forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Internet piratstvo je krađa? Da ili ne?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 18/10/2018 : 13:41:35  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by supermark

Bilo je kazni zbog neovlaštenog puštanja glazbe sa youtube
Nije piraterija, ali nije ni daleko


Zivio sam u Koreji,(onoj normalnoj), sest mjeseci, I sva glazba koja se pusta u kaficima ide sa youtubea. I to na nacin da gost koji nesto naruci, pusta glazbu. Posto sam ja stalno narucivao runde, stalno sam pustao glazbu, od Azre, Partibrejkersa do Judas Priesta I Ramonesa. Oni su u soku bili, od te njima nepoznate glazbe...



Tako se to radi. Hebo ih njihov K-pop!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/10/2018 : 13:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Moraš li nas o tome u svakom postu podsjećati???
Mislim na kapitalisticka putovanja


Toliko ih je bilo, uzduz i poprijeko 'balote', da bi ti u nesvijest pao sa samo desetinom...
Pisem, kad nalazim za shodno, da su u funkciji teme/diskusije. A kako sam osobno te tude i drugacije obicaje dozivio, tako o njima i govorim. Jednostavno. Ti ne trebas citati, zasto bi? Ako te cine 'gricule'.. Ne citam ni ja, recimo Marxa i Engelsa ili kapetana Mikija... Kuzis?

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 18/10/2018 : 14:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

Bilo je kazni zbog neovlaštenog puštanja glazbe sa youtube
Nije piraterija, ali nije ni daleko

Ako ZAMP kazni vlasnika kafića jer ovaj pušta Lady Gagu s youtubea, to je tek protuzakonito.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/10/2018 : 14:08:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by supermark

Bilo je kazni zbog neovlaštenog puštanja glazbe sa youtube
Nije piraterija, ali nije ni daleko

Ako ZAMP kazni vlasnika kafića jer ovaj pušta Lady Gagu s youtubea, to je tek protuzakonito.


Moj kum je u Splitu organizirao koncert neafirmiranih bendova. Dakle demo bendova, bez objavljenog nosaca zvuka. I poslje odrzane manifestacije, eto ti Zampa koji se hoce naplatiti za autorska prava??? Prava, za bendove bez nosaca zvuka i neafirmiranih??? Bendova koji se ne pustaju u eteru??? I drzi potegni, bilo je to cupavo. Objavljivano i u novinama. Zavrsilo je bez tuzbi i placanja, dokazavsi im da pricaju gluposti i jedu govna...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/10/2018 : 14:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ako si ti kapitalist ne znači da sam ja marksist
već znači da nisam kapitalist
nije bogat ko nema već onaj ko ima


Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/10/2018 : 14:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

ako si ti kapitalist ne znači da sam ja marksist
već znači da nisam kapitalist
nije bogat ko nema već onaj ko ima




Malo si odlutao dragi moj i dobri,(ka i ja ca san) Zele.
Koristis se terminima bez pokrica. Nisu cak ni zabavni vise. Upires ka 'sivonja'. Bezveze ti je tako stvarat neke slike i procjene, da ne kazem projekcije.
Ja ti uglavnom gledam da na svijetu postoje 3 vrste ljudi;
A. Znaju da znaju!
B. Znaju da ne znaju!
C. Ne znaju da ne znaju!
Kad sve sagledas kroz tu prizmu, stvari su jasnije,prilicno jednostavnije. Ja znam gdje se svrstavam, kako ti vidis sebe?

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/10/2018 : 14:23:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl
Ne citam ni ja, recimo Marxa i Engelsa ili kapetana Mikija... Kuzis?



Kapetan Miki nije u rodu sa Marxom i Engelsom.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/10/2018 : 14:28:45  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote



Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/10/2018 : 14:31:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by ivanl
Ne citam ni ja, recimo Marxa i Engelsa ili kapetana Mikija... Kuzis?



Kapetan Miki nije u rodu sa Marxom i Engelsom.


Naravno da nije. Mozda samo po tome, sto je meni osobno u rodu dosadnih stiva. Misli se sveobuhvatno...nesto sto te ne zanima...stivo,jel...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 18/10/2018 : 15:40:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Tražio na netu al ne mogu sada to naći da me ubiješ, ali ima već možda i više od 10 godina kada se u HR uveo dodatni porez na sve medije za pohranu podataka (hard diskovi, mem kartice, usb stickovi, cd-,dvd-i....) i /ili uređaje koji iste koriste zbog piratstva. Dakle briga nas za što kupac kupuje npr SD karticu, on je potencijalni pirat i mi odmah naplaćujemo porez, di je tu moral?

Zašto nebi skinuo neki strip, pročitao ga i onda ako mi se svidio, kupio?
Pa izdavači nam daju isto tako ogledne primjerke besplatno da vidimo prije nego iskrcamo lovu.
Ja bi rekao da je i knjižnica onda isto piratluk...samo općeprihvaćeni.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 18/10/2018 : 16:05:15  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Moraš li nas o tome u svakom postu podsjećati???
Mislim na kapitalisticka putovanja



Ja bih Ivanu dao poseban topic o njegovim poslovnim putovanjima. Jedan je od rijetkih koji je stvarno doživio te strane kulture. On je tamo mjesecima a ne danima ko mi turisti.

Ivane, samo piči naprijed i javljaj nam doživljaje.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 18/10/2018 : 16:08:00  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH



Zašto nebi skinuo neki strip, pročitao ga i onda ako mi se svidio, kupio?


Zašto ne bih uzeo auto iz salona, vozio ga mjesec dana, i onda ako mi se svidio, vratio se u salon i platio ga?

quote:
Originally posted by DiSkAcH


Pa izdavači nam daju isto tako ogledne primjerke besplatno da vidimo prije nego iskrcamo lovu.


I za gotovo sve filmove imaš foršpane.
To je sasvim druga kategorija.

quote:
Originally posted by DiSkAcH


Ja bi rekao da je i knjižnica onda isto piratluk...samo općeprihvaćeni.


Krivo bi rekao.
Knjižnice ovlašteno posuđuju svoje knjige, i to za naknadu.
Usporedbe nema.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 18/10/2018 : 16:15:37  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Tintone, koliko Dan Brown dobije ako je posudim njegovu knjigu u knjižnici?
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 18/10/2018 : 16:22:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Diskach, ako izdavač daje preview onda je to njegova odluka
Ako tako izdavač hoće može davati i besplatno i izdanje i struju da se prikopčaš na njegov priključak

Kopiranje i piraterija je protiv volje izdavača, kao i kopčanje na njegovu struju ako je protiv njegove volje


Nisu mi baš jasne tvoje usporedbe...
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 18/10/2018 : 16:23:53  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Tintone, koliko Dan Brown dobije ako je posudim njegovu knjigu u knjižnici?

Nagore, je li netko zarađuje ili ne koristeći nečije intelektualno vlasništvo nije determinirajući faktor za kršenje autorskih prava. Ako netko recimo napravi dokumentarac o stripovima koji bi prodavao smije koristiti isječke iz npr. zagora bez da Bonelliju išta plati ili pita za dozvolu. s druge strane, ako ja plagiram Bonellijev logo za svoju firmu, kršim autorska prava iako nisam ništa na tome zaradio.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/10/2018 : 16:25:33  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by zeljko

Moraš li nas o tome u svakom postu podsjećati???
Mislim na kapitalisticka putovanja



Ja bih Ivanu dao poseban topic o njegovim poslovnim putovanjima. Jedan je od rijetkih koji je stvarno doživio te strane kulture. On je tamo mjesecima a ne danima ko mi turisti.

Ivane, samo piči naprijed i javljaj nam doživljaje.



nek otvori blog
do mog

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

leKrava
New Member



242 Posts

Member since 21/01/2016

Posted - 18/10/2018 : 16:33:08  Show Profile Show Extended Profile  Send leKrava a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy
Ako netko recimo napravi dokumentarac o stripovima koji bi prodavao smije koristiti isječke iz npr. zagora bez da Bonelliju išta plati ili pita za dozvolu.



netocno, Bonelli ga moze tuziti zbog koristenja tog djela bez njihove suglasnosti (pogotovo ako ovaj jos nije naveo izvor materijala, al u svakom slucaju treba imati dozvolu).

Sto se tice knjiznica, evo podatak s neta vezano za domace pisce:
"Hrvatski pisci dobivaju novac ako ih se posuđuje ...... formula je jednostavna, navodi Novi list – autori ostvaruju 100 posto obračunske jedinice, dakle 1,49 kuna bruto po posudbi, ilustratori od 10 do 50 posto, a prevoditelji 40 posto."

Edited by - leKrava on 18/10/2018 16:36:59
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 18/10/2018 : 16:39:51  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by leKrava

quote:
Originally posted by drogsy
Ako netko recimo napravi dokumentarac o stripovima koji bi prodavao smije koristiti isječke iz npr. zagora bez da Bonelliju išta plati ili pita za dozvolu.



netocno, Bonelli ga moze tuziti zbog koristenja tog djela bez njihove suglasnosti (pogotovo ako ova jos nije naveo izvor materijala).

Sto se tice knjiznica, evo kopirano iz clanka s neta vezano za domace pisce:
"Hrvatski pisci dobivaju novac ako ih se posuđuje ...... formula je jednostavna, navodi Novi list – autori ostvaruju 100 posto obračunske jedinice, dakle 1,49 kuna bruto po posudbi, ilustratori od 10 do 50 posto, a prevoditelji 40 posto.

Znači, Bonelli može tužiti i Stripovi.com koji je već 8 godina komercijalizirana stranica jer koristi tone Bonellijevog materijala bez njihove suglasnosti, ponajviše u recenzijama

Go kneel and weep
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/10/2018 : 16:47:08  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by zeljko

Moraš li nas o tome u svakom postu podsjećati???
Mislim na kapitalisticka putovanja



Ja bih Ivanu dao poseban topic o njegovim poslovnim putovanjima. Jedan je od rijetkih koji je stvarno doživio te strane kulture. On je tamo mjesecima a ne danima ko mi turisti.

Ivane, samo piči naprijed i javljaj nam doživljaje.


Fala in!
Bas sad po ko zna koji put citan Smoju, i ponovo se cudin koliko je ti covik svojim putopisima zaduzija Dalmaciju, Hrvatsku, zurnalistiku i knjizevnost. Svida mi se to njegovo pisanje,cudo jedno. Mozda jednom i sam stavin na papir gdje sam sve trosio donove...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 18/10/2018 : 17:01:15  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
@vice

Evo malo o temi slika:

https://lifehacker.com/follow-this-chart-to-know-if-you-can-use-an-image-from-1615584870
https://www.socialmediaexaminer.com/copyright-fair-use-and-how-it-works-for-online-images/

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 18/10/2018 : 17:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Može link na Željkecov blog. Hvala :)
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 18/10/2018 : 17:06:13  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
@tinton- pa da, slaže se s onim šta san naveja, zar ne?

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

leKrava
New Member



242 Posts

Member since 21/01/2016

Posted - 18/10/2018 : 17:08:58  Show Profile Show Extended Profile  Send leKrava a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy
Znači, Bonelli može tužiti i Stripovi.com koji je već 8 godina komercijalizirana stranica jer koristi tone Bonellijevog materijala bez njihove suglasnosti, ponajviše u recenzijama



Ne znam tajlijanske zakone i spada li onda recenzije pod fair use ko u americi, al na kraju dana oni su vlasnici tih likova pa ako zele (npr zagor se na stripovima.com pokazuje u losem svjetlu) mogu tuziti.

Zanimljiv clanak vezan za materijal zasticen autorskim pravima (al za USA) https://www.janefriedman.com/the-fair-use-doctrine/

Mislim da na stripovi.com ima onih koji imaju svoje strip likove ili se bave izdavastvom, pa bi mozda oni mogli bolje odgovoriti na pitanje upotrebe njihovih likova/materijala.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 18/10/2018 : 17:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by nagor

Tintone, koliko Dan Brown dobije ako je posudim njegovu knjigu u knjižnici?

Nagore, je li netko zarađuje ili ne koristeći nečije intelektualno vlasništvo nije determinirajući faktor za kršenje autorskih prava. Ako netko recimo napravi dokumentarac o stripovima koji bi prodavao smije koristiti isječke iz npr. zagora bez da Bonelliju išta plati ili pita za dozvolu. s druge strane, ako ja plagiram Bonellijev logo za svoju firmu, kršim autorska prava iako nisam ništa na tome zaradio.



Zapravo jest jedna od determinanti. Zarada, jačanje popularnosti (šta opet vodi u zaradu), lažiranje nečijeg djela pod svoje (šta opet vodi u zaradu) itd.

Za dokumentarac trebaš prava. Tehnički, i mi za recenzije bi tribali imat dopuštenje za određeni slikovni sadržaj, il naveden izvor.

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 18/10/2018 17:12:16
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 18/10/2018 : 17:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by leKrava

quote:
Originally posted by drogsy
Ako netko recimo napravi dokumentarac o stripovima koji bi prodavao smije koristiti isječke iz npr. zagora bez da Bonelliju išta plati ili pita za dozvolu.



netocno, Bonelli ga moze tuziti zbog koristenja tog djela bez njihove suglasnosti (pogotovo ako ova jos nije naveo izvor materijala).

Sto se tice knjiznica, evo kopirano iz clanka s neta vezano za domace pisce:
"Hrvatski pisci dobivaju novac ako ih se posuđuje ...... formula je jednostavna, navodi Novi list – autori ostvaruju 100 posto obračunske jedinice, dakle 1,49 kuna bruto po posudbi, ilustratori od 10 do 50 posto, a prevoditelji 40 posto.



Kuna po posudbi? Koliko puta se posudi popularna knjiga/strip? 100, 500, 1000 puta? Je li bolje zaslužiti 1000 kuna u 10 godina ili da recimo 1000 ljudi pročita tvoje djelo putem downloada što na kraju vodi u prepoznatljiviji brand i veći profit dugoročno.
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000