forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Asteriks - Čarobna knjiga
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 27/11/2020 : 22:35:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo, a meni je Cezarov poklon malo manje dobar od Vrača i Korzike. Što opet ne znači da nije izvrstan.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 28/11/2020 : 22:14:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Gošini&Uderco:Asteriks,knjiga 8,epizode 22-24 (Čarobna knjiga)

U ovoj knjizi su mi manje poznate priče;Veliku plovidbu mislim da sam pročitao samo jednom,Belgijance dva,mooožda tri puta,a Preduzeće, verovali ili ne,nijednom!!
I nekako mi je 8. integral bolje čučn'o nego prethodna dva.

Velika plovidba mi je nešto "slabiji" Asteriks (ako smem da se tako izrazim),te tu ide 4/5,ali zato mi je Obeliksovo preduzeće prijatno iznenađenje (mislio sam da ova epizoda slovi za jednu od slabijih Gošinijivih (a nemam blage veze otkud mi to)),i ima sjajnu ideju.Za nju 5/5
Asteriks među Belgijancima je standardno odlična,a moram pohvaliti čika Đorđeve adaptacije,kao što je lalinski govor Belgijanaca i prepev pesme koja prati finalni okršaj 5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 31/12/2020 00:25:48
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 28/11/2020 : 23:09:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo, a meni je taj 8. tom najslabije od Goscinnyevog Asterixa, što opet ne znači da nije vrlo dobar.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 14/12/2020 : 15:57:50  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nisam znao da je i Supermen bio žrtva dvojice neustrašivih Gala:


Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 15/12/2020 : 12:33:53  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Nisam znao da je i Supermen bio žrtva dvojice neustrašivih Gala:









-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 31/12/2020 : 00:24:52  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Uderco:Asteriks,knjiga 9,epizode 25-27 (Čarobna knjiga)

Sa epizodama ovog integrala,Uderco postaje uan men šou na Asterisku;inače,ako se vratim u prošlost,dve priče ove knjige nisam nikada pročitao kompletne (koliko se sećam),a Asteriksa i sina,koji mi je prvi nabavljeni HC ovog serijala,sam provukao kroz ruke x puta.Moram napomenuti da mi je Asteriksova odiseja stara želja da je uopšte pročitam,jer iz nekog razloga,nikada je nisam imao u rukama,a čitao sam tek neke fragmente u onim kolornim listovima Stripoteke,i strašno mi se dopalo to šta sam mogao videti.

Podeljeno selo - evidentna je promena scenariste i još očiglednije je da se Uderco ovde učio scenarističkom zanatu.Kao da je imao ideje za 30 i par stranica,a onda je krenuo sa nekim poluglupavim rešenjima kako bi ispunio kvotu tabli.Pa ipak sve to i nije ispalo tako loše,pa za ovu priču neka tanka_poput_martovskog_leda 4/5

Asteriksova odiseja - imao sam dobar njuh da će mi lepo sesti ova priča (mada sam to naslutio iz onih delova koje sam pročitao);Uderco je ovde već kompletan autor,i to kvalitetno kompletan. 5/5

Asteriks i sin - hmmm...ova epizoda mi nikad nije bila nešto specijalno;pročitao sam je dosta puta jer sam je posedovao u lux varijanti pre ostalih albuma.Ali sad mi je baš dobro čučnula,i zaista sam uživao u njoj. potanka 5/5

*jel neko primetio da su naslovnice malo čudnjikave,pogotovu treća?? Nekako je zrnasta, preveliki su pikseli,ne znam kako da se stručno izrazim.

Feri&Konrad:Asteriks #38 - Vercingetoriksova kći (Čarobna knjiga)

Uf.Nakon ove epizode,a i kad se malo osvrnem na ranije radove Ferija i Konrada,mogu samo da žalim što serijal nije prekinut na Obeliksovoj galiji.

Veercingetoriksova kći je kao i prethodni albumi ovog dvojca (izuzev Cezarovog papirusa,sa kojom sam zadovoljan) uglavno sterillan i nikako da pogodi taj duh serijala.
Mislim,nije to ni loše,ali jednostavno,nije to to.I ne vidim smisao da se dalje prolongira rad na Asteriksu,ako ovi autori ili bilo koji drugi,ne mogu da urade nešto bolje od onoga što su uradili na Svitku.
Takođe,rekao sam svojevremeno da Konrad radi dobar posao.Ne mogu danas da se složim sa tom mojom izjavom - nije Didije ni do kolena veliko Albertu;sad to jasno uviđam.

3.5/5

Ako bih rangirao F&D Asterikse,bilo bi to: Cezarov svitak > Asteriks na trci kroz Italiju >Pikti=Verc.kći (njih dve su mi jednake)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Svirepi Macak
Starting Member



Croatia
70 Posts

Member since 30/01/2021

Posted - 30/01/2021 : 21:43:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Svirepi Macak a Private Message  Reply with Quote
Nevjerovatno dobar posao su napravili ovim izdanjima.
Ali mislim da stajem na desetom.
Nisam nikada ni probao nakon Asterix kod Belgijanaca, tako da ako i kompletiram sve, ne vidim kako bi me brojevi 11 i 12 privukli.

"Kada sam gladan, onda sam zao."
Garfield
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 30/01/2021 : 22:17:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Je, jebeno dobro izdanje, nadam se da će bit isti recept s Luckyjem. Ali, šta kaže Nesvrstani, fali malo taj AZ prijevod. To je skala više ipak.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 09/02/2021 : 20:48:43  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Ajmo sada TALIČNOG odradit kako zaslužuje!

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 22/02/2021 : 23:45:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Asteriks integral 7 (19-21)

1) Vrač pogađač (P: 9, S: 9, C: 10, N: 8)

Iako su u borbama neustrašivi, Gali ipak imaju jednu slabost: strah od toga da će im "nebo pasti na glavu". Stoga se tijekom jedne snažne oluje okupljaju u Drmatoriksovoj kolibi a ubrzo im se na vratima pojavljuje lukavi lutalica Mutljaviks koji koristi njihovu lakovjernost i predstavlja se kao vrač pogađač. Banalnim predviđanjima da će se nakon oluje ponovno pojaviti sunce i da će u grupi ubrzo doći do tuče, uspijeva zaraditi povjerenje gotovo cijelog sela. Zapravo, osim druida Aspiriniksa koji trenutno nije u selu, ne vjeruje mu samo Asteriks. Međutim, njegovi pokušaji uvjeravanja sumještana da je riječ o običnom šarlatanu ne prolaze i Mutljaviks neko vrijeme živi u blizini sela te uživa u hrani i piću koju mu Gali donose kako bi im "pročitao" sudbinu. Ipak, i Mutljaviksu sreća okreće leđa kada ga za vrijeme jedne ophodnje, vjerujući da je Gal, uhvati patrola iz rimskog logora. Tamo, pak, ne može dokazati da nije vrač pogađač pa je, da si spasi kožu, prisiljen "predviđati" dobru budućnost centurionu i igrati na povjerenje Gala poslavši im upozorenje da će se, zbog prokletstva bogova, u njihovom selu uskoro pojaviti smrdljiv zrak iz pakla. Uvjereni da su mu predviđanja točna, svi mještani bježe na obližnji otok i ostavljaju selo nebranjenim. Rimljani su već poslali glasnike ka Cezaru da jave kako su konačno uspjeli ali Asteriks se ne predaje...

Odlična epizoda, vjerojatno u top 5 od ovih iz 7 dosad pročitanih integrala. Taj lik vrača pogađača i njegovo "hodanje po žici" odnosno neka "lose-lose" situacija dok je u rimskom logoru su odlično prikazani a i scenarij ide dobrim tijekom. Za vrijeme straha mudri Aspiriniks nije tu ali onda se vrati kad Rimljani uđu u logor te im "pošalje" predviđeni smrdljivi zrak. Zabavno!

2) Asteriks na Korzici (P: 8, S: 7, C: 10, N:7)

Gali na neobičan način slave godišnjicu pobjede nad Rimljanima u bitki kod Gergovije. Naime, tada u goste pozovu sve one iz udaljenih krajeva koji su im tom prilikom pomagali te se svi zajedno, ojačani učinkom čarobnog napitka, kreću "iskaliti" na vojsku iz obližnjih rimskih logora. Rimljani su navikli na to pa, pod izlikom izvođenja vojnih vježbi, logore ostavljaju praznima. Ipak, ovaj put to neće uspjeti vojnicima iz logora Babaoruma jer im na vrata "pokuca" izaslanik korzikanskog pretora Parazitusa koji im na čuvanje predaje Ojveselaveseliksa, jednog od vođa pobune na tom otoku. Naravno, Gali sa svojim prijateljima uživaju tijekom šaketanja u Babaorumu a priča oslobođenog Ojveselaveseliksa navede Asteriksa i Obeliksa da s njim pođu na Korziku i njegovom ponosnom narodu pokušaju pomoći u borbi protiv Rimljana.

Fokus epizode je na Korzikancima, smiješnim detaljima iz njihovog specifičnog karaktera (lijenost kao osobina i međusobni odnosi), ima dosta dobrih dijelova ali prva i treća epizoda su mi bolje.

3) Cezarov poklon (P: 9, S: 8, C: 10, N: 7)

Nakon što navrše 20 godina u službi, rimski vojnici dobivaju "časni otpust" odnosno Carstvo im u različitim krajevima daje u vlasništvo "komad zemlje" kao podlogu za miran nastavak života. Međutim, noć prije svečanosti veteran Ispičuturijus završi u zatvoru zbog vrijeđanja Cezara. Ipak, Gaj Julije Cezar ne namjerava ga kazniti u pravom smislu te riječi već mu za "poklon" daje jedno galsko selo okruženo rimskim logorima u Armorici. Naravno, radi se o onome koje je već godinama noćna mora Rimljana. Ispičuturijus nije svjestan da nikako ne može ostvariti pravo na uživanje te zemlje ali to mu ubrzo i prestaje biti važno jer je na putu ka lokaciji zemlju za nekoliko litara vina prodao lokalnom krčmaru Lozoviksu. Ni Lozoviks ne zna što je ovom razmjenom dobio ali, u suglasnosti sa suprugom Anginom, prodaje svoju krčmu i odlučuje to otkriti. Za nekoliko dana dolazi pred Drmatoriksa proglašavajući se vlasnikom sela. Iako isprva ismijan, nakon sagledavanja situacije Lozoviks postaje svjestan bezvrijednosti poklona ali ostaje u selu i otvara krčmu. Međutim, odnosi supruga starješine i nesuđenog vlasnika zemlje "zakuhaju" atmosferu na proslavi otvaranja krčme i poslije velike tuče selo se nalazi na početku svojevrsne izborne kampanje. Situacija u selu zabrinjava Asteriksa jer je svjestan kako je popustio nadzor nad aktivnostima u rimskim logorima a tamo ne miruju...

Dvije ljubomorne žene, "osluškivanje pulsa javnosti", pokušaji pridobivanja glasača različitim načinima, dobre fore...

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 26/02/2021 18:55:44
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 26/02/2021 : 18:53:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Asteriks integral 8 (22-24)

1) Velika plovidba (P: 9, S: 9, C: 10, N: 9)

Kako su nosači starješine Drmatoriksa u svom želucu osjetili (ne)kvalitetu Somoviksove ribe, a određene količine iste su prijeko potrebne druidu Aspiriniksu za pravljenje novih doza čarobnog napitka, Asteriks i Obeliks posuđuju Klecoviksov ribarski brod i kreću u ribolov. Međutim, vremenske neprilike i "slaba komunikacija" među našim junacima dovedu ih u težak položaj te se nakon nekoliko (tje)dana iskrcaju na nepoznatom području. Ipak, i dalje su uvjereni kako su blizu Galije iako se sve oko njih čini čudnim: u šumama nema divljih svinja već čudnih velikih ptica koje se kreću po tlu te ljudi drukčije boje kože, za koje vjeruju da su određena vrsta Rimljana ili, barem, njihovih saveznika.

Epizoda je prava posveta otkriću Amerike, tog Novog svijeta. Sjajno su obrađena razmišljanja tvrdokornih Gala i skupine slobodoumnih Nordijaca. Iako i Asteriks spominje izraz "novi svijet", on i Obeliks su uvjereni da su i dalje negdje u blizini Armorike pa stoga na početku misle da su Indijanci Rimljani, pa ako ne Rimljani onda neki njihovi saveznici ili plaćenici (Krećani, Iberijci ili Grci), a poglavicu, usprkos dobrim odnosima, zovu centurionom.
S druge strane, Nordijci su "zanesenjaci", vjeruju da ima svijeta i kad se malo dalje otplovi a Asteriks i Obeliks su im dokaz za to iako "nisu nešto egzotični".
Posvete Americi su vidljive u nekoliko detalja ali svakako su najprepoznatljiviji purani kao tradicionalno jelo na njihov Dan zahvalnosti i scena kad Asteriks s bakljom stoji u pozi Kipa slobode.

2) Obeliksovo poduzeće (P: 9, S: 10, C: 10, N: 9)

Nakon što Obeliks sam porazi nove, samouvjerene, trupe iz rimskog logora Babaorum, Cezaru je "prekipjelo" i od savjetnika traži prijedloge. Dok se svi savjetnici vrte oko vojne taktike mladi Kajus Menadžerijus smatra da rješenje nije u pokušajima novih ofenziva već, naprotiv, pronalasku načina da Galima bitke padnu u drugi plan, da ih se "okupira" drugim poslovima kako bi i oni postali potkoženi kao Cezarovi savjetnici. Cezar se slaže i daje Menadžerijusu na raspolaganje ogromne svote novca. Došavši u Babaorum ambiciozni mladić počinje djelovati na način da od Obeliksa iz dana u dan traži što više izrađenih stećaka. Kako je sam u nemogućnosti zadovoljiti "potrebe tržišta" Obeliks unajmljuje ljude koji će mu donositi veprove na pladanj a uskoro skuplja i nešto radne snage te osnuje vlastito poduzeće. Uvidjevši da pola sela zarađuje izradom stećaka a pola tako što im nabavlja dovoljne količine veprova za hranu, Asteriks, Aspiriniks i Drmatoriks se zabrinu.

Baš me nasmijala ova epizoda, kapitalizam u antičko doba, odnos ponuda-potražnja, kontraproduktivan učinak nagomilane proizvodnje proizvoda koji je nepotrošan, Obeliks i Cezar koji ništa ne razumiju, pa niske cijene uvezene robe, prosvjedi domaćih proizvođača... I ova ide u top 5 epizoda, koju gura izvan ne znam. Sve je to u 5 deka.

3) Asteriks među Belgijancima (P: 6, S: 6, C: 9, N: 10)

Asteriks i Obeliks se začude kada u šumi vide raspjevane rimske legionare. Uhvativši jednoga od njih saznaju da je razlog njihovoj sreći činjenica da su iz Belgije premješteni u Galiju budući da su, kako je Cezar rekao, Belgijanci najhrabriji narod u Galiji. Starješina Drmatoriks se razljuti kada to čuje te predloži seoskom vijeću odlazak među Belgijance kako bi vidjeli što je to u njima posebno da je raspoređivanje u Galiju toliko olakšanje Rimljanima. Kad njegov prijedlog ne naiđe na podršku, odluči sam poći u Belgiju. Ipak, na Aspiriniksov prijedlog, zaprate ga Asteriks i Obeliks. U Belgiji nailaze na Slabovariksove trupe, krupne i snažne seljake, te započnu zanimljivo takmičenje: tko će bolje potući neprijatelje iz logora koji im se nađu na putu.

Meni je ovo jedna od najgorih epizoda, čak i crtežu ocjena manje jer nije bilo toliko detalja gdje je trebalo crtati neke zanimljive trenutke i gdje slika govori više od 1000 riječi. I, da, kako anto reče, pohvala prevoditelju za adaptacije.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 26/02/2021 18:54:50
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/02/2021 : 19:36:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
I meni su ti Belgijanci među manje dobrim albumima od legendardnog dua.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 26/02/2021 : 20:13:49  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Meni je Velika plovidba omiljena epizoda ubedljivo, a epizodu sa Belgijancima je teže razumeti, pošto se radi o insajderskom zajebavanju između Francuza i njih. Ali jeste lošija epizoda.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 26/02/2021 20:14:23
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/02/2021 : 22:11:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ja imam neki uvrnut ukus kod Asteriksa - Vrač pogađač i Veliko putovanje mi nisu među omiljenijima,ali Belgijanci jesu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 26/02/2021 : 22:46:34  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

ja imam neki uvrnut ukus



Slažem se.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 02/03/2021 : 09:22:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Imam neke epizode izvora i bookglobea, osobno mi i pasu ta sc izdanja kao što generalno preferiram hrvatski, ali imam dosta rupa među epizodama koje mi je teško zatvoriti pa sam odlučio za izdanje Čarobne knjige i nabavio prve dvije epizode. Odlično izdanje, a za neka imena sam se naučio još iz juge, gdje mi hrvatske inačice nisu sjeli ( stvar navike). Baš sam uživao u prvoj epizodi ( koju nisam nikad ni čitao) i s vremenom ću polako skupiti cijeli serijal.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 12/06/2021 : 14:30:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Asteriks integral 9 (25-27)

Ovo sam pročitao prije nešto više od 2 mjeseca, ali nikako ostaviti ocjene i komentare (inače su tu za osobnu upotrebu, ali svakako podložne kritikama, kada pročitam serijal i nekad budem birao "best of" za zabaviti se), pa sam maloprije uzeo 10-ak minuta da si osvježim pamćenje.

Podeljeno selo (P: 7, S: 7, C: 9, N: 7) - Uderzov debi, priča o dvojici starješina istog, inače galskog, sela. Selo je podijeljeno i zemljopisno zbog dubokog jarka, ali, puno važnije, i oko toga kojeg egoista mještani žele za lidera. Jedan je Socrealiks, starješina lijeve, a drugi Konzervatiks, starješina desne strane sela. Što bi rekli u narodu "isto govno, samo drugo pakovanje". Socrealiks ima sina Zeleniksa, Konzervatiks kćerku Krinolinu. Međusobno se vole i spona su koja može ujediniti selo. No, Konzervatiks uz sebe ima i pokvarenog suradnika Rugobiksa, koji mu, u zamjenu za Krinolininu ruku, obećava pomoć Rimljana. Nečuveno za Gale, ali vlast je slast. No, riboliki Rugobiks ima mnogo ambicioznije planove. Ipak, alarm za uzbunu je upaljen jer je Krinolina očeve namjere prenijela Zeleniksu koji je pomoć došao zatražiti u Drmatoriksovom selu.

Asteriksova odiseja (P: 9, S: 9, C: 10 N: 9) - Ovo je već veliki skok, najbolja priča integrala, dosta slična "Velikoj plovidbi", ali za dlaku ispod (iako sam im dao iste ocjene). Asteriks i Obeliks opet moraju na dalek put. Razlog? Potreba da se iz Mezopotamije donesu određene količine "ulja iz kamena", odnosno nafte, koje je važan sastojak čarobnog napitka, a kojega je Aspriniksu nestalo, za što Rimljani nipošto ne smiju saznati. No, već je kasno. Predstavljajući se kao putujući druid, tajni agent Rimskog Carstva Nulanulatriks dolazi među Gale te s Asteriksom, Obeliksom i feničanskim trgovcima kreće u misiju nabavke ulja iz kamena. Uz sebe ima i muhu putem koje će Cezarova suradnika Kajusa Pendrekusa redovno obavještavati o svojim saznanjima. Nakon duge plovidbe, Feničani ostave Asteriksa, Obeliksa i Nulanulatriksa na tlu Judeje, gdje počinju nova uzbuđenja, boravci na simboličnim mjestima i susreti sa zanimljivim osobama.

Asteriksov sin (P: 8, S: 8, C: 10, N: 8) - Jednog sunčanog jutra pred Asteriksovom kućicom se pojavi maleno dijete u kolijevci. Iznenađen time, osjeti potrebu da, koliko je to moguće, skupa s Obeliksom, koji vjeruje da djecu donose rode, preuzme brigu o njemu. Selo je sumnjičavo oko Asteriksove priče, ali vremena za rasprave nema jer je u svoj nespretnosti brige oko malca došlo do velike greške: popio je čarobni napitak i već pravi nered, prvenstveno rušeći vratašca tuđih kućica. Asteriks tek na temelju odjeće i posteljine uspije zaključiti da dijete potječe iz rimske obitelji, a Aspiriniks je uvjeren da je u galskom selu ostavljeno radi zaštite. To se uskoro i potvrđuje, jer Marko Junije Brut na sve načine pokušava oteti dijete.
Dobra priča, ali na trenutke dosadna zbog ponavljajućih scena u kojima malac ruši okolo. Ipak, najgori je kraj u vidu one zajedničke proslave s Kleopatrom i najvećim neprijateljem Cezarom.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 12/06/2021 14:34:09
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/08/2021 : 09:52:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Je li bilo možda ikakve priče oće li ČK objaviti strip adaptaciju crtića Asterix i 12 Zadataka?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ivan_micic
Senior Member



Croatia
2321 Posts

Member since 19/12/2007

Posted - 04/08/2021 : 13:25:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ivan_micic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Je li bilo možda ikakve priče oće li ČK objaviti strip adaptaciju crtića Asterix i 12 Zadataka?


Mislim da su natuknuli da hoće
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 04/08/2021 : 15:24:16  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
A šta još postoji od Asteriksa? Ima dosta kratkih priča. A čini mi se da ima nešto i što je izašlo samo na holandskom.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 08/08/2021 : 23:27:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Asteriks integral 10 (28-30)

Asteriks kod Šećerlemade (P: 8, S: 8, C: 10, N: 8)

Dobar glas daleko se čuje. Ali i loš... Zato fakir Aštopitaš iz daleke Indije na ćilimu dolazi u maleno galsko selo pitati plemensko vijeće bi li dozvolili da sa sobom povede barda Tamburiksa kako bi izazvao kišu i okončao dugotrajnu sušu. Moguća suše će svakako donijeti glad narodu, ali i, što je važnije, promjenu vlasti koju Aštopitaš ne želi. Naime, plemenski guru Gadnabanda je narodu prenio bijes boga kiše i odlučeno je da će, ne bude li kiša pala u narednih 1001 sat, za pokoru biti žrtvovana Šećerlemada, kćer kralja Držnedaja. Time bi i Držnedaj izgubio vlast, dok bi ju preuzeo osobno Gadnabanda, čiji je saveznik fakir Aštopitaš. Vrijeme prolazi, četvorka doživljava razne zgode i nezgode na putu, a u Indiji kiše još nema. Hoće li stići na vrijeme i hoće li Tamburiksovo pjevanje imati isti učinak kao posljednjih nekoliko puta?

Početak i završnica epizode vrlo dobri, a za vrijeme putovanja na ćilimu ima i scena koje su tu da bi se ispunila forma. Inače, ne bih kopao unazad, ali ne sjećam se nešto da nam je dosad predstavljeno kako Tamburiksovo pjevanje izaziva kišu. Kad smo kod pjevanja, pohvala prevoditelju na izboru pjesama koje je Tamburiks pjevao tijekom epizode. Redom:
- Bijelo dugme: "Đurđevdan"
- Crvena jabuka: "Bježi kišo s prozora"
- Kerber: "Ratne igre"
- "Na morskome plavom žalu" (pjesma iz filma "Sjećaš li se Dolly Bell"; za ovu nisam znao)
- "Singin' in the rain" (klasik; pjesma iz istoimenog filma)

Ruža i mač (P: 8, S: 7, C: 10, N: 7)

Kad dječaci odbace mogućnost da se djevojčice priključe njihovim igrama, svijet u malenom galskom selu se okrene naopačke. Majke djevojčica, zauzvrat, ne žele svoje curice slati na nastavu skupa s dečkima, a pitaju se zašto ih muzici podučava bard Tamburiks? Bardice ne postoje. U redu, ali zar bard ne može biti žena? Uvrijeđen zbog ovog, on napusti u selo, a zamijeni ga, iz Lutecije pristigla, Maestrija. Pod njenim utjecajem žene mijenjaju pogled na sve i odluče promijeniti svoju ulogu. Sve se "zakuhalo" do te mjere da su na kraju muškarci prisiljeni slijediti Tamburiksov put. Istovremeno, iz Rima imaju novu taktiku za borbu protiv Gala: poslati u rat protiv njih dobro pripremljene ratnice, očito igrajući na to da muškarac ne može prihvatiti borbu protiv žene.

Prilično dobra parodija o feminizmu i spolnoj ravnopravnosti, mada je i ovdje na trenutke dosadno. Uderzu pohvala jer su "lik i djelo" Maestrije baš iritantni. Najbolji detalj mi je kada, nakon sveg' propovijedanja da je došlo doba spolne ravnopravnosti, druid Aspiriniks, uz smijeh, odbaci ideju da i žena može biti druid. I u ovoj epizodi Tamburiksovo pjevanje izaziva kišu.

Obeliksove nevolje (P: 9, S: 9, C: 10, N: 9)

Cezar je bijesan na admirala Nemakonsenzusa jer je odgovoran za veliku uvredu nanesenu njegovom imidžu: krađu lijepog broda od strane skupine robova. Nakon razmjene mišljenja grupa prihvati prijedlog jednog Britanca da pomoć potraže u malom galskom selu i, vođeni hrabrim Spartakosom, tamo odluče zaploviti. Istovremeno, u selu dolazi do strašnog problema. Obeliks je učinio nešto što nikako nije smio: kušao čarobni napitak druida Aspiriniksa. Učinak je jeziv: skamenio se i bacio Asteriksa u očaj, a Aspiriniksa stavio pred veliki test. Aspiriniks uspijeva, ali ne potpuno jer je oživljeni Obeliks tek dječak. Očito, sad pred sobom ima novi zadatak. Istovremeno, Drmatoriks u selo prima Spartakosa i odbjegle robove. Nemakonsenzus stiže u Galiju spasiti si glavu i vratiti ukradeni brod pred Cezarove oči.

Najbolja priča ovog integrala, dosta je dobrih scena. Otkad čitam Asterixa zanimalo me hoće li Obelix odoljeti uvijek pokazivanoj želji da i on malo kuša čarobni napitak. Goscinny možda nije imao nikakvu namjeru toga se uhvatiti ili nije uspio smisliti dobar scenarij kojim bi ostvario tu ideju. Uderzo je napravio dobar posao.
Uderzo je posvetio priču glumcu Kirku Douglasu, ovdje prikazanom, naravno, u liku Spartakosa/Spartakusa.


Inače, šteta što se nitko nakon izvjesnog Lorda Vader89-a nije odlučio pisati recenzije za Asterixove priče. Kovan u zvijezde, a cijelih 6 recenzija.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 08/08/2021 23:36:48
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 14/08/2021 : 14:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
bice jos:)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 14/08/2021 : 16:28:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Opa, izazvao sam povratak legende i važno obećanje. Svaka čast!

loading...
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/09/2021 : 08:59:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Da stavimo i ovdje vijest, Dwayne ga prozvao i legenda se vratila :)

quote:
Originally posted by Spock

Lord Vader89 nastavlja tamo gdje je stao još 2010. i nakon jedanaest godina servira nam novu Asterixovu recenziju:

https://www.stripovi.com/recenzije/asterix-as-cark-12b-asteriks-medu-piktima/2695/



"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 22/09/2021 : 11:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
ahah, moram samo da naglasim da se dugo to sve krcka, dwayneova provokacija je stvarno koincidencija :D
hvala vam svakako

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000