forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Kriptovalute i rudarenje (ili "rudarenje")
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 13/12/2017 : 12:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Dakle, nemam pojma o kojem se imaginarnom svijetu radi ali vidim neki daju oglase u kojima ističu da su spremni da im se plati na taj način tako da uopće nije imaginaran. Spominju se potreba apsolutne uključenosti, praćenja tržišta, nekakvo kopanje, rudarska oprema, cijena struje, ruski Ethereum u ekspanziji... Koliko god se trudio shvatiti ništa ne kužim, moj je postulat da prihvaćam samo opipljivo, i s bankomata plaću dižem u komadu.

Topic i nije da se sad netko pokaže najbolji u objašnjavanju već jednostavno je li vam poznato o čemu se radi, kakva su vaša iskustva, vrijedi li se uključiti "dok to još nije došlo do svakog smrtnika jer će tad sve u neku stvar"?

loading...

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 13/12/2017 : 12:24:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
Za BitCoin je po pitanju rudarenja već kasno (ostaje mogućnost ulaganja i špekulacije iako je high risk/high gain moment u pitanju....ne more još dugo balon držat).

Ethereum vjerojatno ima smisla rudarit, al nisam siguran...nisam baš proučavao.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Dr. Westax
Senior Member



Croatia
2757 Posts

Member since 18/07/2002

Posted - 13/12/2017 : 18:46:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Westax a Private Message  Reply with Quote
Majka mi je govorila: "Sine, ostavi se informatike i odi u rudare!".

Dobar sin sluša svoju majku pa kopam Groestlcoin
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 13/12/2017 : 18:58:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Kod nas (dok sam jos studirao geologiju, isti faks na kojeg je pohađao i forumski lwood) je jedne godine bio upisan samo jedan student na "rudarstvo", a u pitanju je bio dekanov sin. Ne znam tacno kako su rjesili njegove ispite i kolokvije, ali mozda ih je radio cak i od doma.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/12/2017 : 20:51:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Nedavno sam bio u rudniku ispod Tehnickog muzeja u Zagrebu, i covjek koji nas je vodio kaze da rudarstva u HR vise nema. Ukinuto zauvjek, zaboravih godinu...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Milac
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
90 Posts

Member since 27/06/2003

Posted - 14/12/2017 : 10:29:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Milac a Private Message  Reply with Quote
Nije imaginaran svijet, vrlo je realan. U toku je redefinicija ekonomije, nešto slično što se dešavalo sa Internetom 1994. ili sa Facebook-om i socijalnim mrežama početkom 2000.-ih. Za rudarenje Bitcoina je prekasno, ko baš to hoće da radi može probati sa nekom drugom kriptovalutom tj. altcoinima (sve kriptovalute koje nisu Bitcoin). "Rudarenje" je izraz za rješavanje složenih matematičkih algoritama da bi se dobio odgovarajući rezultat, i kao nagradu za procesorski rad se dobija neki iznos u kriptovaluti - ako dobiješ tj. ako neko već nije to uradio prije tebe. Sam Bitcoin ima bitnu osobinu da je distribuirana baza i svaka transakcija ima jedinstven zapis u toj bazi tako da svako može vidjeti kada i gdje je ta transakcija izvedena. Zapisi su na svim serverima/računarima koji rudare a to je reda hiljada i desetina hiljada i svi imaju istu bazu tzv blockchain. Bitcoin je elektronski novac dok je Ethereum dimenzija više i tehnološki je superioran u odnosu na Bitcoin. Autor Bitcoina se predstavio kao Satoshi Nacamoto, mada javnost još ne zna ko je to.
Sam Ethereum nije "ruski" (kao da se kaže "američki internet"), već mu je autor Vitalik Buterin, etnički Rus sa kanadskim državljanstvom. Momak je suvi genije i sa nepunih 20 godina je isprogramirao i napravio unaprijeđenu verziju Bitcoina sa tzv. smart contract" tehnologijom. Putin je podržao Ethereum i, šta god ko mislio o njemu, Vladimir neće ulaziti u piramidalne šeme i jeftine špekulacije. Kompletan sistem je open source i već postoje desetine drugih altcoina koji koriste ovi tehnologiju za specifične upotrebe.
Od ostalih altcoina posebno bih izdvojio IOTA, NEO, Ripple. IOTA je razvio tim doktora matematičkih i informatičkih nauka i predstavljaće osnovu za korištenje IoT (Internet of Things) tehnologije. NEO se može grubo definisati kao "kineski Ethereum" i čim kineske vlasti stanu iza njega, što je pitanje dana, očekuje se eksponencijalan rast njegove vrijednosti. Ripple je priča za sebe, vezan je za kartična plaćanja.

Imamo novu, revolucionarnu tehnologiju i pređena je tačka odakle više nema povratka, tj. ne može više niko reći "ne važi više ovo, vraćamo se na staro". Tržište kriptovaluta je veoma volatilno, veliki su usponi i padovi i ova tehnologija tek zauzima svoje mjesto koje će biti, mogu reći, centralno. Rudarenje je posebna priča i sad postoje specijalizovane i vrlo moćne kompanije/udruženja koja rade to, ali ko misli da može tu naći zaradu, neka pokuša. Preporučujem svima da se upoznaju sa vrlim novim svijetom kriptovaluta, na internetu ima nebrojeno izvora o istim, svi časopisi pišu o tome, a olako odbacivati sve ovo je kao što su neki tehnički časopisi 1993. Internet nazivali "igračkom za srednjoškolske štrebere za gubljenje vremena" i "fraudom i tehnološkom prevarom".
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 14/12/2017 : 12:12:04  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
pojma nemam o bitcoinima, ali imam jedno pitanje:

-da li je cijena zlata pala zbog bitcoina?


Prije par godina (dok se nije na veliko pričalo o bitcoinima) cijena za gram čistog zlata mislim da je bila oko 43 eura za gram, ond abrzo slijedi pad i nekako se zadržala na oko 37 eura za gram, dok je danas malo više nego 34 eura za gram. A mislim da če i dalje padati......isto tako su svi analitičari pričali kako je budučnost u srebru, jer je kao podcijenjen itd,...i ništa posebno se ne dešava, srebro se uopšte NE DIŽE, mislim da se popeo na malo više od 0,50 eura za gram, dok je danas 0,4376 eura za gram,....a uz to kod srebra treba plačati porez na dobit dok toga kod zlata nema. Znači svi koji su toliko hvalisali srebro, da je budučnost u srebru,...u tih par godina koliko pratim, ništ aposebno se nije dogodilo u vezi sa srebrom.

Mene najviše interesira odnos između zlata-bitcoina, da li cijena zlata pada zbog bitcoina (u smislu, da ljudi koji vole da špekuliraju, sada umjesto zlata radije kupuju bitcoine pa ako se to nastavi cijena zlata če samo padati, što bi bilo super, jer ja mislim kako če se zlato održati ZAUVIJEK, a ovi bitcoini su samo pitanje vremena....)

Negdje sam pročitao da kada bude bitcoin dosegnuo cijenu 60.000+ dolara z abitcoin da onda slijedi krah....ali dobro, možda su to pisali isti oni koji su pisali hvalospjeve za srebro,...pa se ništa nije dogodilo.....
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4199 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 14/12/2017 : 12:31:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
covek bi pomislio da je bitcoin tvoja ideja
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 14/12/2017 : 15:11:33  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Sneaksie Thiefsie

covek bi pomislio da je bitcoin tvoja ideja



Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 14/12/2017 : 23:06:29  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
nisam znao da je danas u 22.00 bila emisija na HRT1 - Otvoreno, o bitcoinima.....da li se može negdje na internetu pogledati snimak ove emisije?
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 14/12/2017 : 23:47:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

nisam znao da je danas u 22.00 bila emisija na HRT1 - Otvoreno, o bitcoinima.....da li se može negdje na internetu pogledati snimak ove emisije?



Evo ga:
http://vijesti.hrt.hr/420474/otvoreno-moze-li-se-zaraditi-na-bitcoinu

loading...
Go to Top of Page

hitchhiker
Starting Member



53 Posts

Member since 01/08/2010

Posted - 15/12/2017 : 08:19:09  Show Profile Show Extended Profile  Send hitchhiker a Private Message  Reply with Quote

Možda samo jedna ispravka oko Ethereuma - Ethereum je "blockchain" platforma. Ether je kriptovaluta na toj platformi.

Blockchain je tehnologija koja se koristi kod kriptovaluta. Blockchain si možete zamisliti kao neku vrste distribuirane 'glavne knjige' (general ledger) koja (izmedju drugog) bazira na algoritmima peer-to-peer (torrent) i asimetrične kriptologije. Pored kriptovalute postoje i druga rešenja koja koriste blockchain tehnologiju.


Edited by - hitchhiker on 15/12/2017 08:19:50
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6220 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 15/12/2017 : 09:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
Povremeno na londoskoj burzi između ostalog kupujem i prodajem kriptovalute. Gore je forumaš Milac lijepo objasnio kako to funkcionira, a ja bih još dodao svoje mišljenje.

Pozitivne stvari kod kriptovaluta:

S obzirom kako se tehnologija razvija ništa čudno da su se pojavile i takve valute. Hoće li zaživjeti?! Hoće sigurno! Možda ne Bitcoin koji je trenutno najpoznatiji, ali neka druga nova sigurno. Nemoguće ih je krivotvoriti. Navodno su stručnjaci izračunali da bi bilo potrebno uložiti 31 milijardu dolara kako bi se napravio jedan krivotvoreni bitcoin. Kod Bitcoina je dobro i to što ih se zna konačan broj koliko ih je moguće napraviti odnosno izrudariti i to im je dodatna vrijednost. Taj broj je cca 21 milijun, a trenutno ih je napravljeno oko 16 milijuna. Naravno, nema ih toliko, mnogi su izgubljeni u danima dok još nije imao vrijednost, ljudi su gubili šifre, hardver, brisali to sa kompa... kriptovalute su brze u transkakcijama, je ništa ne ide preko banke, mislim da niti nema provizija, možete nekome u africi uplatiti nešto za desetak minuta, tako barem govore. Nisam probao. Legalne su, već postoje i bankomati u HR i SLO, a neki analitičari za bližu budućnost predviđaju kako ćemo u banci uz svoj račun imati i takozvani wallet odnosno digitalni novčanik u kojem ćemo držati svoje kriptovalute i s njima trgovati, vršiti transakcije, plaćati račune itd. Ako netko ima manju svotu kriptovaluta može ih držati na kompu, prijenosnom hardu, usb-u, zapisati šifre na papir i dobro spremiti. Za veću svotu kupuje se nešto kao ovo:

https://www.ledgerwallet.com

USB specijalno napravljen za kriptovalute, ovaj popularni Ledger Nano košta oko 70€. Malo novaca ako imate bitcoine u većoj vrijednosti.

Negativne stvari kod kriptovaluta:

Kada jednom izgubite šifre za njih ili hardver na kojemu ih čuvate, povratka nema. Možete smo sjesti i plakati. Ali tako je sa svime, možete imati i polugu zlata pa ju izgubiti. Ili novčanik koji vam ispadne iz džepa. Zatim tu je rušenje interneta ili svjetske električne mreže, tada također gubite sve i tada je bolje imati nešto opipljivo, zlato, srebro, dijamanti... Zatim rudrenje odnosno proizvodnja kriptovaluta zhtjeva ogromne količine električne energije, navodno se trenutno dnevno potroši puno više nego što potroši cijela Hrvatska. Zatim može se dogoditi da vlade i banke krenu zabranjivati kriptovalute jer ih ne mogu kontrolirati, ali ne vjerujem da će doći do toga. I na kraju ono najvjerojatnije, a to je da bi sve moglo eksplodirati tzv balon efekat i to bi se stvarno moglo dogoditi, ali kada teško je reći. Trenutno dok ovo pišem Bitcoin vrijedi oko 17300€, Ethereum 677, Litecoin 276, Dash 916... Neki predviđaju da će Bitcoin doći do 100 000€. Što će se po mome mišljenju dogoditi ako balon pukne?! Dogodit će se to da će mu vrijednost pasti desetak puta, recimo sa 75000€ na 7500€. Znači oni koji su npr početkom godine kupili po cijeni za 800€ recimo deset komada za 8000€ i dalje bi imali vrijednost 75000€, Nije malo. Popušit će samo oni koji ulože u bitcoine među zadnjima dok je vrijednost najviša. Naravno, ako se sve sruši. Osobno mislim da će Bitcoin još dosta rasti iz razloga što gotovo sve kriptovalute možete kupiti samo sa Bitcoinima, a ima ih preko tisuću! Zato je takav streloviti rast i rast će i dalje. Osobno mislim da je još uvijek pravi čas za kupnju, pogotovo ako imate novac sa strane, koji vam stoji na računu. Jasno, tko nema novca, ništa od toga, a dizanje nekakvih kredita i zaduživanje kako bi se kupile kriptovalute je ludost. Ako se sjetim još nečeg zanimljivog, napisat ću.
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6220 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 15/12/2017 : 11:49:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
Evo primjer kako brzo zaraditi. Ujutro oko devet je Bitcoin na burzi gdje trgujem bio oko 17200€. U 11.30h je bio točno 18200€. Samo dva i pol sata kasnije. Znači da ste kupili jedan Bitcoin u devet, u pola dvanaest bi ga mogli odmah prodati za cca 17800€. Znači tko je to napravio zaradio je 600€ za dva i pol sata. Samo treba imati nekakvog iskustva, lovu i vremena pratiti što se događa.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 15/12/2017 : 16:23:38  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
ono što meni smeta kod Kriptovaluta (bitcoin ili bilo koji drugi) je to, da se trguje nečim što u stvarnosti ne postoji ili u stvarnosti nema nikakve vrijednosti...

Recimo ako kupim automobil, stripove, kuču,...ja to mogu opipati, koristiti, uživati u tome pa onda prodam dalje pa može netko drugi isto tako to koristiti,...ako kupim zlato, ja fizički imam zlato kod kuče, mogu ga odnjiti u zlataru pa če mi izraditi prsten npr,...ako se ima dionice, dobivaš dividende, možeš odlučivati u nekom poduzeču, preuzeti vlasništvo tog poduzeča,...a sa ovim kriptovalutama, ne možeš ništa raditi, ne možeš ništa kupiti (npr automobil, kuču,...) ima nekih stvari koje možeš platiti bitcoinima ali premalo j eto, nema neka trgovina pa da se plača kao sa novcima,...znači tko određuje ovakvu vrijednost tog bitcoina? Ljudi prate tu burzu, gledaju kako se diže bitcoin i nije im jasno na koji način, zašto mu je cijena takva kakva jest, isto tako im neče biti jasno kada padne cijena,...ono sve je to nekako imaginarno,....kada bi barem netko rekao na osnovu čega raste ili pada vrijednost bitcoina? Možda če sutra pasti na 10.000 eura a danas je 18.000, mislim ovo mi je čudno. Idem sada gledati Otvoreno, da vidim šta su rekli.

Hvala za link!!!
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11677 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 15/12/2017 : 18:27:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

ono što meni smeta kod Kriptovaluta (bitcoin ili bilo koji drugi) je to, da se trguje nečim što u stvarnosti ne postoji ili u stvarnosti nema nikakve vrijednosti...


Isto kao i novac

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

bvagner3
Senior Member



Croatia
2279 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 15/12/2017 : 22:31:12  Show Profile Show Extended Profile  Send bvagner3 a Private Message  Reply with Quote
Isto kao i npr.Picasso,vrijedi milione,a zapravo je tamo neka žvrljotina,malo boje na papiru,ili dijamanti a zapravo tamo neki svijetlucavi kamenčići iskopani iz zemlje,sve vrijedi onoliko koliko su drugi spremni (i mogu)platiti,ono što nekome bezvrijedno drugome je neprocijenjivo,kao i stari stripovi,zašto se ovdje daju veliki novci za stare zs/lms kada imate stoput boljih i jeftinijh verzija tih stripova,a tek vani,prvi broj Supermana,Batmana itd.a zapravo ljudi daju novi papir za stari papir,izuzev nekih koji plaćaju plastikom.

Edited by - bvagner3 on 15/12/2017 22:34:23
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1887 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 15/12/2017 : 23:54:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
dcopic i ostali, kakvo je misljenje za eToro? Jel sigurno za trading ili se bolje "igrati" na nekom drugom mjestu? Ja sam napravio account prije mjesec dana i ulozio minimalni deposit od 200$ na Btc kad je bio na nekih 10k. Sad su pomjerili granicu 1.deposita na 500$.. i ovaj vikend bit ce limitiran trading kriptovaluta zbog velike potraznje i male likvidnosti.
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6220 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 16/12/2017 : 08:36:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
Ne poznajem eToro odnosno nikada nisam tamo bio logiran pa ne znam kako funkcionira.
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



Argentina
720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 16/12/2017 : 16:29:40  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

ono što meni smeta kod Kriptovaluta (bitcoin ili bilo koji drugi) je to, da se trguje nečim što u stvarnosti ne postoji ili u stvarnosti nema nikakve vrijednosti...

Recimo ako kupim automobil, stripove, kuču,...ja to mogu opipati, koristiti, uživati u tome pa onda prodam dalje pa može netko drugi isto tako to koristiti,...ako kupim zlato, ja fizički imam zlato kod kuče, mogu ga odnjiti u zlataru pa če mi izraditi prsten npr,...ako se ima dionice, dobivaš dividende, možeš odlučivati u nekom poduzeču, preuzeti vlasništvo tog poduzeča,...a sa ovim kriptovalutama, ne možeš ništa raditi, ne možeš ništa kupiti (npr automobil, kuču,...) ima nekih stvari koje možeš platiti bitcoinima ali premalo j eto, nema neka trgovina pa da se plača kao sa novcima,...znači tko određuje ovakvu vrijednost tog bitcoina? Ljudi prate tu burzu, gledaju kako se diže bitcoin i nije im jasno na koji način, zašto mu je cijena takva kakva jest, isto tako im neče biti jasno kada padne cijena,...ono sve je to nekako imaginarno,....kada bi barem netko rekao na osnovu čega raste ili pada vrijednost bitcoina? Možda če sutra pasti na 10.000 eura a danas je 18.000, mislim ovo mi je čudno. Idem sada gledati Otvoreno, da vidim šta su rekli.

Hvala za link!!!



Ako se ljudi pocnu postavljati tako prema kriptovalutama naravno da ce se srusiti jer nitko nece ulagati.
Kako nema vrijednosti? Dodjes i razmjenis za novce, znam da ether i bitcoin sigurno mozes, a vjerovatno i sve ostale. Uostalom, prica se da ce se u buducnosti sve voditi preko kriptovaluta, znaci nema vise eura, dolara, kuna, dinara...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 16/12/2017 : 18:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by doom

quote:
Originally posted by 1Euro

ono što meni smeta kod Kriptovaluta (bitcoin ili bilo koji drugi) je to, da se trguje nečim što u stvarnosti ne postoji ili u stvarnosti nema nikakve vrijednosti...

Recimo ako kupim automobil, stripove, kuču,...ja to mogu opipati, koristiti, uživati u tome pa onda prodam dalje pa može netko drugi isto tako to koristiti,...ako kupim zlato, ja fizički imam zlato kod kuče, mogu ga odnjiti u zlataru pa če mi izraditi prsten npr,...ako se ima dionice, dobivaš dividende, možeš odlučivati u nekom poduzeču, preuzeti vlasništvo tog poduzeča,...a sa ovim kriptovalutama, ne možeš ništa raditi, ne možeš ništa kupiti (npr automobil, kuču,...) ima nekih stvari koje možeš platiti bitcoinima ali premalo j eto, nema neka trgovina pa da se plača kao sa novcima,...znači tko određuje ovakvu vrijednost tog bitcoina? Ljudi prate tu burzu, gledaju kako se diže bitcoin i nije im jasno na koji način, zašto mu je cijena takva kakva jest, isto tako im neče biti jasno kada padne cijena,...ono sve je to nekako imaginarno,....kada bi barem netko rekao na osnovu čega raste ili pada vrijednost bitcoina? Možda če sutra pasti na 10.000 eura a danas je 18.000, mislim ovo mi je čudno. Idem sada gledati Otvoreno, da vidim šta su rekli.

Hvala za link!!!



Ako se ljudi pocnu postavljati tako prema kriptovalutama naravno da ce se srusiti jer nitko nece ulagati.
Kako nema vrijednosti? Dodjes i razmjenis za novce, znam da ether i bitcoin sigurno mozes, a vjerovatno i sve ostale. Uostalom, prica se da ce se u buducnosti sve voditi preko kriptovaluta, znaci nema vise eura, dolara, kuna, dinara...



kužim j apoantu kriptovaluta ali mi nije jasno kako to izgleda u praksi.

Npr. u emisiji Otvoreno, jedan od gostiju je rekao kako on može umjesto 1 miluna dolara, priječi granicu neke države samo sa šifrom bitcoina u glavi. Ok, kužim to, neče ga uhvatiti sa kovčegom u kojem če biti milijun adolara jer če on imati šifru bitcoina u glavi.
Ali kako če on sa tom šifrom doči do tog milijuna? Gdje če ga podiči? Odnosno, on če npr poželjeti kupiti novi avtomobil, šta če njemu ta šifra ako prodavač ne uzima bitcoine?
Zamisli da tebi netko želi plačati bitcoinom za stripove. Kako čete napraviti transakciju.
I zašto uopšte komplicirati sa tim. Zar nije novac (euri, kune, dolari, funte,..) najjednostavnije?
Ako nisi neki kriminalac, koji treba preči granicu sa milijunom dolara, što vjerovatno 99% ljudi nisu, šta če nam plačanje bitcoinima, kada imamo novac, kartice, paypal,...Mogu ja plačati paypalom npr pa isto tako ne treba iči na banku, da bi se to sprovelo.
A smiješno mi je, kada ljudi koji imaju bitcoin koji vrijedi ne znam koliko več (18.000) eura ili koliko več, kažu kako j eprijednost jer nema provizije, koj aj emožda na banki par eura,....znači da bi se uštedjelo tih par eura provizije treba ulagati u bitcoin za 18.000 eura i riskirati to,... tko zna kako dugo če biti toliko vriedan, možda se sutra probudiš pa če biti bezvrijedan, jer če ga zabraniti (Kinezi su nešto pričali o tome), ili če biti vriedan 50.000..
Sve u svemu, ja mislim da je to bezveze. To su nekakve špekulacije i ko voli špekulirati može se igrati sa zlatom, dionicama, sportskim kladionicama, Casinoji,....ima milijun način aza zaraditi ili izgubiti novac.
Mene osobno kriptovalute ne zanimaju, ne toliko da ne vjerujem u njih, nego me jednostavno ne zanimaju, isto tako kako me ne zanimaju dionice itd....a tko voli, neka izvoli, želim svima sreču. Možda čete stvarno omastiti brkove. Nije da ja n eželim omastiti brkove, samo mi je taj način dosadan, ono nekakva burza, pračenje brojki itd,...nije mi to zanimljivo, isto ko mi nije bio zanimljiv taj Forex ili kako se zvao itd,....
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



Argentina
720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 16/12/2017 : 18:14:05  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
Postoje mjenjacnice za bitcoine i tu ih mjenjas za kes.

Sve normalno sto govoris, meni je jedan poznanik rekao kako je negdje 2010 primjetio bitcoin pa je isto mislio kako je to prodavanje magle pa danas kaze kako je mislio da je mogao uloziti 100 eura, ali eto malo zaboravio, malo se dvoumio i eto danas je mogao imati malo manje od 5 mil dolara.
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1887 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 16/12/2017 : 22:48:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dcopic

Ne poznajem eToro odnosno nikada nisam tamo bio logiran pa ne znam kako funkcionira.



Imas neki drugi prijedlog da je user friendly za trgovanje kriptovalutama? U smislu da je sigurno i da ima izbora, ne samo btc, eth, ltc kao recimo coinbase.
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6220 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 17/12/2017 : 07:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ordell

quote:
Originally posted by dcopic

Ne poznajem eToro odnosno nikada nisam tamo bio logiran pa ne znam kako funkcionira.



Imas neki drugi prijedlog da je user friendly za trgovanje kriptovalutama? U smislu da je sigurno i da ima izbora, ne samo btc, eth, ltc kao recimo coinbase.



Javim!
Go to Top of Page

selanne
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
7617 Posts

Member since 11/09/2009

Posted - 19/12/2017 : 13:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit selanne's Homepage  Send selanne a Private Message  Reply with Quote
Uzeo 100€ XRP-a, čisto da probam, vidim da predviđaju da će porasti cca. 5 puta u 2018. Vrijedio oko 0.65€ kad sam kupovao. Nov sam u ovome, baš me zanima kako će ispasti.
Pitanje za nekoga iskusnijeg - koliko je komplicirana procedura isplate ovih valuta u kešu? Koliko vidim, samo se bitcoin relativno lako isplaćuje, ostalo je malo teže.

Where other men blindly follow the truth, remember - nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember - everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are assassins! Nothing is true, everything is permitted.

Edited by - selanne on 19/12/2017 13:10:26
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



Argentina
720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 19/12/2017 : 16:51:48  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by selanne

Uzeo 100€ XRP-a, čisto da probam, vidim da predviđaju da će porasti cca. 5 puta u 2018. Vrijedio oko 0.65€ kad sam kupovao. Nov sam u ovome, baš me zanima kako će ispasti.
Pitanje za nekoga iskusnijeg - koliko je komplicirana procedura isplate ovih valuta u kešu? Koliko vidim, samo se bitcoin relativno lako isplaćuje, ostalo je malo teže.


Neznam da igdje na balkanu mozes isplatiti kes, a da nije bitcoin. Zato imas razne mjenjacnice, najpoznatija (i pouzdana) je shapeshift.io
Preko nje mozes prebaciti jednu kriptovalutu u drugu. Podrzava velik broj njih pa tako i ripple. Tako prebacis ripple na bitcoin i njega kasnije mozes isplatiti (s time da moras napraviti wallet za bitcoin jer ce te traziti njegovu adresu). Za pronaci te bitcoin bankomate mozes ici na stranicu coinatmradar.com i tu mozes vidjeti gdje ih mozes pronaci. Ako si u BiH mislim da ih trenutno nema, ali vjerovatno dok budes drzao neko vrijeme ripple bi se trebali ti bankomati pootvarati kroz godinu dana.

Ako mogu da te pitam, koji si wallet napravio za xrp?

Edited by - doom on 19/12/2017 16:53:33
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000