forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 FIBRA za neznalice
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

ziki
New Member



279 Posts

Member since 22/08/2010

Posted - 16/09/2018 : 02:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ziki a Private Message  Reply with Quote
Ponekad mi se dogodi da mi nešto smeta na crtežu, bio on CB ili kolor, no jednom kad priča ponese crtež postaje sredstvo i fokus ode na priču, a sam crtež dobije puni smisao.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/09/2018 : 11:15:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe
Pola Mironovih djela nije ni za trojku. A znao sam vidjeti i inkunabule bez naslovnica...



Go to Top of Page

RaoulDuke
Junior Member



Croatia
426 Posts

Member since 02/05/2016

Posted - 10/10/2018 : 18:42:06  Show Profile Show Extended Profile  Send RaoulDuke a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Imam par izdanja fire,neke albume,kolorke,žive mrtvace...
Sjećam se da sam davno čitao nekog marvela mislim da je pisalo 1602 i nije me nešto pretjerano oduševilo,zanima me razlika između toga i stripova koje izdaje fibra?



Nema ti tu razlike. Sve ti je to isto. Nekakve črčkarije i tekstovi u oblačićima.
Go to Top of Page

angeliczg
New Member



Croatia
200 Posts

Member since 09/07/2002

Posted - 10/10/2018 : 18:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send angeliczg a Private Message  Reply with Quote
Kupovanje 10 knjiga nakon 30 godina nečitanja je kao pucanj u mraku. Moja preporuka - prvo prošeći do neke knjižnjice koja je puna stripova. Sjedni i kreni listati. Pogledaj što je kako nacrtano. Ako se uhvatiš da čitaš u samoj knjižnici i želiš čitati dalje - to su očito kandidati za kupnju/detaljnije proučavanje. Također mi je nevjerojatno da nakon 30 godina nemaš apetita/želje pristupiti stripu drugačije. "Maus" je jako bitno djelo ali ti ga ne bih preporučio dok ne pročitaš bar 100 stripova sada. I čitati "Mausa" u boji bi bilo prilično degradirajuće ali ti ne možemo objasniti zašto dok ga ne pročitaš.
"V for Vendetta" pak ima malo grublji crtež no kad se udubiš i shvatiš kompleksnost svih dijelova - crtež postaje manje bitan.
Uglavnom sve od Fibre ima neku vrijednost u svijetu stripa jer takav je Markov ukus izdavanja - no to ne znači da se meni ili tebi treba svidjeti baš sve. Dapače - neke stripove treba pročitati da bi ih smislenije mrzio :)
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 16/10/2018 : 18:44:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pregledaj si topice o naslovima koji te interesiraju, tako ćeš najbolje saznati nešto o njima i vidjeti kakva su mišljenja forumaša. Također baci oko na topic Fibrarijum gdje imaš jako puno osvrta i rasprava o pojedinim naslovima.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 16/10/2018 : 18:47:36  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
A po meni teško da će ti nešto pomoći ako privju nije...kao da je tuđe mišljenje bitno, svi smo različiti ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 16/10/2018 : 18:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Tonka,
Čuvari, Maus, Metabaruni,Sam samcat i Ponos vragova
Eto kreni s tim
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 16/10/2018 : 19:25:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Hvala na preporuci, nije točno da nemam volje za pristupiti stripu drugačije, da je tako ne bi me zanimala Fibra

Gledam si uzeti Habibi,VAM i indijasnko ljeto.
Može li netko više napisati?
Gledao sam kratko na Fibrinom sajtu, dio koji je besplatan.



Meni je to sve bezveze, kao bonellijevac kreni prvo sa zlato i krv, pa ćemo popričati dalje.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 16/10/2018 : 19:43:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Izuzevski Ken Parkera, uzmi Punishera, Ubojicu, Marsal Bass, Skalpirani, Zivi mrtvaci, Hombre, Frank Cappa, Kriminal, Bilo jednom u Francuskoj, Bosanske basne, Dzin, Vrh bogova, Fotograf (ne znam da li je za tebe?), Evropa (ovaj je sigurno za tebe, sad0 kad radis vani ;D), Svagdanja borba...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 06/04/2020 : 12:25:39  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote


Ekipa, hvala na vašim listama. Malo je potrajalo, ali eto stigla je moja prva narudžba.
Planiram naručivati 10ak knjiga svaka 2-3 mjeseca.Naravno, i dalje slušajući vaše savjete.
Hvala vam svima.

Ostajte zdravo!
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 06/04/2020 : 13:51:49  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Ja sam završio montažu na ADU u Zagrebu.
Koketirao sam puno i sa kamerom. Shvaćam vrijednost CB fotografije i filma. Paralela se može povući i sa stripom.
Shvaćam i poštujem ali ne volim je. Upotrebljavana je uglavnom kada je igrom svjetla trebalo impresionirati stare prdonje - profesore.
Ista stvar se događa i sa filmom i Oscarima. Film se pretaće u CB isključivo iz razloga dodvoravanja starim članovima akademije. Iznimka su, što se mene tiče, samo SInCity i Schindlerova lista. Mada i oni imaju crvenu boju.
Uglavnom kad ne uspjevamo naglasiti radnju pibjegavamo oduzimanju saturacije. Rijetko kada to radimo smisleno i planirano. Jako rijetko.
Stvar je osobna. Meni bez boje fali jedna dimenzija.

quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by stripnik

Hvala vam svima na sugestijama. Pogledat ću recenzije za svaki od stripova koje ste preporučili.

Ispričavam se svima zbog CB stripova. Znam da se nećete složiti, ali skupa izdanja u tvrdim koricama i crno bijeli strip ne idu mi zajedno. Bez obzira na umjetničku posebnost CB stripa ne mogu uhvatiti atmosferu radnje. Kao da mi fali jedna dimenzija ugođaja.

Molim i ostale koji prate Fibrina izdanja da daju svoju listu. Nadam se da će i ostalima biti zanimljive.

Tnx još jednom.


To za boju ti je početnička greška. Sjećam se kada sam bio klinac, pa izašao Zagor u boji A4. Čudo neviđeno, a strip me jako razočarao.
Neki od najboljih stripova su c/b. Najzagriženiji ljubitelji stripa čak tvrde da se od boje ne vide sve crtačeve linije pa se suprotno tvojem razmišljanju čak gubi jedna dimenzija stripa.
Osobno volim boju, a molim te, vjeruj mi na riječ, neki stripovi ne zahtjevaju boju i savršeni su u c/b tehnici...


Edited by - stripnik on 06/04/2020 14:06:39
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 06/04/2020 : 15:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja ću ti isto reći da griješiš. Paralela s filmom ovdje ne stoji. Filmovi se snimaju, stripovi se crtaju. Ne želim ti pametovati, ali praktički svaki crtež koji se zasniva na šrafiranju bojanjem gubi barem 50% efekta. Bojanje recimo Toppija, Wrightsona ili nekih Moebiusovih radova je degradacija umjetničkog djela. Ista stvar je s autorima čiji se crtež zasniva na kontrastu poput Millera ili Chaboutea. Ukusi su uredu, ali razumijevanje medija nešto sasvim drugo. Nadam se da ćeš u budućnosti dati šansu i nekim cb stripovima.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

kifi
Junior Member

431 Posts

Member since 30/10/2005

Posted - 06/04/2020 : 15:32:35  Show Profile Show Extended Profile  Send kifi a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu zamisliti Torpeda i Spaghetti brotherse obojane.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/04/2020 : 15:35:23  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Meni je isto usporedba sa filmon totalno promašena.
I ne radi se o nikakvon pametovanju. Tvrdnja da bez boje fali dimenzija je pucanj u prazno.
Ja bi reka da stripnik ne može govorit ni da mu se sviđa ni da mu se ne sviđa.
Jedino šta može reć je da on crno-bijeli crtež ne razumije.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 06/04/2020 15:35:48
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 06/04/2020 : 16:05:45  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Usporedba strip s filmom sigurno ne stoji, a i ta teorija o boji u filmu također ne valja.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 06/04/2020 : 16:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Sada kada je ponovno aktualan, pročitao sam ovaj topic i mogu reći da dosta govori o ovom forumu.

Random novi forumaš: Pozdrav ljudi, vidim da ovdje ljudi znaju o stripu, jel' mi možete preporučiti nešto što je napravljeno u zadnjih dvadeset godina, u boji i da je radnja u današnjem vremenu.

Forumaši stripovi.com: Ne može, mi ćemo ti preporučiti što se nama sviđa: Maus, Spaghetti Brothers, Watchmene i Perzepolis.
Čak je čovjeku predložen i Marshall Bass, iako je rekao specifično da ga westerni ne zanimaju.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - tinton on 06/04/2020 16:18:23
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/04/2020 : 16:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Sada kada je ponovno aktualan, pročitao sam ovaj topic i mogu reći da dosta govori o ovom forumu.

Random novi forumaš: Pozdrav ljudi, vidim da ovdje ljudi znaju o stripu, jel' mi možete preporučiti nešto što je napravljeno u zadnjih dvadeset godina, u boji i da je radnja u današnjem vremenu.

Forumaši stripovi.com: Ne može, mi ćemo ti preporučiti što se nama sviđa: Maus, Spaghetti Brothers, Watchmene i Perzepolis.
Čak je čovjeku predložen i Marshall Bass, iako je rekao specifično da ga westerni ne zanimaju.


Šta ima loše u tome da mu ljudi sa puno više pročitanih stripova u nogama pokušaju objasnit da pokuša izać iz zadanih okvira?
Pogotovo šta je na osnovu njegovog današnjeg upisa jasno da su mu okviri krivo postavljeni.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/04/2020 : 16:57:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kifi

Ne mogu zamisliti Torpeda i Spaghetti brotherse obojane.



Ne moraš zamišljati. Nisu baš najbolji skenovi, ali svejedno ...



Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 06/04/2020 : 16:58:00  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Čovjek ima pravo čitati što njega zanima, a ne što vi želite da on čita.
Ako te netko pita da mu preporučiš neku modernu literaturu, nećeš inzistirati da prvo mora pročitati Anu Karenjinu.
Ako čovjeka ne zanimaju stripovi čija se radnja odvija u povijesti, koliko je teško to poštovati? Ako želi neki noviji strip, a ne fundamentalna ostvarenja, to je sasvim ok.

Drugi je problem ako mu ljudi nemaju što za preporučiti u njegovim okvirima. Neka onda prepuste to ljudima koji imaju.
Inače se ovo pretvara u topic o tome koje su fibre kome najdraže, a to je mogao pročitati i u drugim topicima.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/04/2020 : 17:10:49  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Pa nek čita šta oće. Ko mu brani?
Ja samo mislin da je sa usporedbon stripa i filma, i tvrdnjon da crno-bijelom stripu fali dimenzija totalno omašio fudbal.


Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 06/04/2020 17:13:47
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 06/04/2020 : 17:34:28  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Pa nek čita šta oće. Ko mu brani?
Ja samo mislin da je sa usporedbon stripa i filma, i tvrdnjon da crno-bijelom stripu fali dimenzija totalno omašio fudbal.




Slažem se.
Ja sam se osvrtao na preporuke koje je dobijao prije dvije godine, ne na današnju raspravu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 06/04/2020 : 20:36:27  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Svagdanja borba je jedan od najboljih stripova koje san čita, i to upravo zbog crteža. Neću nikad zaboravit onaj prizor fotografija nakon vijesti o smrti. Pogodi te ravno u srce. Scenarij je maestralan, da se razumimo, al baš taj neobičan crtež koji ima snagu facijalne emotizacije, pun je pogodak.



O pomenutom stripu sam cuo najbolje ali me crtez i dalje odbija pa je u bio donjem delu moje wantliste. Kako vreme prolazi, polako ide nagore i nabavicu ga prvom prilikom jer vidim da se radi o maestralnom stripu.
Do pre par godina mi je mnogo smetao neprivlacan crtez kao sto na primer radi Smol, Baru, Djipi, Manuele Fior... I onda sam nabavio neke njihove stripove i odusevio se. Narocito za Savove, Kuci po mraku i Pet hiljada kilometara u sekundi. Takodje mi se desilo da su me smorili neki stripovi prelepo nacrtani kao sto je Ja sam legija. Dva puta sam pocinjao taj strip jer me privlaci crtezom ali me prica udavi. Pokusacu jos jednom kad se nakanem...

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2323 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 06/04/2020 : 21:05:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
@Peyo fala na postavljanju ovih, očito na silu kolorisanih tabli, zaista bih bio zahvalan ako bi me neko prosvetlio zašto se to, uopšte, radi?

ima li, inače, smisla farbati stripove, naročito one što valjda govore sve sami za sebe bez dodatnih šarenila, baš onako kako su ih, očito, autori izvorno zamišljali i radili, te, u kojim su ih medijima, isprva, i objavljivali, gde je pritom, veoma verovatno, čak ni za takav kolor nije ni elementarnih uslova bilo?

možda grešim ali, čini mi se, da je takvo obojavanje besmisleno.

Piši propalo!
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 06/04/2020 : 21:13:07  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ned_lynx

ima li, inače, smisla farbati stripove, naročito one što valjda govore sve sami za sebe bez dodatnih šarenila, baš onako kako su ih, očito, autori izvorno zamišljali i radili, te, u kojim su ih medijima, isprva, i objavljivali, gde je pritom, veoma verovatno, čak ni za takav kolor nije ni elementarnih uslova bilo?

možda grešim ali, čini mi se, da je takvo obojavanje besmisleno.



Zavisi. Ima neki stripova koji su lepsi u koloru kao sto je Bilo Jednom U Francuskoj, Komanca, XIII i sl. Skoro su objavili kolorisanu verziju From Hell od Moor-a. Ono je cista blasfemija! Imas negde na netu preview pa pogledaj.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/04/2020 : 21:59:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Nekim stripovima boja ne odgovara, guši crtež, dok je kod nekih faktor plus, npr. Bone, pa i Comanche (iako je sjajna i crno-bijela), Tintin itd.

Ja ne vidim nekog smisla u koloriranju AF-a, dobrog dijela Bonellija itd.

S druge strane prodaja takvih izdanja pokazuje da za njih ima publike.

Idealno bi bilo da postoje oba izdanja, pa da kupac bira što mu se sviđa.
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000