forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog 160 - Jesenski Lutalice
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 13/10/2017 : 09:31:21  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Izuzetno konfuzna epizoda...U kojem vremenskom periodu se odvija priča? Radi li se o paralelnom univerzumu ili je jednostavno jedna od onih priča koja se nikad nije desila, a mogla bi u nekoj skorijoj budućnosti? Grouchovo odsustvo od dvije godine ne može u serijalu tek tako nezapaženo da prođe.

Pozdravljam ideju jedne takve priče, samo zbog kakve takve logike to Grouchovo odsustvo bi trebalo smanjiti na nekoliko mjeseci, a ne na nekoliko godina. Glavna priča nema kraja, može biti da to ima nekog smisla za upućene fanove, ali za većinu ljudi koji ne provode slobodno vrijeme na Dylanovom forumu već samo pročitaju strip, epizoda djeluje previše konfuzno i nedorečeno. Upravo zbog toga se i ja lomim kako da gledam na ovu priču.

Ima dosta dobrih elemenata unutar same epizode, kao na primjer izgradnja napetosti oko pojave Groucha, to je autor fantastično odradio tako da nikad prije nisam toliko priželjkivao pojavu Dylanovog ortaka kao ovdje. Upitno je koliko je bilo uopšte potrebno ubacivanje halucinogenih droga, jer i bez sve te fantazije priča bi mogla savršeno da funkcioniše, to jest da se autor odlučio za nešto više prizmeni scenario. Ova priča bi, sa nešto manjim korekcijama, mogla bez problema da dobije najviše ocjene, ovako ostaje tek jedna markantna i konfuzna epizoda sa nešto manje uspješnim pokušajem inovacije.

Crtež je na momente zaista dobar ali pati od prenatrpanosti, čak do te mjere da pojedine vinjete totalno haotično djeluju. Ko zna, možda je to autor imao u cilju, možda upravo takav crtež odgovara jednoj ovakvoj konfuznoj epizodi.

8, 7, 8, 7.
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 15/10/2017 : 09:53:18  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Crtački i idejno odličan, premda pomalo nezgrapno scenaristički implementiran metaforični uradak o promjenama kroz koje je Dylan u to vrijeme prolazio. Cijela gomila poveznica se od ovuda može izvući, Sarghan ih je većinu već spomenuo. Za pamćenje je metaforički prikaz Groucha koji je, većinom tijekom Sclavijevog odsustva, postao tek klaun, lišen neke dubine koju je imao na početku i postao zatočenik vlastite repetativne uloge koja ga je pretvorila u najobičnijeg cirkusanta. Mada ne uspijevam do kraja prodrti u to zašto se radi o dvije godine, možda zato jer bi godina dana bila premalo (to bi onda ispalo da je Recchioni kriv za to što je s Groucha nastalo). Završetak je i sama najava promjene ususret kojoj serijal kreće, u nadi da će se moći krenuti novi list bez osvrtanja natrag jer koliko god se Recchioni trudio uništiti maligno, čudovišno tkivo pod kojim je Dylan onemoćao, nikada ga neće uspjeti doista, zasvagda odstraniti. Crystal je definitivno i sam Celoni (znam da mu je ovo prvi scenaristički uradak u redovnoj seriji, a vjerojatno i općenito u serijalu mada nisam provjeravao, nije ni bitno) i poprilično je domišljata njegova isprika kako je ovo ipak njegova prva "predstava" za čitatelje pa možda i nije savršena, a "Recchioni" mu odgovara da ju mnogi niti možda neće shvatiti jer nije to baš priča za djecu, odnosno čitatelji već godinama nisu naviknuti na ovakve priče koje traže da im se udijeli više od usputne razbibrige. Naravno, metaforično je očit i jednogodišnji, jesenski interval dolaska cirkusa - to je otprilike trajanje ovog Dylanovog preporoda koji je još nesiguran, krhak, loman i ne potpuno lišen straha da će Dylan ponovo postati obična marioneta u rukama izdavača (to je ponovo najbolje pred kraj reprezentirano kroz lik Crystal, također scena za pamćenje). Naravno, tu je i najava Blochove konačne mirovine, a njegovo triježnjenje Dylana, koji je bijesan jer se i sam osjeća izmanipulirano cirkusom u kojem se našao i nemoćan je osloboditi se njegovog utjecaja, opet se može povezati sa samim serijalom i borbom kroz koju isti prolazi... Tj. barem je meni priča ostavila takav dojam.
Ne bih priču baš nazvao toliko konfuznom, prije slojevitom i neočekivanom u svojoj sadržajnosti i domišljatosti.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 15/10/2017 10:47:31
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 15/10/2017 : 11:29:01  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
meni je bila ok. taman na jesen, baš se fino poklopilo..kad bi bar svi Dilani bili na tom nivoju.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 16/10/2017 : 00:01:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Sjajne analize sarghana i bonjovija!
I jos jedan klasican primer razvoja forumasa, ispratili smo Mhejlov put, a evo ga i bonjovi (ispravi(te) me ako gresim)
:aplauzi:

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 16/10/2017 : 10:43:04  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Je, dobra analiza. Mogao si jos koju recenicu ubaciti i poslati na sajt kao recenziju, dok je prica jos svjeza.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/10/2017 : 23:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Je, dobra analiza. Mogao si jos koju recenicu ubaciti i poslati na sajt kao recenziju, dok je prica jos svjeza.



Slazem se! Ajde bonjovi, recenzija ceka!
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 17/10/2017 : 12:38:44  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Ma nije mi to nekako za osvrt, više za komentar, tj. pojašnjenje nekih stvari kako sam ih ja vidio i protumačio. Mada imam ja ideju za osvrt, ali to bi onda bilo nešto sasvim drugačije i vjerojatno bi se polovica onih koji pročitaju primila za glavu da što ovaj piše i... Zapravo, sad sam zaključio da baš iz tog razloga taj osvrt treba tako napisati.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

Lucy Liu
Average Member



Croatia
691 Posts

Member since 14/09/2007

Posted - 18/10/2017 : 11:26:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Lucy Liu an AOL message  Send Lucy Liu an ICQ Message  Send Lucy Liu a Yahoo! Message  Send Lucy Liu a Private Message  Reply with Quote
Super priča, jedino mi je crtež bio previše groteskan i karikiran, no to je valjda bila autorova namjera.

My username was a mistake.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 12/11/2017 : 18:28:23  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Mene Celonijev crtez dosta podsjeca na bracu Cestaro. Uglavnom, nisam neki fan, prenatrpano to sve izgleda.
Epizoda daje dasak osvjezenja, i mislim da mi je za sad uz onu prvu epizodu pod novim urednistvom jedina iole valjana.
Prethodni komentari su rekli sve sto sam i ja imao, mada necu da se bavim pravcem da je ovo komentar na trenutne promjene u serijalu (iako se slazem s tim), jer hocu da skrajnem taj dio zbog toga sto je Preko praga obradio vec ovu temu.
Ono tumacenje o promjenama koje se desavaju u nama i poredjenje sa jeseni mi se vise svidja.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 13/11/2017 : 06:09:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Mene je Ćelonijev crtež podsetio, u zavisnosti od kadra do kadra, na više
različitih crtača - Nevila Kolvina, Džina Kolana, Vala Majerika, Alberta Breću...

Uglavnom, crtež je odličan, a konfuzna priča u kombinaciji sa ovakvim crtežom daje odgovarajuću atmosferu stripu i ocenio sam ga kao "odlično".
To mi je i najbitnije, a da li ću da pohvatam suštinu, nema veze, to mogu i na neko naredno čitanje,
ovakve priče su pogodne za ponovna iščitavanja.
U stvari, pošto nisam redovni čitalac Dilana, teško da bih mogao da uhvatim smisao u epizodi kakav su izneli Sarghan i bonjovi4ever.
Sjajna zapažanja, u svakom slučaju.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 28/12/2017 : 14:55:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
@bonjovi: mosto se ne moze caskati u komentarima recenzija vracam se na topic. Sasvim mi je jasno sasto su te vinjete skroz crne, vise sam mislio da cu pomocu njih mozda pohvatati konce u prici i/ili eventualno razgraniciti gde pocinje san/zavrsava kosmar/pocinje stvarnost ;)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 28/12/2017 : 21:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barker

@bonjovi: mosto se ne moze caskati u komentarima recenzija vracam se na topic. Sasvim mi je jasno sasto su te vinjete skroz crne, vise sam mislio da cu pomocu njih mozda pohvatati konce u prici i/ili eventualno razgraniciti gde pocinje san/zavrsava kosmar/pocinje stvarnost ;)



Ok, budem onda maknuo komentar. Pa zapravo se tu radi baš o onome što si ti pisao u svojem komentaru - da bi odgovor mogao biti ono što je najočiglednije ;) A u priči koja je, barem po meni, cjelokupno gledano metafora promjene kroz koju Dylan (kao serijal) prolazi, tražiti takvo razgraničenje je... pa problematično. Meni osobno čak i pomalo bespotrebno. Kad pišeš na takav način, da je cijela priča svojevrsna metafora nečeg, bitna je samo poruka. Naravno, sve ovisi kako se gleda na priču. Nije nužno da će ju svi vidjeti kao ja, pa u tom slučaju možda se da neko drugo značenje tih crnina izvući ;)

Mada ja ne znam izbrisati komentar na recku. Možda se on zaista ne da izbrisati? Nebitno, ionako ga je praznina progutala ;)

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 28/12/2017 21:26:25
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 28/12/2017 : 22:25:56  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Tj. ja sam isto ponekad malo konfuzan, baš ko Celoni. Da je ovo bila još jedna Dylanova istražiteljska priča gdje on traži ubojicu, pa se tu miješaju java i košmar i sve je to teško razgraničiti (jer je, ne znam, ubojica Freddy Krueger ;), onda bi to bila druga stvar. Ovako, za mene je to samo gomila misli i osjećaja koje je Celoni što domišljatije pokušao izraziti. I to cijenim. Malo ljudi može pisati na takav način.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 29/12/2017 : 07:52:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
To je jasno, zato smo i oboje ocenili epizodu kao dobru. A cini mi se da je i vecina hardcore Dylanovaca na nasoj strani 😊

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 29/12/2017 : 09:58:02  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Po pitanju većine sam ti ko Bukowski: Kamo ide većina, ti brzo bježi na drugu stranu :D Mada, u ovom slučaju barem, više se radi o tome da ja uzmem tuđe mišljenje u obzir, ali nikako se nužno ne slažem s njim i fućka se meni je li 10 ili 90 posto drugih na mojoj strani. U redu je propitkivati, ali gledati da li će se što više drugih prikloniti tvojoj odluci ili razmišljanju, nerijetko, znači da nisi siguran u sebe. Tako da mi sada kažeš da je manjina na našoj strani, meni bi ti to bilo isto ko kad kažeš da se radi o većini :D

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 29/12/2017 : 10:09:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Vise sam mislio na Dylanovce tipa: Beva, Deers ...(ima ih jos, posebno na komentarima u recenzijama, sad mi je mozak stao) sa kojima sam skoro uvek na istoj talasnoj duzini kad je DD u pitanju

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.13 seconds. Snitz Forums 2000