/10

Poultrygeist - Night of the chicken dead (2006)
O majke ti mile koja jbno opičena pizdarija od filma! pa kako mi je ovo dosad promaklo. Film je sulud ali konačnu ocjenu moram objasniti: Prvih 20 minuta filma ima toliko brutalne fore da to nije normalno. Prava horror zajebancija bez imalo političke korektnosti i skrupula. Tu bi forama dao ocjenu 9/10. Međutim onda sve previše odlazi u toilet humor tako da to sve više i nije toliko zabavno i tu ocjena pada. Međutim druga polovica filma opet ima dosta dobar humor tako da je na kraju ocjena zabave u filmu 7/10. Fore su brutalne i nekorektne prema svima:crncima, židovima, muslimanima, indijancima...You name it. Tipa kada vlasnik franšize brze hrane slučajno kaže što mu je deda jednom rekao: "Hajde mali pali šibicu! Taj križ se neće zapaliti sam od sebe!"
tako da ovdje imamo jebenica fore začinjene brutalnom splatter spikom. Međutim, konačna ocjena je nešto niža zbog režije. režija i nije baš nešto I tu dolazimo do situacije gdje imate odlične fore ali ne baš pretjerano dobro spojene što definitivno kvari konačni ugođaj. Ipak film se fakat isplati pogledati.
Inače pogledao sam malo podatke o filmu i iza njega stoji produkcijska kuća Troma entertainment koji su izgleda mnogima legendarni po ovakvim filmovima.
Ocjena:6/10

City of the living dead (1980)
još jedan legendarni horrorac iz mojih mlađih dana. kad sam ga uopće gledao prije trideset godina ili malo manje? Uglavnom, nije baš dobro ostario iako ima par legendanih scena. Ubijanje sa stiskom mozga sa stražnje strane glave je fakat zanimljiva pojava :D
Ocjena:5/10

Night of the living dead (1968)
Ugasio nakon 15 min. Danas to sve izgleda loše i negledljivo. Naravno da film s razlogom ima kultni status i da je praktički stvorio žanr zombie filmova ali danas sve to djeluje pomalo mlako.
Ocjena:3/10

Just before dawn (1981)
Odustao nakon 15 min. Loše
Ocjena:2/10




Ajd' da prebacim da svi vide

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 31/10/2017 : 13:43:27  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Night of the Living Dead (1968):
- Budget: $114,000
- Box office: $30 million

Edited by - vukozec on 31/10/2017 13:44:05
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/10/2017 : 14:00:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Jbno. Znači nekih, koliko, 280 puta zarade? Huh.
Inače ako mene pitate mogli bi i dalje na ovom topicu pisati o horrorcima tako da ovo bude naš horror topic

Inače mogli bi svi fino napraviti rekapitulaciju danas

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/10/2017 : 15:04:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Popis pogledanih filmova u ovom maratonu:

1)The Funhouse (1981)
2)My bloody valentine (1981)
3)Pet sematary (1989)
4)My bloody valentine (2009)
5)Lifeforce (1985)
6)The Burning (1981)
7)Prom night (1980)
8)The Shrine (2010)
9)De Lift (1983)
10)Wind chill (2007)
11)Final exam (1981)
12)A Nightmare on Elm Street (1984)
13)A nightmare on Elm Street 2 (1985)
14)A nightmare on Elm Street 3 (1987)
15)A Nightmare on Elm street 4 (1988)
16)A Nightmare on Elm Street 5 (1989)
17)Phenomena (1985)
18)Sleepwalkers (1992)
19)House on sorronity row (1983)
20)Intruder (1989)
21)El Bar (2017)
22)Demons (1985)
23)Dellamorte dellamore (1994)
24)Tenebre (1982)
25)Dawn of the dead (1978)
26)Day of the dead (1985)
27)When a stranger calls (1979)
28)Inferno (1980)
29)Poultrygeist - Night of the chicken dead (2006)
30)City of the living dead (1980)

Popis još nije zaključen jer budem gledal još koji film večeras.

Bodovi:
Broj filmova:30
Based on comic:1
In memoriam:2
Stephen King:2
Animals/force of the nature/eco horror:2
Gothic/Religious:0
In space/From space/SF:1
This year's monster: Vampire:0
Set in snow:1
Traped/Captive/Home Invasion/Survival:1
Different decades // one point for each decade movie is made in:5
NoUSA // neamerički filmovi:8
Halloween:0
SPECIAL CATEGORY: 80s Slasher:14

TRENUTNI BROJ BODOVA:67

Još to budem provjerio a i kao što rekoh budem pogledao još nešto večeras tako da će lista i broj bodova biti drukčiji

Jbno je ovo ispalo!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 31/10/2017 : 15:19:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
dobro mlađo
ovo što si ti napisao o noći živih mrtvaca je kao da si napisao da je stanoviti dario horvat bolji od jesse owensa, jer je njegov hrvatski rekord za desetinku brži od onoga što je taj neki jesse trčao u berlinu 36te
ali to nikako ne umanjuje njegove zasluge za atletiku, ljudska prava i slično
ali danas to jednostavno ne prolazi




molim te, nemoj više :)))

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/10/2017 : 15:19:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo vidim da sam previdio Toba Hoppera, znači imam 2 boda više :))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 31/10/2017 : 22:29:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Meni je upravo Noć živih mrtvaca najdraži film iz čitave franšize. Istina, Zoru sam gledao još u srednjoj školi i zaboravio dobar dio atmosfere i utiska koju je ostavila na mene (hm... taj obrazac "gledao u srednjoj, pojma nemam kakvo bi mi sad bilo" mi se sve češće javlja), ali sam Noć skoro reprizirao i za mene nije izgubila ni djelić od svoje snage i atmosfere.

Mislim da je sve veći problem u hororu "mapiranost" i "istraženost" određenih područja užasa. Neki to zovu prostom istrošenošću ili klišeiziranošću koncepata i ideja, ali mislim da je to previše jednostavno poimanje. Ako horor shvatimo kao predanu umjetničku preradu jako moćnih izvora energije - nesvjesno, iracionalno, arhaično - onda postaje jasno da bilo koji prostor koji je previše svjestan, mapiran, podveden pod pravila racionalnog funkcionisanja postaje previše sterilan za kanalisanje ovih energija. Poput zombija. Od prve sekunde čitave The Walking Dead serije znate da hodite unaprijed utabanom stazom. Da, neke pogodi smrt ovog ili onog lika - ali to nije kognitivni šok ravan istinskom rušenju psihe i načela realnosti koji vlada hororom. To nije osjećaj čistog užasa, straha i groze nad neprirodnim. To nije sumnja i paranoičnost od koje postajete strani i sami sebi, a drugi ljudi vječito zaključana enigma, neizvjesnost i opasnost (pakao, to su drugi). Npr. svaki zombi film prati određenu šablonsku matricu uz manje ili veće varijacije - ako te zombi ujede, pretvorićeš se u zombija. Kraj priče. Znamo šta će se desiti u suštinskom smislu, ostaje samo da nas šokiraju detalji izvođenja. I slično. Socijalne norme će biti narušene, ljudi će pasti na arhaično plemenski nivo i homo homini lupus (ne)moral.

Ali, Noć živih mrtvaca je nastala prije formiranja i učvršćenja "matrice" u vezi ideje vaskrsenja mrtvih u korumpiranog obliku neživih. I njena čar je u tome što uspije da vas ubjedi da matrica i dalje ne postoji. Kada se ne groblju pojavi prvi neumrli, ne pomislite - aha, evo ga prvi zombi filma, sada se krećemo od tačke x do tačke y - već je to nešto van našeg poimanja, nesaznato, nemoguće, naslućeno samo u morama. Mrtvi koji hoda. Svijet koji se sve na progonjenost i traženje zaštite. Dizanje zaštite, bedema, prepreka, koje se non stop lome i ruše, polako postaju sve tanje dok nas ne sustignu gladne čeljusti i ruke. Osjećaj da nikada, nikome ne možete zaista da vjerujete - da se u nekom spletu događaja, sve može svesti na vi ili on. A takav splet događaja dolazi. I ne zna se šta je gore - osjećaj da je igra izgubljena, a vi ostavljeni na milost noćne more, ili stid i gađenje nad samim sobom jer su ljudska bića prodana i žrtvovana da bi sopstveno srce kucalo još par minuta, sati, dana.

A tek scena na kraju filma? koji crni humor! ironija, skoro pa nihilizam... to ni get out nije smio da uradi, kako je jako lijepo primjetio ghoul u svojoj kritici filma.

U svakom slučaju, malo sam odlutao sa teme. Ali poenta je da su neke forme istrošene i da je nužno promišljati nove. Pomjerati granice. Dobar primjer su creepy pasta priče - među kojima ima fascinantnih, i oko kojih je izrasla jako zanimljiva zajednica autora i čitalaca. A tek preplitanje formata i samog života! Creepy pasta u kojoj se pojavio lik Slendermena je inspirisala niz drugih na temu njegovog lika. Zatim su dvije djevočice pokušale da izvrše ubistvo njihove koleginice, tvrdeći da su inspirisane Slednermenom. O tome se snima dokumentarac- Beware the Slenderman - koji dalje inspiriše nove sadržaje. Ili Candle Cove creepypasta koja je prerađenja u prvu sezonu horor serije "Channel Zero". Ili SCP Foundation sajt, koji okuplja niz horor-artefakta - od predmeta, preko osoba, do lavkraftovskih stvorova - u zajednički univerzum i čiji su glavni format naučni izvještaji pisani u kliničkom stilu. Koji svejedno uspješno evociraju stravu, inspirišu video-igre, priče, filmove, itd.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/10/2017 : 23:39:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

dobro mlađo
ovo što si ti napisao o noći živih mrtvaca je kao da si napisao da je stanoviti dario horvat bolji od jesse owensa, jer je njegov hrvatski rekord za desetinku brži od onoga što je taj neki jesse trčao u berlinu 36te
ali to nikako ne umanjuje njegove zasluge za atletiku, ljudska prava i slično
ali danas to jednostavno ne prolazi




molim te, nemoj više :)))




Joj daj kaj ti nije jasno? :))
Pa upravo u tome i je stvar - treba stvari gledati iz perspektive kada su nastale i kakav su utjecaj imale i iz današnje perspektive. Naravno da je film tada kada je nastao praktički izmislio filmske zombije (da ne kažem horror film) i kada gledamo vrijeme kada je nastao i njegov utjecaj na žanr onda bi ocjena za njegov doprinos filmu sigurno bila desetka. Znači da sam ga tada vidio, dao bih mu deset i bio bih se zaljubio u horror. Ali to je jedna postavka. Druga je to kako on izgleda danas, nevezano za svoju kvalitetu kada je nastao i utjecaj na medij u cjelini. A to je da je film loš. To su te dvije stvari, mislim da je jasno na što ciljam. Moja jedina "greška" je što sam uz današnju možda trebao staviti i ocjenu kojom ocjenjujem njegov cjelokupni doprinos horror filmu.
A Owens?Jasno je da je Owens u vrijeme kada je trčao bio apsolutni rekorder i čovjek koji je pomicao granice i da je zbog toga njegovrezultat (gledajući vrijeme kada je nastao i utjecaj na sport) puno bitniji od istog tog rezultata kojeg istrče moderni atletičari ali opet rađe gledam nove trkače nego stare snimke Jessija Owensa.
Evo još jednog primjera: Što misliš o prvom mobitelu? Da li je on revolucionarni uređaj? Je. Da li je mobilna telefonija promijenila svijet? Je. Je li prvi mobitel nešto što je u vremenu kada je nastao bio nešto apsolutno novo i moderno i da li bi ga kupio da si tada imao sredstava? Vjerojatno bi i bio bi oduševljen.


Ali da li bi danas rađe kupio njega ili novi iphone?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/10/2017 : 23:47:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Meni je upravo Noć živih mrtvaca najdraži film iz čitave franšize. Istina, Zoru sam gledao još u srednjoj školi i zaboravio dobar dio atmosfere i utiska koju je ostavila na mene (hm... taj obrazac "gledao u srednjoj, pojma nemam kakvo bi mi sad bilo" mi se sve češće javlja), ali sam Noć skoro reprizirao i za mene nije izgubila ni djelić od svoje snage i atmosfere.

Mislim da je sve veći problem u hororu "mapiranost" i "istraženost" određenih područja užasa. Neki to zovu prostom istrošenošću ili klišeiziranošću koncepata i ideja, ali mislim da je to previše jednostavno poimanje. Ako horor shvatimo kao predanu umjetničku preradu jako moćnih izvora energije - nesvjesno, iracionalno, arhaično - onda postaje jasno da bilo koji prostor koji je previše svjestan, mapiran, podveden pod pravila racionalnog funkcionisanja postaje previše sterilan za kanalisanje ovih energija. Poput zombija. Od prve sekunde čitave The Walking Dead serije znate da hodite unaprijed utabanom stazom. Da, neke pogodi smrt ovog ili onog lika - ali to nije kognitivni šok ravan istinskom rušenju psihe i načela realnosti koji vlada hororom. To nije osjećaj čistog užasa, straha i groze nad neprirodnim. To nije sumnja i paranoičnost od koje postajete strani i sami sebi, a drugi ljudi vječito zaključana enigma, neizvjesnost i opasnost (pakao, to su drugi). Npr. svaki zombi film prati određenu šablonsku matricu uz manje ili veće varijacije - ako te zombi ujede, pretvorićeš se u zombija. Kraj priče. Znamo šta će se desiti u suštinskom smislu, ostaje samo da nas šokiraju detalji izvođenja. I slično. Socijalne norme će biti narušene, ljudi će pasti na arhaično plemenski nivo i homo homini lupus (ne)moral.

Ali, Noć živih mrtvaca je nastala prije formiranja i učvršćenja "matrice" u vezi ideje vaskrsenja mrtvih u korumpiranog obliku neživih. I njena čar je u tome što uspije da vas ubjedi da matrica i dalje ne postoji. Kada se ne groblju pojavi prvi neumrli, ne pomislite - aha, evo ga prvi zombi filma, sada se krećemo od tačke x do tačke y - već je to nešto van našeg poimanja, nesaznato, nemoguće, naslućeno samo u morama. Mrtvi koji hoda. Svijet koji se sve na progonjenost i traženje zaštite. Dizanje zaštite, bedema, prepreka, koje se non stop lome i ruše, polako postaju sve tanje dok nas ne sustignu gladne čeljusti i ruke. Osjećaj da nikada, nikome ne možete zaista da vjerujete - da se u nekom spletu događaja, sve može svesti na vi ili on. A takav splet događaja dolazi. I ne zna se šta je gore - osjećaj da je igra izgubljena, a vi ostavljeni na milost noćne more, ili stid i gađenje nad samim sobom jer su ljudska bića prodana i žrtvovana da bi sopstveno srce kucalo još par minuta, sati, dana.

A tek scena na kraju filma? koji crni humor! ironija, skoro pa nihilizam... to ni get out nije smio da uradi, kako je jako lijepo primjetio ghoul u svojoj kritici filma.

U svakom slučaju, malo sam odlutao sa teme. Ali poenta je da su neke forme istrošene i da je nužno promišljati nove. Pomjerati granice. Dobar primjer su creepy pasta priče - među kojima ima fascinantnih, i oko kojih je izrasla jako zanimljiva zajednica autora i čitalaca. A tek preplitanje formata i samog života! Creepy pasta u kojoj se pojavio lik Slendermena je inspirisala niz drugih na temu njegovog lika. Zatim su dvije djevočice pokušale da izvrše ubistvo njihove koleginice, tvrdeći da su inspirisane Slednermenom. O tome se snima dokumentarac- Beware the Slenderman - koji dalje inspiriše nove sadržaje. Ili Candle Cove creepypasta koja je prerađenja u prvu sezonu horor serije "Channel Zero". Ili SCP Foundation sajt, koji okuplja niz horor-artefakta - od predmeta, preko osoba, do lavkraftovskih stvorova - u zajednički univerzum i čiji su glavni format naučni izvještaji pisani u kliničkom stilu. Koji svejedno uspješno evociraju stravu, inspirišu video-igre, priče, filmove, itd.



Danas u zombie filmovima/serijama imamo dosta noviteta koji odlično pomiču granice pa imamo zombie tornado, napušenog zombija, zombija koji je zaglavljen u prednjem kotaču idr. :D Tu je dosta dobra serija Z - nation, oni su dosad uvijek nekaj novo izmišljali. Ali što se tiče osnovne premise - da, tu si u pravu. zašto bi ugriženi morao postati zombie? Tu matricu valjda još ne žele mijenjati.
Zombie filmovi su dosta uznapredovali, što scenaristički, što produkcijski (World war Z je valjda najskuplji zombie film ikada) i puno je sve to bolje nego prije 20 - 30 godina ali i dalje se to tetira kao light zabava. Ono što bih ja htio je dasnime jedan scenaristički vrhunski ozbiljan film o zombijima. Ok, ne očekujem da dobije oskara (a opet zašto ne?! Mislite da sam lud? E pa u tome i je problem - navikli smo se da su zombie filmovi lagana zabava) ali da bude više "ozbiljnih" scenarija i glume.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 01/11/2017 : 01:03:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Da napišem i ja skromnu listicu pogledanih listopadskih horrora.
Nisam gledao svaki dan, jer pratim puno serija i ko zna čega, pa ne stignem.
A nisam pisao komentare prije, jer sam teška ljenčina.

Pet - gledljiv psihološki horrorčić o liku koji zatvori žensku u kavez, s twistom. Glumica je simpatična, film ima dozu zabave. 6/10
Kategorije: Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1=2

The Belko Experiment - ok survival horrorčić o zaposlenicima tvrtke koji budu zabarikadirani unutar zgrade i dobiju nalog da moraju ubiti određen postotak ljudi među sobom, inače će ih ovi koji su ih zarobili pobiti puno više. Ništa posebno, ali zabavno. 6/10
Kategorije: Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1=2

It Comes at Night - kvalitetno snimljen postap horrorac o virusu i preživljavanju, sa solidnim glumcima i glumom. Ali je dosta zamoran i ne nudi ništa novo niti neviđeno. Svejedno, ima neke kvalitete. 5/10
Kategorije: Animals/force of the nature/eco horror
Bodovi: 1+1=2

Gerald's Game - vrlo dobar triler s elementima horrora, prema Kingovoj priči. Zanimljiv i napet. Jedino mi sam kraj nije sjeo, malo je sladunjav. 7/10
Kategorije: Traped/Captive/Home Invasion/Survival, Stephen King
Bodovi: 1+1+1=3

The Green Inferno - tzv. gore fest, jeftin film s C glumcima. Početak filma djeluje kao da će biti nekakav avanturistički, bez ikakve horror atmosfere. Onda krene par scena rezanja i još par gadosti, iako ništa neviđeno niti originalno. Gledljivo, i barem je krajolik lijep. 5/10
Kategorije: Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1=2

The Evil Within - prvo i osnovno, nema nikakve veze s istoimenom igrom. Film o mentalno zaostalom mladiću kojega u snovima napada nekakva spodoba/demon i tjera na ne-etičke radnje, počevši s ubijanjem životinja pa sve gore i gore. Film je jeftine produkcije i djeluje kao da je iz devedesetih, iako je snimljen ove godine. Snimljen je na fora način, ima dozu zabave, pred kraj se malo pogubi. 6/10
Kategorije: hmmm
Bodovi: 1=1

The Devil's Candy - vrlo dobar, opičen i zabavan horror o heavy metal slikaru kojemu se obraćaju nadnaravni glasovi i njegovoj obitelji, te o mentalno zaostalom ubijici kojemu se također obraćaju nadnaravni glasovi. Film je od redatelja meni također dragog i zabavnog horrorčića The Loved Ones, te je najveća preporuka od svih koje sam nabrojao. 7.5/10
Kategorije: NoUSA // neamerički filmovi, Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1+1=3

A Dark Song - kao nešto pokušavaju prizvati duhove, ali i anđele i demone, i onda sat i pol ničega, da se zadnje dvije minute nešto malo dogodi. Bezveze. 4/10
Kategorije: NoUSA // neamerički filmovi, Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1+1=3

The Final Girls - nešto u stilu meta-slashera, likovi upadnu u slasher film, i onda pokušavaju srediti ubojicu da izađu iz filma. Ali nije nešto. Od takvih izvrtanja ideje horrora bolji su npr. Cabin in the Woods ili Tucker and Dale vs Evil. Ovom filmu ide 5/10
Kategorije: Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1=2

Housebound - lagani, komični horror o nekoj divljakuši koja je u kućnom pritvoru u majčinoj kući, i onda imaju problema s duhom. Solidno, zabavno. 7/110
Kategorije: NoUSA // neamerički filmovi, Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1+1=3

Goodnight Mommy - bolestan austrijski horror. U početku je spor, ali kako napreduje postaje bolji i zanimljiviji. Samo ću reći, pažljivo gledajte i nešto ćete možda i prije shvatiti. 7/10
Kategorije: NoUSA // neamerički filmovi, Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1+1=3

Honeymoon - sasvim solidan i zanimljiv horror o dvoje novo-oženjenih na medenom mjesecu u kolibi. I onda nešto pođe po zlu.
Dragi su mi glumci, film počne sporo, ali oni ga izvuku energičnom glumom i solidnim dijalogom. Nažalost, kraj je nedorečen, ali nije mi potpuno uništio iskustvo. 7/10
Kategorije: Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1=2

13 Sins - lik kojemu život krene po zlu dobije poziv da napravi 13 stvari, sve jedna gora od druge, i za svaku će dobiti puno love. Zabavno, gledljivo, razočaravajuć kraj. 6/10
Kategorije: hmmm
Bodovi: 1=1

Stoker - pretenciozna drama koja poprimi elemente horrora kako odmiče prema kraju. Stilizirano, solidno odglumljeno, no nije za svakoga. 6/10
Kategorije: Traped/Captive/Home Invasion/Survival
Bodovi: 1+1=2

Ukupno filmova: 14
Ukupno bodova: 31



Damn, najviše kategorija mi je Traped/Captive/HomeInvasion/Survival.
Nije da se na to palim, ali nisam birao filmove po kategorijama, nego onako kako sam nailazio na njih.
Više sreće sljedeće godine. Možda se onda bolje pokrenem i uživim.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 01/11/2017 : 11:22:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Dave Made a Maze (Bill Watterson, 2017.)

#Trapped/Survival

Za kraj oktobarskog horor ciklusa sinoć sam pogledao ovu horor komediju. U pitanju je još jedan film kojem je bezrazložno prišivena etiketa horora, a ni ona komedije ne funkcionira baš najbolje, bar kod mene. Zapravo, izuzev par zgodnih vizualnih dosjetki, u ovom filmu malo što vrijedi. Može ga se doduše čitati kao dublju poruku o stanju određene generacije danas, njihovoj nemogućnosti da se pokrenu i "naprave nešto od života", no ako to i je bila namjera redatelja izvedba mu i dalje šteka. Kao i većina filmova i ovaj se može pogledati, samo ne nudi praktički nikakav razlog da se to i učini.

3/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 01/11/2017 11:42:29
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 01/11/2017 : 11:57:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
A evo i rekapitulacije:

Evolution 4/10
Vampyr 6/10
El bar 6/10
Jason X 3/10
Cronos 6/10
Los cronocrimenes 6/10
It Comes at Night 4/10
Mother! 9/10
Dave Made a Maze 3/10

Filmovi x 9
Dekade x 4
NoUSA x 5
In space/From space/SF x 3
This year's monster: Vampire x 2
Traped/Captive/Home Invasion/Survival x 3
Gothic/Religious x 1

Ukupno 27 bodova. Ispada da sam pogledao jedan hororac praktički svaka tri dana s čim sam iznimno zadovoljan. Super je sve ovo ispalo i slažem se s mladjinim prijedlogom da i dalje na ovom topicu pišemo o hororima. A možda bi bilo interesantno da svaki mjesec radimo ovako nešto, svaki put s filmovima drugog žanra ili teme?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 01/11/2017 : 21:37:40  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: JEAN ROLLIN

Lips of Blood (1975, Lèvres de sang)



**

The Grapes of Death (1978, Les Raisins de la mort)




***

Jean Rollin je (kultni) francuski redatelj, poznat po svojim horor filmovima koje krasi visoka stiliziranost, naglašena erotičnost i fetišizacija krvi (uglavnom su vampiri u điru). Zbog toga ga se često uspoređuje sa još jednim kultnim evropskim redateljem, Španjolcem Jesusom Francom.

Rollinove glavne vrline su stvaranje nadrealnog oniričkog ugođaja i apsolutno fantastičan odabir lokacija, koje zatim upotrebljava za stilizirane kadrove od kojih bi se svaki drugi mogao upotrijebiti kao odličan poster. Nažalost, Rollin baš i nije znao što sa glumcima, pa je gluma u njegovim filmovima uglavnom ukočena i statična. Rollin je upotrebljavao glumce kao i scenografiju, ograničavajući se na snimanje lica, figura i poza.

U prvom filmu srednjovječni muškarac otključava svoja zagubljena sjećanja iz djetinjstva, a skupa s njima otključa i nekoliko senzualnih vampirica. Glavna zvijezda filma je prekrasni poluruševni dvorac.

U drugom filmu, koji se smatra prvim francuskim gore filmom, za promjenu nije riječ o vampirima već o zombijima zaraženim nekim virusom koji se širi putem vina, zaraženim virusom iz novog korporativnog pesticida. Nakon jedno sat vremena nam se pokuša dati i nekakva aktivistička poruka filma: "sa jedne strane imate nuklearku, a sa druge vojnu bazu". U filmu glumi Brigitte Lahaie, vjerojatno najlegendarnija francuska porno glumica, koja je uspjela ostvariti i solidnu mainstream filmsku karijeru. Ovaj film je njena prva ne-porno uloga, a kasnije će se pojaviti u još nekoliko Rollinovih filmova (najbolji Rollinov film koji sam gledao je Fascination u kojem Lahaie ima jednu od glavnih uloga). Film ima jednu scenu dekapitacija koja je prilično brutalna, ne samo za svoje vrijeme.

Edited by - vukozec on 01/11/2017 21:50:04
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 01/11/2017 : 21:49:13  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: Sennentuntschi (2010., Michael Steiner)

Sennentuntschi je švicarski film (ne mogu se sjetiti je li mi to prvi švicarski film kojeg sam pogledao, ali svakako je prvi švicarski horor) inspiriran istoimenom alpskom narodnom legendom i drugim švicarskim filmom Sukkubus - den Teufel im Leib iz 1989. (nešto sam već na topicu pisao o sucubusima i incubusima, pa ćete dobiti ideju o čemu se radi u toj legendi). Gluma u filmu je možda preteatralna, a neka scenaristička rješenja preklišeizirana, no kad se sve zbroji, film je jako dobar miks foklora, alpske scenografija i kriminalističke slagalice.



****
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 01/11/2017 : 22:08:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: A Quiet Place in the Country (1968, Un tranquillo posto di campagna, Elio Petri)

Film talijanskog ljevičarskog redatelja Petrija koji je osvojio Srebrenog medvjeda u Berlinu. U filmu glume Franco Nero (u Svijetu najpoznatiji kao Django, kod nas kao kapetan Riva) i Vanessa Redgrave. Njih dvoje su tada bili par, kasnije su se razišli, da bi u poznijim godinama obnovili romansu i 2006. se konačno vjenčali. Film sam doživio kao kvazi-intelektualni mambo-jambo (uloga nije baš ni odgovarala Neru, čije su glumačke sposobnosti, za razliku od supruginih, ipak dosta limitirane), pa mi je najzanimljiviji bio soundtrack koji potpisuje Ennio Morricone sa Gruppo di Improvvisazione Nuova Consonanza (skraćeno Il Gruppo, eskperimentalni kolektiv u kojem je Morricone bio jedan od glavnih članova). Nije to Morricone na kojeg ste navikli, Il Gruppo je istraživao avangardni jazz i musique concrete.



**

Edited by - vukozec on 01/11/2017 22:09:29
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 01/11/2017 : 22:24:45  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

40 DANA NOĆi: GREEN ROOM (2016., Jeremy Saulnier)

Green Room ima neke sličnosti sa filmom Frontiere(s) kojeg sam gledao na početku ovog maratona. U oba slučaja imamo skupinu marginalaca koji se u nekoj zabiti nađu uhvaćeni u neonacističku klopku. No dok u spomenutom francuskom filmu u nijednom trenutku nećemo zamijeniti zbivanja na ekranu za stvarnost, dok gledamo Green Room imamo dojam da će nam se upravo to dogoditi kad sljedeći put odemo na punk koncert u, šta ja znam, Križevce (http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/policija-kod-krizevaca-sprijecila-koncert-neonacista-uhitila-tridesetak-ljudi/2226767/).

Likovi su stvarni. Strava je stvarna. Način na koji se uloge najjače i najslabije karike u skupini mijenjaju je genijalan, nema sigurne oklade tko će preživjeti. Blue Ruin je bio dobar, but this is the shit.

*****



Green Room je dosta hvaljen, meni ga je nažalost bilo naporno gledati. Ne zbog kvalitete filma, nego zbog tematike, nemam više volje i strpljenja za te sadističke filmove. Naravno to je čisto moje subjektivno stanje uma i nema veze s filmom. U svakom slučaju zabavno je vidjeti Jean-Luca u ulozi inteligentnog negativca.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 01/11/2017 : 22:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: Fright Night (1985., Tom Holland)

Ovaj vampirski film je redateljski debi je Toma Hollanda koji će 3 godine kasnije režirati i prvi Chuckly film. Film je miks komedije i horora tipičan za sredinu 80ih, sličan filmovima kakve su u to doba snimali Joe Dante i John Landis. Film izgleda vrlo ispeglano i pun je filmskih referenci (jedna od glavnih je engleska legenda Roddy McDowall u ulozi tv voditelja/vampire killera, koji ne izlazi iz svog sherlockskog balonera). Glavnu žensku ulogu igra Marcy iz Bračnih voda. Zabavno, no ciljana publika više nije moj uzrast, a ni nostalgija me ne kači.



***

PS: film ima remake u kojem neke od glavnih uloga igra par glumaca iz prije spomenutog Green Rooma.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 01/11/2017 : 22:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Napišem sutra komentar na još par preostalih filmova koje sam pogledao i napravim svoju rekapitulaciju.

quote:
Originally posted by mladjo


Inače ako mene pitate mogli bi i dalje na ovom topicu pisati o horrorcima tako da ovo bude naš horror topic



quote:
Originally posted by Shaner

Super je sve ovo ispalo i slažem se s mladjinim prijedlogom da i dalje na ovom topicu pišemo o hororima. A možda bi bilo interesantno da svaki mjesec radimo ovako nešto, svaki put s filmovima drugog žanra ili teme?



Može topic ostati živ, zašto ne. Promijenim mu malo naziv i editiram prvi post da se vidi što je bila originalna ideja.

Što se tiče Shanerovog prijedloga u vezi drugih žanrova: sad ću malo odmoriti od filmova, neću si zadavati ovako ambiciozne izazove, ali u studenom planiram gledati većinom vesterne. Za njih već imamo topic, ne znam koliko ću stići pisati, ali koliko stignem tamo ću, pa eto, tko hoće može mi se pridružiti.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 01/11/2017 : 22:54:18  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
The Autopsy of Jane Doe
http://www.imdb.com/title/tt3289956/
Pristojan film, ništa više ništa manje. Gluma, kamera, atmosfera sve je dobro. Problem je sama priča, koja je prožvakana već stotine puta tako da je to već dosadna tema. Šteta, uz malo više truda moglo se napraviti puno maštovitiji i originalniji film.

Shelley
http://www.imdb.com/title/tt5013688/
Gledljivo, ništa posebno, ali ima svojih pamtljivih trenutaka. Film u stilu Rosemary's baby.

A Cure for wellness
http://www.imdb.com/title/tt4731136/
Mila majko što je ovo.
Rekli bi kod nas čušpajz ili ti miks svega i svačega. Odgledao sam do kraja čisto iz radoznalosti. Podsjetio me na Kolibu u šumi, mada mi je ona dosta bolja.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/11/2017 : 09:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: Faus (1926. F.W. Murnau)

Ovaj film mi je teško ocijeniti jer je riječ o štonosekaže, klasiku 7. umjetnosti, ali i o priči koja nam je svima dobro poznata iz lektire i sl., pa mi je bila malo dosadnjikava za gledati 2 sata. Također, kvaliteta slike nije bila baš najbolja pa ni tehnički apsekti nisu dolazili do izražaja. Umjesto ocjene ću zato reći da mi je od 3 najslavnija njemačka nijema horor filma, Faust, Nosferatu i Das Cabinet des Dr. Caligari, daleko najbolji potonji (ujedno najstariji). Zajedno sa Metropolis i M Fritza Langa to mi je i najbolje od njemačkog predradnog ekspresionizma. Ta 3 filma su užitak za gledati i vrlo impresivna i danas, premda su neki od njih stari skoro cijelo stoljeće.


Edited by - vukozec on 02/11/2017 09:55:27
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 02/11/2017 : 22:18:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote


The Woman in Black (2012)

Na ovoj temi se već pisalo o prethodnoj adaptaciji novele "Žena u crnom", iz 1979. godine ako se ne varam, što me je podstaklo da konačno odgledam ovaj film, što sam namjeravao već duže vremena. Napominjem da nisam čitao novelu, niti gledao prvu filmsku adaptaciju - prema sam sada zaintrigiran i volio bih da pročitam kniževni predložak.

"Žena u crnom" je horor koji svakako predstavlja pomak u odnosu na današnje žanrovske preokupacije i senzibilitet, koji su pali bolno nisko. Takođe se radi o filmu koji uspijeva da se dotakne jedne istinski zastrašujuće teme, osjećaja, stanja bića - sveprožimajućeg bola zbog gubitka voljene osobe, gubitka dijela svog života te, u konačnici, i dijela samog sebe. Radi se o temi koja je univerzalna, vječna i svevremena, dok je sam horor žanr dao više prikaza patološkog tugovanja nad gubitkom voljenog i ambivalentnih izazvanih emocija, zamaskiranih u istovremenu nadu i užas prilikom povratka voljene osobe kao duha ili neživog - od "Majmunove šape" do "Groblja kućnih ljubimaca".

Proživljena, jaka, iskrena emocija daje osnovnu snagu ovome filmu i čini ga vrijednim i pored niza (zlo)upotreba klišea za izazivanje strave banalnijeg tipa kod publike koja očekuje da prije svega bude uplašena zloćudnim Prisustvom, a ne gurnuta u preispitivanje konačnosti gubitka. Prvenstveno mislim na nagla i dramaturški neopravdana pojavljivanja različitih prizora i zvukova, u narodu poznatijih kao jump scare-ovi. Ipak, i pored toga, "Žena u crnom" solidno balansira između dvije krajnosti - osjećaja beskrajne tuge i izgubljenosti koja dominira početkom filma i prizorima napuštene kuće, magle, i plimnog talasa koji prekriva usamljeni grob nikada pronađenog dječaka, te strave nad natprirodnim, prijetećim manifestacijama koje ruše prirodni poredak, razum i naša očekivanja, i od kojih glavni junak - i publika saživljena sa njim - kao da polako gubi razum, staloženost i gurnut je sve više preko ivice, u iracionalno, intiutivno razumijevanje stvari.

Da, "Žena u crnom" ne tretira svoje duhove kao šalu, metaforu, meta-narativ, pojavu koja ima svoje pravilnosti i ograničenja. Film zadržava osjećaj užasa nad narušavanjem realnosti, neobjašnjivim i nepoznatim, prikazama što lebde na rubu razuma, vječito nepokorene. Danas bismo rekli da je ovaj osjećaj užasa zaostavština jednog daleko racionalnijeg doba (19.vijeka), koje je vjerovalo u snagu čovjekove svjesne volje i nije živjelo u haotičnom, fragmentisanom svijetu, stalno u promjeni, koji je naša realnost. No shvatanjem iracionalne i nesvjesne čovjekove prirode, ili barem njenim uvažavanjem, stekli smo i senzibilitet koji nam omogućava da natrprirodno u filmu shvatamo i kao manifestaciju dublje, psihičke stvarnosti i istine, ali i kao prijetnju junacima u okviru narativa. Tako je žena u crnom - istovremeno i simbol opsesivne snage gubitka, nemogućnosti da se nastavi dalje - ali i prijetnja glavnom junaku i njegovoj (krnjoj) porodici.

Da, film nije naročito suptilan u simbolici. Sve je jasno i naznačeno, i ostaje žaljenje zašto neki detalji nisu više mistifikovani. Danijel Redklif nudi vrlo dobru performansu - ponešto pokvarenu pretjeranim naglašavanjem tuge i sumornosti, bez trunke humora. Pa makar i crnog humora, humora "ispod vješala" (gallows humor). Ali zato nije moguće da se išta zamjeri vizuelnom aspektu filma (sa mogućim izuzetkom pretjerano banalne zombifikovane mrtve djece). Usamljena kuća u močvari, daleki grobovi u magli, tamne i prašnjave prostorije koje skrivaju ostatke porodičnih tragedija, sumorno i prljavo selo... malo koji film nudi tako čisto vizuelno uživanje kao "Žena u crnom".

Da, kraj filma je glupost. Sam duh nije sasvim dobro iskorišćen - opsesivna žalost glavnog junaka je mogla biti povezana sa vječitom tugom majke izgubljenog djeteta. Ali to ne čini stravu, niti tugu, ništa manje jakom.

Edited by - Mhejl on 02/11/2017 22:21:49
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 04/11/2017 : 20:30:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Halloween (2007)
U principu je jasno zašto je Michael Myers toliko lud:nikada nije ševio. Jbga, među 4 zida si tolike godine, nikaj se ne dešava i onda kad konačno pobjegneš logično je da se želiš osvetiti svijetu. Ok, možda bi mogao prvo riješiti problem sa ženama ali kad ne zna kako, a s druge strane koknuti nekoga mu je specijalnost tako da je i logično da se opredjelio za tu opciju. No šalu na stranu, ovo nije loš film. Od Roba Zombija sam gledao nekoliko filmova i mislim da su mi svi bili za ocjenu 5/10 ali ovdje se ipak malo potrudio. Ovo je praktički reboot jer je od 2 sata filma nekih 50-ak minuta o Michaelovom djetinjstvu i boravku u ludnici dok je bio klinac. Priča tu funkcionira dosta dobro. Nastavak je klasični slasher iako je i ovdje Zombie dosta dobar. Svježinu i kvalitetu filmu daje vrlo dobri Michael McDowell za kojeg se vidi da je za klasu bolji glumac od ostatka ekipe. Sve u svemu solidan film.
Ocjena:6/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

DragonSlayer
New Member



Croatia
263 Posts

Member since 22/01/2013

Posted - 04/11/2017 : 21:54:22  Show Profile Show Extended Profile  Send DragonSlayer a Private Message  Reply with Quote
Zombijev "Devil's rejects" mi je bio odličan, definitivno njegov najbolji film, pogledaj ako već nisi...

When I die, I want to die like my grandfather who died peacefully in his sleep. Not screaming like all the passengers in his car.
Go to Top of Page
Page: of 33 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.8 seconds. Snitz Forums 2000