forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 40 - Sestra
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/06/2018 : 22:58:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Ljeto u Bretanji. Trinaestogodišnji Antoine i njegov mlađi brat provode duge praznike u obiteljskoj kući. Na programu je lov na rakove, Pokémoni i kule od pijeska. Ali, iznenadni dolazak šesnaestogodišnje Hélène, kćeri obiteljske prijateljice, izmijenit će ratni plan. Susret dvoje mladih ubrzo budi uzbuđenje, želju i zbunjenost…

Sestra nije hvalospjev "zelenom raju djetinjih ljubavi" što ga je opjevao Baudelaire. U odnosima mladih ljudi novog doba, na društvenim mrežama i u izazovnim video uradcima na internetu, nema ničeg platonskog, no sve je to još uvijek prožeto određenom nevinošću. Hélène preuzima inicijativu, postaje prijatelj, osoba od povjerenja i zaštitnica, ne toliko ljubav, koliko starija sestra, zvijezda, nebesko tijelo čija privlačnost Antoinea nježno odvlači od djetinjstva.

Orka 40 • Sestra • 216 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Bastien Vivès • Crtež Bastien Vivès • Prijevod Željka Somun • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.6.2018. • Cijena 130 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-40-sestra/492/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/06/2018 : 23:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
E to su meni lijepe najave!

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 29/06/2018 : 20:04:07  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Odličan.
Plus: prelepo nacrtano.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 29/06/2018 : 20:11:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Odličan.
Plus: prelepo nacrtano.


Ja na pola...za sada fenomenalna prica o odrastanju i detinjstvu...koja traje barem kod mene i dan danas
Ps. Da, prelepo nacrtano
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 30/06/2018 : 07:04:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Koliko sam video na netu, crtež ovog stripa je stilizovan na način koji mi se ne sviđa (pojednostavljene konture lica i tela likova, u nekim kadrovima nemaju oči, tj lica su prikazana bez očiju, nosa i usta dakle potpuno prazno!, crtež deluje isprazno i nedovršeno...)
Šteta, jer mi se čini da bi mi tematika stripa sasvim odgovarala.
Mada kako sam neko kome je priča uglavnom ispred crteža (60-40), verovatno bih se navikao na tu čudnu stilizaciju.

Možda jednom pročitam ovaj strip.


Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 01/07/2018 : 00:07:13  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Koliko sam video na netu, crtež ovog stripa je stilizovan na način koji mi se ne sviđa (pojednostavljene konture lica i tela likova, u nekim kadrovima nemaju oči, tj lica su prikazana bez očiju, nosa i usta dakle potpuno prazno!, crtež deluje isprazno i nedovršeno...)
Šteta, jer mi se čini da bi mi tematika stripa sasvim odgovarala.
Mada kako sam neko kome je priča uglavnom ispred crteža (60-40), verovatno bih se navikao na tu čudnu stilizaciju.

Možda jednom pročitam ovaj strip.


Meni je npr.baš stilizacija crteža fenomenalna. Za razliku od Poline, gdje je autor većinom crtež izvodio kistom, ovdje je linija, pročišćena, odlika koja praktički ostavlja čitatelja bez daha.
Tanka, jednostavna, dinamična linija. Sama esencija crteža.
Dodaš li tome priču koja je kod Bastiena Vivesa čini se standard, dobiješ, po svemu sudeći, strip vrijedan kupovine.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 01/07/2018 : 08:40:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Odličan crtež! Jedino mi malo smeta što ponekad ne crta očiju.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 01/07/2018 : 22:15:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel

Odličan crtež! Jedino mi malo smeta što ponekad ne crta očiju.


Da, i meni je to cudno. Sto naravno ne umanjuje lepotu ovog stripa.VELIKA PREPORUKA
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 01/07/2018 : 22:55:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Polina mi je baš sjela i ovo izgleda vrlo dobro. Nabavljam.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 01/07/2018 22:55:53
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 01/07/2018 : 23:14:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nevjerojatno mi je koliko on emocija uspije izraziti s tako malo detalja. A ovaj strip je toliko nabijen emocijama, toplinom, tko zna kako bi to izgledalo i bilo uvjerljivo u nekom drugom crtezu...

Trouble will find me
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 01/07/2018 : 23:59:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Nevjerojatno mi je koliko on emocija uspije izraziti s tako malo detalja. A ovaj strip je toliko nabijen emocijama, toplinom, tko zna kako bi to izgledalo i bilo uvjerljivo u nekom drugom crtezu...


Sve drugo je tako dobro poslozeno, ispricano, nacrtano, sa toliko emocija koje "prste" sto strip vise odmice, da se to uopce i ne primecuje
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5487 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/07/2018 : 14:59:36  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Momak je stvarno osvježenje glede stripovske vizuale. Prekrasno.
Sam strip zorno prikazuje na sta liči europska mladež koja nema sta sa sobom raditi.
E sad, glede emocija... jako lijepo je prikazan odnos dva brata te ostaci ženske intuicije.
Ostale "emocije" su čista požuda.

Francuski Tulipan :)
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 04/07/2018 : 15:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Momak je stvarno osvježenje glede stripovske vizuale. Prekrasno.
Sam strip zorno prikazuje na sta liči europska mladež koja nema sta sa sobom raditi.
E sad, glede emocija... jako lijepo je prikazan odnos dva brata te ostaci ženske intuicije.
Ostale "emocije" su čista požuda.

Francuski Tulipan :)


A di ces lipse
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 16/07/2018 : 19:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Sinoć sam, između ostalog, sanjao da sam kupio ovaj strip i da me je oduševio (uprkos crtežu za koji sam već napisao da je ostavio negativan utisak). Da li mi to moje nesvesno ja daje nekakav znak da ga nabavim???



Edited by - Jocko on 16/07/2018 19:39:44
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/07/2018 : 15:37:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Topla i emotivna prica o (seksualnom) sazrijevanju. I scenaristicki i crtacki Vives jos bolji nego u Polini.

Marko, imas li mozda u vidu i njegove "smionije" radove? Mislim konkretno na ova dva:

https://www.bedetheque.com/serie-30774-BD-Melons-de-la-colere.html

https://www.bedetheque.com/BD-Decharge-mentale-17-323825.html


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 28/07/2018 : 16:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao. Nema na engleskom/talijanskom.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/07/2018 : 00:27:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pa zato das nekome da prevede na hrvatski.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/11/2018 : 09:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
mislim da sam prespavao ovaj strip

Edited by - kasper on 26/11/2018 10:48:37
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 08/12/2018 : 08:28:30  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Obimom i strukturom grafička kratka priča, možda pripovijetka, no nikako roman, slice of life tipa, bez junaka u tajicama, laserskih pištolja i specijalnih efekata, skicozna vizualno i narativno, ističe samo bitno, izuzetno usklađena s predivnim Vivesovim crtežom, opisuje sedam dana ljeta u Bretagni u kojih otac peče kobasice, dvije majke razgovaraju (i svi piju), najmlađe dijete lovi rakove po plaži i bori se za svoje mjesto pod suncem, a dvoje tinejđera, svako na svom stupnju "razvoja" radi sve ono što rade mladi, po prvi put u životu.

Ne znam da li je pedagoški kao roditelj dati Sestru današnjem trinaestogodišnjaku iz našeg podneblja u ruke ili je bolje da je pronađe sam, ipak se ovdje radi o Francuzima, no siguran sam da mu se ništa strašno neće dogoditi ako pročita ovo malo, kratko umjetničko djelce.

Fibrino izdanje na velikom prikladnom formatu, nije ovog puta predimenzionirano već omogućuje fini pogled u najsitniji detalj grafičkog izraza, kao što vrhunska hi-fi linija reproducira dubinu i precizno ističe čitav frekvencijski spektar. Nema što, pravi praznik za oči.

No, od govna se ne može napraviti pita, tako od Sestre ne očekujmo spektakl i ništa više od gore navedenog, no ipak, strip predstavlja vrijedno izdanje koje ima itekako smisla, s napomenom da je Polina ipak ponešto kompleksnije, razrađenije ostvarenje ovog vrlo zanimljivog i originalnog autora koji ovaj put, pretpostavljam, u krizi inspiracije poseže za fragmentima autobiografskih sjećanja i smješta ih u današnji kontekst, no Vivesov svaki dostupni rad bi trebalo konzumirati, a najave prijevoda ostalih radova iz njegova opusa zdušno ohrabrivati.

Cijena od 104kn, ako se računa standardni popust od 20%, za 216 strane ove nečistokrvne Orke, koja se uz crnu i bijelu za "kolor" i sjene potpomaže i s dvije nijanse sive (što je manje od pedeset), predstavlja bagatelu.

Edited by - zarmix on 08/12/2018 11:37:46
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 27/12/2018 : 18:17:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Crtanje je reduciran realizam, jer se autor 100% pridržava dveh stvari:

-Proporci ljudi su uvijek realistični
-Sve je u 3d ključevima, nikad se ne odriče 3d-a (kao recimo ponekad David B. u svojim radovima)

Pored toga linija je vrlo, francuski elegantna, jednako cb odnosi, kompozicije su perfektne, zaustavljanja ritma sa velikim kadrovima isto.

Zbog prvih dveh tačaka će ljudi koji nemaju pojma o crtanju reći da je dobro nacrtano (jer podsvjesno uvažavaju realizam i 3d) i sa snažnim redukcijama koje su vrlo pažljivo postavljene. To je laki način kako nagovoriti prosječnu publiku ali trebaš prvo znati crtati ko Vives, jer Vives ne pravi griješaka.

Priča? Na našim prostorima vjerovatno ne bih tako daleko otišli u dosta eksplicitni seks maloljetnika, ljetna pričica sretnog djetinjstva razmaženih Francuza srednjog sloja i rafiniran prikaz slojevitih karaktera, tišine koje govore. Zasmetala mi je konačna primjedba, da je utonula trojica koja je noću plivala po zaljevu, jer to nije trebalo. Ovaj žestoki stimulans emocijama čitalaca me je odbio, ne privukao ali to je mali, ne vrlo značajni element, bilješka ispod crte.

Dao bih 8/10, crtež mi je više nego scenarij, jer se ne identificiram sa nikome u stripu i svejedno bi mi bilo ako bi jih na 32. strani pojela ajkula (Da li je ajkula hrvatsko, znam da je srbsko?) ili zgazio tramvaj.

Polina mi je bolja zbog baletnih specifika u stripu i jer uopšte ne volim dječjih junaka u stripu.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 27/12/2018 18:27:55
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 04/02/2019 : 21:41:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Strip sam po sebi ok, tulum/lolita/Alizee đir...ok. Al se moram osvrnit na tizzer i naslov stripa...totalni promašaj:
Khmm: Hélène preuzima inicijativu, postaje prijatelj, osoba od povjerenja i zaštitnica, ne toliko ljubav, koliko starija sestra, zvijezda, nebesko tijelo čija privlačnost Antoinea nježno odvlači od djetinjstva.

Malo je čudno kad netko kupi ovi strip na osnovi tizera i naslova nekom nećaku/momčiću/mlađem bratu pa vidi da starija sestra zapravo znači incest. Sestra? Radi felatio svom mlađem "bratu"...on uzvraća uslugu na razne načine...da...sestra...topla obiteljska priča...jedva čekam neki Vivesov nastavak...tipa "baka"...
6/10

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.

Edited by - Zagor-te-nay on 04/02/2019 21:45:03
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 01/05/2019 : 12:35:42  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Bio sam dosta entuzijastičan oko ovog naslova, na sam preview je djelovalo prilično zanimljivo i uz sve to upakirano u vrlo maštovit, minimalistički i vrlo izražajan crtež. Nakon čitanja mogu zaključiti da se glede crteža nisam prevario. Što se samog sadržaja tiče ostaju "mixed feelings", s jedne strane vrlo je ambijentalan strip, priča se fokusira na jedne ljetne praznike, daleko od gradske vreve i dojmio me se taj odabir setupa. Glavni lik Antoine je sramežljiv i povučen tinejdžer koji vrijeme provodi zabavljajući/dosađujući se s mlađim bratom Titijem. U goste im dolazi obiteljska prijateljica sa svojom kćeri Helene i tu dolazi do glavne priče. Kroz 200 str se provlači crtanje, kupanje, odrastanje i sve ono što ide uz to, a Helene postaje glavni fokus Antoineovih misli. Nisam baš siguran koliko je naziv "sestra" primjeren onome svemu što se događa kroz strip, ali ne može se poreći da autor daje svoju viziju odrastanja i da kroz to sve se osjeća taj slice of life đir.
3.5/5, crtež sjajan, radnja ne baš toliko, nedostajala mi je neka dubina, ali dosta dobar završetak stripa

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 02/08/2019 : 20:11:08  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Sestra?
Interesantan naslov.
Vjerovatno kako starin postajen konzerva, ali iako su oboje maloljetni meni ima nešto pedofilski u njihovome odnosu. Ne sviđa mi se.
Ona nesrića na kraju totalno bespotrebna.
Crtež odličan, zbog njega 6/10.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 02/08/2019 20:12:28
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/08/2019 : 20:52:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Sestra?
Interesantan naslov.
Vjerovatno kako starin postajen konzerva, ali iako su oboje maloljetni meni ima nešto pedofilski u njihovome odnosu. Ne sviđa mi se.
Ona nesrića na kraju totalno bespotrebna.
Crtež odličan, zbog njega 6/10.



+1

Kao da sam ja pisao, a i kolekcije stripova su nam koliko sam vidio poprilično slične.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 08/07/2020 : 12:23:15  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Naravno da su i naslov i nesreća na kraju smisleni i potrebni.

Dvoje glavnih protagonista u stripu su u godinama u kojima se po prvi put otkrivaju mnoge stvari. Stvari koje mogu biti opasne. Stvari koje se otkrivaju daleko od roditelja i njihove zaštite koju su dotad imali. Stvari zbog kojih osjećaju snažan pritisak okoline, svojih vršnjaka. Seks, opijati, emocije, divlji hormoni. I to još u modernom vremenu, kad je kontrola informacija koje dolaze do djece nemoguća, a spomenuti pritisak vršnjaka zahvaljujući modernim kanalima komunikacije ne prestaje u nijednom trenutku, na nijednom mjestu. Oni već o svemu imaju informacije, sve su vidjeli i sve čuli, samo nisu još sami probali.

Dvoje protagonista jedno u drugom pronalaze sigurno okrilje za istraživanje tih stvari. To što je ona starija, a on mlađi i jednom i drugom daju osjećaj manjeg pritiska, većeg povjerenja. Zato svaki put kad on osjeti da ne pripada u starije društvo, pa je ostavi s njima, ona pobjegne od njih opet k njemu. Nisu oni ljubavni par, oni jedno prema drugom gaje povjerenje i privrženost prije nego ljubavni odnos. Ona njemu dođe kao, da, starija sestra, a on njoj kao mlađi brat. To što nisu stvarno u nikakvim rodbinskim vezama im dozvoljava da u tom odnosu nema nekih tabua kojih bi inače bilo. Koliko je važno u tim godinama imati nekoga tko će paziti na tebe (poput starije sestre) je ilustrirano sa tom nesrećom na kraju.


Opis i naslovnica stripa sugeriraju coming of age priču kakva i je unutra, nema tu nekog velikog navođenja na krivi trag.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 20/11/2020 : 21:26:14  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel

Odličan crtež! Jedino mi malo smeta što ponekad ne crta očiju.



Isto i kod mene.
Jedan od stripova koji dugo nisam zeleo da uzmem jer me crtez nije privlacio i kad sam uzimao (skoro) sve, uzeo sam i Sestru. Danima me je vuklo da procitam i konacno sam nasao vremena. Prelepa, topla i emotivna prica koja je toliko realna da sam imao utisak da sam sve to prosao. I oni seksualni delovi su tako realno odradjeni da je prosto neverovatno. Obozavam kada me odusevi nesto sto uopste i ne ocekujem da ce mi se i malo dopasti. Sa ninelom se skroz slazem sto se crteza tice. Ovaj strip bih preporucio i onima koji vole dobru pricu a ne citaju stripove.

8/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000