forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor specijal 38 - Stvorenja iz tame
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Deers
Advanced Member



Croatia
9174 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 21/08/2018 : 09:04:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mpavin

quote:
Originally posted by King Warrior

Nemoj tako o crtezu, Barison je trenutno najtalentovaniji crtac ekipe.


Meni je ovaj crtež poprilično slabašan (da ne kažem traljavo odrađen) na prvo listanje.
Puno bolja mi je verzija Barisona iz epizode Lovčev mjesec Lazarusa Ledda.



Ali tamo je radio sa De Vitom koji je po meni jači crtač ali sa manje izraženim stilom.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/08/2018 : 09:41:24  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Svašta će čovjek ovdje pročitati. Znate li vi uopšte ko je Barison, poznajete li njegove radove?
Ovdje smo na forumu u više navrata postavljali slike njegovih radova.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 21/08/2018 : 09:49:48  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Je li već prešao u Texov crtački staff?
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/08/2018 : 09:52:13  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Ne zna se tačno. Ali da, crta i Texa, iako njegov stil ne paše rendzerovim avanturama.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/08/2018 : 09:55:05  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 21/08/2018 : 10:01:58  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Pošalji mu prijeteće pismo.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 21/08/2018 : 11:09:41  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Nisam vidio kako Barison crta Texa, ali ovdje je Carsona nacrtao bolje nego mnogi aktualni Texovi crtači.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7720 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 21/08/2018 : 11:50:42  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Svašta će čovjek ovdje pročitati. Znate li vi uopšte ko je Barison, poznajete li njegove radove?
Ovdje smo na forumu u više navrata postavljali slike njegovih radova.


slike njegovih radova i rad na ovom specijalu očigledno nisu ista stvar, to se ne more uspoređivati.
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 21/08/2018 : 12:11:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
Ne baš dobra priča. Crtež je izvrstan i atmosferičan pa donekle drži Specijal na podnošljivoj razini. Testi jednostavno nije razradio početnu ideju koja je solidna.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 22/08/2018 : 09:40:13  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Prije svega kod ove epizode mora da se koliko toliko poznaje pozadina priče da bi se lakše shvatila. Fearsome critters su dio sjevernoameričkog folklora, priča koje su većinom izmišljali drvosječe pri noćnim logorovanjem dok su ubijali dosadu i često na taj način pokušavali da zastraše novajlije u svojim redovima. Šumu su predstavljali kao tajanstveno mjesto punu raznih kreatura, što nije ni čudo jer smo i samo svjedoci toga da se u šumama često pojavljuju zvuci ili sjene koje se na prvi mah ne mogu logično objasniti. Tako su nastale legende o fearsome critters, stvorenjima tame, koja su plašili narod i u nekim slučajevima nanosila im zlo.

Sva ta stvorenja iz ovog stripa, od Hidebehinda, koji se pojavljuje ljudima iza leđa i napada ih, pa sve do Hodaga i kolutajuće zmije, postoje kao dio tog folklora. To je važno za znati, jer ljudima na prvi pogled može da se učini da je ovdje autor pustio maštu na pašu i random ubacio neka čudna stvorenja bez ikakvog reda i smisla. Iz tog razloga bih preporučio svima koji su pročitali ovaj strip da provire na google i malo se bolje informišu o Fearsome critters, siguran sam da će im onda pogled na priču biti drugačiji i prihvatljiviji.

Francesco Testi, mladi SBE autor koji mora još da se dokaže, imao je ovdje svoju premijeru kod Zagora. Odradio je solidan posao, napisao je jednu tečnu i dinamičnu priču bez mnogo rastezanja i objašnjavanja, što je u posljednje vrijeme kod Zagora dobrodošlo, pogotovo zbog toga što nas Burattini ubija nepotrebnim flešbekovima i objašnjavanjima kao da su fanovi retardirani. Testi je sve kreature dobro ugradio u priču, sviđa mi se i način na koji je doveo sva ta bića u Darkwood, naime materijalizacijom sna jednog momka, na taj način je mogao buđenjm te osobe na kraju epizode i da stavi tačku na sve događaje.

Barison je nacrtao ovu epizodu, koja kao da je pisana za njega. Dakle, izvor svih tih priča su sjene koje su godinama plašile ljude u šumama, a ko može bolje od Barisona da nacrta svijet sjena?! Sviđa mi se kako je predstavio čudovišta u ovoj priči, jer mnoga od njih nemaju definisan oblik, ili bolje rečeno od pripovjedanja do pripovjedanja se razlikuju, zato je Barison većinu kreatura prikazao dodatnim sjenčenjem, ne pokazivajući detalje stvorenja.

Sve u svemu jedan solidan specijal, nadajmo se mnogim drugim Testijevim avanturama i da će s vremenom evoluirati u jednog kvalitetnog tekstopisca.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/08/2018 : 13:52:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Nisam vidio kako Barison crta Texa, ali ovdje je Carsona nacrtao bolje nego mnogi aktualni Texovi crtači.


Da bolje...ovo je ludilo. Samo jedno su portreti, kad se potrudis, a drugo table i rutina crtanja devedesetak njih.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 22/08/2018 : 15:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
Ili, 300-tinak njih.
Barisonov stil varira od ošljarski uradjenih - do jako dobro uradjenih vinjeta.
Nije kao kod Vile, Pičinelija, Bizija, Ginosatisa - sve vinjete su istog kvaliteta.


Meni je vrlo dobar crtač, samo se nadam da će dobijati i bolje scenarije.

Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 22/08/2018 : 15:29:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
MANJI SPOJLERI




Vrlo dobra epizoda. Nadnaravni elementi s mračnom atmosferom baš idu uz Zagora. Sviđa mi se kad naš junak osim snage pokazuje inteligenciju i lukavstvo što možemo vidjeti u ovoj priči. Premda se stvara dojam "random čudovišta", ipak su to ustvari samo dva prava neprijatelja (+ Salazar). Akcije ima u izobilju, a i Chico se pokazao korisnim (da ga bar trajno transformiraju u tom pravcu).
Nakon što je Sharp pomogao Zagoru, on mu je ponosno rame uz rame stisnuo šaku, kao da govori: nas dvojica smo veliki ratnici (podsjetilo me na odnos Zagora i Kaina).
Vrač Bijeli orao- Zagor koristi to ime najmanje 10 puta u stripu, a na jednom (1) mjestu greškom piše noćni orao, i ljudi prave kritiku oko toga
Premda je Carter rekao da su slučajno naišli na brlog, isti je ipak na logičnom mjestu (to je isto netko neosnovano kritizirao).

Crtež Barisona je impresivan, ima King pravo kad kaže da je on možda i najbolji crtač u Zagorovom staffu.

Scenarij: 7.5
Crtež: 10
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12704 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 22/08/2018 : 16:25:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior





Odlično, kao da je živ!
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12704 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 22/08/2018 : 16:26:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

MANJI SPOJLERI




Vrlo dobra epizoda. Nadnaravni elementi s mračnom atmosferom baš idu uz Zagora. Sviđa mi se kad naš junak osim snage pokazuje inteligenciju i lukavstvo što možemo vidjeti u ovoj priči. Premda se stvara dojam "random čudovišta", ipak su to ustvari samo dva prava neprijatelja (+ Salazar). Akcije ima u izobilju, a i Chico se pokazao korisnim (da ga bar trajno transformiraju u tom pravcu).
Nakon što je Sharp pomogao Zagoru, on mu je ponosno rame uz rame stisnuo šaku, kao da govori: nas dvojica smo veliki ratnici (podsjetilo me na odnos Zagora i Kaina).
Vrač Bijeli orao- Zagor koristi to ime najmanje 10 puta u stripu, a na jednom (1) mjestu greškom piše noćni orao, i ljudi prave kritiku oko toga
Premda je Carter rekao da su slučajno naišli na brlog, isti je ipak na logičnom mjestu (to je isto netko neosnovano kritizirao).

Crtež Barisona je impresivan, ima King pravo kad kaže da je on možda i najbolji crtač u Zagorovom staffu.

Scenarij: 7.5
Crtež: 10




Zanimljiv prikaz.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 22/08/2018 : 20:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Neshvatljivo mi je kolektivno zgražanje nad ovim zapravo vrlo natprosječnim specijalcem, naročito kraj nedjela kao što je maksi 'Tajna druida' koji je izašao dan ranije, a iskustvo čitanja kojeg je gotovo bolno.
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4268 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 23/08/2018 : 15:17:21  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
maksi nisam jos procitao...za nedelju dana dobijam platu pa cu ga kupiti
Go to Top of Page

goghy
Average Member



Croatia
619 Posts

Member since 11/12/2012

Posted - 31/08/2018 : 11:26:33  Show Profile Show Extended Profile  Send goghy a Private Message  Reply with Quote
Znači, u nekim stripovima Zagor ne može prihvatiti nešto što mu je neprirodno dok ovdje odmah uzima sve zdravo za gotovo,... i taj darkvud je bogami velik, još mnogo toga nije otkriveno u njemu,...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 31/08/2018 : 12:23:21  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
meni je maxi bolji od ovog specijalca
Go to Top of Page

Terminator
New Member



Bulgaria
194 Posts

Member since 26/06/2003

Posted - 01/09/2018 : 13:14:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Terminator a Private Message  Reply with Quote
Nisam bio previše oduševljen naslovnicom (i opet nešto natprirodno!), ali priča i crtež jako su dobri, kao i objašnjenje kako je do toga došlo. Sviđa mi se i šta se sve događa u jednoj noći.

9/10.

I am the law.
Go to Top of Page

guderian
Junior Member



303 Posts

Member since 10/07/2009

Posted - 04/09/2018 : 12:25:39  Show Profile Show Extended Profile  Send guderian a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Terminator

Nisam bio previše oduševljen naslovnicom (i opet nešto natprirodno!), ali priča i crtež jako su dobri, kao i objašnjenje kako je do toga došlo. Sviđa mi se i šta se sve događa u jednoj noći.

9/10.



E sad mi je lakše!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/09/2018 : 18:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Za ovog Zagora sam čuo sve najgore,tako da sam psihički bio pripremljen za težak krš,međutim,ovo i nije toliko loše.
Skroz netipičan Zagoreli,i to mi je odmahprvi plus.Drugi plus u specijalcu mi je Barison.Ne mislim da je tip nekakav sjajan crtač,ali stil mu savršeno odgovara atmosferi ove epizode.A kad se već dotičem crteža,uglavnom je dobar (pa i vrlo dobar,na momente i odličan);ali taj kvalitet nije stalan;u nekim kadrovima je loćikav,kao da je samo hteo da otalja posao u tim trenucima.malo vuče na Roija.
Banditi pljačkaju banku,beže u šumu,a za vratom su im Zagor i Čiko - ali u šumi su jebena šumska stvorenja,fearsome critters,od kojih je najjebeniji hidebehind.Tu su i nekakvi istraživači koji traže rudu boksita u Darkvudu,a nameračili su se na brdo koje je za Šonije sveto (zovu ga Kuča snova).Pored svih,imamo i drvoseče kojima su ove šume drugi dom.I tu onda nastaje pravi pičvajz.
Kao što rekoh nesvakidašnji Zagor,sa jakim horor elementima;ne bih ga nazvao dobrim,ali ni lošim.
2.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 17/09/2018 : 01:01:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
E, ovo je pravi Zagor!

Nije njegov nivo da rešava misterije Atlantide ili da tabana širom Južne Amerike... Šta će mu to?
Zna se gde je svoj na svome - u dobrom, starom Darkvudu!
Ionako malo-malo pa se u Darkvudu pojavi neko novo (staro?) čudovište, tajni prolaz, izgubljeni svet ili posetioci iz paralelne dimenzije.
"Ali godinama sam istraživao Darkvud...i do sada nisam sreo nijedno od tih stvorenja."

Što se tiče crteža tih stvorenja, ko misli da su loše (smešno?) nacrtana, nek vidi izgled demona i raznih čudovišta
u nekim epizodama Konana, ima i kod njega svakakvih čuda i čudesa.

Retko čitam nove epizode Zagora, ali, onih par redovnih iz južnoameričke sage su bile smor,
ovo se traži, akcija, tabanje, bez previše mudrovanja i nekakvih intelektualnih dijaloga, hiljadu mu bubnjeva!
(Ehm, jedino mi smeta što u celom stripu koristi onu drugu uzrečicu "hiljadu mu skalpova",
mnogo lepše zvuči ovo sa bubnjevima. Uostalom, kakav je to borac za prava Indijanaca, kad stalno potencira nekakvo skalpiranje?!)

Jes', i ova rečenica mi je jaka: ""Rado ću ti dati kolt i materijal da napraviš novu sekiru".
Sreća da je Zagor naleteo na drvoseče, kako bi se drugačije snaš'o da napravi svoju sekiru...

P.S. Citati su iz VČ izdanja, ne verujem da mnogo odudaraju od Ludensovog prevoda.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 17/09/2018 : 08:40:13  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Uspio pročitati napokon ovo i kolor 6. Ono, nisam oduševljen, ali dogurao sam do kraja.

Rekao bih da je ovo jedan od lošijih, ako ne i najlošiji specijal.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 22/09/2018 : 22:08:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
(7, 6, 8, 10)
Očekivao sam da će ovaj specijal biti katastrofa, prva trećina je i vodila u takvom smjeru, a onda su se stvari počele popravljati i dobivati svoj smisao.
Nije to sada ništa za dugo pamćenje, već se može pročitati bez mučenja i onog osjećaja da je scenarist podvalio prvu i nerazrađenu ideju koja mu je pala na pamet.
A početni dio je bio tako slab da sam pomislio kako se radi o priči koju svaki fan može napisati za jedno poslijepodne.
Svatko može kreirati čudovište kakvo god hoće jer su kod horror tema mogućnosti ogromne, ali sve to mora imati svoje kako i zašto da bi izgledalo ozbiljnije od obične hrpe akcijskih scena.
Što se toga tiče Testi je napravio onaj minimum koji je potreban za smisleno funkcioniranje, dalje sve ovisi o osobnom ukusu pojedinca i sviđa li mu se upravo takva ideja i njezina realizacija.
Za mene radnja ipak prebrzo teče, tj. prečesto se pojavljuju ta stvorenja tame što je rezultiralo sa više akcije nego što je to normalno za ovakav žanr.
Više mi odgovara kada se duže razvlači mračna atmosfera i napeto isčekivanje, kada ima dovoljno vremena da akteri prožive tjeskobne trenutke prije susreta oči u oči sa nadolazećom prijetnjom.
Od kako je prvi puta Hidebehind stupio na scenu ovdje sve vrvi od akcije, likovi se ne uspiju ni oporaviti i već su bačeni u novi izazov.
Možda baš zbog toga ne stignu ni pokazati sav onaj strah koji čovjeka inače uhvati kada se sreće sa tako čudovišnim stvarima.
Najveći problem je što su neki ta stvorenja prihvatili gotovo ravnodušno, kao da je sasvim normalno što su se pronašli na mjestu i vremenu njihovog pojavljivanja.
Nitko se pretjerano nije iznenadio što su stare legende odjednom postale istinite, a niti je realno da su baš svi čuli za njih i znaju kako se koje stvorenje zove.
Lik Cartera je poseban slučaj, ispočetka mi je bilo neshvatljivo da jedan od pljačkaša banaka ima toliko samilosti prema drugome, pa će radije pustiti da ga uhvati potjera nego ostaviti ranjenog čovjeka.
S vremenom se otkrivala njegova osobnost i bilo je jasnije kako nema puno toga zajedničkog sa ostatkom bande, zato podržavam inicijativu da mu se pruži druga šansa ako nije skrivio ljudske žrtve.
Zbog toga je bilo predvidljivo što će Zagor napraviti na kraju u vezi njega pa uopće nisam povjerovao u ono što je rekao šerifu.
Salazar je čista suprotnost od Cartera, nije mu problem gaziti preko leševa da bi ostvario željeni cilj.
Nije se puno spominjao već je njegova prava uloga sačuvana za kraj, izvrsna ideja sa prenosom svijesti od strane Hidebehinda.
U tu kategoriju dobrih poteza spada i naizgled nebitan lik Ryan, čijom se ulogom sanjara dobila upravo ona toliko potrebna funkcionalnost.
Tamo gdje magija ima svoju riječ mora se naći netko tko zna upravljati njome, ovdje je taj zadatak pripao vraču Shawneeja Bijelom Orlu.
Ne mogu se oteti dojmu da je isforsiran sretan završetak, tj. preživjeli su svi likovi koji su bili imalo značajni, a poginuli negativci i pokoji beznačajni prolaznik.
Koliko god da je ovo daleko od nekakvih vrhunaca horror žanra, moram priznati da Testi nije pao na testu nego od mene dobiva nešto više od obične prolazne ocjene.
Barison je vrlo dobro odradio svoj posao, a nije ni tajna da mu pašu priče sa ovakvom tematikom.
Jedino što mi smeta je njegov prikaz Chica na kojem bi trebao još poraditi u budućnosti.
Naslovnica vrhunska, možda i najbolja koju sam do sada vidio od Piccinellija.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua

Edited by - DODSFERD on 22/09/2018 22:09:24
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000