forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 101 - Azrayen
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 22/11/2018 : 10:16:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Azrayen je odličan strip. Znači riječ je o Francuzima u vijetnamu? Zanimljivo čini mi se da imaju više trauma iz alžira nego vijetnamu, bit će dobro pročitati.
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 28/01/2019 : 23:10:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Priča zanimljiva, sam zaplet relativno jednostavan, međutim razrada priče, realno, faktografsko i detaljno prikazivanje samog rata i situacija u njemu daje priči veliki dodatni kvalitet, jednako kao i dosta sporednih likova koji svi imaju karakter pa daju dubinu priči. Malo sam se gubio sa nazivima mjesta, alžirskim imenima i gdje se što zemljopisno nalazi, vraćao sam se par puta.
Crtež odličan, baš mi se svidio, detaljan, životan, izrazi lica odražavaju emocije, jako, jako dobro. Boja mi nije do krala sjela, to forsiranje dvije -tri nijanse smeđe, boje pjeska, što li već, pogotovo kod boje neba su doprinijele nekoj jednoličnosti, nisu kod mene stvorile tu atmosferu koju su autori očito priželjkvivali. I na slikama u dodatku vidimo raznolikost boja, plavo nebo.
Također, ja sam u par navrata pomislio da je previše tih malih panela na stranici pa me iznenadio kad sam vidio da autori govore da su veliku pažnju pridodavali obliku i rasporedu panela na stranici, očito nismo tu na istoj dužini.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 28/01/2019 : 23:23:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Sve je već spomenuto:
Laxov odličan crtež (a meni su se svidjele i boje), jednostavan ali dobar scenarij sa dobrom karakterizacijom likova i zanimljivim detaljima, te na kraju dobar i opsežan dokumentarni prilog.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 11/02/2019 : 10:56:41  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Bitka za Alžir je slavni film Gilla Pontecorva iz 1966. Vrlo relevantan i danas, vjerojatno najbolji film o terorizmu ikad snimljen. Dobio je Zlatnog lava, nominiran je za Oscara u 2 različite godine, a u Francuskoj bio u bunkeru 5 godina, dijelom i zbog sigurnosnih razloga, zbog prijetnji smrću (redatelju) i dizanjem kina u zrak. Prije 15ak godina su ga prikazivali u Pentagonu kao dio obuke za Irak. Tko nije gledao, a zaintrigiran je ovim stripom, obavezno pogledati.

Strip obrađuje istu temu kao i taj film: alžirsko-francuski sukob iz 50ih. Sukob koji neki zovu Rat za neovisnost, neki Bezimeni ili Zaboravljeni rat, a neki ga uopće ne spominju. Poanta stripa je ista kao i filma, fraza kojoj kao i svim frazama koje se previše koriste prijeti da ju uzimamo zdravo za gotovo, ali koja je strašna i točna: nasilje rađa nasilje. Fronta narodnog oslobođenja pobije preko 100 civila. Kolonijalna vlast vatru odluči gasiti vatrom, za odmazdu pobije 12000. Od tih 12000 mrtvih nikne novih 50, 100 tisuća spremnih na borbu bez milosti...

Sve je svedeno u ova dva ključna nijema kadra koji se nalaze jedan do drugog u dnu susjednih stranica.





Na njima vidimo kako dječji pogledi iz tuge i straha prelaze u bijes i mržnju.

Da je to ključna scena Giroud dodatno naglašava reprizirajući istu sliku na zadnjoj stranici. Nije mi se ta eksplicitnost baš dopala, mišljenja sam da je korisnije dozvoliti publici da ključne zaključke sama uoči i nad njima zastane nego im sve nacrtati, no u bogatom dodatku doznajemo da je priča ovog stripa vrlo osobna. Očevi oba autora bili su francuski vojnici u tom ratu, a Giroudov je praktički koautor stripa. Tekst na zadnjoj stranici su njegove riječi koje je zapisao na kraj vlastitog spomenara na to iskustvo.

Edited by - vukozec on 11/02/2019 11:03:27
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 25/06/2019 : 00:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Odličan strip... Došao sam do pedesete strane otprilike i shvatio da sam se malo pogubio u radnji pa sam krenuo ispočetka i skinuo ga u komadu. Topla preporuka
Go to Top of Page

Chui
Average Member



923 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 05/01/2021 : 10:23:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni je Azrayen zbilja odličan. I emotivna priča i likovi i crtež, povijesni detalji i sve. Baš sam se zaljubio u ovaj strip. Isto mi je u samom vrhu Fibrinih izdanja.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/01/2021 : 10:29:42  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
iako sam bio jako zadovoljan procitanim, ovaj strip mi nije bio top kolorka. nekako treba da prodje neko vreme, da se strip ponovo sagleda i tako to. danas mi jeste top kolorka, jedinstvena i neponovljiva
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/01/2021 : 11:30:23  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Jutros ga dovršija. Priča je stvarno neloša ,čak i vrlo dobra ali crtež mi nije toliko dobar.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 05/01/2021 : 11:47:56  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Da se pridružim hvalospjevima za Azrayen, odličan strip!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 17/11/2023 : 16:19:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Nije mi najbolje sjelo, trebalo mi dosta dugo da pročitam. Scenarijo je lošnjikav i to mislim da je najveća boljka ovdje.Puno imena likova, puno lokacija, a tempo radnje nekako usporen i isprekidan.. treba to sve pažljivo popratit i kao što su i prethodnici primjetili - vraćat natrag i čitat iznova, a to nikad nije plus za neki strip. Ljubavni dio se izgubi negdje na sredini stripa (djeluje mi ovo kao integral od 2 albuma), a konačni rasplet kamo je nestala cijela jedna jedinica je baš onako...banalan. Jest da je i sam rat banalan, ali ipak se očekivalo nešto možda malo spektakularnije. Crtački puno bolje nego u Orao bez kandži, scene kad se vojska prebija kreoz zabit Alžira su impresivne, detaljne i uvjerljive. Smeta mi možda jedino dosta jednoličan kolor.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000