forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Balkanska fukara nemoze vise trpit demokraciju
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/06/2018 : 22:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Rang lista više pokazuje jačinu države nego pojedinca. Normalno da sve varira od slučaja do slučaja.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/06/2018 : 09:39:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

quote:
Originally posted by KRAS

Policu..bas me briga ko ce da pere uskorene svapske guzice...



Pa ne briga i mene, ali tko ce nama guzice prat ako svi odu van. Mozda neka mlada Rumunjka, mozda netko iz Sudana?



I jasno da BDP sam po sebi nije jedino mjerilo.

Na svu srecu u dezeli se nije jos sve pokralo i sjebalo do kraja, pa je zivot i dalje prijatan ako imas posao i krov nad glavom (ne bi to mijenjao za nijednu zapadnu drzavu, a ni za 20 x vecu placu, plus sto ne bi zivio u betonskoj dzungli ili zemlji bez sume i potoka sa kojih mozes piti).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 12/06/2018 : 09:49:13  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Još boji pokazatelj je koliki udio vlastitih proizvoda neke države u maloprodaji. Tu sem možda najbolje vidi ta razlika - ajde, prehrana drži svoj položaj u svim ex-Yu državama, ali tu je tzv "race to the bottom" sa cjenama i zarade su minimalne. Ako se ide na druga podrućja, vide se več neke razlike, Slovenija ima Gorenje, dosta velik udio kod farmaceuta i kemije a , nešto pokučstva, papirne industrije , itd... Jer danas se zarađuje na brendovima,koji naravno moraju imati bar minimalan kvalitet i normalnu cjenu. I tu je ta razlika zašto se recimo Austrija i Slovenija privredno ne mogu niti približno usporediti. Samo jedan primjer iz moje firme - mi radimo vilice za KTM motore i to komplet sa završnom mašinskom obradom i kontrolom kvalitete, austrijanci to samo pakiraju i stave u trgovinu. Mi to prodajemo za 47€, a u maloprodaji, kao rezevni dio takve vilice koštaju oko 500€. OK, kao komponenta novog motora je vjerojatno jeftinija, tu su troškovi razvoja i marketinga ali sve u svemu vide se što je prvi, a što je drugi red.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/06/2018 : 10:17:37  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ali ta razlika je uvik bila velika.
ka šta je bila unutar ex yu.
kad san prvi put bija u Slo tamo davne 1989.-te parilo mi je da san doša na drugi planet. a vjerovatno bi isto bilo na san otiša u npr Prištinu samo sa druge strane
Čak mislin da je danas ta ralika (hr i slo) puno manja nego je bila prije 15 godina kad san živija gori.
šta se tiče same hr nju drži samo turizam.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 12/06/2018 : 10:22:03  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
GGG
To zasto je proizvodnja sjebana u dezeli krivi ste u neku ruku vi slovenci..sjecam se krajem 80tih mi cefuri bili smo zadovljni gorenjkom cokoladom dok su se slovenska djeca kurcila milkom koju sz kupovali u austriji.pa tako ispade za sve ostalo.ko ne cijeni svoju cokoladu a voli tudje govno osudjen je da mu proizvodnja propadne..tek sad neki polako shvataju da je domace bolje pa makar bilo i slabije
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 12/06/2018 : 10:25:35  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
Razlika je sada manja zato sto je hr clanica EU i ostale balkanske prcije bi morale postopoto uci u EU ako zele sebi dobro...svako moze pogledati npr rumunjsku.u zadnjih 10godina ta je zemlja nevjerovatno napredovala.a to je posljedica clanstva EU
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 12/06/2018 : 10:42:41  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Ne bi baš Rumunjsku tako hvalio - da je tamo sve super, ne bi stotine kombija dnevno odlazilo za Italiju i Španjolsku.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 12/06/2018 : 10:57:22  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
https://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_by_country.jsp

Ako pričamo o pojedincima, ne gleda se bdp već ovo. Osim ako ti u životu nije bitan jedino i isključivo novac.

Kao što vidimo, Austrija je u top 5 država Svijeta po kvaliteti života, mrvicu slabija od Švicarske i mrvicu bolja od Njemačke (praktički u egalu su te 3). Slovenija također stoji dosta dobro. Hrvatska pak zaostaje 10 mjesta za Slovenijom, ali nije ni njen plasman tragičan: postoje samo 23 zemlje u kojima je život bolji nego u Hrvatskoj i rang quality of life indexa za Hrvatsku je "Very High". Iza Hrvatske (i to osjetno) su npr. Južna Koreja, Poljska i Italija, a Hrvatska je tu negdje sa Irskom i Belgijom. Ostatak exYu republika za Hrvatskom zaostaje dosta više nego što ona zaostaje za Slovenijom.

Što se tiče gradova, Ljubljana je 68. najkvalitetniji grad za živjeti u Svijetu. Zagreb je također u top 100, ispred npr. Antwerpa, Brussela, Madrida, Seoula, Varšave, Dublina, Barcelone, Pariza, Londona, Rima, Torina, Milana, Lisabona, Porta, Atene, New Yorka, Philadelphije, Miamija...

Novi Sad je 138., a Beograd 167. Sarajevo 174., Skopje, 186.

https://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_current.jsp

Edited by - vukozec on 12/06/2018 11:25:01
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/06/2018 : 11:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ljubljana je bila i zelena prestonica Europe 2016. Lijepo nam je ovdje, tko bi to mijenjao, i za sto.
http://hotspots.net.hr/2016/11/ljubljana-zelena-prijestolnica-europe-2016/





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 12/06/2018 : 11:30:54  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
Za mene je jedini validan parametar o kvaliteti zivota u nekom gradu broj crnaca arapa i turaka koji zive u gradu..sto ih je manje to je grad bolji i sigurniji..a najbolje je tamo di ih uopce nema..recimo u ljubljani
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/06/2018 : 11:33:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Najfriskije sam zadnje bio u Singapoureu,(a cesto sam tamo),
Kazu da je ocekivani ljudski vijek tamo najduzi. Najbogatiji su trenutno i po bruto dohotku stanovnika. Ali ja im ne bi tamo zivio nizasta. Pljuni zvaku na plocnik i platit ces 500 dolara. Ne smijes ovo, ne smijes ono. Za dzoint mos "fasovat" death penalty. Casa lose pive je 20 dolara... stan mos kupit ali nije u tvom privatnom vlasnistvu.
Ljudi moji nebi Split dao za 50 takvih.
Inace sam cesto u Sloveniji i nije to tako razlicito od Hrvatske. Skoro pa i isto. Bio sam prije par dana u Ljubljani na Scorpionse i stvarno mi se svida taj grad. I inace su ljudi srdacni i okej, rijec da bi rekao protiv slovenaca. Drzmo se mi svojih republika, vani je golo govno. Ko misli da vani rastu euri na stablu i da ce te objerucke primiti grdno se vara...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/06/2018 : 11:50:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KRAS

Za mene je jedini validan parametar o kvaliteti zivota u nekom gradu broj crnaca arapa i turaka koji zive u gradu..sto ih je manje to je grad bolji i sigurniji..a najbolje je tamo di ih uopce nema..recimo u ljubljani


Ovo je nazalost susta istina.
Za turke i ne bas, oni su "svoj dir", ali asimilirani i pristojni gradani u tudini, usporedivsi ih sa crncima i arapima. Ovi potonji ne priznaju nista i nikoga i guraju samo svoje "vrijednosti", koje su sve samo ne vrijednosti. Ne postuju domacina i zemkju u kojoj su 2%...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 12/06/2018 : 11:56:39  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Sarajevo je super grad ako si meraklija flegman te ako te ne tangira tudja muka

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 12/06/2018 : 11:58:19  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by KRAS

Za mene je jedini validan parametar o kvaliteti zivota u nekom gradu broj crnaca arapa i turaka koji zive u gradu..sto ih je manje to je grad bolji i sigurniji..a najbolje je tamo di ih uopce nema..recimo u ljubljani


Ovo je nazalost susta istina.
Za turke i ne bas, oni su "svoj dir", ali asimilirani i pristojni gradani u tudini, usporedivsi ih sa crncima i arapima. Ovi potonji ne priznaju nista i nikoga i guraju samo svoje "vrijednosti", koje su sve samo ne vrijednosti. Ne postuju domacina i zemkju u kojoj su 2%...



Arapi...glasači za serijat a pobjegulje na zapad...gdje žele ono od čega su i pobjegli...anarhija

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 12/06/2018 : 12:01:11  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
Turci su uglavnom ok ljudi..ali svejedno.nemogu zamislit u svom gradu neznam recimo dve debeloguze turkinje kako setaju gradom sa coporom djece i pri tom se deru..hakan ćurćulum yok!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 12/06/2018 : 12:05:04  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Kao što vidimo, Austrija je u top 5 država Svijeta po kvaliteti života, mrvicu slabija od Švicarske


Koliko li je velika ta mrvica, s obzirom da masovno bježe u Švicu jer tamo jedva preživljavaju?!
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 12/06/2018 : 12:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Najfriskije sam zadnje bio u Singapoureu,(a cesto sam tamo),
Kazu da je ocekivani ljudski vijek tamo najduzi. Najbogatiji su trenutno i po bruto dohotku stanovnika. Ali ja im ne bi tamo zivio nizasta. Pljuni zvaku na plocnik i platit ces 500 dolara. Ne smijes ovo, ne smijes ono. Za dzoint mos "fasovat" death penalty. Casa lose pive je 20 dolara... stan mos kupit ali nije u tvom privatnom vlasnistvu.
Ljudi moji nebi Split dao za 50 takvih.
Inace sam cesto u Sloveniji i nije to tako razlicito od Hrvatske. Skoro pa i isto. Bio sam prije par dana u Ljubljani na Scorpionse i stvarno mi se svida taj grad. I inace su ljudi srdacni i okej, rijec da bi rekao protiv slovenaca. Drzmo se mi svojih republika, vani je golo govno. Ko misli da vani rastu euri na stablu i da ce te objerucke primiti grdno se vara...



Pola slovenije ljetuje na hrvatskoj obali.dakle pola stanovnistva.i nevjerovatno je sa kakvim zarom brane hrvatsku pred ovima sto kobajagi ljetuju u grckoj egiptu il nekoj drugoj tunguziji..i zaista je tako.hrvatska obala zamene je najlepsa na svetu i nemogu sebe zamislit da odem na more negdje u p.m.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/06/2018 : 12:07:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KRAS

Turci su uglavnom ok ljudi..ali svejedno.nemogu zamislit u svom gradu neznam recimo dve debeloguze turkinje kako setaju gradom sa coporom djece i pri tom se deru..hakan ćurćulum yok!


Sto jest, jest. Ne bi ni ja u Splitu.
Supruga mi cijeli zivot puni glavu, da smi svi isti i da je ljude natjerala nevolja na izgnanstvo i emigraciju i tako to...takve kozmopolitske, slobodarske ideje, hvale vrijedne za cuti. Pa se jednom dok smo setali Barcelonom i upali u "araoski" kvart, ziva "usrala" of straha...pa poslije, kako ovo, kako je to moguce, zasto su takvi...eto takvi su, jednostavno. Ne prihvacaju domacina, i bole ih duoe...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 12/06/2018 : 12:10:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Najfriskije sam zadnje bio u Singapoureu,(a cesto sam tamo),
Kazu da je ocekivani ljudski vijek tamo najduzi. Najbogatiji su trenutno i po bruto dohotku stanovnika. Ali ja im ne bi tamo zivio nizasta. Pljuni zvaku na plocnik i platit ces 500 dolara. Ne smijes ovo, ne smijes ono. Za dzoint mos "fasovat" death penalty. Casa lose pive je 20 dolara... stan mos kupit ali nije u tvom privatnom vlasnistvu.
Ljudi moji nebi Split dao za 50 takvih.
Inace sam cesto u Sloveniji i nije to tako razlicito od Hrvatske. Skoro pa i isto. Bio sam prije par dana u Ljubljani na Scorpionse i stvarno mi se svida taj grad. I inace su ljudi srdacni i okej, rijec da bi rekao protiv slovenaca. Drzmo se mi svojih republika, vani je golo govno. Ko misli da vani rastu euri na stablu i da ce te objerucke primiti grdno se vara...



Priča meni frend, singapurski Kinez, da je Singapur super, ako imaš novaca. Za radničku klasu je govno, jer sve preskupo i jedino što možeš je životarit od plaće do plaće. On došao radit u Njemačku jer u Europi, za razliku od Singapura, s plaćom kuhara možeš živjet ko čovjek. Priča i da je Singapur, kao i Kina, ultrarasistički prema domicilnom stanovništvu. Ako si bijelac i dođeš tamo radit šta bilo, odma si ekspert. S druge strane, Singapurac s 20+ godina iskustva na istoj poziciji na koju si ti kao bijelac došao je niko i ništa, radnik koji radi šta mu se kaže. Došlo mi da navratim do Singapura, čisto radi promjene ambijenta

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/06/2018 : 12:16:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Skupo, skupo do bola preskupo... skuplje cak i od Norveske gdje je pivo 100 kuna. Ovdje je 120. Recimo za primjer...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 12/06/2018 : 12:20:46  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Ivanl, daj pojasni ovo sa stanom u Singapuru. Kao možeš kupiti stan, ali ne može biti u tvome privatnom vlasništvu? ;)

Edited by - nagor on 12/06/2018 12:21:09
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 12/06/2018 : 12:31:08  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Ivanl, daj pojasni ovo sa stanom u Singapuru. Kao možeš kupiti stan, ali ne može biti u tvome privatnom vlasništvu? ;)



ne znam kako je u Singapuru, možda je slično kao na Kubi što se tiče u vezi sa vlasnošču...na Kubi je tako, da ti možeš kupiti Stan,Kuču,...ali kada ga budeš prodavao, država (znači Kuba) ima pravo, da su oni prvi kupac.
To znači, da ti tamo n emožeš zarađivati sa nepremičninama. Kupio si kuču jeftino za npr 10.000 eura, ne možeš je sada prodati nekome Englezu za 50.000 eura, nego češ je morati prodati nazad Kubi za npr 3000 eura, pa ti sad izračunaj koliko ti se to isplati....

Možda ima nešto slično i u Singapuru?
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/06/2018 : 12:32:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Ivanl, daj pojasni ovo sa stanom u Singapuru. Kao možeš kupiti stan, ali ne može biti u tvome privatnom vlasništvu? ;)


Zbaci da si dobrodosao sa svojim kapitalom. Ali rijec je o masu novca posto tamo parkirno mjesto kosta 100 000 $. I tako, mozes kupiti sto god hoces,pod uvjetim da mozes, ali nakon nekog vremena to ostaje drzavi. Ti kao stranac ne mozes to prenositi na rodbinu, nasljednike... ne znam tocno koliko je to vremena u pitanju, jer me nije bas zanimalo...to smo culi dolje,(ili gore), iz prve ruke u prici sa ljudima.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/06/2018 : 12:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by nagor

Ivanl, daj pojasni ovo sa stanom u Singapuru. Kao možeš kupiti stan, ali ne može biti u tvome privatnom vlasništvu? ;)



ne znam kako je u Singapuru, možda je slično kao na Kubi što se tiče u vezi sa vlasnošču...na Kubi je tako, da ti možeš kupiti Stan,Kuču,...ali kada ga budeš prodavao, država (znači Kuba) ima pravo, da su oni prvi kupac.
To znači, da ti tamo n emožeš zarađivati sa nepremičninama. Kupio si kuču jeftino za npr 10.000 eura, ne možeš je sada prodati nekome Englezu za 50.000 eura, nego češ je morati prodati nazad Kubi za npr 3000 eura, pa ti sad izračunaj koliko ti se to isplati....

Možda ima nešto slično i u Singapuru?


Tocno za Kubu. To su pametno uradili. A ne da stranci sve prigrabe... Kuba mi je ostala u lijepom sjecanju. Jedna od zemalja koje se rado sjetim. Prekrasna zemlja sa dragim ljudima.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 12/06/2018 : 12:55:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by vukozec

Kao što vidimo, Austrija je u top 5 država Svijeta po kvaliteti života, mrvicu slabija od Švicarske


Koliko li je velika ta mrvica, s obzirom da masovno bježe u Švicu jer tamo jedva preživljavaju?!



Ne znam je li tome stvarno tako (to da Austrijanci masovno bježe u Švicarsku), ali uzet ću da vi što svjedočite iz prve ruke točno svjedočite, pa ću onda pretpostaviti da je razlog tome što su plaće u Švicarskoj veće, a zemlja Austrijancima jezično, geografski, mentalitentno i povijesno vrlo bliska.

I da sad provjerimo tu moju pretpostavku...tako je, švicarski Purchasing Power Index je osjetno veći od Austrijskog. Dakle, bježe oni kojima su materijalna primanja glavni kriterij. A takvih fala bogu nigdje ne fali.

Edited by - vukozec on 12/06/2018 12:56:33
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000