forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 FIBRA za neznalice
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 02/09/2018 : 19:19:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Dexters

quote:
Originally posted by ivanl

Citaju dakako, ali primarno zbog crteza, jer je strip vizualni medij, proucavaju. Inace, u Splitu se dan danas koristi izraz; romani.


Crtež je primaran kad je riječ o umjetničkom stripu. Kod komercijalnog stripa su podjednako bitni scenarij i crtež.


Naravno. Ali uvjek cu prozvakati los scenarij sa dobrim crtezom. Obratno bas i ne...


Kod mene suprotno. Dobar crtež ne znači ništa ako je šuplja priča.


Loš scenario sa najboljim crtežom mi ne prolazi. Dobar scenario sa lošim crtežom mi je ok.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

leKrava
New Member



242 Posts

Member since 21/01/2016

Posted - 02/09/2018 : 19:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Send leKrava a Private Message  Reply with Quote
los scenarij sa dobrim crtezom ko ljepa al neukusna hrana :) ... inace na ono pitanje jel se stripovi citaju ili gledaju, pa strip se ne sastoji samo od crteza vec i od teksta (u vecini stripova) tako da se cita i gleda (a ima onih i koji samo gledaju slike).
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 02/09/2018 : 19:56:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Gospodo, meni dobar scenarij ne može izvući loš crtež, niti obrnuto. Da bi strip bio kvalitetan, obje komponente moraju biti zadovoljene.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/09/2018 : 00:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Da se raspravljat o tome, normalno...
Ali posto je ovo, kazem, prvenstveno vizuelni medij, meni ce pogled uvjek past na lijep crtez. A, ako ga nacrta kakav majstor pa cak i po banalnoj ideji i losem scenariju, sjecat cu se crteza. Uvjek mi prija dovar crtez. Koliko me je sano "amerikanaca" odbilo losim crtezom pa i neka su imali sjajnu ideju i zanimljivu pricu...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 03/09/2018 : 10:57:29  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

Gospodo, meni dobar scenarij ne može izvući loš crtež, niti obrnuto. Da bi strip bio kvalitetan, obje komponente moraju biti zadovoljene.



+1

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 03/09/2018 : 14:03:53  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Što se pregledavanja Fibrinih izdanja tiče:
- Prvo i osnovno mi je crtež. Hoću da me oduševi. Hoću da reakcija na crtež bude: "WOW"
- Ako mi se "prvo" ne sviđa radnja gotovo da mi nije niti bitna. Neću niti razmišljati o čitanju.

- Dobra radnja, ako mi je crtež osrednji, može me privući samo u nekim serijalima. Ili mora baš biti pogođena tematika koju jako volim.
Dylan Dog mi recimo često izgleda šeprtljavo nacrtan. Točno vidim kad crtač nije imao dobar dan ili nije inspiriran radnjom ili Dylanom općenito i daje fušerski gas te jedva čeka da završi epizodu. Ali kod Dylana ne tražim veliku umjetničku vrijednost. On me često, jednostavno, jako dobro zabavi. Često i ne, ali mu se oprašta zbog dobrih epizoda. A i klinci ga vole pa mu apsolutno opraštam sve loše epizode.

- Za serijale vrijedi i obratno - usprkos WoW crtežu ako me radnja ne oduševljava - ništa od čitanja.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 03/09/2018 : 14:10:43  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Hoću reći za mene je strip
- prvo likovni doživljaj
- pa tek onda književni
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 03/09/2018 : 16:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Što se pregledavanja Fibrinih izdanja tiče:
- Prvo i osnovno mi je crtež. Hoću da me oduševi. Hoću da reakcija na crtež bude: "WOW"
- Ako mi se "prvo" ne sviđa radnja gotovo da mi nije niti bitna. Neću niti razmišljati o čitanju.


Znaš da se na ovaj način može nabaviti loš strip, a bogami i loša žena.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 03/09/2018 : 17:07:59  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by stripnik

Što se pregledavanja Fibrinih izdanja tiče:
- Prvo i osnovno mi je crtež. Hoću da me oduševi. Hoću da reakcija na crtež bude: "WOW"
- Ako mi se "prvo" ne sviđa radnja gotovo da mi nije niti bitna. Neću niti razmišljati o čitanju.


Znaš da se na ovaj način može nabaviti loš strip, a bogami i loša žena.



Have mercy
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 03/09/2018 : 18:48:11  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by stripnik

Što se pregledavanja Fibrinih izdanja tiče:
- Prvo i osnovno mi je crtež. Hoću da me oduševi. Hoću da reakcija na crtež bude: "WOW"
- Ako mi se "prvo" ne sviđa radnja gotovo da mi nije niti bitna. Neću niti razmišljati o čitanju.


Znaš da se na ovaj način može nabaviti loš strip, a bogami i loša žena.



Pa zato sam vas pitao za radnju.

A što se žena tiče tu je slično
Prvo likovni ugođaj
pa tek onda tekst i književni ugođaj
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/09/2018 : 00:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Hoću reći za mene je strip
- prvo likovni doživljaj
- pa tek onda književni


100%
Uz dobar crtez izguraces losu pricu do zadnje stranice. Uz los crtez, najcesce necu ni pocimati citati pricu, tj. necu ni znati da je dobra...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 04/09/2018 : 08:43:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Uz los crtez, najcesce necu ni pocimati citati pricu, tj. necu ni znati da je dobra...


Zato i postoje forumi i osvrti, preporuke...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/09/2018 : 10:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by ivanl

Uz los crtez, najcesce necu ni pocimati citati pricu, tj. necu ni znati da je dobra...


Zato i postoje forumi i osvrti, preporuke...





Slazem se. Uvjek sam osluskivao puls, ilitiga glas naroda. Ne odbacujem savjete, narocito u vezi stripova. 👍

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 05/09/2018 : 08:48:43  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Ljudi smo vizualno usmjerena biča, pa je logično, da prvo "padneš" na crtež..

Ali sa godiname se ukusi mjenjaju, a naučiš prepoznati stvari koje nisu baš na prvu loptu (i u njima uživati).

Kao klinac, odrastao na Bonelliju, tamo nekih Pratta i Hermanna nisam ni gledao, dok je danas situacija obrnuta (skoro - kod novijih Hermanna uz klasično "ružan" crtež ide i dosadan scenarij). Slično je bilo sa Trondheimom, Larcenetom, mangama....

Zato je važno, sa stajališta održavanja strip kulture (i tržišta), da postoje i scenarističko siromašniji, ali privlačno i jasno nacrtani stripovi. Naravno najbolje je kad se poklopi i jedno i drugo.

Na kraju krajeva - Isu iz Nošenih vjetrom možeš uvijek staviti na majcu ili poster, dok Gipi ili Chaboute nisu baš prvi izbor.

@stripnik:

Nekoliko preporuke: Trondheim (Tvrđe & Zekan), Sami, Ofucani holivudski film, Rabagliatti (Paul)...

Fibrin "problem" je (iako Markos dosta dobro balansira teške teme sa zabavnijim žanrovima), da se može dogoditi, da nabaviš nekoliko stripova, a u njima sve neka tuga, jad i nesreča. Kako ljudi kažu - recenzije, preview-i, preporuke na forumu...
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 05/09/2018 : 11:09:39  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Tnx GGG

Pretpostavljam da Zekana na prvu ne bih nikada uzeo, a da ne znam ništa o njemu. Pogledat ću ga ako ga bude na ILiberu. Za tvrđe nema pdf pregleda. Potražit ću i njega.

Ja sam inače u životu filmski montažer i iz hobija 2,5 i 3D animator. Na akademiji su nas toliko trollali sa CB filmom da sam uspio ga zamrziti. Već na akademiji sam montažom zarašivao više novaca od bilo kojeg od mojih profesora. Montirao na amigi 2000 (američko napajanje) dok oni nisu niti slova znali o kompjutorskoj montaži.
Kao što ne volim CB film tako ne volim niti CB stripove. Tu si ne mogu pomoći.
Jednostavno mi fali dimennzija boje i tu si ne .. "It's beyond my control"

Tak da Ofucani holivudski film otpada.

Sami mi izgleda zanimljivo. Uzet ću ga sigurno. Možda ne u prvom valu, ali u nekom od slijedećih.
Rabagliatti (Paul) nema pregled pa ću ga potražiti na fibri

T_y
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 05/09/2018 : 11:23:33  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
E da, pitanje.

Da li Menart ima najbogatiju i najopširniju ponudu Fibrinih izdanja?

T_y

Edited by - stripnik on 05/09/2018 11:26:46
Go to Top of Page

Albino
Starting Member



Serbia
49 Posts

Member since 05/07/2016

Posted - 05/09/2018 : 11:30:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Albino a Private Message  Reply with Quote
Pet kolor Fibri koje je obavezno pročitati su na mom top 10 od fibre....

Opskurni Gradovi
Slabo ko govori o ovom maestralnom serijalu od 9 knjiga , neke su Cb,neke kolor,a u nekima je na veoma zanimljiv način urađena tranzicija iz kolora u cb i obratno. Mogu se čitati nezavisno a opet su deo istog sveta.

Tehnoočevi
Izvanredan crtež i šokantno jak i prezasićen kolor. Šteta što je na nekim mestima zamaskirao perfektnu liniju Janjetova.

Blast
Crno Belo sa povremenim kolorom u vidu škrabotina voštanim bojicama.

Metabaroni

Bilo Jednom u Francuskoj

Inkal

Sandman

Chaboute Omnibus - Omnibus,CB

Vrh Bogova - CB

Toppi - Omnibus ili Kolekcionar, al' to je CB..
Ima tu još mnoštvo naslova poput Brodeka, Moebiusove Edene ili ciklusa Metalne Godine..., Buddha,Maus, ali ovo bi bila moja preporuka svima...








Spisak postoji!

Edited by - Albino on 05/09/2018 11:30:58
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 05/09/2018 : 11:33:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
>Tak da Ofucani holivudski film otpada.

Neopisiva šteta.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/09/2018 : 12:18:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

E da, pitanje.

Da li Menart ima najbogatiju i najopširniju ponudu Fibrinih izdanja?

T_y


Ma sto te zanima procekiras na stranici Fibre i onda direktno tu narucis i platis. Jednostavno.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/09/2018 : 12:22:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Steta sto odbijas c/b stripove. A vidis kazes da uzimas Zagora, Texa, Bleka...sto li vec...
I da, velika ti je steta sto si vec prekrizio 'Ofucani holivudski film'.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 05/09/2018 : 15:53:13  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Steta sto odbijas c/b stripove. A vidis kazes da uzimas Zagora, Texa, Bleka...sto li vec...
I da, velika ti je steta sto si vec prekrizio 'Ofucani holivudski film'.



To je drugo.

To je nostalgija.

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by stripnik

E da, pitanje.

Da li Menart ima najbogatiju i najopširniju ponudu Fibrinih izdanja?

T_y


Ma sto te zanima procekiras na stranici Fibre i onda direktno tu narucis i platis. Jednostavno.



Volim ih imati u rukama prije kupovine.
Obožavam striparnice i knjižare. SnK, Asteroid, ŠK, Menart ..

Kao što volim kontakt sa ljudima koji prodaju stripove tak volim i kontakt sa stripom prije kupovine. Sitna zadovoljstva.
A i živim u Švedskoj (novčane transakcije prema i od naših banaka i naša pošta daleko su od normalnih) pa pošto sam skoro jednom mjesečno ili svaki drugi mjesec u ZG (zbog staraca) nije mi prob natovariti sve što je izašlo u tom periodu.

Edited by - stripnik on 05/09/2018 16:10:24
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12704 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 05/09/2018 : 16:00:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Odličan crtež može, dijelom, zamaskirati i lošiju priču.
S druge strane, vrhunska priča s karikaturalnim crtežom - brzo se zaboravlja.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 05/09/2018 : 16:07:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Odličan crtež može, dijelom, zamaskirati i lošiju priču.
S druge strane, vrhunska priča s karikaturalnim crtežom - brzo se zaboravlja.

U potpunosti suprotno kod mene. Vrhunsku pricu necu zaboravit nikad... vrhunski oslikano govno od price zaboravim do sutra.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 05/09/2018 : 16:24:47  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Odličan crtež može, dijelom, zamaskirati i lošiju priču.
S druge strane, vrhunska priča s karikaturalnim crtežom - brzo se zaboravlja.

Pa naravno, ali samo ako u oba slučaja gledaš slike.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2323 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 06/09/2018 : 22:32:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
@stripnik, kolega forumaš&montažer;)

ne preskači OHF/BOP, ali, ako ti se cb nikako neda, pogledaj, jer ga idw ima u boji:

http://comicsalliance.com/box-office-poison-full-color-preview/

šteta da se uskratiš za zanimljivljivo čitalačko iskustvo koje drži pažnju od prve do poslednje strane -- retka je to noć koju sam probdeo (čitajući) a koju ne smatram izgubljenom i/ili protraćenom, naprotiv;)

pritom, boja ovde ne igra ama baš nikakvu ulogu;)

Piši propalo!
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000