forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Cenzura ili skraćivanje?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 21/02/2018 : 20:06:45  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:
Nebrojeno puta se pomene u postovima pojam cenzure u izdanjima stripova u SFRJ (primer Dnevnika je verovatno već postao poslovičan), ali da li je zaista tako? Da li je to bila cenzura u smislu uklanjanja antidržavnih elemenata ili nasumično skraćivanje epizoda zbog nekih drugih (možda, štamparskih) razloga? Isto tako, da li pojedine epizode nisu bile objavljene zbog nepodobnosti ili pukog previda uredništva? Ima li primera, dokazima potkrepljenih tvrdnji za ovo prvo, jer se meni sve više čini da se u želji za pljuvanjem po bivšem državnom i društvenom uređenju poseže za terminom cenzure koje je, eto zaboga, bilo i u stripovima. Iako je danas ima mnogo više, ali je perfidna i zamaskirana, tako da je nismo ni svesni u većini slučajeva... Ali, to je druga tema. Dakle, da li je u stripovima na delu bila cenzura ili skraćivanje?

Choices:

Cenzura
Skracivanje


Who Can Vote? Only Members can vote. You need to register or be logged in to vote.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 21/02/2018 : 20:10:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

Iako je danas ima mnogo više, ali je perfidna i zamaskirana, tako da je nismo ni svesni u većini slučajeva...


Na primjer?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 21/02/2018 : 20:13:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Nemam nijedan ZS/LMS strip u kolekciji ali iz bilješki u recenzijama i komentara ovdje jasno da je bilo oboje.
Mene zanima što oni koji su za ovu temu kompetentniji misle o omjeru, čega je bilo više.

loading...
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28973 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 21/02/2018 : 20:20:19  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
I jedno i drugo je bilo prisutno u Dnevnikovim stripovima, režimska cenzura i nelogična skraćivanja, glas za cenzuru koja je svakako bila prisutna, nije tu bilo previda uredništva, ipak velika većina stripova nije skraćena!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/02/2018 : 20:27:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Bilo je već priče o tome, a rečeno je da je konkretno u Dnevnikovim stripovima u načelu gotovo isključivo bila prisutna ne cenzura nego autocenzura zbog straha od "odozgo" koje su vodile do suludih gluposti tipa da je na onoj ZS naslovnici Zagor protiv barona (ZS 611) precrtana(!) naslovnica od nekog genija iz Dnevnika ali bez crkvenih tornjeva iza.
Mene iskreno fakat živciraju ove moderne "cenzure" gdje se skriva golotinja. Nisam puno puta naletio na to ali desilo se Bilo je prije par godina na forumu i riječi i slika o (čini mi se) nekom Moebiusovom stripu gdje su se u osamdesetima normalno vidjele gole ženske grudi a gdje su kasnije te grudi "obukli" u nekakavu haljinu/grudnjak.

Mislim, dajte ljudi...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 21/02/2018 : 20:45:55  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by morski

Iako je danas ima mnogo više, ali je perfidna i zamaskirana, tako da je nismo ni svesni u većini slučajeva...


Na primjer?


Na primer, onu koja je obavijena politickom korektnoscu u stripovima. Mladjo je pomenuo nesto slicno.
Iako sam mislio na medije u globalu (tv, film, muzika, internet... pa i strip).

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 21/02/2018 : 21:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by morski

Iako je danas ima mnogo više, ali je perfidna i zamaskirana, tako da je nismo ni svesni u većini slučajeva...


Na primjer?


Na primer, onu koja je obavijena politickom korektnoscu u stripovima.



To nije primjer.

A odgovor o tadašnjoj cenzuri je jasan, baš da se poklopilo toliko slučajnih skraćivanja nepoćudnih sadržaja bi bilo čudno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/02/2018 : 21:11:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Bilo je itekako. Npr. ZS i LMS kojekakvo nevjesto precrtavanje golih zenskih grudi (Ken Parker), pa sve do brisanja "kukica" u garazi Grunfa, mjenjanje slike Hitlera ili pak krivo interpretiranih/prevedenih Grunfovih parola, koje je recitirao sa visoko ispruzenom desnom rukom. Itd...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/02/2018 : 21:30:05  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ako se dobro sjecam u jednoj epizodi dilana
hitler se kloniro je promijenjeno u hitler je bio kloniran
nesto tako...klasicna autocenzura
onda marti u iraku napadaju izraelci
oni preveli u jednoj arapskoj zemlji jedan od bezbrojnih napada...

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 21/02/2018 : 21:52:46  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Bilo je svega.Cenzure najvise ali i skracivanja radi prikladnijeg objavljivanja.Pa ako je istina pljuvanje onda i ja pljujem.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/02/2018 : 22:24:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Da bilo je skraćivanja, ćistog fušeraja i nebrige. O suludim naslovnicama da i ne govorimo,(opet).

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 21/02/2018 : 23:33:43  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Više je to bila cenzura, izbacivali su uglavnom ono što su mislili cenzurirati.
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1248 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 22/02/2018 : 17:10:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
Ja mislim, da se u slučaju Dnevnika radilo u kombinaciji cenzure ili skračivanja, i da je ovo drugo čak bilo češče (zbog broja stranica, da se strip završi u nekom broju i slično). Drukčije je bilo recimo kod Alan Forda gdje su izbacivane čak cijele epizode, a tematika tih epizoda je takva, da se očito radilo o (samo)cenzuri. A danas imamo tu političku korektnost, koja stvarno nema granica. Evo redimo jednog tipičnog primjera:

Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 22/02/2018 : 17:48:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
možda najbizarniji primjer prtljanja po stripovima bez ikakvog razloga je uklanjanje mister noovog znaka djeteline na rukavu
bili su poprilično temeljiti, ali im se znalo omaknuti i da ostane negdje
ja mislim da je tu bilo nekakvog zapošljavanja po babi i stričevima, pa da mali ima nešto radit, ajde skidaj te konspiracijske znakove ovom liku s rukava
od toga su odustali negdje malo prije broja lms 800, ili tu negdje
valjda mali otišao na bolje mjesto

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/02/2018 : 19:47:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Razlike u originalnim i Dnevnikovim Dilanima, Martijima, Fordovima i Parkerima sa kojima sam se susreo što lično a što preko kvalitetnih recenzija sa ovog sajta koje su se pozabavile ovim problemom jasno govore o tome da je reč prvenstveno o cenzuri.
Primer biblije u Dilanu (Ubojice), nacista i sl. u Alanu Fordu, komunizma u Martijevoj ruskoj avanturi (Tunguska), i svašta nešto u Ken Parkeru a što je lepo objašnjeno i navedeno u svakoj od početnih Markosovih recenzija.
Cenzura, skraćivanje - i jedno i drugo je po meni neprihvatljivo i najlepši je i jedini ispravan način pročitati celo delo, isključivo onako kako su ga autori i napravili, bez ikakvih izmena.




Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 22/02/2018 : 20:27:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Smijeh je isto bio u (čini mi se) Vraču Vabaši od Zagora. On i Čiko nalete na neko pobijeno pleme, odnosno njihove ostatke i onda Zagor kod njih nađe KNJIGU ŽIVOTA. I Zagor ostane totalno začuđen:Knjiga života kod Indijanaca? Pa kako to? Meni kao klincu ništa nije bilo jasno - kakva Knjiga života, o čemu je riječ ali nisam se previše s tim zamarao. Tek stoljeće kasnije kad sam čitao Extru sam skužio da je to zapravo bila Biblija.
Ali odkud im ta Knjiga života

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/02/2018 : 21:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Razlike u originalnim i Dnevnikovim Dilanima, Martijima, Fordovima i Parkerima sa kojima sam se susreo što lično a što preko kvalitetnih recenzija sa ovog sajta koje su se pozabavile ovim problemom jasno govore o tome da je reč prvenstveno o cenzuri.
Primer biblije u Dilanu (Ubojice), nacista i sl. u Alanu Fordu, komunizma u Martijevoj ruskoj avanturi (Tunguska), i svašta nešto u Ken Parkeru a što je lepo objašnjeno i navedeno u svakoj od početnih Markosovih recenzija.
Cenzura, skraćivanje - i jedno i drugo je po meni neprihvatljivo i najlepši je i jedini ispravan način pročitati celo delo, isključivo onako kako su ga autori i napravili, bez ikakvih izmena.





Stoji. Ali mala digresija; Alan Forda je izdavao Vjesnik, nikako Dnevnik.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 22/02/2018 : 21:36:18  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Smijeh je isto bio u (čini mi se) Vraču Vabaši od Zagora. On i Čiko nalete na neko pobijeno pleme, odnosno njihove ostatke i onda Zagor kod njih nađe KNJIGU ŽIVOTA. I Zagor ostane totalno začuđen:Knjiga života kod Indijanaca? Pa kako to? Meni kao klincu ništa nije bilo jasno - kakva Knjiga života, o čemu je riječ ali nisam se previše s tim zamarao. Tek stoljeće kasnije kad sam čitao Extru sam skužio da je to zapravo bila Biblija.
Ali odkud im ta Knjiga života


koji bolesnici
daju stripove iz mrske i kapitalisticke italije i to je ok kad djeci poturaju kontrarevolucionarne masovne umjetnosti...i zgrcu lovu
ali nije ok krizic te biblija
koji supci

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 22/02/2018 : 23:50:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
I kod Bele i Bronka je Dnevnik vršio cenzuru, mahom teksta koji izgovaraju,
ali, evo, na ovoj slici su jednim udarcem ubijene dve muve, uklonjen krst na Bibliji, a i američka zastava.
Nemam jasno vidljivu sliku iz Strip-Agentovog izdanja, pa sam morao da ubacim original,
ali sam ispod stavio SA prevod.





Prevod iz Strip-Agentovog izdanja:

- Hej, ali... Što on to radi? Čita sjedeći u sedlu?
- Zar ne vidiš da moli?
Za duše onih koje smo ubili... Postaje sasvim pobožan kad više nema nikoga za ubijati.
- Vraže... Ja mislim da je on skrenuo pameću!

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

zmcomics
Average Member



716 Posts

Member since 24/08/2002

Posted - 23/02/2018 : 00:19:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit zmcomics's Homepage  Send zmcomics a Private Message  Reply with Quote
Da ali zato '68. kada je partija bila čvršće na vlati na naslovnici "Nasilje u Darkvudu" se američka zastava vijori sve u koloru...
gluposti... to su poltroni sitni ili dušebriznici radili gluposti, "da budu sigurni", iako to niko od njih nije tražio... provereno iz razgovora sa ljudima iz Dnevnika...
pa mislim, Bela i Bronko su u Dnevniku izlazili kada smo već bili napola izašli iz socijalizma...
bilo je bisera, urednica koja traži da se obriše nekliko strela zabodenih u nekog junaka, 3 je dovoljno 5-6 je previše i slično... brisanja noža iz blekovih ruku i slično...
a sečenja su negde rađena po principu da se strip uklopi u broj strana, a nekada i zbog takvih urednika... vladalo je mišljenje da je Zlatna serija za decu 10-12 godina i da se na to mora paziti...
Mnogo sličnih stvari imamo i danas, iako smo u "demokratskim" društvima...
uglavnom je problem u ljudima, poltronima, i ljudima koji ne prezaju da svoje stavove nameću takvim postupcima...
autocenzura...

STRIP VESTI svakodnevno na www.stripvesti.com i www.facebook.com/StripVesti • Homepage www.zmcomics.com

Edited by - zmcomics on 23/02/2018 00:20:17
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/02/2018 : 00:53:53  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
ali nije ta autocenzura došla sama od sebe pa su ljudi najednom počeli iz čista mira sjeći i brisati.
znali su oni da je bolje da oni izrežu nego da im drugovi odozgo jašu po glavi.
znalo se što se može a što ne.

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 23/02/2018 01:57:57
Go to Top of Page

zmcomics
Average Member



716 Posts

Member since 24/08/2002

Posted - 23/02/2018 : 01:53:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit zmcomics's Homepage  Send zmcomics a Private Message  Reply with Quote
ha, da ne krenemo u političke rasprave, ovaj deo foruma nije za to...
živeo sam i ja u to vreme, znam kako je bilo, nisu sve bili ti ekstremi koje spominješ...
cenzure je bilo... ali šta je nepodobno to se nije ni objavljivalo..
kupovalo se i objavljivalo šta se moglo... ništa u Boneliju nismo mogli da vidimo što nismo videli na državnoj televiziji u to vreme ili bioskopu...
od vesterna Džona Forda, do špageti vesterna, od gomile američkih ratnih filoma i slično...
stvari koje su sklanjane iz Dnevnikovih izdanja ni u kom slučaju nisu spadali u politički rizična izdanja...
ono, da je nešto brisano "zato što čitaju deca"... to je druga stvar...
To je brisala "palanka" i palanački mentalitet...
koji je i danas uplašen (danas vidim mnogo više uplašenih i unezverenih ljudi od posledica koje mogu imati ako kažu šta misle - oštrica ide sa više strana)
i danas autocenzure ima mnogo, možda i više, možda ne...
Strip ima sreću jer ga sada rade ljudi koji vole strip, dok je u ono vreme većini ljudi to bio samo dobar posao...

STRIP VESTI svakodnevno na www.stripvesti.com i www.facebook.com/StripVesti • Homepage www.zmcomics.com
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/02/2018 : 01:57:19  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Sa zadnjom rečenicom se slažem u potpunosti.
Što manje kupaca to bolja izdanja:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 23/02/2018 : 02:14:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
bah, sto obrisa post, niceg kontraverznog nije bilo. cak se nekako dopunjavao sa zlatkovim razmisljanjima. uostalom, nismo samo mi cenzurisali stripove...


Edited by - Vlaadisha on 23/02/2018 02:35:54
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 23/02/2018 : 02:27:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 23/02/2018 : 02:30:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote


Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000