forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 121 Ja, Francois Villon
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 12/12/2018 : 13:27:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Ja, Francois Villon

Reži, spali, siluj, visi, bodi, jecaj, laži, svuci, ubij, kradi, moli, slomi,… i o svemu pjevaj.

Uznemirujuće. Sve lijepo posloženo, dobro vođeno, zanimljiva slika nekog drugog vremena, izvrsno nacrtano i zaogrnuto Villonovim pjesmama… Ali uznemirujuće.

Vjerojatno je roman koji je poslužio kao predložak stripa sličnog sadržaja, no ovo nije strip tipa, opusti se i čitaj sa smiješkom u očima. Možda ima više mrtvih, ranjenih i povrijeđenih u drugim pročitanim stripovima, ali ovdje me to više dodirnulo (a možda sam i ostario). Autor se potrudio da me u svakom odlomku emocionalno uključi, a emocija ima svakakvih. Još pod dojmom, čini mi se vrlo dobar i svakako ne običan strip.

Ocjena: jako visoka/10 - za strip i sve što sam prošao kroz njega, iako još ne znam jesam li zbog toga sretan.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 12/12/2018 : 16:20:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
+1 za utisak Zula


Ovaj strip mi deluje kao, što kaže Anto, masthevuša. Crtežom i tematikom skroz po mojoj meri. 20+ eur nije malo ali reklo bi se da vredi.


Go to Top of Page

udarnik007
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 27/12/2018 : 22:16:11  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
Molitva Francois Villona

Dok Zemlja jos se krece
I postoji njezin sjaj
Ono sto netko nema, Ti mu to, Gospode, daj!
Mudromu podaj glavu, plasljivom konja — da krene,
Sretniku daruj novca...
I — ne zaboravi mene!

Dok Zemlja jos se vrti — Gospode, Tvoja je vlast
Onome tko vlasti tezi, nek mu bude u slast;
Tko drugome ne krati novca, nek predahnu oci mu snene,
Kainu kajanje daruj...
I — ne zaboravi mene!

Vjerujem u Tvoju mudrost i Svemoci poznajem sjaj,
Kao sto ubijen vojnik u vjecni vjeruje raj;
Kao sto vjeruje uho u tihog Tvog govora sum,
Ko covjek sto vjeruje srcem, a djela mu ne shvaca um.

Gospode, moj Boze, zelenooki moj,
Dok Zemlja jos se vrti i sve to cudno je njoj;
I dok jos vremena ima i vatre da je pokrene
Svakomu ponesto daruj...
I — ne zaboravi mene!

Koji lik je bio taj Villon!!!
Nisam znao mnogo o njemu (tek da je postojao)
a sad vidim da mu je zivot, bar ono sto se zna,
bio sve samo ne normalan.
Volio bih se docepati zbirke njegovih djela.
O samom stripu sve naj, crtez odlican!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/12/2018 : 23:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Imaš izdanje Naklade Jurčić:
https://www.knjizara-dominovic.hr/Artikl/DJELA-FRANCOIS-VILLON.html?q=cGdcMjkzLHByXDYzOTA0

Ja sam nedavno pročitao njegovu romansiranu biografiju koju je napisao Fritz Habeck. U nekim stvarima se razlikuje od stripa, ali mi se jednako svidjela.

Ima je na njuškalu ako te interesira:
https://www.njuskalo.hr/knjige-knjizevnost/fritz-habeck-francois-villon-oglas-24719205


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

udarnik007
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 28/12/2018 : 00:23:25  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Imaš izdanje Naklade Jurčić:
https://www.knjizara-dominovic.hr/Artikl/DJELA-FRANCOIS-VILLON.html?q=cGdcMjkzLHByXDYzOTA0

Ja sam nedavno pročitao njegovu romansiranu biografiju koju je napisao Fritz Habeck. U nekim stvarima se razlikuje od stripa, ali mi se jednako svidjela.

Ima je na njuškalu ako te interesira:
https://www.njuskalo.hr/knjige-knjizevnost/fritz-habeck-francois-villon-oglas-24719205





Puno hvala na trudu. Krenut cu sto
prije u nabavku. 🍺
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 29/12/2018 : 20:26:31  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
... kud baš ... a imasmo primjerak te knjige u knjižnici i maznili su nam ju ;o/

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 17/01/2019 : 08:47:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo bilo dosadno. Strip je dobro nacrtan, lijepo je podijeljen na poglavlja, počeo je tako obećavajuće, sa surovim prikazom srednjovjekovne Francuske. a onda... dosada, dosada i pitanje kada će više kraj?

Nije mi jasna motivacija glavnog lika, nije mi jasna motivacija ljudi koji ga štite (jer kao ima smisao za pjesme) i zbog toga stradavaju, nije mi jasan smisao stripa..
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/01/2019 : 11:00:45  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Hm,po komentarima ostavljam ovo za idući put. U preview me se jedino dojmilo kad se mali upiša po popu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 18/01/2019 : 13:47:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Hm,po komentarima ostavljam ovo za idući put.


Misliš čitao si jedino komentar iznad svog
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/01/2019 : 19:14:15  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ne. pročitah sve. Pričekat će.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 18/01/2019 : 21:41:47  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Meni je ovo bilo dosadno. Strip je dobro nacrtan, lijepo je podijeljen na poglavlja, počeo je tako obećavajuće, sa surovim prikazom srednjovjekovne Francuske. a onda... dosada, dosada i pitanje kada će više kraj?

Nije mi jasna motivacija glavnog lika, nije mi jasna motivacija ljudi koji ga štite (jer kao ima smisao za pjesme) i zbog toga stradavaju, nije mi jasan smisao stripa..



Nisan ništa pisa o ovome stripu jer nisan ima pojma šta da napišen. Jednostavno san zaključija da budući nisan poetska duša ja ovo djelo ne razumin, a onda nema smisla da filozofiran.
Ali sviđa mi se tvoj upis i praktički je preslik mojih dojmova i vidin da upitnici koji su mi ostali nakon čitanja muče i tebe.
Crtež odličan, početak priče sa recepton za paštetu i pripadajuća kazna za recept majstora pomalo šokantna, i do tada je sve mirisalo na dobro. Nakon toga sve nekako dosadno i isforsirano. Upravo ovako kako pišeš. Nejasna mi je motivacija likova, priča mi je poprilično šuplja, a glavni lik mi ni u jednome trenutku nije ostavlja dojam neke osobito važne i priznate osobe. Lokalni jebivjetar i pijanac sa dozvolon da radi šta oće, i ni u jednome trenutku mi nije bilo jasno čime je zaslužija status djeteta lokalnog HDZovog šerifa.
Iako očito nisan u potpunosti razumija ovo djelo jer poeziju razumin ka kineski jezik, ima mi nešto privlačno u ovome stripu. Je li to atmosfera vremena u kojen se strip dešava, ili crtež koji je stvarno odličan, neznan.
7/10, ali od ovoga san očekiva više.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 18/01/2019 : 21:58:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI


7/10, ali od ovoga san očekiva više.




Kako mislis ocekivao si vise? Pa sta nisi vidio da ga hvalim?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 18/01/2019 : 22:05:25  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by NESVRSTANI


7/10, ali od ovoga san očekiva više.




Kako mislis ocekivao si vise? Pa sta nisi vidio da ga hvalim?





Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 19/01/2019 : 09:48:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
To što si rekao:

quote:
Originally posted by NESVRSTANINejasna mi je motivacija likova, priča mi je poprilično šuplja, a glavni lik mi ni u jednome trenutku nije ostavlja dojam neke osobito važne i priznate osobe. Lokalni jebivjetar i pijanac sa dozvolon da radi šta oće, i ni u jednome trenutku mi nije bilo jasno čime je zaslužija status djeteta lokalnog HDZovog šerifa.



Nemam ništa protiv priče o jebivjetru, ali da je to barem bilo smisleno. Pročitao u jednom navratu jer sam mislio sad će uslijediti ono zbog čega svi hvale strip, inače bih stalno prekidao, kad ono šljus. Na skali do 5, ja bih dao čistu dvojku zbog same priče, možda malo nategnuo prema 3 samo zbog atmosfere i priče.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/01/2019 : 23:38:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Crtež i boje zaslužuju čistu desetku. Toliko je to dobro, da i dalje razmišljam o kupnji ove knjige.

Što reći o priči?

Prije svega čini se da dosta toga ne odgovara onom malom broju poznatih činjenica o Villonu, iako u tome i ne vidim neki problem.

Ono što mi se ne sviđa je glavni lik u stripu. Jedna gadna gnjida, sebičnjak bez granica, smeće bez najmanje doze empatije i ičega ljudskog, dno dna. Pojma nemam da li je Villon bio takav jer je teško ostvariti takvo "savršenstvo", kao da je neka vrst Jokera Srednjeg vijeka.

Zapravo jedino „plemenito“ što je napravio je bilo kada je (tako se bar daje naslutiti) dao guze profesoru kako bi se njegov skrbnik pustio na slobodu.

No, ni drugi likovi gotovo da nemaju ništa čime bi se mogli pohvaliti. Možda samo neke Villonove žrtve, da ne spominjem što je napravio svojoj djevojci.

Kao što je napisao Kerempir nije jasna motivacija glavnog lika, niti motivacija ljudi koji ga štite, pa samim tim ni samog stripa.

Taj izostanak bilo kakvog oblika savjesti, sućuti i samilosti kod glavnog lika se u nekim osvrtima predstavlja kao postignuće neograničene slobode kakvoj bi se valjda trebalo težiti. Tipa: Nabavi pištolj i pucaj, a usput čini sve moguće gadarije kako ti se prohtije, ali već sam pisao svoje mišljenje o takvim stripovima koji se izgleda sviđaju ne malom broju forumaša. Kao da pate što nisu i sami ostvarili takvu razinu "slobode" pa se dive nesputanom duhu.

A možda je moja odbojnost prema glavnom liku samo posljedica mog krivog odgoja i moje naivnosti (koju su mi rekli da posjedujem u procjenjivanju ljudi).
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/01/2019 : 23:42:44  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ma, kao i kod arapina, cenis ljude iz udobne zapadne fotelje. ovako je bilo nekad, nikakvi vitezi sto spasavaju svet od zmaja i slicno
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/01/2019 : 23:53:30  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ovaj strip bih debelo preporucio svima koji su davno ostavili dzeremaju i slicne
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 20/01/2019 : 00:00:32  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

ovaj strip bih debelo preporucio svima koji su davno ostavili dzeremaju i slicne


upravo kupio ...
apropos Jeremiaha - kod mene je rasprodaja istoga na mojim aukcijama

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/01/2019 : 00:17:53  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
eh, prodajes dzeremaju, a mucenik ima tako jasnu motivaciju + je pozitivac.
nego, sad kad neko kaze da mu se svidja teksaski masakr, ima da ga pitam kako moze da mu se svidja to sto se radi u onoj kuci . i da objasni motive sta pokrece te ljude sto su tamo
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/01/2019 : 00:26:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

ma, kao i kod arapina, cenis ljude iz udobne zapadne fotelje. ovako je bilo nekad, nikakvi vitezi sto spasavaju svet od zmaja i slicno



Bit će da je u pitanju generacijski jaz .

P.S. Nisu svi zmajevi zli. Vidi Zmaju.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/01/2019 : 00:28:01  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
a meni su zmajevi super, jedva cekam da spale kakvoga viteza
ima sad tu neki lep niz istorijskih stripova, tornjevi boa morija (nekako je ovo herman izgurao), ovo, druzina od sumraka, 7 zivota kobca, isak pirat, noseni vetrom

Edited by - kasper on 20/01/2019 00:34:55
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/01/2019 : 00:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

a meni su zmajevi super, jedva cekam da spale kakvoga viteza



Baš si "zagoreo" .

quote:
Originally posted by kasper
ima sad tu neki lep niz istorijskih stripova, tornjevi boa morija (nekako je ovo herman izgurao), ovo, druzina od sumraka, 7 zivota kobca, isak pirat, noseni vetrom



Imam ih sve osim "ovoga".

Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 20/01/2019 : 01:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Crtež i boje zaslužuju čistu desetku. Toliko je to dobro, da i dalje razmišljam o kupnji ove knjige.

Što reći o priči?

Prije svega čini se da dosta toga ne odgovara onom malom broju poznatih činjenica o Villonu, iako u tome i ne vidim neki problem.

Ono što mi se ne sviđa je glavni lik u stripu. Jedna gadna gnjida, sebičnjak bez granica, smeće bez najmanje doze empatije i ičega ljudskog, dno dna. Pojma nemam da li je Villon bio takav jer je teško ostvariti takvo "savršenstvo", kao da je neka vrst Jokera Srednjeg vijeka.

Zapravo jedino „plemenito“ što je napravio je bilo kada je (tako se bar daje naslutiti) dao guze profesoru kako bi se njegov skrbnik pustio na slobodu.

No, ni drugi likovi gotovo da nemaju ništa čime bi se mogli pohvaliti. Možda samo neke Villonove žrtve, da ne spominjem što je napravio svojoj djevojci.

Kao što je napisao Kerempir nije jasna motivacija glavnog lika, niti motivacija ljudi koji ga štite, pa samim tim ni samog stripa.

Taj izostanak bilo kakvog oblika savjesti, sućuti i samilosti kod glavnog lika se u nekim osvrtima predstavlja kao postignuće neograničene slobode kakvoj bi se valjda trebalo težiti. Tipa: Nabavi pištolj i pucaj, a usput čini sve moguće gadarije kako ti se prohtije, ali već sam pisao svoje mišljenje o takvim stripovima koji se izgleda sviđaju ne malom broju forumaša. Kao da pate što nisu i sami ostvarili takvu razinu "slobode" pa se dive nesputanom duhu.

A možda je moja odbojnost prema glavnom liku samo posljedica mog krivog odgoja i moje naivnosti (koju su mi rekli da posjedujem u procjenjivanju ljudi).



Zašto bi se tribalo poistovjetit sa glavnin likon da bi nan strip bija dobar? Pa ne znači valjda da ako mi je dobar "Neću umrijeti kao lovina" iman skrivenu potribu uzet kalaš i rešetat? Pa valjda je svakome baren donekle prisebnome jasno da je glavni lik psihopata.
Ali Villon mi je drugačiji. Evo recimo da moran opisat Villona sa jednon riči, to bi bilo da izvineš "šupak". Recimo da mi je najsličniji lik ovome nesretniku pirat Isak.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/01/2019 : 11:38:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Zašto bi se tribalo poistovjetit sa glavnin likon da bi nan strip bija dobar? Pa ne znači valjda da ako mi je dobar "Neću umrijeti kao lovina" iman skrivenu potribu uzet kalaš i rešetat? Pa valjda je svakome baren donekle prisebnome jasno da je glavni lik psihopata.
Ali Villon mi je drugačiji. Evo recimo da moran opisat Villona sa jednon riči, to bi bilo da izvineš "šupak". Recimo da mi je najsličniji lik ovome nesretniku pirat Isak.




U pravu si u oba slučaja i zaista se mogao steći takav dojam da na temelju toga sudim strip.

To je iz razloga što na svaki strip gledam kolekcionarski, odnosno da li ga želim u svojoj kolekciji, a to znači da li ga ponovo želim čitati i/ili uživati u crtežu.

Lovinu ne trebam ni u snu, dok me Villon privlači crtežom i nešto bolji mi je scenarij, ali mi je lik toliko gadan da me time odbija.

S druge strane po mom sudu i ukusu oba stripa imaju tanak i nedorečen scenarij, dosta plošni prikaz likova bez dovoljno dubine i objašnjenja njihove motivacije (opet Lovina prednjači). Također me i odbija što u oba stripa gotovo da nema ničeg pozitivnog što je nekima razlog za veselje i oduševljenje: Što gadnije to bolje, slurp, mljac, odbaci sva ograničenja, ubijaj po volji, nek se glave kotrljaju i time budi cool.

Nisam za zabrane, ali ne znam koliko je ovo lektira za mlađe uzraste jer su takvi stripovi dostupni i najmlađima.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/01/2019 : 11:45:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Samo se ti drži Mickey Mousea i sve će biti u redu...

Trouble will find me
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000