forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 115 - Shangri La
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 09/03/2019 : 22:23:04  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ne smeta mi njegov crtački stil.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/03/2019 : 12:51:36  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
U početku mi je djelovalo da će priča biti tipični šezdesetosmaški antikapitalistički pamfletizam preslikan na moderno doba u kojem svjetska vlast/megakorporacija promplasaje društvenih nemira guši tako da prije najavljenog roka objavi novu verziju smartphonea. Megakorporacija (čiji logo podsjeća na svevideće oko, simbol iluminata) kontrolira svaki detalj života preostalog čovječanstva, namećući svakom pojedincu što da radi i misli. Nasuprot njima imamo revolucionare, socijalistički pokret otpora koji se bori za individualno samoodređenje i egalitarizam, no stvari se kompliciraju kad se u priču uključi treća strana, znastvenici koji kroz znanost nastoje doći do višeg smisla postojanja. Tu postaju jasnije autorove namjere, te shvaćamo da on neće favorizirati nijednu stranu. Vodstvo korporacije svoj način vladanja, koji uključuje i umjetno generirani rasizam, te ropstvo u tvornicama koje proizvode potrošačke gadgete, argumentira brigom o očuvanju svjetskog mira i održivog razvoja. Potrošačko društvo oni vide kao najbolje od svih mogućih. No dok su njihove namjere donekle iskrene, ipak su prikazani kao povlaštena malobrojna elita koja uživa blagodati koje uskraćuju običnom puku kojem serviraju laži "za njihovo dobro". Znastvenici sa druge strane traže viši smisao ljudskog postojanja, dokaz da je čovjek više od životinja i slučajnih nakupina molekula, te zaključuju da čovjek treba težiti tome da postane Bog. Na taj način znanost (što je zgodan twist klasičnog odnosa Boga i znanosti) vraća u priču Boga kojeg je potrošačko društvo izbacilo. Taj aspekt priče mi je dao ideju da bi strip mogao biti svojevrsni nastavak Interstellara, no dok se tamo nekritički gleda na razvoj znanosti i tehnologije kao na nešto što će nas sve spasiti, ovdje pogled na to nije tako ružičast. Revolucija je pak od strane vlastitog vođe prokazana tek kao reboot postojećeg sustava, koji služi kako bi staru zamijenila nova elita u kojoj će opet biti koncentrirati sva moć i koja će opet kontrolirati i usmjeravati puk (fooled again). Glavni junak je naravno "mali čovjek" zbunjen i rastrgan između svih tih sila. Ne sviđaju mu se laži službene vlasti, ne sviđaju mu se nasilne terorističke metode revolucionara, ne sviđa mu se ni igranje Boga od strane znastvenika. Stoga nam se sugerira da je pravi reset, prava revolucija (slično kao u i u Snowpierceru npr.) jedino novi početak, od nule. No kad čovječantsvo opet počne od nule, vidimo kako počinje opet ponavljati neke već viđene uzorke ponašanja.

Dobar SF, onakav kakav pravi SF treba bit: refleksija sadašnjosti sa promišljanjem kamo nas ta sadašnjost vodi, gdje poanta nije da nam se ponudi rješenje za sve probleme koji su iznešeni, niti da se u potpunosti složimo sa autorovim viđenjem stvari, već da o tim stvarima razmislimo. Na um su mi padali Soylent Green, Logan's Run, Interstellar i spomenuti Snowpiercer. Strip je svojim opsegom i sadržaja i ideja vrlo ambiciozan, no mislim da je Bablet uspješno zadržao konce u rukama. Nema on sve odgovore i nijemi finale ostavlja razne mogućnosti intepretacije. Vizualno bi strip trebao biti pravi užitak za ljubitelje SF-a.

Definitivno preporuka svim SF fanovima, i ne samo njima.


Edited by - vukozec on 14/03/2019 19:43:28
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 07/05/2019 : 13:38:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
sinoć pročitao, odlična recenzija vukozeca, potpisujem.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 07/05/2019 : 14:13:12  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Moglo bi i ovo od istog autora da ne ćitam sken:

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 07/05/2019 14:13:57
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 08/05/2019 : 05:52:59  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Moglo bi i ovo od istog autora da ne ćitam sken:




Skidam sken da bacim oko, fala na preporuci

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/10/2019 : 19:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Čistokrvni SF - na ogromnoj svemirskoj stanici (Zemlja je prezagađena te je nemoguće na njoj živeti) imamo nekoliko frakcija - megakorporacija koja kroz potrošački stil života kontoliše sve,te nameće običnom čoveku šta da misli,kako da se ponaša...revolucionare,odnosno pokret otpora,koji se bore za "slobodu",kao i naučnike koji se igraju Boga.
U sredini je Skot,običan,mali čovek.
Bablet me je stripu najpre privukao crtežom,a potom uvukao i dobrom pričom.Na žalost,falilo mi je "nešto" u stripu,priča mi nije skroz kupila - iako je vrlo dobar naslov u pitanju,moram reći da sam očekivao malo više.
Kraj nisam skapirao.
U svakom slučaju,preporuka ljubiteljima SF-a,ali i svima ostalima.

4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 06/10/2019 : 21:13:19  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

nijemi finale ostavlja razne mogućnosti intepretacije.



quote:
Originally posted by anto


Kraj nisam skapirao.



Hoćemo li se poigrati malo sa tim krajem? Da bacimo koju interpretaciju mi koji smo čitali? (vi koji niste bježite od spoilera - mada taj sam kraj nije vezan toliko za rasplet glavne radnje)
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/10/2019 : 21:25:45  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
citao sam na brzinu i povrsnu, nije me uvukao u sebe, al ti bogatuni prave prociscenu i napredniju rasu koja ide dalje. a ovi sada, pokvarenjaci, okoncavaju u ognju.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/10/2019 : 21:41:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by vukozec

nijemi finale ostavlja razne mogućnosti intepretacije.



quote:
Originally posted by anto


Kraj nisam skapirao.



Hoćemo li se poigrati malo sa tim krajem? Da bacimo koju interpretaciju mi koji smo čitali? (vi koji niste bježite od spoilera - mada taj sam kraj nije vezan toliko za rasplet glavne radnje)


ajde,pucaj!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/10/2019 : 16:40:30  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Nemam sad strip pred sobom, a prošlo je neko vrijeme otkako sam ga pročitao, morao bih opet pogledati detalje tih zadnjih kadrova.

Mislim da mi je glavna misao bila da i nakon potpunog reseta, ljudi se iznova počinju ponašati po urođenim instiktima, uspostavljaju religiju, vjeru u onozemaljski život i autoritet itd. Hoće li u tom drugom pokušaju baš sve ispasti identično kao u prvom nije jasno, no čovječanstvo ne može pobjeći od svoje prirode.

A možda sam i omašio čitav futbal ;)
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/10/2019 : 16:55:10  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ja to tako nisam razumeo - u stvari,ja kraj uopšte nisam razumeo.

ali taman kad budem sledeći put čitao strip (a planiram da to uradim u sledećih 6 meseci) da imam ovu tvoju ideju vodilju za tumačenje kraja.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 07/10/2019 16:55:36
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 08/10/2019 : 11:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Nemam sad strip pred sobom, a prošlo je neko vrijeme otkako sam ga pročitao, morao bih opet pogledati detalje tih zadnjih kadrova.

Mislim da mi je glavna misao bila da i nakon potpunog reseta, ljudi se iznova počinju ponašati po urođenim instiktima, uspostavljaju religiju, vjeru u onozemaljski život i autoritet itd. Hoće li u tom drugom pokušaju baš sve ispasti identično kao u prvom nije jasno, no čovječanstvo ne može pobjeći od svoje prirode.

A možda sam i omašio čitav futbal ;)



Tako nešto sam i ja skužio.
Svrgnu vladu tj riješe se svih i krenu kao iznova, ali se sve ponavlja, obrazac ponašanje je uvijek slično.
Pa strip i počinje jednim takvim završetkom prije novog ''rađanja''.
Ugl, meni i crtež i priča odlični.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 08/10/2019 11:55:15
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/12/2019 : 08:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Strip je odlična kritika potrošačkog društva odnosno konzumerizma (scena gdje "revolucionari" šire slike vođe pobunjenika kroz najnoviji smartphone koji ih reklame tjeraju da ih kupi je odlična) ali ono što je problem je plošnost likova - jednostavno nisu dovoljno razvijeni, sve to izgleda scenaristički dvodimenzionalno. U usporedbi sa Skalpiranima gdje doslovce svaka slika nekog lika daje ogromene podatke o njegovom karakteru/prošlosti/ciljevima, ovdje imamo jednostranu i pretjerano nekvalitetnu razradu kako glavnih junaka, tako i sporednih likova.
Ali strip je ok. Dosta dobra kritika konzumerizma i društva općenito, makar je radnja na momente previše zapetljana.
Crtež je isto dihotomičan:s jedne strane ima tako lijepih slika da bi ih se moglo gledati cijeli dan (naročito naslovnica!) a s druge strane iammo te plošne glavice i pomalo sterila crtež unutrašnjosti, iako na momente unutrašnjost potsjeća na gradove zdence u Inkalu.
Sve u svemu, čist ok.
Scenarij:7/10
Crtež:7/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 09/04/2020 : 16:54:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Još jedan odličan SF strip koji me oduševio. Izgleda da ovo što Marko izabere od SF-a u Kolorci ne može pogriješiti. I još mi je zanimljivije da se svaki od njih na drugo čitanje čini još bolji.

Naizgled klasična postavka, Zemlja na koljenima, bez uvjeta za življenje, preostalo stanovništvo živi pod kontrolom vladajuće megakorporacije u velikoj svemirskoj postaji koja im doslovno nameće klasični konzumeristički stil života.

Netko je napisao da zamjera jednodimenzionalnost likova. Pa ovdje to uopće nije u prvom planu i nema potrebe za tim već gledamo taj odnos između različitih suprotstavljenih strana za koje čitatelj ne zna na čiju bi stranu stao.
S jedne strane ta elitistička megakorporacija koja vlada svojom vlatitom konzumerističkom šablonom, s druge su znanstveni odjel koji se želi igrati Boga, s treće zatupljeno stanovništvo, s četvrte pokret otpora, a s pete ta jedinka u vidu glavnog lika Scotta, idealističkog sanjara koji misli da se svijet može popraviti.
U ovom kontekstu zanimljivo mi je razmišljanje vođe pokreta otpora čija ideologija nije ništa drukčija od megakorporacije, samo upakirana na drugi način.
Sami završetak naizgled nejasan, ali sam i ja uvjerenja da autor želi reći da čovjek ne može pobjeći od svoje prirode ma kako se neki željeli igrati Boga.

Crtež na prvu malo čudan, ali sam se navikao, zanimljivi su mi tonovi kolora, sve u svemu nije loše. Naslovnica fantastična, po meni najljepša u ediciji Kolorka.

9.3/10
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 10/04/2020 : 13:37:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Jerry, vidim da si se uhvatio Fibre, pa mogu samo reći, dobrodošao
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 10/04/2020 : 14:04:24  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Sada će otkantat Nathana, kad vidi kakvih sve perverzija ovdje ima. :)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 10/04/2020 : 15:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
A šta reći, 10 godina se vrtio samo oko Nathana, a sad kad imam malo više širine u novom stanu, a djeca malo odrasla uhvatio se Fibre. I moram priznati, nije mi žao novca, većina što sam čitao je pun pogodak.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 10/04/2020 : 15:33:52  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

A šta reći, 10 godina se vrtio samo oko Nathana, a sad kad imam malo više širine u novom stanu, a djeca malo odrasla uhvatio se Fibre. I moram priznati, nije mi žao novca, većina što sam čitao je pun pogodak.



O da!
Bacaj se na Inkale, Metabarune, Tehnoočeve ako si to nabavio, a još nisi čitao.
Jodoverse mi je jedan od ako ne i najbolji SF svijet.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 10/04/2020 : 15:37:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Jesam već, ali polako. Bit će vremena za mini osvrte kad bude drugo čitanje. Samo mogu reći da je Jodo zakon, a Metabaruni vrh.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/04/2020 : 20:48:52  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by Jerry Krause

A šta reći, 10 godina se vrtio samo oko Nathana, a sad kad imam malo više širine u novom stanu, a djeca malo odrasla uhvatio se Fibre. I moram priznati, nije mi žao novca, većina što sam čitao je pun pogodak.



O da!
Bacaj se na Inkale, Metabarune, Tehnoočeve ako si to nabavio, a još nisi čitao.
Jodoverse mi je jedan od ako ne i najbolji SF svijet.


najbolji sigurno ne.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/04/2020 : 20:51:08  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Jerry, vidim da si se uhvatio Fibre, pa mogu samo reći, dobrodošao


quote:
Originally posted by DiSkAcH

Sada će otkantat Nathana, kad vidi kakvih sve perverzija ovdje ima. :)


kad bude Džeri provalio svetove Aldebarana,kakvo će to oduševljenje tek biti!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 10/04/2020 : 21:35:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Kerempir

Jerry, vidim da si se uhvatio Fibre, pa mogu samo reći, dobrodošao


quote:
Originally posted by DiSkAcH

Sada će otkantat Nathana, kad vidi kakvih sve perverzija ovdje ima. :)


kad bude Džeri provalio svetove Aldebarana,kakvo će to oduševljenje tek biti!!!


To si u pravu, prve 4 kolorke koje sam nabavio su bile Leovi svjetovi Aldebarana. Sljedeći tjedan drugo čitanje.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/04/2020 : 21:42:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Bravo kralju!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 11/04/2020 : 09:23:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Kerempir

Jerry, vidim da si se uhvatio Fibre, pa mogu samo reći, dobrodošao


quote:
Originally posted by DiSkAcH

Sada će otkantat Nathana, kad vidi kakvih sve perverzija ovdje ima. :)


kad bude Džeri provalio svetove Aldebarana,kakvo će to oduševljenje tek biti!!!



Aldebaran je odličan, ali za moj gušt je Jodoverse top.
Ali ovo je sada mlaćenje prazne slame jer su oba serijala odlična i valja oba pročitati.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/04/2020 : 13:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
baš tako!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000