forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Održavanje/čuvanje stripova/knjiga
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Tonka24
Advanced Member



14515 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 13/01/2018 : 19:39:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Uzeo sam nedavno dosta Libellusovih glancera i izgleda da mi nekako povlače vlagu.
U hrv u sobi mi je dosta hladno i listovi su valoviti postali, kad sam ih pospremio u ormar ispravilo se.
Sada imam situaciju u Deu, u sobi koja se grije svaki dan u ormaru su stripovi povukli vlagu.
E sada par dana sve normalno listovi ravni i onda jedan dan opet valoviti.
Imate li sličnih problema?
Kako uopće održavate stripove?
Ovako to izgleda:

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 13/01/2018 : 19:41:34  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
x-files
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14515 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 13/01/2018 : 19:51:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Sve sam razumio

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 13/01/2018 : 19:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
mislim da bi ti ovdje koji savjet mogao pomoći:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=48662
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 13/01/2018 : 19:52:51  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Obavezno nabaviti mjerač vlage u zraku tipa :
https://www.conrad.hr/Mjera%E8-vlage-u-zraku-PHT-100-EDFN.htm?websale8=conrad-hr&pi=560879

I onda s nekim odvlaživačem prostora to regulirati da bude oko 50 % u zraku što je dobro i za ljude i za knjige.

Još ako možeš stripove iza stakla bilo bi odlično.

Inače sudeći po fotografijama to su klasični simptomi viška vlage.

Edited by - logo111 on 13/01/2018 19:58:17
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 13/01/2018 : 19:55:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
Čarobna riječ “Luft”.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 13/01/2018 : 19:59:13  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

Čarobna riječ “Luft”.



dobro da niste u irskoj, već bi se mahovina uhvatila na korice
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14515 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 13/01/2018 : 20:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Hvala ekipa.
Mah uglavnom, tko će se time zamarati.
Oštetila mi se dva DD libellus u koferu, dobio sam slom živaca
Hrbat se nagnječio, eto to je već neki problem, ovo i nije iako zna nervirati.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 13/01/2018 : 22:02:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
http://www.klimaservisbeograd.com/de/klima-servis-prodaja/odvlazivaci-vazduha/odvlazivac-vazduha-sinclair-cfo-20n/

Ovo odlično završava posao, bar meni.
Nije jeftin, ali pored stripova ga koristim za regulisanje vlažnosti vazduha u čitavoj kući.
Inače, ovakve valovite listove rešava za nekoliko sati.

Carpe diem
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 13/01/2018 : 22:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Tvrde korice-debljina knjiga(stripova)-kolor- izgleda da to sve ide po onoj- izvana gladac iznutra jarac. Sve lijepo za vidjeti,ali upitne kvalitete. Ovih 11 Zagorovih knjiga-držim ih u idealnim uvjetima,ali badava,motaju se korice i stranice. Što deblja knjiga kao da se lakše mota... Još će ispasti da su Dnevnikova izdanja najlakša za održavati. Što jednostavnija to bolja. Bilo je o tome već riječi, uostalom Tihomirduras te je uputio na topic gdje se o tome razglabalo,ali bez nekog efektnog učinka,samo smo se jedni drugima požalili...
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 13/01/2018 : 22:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Nije to problem, tako stvari stoje.
Jedno vrijeme su stripovi valoviti neko vrijeme pa se opet izravnaju (uglavnom to traje dok je hladnije)...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 13/01/2018 : 22:55:33  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
I meni je ovako na par izdanja, ali sam sam napravio zajeb. Otvorim prozor da ispušim pljugu, vani hladno i to je rezultat. Još se zezno pa u sobi gdje čuvam stripove, zavrnuo radijator ( bilo prevruče). Sada je radijator na maksimumu a prozor ne otvaram do proljeća.

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 14/01/2018 : 07:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
nema filozofije velike...
što tamniji i topliji prostor, na ljeto malo proluftat..i to je to...
jedino kad več kupite valovit strip ko ovaj zadnji Svetov Alan Ford...tu nema spasa.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 14/01/2018 07:37:43
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 14/01/2018 : 09:48:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

nema filozofije velike...
što tamniji i topliji prostor, na ljeto malo proluftat..i to je to...
jedino kad več kupite valovit strip ko ovaj zadnji Svetov Alan Ford...tu nema spasa.


To je nešto drugo - teži slučaj duže izloženosti jakoj vlažnosti i hladnoći. Ova valovitost sa slike je privremena valovitost koja se javlja u svim sobama gdje ima promjena temperature.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 14/01/2018 : 10:00:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Pisali smo vec o ovome, ali nije zgoreg ponoviti. Ovo je jako bitno za kolekcionare i naravno, nase kolekcije.

Ako koga zanima, standard koji propisuje cuvanje knjiga i arhivske grade naziva se PD5454,2012...

Ali da ne filozifiramo, stvari stoje ovako;

Za arhivsku gradu uvjeti su strozi. I nalazu;

Optimalnu temperaturu od 13 do 20°c
Relativnu vlaznost od 35 do 60 % rv-a

Za obicne knjiznice;

Temperatura od 20 do 22 °c, 18°c za skladiste, 20-22°C za citaonice.
Relativnu vlaznost odnekih 55 % rv-a

Ono sto svi mozemo sa kucnim kolekcijama jest;
-drzati sobnu temperaturu oko 20°c
-drzati prostor cistim
-ne izlagati stripove/knjige direktnoj svjetlosti, narocito ne suncu
-drzati primjerke dalje od radijatora, ventilatora, peci...
-redovno brisati prasinu
-knjige/stripove drzati uspravno ili polozeno tijesno koricama jedne uz druge, ne ukosene

I to je to.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 14/01/2018 : 10:37:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Vec sam pisao, ali da opet ponovim.
I ja koristim ovdlazivac (cak isto Sinclair samo ja imam stariji model od prikazanog, ali iste snage 20l/24h-evo ga negdje u 9-oj godini i dalje radi ), ali ne zbog stripova i knjiga vec zbog problema sa vlagom u stanu.
Nuspojava je sto moras slusat buku doticnog i povelik racun za struju (mjerio na uticnici 280-290w i radi mi u prosjeku skoro svaki dan/cijeli dan, ajmo rec da radi 350 dana godisnje). Stane je od 100injak kvadrata i ovo cudo je dovoljno...ali treba drzat vrata otvoren da svuda dopre suhi zrak.
Po ljeti je vrh, doduse malo odvazivac i grije, ali je neusporedivo kad doma imas suhi zrak a vani sparina, za istu stvar moze koristit i klima, ja ju ne koristim jer mi je ljeti max 26-27 stupnjeva u stanu.
Ja sam ga zabio na drugi kraj kuce da ga sto manje cujem i redovito zracim stan, najmanje 1 put dnevno.
Grijem se na centralno an pelete, cijeli stan naravno. U prosjemu mi je 20-21 stupanj u stanu i vlaga je 45-55% po nekim jeftinim digitalnim higrometrima.

Bas sam bio slikao jedan strip od S-A koji sam kupio i bio je vec takav valovit....mislim da njemu nema pomoci.
Desavalo mi se na Fibrinim izdanjima i da se korice krive, ali onda samo na takve stripove naslazem hrpu drugih i zaboravim...nakon nekog vremena svi ravni :)
Stripovi stoje u ''spajzi'' u zatvorenom ormaru tako da se ni ne prase, nit imaju danjeg svjetla (nema prozora).

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 14/01/2018 10:37:42
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 14/01/2018 : 23:09:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Bas sam bio slikao jedan strip od S-A koji sam kupio i bio je vec takav valovit....mislim da njemu nema pomoci.
Desavalo mi se na Fibrinim izdanjima i da se korice krive, ali onda samo na takve stripove naslazem hrpu drugih i zaboravim...nakon nekog vremena svi ravni :)


Taj valovit strip staviš sa strane sa koje odvlaživač uvlači vazduh (u visini filtera), pritisneš ga drugim teškim stripovima i pustiš odvlaživač nekoliko dana.
Ispraviće se sigurno...

Carpe diem
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 14/01/2018 : 23:45:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Stripovi stoje u ''spajzi'' u zatvorenom ormaru tako da se ni ne prase, nit imaju danjeg svjetla (nema prozora).

Moraš obavezno obratiti pažnju na to da ih preko dana ne izneseš prenaglo van, pogotovo ako među njima imaš i neke Zagorove epizode sa Rakosijem.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14515 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 15/01/2018 : 01:55:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by teller

nema filozofije velike...
što tamniji i topliji prostor, na ljeto malo proluftat..i to je to...
jedino kad več kupite valovit strip ko ovaj zadnji Svetov Alan Ford...tu nema spasa.


To je nešto drugo - teži slučaj duže izloženosti jakoj vlažnosti i hladnoći. Ova valovitost sa slike je privremena valovitost koja se javlja u svim sobama gdje ima promjena temperature.


Mislim da je ovo moj problem.
Jer kad zavrnem grijanje preko noći, dosta bude hladno, upalim ga preko dana i bude dosta toplo.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 15/01/2018 : 08:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Stripovi stoje u ''spajzi'' u zatvorenom ormaru tako da se ni ne prase, nit imaju danjeg svjetla (nema prozora).

Moraš obavezno obratiti pažnju na to da ih preko dana ne izneseš prenaglo van, pogotovo ako među njima imaš i neke Zagorove epizode sa Rakosijem.





Sto je najbolje, nisam ja to tako namjerno, odvlazivac imam jer mi treba zbog stana. A jedini ormari gdje sam mogao smjestit stripove i knjige su bili ti u spajzi... Nije da se pravdam, al se pravdam

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/01/2018 : 09:35:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Jednom sam stripove, koji su predugo bili u podrumu u kutiji,(u odlicnom stanju),ali su dobili memljiv miris, stavio na balkon da se "izluftaju". Nakon recimo, samo sat vremena, imao sam sto vidjeti, korice i stranice su se skroz izvitoperile. Jedva sam ih doveo u ravninu gnjececi ih debelim knjigama. Sto ti je promjena temperature. Inace kod "restauracije", starih stripova, (recimo Alan Ford, LMS, ZS...), kojima su hrbati zakoseni od nepravilnog citanja, pomaze ih staviti iznedu dvije ravne ploce, (metalne, drvene), te ih stisnuti malim stokarskim stegama sa svih strana, neko vrijeme. I izravnaju se. I albumi takoder.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 15/01/2018 : 11:08:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Stripovi se ne mogu skladištiti u podrumima, šupama, garaži ili špajzu.
Ako ih držite na tim mjestima, budite spremni na brzo propadanje.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

iggyk23
New Member

281 Posts

Member since 02/09/2014

Posted - 15/01/2018 : 12:29:32  Show Profile Show Extended Profile  Send iggyk23 a Private Message  Reply with Quote
ja imam od fantagraphics hc-ove, drzim ih na polici u zatvorenom ormaru, pec je u drugoj prostoriji i predvecer ih svakih pol sata nosim citat u hodnik na cik pauzu gdje je otvoren prozor i sigurno je 20 stupnjeva razlike sad preko zime, nikad im se nista nije desilo u zadnje 3-4 godine
Go to Top of Page

krcko3a
Starting Member

23 Posts

Member since 09/08/2006

Posted - 15/01/2018 : 18:50:01  Show Profile Show Extended Profile  Send krcko3a a Private Message  Reply with Quote
Potpitanje-na koju stranu svijeta ti gleda prozor? da li možda imas nove plastične prozore? U Zagrebu ako gledaš prema sjeveru i imaš plastične prozore i rijeđe ulaziš u tu prostoriju vlaga,koju ne osjetiš je moguća.
da li ponekad vidiš kakvu kapljicu na podu za koju neznaš odakle je?
Znanac koji je u takvoj prostoriji u zatvorenom ormaru držao filatelističke albume koje nije često razgledavao,bio je šokiran jer mu je zbirka(dio) bio nepovratno uništen.
Ako prozor gleda na jug to se uopće ne događa,kakvi god prozori bili.Opet lokacija Zagreb.
Prostorija mora nekako "disati".
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 15/01/2018 : 23:46:43  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Duboka polica (stanu bonelliji u 2 reda) sa staklima, preko cijelog zida.
Nije na direktnom udaru sunca niti blizu izvor topline, imam centralno tako da je manje-više cijeli stan isto zagrijan.
Nemam vrećice, niti sam dosad primjetio da mi trebaju (7 godina je ovaj režim), što mislite, da li to može bez tih vrećica?
Ružne su, a i ne da mi se trpati sve unutra, sad imam oko 3000 komada.

Edited by - velka031 on 15/01/2018 23:47:18
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/01/2018 : 08:27:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Dugogodisnje skupljanje albuma i stripova. Ne znam koliko ih je, cjela tri zida. U kesicama su mi samo prvih 100 Alan Fordova i komplet Princa Valijanta u istoj numeraciji. Sve drugo, vec desetljecima okej, bez zastitnih kesica. Ali poslozeni relativno tijesno (taman, da se mogu normalno vaditi i 1-2,3 cm prostora za prste gore). Iza svih stripova i albuma, ostavljen prostor u dubini,(radene su police po mjerama), da se povremeno primjerci mogu vaditi i poprskati unutrasnjost sa biokilom. Protiv mogucih insekata, moljaca, svasta-nesto. (Jednom sam imao sitno gnijezdo strsljena iza...) Dugo sam razmisljao da sve stavim i pod staklo, ali odustao sam. Ovako direktno vidljivi, stripovi su ljepsi. Za sve ostalo pravilno cuvanje, gore sam iznio podatke o vlaznosti i temperaturi. I ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.4 seconds. Snitz Forums 2000