forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog 162 - Kalvarija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 19/12/2017 : 22:16:53  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Ne vidim zašto je problem da Hr i Sr izdanje imaju svaki svoj oblik riječi u naslovu, u skladu s jezicima. Čemu to forsiranje da je sve isto?
Go to Top of Page

CZdravko
New Member



287 Posts

Member since 06/03/2010

Posted - 20/12/2017 : 21:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit CZdravko's Homepage  Send CZdravko a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo vise forsiranje da je sve razlicito, ali izgleda da svako to gleda na svoj nacin... U proslom postu sam napisao da se nekad ide do te mjere da se, naustrb samog prijevoda, samo promijeni red rijeci, valjda da kojim slucajem ne bude isto...

Blog www.zdravkocvjetkovic.blogspot.com
Moji radovi na FB https://goo.gl/ZtF6s8
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16868 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 20/12/2017 : 22:12:08  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by CZdravko

Meni je ovo vise forsiranje da je sve razlicito, ali izgleda da svako to gleda na svoj nacin... U proslom postu sam napisao da se nekad ide do te mjere da se, naustrb samog prijevoda, samo promijeni red rijeci, valjda da kojim slucajem ne bude isto...



Slažem se, vidi se forsa da ne bude isto, a često ispadaju smiješni.
Go to Top of Page

Quebrasco
Stripovi.com suradnik

Croatia
2052 Posts

Member since 26/03/2008

Posted - 29/12/2017 : 12:29:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Quebrasco a Private Message  Reply with Quote
Je l' stigao ovaj Dylan na kioske ?

Takav je skot bio Alan
Go to Top of Page

zkne
Junior Member

482 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/12/2017 : 12:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send zkne a Yahoo! Message  Send zkne a Private Message  Reply with Quote
Da...kao i Zagor extra i redovni
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1764 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 30/12/2017 : 00:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je, bez dvojbe, najbolja priča koju je Gualdoni napisao za Dylana. Ipak, to ne znači da priča nema mana.

Gualdonijevi karakteristični i (pre)učestali omaži/posvete starijim Dylanovim klasicima (u obliku umetanja referenci, starih likova i povezivanje istih s vlastitim pričama) ovdje dovodi do blage predvidljivosti određenih djelova priče čime najstarije fanove serijala, umjesto da ih podsjeti na klasike iz zlatnih dana, više uskraćuje za efekt iznenađenja u ovoj priči. Isto vrijedi i za sam završetak koji slijedi tu šablonu (poanta preko posvete + preučestalo korištenje određenih fraza kao hintove o konačnom obratu). Iako priča u cjelini drži vodu i sve je koliko-toliko uspješno povezano, brojne emotivne, šokantne i teške scene zbog scenarističke izvedbe djeluju površno te u većini slučajeva djelomično gube na težini, ali i efektu koji se njima želio postići.

Unatoč svemu, priča je od početka do kraja dovoljno zanimljiva te, zahvaljujući tematici i pomalo ziheraškoj izvedbi, na kraju uspijeva u značajnog mjeri ostvariti zacrtani cilj/efekt te time ostaviti jak utisak na čitatelja. Po mnogo elemenata je slična nedavnoj priči iz redovne serije "Smrt nije dovoljna", no usudio bih se reći kako je "Kalvarija" ipak efektnija/teža i bolje ispričana od spomenute priče.

Martinello je odličan. Uspio je crtežom dignuti priču na višu razinu, a osobito kadriranjem koje u dosta slučajeva uspijeva dočarati atmosferu, težinu i dramatičnost scena. To jest, crtež doslovno diže ocjenu priči.

9/10


Vjerojatno ću recenzirati priču kroz par mjeseci ako je nitko drugi za to vrijeme ne odradi, no ipak bih se htio još ukratko osvrnuti na nešto što mi je zapelo za oko kod lika koji se pojavljuje u završnici priče i gdje se savršeno vidi ono što mi smeta kod današnjih Dylanovih scenarista.

Gualdoni očigledno gradi cijelu priču na poanti sa zadnjih par stranica, no malo mi je zasmetalo što je time blago degradirao Sclavijevu verziju spomenutog lika. Iako je i sam Sclavi u većem broju svojih priča jasno iznosio većinom (ekstremno) negativne i ružne strane onoga što taj lik predstavlja, uvijek bi se u njegovim pričama mogla primijetiti određena pozitivna strana, pa čak i nada u svijet, ljude i bolje sutra. Upravo je i u prvom pojavljivanju tog lika Sclavi na kraju jasno dao do znanja kako taj lik, unatoč svojim ružnim stranama, ima i (puno) dobrih strana. Ovdje, Gualdoni ne samo da ističe njegovu lošu stranu, već ga takoreći prikazuje kao glavnog negativca, većeg i od njegove sestre.

Dojma sam kako današnji scenaristi, u želji da Dylana (kao serijal) vrate njegovim korijenima, sve češće posežu za težim, šokantnijim temama u kojima, kako bi pokušali prići što bliže efektima užasa iz Sclavijevih priča, teže ekstremima u kojima u većini slučajeva uvijek idu do samoga kraja sa tim ekstremima. To jest, između crnog i bijelog uvijek idu ka najcrnijoj verziji poante koju žele isporučiti čitateljima. Čini mi se kako nitko od njih ne shvaća da Sclavi, unatoč svojim crnim mislima i poznatim problemima sa depresijom, nikada nije išao skroz u najtamniju krajnost. Koliko god je Sclavi bio mračan/bolestan/depresivan sa nekim svojim pogledima, u njima se uvijek mogla nazrijeti neka (blaga) pozitiva, vjera, ali i nada u bolje sutra. To kod današnjih scenarista rijetko viđam jer oni u većini slučajeva, ako žele šokirati, izaberu skroz najcrnije viđenje, ne shvaćajući kako su Sclavijeva viđenja uvijek bila bliža sivoj varijanti nego najtamnijoj crnoj.

Ironično je kako današnji scenaristi naginju ka mučnijim, depresivnijim i teškim poantama i/ili temama kako bi se probali približiti Sclavijevoj genijalnosti, ne shvaćajući pritom kako će Sclavijeve priče uvijek biti bolje upravo zbog te (blago) pozitivne perspektive koja je vidljiva u skoro svakoj Sclavijevoj priči. A najveća ironija je u tome što su priče Dylanovog depresivnog tvorca puno pozitivnije i "ljudskije" od priča "normalnih" (to jest, mentalno zdravih) scenarista koji spisateljski pokušavaju oponašati priče te depresivne osobe. Oh, the irony...
Go to Top of Page

Space Marine
Senior Member



Croatia
1235 Posts

Member since 08/09/2013

Posted - 30/12/2017 : 19:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Space Marine a Private Message  Reply with Quote
Ovo je super Sarghan je sve rekao


Narode izvršite invaziju na vaš najbliži kiosk/striparnicu!

Sometimes good guys gotta do bad things to make the bad guys pay.
Go to Top of Page

karlitos
New Member



243 Posts

Member since 29/10/2016

Posted - 31/12/2017 : 21:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Send karlitos a Private Message  Reply with Quote
Odlična epizoda, slažem se, definitivno najbolji Gualdonijev rad. Martinellov crtež je sjajan, praznik za oči. I Stano je nadmašio sanog sebe ovom genijalnom naslovnicom. Baš sam uživao u čitanju.

Edited by - karlitos on 31/12/2017 21:16:04
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 01/01/2018 : 02:27:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Ne kupujem redovne Dylane ali već sam si naručio.
Go to Top of Page

dariohead
Starting Member



88 Posts

Member since 23/02/2011

Posted - 15/01/2018 : 22:19:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dariohead a Private Message  Reply with Quote
Slažem se, dosta dobra epizoda. Ipak imam 2 zamjerke.

1. Nevjerojatan broj tipfelera kroz cijeli strip. Ono, tako očite greške da mi nije jasno da si ne mogu uzeti 30 minuta da pročitaju sve još jednom i poprave. Iskrena hvala Ludensu za svaki broj ali ponekad je zbilja malo prešlampavo.

2. Kraj mi baš nema smisla jer je kao Dylan morao proći kroz tu kalvariju. Sve OK ali očito se radilo o iluziji, što je onda s Blochom i Grouchom? Zašto su oni sve proživljavali isto kap Dylan? I što sr desilo kad je iluzija nestala? OK možemo ići na onu foru "ne treba doslovno sve shvaćati" ali mi je to onda u ovom slučaju izvlačenje i malo "deus ex machina" pristup. Zanima me što drugi misle, možda sam nešto krivo shvatio...? :)
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/01/2018 : 04:42:15  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
PAZNJA SPOILERI

Ne mogu da istaknem neke vece zamerke ovoj prici. Stvarno sve stima i funkcionise, ali opet mi nesto nedostaje. Nedostaje nesto sto ce ovu epizodu istaci medju drugima. Prvo cu navesti ono sto je dobro:
Zamisao da vidimo Dilana u ulozi oca je originalna i pravo osvezenje, vidimo kako bi se on ponasao u svakodnevnom odnosu i odgajanju deteta i tu mislim da je Gualdoni pokazao odlicno poznavanje psihologije Dilanovog lika i da je ovo verni prikaz kako bi stvarno izgledao Dilan u toj ulozi. Posebno mi se svidela scena kada porodicno Dzoni, Gruco i Dilan odlaze u lanac brze hrane parodija na MekDonalds - Dilanovo i Grucovo zaprepascenje je zaista duhovito.
*(sama ideja Dilana kao oca bi trebalo vise da se istrazi pogotovo zbog slozenog odnosa Dilana sa Ksabarasom bilo bi interesantno videti i Dilana ,,loseg" oca koji pokusavajuci da ispravi i okaje grehe svog oca zagusi i upropasti sopstveno dete, ali dobro to je vec samo teoretisanje o prici koja nije do sada napisana)

Scene u bolnici dosta podsecaju na Mater Morbi, Dilan ponovo izgubljen u bolnici s tim sto u Rekionijevoj prici ne zna sta se desava sa njim i njegovim zdravljem, ovde ne zna sta se desava njegovom sinu, oba scenarija su uzasavajuca i uznemirujuca.

Takodje razresenje da Dzoni nije Dilanovo dete i da je tu sve Zivot zakuvala corbu pokusavajuci da pomogne i ublazi bol jednoj nesrecnoj porodici je odlicno. Zivot je pokusao ali nije uspeo. Vrlo mracno vidjenje sveta.

Nije Smrt ona koja ne poznaje milost, nego je to Život! „ u ovoj recenici se nalazi poenta cele epizode i Dilanove i Dzonijeve Golgote iliti Kalvarije, a takodje mislim da se ova recenica odnosi i na smrt Amelije. Kada sam zavrsio citanje price pomislio sam a sta bi sa njenim likom, zasto je tek tako nepotrebno ubijena. Moguce da je Gualdioni samo popunjavao stranice tom situacijom ali zasto je onda nije ubio samim gazenjem, nego je morao vozac da izadje i dokrajci je? Vozac je izasao i ubio je jer joj je Smrt podarila milost- Ameliju ne ceka dalje mucenje u bolnici i beznadezno pokusavanje hirurga i doktora da joj spasu zivot vec joj se muke prekracuju, a vozacev nagon za zivotom i slobodom ga je naterao da ubije Ameliju da ne bi eventualno mogla da opise zlocinca i time sacuvao svoj Zivot. Vrlo interesantan i lep detalj u epizodi.



Martinelijev crtez podize sveukupnu ocenu epizode jos vise. Atmosfera je gotovo opipljiva, Dilanov izraz tuge na licu je verno docaran. Horor scena u domu bracnog para vrlo efektna. Nemam ni jednu zamerku na crtez. Kao ni na maestralnu ideju i izvedbu Stanove naslovne strane.




Pa opet - nesto mi fali ovoj epizodi. Da li je skliznula u patetiku ili je cak nedovoljno emotivna ili barem nije pogodjen pravi tip emocija. Ne mogu da se odlucim. Takodje i tok price pred kraj je postao neujednacen i razresenje je bas deus ex machina cime podseca na mnogobrojne ranije epizode a u najsvezijem secanju je meni odlicna Smrt nije dovoljna.
Cini mi se da je osnovna moja zamerka ovoj epizodi sto je Gualdoni bio mozda preambiciozan ili je samu epizdou predstavio isuvise vaznom i pompeznom a nije uspeo valjano da potkrepi tu ambicioznost poturivsi nam promasenu i nedovoljno jasnu simboliku (starac koji pomaze Dilanu u snalazenju u bolnici i na kraju umire, potpuno bespotrebno ubacen lik samo da bi izgledalo kao da on predstavlja neku metaforu ali nisam jos uvek razumeo koju).

Edited by - going going on 24/01/2018 04:44:08
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18382 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 25/01/2018 : 17:45:17  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Odlicna epizoda,ne procitam sve Dilane ali ovaj mi je dobro sjeo...
Smrt i zivot vode sudbinu ljudi..nekad je zivot grozniji od onog olaksanja kojeg nudi smrt...
Preporuka i netipicnim Dilanovcima...
Ps..ja nekih tipfelera i nisam nasao..samo napred Ludense!

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 25/01/2018 17:46:59
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000