forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Internet piratstvo je krađa? Da ili ne?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 15/10/2018 : 09:15:49  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:



Ako je isto ukrati nekome 100 evra iz novčanika i downloadati neki film, zašto onda više ljudi ne krade iz novčanika?

Choices:

Kradja!
Nije kradja!
Stvar je za debatu.


Who Can Vote? Only Members can vote. You need to register or be logged in to vote.

Edited by - nagor on 15/10/2018 09:20:54

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 15/10/2018 : 09:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Zato što postoji rizik.


EDIT: Paralela s autom je izuzetno glupa. Najbliža situacija vezana za aute bi bila da si prodavač auta, a neki baja ti uzme auto preko noći, napravi kopiju (nekako), ujutro vrati original i pravi se budala. Naravno, to nije krađa jer ovaj i dalje ima auto.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - tinton on 15/10/2018 09:41:00
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/10/2018 : 10:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
nije krađa

osim toga dobra je stvar za mnoge glumce/režisere koji se tek probijaju i koji bi ostali relativno nepoznati jer ih nikad ne bismo gledali u kinu ili na TV jer niko ne bi znao za njih da nije downloadiranja s interneta

znači piraterija pospješuje nečije karijere...ALI činjenica je da djelomično šteti VELIKIM studijima koji gube manji procenat zarade...jer ipak
pogledati skinuti film s internete KOJI NE IGRA u tvom gradu ili zemlji NIKAKO NE NANOSI NEKOME ŠTETU

ovdje ne govorim o KINO KOPIJAMA nego kvalitetnim ripovima...

kino kopije su nešto drugo... ali opet ljudi poslije odu ovjerii u kino ako je riječ o HITU

poređenje s kolima nije dobro

možda više sa švercanjem u tramvaju...jednu stanicu... mada ni to :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

leKrava
New Member



242 Posts

Member since 21/01/2016

Posted - 15/10/2018 : 10:25:20  Show Profile Show Extended Profile  Send leKrava a Private Message  Reply with Quote
Krađa je.
Recimo da napravim strip ili igru i stavim na prodaju digitalnim putem i to onda netko uzme bez placanja, naravno da je to kradja.
Ja sam u izradu tog medija potosio i vrijeme i novce da bi netko to samo uzeo i rekao da nije kradja, e pa nije bilo stavljeno da bude besplatno tako da je uzeto bez mog odobrenja ili ti ga placanja te je to ne samo kradja nego i krivicno djelo.
Svi koji misle da je to ok nemaju bas postovanja prema necijem radu ili ulozenome trudu, vec to sto im je dostupno "besplano" smatraju da je ok ukrasti.
Ako vec uzimate nesto sto niste platili a nije bilo besplatno (to sto ste nasli na torentima ili di vec ne znaci da je besplatno) uzmite al bar se ne pravite da je ok (bez obzira o kako velikoj firmi se radilo, jer na kraju dana placu od toga dobivaju pojedinci koji su radili na tome a ne samo neka firma).
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/10/2018 : 10:31:41  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
mislio sam da je riječ isključivo o filmovima

sada spominjete stripove i programe

za ovaj pojam se mora izmisliti neki novi naziv jer je specifičan za naše doba...

kopija novčanica je krađa...ali kad ih kopiraš za osobnu kolekciju numizmatike... NIJE

svi se kače za to što nisi platio digitalno kopiranje
a žmire na oko da mnogi prvi put čuju za tebe kopiranjem i mijenjanjem preko torenata i onda ti kupe sljedeće printano izdanje
isto je i s filmovima

s programima je drugačije...o tome ne bih pričao...to je više udaljenije od umjetnosti...
umjetnici imaju iozložbe festivale književne večeri na kojima zarađuju i vraćaju novce a programeri nemaju tako masovno ...

uzet ću na primjer Živkovićev polaris iz 1999 i neke sa 250 kentaurovih i polarisovih knjiga...
je li on imao pravo da izdaje CD sa svim SF knjigama koje je tiskao... te one koje je naslijedio od kentaura

kupovina/kopiranje tog CDa nije me spriječila da kupujem i dalje izdanja koja imam na CD

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/10/2018 : 10:33:42  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
još jedna stvar

ako se nešto prevede proizvede i dsitibuira u rasprodanih 500 primjeraka

kakvu štetu nanosi kopiranje ili torent tog stripa na internetu da ljudi pročitaju...ako je ono već rasprodano a novac oplođen

drugo izdanje?
koga zanima drugo izdanje :D




Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 15/10/2018 : 10:58:08  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
naravno da je krađa!

To što bi mi voljeli da nije krađa, to ne znači da nije krađa.
Ako ništa drugo, onda je krađa intelektualnog vlastništva (prava i to).
U vezi filmova:

-postojale su videoteke, dvd-teke,...gdje si ti POSUDIO film, platio i pogledao ga, a nisi ga trebao kupiti. To je ok, jer videoteka, da je dobila taj film, kojeg je posudila, ona je imala ugovor (dozvolu) da to radi. A to što netko "skine" film Besplatno sa interneta, to je obična krađa!

Problem je u cijeni, jer ljudi ne žele plačati 20+ eura za dvd, strip, knjigu,...pa onda KRADU besplatno sa interneta. Kužim ja njih, jer je skupo plačati 20+ eura i zato mislim kako bi trebalo opet uvesti videoteke, striparnice koje posuđivaju stripove itd....nismo svi kolekcionari, ne trebaju nam svima da ih imamo u vlasništvu, neki samo volimo da pogledamo film, pročitamo strip, slušamo cd,...a onda ga vratimo. To bi bilo jeftinije a ne bi bila krađa, dok oni koji sakupljaju stripove, če ih ionako kupovati za kolekciju.

U biti, mislim kako bi rješenje bilo, da se otvori nekakva POSOJILNICA, gdje ljudi mogu posuditi šta god žele (sportska oprema npr, knjige, stripovi, muzika, glasbila, odječa, filmovi,...) jer puno toga nam treba samo jednom u životu, npr odječa za maturantski ples, vjenčanje, sportska oprema, ideš na skijanje za tjedan dana, a onda možda više nikada....

Znam da se dosta toga može posuditi več sada (rent a car, skije, knjige,....) ali svejedno bilo bi super da se sve to ima na jednom mijestu.

Stvari koje nam nisu bitne ali nam uveseljavaju život, mogu se posuditi!

jer ima previše stvari koje se ne mogu posuditi a neobhodne su nam (hrana, piče, elektrika, voda,...) a sve ostalo što nije NUŽNO, moglo bi se posuditi, tako bi se smanjilo i onesnaževanje vazduha, prirode, crpanje prirode, smeče, plastike....svega toga lošeg bi bilo manje i živjeli bi kvalitetniji život.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/10/2018 : 11:11:50  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nema nikakve debate.
Sve sto je zasticeno autorskim pravima i copyrightom ne smije se skidati bez dozvole.Glupo je uopce pitati takvo nesto.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/10/2018 : 11:20:52  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
da da slavne videoteke :D u kojima su bili kopirani filmovi a radnici neprijavljeni :D

svi razmišljaju o jednom segmentu... a nikako o onome što sam nadodao...besplatnoj reklami i poticaju za kupnju originala

gomilu filmova sam imao snimljene na VHS onda skinute na DIVX onda kako je napredovala tehnologija i na DVDu... ORIGINAL kupljenome...




Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 15/10/2018 : 11:33:46  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Nema nikakve debate.
Sve sto je zasticeno autorskim pravima i copyrightom ne smije se skidati bez dozvole.Glupo je uopce pitati takvo nesto.




Da da, jer kao piše u zakoniku. Prije nekoliko desetaka godina je bilo ilegalno ženama glasovati na izborima. Je li tada bilo glupo pitati je li to u redu. Te zakonike su pisali stari prdonje, koji ni ne znaju što je internet.

Stvar je baš za debatu. Nije toliko jednostavno pripisivati zakone fizičkog svijeta na virtualni. Glupo je uopće nešto takvo pomisliti.

Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 15/10/2018 : 11:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by leKrava

Krađa je.
Recimo da napravim strip ili igru i stavim na prodaju digitalnim putem i to onda netko uzme bez placanja, naravno da je to kradja.
Ja sam u izradu tog medija potosio i vrijeme i novce da bi netko to samo uzeo i rekao da nije kradja, e pa nije bilo stavljeno da bude besplatno tako da je uzeto bez mog odobrenja ili ti ga placanja te je to ne samo kradja nego i krivicno djelo.
Svi koji misle da je to ok nemaju bas postovanja prema necijem radu ili ulozenome trudu, vec to sto im je dostupno "besplano" smatraju da je ok ukrasti.
Ako vec uzimate nesto sto niste platili a nije bilo besplatno (to sto ste nasli na torentima ili di vec ne znaci da je besplatno) uzmite al bar se ne pravite da je ok (bez obzira o kako velikoj firmi se radilo, jer na kraju dana placu od toga dobivaju pojedinci koji su radili na tome a ne samo neka firma).



Problem u tom osuđivanju downloada je u tome što se misli da je download automatski znači izgubljeni novac od kupnje. Download filma/igre nije automatski izgubljen novac, jer velika većina downloada odpada na ljude koji stvar uopće ne bi ni kupili.

Je li bolje na kraju dana imati:

a) 20 000 prodanih primjeraka i nula "ilegalnih" downloada
b) 300 000 prodanih primjeraka i milijun "ilegalnih" downloada
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/10/2018 : 11:56:23  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
da... štošta je bilo po zakonu... i sada važi u pojedinim zemljama što je po zakonu :D kod nas je bivši premijer po zakonu dobio stan za certifikate za 900 marki
pa smo svi malo alegični na to PO ZAKONU
kad je zakon nakaradan

osobno imam blog i kad vidim da je neko nešto maznuo :D pa čak i portali i ljudi u doktoratima i magisterijima bude mi drago
neću se žaliti i tužakati...iako sam na nekim tekstovima radio po 10 dana


Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/10/2018 : 12:14:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Krada. Apsolutno. Koliko god mi nonsalantno mislili da nije. Da su to sitnice i kao fol bezazlena skidanja.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

leKrava
New Member



242 Posts

Member since 21/01/2016

Posted - 15/10/2018 : 12:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Send leKrava a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

, jer velika većina downloada odpada na ljude koji stvar uopće ne bi ni kupili.




Pa kad nebi kupili ne moraju niti skinuti onda, nije da im zivot ovisi o filmu, dakle skidaju jer mogu al to je i dalje kradja.
Isto tako po tome gore sto si napisao kad nebi ni kupili onda nebi ni filmasi imali vecu zaradu tj. prodali vise kopija jer je netko ilegalno skinuo film.

Mislim od kud nekome pravo uzeti nesto tudje i praviti se da je to ok.
Ako sam nesto stavio na net s iskljucivom namjenom da se prodaje onda molim te kupi ako mos i ako te zanima, a ko ne mozes jer si ne mos priustiti, ne zelis potrositi novce na to, onda nemoj ni ukrasti... ili kao sto sam napisao prije, ako si vec ukrao bar priznaj da je kradja bez obzira sto se radi o digitalnom obliku kojeg god vec medija.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/10/2018 : 12:16:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

da... štošta je bilo po zakonu... i sada važi u pojedinim zemljama što je po zakonu :D kod nas je bivši premijer po zakonu dobio stan za certifikate za 900 marki
pa smo svi malo alegični na to PO ZAKONU
kad je zakon nakaradan

osobno imam blog i kad vidim da je neko nešto maznuo :D pa čak i portali i ljudi u doktoratima i magisterijima bude mi drago
neću se žaliti i tužakati...iako sam na nekim tekstovima radio po 10 dana




Di ti je blog Zeljko?

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/10/2018 : 12:17:57  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
blog je do mog :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/10/2018 : 12:43:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
A kad dode plima, bit ce i rima...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/10/2018 : 12:45:40  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Pitanje nije bilo da li je u redu piraterija ili nije,vec da li je kradja?
A kradja je.
Sto se tice promasene usporedbe sa glasanjem za zene ne treba trositi tipkovnicu na takvu glupost.
Jos malo pa ce netko proglasiti piratstvo ljudskim pravom:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/10/2018 : 12:47:56  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
pa ako je ljudsko pravo preći 15 granica bez dokumenata i švercovati ljude u njemačku onda je i piraterija

:)

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/10/2018 : 13:00:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Zelji za lakom zaradom na ljudskoj patnji, treba najodlucnije stati na kraj. Lesinara ce uvjek biti nazalost. Daleko je to od piraterije... ali i nju bi trebalo regulirati...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 15/10/2018 : 13:31:44  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Nema nikakve debate.
Sve sto je zasticeno autorskim pravima i copyrightom ne smije se skidati bez dozvole.Glupo je uopce pitati takvo nesto.



Ne samo glupo, već pomalo i bezobrazno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 15/10/2018 : 16:29:52  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by jaki

Nema nikakve debate.
Sve sto je zasticeno autorskim pravima i copyrightom ne smije se skidati bez dozvole.Glupo je uopce pitati takvo nesto.



Ne samo glupo, već pomalo i bezobrazno.




Čovik je postavija stvar za raspravu, a to nit je glupo nit bezobrazno. Uostalom, nitko ovdje ni nema legitimitet jer smo svi prekršili taj zakon, odnosno ukrali nešto. Ovo kao da je skup lopuža, pa se jedan javi i pita "ljudi šta mislite jel ovo šta radimo krađa?", a onda jedan uleti "naravno da jest, koje glupo pitanje", a drugi nadoda "ne samo glupo, već pomalo i bezobrazno", a krast nastavljaju sva trojica. Pravi comedy sketch, nema šta.

Mora san se prvo osvrnit na vas dvojicu moralista, a sad ukratko: krađa je. Problem je šta se ljudi ne žele baš smatrat kradljivcima, pa vole obitavat u sivoj zoni, u kojoj piraterija, zbog nekonzistentne realizacije zakona o istoj, još obitava (barem u nas).


Skidanje internetskog sadržaja u nas je gotovo postala stvar kulture. Tu leži glavna problematika i stvari će se sigurno mijenjati u budućnosti. Imamo sad Netflix, Pickbox, Amazon Prime, HBO GO itd (korisnik sam npr. svega navedenog), tako da su legalne opcije tu, a bit će ih vremenom sve više.


And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 15/10/2018 : 16:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Naravno da nije krađa, taj pojam je jasno definiran u kaznenom zakonu. Piratstvo je piratstvo, ali slažem se da je nemoralna i nečasna radnja. Doduše uvijek postoje specijalni slučajevi, npr. ako sam kupio strip u fizičkom obliku, onda imam svako moralno pravo da ga posjedujem i u digitalnom obliku za svoje osobne potrebe.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/10/2018 : 16:36:38  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Nemoralno krasti od bogatih koji za 3 minute u filmu zarade 10godisnju placu radnika i traže 25 eura za film star 40 godina

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 15/10/2018 : 16:43:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Nemoralno krasti od bogatih koji za 3 minute u filmu zarade 10godisnju placu radnika i traže 25 eura za film star 40 godina



Znači ti zaključuješ da je riječ o krađi, ali da je moralno opravdana. Sad znam zašto te zovu stripovski Robin Ud
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 15/10/2018 : 16:48:12  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ovo san pronaša na netu, pa ne znam je li i pravno ispravno, ali evo šta stoji:

Piratstvo - Neovlašteno umnožavanje i prodaja bez dopuštenja autora odnosno nositelja autorskoga prava. Piratstvo predstavlja nelegalnu konkurenciju i podliježe kaznenom progonu.

Šta dakle sa osobnom upotrebom bez daljnjeg umnožavanja i distribucije? Je li "krađa" pravno točan izraz u ovom slučaju?

And like that... he's gone.
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000