forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Traper Kerry
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 13

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/02/2019 : 12:59:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
10. epizoda: Nevidljivi čovjek

Izdano u:
ZS 956: Nevidljivi čovek
ZS 959: Sveti orao


Broj stranica: 60 (4 stranice izbačene )


Scenarij: Marcello Toninelli
Crtež: Domenico & Stefano Di Vitto

Zanimljivosti:

- Iako su kao autori scenarija potpisani Staff di IF, Toninelli je jedini autor ove, kao i preostale dvije priče.
- Kod prvog susreta s banditima, njih je samo pet, dok se kod rijeke pojavljuju još petorica. Ne znam gdje su oni bili ranije, a u priči se to i ne spominje? Također, banditi pucaju više puta iz oružja koje ima samo jedan metak. Nisu imali vremena napuniti oružje u sceni koja traje najviše pola minute! Moglo se i bez te nelogičnosti!!
- Na kraju su barem dva bandita ostala živa, ali nigdje se ne spominje što se s njima desilo. Čak nije prikazano ni da su ih zavezali, iako bi svaki drugi scenarij bio poguban za Kerryja, Shaguata i Indijanke. Budući da bi bilo jedino logično da su ih žene zavezale, Indijanci, na kraju, nisu pozvali Kerryja da prisustvuje "plesu sjekire" ili nekom drugom mučenju, kako bi svi Indijanci koji drže do sebe napravili.
- Dnevnik je iskasapio priču izbacivši tri jako bitne stranice (četvrta i nije toliko bitna za radnju), bez kojih epizoda je još puno konfuznija, nego u izdanju s svim stranicama.

Komentar:

U lovu na pumu Kerry zatekne nevidljivog Indijanca. Znamo da je Indijanac po odjeći, jer se samo ona vidi. (Zanimljiva fora, a pogotovo ideja sa bojanjem tijela!) Kako god bilo, naš junak ga je pokušao slijediti, ali mu je izgubio tragove. Par tjedana kasnije, Kerry je naletio na bandite koji su oteli indijanske žene. Tu na scenu ponovno stupa nevidljivi čovjek, koji se i pridružuje Kerryju u pokušaju oslobađanja žena. Ni ne sumnjamo da će uspjeti spasiti žene, ali kakva je priča tajanstvenog Indijanca?

Puno bolja epizoda od prethodne. Toninelli je ipak bolji scenarist od Pelizzarija! Očigledno je da je Toninelli pokušao paziti na detalje, ali mali broj stranica je napravio da priča izgleda konfuzna. Nepotrebno je ubacio previše bandita i okrenuo priču u smjeru borbe umjesto mistike. Jedan je Sclavi!
Braća Di Vitto standardno odlična, iako su i oni sukrivci za nelogičnost s pucnjevima.

(priča: 7, scenarij: 5, crtež: 9) - 70%


Izbačene stranice:



Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 24/02/2019 14:02:09
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 11/03/2019 : 07:12:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
11. epizoda: Bijeli Indijanac

Izdano u:
ZS 964: Izdaja
ZS 968: Ledeni ambis

Broj stranica: 60 (4 stranice izbačene )

Scenarij: Marcello Toninelli
Crtež: Domenico & Stefano Di Vitto

Kratki sadržaj:

Zbog preniske cijene koju im je ponudio pohlepni trgovac Van den Brook, Kerry i još četvorica trapera su se odlučili na opasan put do poštanske stanice s druge strane "Rust Mountains?" i prodaju koža u tamošnjoj poštanskoj stanici. Pohlepnom trgovcu se to nije svidjelo, pa je organizirao sačekušu. Ranjenog i onesviještenog Kerryja našli su Indijanci Konovaga, koji su i odlučili da im Kerry zamjeni poginulog člana plemena. Ošišali su ga na njihov način i dali su mu ime Činoet. Terry je odlučio sačekati proljeće i tada pokušati bijeg.

Komentar:

Ovo je prva Kerryjeva epizoda u kojoj uopće nema fantastičnih elemenata. Nije to ni čudo s obzirom na Toninellijev opus, iako nisam očekivao da će već i na Kerryju izbaciti fantastiku i horor elemente.
Moram priznati da je ovu priču lijepo sročio. Taman odgovara broju stranica, a i odlično paše glavnom liku serijala. Mislim da je pri pisanju scenarija Toninelli dosta imao na umu Kena Parkera. Nema veze, nije to nešto loše! Dapače, priča je tečna i zabavna, a nije nimalo prozirna.

Braća Di Vitto još jednom briljiraju! Strip obiluje prekrasnim perspektivama, a Toninelli nije baš poznat po tome u svojim pričama, pa bi oni trebali biti i idejni vizualni tvorci tih prekrasnih vinjeta.

(priča: 8, scenarij: 9, crtež: 10) - 90%

Izbačene stranice:



Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 11/03/2019 07:13:18
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 29/03/2019 : 06:38:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
12. epizoda: Prijetnja s neba

Izdano u:
ZS 975: Dva pukovnika
ZS 979: Grob Vikinga

Broj stranica: 60 (4 stranice izbačene )

Scenarij: Marcello Toninelli
Crtež: Marco Bianchini

Kratki sadržaj:

U okolici Yellowstona se počinju događati čudni napadi ptica na ljude. Queeg je dobio tajanstveno upozorenje da je Kerry u opasnosti, dok je bio s McBullom u lovu, pa oba hitaju nazad. Za to vrijeme Kerry i Meryl uživaju zajedno u Kerryjevoj kolibi, ali idila je kratko trajala jer par biva napadnut od strane bezbroj ptičurina.

Komentar:

Ovdje je Toninelli za zaplet prepisao najpoznatiji Hitchcockov film: "Ptice". Malo je kazati da je razrješenje situacije iritantno i glupo. Jednostavno se vidi da ovaj serijal bez Sclavija ne funkcionira i da nije čudo što je ovo posljednja epizoda.

Dobra stvar je što nam je Toninelli za kraj zokružio Kerryjevu priču, pa je konačno i pokazao da su Kerry i Meryl završili zajedno, kako se dalo i pretpostaviti odmah u prvoj epizodi.

Bianchini odličan za kraj. Možda i najbolje nacrtana njegova epizoda u serijalu! Likovi su još malo drveni, ali Meryl je pravo izazovno nacrtana.

Sve u svemu, Traper Kerry je jedan iznadprosječno simpatičan serijal s fenomenalnih početnih 7 Sclavijevih epizoda. Preporučam svakome da pročita, a pogotovo ljubiteljima Sclavijevih djela. Savjet za kraj je da se pri čitanju izbjegavaju izdanja Zlatne Serije, jer izbačene 4 stranice po epizodi uvelike kvare ukupan dojam ili da se uz pomoć ovog topica dođe do te 4 stranice koje nedostaju u svakoj epizodi.

(priča: 4, scenarij: 4, crtež: 9) - 57%

Izbačene stranice u ZS izdanju:



Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 29/03/2019 06:39:06
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2019 : 09:02:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Sve u svemu, Traper Kerry je jedan iznadprosječno simpatičan serijal s fenomenalnih početnih 7 Sclavijevih epizoda. Preporučam svakome da pročita, a pogotovo ljubiteljima Sclavijevih djela. Savjet za kraj je da se pri čitanju izbjegavaju izdanja Zlatne Serije, jer izbačene 4 stranice po epizodi uvelike kvare ukupan dojam ili da se uz pomoć ovog topica dođe do te 4 stranice koje nedostaju u svakoj epizodi.




Znaš da nisam nikada čitao Trapera Kerryja. U posljednje vrijeme baš čitam te kratke serijale (Gil, Bella & Bronco) i super su mi. Volio bih da ga izbace na kioske, par sabranih brojeva kao Bella & Bronco, to bi bilo sjajno.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 29/03/2019 : 16:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
@Stinky - PP je izbacio dvije knjige, Sclavijeve epizode: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=50249&REPLY_ID=2216249

Ali su izgleda rasprodane ili teško nabavljive..

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2019 : 16:34:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da, znam reem, ali prava stvar bi bila da se odradi kao što su odradili PSDZ ili Bellu i Bronca

nije mi toliko stalo da ganjam nešto što je skupo, nego da imam sasvim okej cijenu i laku dostupnost. može i u knjižnice, znači, važno bi bilo da neki hrvatski izdavač odradi, taman i albume, ali onda se može do toga u knjižnicama.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 29/03/2019 : 16:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Slažem se, to bi bilo super a i uvijek sam za kiosk izdanje. Jedino bi bio problem post-Scalvijev period kod Traper Kerrya kad bi netko kod nas izdavao, navodno tamo neka prava štekaju kod Talijana. Ali i nema veze toliko, upravo taj Sclavijev period je i najbolji i da njega dobijemo, nitko sretniji od nas.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 29/03/2019 : 18:53:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Spock

Sve u svemu, Traper Kerry je jedan iznadprosječno simpatičan serijal s fenomenalnih početnih 7 Sclavijevih epizoda. Preporučam svakome da pročita, a pogotovo ljubiteljima Sclavijevih djela. Savjet za kraj je da se pri čitanju izbjegavaju izdanja Zlatne Serije, jer izbačene 4 stranice po epizodi uvelike kvare ukupan dojam ili da se uz pomoć ovog topica dođe do te 4 stranice koje nedostaju u svakoj epizodi.




Znaš da nisam nikada čitao Trapera Kerryja. U posljednje vrijeme baš čitam te kratke serijale (Gil, Bella & Bronco) i super su mi. Volio bih da ga izbace na kioske, par sabranih brojeva kao Bella & Bronco, to bi bilo sjajno.



Znam da nije u redu, ali
budući da je nemoguća misija doći u posjed ovih knjiga, a osakaćeno ZS izdanje nije nikakva opcija, mogu ti poslati linkove, pa skineš Kerryja u nekoliko minuta.
Normalno, ako si zainteresiran.

Ja sam također ga tako pročitao iako mrzim čitati stripove na kompu.

Za razliku od Gila, ovdje nisam imao papirnatu opciju i nije mi žao već sam zahvalan Reemu što me nagovorio.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2019 : 19:05:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ne čitam skenove. samo papir me zanima.
da se radi o nečemu što moram, recimo kao oni Nolittini završni Mister Noi, to sam se natjerao da pročitam prije nego su se pojavili u maxijima. ali ovako, nije mi neka želja da Trapera Kerryja čitam na kompu. ako se nekada predomislim, budem ti se javio:)
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 29/03/2019 : 19:33:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

ne čitam skenove. samo papir me zanima.
da se radi o nečemu što moram, recimo kao oni Nolittini završni Mister Noi, to sam se natjerao da pročitam prije nego su se pojavili u maxijima. ali ovako, nije mi neka želja da Trapera Kerryja čitam na kompu. ako se nekada predomislim, budem ti se javio:)



Sve OK. Razumijem u potpunosti, ali ja sam ovo morao još jednom nanovo pročitati zbog Sclavija.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 29/03/2019 : 20:24:22  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

da, znam reem, ali prava stvar bi bila da se odradi kao što su odradili PSDZ ili Bellu i Bronca

nije mi toliko stalo da ganjam nešto što je skupo, nego da imam sasvim okej cijenu i laku dostupnost. može i u knjižnice, znači, važno bi bilo da neki hrvatski izdavač odradi, taman i albume, ali onda se može do toga u knjižnicama.


to ce ici jaaako tesko, jer ne postoji u italiji takvo izdanje, za razliku od ovih junaka koji imaju to,traper keri ima samo kao dodatak marku i nepotpun u ove dvije knjige, koje je PP kod nas izdao..
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 30/03/2019 : 08:50:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
@Stinky - uglavnom, ako se jednog dana odlučiš na čitanje, znaš da imaš kakvu-takvu opciju Imaš ovdje u temi od mene i Spocka osvrte i puno zanimljivih podataka (Spock je cijeli serijal odradio), a i one sjajne dvije recenzije od Igora koje pokrivaju čitav Sclavijev period:

Igor 12 recenzija "1" o Traper Kerryu
Igor 12 recenzija "2" o Traper Kerryu

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2019 : 11:16:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da, na kraju krajeva, dobro je da ima ta dodatna opcija:)
imam sada dovoljno papirnatih haha, krenuo sam Blueberryja ponoviti, Bellu i Bronca čitam, Kena pomalo, tako da teško da bih se mučio sa skenovima. to samo u slučaju da mi ponestane materijala, ali knjige i filmovi su neiscrpni:)

inače,
ja sam se ili te;) prije malo zezao i tako. jučer sam međutim obratio pozornost na Spockov rad na popisu kita tellera. i bilo mi je drago. pohvaljujem Spocka kao primjer toga što je dobro raditi, a i tebe. dobro radite na povezivanju u zajednicu i mislim da ta dimenzija stripašenja nije baš ili nije dovoljno shvaćena, pa ni prepoznata. po meni je to bitan, možda i najbitniji moment cijele priče. a nekako ispada da upravo bonelijevci najbolje to rade. otuda me i smeta kada se onako paušalno odbacuje bonelli, a da se ne sagleda sve: gdje netko stoji i što radi.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/03/2019 : 22:37:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

da, na kraju krajeva, dobro je da ima ta dodatna opcija:)
imam sada dovoljno papirnatih haha, krenuo sam Blueberryja ponoviti, Bellu i Bronca čitam, Kena pomalo, tako da teško da bih se mučio sa skenovima. to samo u slučaju da mi ponestane materijala, ali knjige i filmovi su neiscrpni:)

inače,
ja sam se ili te;) prije malo zezao i tako. jučer sam međutim obratio pozornost na Spockov rad na popisu kita tellera. i bilo mi je drago. pohvaljujem Spocka kao primjer toga što je dobro raditi, a i tebe. dobro radite na povezivanju u zajednicu i mislim da ta dimenzija stripašenja nije baš ili nije dovoljno shvaćena, pa ni prepoznata. po meni je to bitan, možda i najbitniji moment cijele priče. a nekako ispada da upravo bonelijevci najbolje to rade. otuda me i smeta kada se onako paušalno odbacuje bonelli, a da se ne sagleda sve: gdje netko stoji i što radi.




Hvala na pohvalama!
Drago mi je da ti se sviđa moj popis.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 31/03/2019 : 15:32:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Hvala Stinky i od mene
U pravu si i meni je ponekad cudno da neki imaju takav pogled na Bonelli i opcenito na fanove istog, a opet ucestalo dolaze na ovaj pdf, ne mogu a da nesto ne komentiraju, iako ih navodno ne zanima. Realno, a i usudio bih se to reci, makni sa ovog foruma pdf Bonelli i maknuo si 90% foruma. Toliko je jak ovaj dio i njegovi fanovi.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ddeki
Advanced Member



3286 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 27/04/2019 : 21:25:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ddeki a Private Message  Reply with Quote
Zavrsen je prvi deo od 32 strane Traper Kerija. A za dalje cemo videti...

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50292&whichpage=2

http://ddeki.deviantart.com/gallery/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100009518400153

Edited by - ddeki on 27/04/2019 21:26:23
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 28/04/2019 : 09:49:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ddeki

Zavrsen je prvi deo od 32 strane Traper Kerija. A za dalje cemo videti...

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50292&whichpage=2



A šta napisati nego naklon do poda!

Tragedija je što tvoje radove nitko neće objaviti!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/04/2019 : 12:29:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ddeki je strasno vrijedan i bas ovo sto Spock kaze, steta prava da se ovo ne objavi :(

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 25/04/2020 : 16:00:00  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


Scenarij: Giorgio Pelizzari
Crtež: Domenico & Stefano Di Vitto

Zlatna Serija:
16. Crna sablja (ZS 943)
17. Tragični san (ZS 948)

Nakon Sclavijevog pečata koji je dao ovom serijalu u prvih sedam epizoda, slijede epizode od drugih autora, odnosno scenarista.



Mislim da je početna ideja nove priče bila sasvim OK. Zanimljiv uvod i zaplet sa ne baš (po meni) uzbudljivom završnicom. Sam Glas, čovjek putuje kroz šumu sa svojim kolegama traperima, neočekivano ga napada grizli. Skoro ga smrtno ranjava, a njegovi prijatelji, misleći da je mrtav, ostavljaju ga. Sve se to događa na samom početku, bez imalo teksta (didaskalija), gdje mi čitatelji na osnovu samog crteža odmah shvaćamo o čemu se tu radi. Odmah nakon tog nesretnog događaja, doznajemo da ta skupina trapera čini dio jedne brigade na čelu majora Henrija, koji su se uputili na jedno odredište, a društvo im čine naša ekipa, trojac Kerry, Queeg i McBull, kao u ulozi vodiča i ljudi koji se brinu za nabavku hrane.



Taj lik sa samog početka priče, Sam Glas, nekako je preživio napad grizlija i vidimo da je ispunjen mržnjom prema svojim, sada bivšim prijateljima koji su ga ostavili, te se kune na osvetu. Uskoro ga pronalaze Indijanci, pleme Crnih Nogu s kojima, nakon ne baš ugodnog susreta, sklapa prijateljstvo i suradnju. Naravno, uvijek među Indijancima ima onih koji žele krenuti ratnom stazom, onih koji žele puške i vatrenu vodu. A Sam će im to omogućiti, bar je tako obećao.

Ono što je jako interesantno u priči (po čemu priča i nosi naziv), u selu Indijanaca postoji jedan čarobni mač, kojeg se, zbog praznovjerja Indijanaca, nitko od njih ne usudi uzeti u ruke. I pitaj boga koliko je već prošlo godina otkako se taj mač nalazi tu i "miruje". Radi se o maču iako naslov epizode sugerira da je sablja, a za Indijance je to "dugi crni nož". Mač je poseban, onaj tko ga posjeduje, ima nekakvu moć, čak do te mjere da je ta osoba neranjiva koja ima taj mač u posjedu, čak niti meci ništa ne mogu osobi koja ima mač. A mač je stalno žedan krvi i čini se da on ima ipak "svoju volju"..i naravno, jasno je da će se Indijanci na čelu sa Samom okomiti na tu skupinu ljudi koju predvodi major Henri sa našim prijateljima, ne bi li se osvetio, a usput će Indijanci dobiti oružje...



Kažem, to je sve dobro do sukoba, kasnije je sve nekako zbrzano i ne baš urađeno na način koji bi trebao zadovoljiti čitatelja i pružiti mu zadovoljavajući kraj. Ova epizoda me posebno zanimala jer sam imao samo taj prvi dio, pa me uvijek zanimao taj drugi dio priče, kako se to na kraju sve rasplelo. Nakon toliko godina kad sam došao na svoje i pročitao taj ostatak priče, nije me se nešto dojmilo u konačnici. Braća Di Vitto i dalje drže visoku kvalitetu što se tiče crteža na Kerry serijalu, bez ikakve dvojbe, meni najbolji crtači na ovom serijalu. Šteta što priča nije imala možda bolji epilog, možda je nedostatak stranica koje su izbačene iz Dnevnika malo isto poljuljalo taj konačni dojam ove priče budući da ne znam točno u ovom trenutku što je točno izbačeno i u kojoj mjeri bi ovo bilo ipak možda bolje da su sve stranice bile na broju.

(priča: 8, scenarij: 5, crtež: 10) = 77%

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 26/05/2020 10:44:28
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 25/04/2020 : 19:18:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Super da si nastavio Reem!
Mislio sam samo staviti izbačene stranice i obnoviti svoj komentar ponovno stavljajući slike tih izbačenih stranica, ali ne mogu editirati postove jer je prošlo više od mjesec dana.

Evo izbačenih stranica u mom komentaru:


8. epizoda: Crna sablja

Izdano u:
ZS 943 Crna sablja
ZS 948 Tragični san


Broj stranica: 60 (4 stranice izbačene )

Scenarij: Giorgio Pelizzari
Crtež: Domenico & Stefano Di Vitto

Prilično naivna priča s čudesnim zlim mačem, koji daje moć, snagu i neranjivost onome tko ga nosi, a istovremeno je zao i žedan krvi. Tema idealna za Komandant Marka, u kome je i izdana čak i u originalu.
Teško mi je objektivno ocijeniti ovu epizodu jer su oni krvoloci iz Dnevnika izbacili čak 4 stranice od 64. To je 6% epizode!

Sada shvaćam zašto sam bio razočaran čitanjem Kerryja iz ZS izdanja prije nekih desetak godina. Možda nije neka tragedija kada Pellizariju izbaciš 4 stranice, ali kod Sclavijevih epizoda se najčešće gubi bit.

Po pitanju Sclavijevih epizoda, preporuka svima je da izbjegavaju ZS izdanje, čak i pod cijenu toga da ne pročitaju ovaj fenomenalni serijal. Postoji izvrsno izdanje izdavača Phoenix Press. Izdanje je rasprodano i teško nabavljivo, ali ima skenova za skidanje na internetu.

Da se vratim na ovu priču! Daleko je ovo od Scalvija! Zanimljivo je za čitanje, ali sve je to jednoobrazno prikazano. Pelizzari je ubacio čarobni mač neke nestale indijanske kulture (na jednoj vinjeti prikazan hram) koji je zao i podčini onoga tko ga nosi. Queeg pada u nesvijest svaki put kada mu dođe nepotrebna vizija. S tim Queegovim iritantnim predskazanjima, Pelizzari je htio produbiti praznu priču, a to je htio napraviti i s Kerryjevim ukazanjem u snu glavnog negativca priče.

Opet kažem, teško je objektivno procijeniti priču kada je izbačen ogroman broj stranica u postotku! Npr. McBull nestaje nakon napada Indijanaca na trapere, da bi se opet pojavio na kraju epizode! Jedan od najvažnijih likova serijala, a ne znamo ni kako je preživio napad.

Crtež je više nego solidan, a posebno se dobre scene kod upada Kerryja i Queega u selo Indijanaca - prilikom oslobađanja zarobljenika. Obratite pozornost na zvjezdano nebu u pozadini vinjeta. Braća Di Vitto su nam, sigurno samoinicijativno, tu dali malo čarolije, kada im Pelizzari (za razliku od Sclavija) nije to omogućio preko scenarističkih ideja. Dakle, nema tu predivnih prespektiva i mističnih scena kao u Sclavijevim epizodama, već jednostavan scenarij u rangu Komandanta Marka.

Ocjene za priču i scenarij ću podići za jednu ocjenu iz razloga što smatram da nisam mogao u potpunosti doživjeti priču u obliku kakvom je zamišljena.
Strašno!

EDIT - izbačene stranice (ne otkriva se gdje je McBull nestao nakon napada):






(priča: 5, scenarij: 4, crtež: 9) - 60%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 25/04/2020 19:21:17
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 26/04/2020 : 20:12:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Super da si nastavio Reem!
Mislio sam samo staviti izbačene stranice i obnoviti svoj komentar ponovno stavljajući slike tih izbačenih stranica, ali ne mogu editirati postove jer je prošlo više od mjesec dana.

Vidio sam da je Pcoro bio spominjao braću Di Vitto (u Mister No temi) pa se nekako sjetio Traper Kerrya i reko, mogao bi nastaviti tamo gdje sam stao Pročitao sam odmah nakon čitanja tvoj komentar, a nažalost, dosta slika je nestalo :( Ti si sve epizode prošao i iskomentirao, pa mi je drago da mogu pročitati i tvoje mišljenje o svakoj epizodi

Hvala ti za ove slike izbačenih stranica, baš ću ponovno prolistati strip da vidim gdje su te scene koje su falile u ZS.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 26/04/2020 20:12:41
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/04/2020 : 11:15:56  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Hahahahah, ja sa ih spomenuo kao zlotvore Mister Noa
Tamo ih baš ne podnosim! Ali u Traper Keriju su mi, začudo, u redu..
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/04/2020 : 12:13:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Da, da, ti si ih tamo spomenuo u negativnom kontekstu Ali, ovdje je crtež baš ugodan oku, ne samo likovi, nego i taj krajolik, pejzaž, ta neka, rekao bih "Twin Peaks" atmosfera koja se u nekim epizodama točno osjeti. Baš lijepo dočarano.

Recimo, ova vinjeta gdje Kerry radi na svojoj kući, meni je ovo predivno. Bio sam nekidan na Zavižanu, baš na mjestima ima ovakvih sličnih brvnara, nekako se odmah sjetim tih naših strip junaka kad vidim tako nešto u prirodi :)


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/04/2020 : 13:10:20  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Moguce je da im je na Traperu bilo lakše jer je tu ipak manje stranica. Keri je općenito strip koji nije dugo trajao pa se nije stigao potrošiti. Na Mister Nou su cesto dobivali duge priče.

Ali meni jednostavno ne paše njihov stil.. i u Keriju više bolim Bianchinija, makar kažem, tu mi i oni mogu proć.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/05/2020 : 14:22:13  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče svih crtača na ovom serijalu, nemam neke prevelike zamjerke.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 22/05/2020 14:22:31
Go to Top of Page
Page: of 13 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000