forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ljubav prema stripu ili poremećaj
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Bachy
Senior Member



Croatia
1695 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 25/01/2018 : 08:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf
Netko je gore spominjao posudbu stripova. Svaka čast altruizmu, ali s obzirom da neki vrate strip s tragovima Nutelle ili majoneze, ili razvale hrbat, a neki ni ne vrate posuđeno, ja osobno svoje ne dam nikome. Jer, ako tim osobama nije dovoljna višekratna molba da paze na strip, onda ne mogu davati nešto što skupljam s posebnim žarom. Prije bih dao krv kome treba nego strip.



Takvima koji ti oštete strip više ne posuđuješ. Ja volim posuditi svoje stripove, pogotovo prijateljima u koje imam povjerenja, ljudima koji žele vidjeti o čemu se tu ustvari radi... Evo npr... imao sam kolegicu na poslu koja je mislila da ja skupljam samo Zagora, Texa, Bleka, Marka... jer je mislila da je to strip... onda sam joj donio par Fibrica, par Darkwoodovih izdanja pa se iznenadila i rekla da nije ni znala da takvi stripovi uopće postoje. To je pokazala kćerki i sad kupuju takve stripove...

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 26/01/2018 : 07:32:36  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Da, puno ljudi nema pojma kakvih sve dobrih stripova danas ima u ponudi, još uvijek je snažno uvriježena percepcija da je to "nešto za djecu", a to je jako pogrešno.
Tko voli čitati knjige bez problema ga možeš navući na stripove, evo moj kum je živi primjer, stripovima se sa par mojih preporuka vratio nakon 25 godina :)
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/01/2018 : 14:42:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Da, puno ljudi nema pojma kakvih sve dobrih stripova danas ima u ponudi, još uvijek je snažno uvriježena percepcija da je to "nešto za djecu", a to je jako pogrešno.
Tko voli čitati knjige bez problema ga možeš navući na stripove, evo moj kum je živi primjer, stripovima se sa par mojih preporuka vratio nakon 25 godina :)


Moja majka je završila jugo-svetsku književnost a radi trenutno kao bibliotekarka u osnovnoj školi i obožava da čita pametne stvari. I dalje tvrdi, citiram, da ''nisu svi stripovi za decu, ali većina jeste''. Takvo je ne samo njeno mišljenje, već i mišljenje mnogih, a što je najtužnije, mnogih bibliotekara. I uvek me indirektno kritikuje što čitam stripove, kao da je to nešto infantilno i za debile, jer je u slikama, ergo slikovnica.
Isto misle i moja devojka, burazer, uglavnom većina koje znam, izuzev nekoliko prijateljica koje su čitale Dilana pomalo.

Nisu stripovi za svakoga. Strip može po crtežu ili tematici odgovarati nekoj osobi, pa ''svako može naći strip koji ga zanima'', ali suština stripa je u tome da ima jako malu stopu ''svidljivosti''.
Knjige imaju srednju stopu, a opet znam mnoge koji, neki i od rođenja, istinski mrze da čitaju, za njih je to napor, mučenje, psihička tortura.
Film kao medij ima najveću stopu sviđanja, jer zahteva i najmanje truda za konzumenta.
Pozorište je kao knjiga, ima takođe manji prag od filma, znam više njih koji ne vole da gledaju predstave, a mnoštvo koje opere i balet uspavaju.
Likovna umetnost opet privlači mnoge, bilo da je reč o slikama, grafikama, kolažima, fotografijama.. a opet znam mnoge koji apsolutno ne umeju da uživaju u delima ovog vida umetnosti.
I što je najzanimljvije od svega, stepen obrazovanja nije nikakva garancija da će neko znati da uživa u određenim vidovima umetnosti.

Dakle film / serija / rijalitiji / šta god su u velikoj prednosti u odnosu na pozorište, knjige i likovnu umetnost, dok je strip sasvim u zapećku, kao neki hibrid između likovne umetnosti, filma i knjige. Objektivno podjednake umetničke vrednosti, ali čini se da postoji više razloga zbog kojih nije dovoljno popularan: predrasude, neznanje...

Prosto ne mogu da zamislim univerzum u kome se stripovi čitaju podjednako koliko se čitaju knjige ili gledaju filmovi. Mislim da ovaj medijum ima predispozicije da se širi i sporim tempom masovi, ali da neku makar-kakvu masovnost nikada neće dostići, naročito na ovim prostorima.

Pa uprkos tome, drago mi je što sam se i ja sam vratio stripu jer mi taj način pričanja priča u slikama savršeno odgovara, te žalim one koji ne pruže šansu stripu, i ne znajući šta propuštaju. Mada, možda ne propuštaju ništa, jer i ne mogu da osete u stripu ono što mi osećamo, kao što neko ne zna da ceni i istinski uživa u remek-delima književnosti, filma, slikarstva...

Dakle suština je u FORMI, OBLIKU, a forma stripa je jako specifična, crtež + tekst, i to je ono što ljude zbuni ili odbije na prvu (a često i na drugu, treću, svaku).



Edited by - Jocko on 26/01/2018 14:48:00
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4753 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 26/01/2018 : 14:56:03  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
Nastojat kupljeni strip odma pročitat i zatim zamotat u neke veće kesice po nekoliko komada ili u kesice PP za stripove koje ima za kupit .One koje ne mislim više čitat dajem drugima .
Iz iskustva znam da je neophodno strip zaštitit od vlage u kesicama .
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 26/01/2018 : 16:59:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

quote:
Da, puno ljudi nema pojma kakvih sve dobrih stripova danas ima u ponudi, još uvijek je snažno uvriježena percepcija da je to "nešto za djecu", a to je jako pogrešno.
Tko voli čitati knjige bez problema ga možeš navući na stripove, evo moj kum je živi primjer, stripovima se sa par mojih preporuka vratio nakon 25 godina :)


Moja majka je završila jugo-svetsku književnost a radi trenutno kao bibliotekarka u osnovnoj školi i obožava da čita pametne stvari. I dalje tvrdi, citiram, da ''nisu svi stripovi za decu, ali većina jeste''. Takvo je ne samo njeno mišljenje, već i mišljenje mnogih, a što je najtužnije, mnogih bibliotekara. I uvek me indirektno kritikuje što čitam stripove, kao da je to nešto infantilno i za debile, jer je u slikama, ergo slikovnica.
Isto misle i moja devojka, burazer, uglavnom većina koje znam, izuzev nekoliko prijateljica koje su čitale Dilana pomalo.

Nisu stripovi za svakoga. Strip može po crtežu ili tematici odgovarati nekoj osobi, pa ''svako može naći strip koji ga zanima'', ali suština stripa je u tome da ima jako malu stopu ''svidljivosti''.
Knjige imaju srednju stopu, a opet znam mnoge koji, neki i od rođenja, istinski mrze da čitaju, za njih je to napor, mučenje, psihička tortura.
Film kao medij ima najveću stopu sviđanja, jer zahteva i najmanje truda za konzumenta.
Pozorište je kao knjiga, ima takođe manji prag od filma, znam više njih koji ne vole da gledaju predstave, a mnoštvo koje opere i balet uspavaju.
Likovna umetnost opet privlači mnoge, bilo da je reč o slikama, grafikama, kolažima, fotografijama.. a opet znam mnoge koji apsolutno ne umeju da uživaju u delima ovog vida umetnosti.
I što je najzanimljvije od svega, stepen obrazovanja nije nikakva garancija da će neko znati da uživa u određenim vidovima umetnosti.

Dakle film / serija / rijalitiji / šta god su u velikoj prednosti u odnosu na pozorište, knjige i likovnu umetnost, dok je strip sasvim u zapećku, kao neki hibrid između likovne umetnosti, filma i knjige. Objektivno podjednake umetničke vrednosti, ali čini se da postoji više razloga zbog kojih nije dovoljno popularan: predrasude, neznanje...

Prosto ne mogu da zamislim univerzum u kome se stripovi čitaju podjednako koliko se čitaju knjige ili gledaju filmovi. Mislim da ovaj medijum ima predispozicije da se širi i sporim tempom masovi, ali da neku makar-kakvu masovnost nikada neće dostići, naročito na ovim prostorima.

Pa uprkos tome, drago mi je što sam se i ja sam vratio stripu jer mi taj način pričanja priča u slikama savršeno odgovara, te žalim one koji ne pruže šansu stripu, i ne znajući šta propuštaju. Mada, možda ne propuštaju ništa, jer i ne mogu da osete u stripu ono što mi osećamo, kao što neko ne zna da ceni i istinski uživa u remek-delima književnosti, filma, slikarstva...

Dakle suština je u FORMI, OBLIKU, a forma stripa je jako specifična, crtež + tekst, i to je ono što ljude zbuni ili odbije na prvu (a često i na drugu, treću, svaku).


Nisi ti nista lose rekao, dapace...
Nedavno mi jedan kolega kaze; a i te kbjige, ko ih cita, ako koja i vrijedi snimice film... inace strucan tip, brz, dijagnisticar, ambiciozan... rijetko kad izgubim dar govora i argumente. Ali tu sam zanjemio. Nista strasnije nisam cuo. Eto dokle danas ide pisana rijec. Nikamo. Ko vise ista cita?
Ja mogu poci samo od sebe, i dodirnuti se srzi ovog topica. Moja kolekcija je ogromna, sortirana i u odlicnom stanju. Ne mogu to zvati glancerima, jer se konstantno sluzim stripovima/albumima. A to je i poanta. Iako joj ne znam broja (svida mi se ona konstantacija Volfa, oho-ho i jos poneki), a mjeri se sad vec u desetinama metara, svaki je strip visekratno procitan. Vise puta svaki primjerak. Ali cuvan i pazen. Vracen na mjesto. Da ne kazem koliko se konzultiram stivom na dnevnoj bazi. Sto zelim reci; imaju svrhu, i tako ce biti dok sam ziv. Inace radim kao "bestija", i za to me plate. Svaki slobodni trenutak koristim na citanje. Ucim tome i djecu. Kad sam van RH-a, citam knjige. I to, vjerovatno masu vise od prosjeka normalnog gradana. Stripove ne mogu nositi u kuferima po bijelom svijetu, al zato kad sam kuci, "udaram" po stripovima/albumima, i po 3,4,5 dbevno. Znaci kolekcija mi nije sterilna. Ziva je. Non-stop je koristena, ali ocuvana. Ne znam zasto ne bi bila? I jos nesto, pravi kolekcionari,(a ima ih), ne izlaze sa pricama...pa prvenstveno skupljaju za svoj "gust", ne da seru okolo...a imao sam prilike vidjeti "zajebane" kolekcije, kao i moja, sto je. Za svoj "dir". Dakle, kakav poremecaj? Gust. Gust i radost.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/01/2018 : 18:23:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by www2

Stripove ne pazim pretjerano puno.

Stripove čitam u svakoj prigodi i na svakoj lokaciji.....biritja, plaža, WC, itd...

Stripove često koristim kao uteg prilikom nekog popravka ili slično

Stripove POSUĐUJEM, jer mislim da je to nešto najbitnije šta jedan stripofil može učiniti za strip scenu, puno više nego duplirati iste.

Najsretniji sam kad kupim neki strip na znatnom sniženju zato jer ima fleku od kave unutra ili mu je hrbat malo natučen.

Jedini vid oštećenja koji me smeta je kad stranice ispadnu, sve ostalo prolazi

Vrećice prezirem JAKO.....ali mi je jasno.....opet, jedna od najdražih stvari mi je bezciljno uzimati stripove sa police i samo ih malo listati stojeći pored polica i vraćati na mjesto, a to s vrećicama ne bi bilo moguće samo tako.

Stripove koji su kupljeni samo da stoje i koje osoba ne pročita prezirem JAČE.......i nije mi jasno......

Dakle u mojem slučaju.....Ljubav ili poremećaj, definitivno LJUBAV


k'o da čitam sebe!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 26/01/2018 : 18:42:04  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Volim stripove, kupujem, čitam, ali ne posuđujem jer nemam baš i kome posuditi, moje društvo je manje-više u drugim vodama pa ih stripovi ne zanimaju, mada je bitno da bacaju na krkanje i alkohol, za to se uvijek ima i pare i interes... A što se tiče ostalog, volim da čitam i da ih čuvam, neke držim u kesici a neke ne jer HC stripovima nisu potrebne vrečice, ali svejedno volim da mi je sve uredno poredano jer sam tako od malena naučio... Što se tiče čuvanja, volim zaista kada su mi svi stripovi glanc na policama ali to je često nemoguće jer em kiosk izdanja kasne i dobijam ih hrbate em vrijeme ne gaji simpatiju prema papiru... Kada uzimam skuplja izdanja u knjižarama i striparnicama uvijek pazim da nisu oštećena jer ne želim da dajem dobre pare ako nije glanc očuvano jer želim da svaki bon bude dobro potrošen. Ako je strip oštećen sam od sebe progutam jer tu ništa ne mogu da učinim, ali ako ja slučajno oštetim strip e onda mi bude žao i krivo jedno vrijeme ali preboli se i idemo dalje... Eto, sječam se kada sam kupio Atomiku, gornji čoškovi malo oštećeni, ali ne vide se odmah na prvi pogled, a poslije sam i ja malo slučajno oštetio donji dio knjige kada sam redao stripove na policu pa sam slučajno zakačio, bilo mi krivo ali prebolio...

Neću sada da plačem zbog male ogrebotine jer znam da neću uvijek moći čuvati stripove i da mi bude sve glanc jer uvijek imaju neki faktori koji utiču i protiv kojih nažalost ne možemo... Ali ako mi žele da prodaju jako oštećen strip po punoj cijeni - e to je onda problem...
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 26/01/2018 : 19:46:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ovdje je tema osla u vise smjerova.

Prvo sto je zapravo Tonka pitao je, da li je bolest ako svoje stripove cuvamo, mazimo i pazimo i nerviramo se zbog sitnica.

Drugo bi bilo da li je normalno da gomilamo stripove kao da necemo docekat sutra.

I trece bi bilo da smo rijetki mi koji citamo, i da te ljudi cudno gledaju ako spominjes citanje.

Ispravite me ako sam sto krivo shvatio.

Pa da krenem sa prvim. Ja imam poprilicno gadan OKP, kucu cistim i lizem i uvjek mi mora biti sve tip-to, dok mi je auto npr stara i prljava kanta i BMK jer mi sluzi da dodjem od tocke A do tocke B. Svaki komad tehnike u kuci isto cuvam, i pocistim sa alkoholom svako toliko. Stripovi i knjige...pa njih bas i nisam pazio...dok nisam dosao na forum i poceo na knjigama i stripovima primjecivat ostecenja koje prije nebi skuzio ni pod razno. I tako mi sada svaki vrag smeta, OK ''prebolim'' nesto kad skuzim da nema drukcije. Da kupim neki strip i da ga necu citat, tj da budem precizniji, da necu citat svoj primjerak jer ga zelim u besprijekornom stanju...ma kakvi, pa koji k* sam ga onda kupio?! To ne, nikako! Ali da ih zelim maksimalno ocuvat, zelim.
Ako budu propadali sto ih vise puta budem citao, morat cu se pomirit s tim i bok. Pa kisosk izdanja DD-a i AF-a vecinom kupim ona po 3 zapakirana za 26kn, cijena caba, a oni unutra budu svakakvi i to mi fakat ne smeta jer em je kiosk izdanje em je cijena smjesna, njih nosim i na plazu, skupa HC izdanja ne nosim na plazu i slicno.
Knjige isto cuvam, ali iskreno ni blizu kao stripove.
Ugl. svjestan sam da sam bolesatn ali mi nema pomoci


Drugo, u nekakvih godinu i 2mj koliko skupljam ove HC stripove, sam nagomilao poprilicnu hrpicu. Neznam, volim ih, zelim ih, kupujem ih.
Sve iz svoje kolekcije sam procitao, sada malo lovim zaostatke, ali nema ih puno (kiosk izdanja ne racunam jer su oni kako sam vec spomenuo ''za plazu''). Neki put kupim i neki strip koji sam procitao u digitalnom obliku i/ili posudio u knjiznici. Nesto sitno sam se i zeznuo, nisu mi se svidjeli, vecinom strana izdanja narucena sa neta koje sam kupio ''naslijepo''. Knjiga imam hrpu neprocitanih i to stalno pokusavam ispravit.

Trece,od drugog osnovne sam navalio na knjige i malo rijedje na stripove. Citao sam stvarno puno, druga vremena, nisam imao video igre, nismo imali video niti su mi starci htjeli davat za posudjivanje VHS-a kad smo ga napokon imali, ali su mi za clanarinu u knjiznici uvijek davali. Kad god bi nekog pitao da li je procitao XY knjigu ili pricao o nekoj knjizi...reakcija u 90% slucajeva ista: ''sta ti citas knjige?!'' i to onako kao da sam rekao da jedem govna.
Ljudi su cudni, neznam cemu takav animozitet prema knjizi i citanju opcenito, ali FB pizdarije i portale sa bombasticnim klickbait naslovima uvijek svi citaju...mah.

Ugl. meni osobno je knjiga format br1, jednostavno bez premca, nakon toga sam podijljen izmedju stripova/filmova/crtica. U knjizi autor jednostavno najdetaljnije opise datu situaciju i sl, ti kao citatelj si u glavi stvoris neku sliku, sliku koja ti vj najbolje odgovara i tu po meni lezi sva car.

Eto, neko moje vidjenje svega ovoga pomalo.

EDIT: A i ovo sto WOLF-HUNTER kaze, hrpa ljudi baca lovu na npr cugu i cigare, ja se pusenja ostavio i ulovio se nekih drugih ovisnosti, mozda ipak mrvu zdravijih

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 26/01/2018 19:47:34
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 27/01/2018 : 13:45:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
''nisu svi stripovi za decu, ali većina jeste''.

točno.
problem je u tome sto strip nije toliko ozbiljan medij kao knjiga.dok se knjiga pretežito bavi problemima odraslih ,strip ih potiskuje.strip je i biti u počecima i bio samo dječji medij.savršeno sredstvo da dijete shvati konteskt uz pomoć sličice.taman prilagođeno za one koje uče čitat ili nisu usavršili isto.velika većina stripova i je dječje ili adolescenkse tematike,odnosno onog sadržaja koje može shvatit dijete cca 10-12 godina,makar i mnogi broj ''odraslih'' bi se mogao tu svrstat da nema eksplicitnog sadržaja i nasilja.počevši sa zapada gdje je gotovo sve u superherojima,pa do japana imamo razne žanrove i podžanrove specijalizirane za točnu dob i spol publike i francuza koju po tom mozda stoje i nabolje.naravno,dodje tu i tamo neki alan moore i napise nešto puno ozbiljnije,ali to je rijetko ,odnosno toliko rijetko da ne moze prevagnit svu onu silovitu djecju-adolescensku literaturu.strip se ne bavi problemima odraslih ljudi,socio-ekonomiskim problelima,egzistencijanim pitanjima,nema produbljenih psihološki profila likova,nema unutarnjih monologa,nema rasnih problema,političkih,ekoliških i mnogih drugih,odnosno ne ni blizu toliko kao što knjiga ima.strip je u suštini više medij akcije i
avanture.dakle nije problem u formi ili obliku već sadržaju.strip je danas ono što i treba biti i nikako ne smije težiti biti nešto drugo.

Edited by - ŠAŠ on 27/01/2018 17:20:25
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/01/2018 : 14:45:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ovdje je tema osla u vise smjerova.


prosto ne mogu da verujem koliko smo slični!!!

Ili je moj otac švrljao tamo po severu hrvatske ili tvoj po zapadu srbije

a najače mi je kako se isto odnosimo prema kući,tehnici i kolima.

takođe,dok nisam dobio decu,knjiga mi je bila na prvom mestu,a i danas je smatram najboljim vidom zabave/opuštanja/kulturnog_uzdizanja/razbibige;ali nema se više vremena kao nekad,te sam se prešaltao na stripove.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 27/01/2018 14:45:24
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/01/2018 : 15:45:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

''nisu svi stripovi za decu, ali većina jeste''.

točno.
problem je u tome sto strip nije toliko ozbiljan medij koliko je knjiga.dok se knjiga pretežito bavi problemima odraslih ,strip ih potiskuje.strip je i biti u počecima i bio samo dječji medij.savršeno sredstvo da dijete shvati konteskt uz pomoć sličice.taman prilagođeno za one koje uče čitat ili nisu usavršili isto.velika većina stripova i je dječje ili adolescenkse tematike,odnosno onog sadržaja koje može shvatit dijete cca 10-12 godina,makar i mnogi broj ''odraslih'' bi se mogao tu svrstat da nema eksplicitnog sadržaja i nasilja.počevši sa zapada gdje je gotovo sve u superherojima,pa do japana imamo razne žanrove i podžanrove specijalizirane za točnu dob i spol publike i francuza koju po tom mozda stoje i nabolje.naravno,dodje tu i tamo neki alan moore i napise nešto puno ozbiljnije,ali to je rijetko ,odnosno toliko rijetko da ne moze prevagnit svu onu silovitu djecju-adolescensku literaturu.strip se ne bavi problemima odraslih ljudi,socio-ekonomiskim problelima,egzistencijanim pitanjima,nema produbljenih psihološki profila likova,nema unutarnjih monologa,nema rasnih problema,političkih,ekoliških i mnogih drugih,odnosno ne ni blizu toliko kao što knjiga ima.strip je u suštini više medij akcije i
avanture.dakle nije problem u formi ili obliku već sadržaju.strip je danas ono što i treba biti i nikako ne smije težiti biti nešto drugo.


Ispricavam se, ali dojam koji si mi prenio, jest da nisi procitao dovoljno stripova. Sve ovo sto si opisao ima i tekako u stripu. Za knjige se slazem naravno, masu sam ih procitao i jos cu kobogda. Ali strip ti je prijatelju jednako ozbiljan, dubok i sta ja znam; poucan. Da ne kazem naucan.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 27/01/2018 : 16:09:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl
Ispricavam se, ali dojam koji si mi prenio, jest da nisi procitao dovoljno stripova.



ok,ti mi daj popis stripova koji su ozbiljnji,duboki i sta ja znam pa ti ja kazem sta sam od toga procitao

quote:
Sve ovo sto si opisao ima i tekako u stripu. Za knjige se slazem naravno, masu sam ih procitao i jos cu kobogda. Ali strip ti je prijatelju jednako ozbiljan, dubok i sta ja znam; poucan. Da ne kazem naucan.


procitaj gore moj post jos jednom.naglasak je na tome da toga ima jako malo,gotovo zanemarivo, a ne da nema.


Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 27/01/2018 : 16:32:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
ŠAŠ

Slažem se za početke stripa, i za učenje čitanja kroz strip i uopšte korišćenje stripa u obrazovanju dece, što sam jednom pročitao da se praktikuje u nekim zemljama, u Francuskoj...

Ali da su stripovi po svojoj ozbiljnosti i dubini na nivou dečijeg / adolescentskog nivoa, s time se nikako ne slažem.
Velika većina stripova koje sam ja čitao, iako ih nisam pročitao puno, imaju veliku dozu svega onoga što si ti naveo da stripu nedostaje:
''problemima odraslih ljudi,socio-ekonomiskim problelima,egzistencijanim pitanjima,nema produbljenih psihološki profila likova,nema unutarnjih monologa,nema rasnih problema,političkih,ekoliških i mnogih drugih''
+ manje ili veće količine seksa i / ili nasilja.

Evo deset koje sam čitao prošle godine a koji su mi prvi pali na pamet:

Kita mahnita
Blast
V kao Vendeta
Autoput sunca
Bleksad
Bosanske basne
Tangente
Žeželjev Omnibus
Zekanove hvalevrijedne pustolovine
Trilogija Nikopol
Dylan Dog
Zašto sam ubio Pierrea

Ni jedan jedini nije preporučljivo dati deci da čitaju, a svaki se dotiče nekih ozbiljnijih tema. Jedini iole primeren deci, koji oni opet ne bi razumeli jer je za odrasle, jeste Zekan.
Zapravo mi je teško da se setim ijednog stripa koji bi bio baš primeren deci, možda Iznogud...

E sad, istina je da strip nikada ne može rečima izraziti ono što može knjiga - kako npr. Saramagov stil preneti u formu stripa? Nikako. Ali strip ima sliku, koja je pandan onih ''1000'' reči u knjizi. A strip je toliko blizak filmu (i animiranom filmu) da reći da je strip uglavnom za decu je isto što i reći da su filmovi uglavnom za decu.



Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 27/01/2018 : 17:08:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko



Slažem se za početke stripa, i za učenje čitanja kroz strip i uopšte korišćenje stripa u obrazovanju dece, što sam jednom pročitao da se praktikuje u nekim zemljama, u Francuskoj...

Ali da su stripovi po svojoj ozbiljnosti i dubini na nivou dečijeg / adolescentskog nivoa, s time se nikako ne slažem.

ne svi ,ali velika vecina.upravo na tom cijelo vrijeme dajem naglasak

Velika većina stripova koje sam ja čitao, iako ih nisam pročitao puno, imaju veliku dozu svega onoga što si ti naveo da stripu nedostaje:
''problemima odraslih ljudi,socio-ekonomiskim problelima,egzistencijanim pitanjima,nema produbljenih psihološki profila likova,nema unutarnjih monologa,nema rasnih problema,političkih,ekoliških i mnogih drugih''
+ manje ili veće količine seksa i / ili nasilja.

ne da nedostaje u smislu da mu fali da bude bolji ,nego nema toga sadržaja u toj količini da bi privukao ostalu odraslu publiku.jednostavno to je kap u oceanu,ovo spram onog

Evo deset koje sam čitao prošle godine a koji su mi prvi pali na pamet:

Kita mahnita
Blast
V kao Vendeta
Autoput sunca
Bleksad
Bosanske basne
Tangente
Žeželjev Omnibus
Zekanove hvalevrijedne pustolovine
Trilogija Nikopol
Dylan Dog
Zašto sam ubio Pierrea

nisam procitao jedino bilala.dylan je strip za mlade
e sad,ovo sto si nabrajao je deset stripova.beznačajno koliko ce samo u americi danas izac superheroja,ne samo danas vec u par sati..



E sad, istina je da strip nikada ne može rečima izraziti ono što može knjiga - kako npr. Saramagov stil preneti u formu stripa? Nikako. Ali strip ima sliku, koja je pandan onih ''1000'' reči u knjizi. A strip je toliko blizak filmu (i animiranom filmu) da reći da je strip uglavnom za decu je isto što i reći da su filmovi uglavnom za decu.

niti ne treba.neka strip ostane strip,dobar je takav kakav je.nema ništa loše u čitanju šarolike literature,naprotiv.



Edited by - ŠAŠ on 27/01/2018 17:16:20
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 27/01/2018 : 17:27:18  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Danas se malo stripova radi za djecu, lupit ću neku brojku, recimo 5 %, sve ostalo je uglavnom namijenjeno odraslima.
Ne tako davno nije bilo tako.

Djeca danas ne jebu stripove ni pod razno. Pitaj ih da nabroje neke stripove, reći će Zagor, eventualno Alan Ford ili Blek i to je to.

Mislim kako to i nije loše ako pogledamo današnji način života.
Čemu djecu učiti da Zagor uvijek na kraju pobjeđuje kada i sami znaju da nije tako,odnosno uglavnom je suprotno.

Have mercy
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/01/2018 : 17:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

quote:
Originally posted by ivanl
Ispricavam se, ali dojam koji si mi prenio, jest da nisi procitao dovoljno stripova.



ok,ti mi daj popis stripova koji su ozbiljnji,duboki i sta ja znam pa ti ja kazem sta sam od toga procitao

quote:
Sve ovo sto si opisao ima i tekako u stripu. Za knjige se slazem naravno, masu sam ih procitao i jos cu kobogda. Ali strip ti je prijatelju jednako ozbiljan, dubok i sta ja znam; poucan. Da ne kazem naucan.


procitaj gore moj post jos jednom.naglasak je na tome da toga ima jako malo,gotovo zanemarivo, a ne da nema.





Citam ja sve pazljivo. Bez brige. I stripove i knjige i posteve...
Dakle; cijela Fibrina Orka i Kolorka. Masa ozbiljnih stripova. Na kile...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 27/01/2018 : 17:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
to ti je cca 700 stripova naspram tisuca i tisuca samo superheroja
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/01/2018 : 18:16:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

to ti je cca 700 stripova naspram tisuca i tisuca samo superheroja


Ali zasto spominjati superheroje? Meni se ne svidaju. I znamo kako amerikanci disu, tj. sto je njima zabavno i dobro. Sto se mene tice, taj njihov superherojski svijet teska je budalastina. I naravno da znam, kako taj zanr mnogi vole i s ove strane svijeta, ali meni je nerealan.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 02/02/2018 : 11:35:56  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by www2

Stripove ne pazim pretjerano puno.

Stripove čitam u svakoj prigodi i na svakoj lokaciji.....biritja, plaža, WC, itd...

Stripove često koristim kao uteg prilikom nekog popravka ili slično

Stripove POSUĐUJEM, jer mislim da je to nešto najbitnije šta jedan stripofil može učiniti za strip scenu, puno više nego duplirati iste.

Najsretniji sam kad kupim neki strip na znatnom sniženju zato jer ima fleku od kave unutra ili mu je hrbat malo natučen.

Jedini vid oštećenja koji me smeta je kad stranice ispadnu, sve ostalo prolazi

Vrećice prezirem JAKO.....ali mi je jasno.....opet, jedna od najdražih stvari mi je bezciljno uzimati stripove sa police i samo ih malo listati stojeći pored polica i vraćati na mjesto, a to s vrećicama ne bi bilo moguće samo tako.

Stripove koji su kupljeni samo da stoje i koje osoba ne pročita prezirem JAČE.......i nije mi jasno......

Dakle u mojem slučaju.....Ljubav ili poremećaj, definitivno LJUBAV


k'o da čitam sebe!!!



Bravo momci
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 02/02/2018 : 12:20:59  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ovdje je tema osla u vise smjerova.


prosto ne mogu da verujem koliko smo slični!!!

Ili je moj otac švrljao tamo po severu hrvatske ili tvoj po zapadu srbije

a najače mi je kako se isto odnosimo prema kući,tehnici i kolima.

takođe,dok nisam dobio decu,knjiga mi je bila na prvom mestu,a i danas je smatram najboljim vidom zabave/opuštanja/kulturnog_uzdizanja/razbibige;ali nema se više vremena kao nekad,te sam se prešaltao na stripove.




-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 20/02/2018 : 14:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Da, puno ljudi nema pojma kakvih sve dobrih stripova danas ima u ponudi, još uvijek je snažno uvriježena percepcija da je to "nešto za djecu", a to je jako pogrešno.
Tko voli čitati knjige bez problema ga možeš navući na stripove, evo moj kum je živi primjer, stripovima se sa par mojih preporuka vratio nakon 25 godina :)

Istina je to. Tu i tamo je netko iz najužeg društva nešto i pročitao na moju preporuku, i uglavnom se ugodno iznenadili što sve danas ima u ponudi na našoj strip sceni.

Iako... meni se kao i uostalom većina stvari u životu ispostavilo da je najbolje uopće ne trošiti energiju na uvjeravanje drugih u nešto... što bi bila jedna od malobrojnih dobrih stvari koje čovjek "dobije" sa godinama.

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
4969 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 21/02/2018 : 09:07:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
Ne vidim baš niti jedan razlog zašto nešto što volimo ne bi i vizualno bilo u perfect-stanju... ?

Pa niti ne spavamo na izgužvanoj posteljini, košulja nas grije ali je opeglana, volimo biti u svojoj sobi po kojoj stvari nisu razbacane, na foteljama sjedimo ali nastojimo da tkanine NISU potrgane, dakle ............. zašto bi čitali zgužvani ili oštećeni strip ?

Jedino ne vidim razlog za stavljanje u vrećice, ali hajde, ako netko radi prašine i to prakticira - mogu razumjeti, no kada će to opet čitati ako "zavari" vrećice? Treba sve opet trgati i raspakirati..

• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1969.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •

Edited by - DOMI on 21/02/2018 09:07:47
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

733 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 21/02/2018 : 09:12:52  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DOMI

Ne vidim baš niti jedan razlog zašto nešto što volimo ne bi i vizualno bilo u perfect-stanju... ?

Pa niti ne spavamo na izgužvanoj posteljini, košulja nas grije ali je opeglana, volimo biti u svojoj sobi po kojoj stvari nisu razbacane, na foteljama sjedimo ali nastojimo da tkanine NISU potrgane, dakle ............. zašto bi čitali zgužvani ili oštećeni strip ?

Jedino ne vidim razlog za stavljanje u vrećice, ali hajde, ako netko radi prašine i to prakticira - mogu razumjeti, no kada će to opet čitati ako "zavari" vrećice? Treba sve opet trgati i raspakirati..



u potpunosti se slažem, ja na svoje pazim
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/02/2018 : 16:59:00  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DOMI

Ne vidim baš niti jedan razlog zašto nešto što volimo ne bi i vizualno bilo u perfect-stanju... ?

Pa niti ne spavamo na izgužvanoj posteljini, košulja nas grije ali je opeglana, volimo biti u svojoj sobi po kojoj stvari nisu razbacane, na foteljama sjedimo ali nastojimo da tkanine NISU potrgane, dakle ............. zašto bi čitali zgužvani ili oštećeni strip ?

Jedino ne vidim razlog za stavljanje u vrećice, ali hajde, ako netko radi prašine i to prakticira - mogu razumjeti, no kada će to opet čitati ako "zavari" vrećice? Treba sve opet trgati i raspakirati..


Do u riječ, toćno. Kad idemo kupiti cipele, nećemo uzesti iznošene, ili majcu sa iskidanim rukavom...itd Ja svoje redovno išćitavam, ali i pazim. Dakle koristim ih maksimalno, stalno se nešto konzultiram u stripovima iz kolekcije, služe oni meni, a ne ja njima. Tu su sa svrhom. Ali maksimalno oćuvani. Vodim se maksimom, da nije dostatno imati sve primjerke, već sve primjerke savršeno oćuvane. I zbilja su takvi, a u konstantnoj upotrebi.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000