forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 104 - Mrtve prirode
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28935 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/03/2018 : 17:13:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Vidal Balaguer i Carbonell (Barcelona 1873.-?)
Smatran jednim od čuda katalonske moderne, Vidal Balaguer zalazio je u boemsku tavernu Els Quatre Gats s prijateljem Joaquimom Mirom. Član Grupe Šafran, skupine katalonskih umjetnika, Balaguer je kontroverzan čovjek koji nikad nije dobio zasluženo priznanje.

Kolorka 104 • Mrtve prirode • 64 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Zidrou • Crtež Oriol Hernández • Prijevod Željka Somun • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.3.2018. • Cijena 90 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-104-mrtve-prirode/478/


Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15667 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/03/2018 : 17:17:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Uzima se.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/03/2018 : 22:24:22  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ovaj album me najvise privlaci.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/03/2018 : 23:21:49  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
jel te više privlači žbun ili brdašca?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/03/2018 : 23:27:38  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

jel te više privlači žbun ili brdašca?



Tema davno izgubljene ljubavi povezana s inspiracijom umetnika. Znaci brdašca.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 18/03/2018 : 23:33:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
I mene ovo najviše privuklo od najavljenih.

''Bilo bi dobro, bilo bi dobro, ljuljati ljuljačke njene,
Usidrit barčcu, barčcu malu, u uvalu bijelu pod borove sjene...''



Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5124 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 18/03/2018 : 23:55:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
...i mene ovo zanima da bih ga htio pročitati odmah, ali pošto je zainteresiranost za Zidroua kod nas na vrlo niskom nivou i nema straha od rasprodaje, jednostavno ga stavljam na spisak nabave za sljedeći interliber...;)
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15667 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/03/2018 : 00:05:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

...i mene ovo zanima da bih ga htio pročitati odmah, ali pošto je zainteresiranost za Zidroua kod nas na vrlo niskom nivou i nema straha od rasprodaje, jednostavno ga stavljam na spisak nabave za sljedeći interliber...;)


Prodat ce se odmah. Ide masa toga u knjiznice po cijeloj RH.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 23/03/2018 : 12:07:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Mrtve prirode su već šesti Zidrouov strip u izdanju Fibre te druga suradnja s Oriolom. Nakon prethodnih naslova koji su mi bili dobri, no ne i više od toga, vidjevši nekoliko stranica iz ovog stripa nadao sam se da je napokon u pitanju Zidrou za mene, no još jednom ćorak. U pitanju je vizualno najimpresivniji strip od svih šest (Oriol je ovdje nadmašio samog sebe) i to sa meni izuzetno zanimljivom temom. Zidrou ovdje govori o stvarnim ljudima, skupini katalonskih slikara na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, s naglaskom na najboljeg od njih, Vidala Balaguera. Na kraju imamo i kratak tekst o njemu, no problem je što tekst ispada bolji od samog stripa. Bilo je tu potencijala za jako dobru priču, no Zidrou u središte ovog kratkog djela stavlja twist koji nije ni originalan ni pretjerano zanimljiv i time upropaštava stvar. Da se razumijemo, nije ovo nikakva katastrofa od stripa, već su moja (previsoka?) očekivanja ostala neispunjena, a tema je baš po mom guštu pa je razočaranje tim veće. Moguće da je problem u tome što sam se nadao drugačijem pristupu, i vjerujem da će nekome strip biti odličan, no ja još uvijek čekam da me Zidrou pogodi.

6/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/01/2020 : 16:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Vidal Balaguer pripada grupici Katalonskih slikara sa prelaza iz 19. u 20.vek,i važi za najtalentovanijeg od njih - talenat koji nije iskoristio.Živi melanholičan i usamljenički život,za vratom su mu poverioci,a od skoro i policijski inspektor koji istražuje nestanak izvesne Mar Noguer,Vidalove muze,modela i ljubavnice koju je on zadnji video.
Mrtve prirode su nekakav umetnički krimić sa malom dozom nadrealnog.
Oriolu je ovo druga saradnja sa Zidrouom, nakon Medveđe kože (čiji nastavak se očekuje ovih dana),i slobodno mogu reći da je pokidao u ovom albumu.
Od priče sam očekivao više;kraj je za moj ukus malo nedorečen,mada se zaključci mogu izvesti na osnovu zadnjih stranica i teksta o Vidalu na kraju albuma,i verujem da će za nekoga baš ovakva završnica biti dodatni plus.
3.5/5
*od devet izdatih Zidorouovih albuma u Fibrinoj biblioteci,ne računajući Dvorsku ludu (koju još nisam pročitao),ovaj mi je najslabiji.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37324 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/01/2020 : 17:03:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Meni je Luda bila bolja od... zbuna ili brdasca. :D



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/01/2020 : 17:06:01  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
SPOILER ALERT

glede kraja,kao što rekoh,na osnovu zadnjih stranica i (jako dobrog) teksta na kraju možemo zaključiti baš ono što kaže Rikardov crvenokosi model - Vidal je ubio svoju nevernu ljubavnicu a potom zapalio negde ili se samoubio - i ovo je evidentno.Ali,što takođe spomenuh,nekako je Zidrou sve to izveo na način koji me nije dobar koliko sam očekivao.A možda na drugo čitanje promenim mišljenje,ko zna?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Zula
Average Member

738 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 07/01/2020 : 17:43:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto


*od devet izdatih Zidorouovih albuma u Fibrinoj biblioteci,ne računajući Dvorsku ludu (koju još nisam pročitao),ovaj mi je najslabiji.



Od devet izdatih Zidrouovih albuma u Fibrinoj biblioteci, ne računajući Lijepo putovanje (koje još nisam pročitao), ovaj mi je najbolji!

Anto, brzo na drugo čitanje. Ma, preskoči drugo, odmah na treće!
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1765 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 02/10/2020 : 20:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Jos jedan strip koji je mnogo kasnije dosao na listu za nabavku i samo zato sto sam zeleo posedovati sve od Zidrou-a. Upravo zavrsih citanje ovog albuma i prosto ne mogu da verujem sta zamalo da preskocim! Zidrou na visini zadatka. Jako, jako zanimljiva prica o ukletom slikaru koja mi je dala prostora da se dodatno informisem o istom. Oriol je sjajno nacrtao pricu. Na prvi pogled mi se crtez cinio neprivlacim ali cim sam poceo da citam uverio sam se u suprotno. Fantastican strip! Preporuka!

9/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

maddox031
Senior Member

Croatia
1941 Posts

Member since 23/09/2011

Posted - 28/10/2020 : 08:05:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit maddox031's Homepage  Send maddox031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by anto


*od devet izdatih Zidorouovih albuma u Fibrinoj biblioteci,ne računajući Dvorsku ludu (koju još nisam pročitao),ovaj mi je najslabiji.



Od devet izdatih Zidrouovih albuma u Fibrinoj biblioteci, ne računajući Lijepo putovanje (koje još nisam pročitao), ovaj mi je najbolji!

Anto, brzo na drugo čitanje. Ma, preskoči drugo, odmah na treće!




Potpisujem rečeno :)

Ostalo mi je jos Shi i Lijepo putovanje, i ovo mi je uz Lydie najdraze Zidrouvo djelo u Fibri.

Baš ta mističnost i ulazak u magijski realizam mi je dalo dodatni + cijeloj priči

There can be only one, me!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1583 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 03/11/2020 : 06:00:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by anto


*od devet izdatih Zidorouovih albuma u Fibrinoj biblioteci,ne računajući Dvorsku ludu (koju još nisam pročitao),ovaj mi je najslabiji.



Od devet izdatih Zidrouovih albuma u Fibrinoj biblioteci, ne računajući Lijepo putovanje (koje još nisam pročitao), ovaj mi je najbolji!


Od dev...pardon, sad već deset izdatih Zidrouovih albuma u Fibrinoj biblioteci, imam samo Lijepo putovanje i Dvorsku ludu (koje sam, uz to, još i pročitao )
Mislim da će mi Mrtve prirode biti naredni Zidrouov uradak koji ću da nabavim...

Samo, da se ogradim, kod nabavke ovih albuma, meni nije primarni faktor Zidrou.
Prvo što me je privuklo to su naslovi i izuzetno dopadljive (meni bar) naslovnice,
zatim u opisu radnje vidim da mi odgovara tematika, i na kraju, zavirom u ogledne stranice, utvrdim da mi se dopada crtež, što je, takoreći, najbitnije.
E, da, i to što su u pitanju kolorke na manjem broju strana=jeftinije jeste dosta bitan faktor u kombinaciji sa prethodno nabrojanim.
Nakon svega ovoga, svakako da je i Zidrou jedan od faktora, makar indirektno, jer je on sve to i osmislio, stripove sa raznovrsnom tematikom,
od kojih nam nešto odgovara, nešto ne.
Dakle, to znači da ne mora automatski sve od Zidroua da se ima i da nam se svidi (njegovi anti-fanovi bi rekli da ne mora ništa )
iako bih ja rekao, na osnovu ova dva pročitana albuma, da je on (vrlo) dobar autor, koji ima neke originalne ideje,
scenaristički lagano vodi radnju i uvlači čitaoca, samo što nema onog vau-efekta i njegove priče se ne svrstavaju u vrhunske
(i na osnovu komentara drugih čitalaca na forumu), završnica bude mlaka ili sa nejasnom poentom na kraju,
ali je meni solidna priča sa zanimljivom tematikom i odgovarajućom atmosferom, praćena odličnim crtežom,
sasvim dovoljan razlog za kolekciju (makar ova dva albuma do sada).

Kad pominjem crtež, čini mi se da je Oriol upravo dobar za ovakav strip kao što su Mrtve prirode,
dok mi u Medvjeđoj koži nije odgovarao za takvu tematiku.
Posvojenje me tematski ne privlači, Lidija isto, iako ima dobar crtež, zanimljivije deluje Odjel za poroke istog crtača, ali je on brzo rasprodat.
Kabare sam nameravao da uzmem letos kad sam išao za Beograd, najviše zbog Porcelovog crteža, koji je odličan i tamo i u Dvorskoj ludi,
ali se i ta kolorka rasproda baš 2-3 nedelje pre toga, kao za inat.
(Mada, igra u tome ulogu i smanjeni tiraž za taj i još neke albume, što sam tek sad primetio, nažalost kasno... )

Eto, kad već nabrajam, Shi me takođe ne privlači, iako ima lep crtež (a i Shaner je potvrdio da nije nešto );
ostaje još Emma G. Wildford koja deluje zanimljivo, ali mi nije prioritet, nadam se da se neće rasprodati dok uštedim za kupovinu...




Mek Koj nema alternativu

Edited by - Jozzinelli on 03/11/2020 06:04:22
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/11/2020 : 06:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Emma je najbolji Zidrou! Ako ne vjeruješ meni, pitaj Peyu.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 03/11/2020 : 07:50:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Oriolov crtež je predivan.
I sama ideja o biografiji fiktivnog slikara je više no intrigantna.
A i početak priče u predogledu stripa je jako obećavajuć.
Ovaj strip moram svakako nabaviti.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/11/2020 : 09:06:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Emma je najbolji Zidrou! Ako ne vjeruješ meni, pitaj Peyu.





Po mišljenju barem dvojice čitatelja s ovog foruma, ovo je zasad istina .

Inače Mrtve prirode sasvim OK strip.
Kao i uvijek Zidrou ima odlične crtače koji podižu ukupan utisak.
I kao kod većine Zidrouvih djela utisak mi je da se od ovoga mogao napraviti još bolji strip.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10112 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 03/11/2020 : 09:19:18  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Emma je najbolji Zidrou! Ako ne vjeruješ meni, pitaj Peyu.




Peya?
Jel to žena od Peya?
Ja ću ipak rađe pitat Peya a ne Peyu.
Ko zna jel mu žena čita stripove.

Ovo kako vi sjeverno od Sv. Roka deklinirate je za zatvor.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/11/2020 : 15:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Shaner

Emma je najbolji Zidrou! Ako ne vjeruješ meni, pitaj Peyu.




Peya?
Jel to žena od Peya?
Ja ću ipak rađe pitat Peya a ne Peyu.
Ko zna jel mu žena čita stripove.

Ovo kako vi sjeverno od Sv. Roka deklinirate je za zatvor.


Budi sretan da nisam napisao "Peyota".


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37324 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 03/11/2020 : 15:59:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Someone mentioned peyote? Cuj ti njih lwoode...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5124 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 15/12/2020 : 11:17:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Još jedan Zidrou koji pogađa u sridu!
Doživio sam ovaj strip kao neku odličnu, ali izgubljenu epizodu Zone sumraka u kojoj je bitan svaki detaljić i svaka sitnica.
Na kraju, sa tako malo dijaloga i teksta dobili smo mnogo, priču o kojoj se čitatelj zamisliti, priču koja će od čitatelja do čitatelja izazvati različiti doživljaj i shvačanje.
Vizualno, Oriolov crtež je za ovakvu priču savršen.
9,10,10,10.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 23/12/2020 : 23:02:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo, kada izguglaš autorovo ime prvo izađu scene iz stripa i sam strip. Do te mere je nepoznat da o njemu malo šta piše na netu. Da nema pogovora posumnjao bih da je taj čovek možda plod Zidrouove mašte.

Priča polako ide u očekivanom pravcu, i rešenju misterije. Tako da ovde i nema puno obrta. Sviđa mi se što priča odlazi i završava u 'magijskom', low fantasy smeru. Završnica sa Vidalom i Mar je baš efektna.
Ovaj strip u odnosu na prethodna dva Zidrouova koja sam čitao (Medvjeđa koža i Lijepo putovanje) nije gust radnjom i tekstom - crtež priča sam za sebe u delovima bez teksta i krupnim kadrovima. A naslikani stil sasvim lepo dočarava duh Barselone - enterijeri, parkovi... sve je, čak i kod mračnih scena, ipak snenih boja... Kao kod Prada.

Naravno realni scenario je da je Vidal presudio Mar a zatim i sebi (ili pobegao), ili nešto treće, ali ako ostavimo to po strani i fokusiramo se na radnju stripa (koji NE implicira taj realni scenario), nema ovde puno toga što bi zbunilo čitaoca. Strip ide svojim tokom do samog kraja.

Imamo i paralelnu radnju u ''sadašnjosti'' tj. tadašnjosti, sa ostarelim Joaquinom Mirom i Milom, ali ni ona ne donosi neke obrte. Zato se u odnosu na prethodna dva pročitana Zidrua ovaj ne može 'pohvaliti' navođenjem čitaoca na krivi trag i nekakvim velikim obrtima, no to nije ni bila poenta. Ovo je pre svega low fantasy posveta jednoj misterioznoj i zaboravljenoj ličnosti, osobi koja je, po Zidrouu (ali da li i u stvarnosti?), istinski volela, samotnjaku i duši stvorenoj za umetnost a ne za biznis, i kojoj su ta ista umetnost i ljubav.. zapravo umetnikovo prokletstvo došli glave.

Treći Zidrou, i treći koji nije razočarao, naprotiv. Tu mi je negde sa Medvjeđom kožom (slažem se da Oriolov onirični crtež ovde više priliči radnji), dok mi je Lijepo putovanje radnjom i scenariom bogat strip, ali ipak na ličnoj osnovi odbojan zbog iritantnih likova.


EDIT: Kako sam naivan. Lik je izmišljen.

Stvarno jedna od kreativnijih narativnih forica, koje se Zidrou vešto dosetio (osim ako nije pozajmio odnekud). Skoro u rangu onih stranica između poglavlja u Potezu / Tragu kredom - ko je čitao zna o čemu pričam.
Plusić više za Zidroua i Mrtve prirode, minus za moju visprenost. Mada bilo mi je sumnjivo kad sam video navodnu studijsku fotografiju Vidala.



Edited by - Jocko on 25/12/2020 02:26:12
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37324 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/12/2020 : 02:25:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

EDIT: Kako sam naivan. Lik je izmišljen.



Mission accomplished!


To su pravi znalci!



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/12/2020 : 08:45:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Šta je izmišljen? Ja sam do sada mislio da je stvaran.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000