forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SP 19 - Daytripper
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/04/2018 : 20:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


KOJI SU NAJVAŽNIJI DANI VAŠEG ŽIVOTA?

Upoznajte Brása de Olivu Domingosa. Kao čudo od djeteta svjetski poznatog brazilskog pisca, Brás provodi dane pišući nekrologe drugima, a noći sanjajući kako će postati poznati pisac – piše o svršetku tuđih života, dok njegov jedva da je počeo.

Ali onog dana kad život počne, hoće li uopće primijetiti? Počinje li s 21 godinom kad upozna djevojku svojih snova? Ili s 11 godina, u trenutku prvog poljupca? Možda poslije u životu, kad dobije sina? Ili prije, kad je možda pronašao svoj izričaj kao pisac. Svaki je dan u Brásovu životu kao stranica knjige. Svaki od njih otkriva ljude i stvari koji su ga učinili onim što jest: njegovi majka i otac, njegovo dijete i njegov najbolji prijatelj, njegova prva ljubav i ljubav njegova života. I kao i sve velike priče, svaki dan ima obrat koji neće moći predvidjeti...

U DAYTRIPPERU, dobitnici nagrade Eisner, braća Fábio Moon i Gabriel Bá, pričaju magičnu, tajanstvenu i emotivnu priču o životu samom – jezivo lirsko putovanje koje koristi tihe trenutke da postavi velika pitanja.

Kolorka Specijal 19 • Daytripper • 272 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Fabio Moon • Gabriel Ba • Crtež Fabio Moon • Gabriel Ba • Prijevod Josip Sršen • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.4.2018. • Cijena 230 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-19-daytripper/487/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15616 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/04/2018 : 20:09:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
👍

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 19/04/2018 : 20:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Ovo se obavezno konzumira
Go to Top of Page

jankela
New Member



207 Posts

Member since 09/04/2018

Posted - 19/04/2018 : 20:50:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jankela a Private Message  Reply with Quote
E ovaj strip vredi svaku paru!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/04/2018 : 21:26:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Djeluje intrigantno i vizualno vrlo privlačno!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11582 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 19/04/2018 : 21:29:07  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dobar odabir. Ovo nisam čitao ali burazi su mi poznati.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=1903726

Have mercy
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 19/04/2018 : 22:15:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Odličan strip! Čitao u skenovima. I Darkwood planira da ga objavi.

Podseća na Svagdanju borbu, samo sa brazilskim šmekom, egzotičnijim i melanholičnim crtežom, više nadrealizma i nešto više brutalnosti, te poglavljima koja su hronološki namerno pretumbana.

Strip koji slavi život podjednako koliko i smrt.

Nakon prvog i jedinog čitanja našao sam mu i neke mane, no dobro.



Edited by - Jocko on 19/04/2018 22:19:18
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/04/2018 : 07:15:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
Najbolji strip u poslednjih 5-6 godina.

Jack the Black.
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 20/04/2018 : 12:08:32  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
uzima se obavezno
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 20/04/2018 : 13:33:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Strip godine. Jedva čekam da stigne u moje krajeve...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/04/2018 : 14:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Strip godine. Jedva čekam da stigne u moje krajeve...


nećeš da sačekaš DW varijantu?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 20/04/2018 : 14:56:39  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Ajde da napokon kapne i jedan izvanserijski strip, ne "samo dobri"...:)

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 20/04/2018 : 18:21:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Red Marquis

Strip godine. Jedva čekam da stigne u moje krajeve...


nećeš da sačekaš DW varijantu?


Neću. Veći format, i sigurno besprekorno izdanje za strip koji mi mnogo znači. I izašao je već, za razliku od DW. Znam da su obećali za sajam...al bile su i neke druge stvari obećavane pa kasne li kasne (Korto druge dve knjige i Kingdom Come recimo)
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15616 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/04/2018 : 18:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Cast svakome, al Fibrinim izdanjina kapa dole.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 20/04/2018 : 18:46:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Cast svakome, al Fibrinim izdanjina kapa dole.



+1

sangue navajo
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 20/04/2018 : 19:27:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Combatrock

quote:
Originally posted by ivanl

Cast svakome, al Fibrinim izdanjina kapa dole.


+1


+1

Carpe diem
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 21/04/2018 : 09:41:38  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Dobar odabir. Ovo nisam čitao ali burazi su mi poznati.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=1903726



super hvala na linku

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/04/2018 : 13:50:45  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Deluju kao interesantni autori ova braca i po linku koji je okacio izivko i po opisu Daytrippera. Je l ce Darkvud sigurno da objavi ovo? Da preusmerim pare na neko drugo Fibrino izdanje ako ce vec izaci kod DW.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 21/04/2018 : 16:39:03  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Najavili su, kontam da hoće
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 21/04/2018 : 19:26:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Hoće, valjda za Sajam.


Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/05/2018 : 18:06:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Daytripper je još jedan u nizu slice of life stripova u Fibrinom izdanju, no iako je to žanr koji mi izrazito odgovara i riječ je o hvaljenom djelu, nakon čitanja istog nisam ostao u potpunosti zadovoljan. Koncept je zanimljiv – pregled najvažnijih dana u životu glavnog lika od kojih svaki završava njegovom smrću, no dok je takav kraj u prvom poglavlju bio iznenađujuć, vrlo brzo postaje dosadni gimmick u službi krajnje poruke stripa koja je negdje na tragu poznate uzrečice "carpe diem". I upravo to je moja glavna zamjerka ovom djelu. Umjesto da čitam priču o nečijem životu u kojoj onda pronalazim i prepoznajem komadiće sebe, imao sam osjećaj da autori koriste priču o Brásovom životu da bi mi objasnili kako ja trebam voditi svoj, kao nekakav self-help priručnik. Tom dojmu je uvelike doprinijeo pretjerano prisutan glas sveznajućeg pripovjedača koji sve objašnjava, te time uklanja svu suptilnost i dvosmislenost iz priče kojoj su nužno potrebni. To naravno ne znači da strip nije zanimljiv i (donekle) zabavan. Drugo i pogotovo osmo poglavlje su mi se prilično svidjeli, iako je i tu prisutna doza naivnosti. S druge strane, treće poglavlje je, primjerice, iskarikirano do krajnjih granica i u potpunosti neuvjerljivo.

Ono što pomaže priči je prilično razigran crtež i upečatljiv kolor. Zanimljivo je da je predgovor za Daytrippera pisao i crtao (predgovor je u obliku jedne strip-table, odlično rješenje koje se ne sjećam da sam prije vidio) Craig Thompson, upravo autor na čiji stil najviše podsjeća crtež braće Moon/Bá (btw, koja je fora s različitim prezimenima?!), doduše bez kod njega neizbježnog stiliziranog ukrašavanja. Kako nisam baš neki ljubitelj Thompsonovog vizualnog izričaja tako me ni ovdje, iako je nepobitno riječ o znalačkom uratku, crtež sam po sebi nije impresionirao, no kolor Davea Stuarta uspijeva podići ukupan dojam i čak doprinosi izazivanju emocije (najbolji primjer za to je peto poglavlje koje donosi detalj iz Brásovog djetinjstva).

Na kraju mi se ipak čini da bi svatko trebao pročitati Daytrippera pa donijeti vlastiti sud. Autori su u pogovoru naveli da je u stripu "sve napravljeno kako bi se pokušali reproducirati osjećaji". Kod mene baš i nisu uspjeli u tome, no siguran sam da će kod mnogih biti suprotno.

6/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 21/07/2018 : 14:35:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Braću znam prvenstveno kao crtače na serijalima Dark Horsa, Umbrella Aademy i Hellboy/BPRD pa mi je bilo posebno zanimljivo vidjeti kao su se snašli na ovom autorskom djelu. I zadovoljan san, strip je dovoljno zreo i ima glavu i rep ali me nije potpuno oduševio. Impresivniji mi je u dijelovima nego kao cjelina. Neke druge primjedbe su one iste kao i kod Shanera, repetitivnost scena ali i poruka, naracija koja umjesto da čitatelja zbliži s likom ga dodatno odvoji, itd...
Vidim da su oba autora potpisana ali većinom vodi riječ Moon, ako je sudeći po potpisima na krajevima poglavlja on je glavni crtč. Bá je radio naslovnice i poneki crtež, kadar ili stranicu unutar stripa. Volio bih znati više o njihovom procesu rada.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11582 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 21/07/2018 : 22:33:24  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Daytripper je još jedan u nizu slice of life stripova u Fibrinom izdanju, no iako je to žanr koji mi izrazito odgovara i riječ je o hvaljenom djelu, nakon čitanja istog nisam ostao u potpunosti zadovoljan. Koncept je zanimljiv – pregled najvažnijih dana u životu glavnog lika od kojih svaki završava njegovom smrću, no dok je takav kraj u prvom poglavlju bio iznenađujuć, vrlo brzo postaje dosadni gimmick u službi krajnje poruke stripa koja je negdje na tragu poznate uzrečice "carpe diem". I upravo to je moja glavna zamjerka ovom djelu. Umjesto da čitam priču o nečijem životu u kojoj onda pronalazim i prepoznajem komadiće sebe, imao sam osjećaj da autori koriste priču o Brásovom životu da bi mi objasnili kako ja trebam voditi svoj, kao nekakav self-help priručnik. Tom dojmu je uvelike doprinijeo pretjerano prisutan glas sveznajućeg pripovjedača koji sve objašnjava, te time uklanja svu suptilnost i dvosmislenost iz priče kojoj su nužno potrebni. To naravno ne znači da strip nije zanimljiv i (donekle) zabavan. Drugo i pogotovo osmo poglavlje su mi se prilično svidjeli, iako je i tu prisutna doza naivnosti. S druge strane, treće poglavlje je, primjerice, iskarikirano do krajnjih granica i u potpunosti neuvjerljivo.

Ono što pomaže priči je prilično razigran crtež i upečatljiv kolor. Zanimljivo je da je predgovor za Daytrippera pisao i crtao (predgovor je u obliku jedne strip-table, odlično rješenje koje se ne sjećam da sam prije vidio) Craig Thompson, upravo autor na čiji stil najviše podsjeća crtež braće Moon/Bá (btw, koja je fora s različitim prezimenima?!), doduše bez kod njega neizbježnog stiliziranog ukrašavanja. Kako nisam baš neki ljubitelj Thompsonovog vizualnog izričaja tako me ni ovdje, iako je nepobitno riječ o znalačkom uratku, crtež sam po sebi nije impresionirao, no kolor Davea Stuarta uspijeva podići ukupan dojam i čak doprinosi izazivanju emocije (najbolji primjer za to je peto poglavlje koje donosi detalj iz Brásovog djetinjstva).

Na kraju mi se ipak čini da bi svatko trebao pročitati Daytrippera pa donijeti vlastiti sud. Autori su u pogovoru naveli da je u stripu "sve napravljeno kako bi se pokušali reproducirati osjećaji". Kod mene baš i nisu uspjeli u tome, no siguran sam da će kod mnogih biti suprotno.

6/10




Odgovor na ovo i mnoga druga pitanja o burazima ovdje:

http://archiv.comicgate.de/interviews-in-english/qwe-do-not-matterq-interview-with-gabriel-ba-and-fabio-moon.html

Have mercy
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 28/11/2018 : 17:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Strip ima šmeka. Ne znam zašto se na više mesta kaže da je ovaj strip “brutalan”, ne znam odakle to dolazi, ja bih rekao upravo suprotno, na vrlo delikatan način priča o osetljivim temama, kao da pazi da čitaoca ne povredi previše, tako se život kroz neke bitne teme (raskid višegodišnje veze, na primer) promatra kroz ono što je potom usledilo, nema puno scena u kojima se priča o problemima koji su doveli do toga. Kao što se već elaboriralo više puta, ovo jeste priča o trenucima u životu koje pamtiš, i o životu koji pamtiš samo zato što je kolekcija upravo tih “malih” trenutaka. Crtežu lepo paše veći format, a kolor je predivan i često u formi pripovedanja (tonovi različitih tabli neretko govore i o raspoloženju pripovedača). Zamerio bih autorima koju trunku više patetike no što je to bilo prikladno na nekim mestima (pogotovo zadnje poglavlje), i neka naravoučenija koja nisu morala biti eksplicitna, ali dobro, šta sad.
Inače, umiranje na kraju svake priče sam ja inicijalno doživeo kao geg pre nego li poruku, i tek mi je poslednje poglavlje promenilo taj stav (više mi se sviđala ideja da to bude geg, ovako je poruka koju strip nosi doneke prenaglašena).
Sve u svemu, dobar strip i jeste za preporuku.

Edited by - Manny on 28/11/2018 18:22:34
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 27/01/2019 : 15:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Daytripper mi je upao u oko čim ga je Marcos najavio, a u previewu mi je izgledao kao top kandidat za Oskara.
Nakon čitanja, a pročitao sam ga u dvije sesije, i dalje sam mišljenja da se radi o odličnom stripu, ali nešto mu fali da bi bio sam vrh.
Morat ću ga pročitati još jednom da mu dam konačnu ocijenu.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/02/2019 : 20:05:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Isčekujući Izletnika,uzeh da pročitam Dejtripera:
slajs of lajf na brazilski način - kroz 10 poglavlja pratimo život Brasa de Olive Domingosa u raznim životnim dobima,u jako bitnim trenucima njegovog života,pri čemu se svaki završava njegovom smrću.Vremena su ispremeštana,a sva zajedno čine jednu slagalicu života.Slojevit strip koji je se definitivno može (i treba) čitati dosta puta (taman za mene :) ).
Predzadnje poglavlje nijesam ukapirao.
Crtež je predivan - Darkvudovo (oriđiđi američko izdanje) mu ništa nije oduzelo,a Fibrino uvećano je samo dodalo.

E sad,da li što je strip je žestoko nahvaljen (najbolji strip u zadnjih nekoliko godina,remek delo...),pa sam imao ogromna očekivanja,ili što sam malo operisan od romantike,koja je (barem mi se tako čini) jedan od preduslova za kompletno uživanje,ali nešto mi je zafalilo da me Dejstriper skroz "kvrcne".

Za sada 4.5/5,a videćemo za desetak dana da li će me Izletnik "kvrcnuti".

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 03/02/2019 20:05:21
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.15 seconds. Snitz Forums 2000