forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 121 Ja, Francois Villon
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

udarnik007
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 21/01/2019 : 19:53:29  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

quote:
Originally posted by boddhisatva

znate kaj ...

kad vidim intenzitete nekih rasprava poput ove a o nekom stripu i da to odvede i toliko daleko znam da je to baš onaj šlag a strip će biti prava poslastica ;o))

nekog će to oduševiti, neko to nikako neće prihvatiti, svi stalno u obrani svojih stavova ... zapravo: nije li baš u tome sva čar ;o)))))



Kako vidim po ovom komentaru, možda se po ovoj raspravi čini da je strip kontroverzan, ali meni nije ni to, sam lik je skroz dosadan šupak. A nije da bježim od kontroverznih tema u stripovima, pa i po prvim komentarima gdje se jasno moglo razaznati da očekujemo nasilje i slično, mislio sam da je strip zanimljiv. Da je pretočen u film, vjerujem da bih zaspao na pol radnje, nema se tu što razmišljati. Ako ništa barem mi je skrenuta pažnja na Lovinu.



Da je šupak tu nema rasprave ali, karakterni šupak.
Kontroverzan? Po mom misljenji jeste. Lik koji nije mario za
granice, vagabund svog vremena. Ovo je meni jedno od najboljih
izdanja prosle godine ako ne i najbolje. No, ukusi su razliciti
i to je dobro. Neki dan sam citao Četvrtu silu od Gimeneza u
izdanju Komika. Užas! Jedva sam dovrsio prvu knjigu, za drugu
ne znam kada ce doci na red. Dok neki hvale to ostvarenje na
sva zvona meni je kao fanu SFa strip golo govno (osim crteza).
Trenutno sam na 50oj starnici Duela od Bookglobea.
Vrhunsko ostvarenje! Da je Villon pretocen u film vjerojatno
mi ne bi bio toliko dobar jer onda ne bih imao prilike
uzivati u crtezu koji mi je prekrasan. Ne znam samo kako ti
sam lik nije zanimljiv pa neka je i šupak ali, dosadan?
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 21/01/2019 : 23:05:56  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by udarnik007

Da je šupak tu nema rasprave ali, karakterni šupak.
Kontroverzan? Po mom misljenji jeste. Lik koji nije mario za
granice, vagabund svog vremena.



Da je za film ... baš ono da zamisliš da je za film taj bi onda film trebao uraditi nitko drugi nego Pier Paolo Passolini
Jedino on ima tog putra da zađe u to doba i u takav kalibar kakav je bio Villon

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 21/01/2019 : 23:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

quote:
Originally posted by boddhisatva

znate kaj ...

kad vidim intenzitete nekih rasprava poput ove a o nekom stripu i da to odvede i toliko daleko znam da je to baš onaj šlag a strip će biti prava poslastica ;o))

nekog će to oduševiti, neko to nikako neće prihvatiti, svi stalno u obrani svojih stavova ... zapravo: nije li baš u tome sva čar ;o)))))



Kako vidim po ovom komentaru, možda se po ovoj raspravi čini da je strip kontroverzan, ali meni nije ni to, sam lik je skroz dosadan šupak.



;o))
I to stoji. Djelom vidiš da ima on i svoje greške i svoje demone - od kojih ne bježi.
A onim djelom kojim se strip odnosi na doba u kojem je živio je baš pravi tip takva šupka, a tada je išla filozofija one bosanske: "Ne jebe lep, nego uporan"


Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/01/2019 : 23:19:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva
A onim djelom kojim se strip odnosi na doba u kojem je živio je baš pravi tip takva šupka, a tada je išla filozofija one bosanske: "Ne jebe lep, nego uporan"





A kog datuma je ova bosanska ukinuta?

Kada se prešlo na tržišno gospodarstvo?
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 22/01/2019 : 11:07:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
A po čemu je karakteran? Ako je šupak, onda je šupak, a nije ono, volim žensku, ali dat ću da je siluju jer sam šupak, ali onda ću žaliti zbog toga, i tak dalje. Meni to nema veze s vezom i bilo mi je dosadno usprkos tome što se autor trudio stalno me šokirati.

Jedino pozitivno vidim u detaljima, za koje sad ne znam jesu li istiniti, ali čine se dokumentaristički poput rezanja ušiju, vješanja za svaku sitnicu, kuhanje leševa za paštetu, itd.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/01/2019 : 14:04:13  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ovo je definitivno jedan od surovijih prikaza srednjeg vijeka, a srednji vijek je skoro svaki put prikazan surovo. Osim površinskih atrakcija (rezanja ušiju, glava, mučenja i olakog vješanja) koje spominje Kerempir i većina likova su prikazani kao moralni nakaze (osim Villonovog poočima i mame, koju odmah ubiju).
A što se tiče samog stripa, ne mogu reći da me oduševio. Izaziva mi nelagodu jer je Villom prikazan kao zločinac, pa mi nije neka fora čitati o njegovom životu i pjesmama. Kao da čitam, ne znam, o Paravinji i iskrenim stihovima koje je pisao. I kako nije lako spavao nakon što je zaklao nevinu curu. Ili odveo svoju djevojku u okupljalište razbojnika da je siluju...
Ružan strip o ružnim vremenima i lijepim pjesmama.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/01/2019 : 00:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Luiđi Kriton nam u ovom troalbumnom integralu stripski pripoveda o čuvenom francuskom pesniku,Fransoi Vilonu - čoveku koji je, između ostalog, prvi u svojoj postojbini u pesmama spojio sva (ili gotovo sva) narečja,ali i bio jako poznat te priznat zbog istih,za to vreme prilično "naprednih" i drugačijih.Sa druge strane,družio se sa svim i svakim,od najgorih ubica do samoga kralja;od kurvi do sveštenih lica.A sa treće strane,kroz ovu biografiju možemo jasno sagledati surovost srednjeg veka.
Vizuelni aspekt dela - za čistu desetku;iz mog ugla.I samo zbog ovoga je vredan čitanja/gledanja,pa i kupovine.
Narativni - nisam dobio očekivano.Ali da se razumemo - postavio sam na osnovu zavira,kao i ocena na bedeteci (koje me često prevare,ali ja im opet verujem),vrlo,vrlo visoka očekivanja,koja nisu ispunjena.Ili bolje da kažem,sasvim ispunjena.
Ono što nisam mogao da progutam,to su postupci,kako samo Vilona,tako i još nekih pratećih likova.Niti mi je jasna motivacija istih,ako i onih koji su štitili pesnika,i pokrivali ga u užasnim postupcima,koji mi tek nisu jasni - ili je reč o tome da autor nije baš najbolje scenaristički odradio strip,iz koga se ne vidi jasno važnost Fransoe Vilona koja bi mu bila pokriće za sve što je učinio u životu.
Doduše,kraj mi se svideo,i taj deo sa pokajanjem mi je i ponajbolji.
Strip sam pročitao još pre desetak dana,pa sam obrnuo još jedan krug da vidim da nešto nisam izostavio - ajde da kažem da su utisci na drugu nešto bolji,ali i dalje mi je to "tek za jednu 4/5".

U svakom slučaju,preporuka za strip,ali ne očekujte previše (kao u mom slučaju,jelte;bio sam ubeđen da je Fransoa potencijalna bombetina)

A možda je razlog za neispunjena očekivanja sa moje strane činjenica da u stripu ima dosta poezije,a ja i ona i nismo u nekoj ljubavi.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/01/2019 : 00:19:41  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
fakti

*vidim da se Nesvrstanim skroz slažem

*a ovo što je rekao Pejo "da prevodilac nije Vojmil Rabadan jer onda meni treba dodatni prijevod",totalno potpisujem - hebote,ja nijednu strofu u ovom stripu nisam razumeo;kao što rekoh,poezija i ja nismo na ti,ali da ovolko nešto ne razumem je malo mnogo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/01/2019 00:20:07
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 25/01/2019 : 08:09:41  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
E i ja sam isto mislio napisat da su pjesme u stripu nerazumljive i ne baš nešto ali nisam htio ispast glup Sad mi je lakše kad vidim da nisam jedini
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 25/01/2019 : 08:33:13  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ne dirajte poeziju niti prevod njen ovde. ne kazem da sam sve razumeo, al bilo koje cackanje prevoda bi sve degradiralo.
anto, nije ti ovo zidrou pa da se cita i naopacke
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 25/01/2019 : 10:29:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Nešto mi se sviđa više, nešto manje.
Ne bih podcijenio ono što ne razumijem, niti ono što ne znam, ni one koji znaju, a pogotovo ne one koji ne znaju...

Ono kad sam dobio 1 iz matematike, malo me bilo sram i osjećao sam se glup... No, kad smo vidio da je njih 10 dobilo jedan, nekako me to podiglo, osjetio sam da nisam sam, ima nas još, zajedno smo jači, mogli bi svašta... sjebat ćemo jednog dana one koji imaju 5...
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 25/01/2019 : 19:32:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 26/01/2019 : 00:45:13  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

Nešto mi se sviđa više, nešto manje.
Ne bih podcijenio ono što ne razumijem, niti ono što ne znam, ni one koji znaju, a pogotovo ne one koji ne znaju...

Ono kad sam dobio 1 iz matematike, malo me bilo sram i osjećao sam se glup... No, kad smo vidio da je njih 10 dobilo jedan, nekako me to podiglo, osjetio sam da nisam sam, ima nas još, zajedno smo jači, mogli bi svašta... sjebat ćemo jednog dana one koji imaju 5...



Kolcima ili znanjem u kojem ste zajedno jaci?

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/01/2019 : 19:02:42  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
wtf momenat mi je bio kad kuvaju u loncu Kristofa,a to posmatraju njegov brat Robin i Fransoa.
I onda nonšalatno odu u obližnju krčmu na kuvano vino,pa se vrate pripiti da se sprdaju sa njim!!
Dobro,za Vilona i mogu da razumem da mu se jebe za Kristofa,ali Robin mu je rođeni brat,pobogu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 26/01/2019 : 21:13:15  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

wtf momenat mi je bio kad kuvaju u loncu Kristofa,a to posmatraju njegov brat Robin i Fransoa.
I onda nonšalatno odu u obližnju krčmu na kuvano vino,pa se vrate pripiti da se sprdaju sa njim!!
Dobro,za Vilona i mogu da razumem da mu se jebe za Kristofa,ali Robin mu je rođeni brat,pobogu.



anto, ako malo bolje zaviriš u povijest toga doba vidjeti ćeš da su odnosi brat-brat, brat-sestra, otac-sin i sve te nama sada poznate varijante bile ama baš drugačije nego što su sada
Bratoubojstva, ćedomorstva, očeubojstva bile su rekli bi kao normalna pojava, drugačije se to gledalo.
Negdje sam u nekoj ozbiljnoj znanstvenoj knjizi o tom dobu a poznata povjesničara pročitao ovo: "Brat je rođenog svog brata smatrao samo kopiletom svog oca kojeg je mrzio ... "

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/01/2019 : 21:53:41  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
mozda je anto mislio da treba da donesu soli i vezicu zeleni
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 26/01/2019 : 22:11:28  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

mozda je anto mislio da treba da donesu soli i vezicu zeleni


peršina, misliš

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/01/2019 : 23:10:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Spram vas dvojice Villon je empatična pi*kica .
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/01/2019 : 23:21:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by anto

wtf momenat mi je bio kad kuvaju u loncu Kristofa,a to posmatraju njegov brat Robin i Fransoa.
I onda nonšalatno odu u obližnju krčmu na kuvano vino,pa se vrate pripiti da se sprdaju sa njim!!
Dobro,za Vilona i mogu da razumem da mu se jebe za Kristofa,ali Robin mu je rođeni brat,pobogu.



anto, ako malo bolje zaviriš u povijest toga doba vidjeti ćeš da su odnosi brat-brat, brat-sestra, otac-sin i sve te nama sada poznate varijante bile ama baš drugačije nego što su sada
Bratoubojstva, ćedomorstva, očeubojstva bile su rekli bi kao normalna pojava, drugačije se to gledalo.
Negdje sam u nekoj ozbiljnoj znanstvenoj knjizi o tom dobu a poznata povjesničara pročitao ovo: "Brat je rođenog svog brata smatrao samo kopiletom svog oca kojeg je mrzio ... "



jasno mi je to;ali na prethodnoj stranici Robin je utučen jer će mu pogubiti brata - a sutra ga pita da li mu se diže u vrelom kazanu.
Mislim,jbga!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 09/03/2019 : 13:57:07  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
nemam pojma što da mislim o ovome stripu?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 18/03/2019 : 22:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Posudio u knjižnici. Mislim da ću ga i kupiti. Ima i svojih nedorečenosti priča no ostavio me razmišljati, znaci da vrijedi. Valjalo bi ga svakako još jednom pročitati kad se malo slegnu dojmovi prvog čitanja.
Sto se tiče crteža, izraza lica, kadriranja, strukture stranice, boje, sve odlično.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 09/06/2019 : 18:24:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Mučan strip... jedva sam ga pročitao do kraja...
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 09/06/2019 : 18:26:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Btw, na kraju stripa, par stranica prije kraja, potjeruju Villona i žigosaju ga slovom P nasred čela da bi ostatak stripa, tih par stranica, znak žigosanja nestao
Traljavost autora ili neka dublja pouka?
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 10/06/2019 : 08:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Mislim da se nije spomenulo u topicu, pa ću napomenuti da se Villon spominje u prvom gigantu Dylan Doga ("Totetanz" ili tako nešto)
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/06/2019 : 12:23:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

Mislim da se nije spomenulo u topicu, pa ću napomenuti da se Villon spominje u prvom gigantu Dylan Doga ("Totetanz" ili tako nešto)


Spominje se i u Plaštu i očnjacima, to mi je bilo baš simpatično.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.66 seconds. Snitz Forums 2000