forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 126 - Ardalen
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/03/2019 : 17:31:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


„Sjećanja mi dolaze i odlaze, a mnogo ih je i ne uspijevam ih smjestiti. Nikada nisam siguran što se desilo prije ili poslije, plešu mi imena, lica... Sjećanja mi dolaze i odlaze, mnogo ih je i ne uspijevam ih smjestiti. Nikada nisam siguran što se desilo prije ili poslije, plešu mi imena, lica... Kao da se knjiga mog ondašnjeg života raspala, a u ruci mi ostao pregršt listova koje ne znam nanovo poredati. Katkada čak kao da nisu moja... nisam siguran da razlikujem što su maštarije, a što sjećanja...“

Mi smo ono čega se sjećamo. Ali pamćenje nije objektivan i nepromjenjiv registar. Uz pomoć Fidelovih sjećanja Sabela pokušava rekonstruirati priču, dio svoje priče. Ali u tome oživljavanju postoji još mnogo niti koje se isprepleću, drugi ljudi, druga pamćenja. Jer mi smo i ono čega se drugi sjećaju. A u tim sjećanjima, vlastitima i tuđima, postoji ljubav i pažnja, a postoji i ogorčenje i mržnja.

Pamtiti stoga nije bezopasno.
Ali onaj tko ne pamti, ne živi.

Kolorka 126 • Ardalen • 256 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Miguelanxo Prado • Crtež Miguelanxo Prado • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.3.2019. • Cijena 200 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-126-ardalen/543/

Trouble will find me

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 13/03/2019 : 18:31:52  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Svidja mi se uvod.
Podsjeca na Rockyijevu "Sve dok ne pocnes vjerovati u sebe, neces poceti zivjeti! "

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 13/03/2019 : 19:16:26  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
djeluje zanimljivo ovako na brzaka.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 13/03/2019 : 20:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Apsolutna preporuka
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/03/2019 : 23:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Prado je majstor.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 14/03/2019 : 11:58:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Upravo procitao Komikovo izdanje. Sad... nece se svima svidjeti, ali oni koji su do sada upoznali Prada, ovo ce sigurno uzeti i nece se kajati. Bas poseban strip, treba malo vremena da se skuzi sta i kako, zasto, svakako zanimljivo napravljen, uz sva pisma, dopise, izkaze...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 14/03/2019 : 17:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
Uvod odličan, zanimljivo je da većina vlastita sjećanja uzima zdravo za gotovo, kao nešto 1000% sigurno i pouzdano.

Nisam pročitao preview, ali ako je u stilu Poteza kredom

Kupuje se obavezno.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/03/2019 : 12:55:02  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sa drugog topika:

quote:
Originally posted by anto

Što sam stariji,sve manje marim za umetničke stripove,a prednost dajem komercijalnim;i sve teže me ti umetnički pogode.
Što je recimo slučaj sa Pradovim delima.I Tangente i Potez kredom i Delirična svakodnevnica su ubole u centar,a takođe i Ardalen.

Sabela je na pragu četrdesetih,skoro se razvela i ostala bez posla.Dolazi u malo seoce na severu države ne bli pronašla starog drugara svog dede,koji je zajedno sa njim pre dosta godina radio na brodu u karipskim morima,te tako dobila odgovore na neka pitanja koja je muče od malena.
Upoznaje Fidela,starca koji bi mogao biti taj čovek i zbližava se sa njim,što će izazvati nezadovoljstvo pojedinaca u tom mestu.
Istovremeno,ulazi u svet Fidelovih sećanja što će je odvesti na jedan neobičan put.

Prelep strip.Predivno nacrtan,kako to samo Prado ume,ispričan i ozbiljno i sanjarski.
Istakao bih,recimo,kako je Prado prikazao zlobu lokalnih meštana,pogotovu Tomasa - ma prosto čovek može da opipa zlo koje izbija iz njega.Majstorski.

Takođe i način na koji je razrešena priča me je skroz oborio.

Dodaci imaju oni koji su u funkciji priče ali i oni informativnog karaktera,po meni bespotrebni.

5/5

Ardalen je definitivno među najboljim prošlogodišnjim stripovima,ali i pravi biser u Komikovoj biblioteci.


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 25/07/2019 : 12:40:03  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Premda sam preskočio od Prada Deliričnu svakodnevnicu, Potez kredom mi je ostao u lijepom sjećanju. Ardalen će mi ostati u vjerojatno još i ljepšem. Vrlo dobar strip, vrlo umjetnički nastrojen, slojevit i metaforičan s jako lijepom "morskom" atmosferom.
Likovi su jako dobro napravljeni, Pradu ne treba preveliki broj scena da sve vrlo jasno pokaže i da čitatelj skuži o čemu se radi. U nekim dijelovima ovaj strip je vrlo poetičan, a u drugima pak vrlo konkretan i ta fina granica između zbilje i onog nadrealnog u ovom stripu mi se jako svidjela. Pohvale za izdanje, dodaci jako dobro funkcioniraju
5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

zagor2805
Starting Member

Croatia
50 Posts

Member since 14/04/2012

Posted - 14/08/2019 : 19:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Send zagor2805 a Private Message  Reply with Quote
Grafička poezija s impresivnim umjetničkim ilustracijama, djelo prepuno snažnih i lijepih slika.
Čarobna, emotivna priča o sjećanju. Prado opisuje svijet u kojem ne znate kada počinje stvarnost i kada se snovi počinju ostvarivati.

Prije samog uzimanja knjige u ruke bio sam upoznat s činjenicom da me čeka izazov koji zahtijeva potpunu posvećenost i koncentraciju kod čitanja.
Da, priznajem, prebrzo sam se obeshrabrio kod prvog čitanja i zapravo sam u tom trenutku bio
poput Fidela ( jednog od dva glavna lika u Ardalenu ), starca koji ima problem razlikovati što je stvarno doživio u svom dugom životu, a što zapravo mašta i umišlja (načinom i tehnikom pripovijedanja autoru je to uspjelo. Zaista pronicavi Prado!).

Nisam odustao i isplatilo se. Što sam se zapitao nakon čitanja ovog umjetničkog djela? Što je sjećanje? Jesu li stvari kojih se sjećam najvažnije u životu? Ili da citiram: "Pitam se je li sjećanje nešto što imaš ili nešto što si izgubio."

Prekrasan strip koji vapi za temeljitim i višestrukim čitanjem.

6/5


When life gives you lemons, make a lemonade
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 21/02/2020 : 00:26:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Ardalen

Ne sjećam se da sam čitao bolji strip, a nisam ni siguran da sam ga čitao…

Možda je to bio nečiji san u kojem sam čitao neki strip… Sjećam se da sam čitao neki strip, dobar strip… Vjetrovit. I pjev kitova u šumi eukaliptusa, s Kubom i brodolomima. Bilo je kao da sanjam, baš dobro nekako… I još netko se htio sjetiti nečeg što nije u njegovom sjećanju ni bilo, ali je Ardalenom došlo kao tuđe i ostalo kao moje…

Ocjena: 9? Ili 10?... ako se dobro sjećam…

Edited by - Zula on 22/02/2020 10:31:27
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 17/11/2020 : 13:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Nekako u kratkom vremenskom roku sam procitao dva slicna stripa, Ekvinociji i Ardalen, oba o nekim zivotnim pricama, i oba su ispresecana tekstualnim prilozima...i oba dela su na mene ostavila izuzetan utisak...

Ardalen govori o secanjima, i sta one znace svakoj osobi, da su sastavni deo nas, i da su nestalna, promenljiva, prolazna, sa kontaktima medju ljudima, sa uticajima sredine, vremenskim odmakom...da sa godinama postajemo drugaciji, mozda i posve druga osoba...da se razlikuje percepcija kako nas ko vidi, od nase sopstvene...

Stvarno izuzetno delo, maestralno oslikano, predivne boje, najveci utisak kako oslikava razlicite emocije na licima svojih junaka, perfektno...uvlaci te u pricu, involvira kao da se radi o stvarnim osobama, pa nam od stranice do stranice likovi sve vise prirastaju srcu...

Posebno je dobro prikazao karakter manjih mesta, ili kada vecina ne reaguje na bezobrazluk pojedinaca, zloba, spletkarenje, ogovaranje...

Bas me je pozitivno iznenadio Ardalen, odskace mi od drugih Pradovih radova, ostao sam ravnodusan na Potez kredom npr. Sto se mene tice, sto vise ovakvih stripova kao sto su ova dva...nekako ispunjavaju coveka toplinom...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/11/2020 : 13:44:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor
Bas me je pozitivno iznenadio Ardalen, odskace mi od drugih Pradovih radova, ostao sam ravnodusan na Potez kredom npr.



Hvala Bogu da nisam jedini.

Ardalen je za svaku preporuku.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/11/2020 : 14:26:16  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Evo i moj kratki komentar od prije 5 godina.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=1888972

Have mercy
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 17/11/2020 : 14:48:34  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Prelep strip
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/03/2021 : 03:54:40  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Iznenađujuće loše. Najslabiji Prado dosad.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 27/03/2021 : 12:28:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Iznenađujuće loše. Najslabiji Prado dosad.






Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/03/2021 : 14:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by lwood

Iznenađujuće loše. Najslabiji Prado dosad.







Ma jedva ga uspija pročitat. Dosada teška.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28973 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 27/01/2022 : 11:51:41  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Emotivan strip, fantastičan crtež!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 12/05/2023 : 11:34:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv strip, pomalo konfuzan jer i sam docarava probleme sa sjećanjima pa prilikom čitanja zahtijeva svu pozornost, te se vjerojatno nekima ( mnogima?) neće svidjeti.

Crtež mi se svidio ( to mi je prvi Prado), jedine primjedbe idu na font teksta. Ali to je problem s kojim se inače susrećem, recimo moje dijete se gubi kada čita moja pusana slova a ja kada čitam njezina, kao da su se norme pisanja mijenjale, a isto tako ponekoj slovo bi se izgubilo u pozadini.



Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
435 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 08/09/2023 : 09:11:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
To je jednostavno hir i saznanje da je strip TOLIKO napredovao i kako je postao usavršen medij, pa čovjek cijelo vrijeme misli "eh, sad sam stvarno pročitao većinu najboljih što postoje". A to nije istina. Nisam vjerovao da će me nakon "Poteza kredom" nešto tako zdrmati, ali Ardalen stvarno jeste. Odličan strip u kome se osjeti kako kompaktno Prado zatvara kompletnu priču i dokazuje koliko truda treba uložiti da bi se opravdalo kako je "jednostavno rješenje najbolje rješenje". Emocionalno nabijen do maksimuma, odlično ispletena priča, sjajno nacrtano, tjera čitača da se potpuno unese. Veliki majstor je Prado.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000