forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ćir ili lat - samo za žitelje Srbije
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 23/10/2017 : 19:00:16  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by usagi77

quote:
Originally posted by globinjo

Usagi
Smiri se
Strefit ce pizduna herc😂😂😂😂



Pa ne mogu biti mirniji. Samo, nije mi jasno o cemu piskara ovaj manhunter!? Stvarno svega ima na ovim net prostranstvima.



Evo da ti pojasnim: počeo si o politici.

Još jasnije: izbačen si zbog iste, kao i zbog ovog komentara.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 23/10/2017 : 19:23:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote



Samo 1:08 min. za prijevod/превод posta sa latinice na ћирилицу?
Brz računar a i pouzdan Google translator! 👍🏼


Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 23/10/2017 : 19:24:51  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Dobro da je vronski na odmoru, jer ovdje bi odavno zaratilo...
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 23/10/2017 : 19:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Iskreno, ja ni ne primijetim je li latinica ili ćirilica, potpuno je svejedno.

U CG su oba pisma ravnopravna i uče se u školi.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16301 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 23/10/2017 : 20:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by feniks
Ne znam koje je to godine bilo, ali u socijalističkoj bih dva pisma su bila ravnopravna. U prvom sam razredu naučio latinicu u drugom ćirilicu od trećeg u školi jedne sedmice pisali ćirilicom a sljedeće latinicom. Tako da priča da van srbije ljudi nisu znali ćirilicu ne stoji bar što se bih i cg tiče.


Ja sam prvo naučio latinicu, pa tek onda ćirilicu, sve to prije nego što sam pošao u školu Bar štampanu. Pisana latinica mi je malo bila problem, imao sam neku slikovnicu sa zelenim koricama na pisanoj latinici, tada je bilo zanimljivih izdanja za učenje pisma.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28975 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 23/10/2017 : 20:57:07  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Ćirilicu znam čitat, možda ponekad za koje slovo mi treba vremena, ali ću bez problema pročitat bilo što, a od zadnjeg puta kad sam to učio u školi prošlo preko 30 godina, pisat ne bi znao, ali ne bi bio problem naučiti, čini mi se začas. Koliko vidim priča je ista, tko je išao u SFRJ u školu zna čitat, ostatak ne zna, logičan slijed.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 23/10/2017 : 21:35:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2
Koliko vidim priča je ista, tko je išao u SFRJ u školu zna čitat, ostatak ne zna, logičan slijed.

Nije baš.
Evo npr. ja nisam išao u školu u SFRJ, niti u HR, Srbiji ili u bilo kojoj bivšoj republici.
Nisam čak doživio niti jedne jedine školske minute predavanja na bilo kojemu od naših jezika.
A ćirilicu sam naučio sam, tečno čitati a isto tako i pisati.
Sve je to stvar volje pa i želje za proširenjem tu nekog osobnog horizonta.
Nikada mi nije smetao niti jedan strani jezik, neko “tuđe” pismo i sl., a kad bih imao prilike i bio u stanju naučiti ga, startao bih čak i na kineski, jer od viška znanja glava sigurno ne boli.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 23/10/2017 : 21:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Ajde budimo malo realni.
Ti si Duki iznimka koja potvrđuje pravilo u vezi s ovim pitanjem.
To "nije baš" mozda obuhvaca 0.00001% populacije u SLO i HR.
Stoga, jest baš. Baš je tako.
ŠTO JE VELIKA ŠTETA, ALI JEST TAKO.
Izdanja na ćirilici u ove dvije države nemaju danas nikakve šanse.
I to se neće promijeniti. Nikad. Nažalost.
No tema je bila za ljude iz Srbije, pa ne znam čemu sve ovo.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 23/10/2017 : 22:20:30  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Glas iz Republike Srpske se valjda broji kao i iz Srbije (kompleksi, kompleksi)
Stavio bih da mi je draze na latinici, ali mi je pobegla misao "bila bi, da nema toliko citalaca iz ostalih zemlalja bivse Juge koji nisu vicni cirilici" pa je glas iskren, sebican i lican. Volim cirilicu, ne iz nekih patriotskih razloga, vec mi je vizuelno draza. Da je pitanje bilo kako drugacije formulisano, odgovor bi bio suprotan.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 23/10/2017 : 22:37:41  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Što se mene tiče, ćirilica bi se trebala učiti barem kao izborni predmet. Stvar je širenja obzorja pismenosti mladima. U konačnici, zašto momak od recimo 18 godina sada ne bi mogao naručiti srpski strip na ćirilici samo jer ne poznaje pismo? Nije li to velika šteta?

Naravno, svi smo svjesni političke konotacije koja proizlazi iz takvog pisma, kao i specifičnosti određenih gradova. Da ne ulazimo u zabranjenu zonu, svima je jasna problematika situacije. I ona se kao takva vjerojatno nikad, ili barem jako dugo neće mijenjati.

U svakom slučaju, nek ljudi njeguju svoje, samo bez bespotrebne bahatosti i podcjenjivanja, i sve 5.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 23/10/2017 : 22:59:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

Ajde budimo malo realni.
Ti si Duki iznimka koja potvrđuje pravilo u vezi s ovim pitanjem.
To "nije baš" mozda obuhvaca 0.00001% populacije u SLO i HR.
Stoga, jest baš. Baš je tako.
ŠTO JE VELIKA ŠTETA, ALI JEST TAKO.
Izdanja na ćirilici u ove dvije države nemaju danas nikakve šanse.
I to se neće promijeniti. Nikad. Nažalost.
No tema je bila za ljude iz Srbije, pa ne znam čemu sve ovo.



Ponovo se ne bih složio, pa ovaj put niti s tobom, Curunir.
No haj’mo prvo obrnutim redoslijedom, tj. s dva argumenta u pogledu na temu topika.

- Tema je počela s pitanjem “strip na latinici ili ćirilici?” a razvila se u iznošenje pojedinih osobnih stavova tko i kako barata drugopomenutim pismom.
- A mislim da ni tema kao takva nije namjenjena isključivo ljudima iz Srbije nego samo glasanje u sklopu polla.

A sada najbitnije:

Nije tako, definitivno nije, jer samo ja znam već - pa najmanje desetak osoba koji ćirilicu u školi nikada nisu učili a naknadno je savladali.
Eto, samo ja - već nekoliko njih, a vjerujem da i mnogi drugi poznaju više takvih ljudi, što bi tvoju procjenu od 0.00001% sigurno znatno na gore pomjerilo.
Poznavanje ćiriličnog pisma većini populacije s naših prostora ne služi isključivo čitanju stripova pa tako ni ova naša mala sredina nije mjerodavna za formiranje mišljenja ili čak pravila po tom pitanju.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39113 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 24/10/2017 : 01:25:03  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Latinica. Naucio sam je citati uz stripove i samo njom i pisem i to isto kao u stripovima sto je bilo, sve veliko :) Nepravilno potpuno ali bolje mi je.. Mada razumem forsiranje cirilice, ipak je trebamo sacuvati, a knjige i stripovi su jedan od najboljih nacina da to uradimo.
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 24/10/2017 : 07:02:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Latinica za stripove. Ne samo da je lakše raditi transliteraciju određenih često neprevedivih reči sa stranih jezika i ostaviti u originalnoj formi (što inače nažalost u Srbiji ne rade pa prevodi budu u najmanju ruku čudni, pogotovo ako pogledate IT knjige gde se ljudi još i pomuče), već je to i prirodno okruženje za strip.

Knjige, beletristika mogu u oba pravca (mada i dalje postoji gornji problem), ali je smešno uopšte pominjati da bih recimo drugačije čitao Branka Miljkovića na latinici ili ćirilici. Istina da estetski mi je nešto lepša čirilica kod klasičnih romana (opet zavisi i font), ali itekako bih je izbacivao iz sf romana i sl.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 24/10/2017 : 07:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Samo latinica,... svi jo znamo..
učili malo i cirilicu ali ako je ne upotrebljavaš...badava trud.
Da nema toliko stripova možda bi i potrudio obnovit cirilicu zbog Politikinog Zabavnika, ali pa.. jebote
toliko stripova imam još za pročitat na razumljivom jeziku, zašto da se sad mučim skoro nerazumljivim?

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 24/10/2017 : 10:18:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ćirilica nije jezik, ćirilica je pismo.

https://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%86irilica

Nije povezana sa patriotizmom već sa pismenošću.


Edited by - Peyo on 24/10/2017 10:19:11
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 24/10/2017 : 10:36:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ćirilica nije jezik, ćirilica je pismo.

https://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%86irilica

Nije povezana sa patriotizmom već sa pismenošću.





A ne reče nam ti, Peyo, govoriš li ti sad ćirilicu ili ne?

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

Nebojša
Starting Member



Serbia
84 Posts

Member since 21/10/2015

Posted - 24/10/2017 : 11:29:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Nebojša's Homepage  Send Nebojša a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule
A ne reče nam ti, Peyo, govoriš li ti sad ćirilicu ili ne?





the man without fear
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 24/10/2017 : 12:55:20  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Latinica. Naucio sam je citati uz stripove i samo njom i pisem i to isto kao u stripovima sto je bilo, sve veliko :) Nepravilno potpuno ali bolje mi je.. Mada razumem forsiranje cirilice, ipak je trebamo sacuvati, a knjige i stripovi su jedan od najboljih nacina da to uradimo.


Sve to stoji ako se želiš orijentirati samo na tržište Srbije, ali mi se čini da Darkwood ima i dobar dio kupaca u Hrvatskoj i Sloveniji. Zato mi je s poslovnog stajališta njihova odluka bila malo nelogična jer ćirilicom svjesno gube dio kupaca.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 24/10/2017 : 12:59:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Ma bit će da dobivaju poticaje kako je netko rekao.

loading...
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 24/10/2017 : 13:22:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by usagi77

quote:
Originally posted by globinjo

Usagi
Smiri se
Strefit ce pizduna herc😂😂😂😂



Pa ne mogu biti mirniji. Samo, nije mi jasno o cemu piskara ovaj manhunter!? Stvarno svega ima na ovim net prostranstvima.



Evo da ti pojasnim: počeo si o politici.

Još jasnije: izbačen si zbog iste, kao i zbog ovog komentara.


E Hanteru, gde izbaci mog prijatelja Usagija 77. Provereno znam da je simpatizer Crvene Zvezde
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 24/10/2017 : 13:51:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

quote:
Originally posted by Peyo

Ćirilica nije jezik, ćirilica je pismo.

https://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%86irilica

Nije povezana sa patriotizmom već sa pismenošću.





A ne reče nam ti, Peyo, govoriš li ti sad ćirilicu ili ne?



Ćirilicu sam naučio davno zbog PZ-a i stripova u njemu (Mandrak, Fantom itd.) .

Teller je lukavi zafrkant i provokator.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 24/10/2017 : 13:57:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Što se mene tiče, ćirilica bi se trebala učiti barem kao izborni predmet. Stvar je širenja obzorja pismenosti mladima. U konačnici, zašto momak od recimo 18 godina sada ne bi mogao naručiti srpski strip na ćirilici samo jer ne poznaje pismo? Nije li to velika šteta?



Ovo nisam najbolje shvatio, gdje bi se to trebala uciti? U kojoj zemlji ili zemljama? Mislis na podrucje ex-Yu?




Drukcije, mislim da je odgovor (Vuka?) na jednom od Komikovih topica u vezi izdanja na cirilici jednom bio, da time dobiju vise kupaca u Srbiji. Pa valjda imaju neku racunicu pozadi, da racunaju na vise novih kupaca u Sr i mozda BiH, a ovih iz Slo i Hr je minimalno (dalo bi se debatirati, mozda za Komikova izdanja?). Plus moguci poticaj za izdanje na cirilici, plus sto sam strip u Hr mozda vec postoji i s time se racuna da tamo nece biti toliko interesenata itd. Njihova legitimna odluka.

Ali suma sumarum - ono sto se moze zakljuciti je, da kupci u Slo i Hr prizeljkuju srpske stripove na latinici.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 24/10/2017 : 15:18:03  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by sawitch

Latinica. Naucio sam je citati uz stripove i samo njom i pisem i to isto kao u stripovima sto je bilo, sve veliko :) Nepravilno potpuno ali bolje mi je.. Mada razumem forsiranje cirilice, ipak je trebamo sacuvati, a knjige i stripovi su jedan od najboljih nacina da to uradimo.


Sve to stoji ako se želiš orijentirati samo na tržište Srbije, ali mi se čini da Darkwood ima i dobar dio kupaca u Hrvatskoj i Sloveniji. Zato mi je s poslovnog stajališta njihova odluka bila malo nelogična jer ćirilicom svjesno gube dio kupaca.


...i dobijaju one koji ne kupuju neka (strip) izdanja bas zato sto su na latinici. a ima i takvih, da se razumemo* "kupuj domace"
nesto slicno potezu veselog kada su transkribovali boneli junake na naslovnicama; odmah su privukli one koji ih nisu kupovali zato sto su na engleskom. stari kupci su ostali, samo su dobili nove. jer, prosecan potrosac (ne nuzno stripofil) kada vidi strip na srpskom na cirilici i strip na latinici sa engleskim nazivima, sta mislis za sta ce se odluciti?

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 24/10/2017 : 15:41:58  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by vice

Što se mene tiče, ćirilica bi se trebala učiti barem kao izborni predmet. Stvar je širenja obzorja pismenosti mladima. U konačnici, zašto momak od recimo 18 godina sada ne bi mogao naručiti srpski strip na ćirilici samo jer ne poznaje pismo? Nije li to velika šteta?



Ovo nisam najbolje shvatio, gdje bi se to trebala uciti? U kojoj zemlji ili zemljama? Mislis na podrucje ex-Yu?




Drukcije, mislim da je odgovor (Vuka?) na jednom od Komikovih topica u vezi izdanja na cirilici jednom bio, da time dobiju vise kupaca u Srbiji. Pa valjda imaju neku racunicu pozadi, da racunaju na vise novih kupaca u Sr i mozda BiH, a ovih iz Slo i Hr je minimalno (dalo bi se debatirati, mozda za Komikova izdanja?). Plus moguci poticaj za izdanje na cirilici, plus sto sam strip u Hr mozda vec postoji i s time se racuna da tamo nece biti toliko interesenata itd. Njihova legitimna odluka.

Ali suma sumarum - ono sto se moze zakljuciti je, da kupci u Slo i Hr prizeljkuju srpske stripove na latinici.






Vidiš moju zemlju podrijetla? I nije baš toliko teško za shvatiti.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 24/10/2017 : 18:04:30  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by sawitch

Latinica. Naucio sam je citati uz stripove i samo njom i pisem i to isto kao u stripovima sto je bilo, sve veliko :) Nepravilno potpuno ali bolje mi je.. Mada razumem forsiranje cirilice, ipak je trebamo sacuvati, a knjige i stripovi su jedan od najboljih nacina da to uradimo.


Sve to stoji ako se želiš orijentirati samo na tržište Srbije, ali mi se čini da Darkwood ima i dobar dio kupaca u Hrvatskoj i Sloveniji. Zato mi je s poslovnog stajališta njihova odluka bila malo nelogična jer ćirilicom svjesno gube dio kupaca.


...i dobijaju one koji ne kupuju neka (strip) izdanja bas zato sto su na latinici. a ima i takvih, da se razumemo* "kupuj domace"
nesto slicno potezu veselog kada su transkribovali boneli junake na naslovnicama; odmah su privukli one koji ih nisu kupovali zato sto su na engleskom. stari kupci su ostali, samo su dobili nove. jer, prosecan potrosac (ne nuzno stripofil) kada vidi strip na srpskom na cirilici i strip na latinici sa engleskim nazivima, sta mislis za sta ce se odluciti?


to skoro da ne vjerujem...
da če netko kupit TEXA tek sad kad je postao TEKS ili DILAN DOGA tek sad kad je prestao biti DYLAN DOG?
ajme..ako smo dotle došli....
ajmo onda DILAN PAS pa da naklada plane...
Veseli je potvrdio da je prodaja porasla ili to naslućuješ?
možda je samo bolji dizajn u pitanju a ne logo junaka

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 24/10/2017 18:06:35
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000