forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Rodoslovlje, traženje predaka
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 19/10/2018 : 08:11:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
Istražuje li itko od vas pretke ili je istraživao? Eto ja se bacio na posao pa istražuje. Došao sam do 1844 godine i sad dalje ne znam jel budem našao koji zapis jer mislim da Državni arhiv nema za tu župu...


Moj strip
Moje aukcije

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 19/10/2018 : 08:13:32  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Ja se bojim istraživati
Ko zna šta bih otkrio

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 19/10/2018 : 09:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Ja već pomislio da 1euro ima novu ideju...
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28976 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 19/10/2018 : 10:26:24  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Ne istražujem, ali negdje sam načuo (netko rekao kako piše u Župi) kako su mi preci pobjegli od Turaka iz Like u Zagreb, prvo oko Save, a onda pobjegli od vode na brege u Vrapče.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 19/10/2018 : 10:37:26  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
a moji došli iz okolice splita u hercegovinu
drugi iz srbije u bosnu

ne znam koji je dio obitelji bio bolji " vizionar" :D

pametni dio obitelji na vrijeme je zdušio u prekooceanske zemlje prije 100-ak godina... oni također pametni su zdušili u švedsku i njemacku prije nego je to bilo popularno :D

pokusao se povezati s obiteljima u australiji
posaljem mail u februaru 2001. dobio odgovor u novembru
bila prezaposlena hahahahah

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 19/10/2018 : 11:02:44  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Nije važno odakle sam sve dok znadem kuda putujem...

A ne znam kuda :)
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 19/10/2018 : 11:27:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
Hah... Došao sam do predaka iz 1844 godine... pra pra pra pra deda :D
Zanimljivo je to kopanje po mikrofilmovima i čitanje starih zapisa


Moj strip
Moje aukcije

Edited by - Spiderman on 19/10/2018 11:28:07
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/10/2018 : 11:56:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Nije važno odakle sam sve dok znadem kuda putujem...

A ne znam kuda :)


...deralo me sedam mora, gorka kora ljute nevolje.
To sto brodi ne mogu da prevale, covjek umije...
👍

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/10/2018 : 12:22:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Ja sam istraživao pa su napisali strip o meni - superman
Tražio sam da RK pretvore u N da me ljudi ne prepoznaju
Go to Top of Page

edvin
Senior Member

Croatia
1276 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 19/10/2018 : 13:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message  Reply with Quote
fun fact: moj deda je imao slastičarnu u Tuzli, do 1945. :-)

"How long, not long, 'cause what you reap is what you sow!"
Go to Top of Page

edvin
Senior Member

Croatia
1276 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 19/10/2018 : 13:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message  Reply with Quote
kužim, ljudi otvaraju topice skandaloznih naslova da bi reklamirali svoje aukcije.
žimku.

"How long, not long, 'cause what you reap is what you sow!"
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 19/10/2018 : 14:03:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by edvin

kužim, ljudi otvaraju topice skandaloznih naslova da bi reklamirali svoje aukcije.
žimku.



a-hahahahaha dobra... evo kad klikneš na moje aukcije i traži onda ti izbaci: Trenutno nema aukcija koje odgovaraju kriterijima pretrage!

Tako da baš profitiram Niš' idem onda i obnovit

Nego da se vratim ontopic. Našao sam stranicu gdje čak možete pregledavati i knjige koje su u Državnom arhivu Hrvatske ostale države nisam gledao.

https://www.familysearch.org/

Idem potražit možda ima i Zagor upisan u kojoj knjizi rođenja ili možda datum smrti...


Moj strip
Moje aukcije

Edited by - Spiderman on 19/10/2018 14:10:02
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 19/10/2018 : 15:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Ne istražujem, ali negdje sam načuo (netko rekao kako piše u Župi) kako su mi preci pobjegli od Turaka iz Like u Zagreb, prvo oko Save, a onda pobjegli od vode na brege u Vrapče.


Otprilike većina priča o precima počinje s bjekstvom od Turaka, najčešće je taj i taj ubio nekog Turčina i pobjegao... Ja sam jednom slučajno sreo nekog čovjeka i ne sjećam se sad kako smo došli do toga, ali on se valjda bavio istraživanjima i zaključio da je većina tih priča izmišljena, jer uopšte na ovim prostorima nije bilo toliko Turaka koliko su ih u pričama pobili ti preci koji su pobjegli nekud i osnovali druge porodice.

Ja imam napisan porodični rodoslov s podacima koji sežu do početka 19. vijeka. Tada je, po priči, predak pobjegao i promijenio prezime. Realno je to nemoguće provjeriti, jer ovdje arhivskih podataka nema, a teško je vjerovati da ih ima i tamo odakle je pobjegao.

Edited by - delboj on 19/10/2018 17:35:57
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 19/10/2018 : 15:27:02  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
Jedna je istina, od tamo si od kuda ti je žena 😁
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 19/10/2018 : 15:32:16  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
1 majka
2 babe
4 prababe
8 cukunbaba
16 navrbaba
i tako dalje..mi smo svi brate sestro rođaci do devetog kolena
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/10/2018 : 17:50:02  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj


Otprilike većina priča o precima počinje s bjekstvom od Turaka, najčešće je taj i taj ubio nekog Turčina i pobjegao... Ja sam jednom slučajno sreo nekog čovjeka i ne sjećam se sad kako smo došli do toga, ali on se valjda bavio istraživanjima i zaključio da je većina tih priča izmišljena, jer uopšte na ovim prostorima nije bilo toliko Turaka koliko su ih u pričama pobili ti preci koji su pobjegli nekud i osnovali druge porodice.



Hm...vidis, to ti je tacno. Kada malo bolje razmislim, ako je vec neko pricao o precima, uvijek je bilo tako nesto, kao neki predak ubio nekog vaznog turcina i onda pobjegli u neko drugo mjesto i sta ja znam. Samo moji Kingici imaju drugu pricu, kod nas je kao da su navodno pobili jedno cijelo selo pa onda pobjegli dalje. Ne bi mi bili mi kada ne bi malo vise zapaparili.
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 19/10/2018 : 18:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
Moj jedan predak je licno priklo sultana
A drugi predak se posle hvalio
Da se boga boji malo sultana nimalo a vezira ko dorata svoga
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 19/10/2018 : 18:40:42  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by delboj


Otprilike većina priča o precima počinje s bjekstvom od Turaka, najčešće je taj i taj ubio nekog Turčina i pobjegao... Ja sam jednom slučajno sreo nekog čovjeka i ne sjećam se sad kako smo došli do toga, ali on se valjda bavio istraživanjima i zaključio da je većina tih priča izmišljena, jer uopšte na ovim prostorima nije bilo toliko Turaka koliko su ih u pričama pobili ti preci koji su pobjegli nekud i osnovali druge porodice.



Hm...vidis, to ti je tacno. Kada malo bolje razmislim, ako je vec neko pricao o precima, uvijek je bilo tako nesto, kao neki predak ubio nekog vaznog turcina i onda pobjegli u neko drugo mjesto i sta ja znam. Samo moji Kingici imaju drugu pricu, kod nas je kao da su navodno pobili jedno cijelo selo pa onda pobjegli dalje. Ne bi mi bili mi kada ne bi malo vise zapaparili.


Pa vrlo moguće. Ne sjećam se baš svih detalja priče, ali taj čovjek otprilike misli da svi ti silni preci nisu ni mogli da pobiju tolike Turke, jer to nije bilo tako jednostavno, ni ubiti Turčina, ni pobjeći nekažnjeno. Valjda kad bi se sabrao broj svih tih predaka sadašnjih stanovnika ovih prostora i uporedio s brojem pobijenih Turaka, ispalo bi da je nenormalno veliki broj Turaka pobijen u relativno kratkom periodu. Ono kao da je bukvalno bila svakodnevica "ubij Turčina i pobjegni".
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/10/2018 : 18:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Ili to ili su nam svima zajednicki preci.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/10/2018 : 18:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Nešto razmišljam, ovdje u Švici ima dosta Turaka, mogao bih da ih podavim masovno ko piliće, pa neka jednog dana barem jedna legenda bude istinita.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 19/10/2018 : 18:58:40  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
dok svi bježe od turaka moji prihvatili ponudu za besplatnom zemljom... u hercegovini... tojest osmanskom carstvu


Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 19/10/2018 : 19:12:16  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Ili to ili su nam svima zajednicki preci.



Dva dida
4 pradida
8 cukundidova
16 navrdidova
32 kurdjela
64 askurdjela
I tako sve do kurbajera..otprilike kao ona zrna na sahovskoj ploci...
Svi smo mi na dinaridima rodjaci
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 19/10/2018 : 19:40:21  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
To je jedna od malograđanskih opsesija. A istina je da nitko na Balkanu ne može sa sigurnošću govoriti o podrijetlu dalje od 200 godina, otkad postoje potpune crkvene matice.
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 19/10/2018 : 19:50:19  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message  Reply with Quote
Jah.svako svog gospodara koji mu je prekinje jahao imaneko turke.neko ugare.austrijance.talijane...nas nisu jebali samo oni sto nisu hteli..cak su i potomci dzingiskana dosli na opste sa sestrama
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/10/2018 : 19:52:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Još dok su Turci živjeli na ovim prostorima moj predak je ubio jednog
Ostali se prepali pa pobjegli istočno, danas se to zove Turska
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 19/10/2018 : 22:43:10  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message  Reply with Quote
Oko 1870 je iz Libije došao jedan crnac,vjerovatno odbjegli rob,u BiH koja je kao i veliki dio sjeverne Afrike bila u sastavu tad već posrnulog Osmanskog carstva. Zvao se Ibrahim Bagrameli.Nastanio se u Bihaću i oženio lokalnu djevojku Fatimu i imao dva sina,Šerifa i Muharema. Muharem je ko zna kojim spletom okolnosti završio u Engleskoj i borio se na njenoj strani u Prvom svjetskom ratu. Poslije Velikog rata vraća se u novostvorenu Kraljevinu Srba,Hrvata i Slovenaca i donosi prvu fudbalsku loptu u Bihać i biva jedan od osnivača FK Jedinstvo.I dalje je ostao vojnik,umire 1940 kao satnik vazduhoplovstva tadašnje Jugoslavije.Nije ostavio potomke iza sebe.Šerif je ostao u Bihaću bavivši se trgovinom. Gine 1944 tokom bombardiranja Bihaća. Iza njega je ostalo petoro djece,Fehim,Ibrahim (moj djed),Bahra,Timka i Emina. Fehim (1929/1992) je bio također trgovac i fudbalski sudija. Imao je sina Zlatana koji se 1972 ugušio u rijeci Uni i kćerku Saimu koja je još živa i nalazi se u Švedskoj.Umire 1992.Bahra ostaje u Bihaću i nema potomaka,Timka odlazi u Maribor a Emina u Beograd.Obje zasnivaju svoje porodice s kojima na žalost nemam kontakta.Ibrahim (1931/1995),također trgovac,kasnije jedan od direktora PPK Krajina iz Bihaća imao je tri sina i kćerku. Midhat,moj stric,koji je 1970 kao politički disident pobjegao iz Juge u SAD gdje je zasnovao porodicu i ima 2 sina i 3 kćerke tj američki ogranak Bagrameli familije. Mirzet(1951/2004),moj otac,veliki bećar i još veći majstor automehanike je ostavio za sobom dvije kćerke i jednog balavca tj mene. Orhan(1954/2007),drugi stric ima dvije kćerke.Sunita,tetka,ima svoju familiju i sina koji je također u SAD-u. U BiH su trenutno ostale samo 2 muške glave Bagramelijevih,moj sin Adi i ja. Sinu sam zadao zadatak da pravi koliko god je moguće djece,bračno,vanbračno,nebitno,samo neka valja pod sobom.Bagi će sve da financira,loza se ne smije ugasiti :)

Wtf?

Edited by - bagi on 19/10/2018 22:48:09
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000