forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 CRŠ predstavlja: TARZAN, Russ Manning, svezak prvi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 18/05/2019 : 18:56:10  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Moram priznati da sam malo razočaran ovim Manningovim runom na Tarzanu. Nisam baš očekivao izvrsnost ala Princ Valiant, ali s obzirom na hvalospjeve nadao sam se da će biti negdje u rangu Ripa Kirbyja.

Ovo je trash, ali baš, ono, teški trash. Čak bih išao toliko daleko i rekao da su one prve epizode Zagora malo ralnije i bolje štivo od ovoga. Nisam familijaran sa Burroughsovim knjigama, ali je li i on inkorporirao ovoliko znanstvene fantastike u svoje knjige? Ajde dinosaure u 20. stoljeću i one mutante s repovima sam još provario, ali nakon onih harpija I completly left the room. Te tematike o skrivenim društvima zarobljenim u pretpovijesti sam se već načitao u Bonelliju, i općenito mi to spada među najgore stripovske koncepte, ali Munning ga ovdje stvarno siluje do iznemoglosti.

Još nešto što mi je bilo čudno jest kako radnja samo ide zum-zum, bez stanke ili nekakvog kraja. I princ valijant je pisan u formi kronike, ali ovdje uopće neke priče ne dobivaju zaključak poput one sa te dvije civilizacije mutanata koje su u ratu. Tarzan i Korak ih samo napuste usred sukoba i to je to, idemo dalje u nove avanture, 'ko ih jebe... Znam da je to djelomično posljedica novinske forme koja zahtijeva brze zaplete, kao i striscia format onomad u Italiji, but damn, daj malo stani na loptu.

Jedina pozitiva jest što za razliku od striscie nema previše teksta, pa se sve brzo čita i to uspijeva održati nekakav relativni fun-factor. Crtež je, s druge strane, fenomenalan. Omjer između njega i scenarija je ogroman te me i inicijalno privukao da kupim izdanje. Nevjerojatno mi je i kako Munning održava konstantnu kvalitetu istog bez ikakvih varijacija. Također, dosta scena mi je djeluje jako, jako poznato, kao da sam ih već negdje vidio u nekom drugom stripu :D

All in all, nije mi žao što sam ga kupio. Cršvo izdanje nije na razini fibrinog eternauta, zbog papira uglavnom, ali je vrlo pristojno, otisak je dobar, a i bookmark je zgodan dodatak.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/05/2019 : 19:04:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Drogsy, Tarzan nikad nije bio neko intelektualno štivo, a ovi Manningovi su čak među bolje pisanim epizodama. Samo toliko.
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 18/05/2019 : 19:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Drogsy, Tarzan nikad nije bio neko intelektualno štivo, a ovi Manningovi su čak među bolje pisanim epizodama. Samo toliko.

A da? Ne znam, meni je ono nešto sitno što sam pročitao d Fosterovog tarzana bilo ok.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/05/2019 : 20:13:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ti vjerojatno misliš na sam početak, na dnevne pasice koje su i meni OK jer slijede ERB-ovu knjigu .

Ono kasnije, Fosterove tjedne table su što se priče tiče tanke, skoro prozirne koliko su tanke.

Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 18/05/2019 : 20:27:17  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Da, mislim na sam početak serijala iz 1929.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 18/05/2019 : 22:15:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Opar, Pellucidar, Pal-ul-Don, ljudi mravi i još puno fantastičnih zemalja i stvorenja, djela su Burroughsove mašte i spominju se u originalnim knjigama. Davno sam čitao i knjige i Manningov strip, pa ne mogu reči koliko se strip drži književnog predloška.
Kao klinac sam gutao i knjige i Manningov strip i ta bajkovitost mi je uvijek bila plus.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 19/05/2019 : 07:38:18  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy

Moram priznati da sam malo razočaran ovim Manningovim runom na Tarzanu. Nisam baš očekivao izvrsnost ala Princ Valiant, ali s obzirom na hvalospjeve nadao sam se da će biti negdje u rangu Ripa Kirbyja.

Ovo je trash, ali baš, ono, teški trash. Čak bih išao toliko daleko i rekao da su one prve epizode Zagora malo ralnije i bolje štivo od ovoga. Nisam familijaran sa Burroughsovim knjigama, ali je li i on inkorporirao ovoliko znanstvene fantastike u svoje knjige? Ajde dinosaure u 20. stoljeću i one mutante s repovima sam još provario, ali nakon onih harpija I completly left the room. Te tematike o skrivenim društvima zarobljenim u pretpovijesti sam se već načitao u Bonelliju, i općenito mi to spada među najgore stripovske koncepte, ali Munning ga ovdje stvarno siluje do iznemoglosti.

Još nešto što mi je bilo čudno jest kako radnja samo ide zum-zum, bez stanke ili nekakvog kraja. I princ valijant je pisan u formi kronike, ali ovdje uopće neke priče ne dobivaju zaključak poput one sa te dvije civilizacije mutanata koje su u ratu. Tarzan i Korak ih samo napuste usred sukoba i to je to, idemo dalje u nove avanture, 'ko ih jebe... Znam da je to djelomično posljedica novinske forme koja zahtijeva brze zaplete, kao i striscia format onomad u Italiji, but damn, daj malo stani na loptu.

Jedina pozitiva jest što za razliku od striscie nema previše teksta, pa se sve brzo čita i to uspijeva održati nekakav relativni fun-factor. Crtež je, s druge strane, fenomenalan. Omjer između njega i scenarija je ogroman te me i inicijalno privukao da kupim izdanje. Nevjerojatno mi je i kako Munning održava konstantnu kvalitetu istog bez ikakvih varijacija. Također, dosta scena mi je djeluje jako, jako poznato, kao da sam ih već negdje vidio u nekom drugom stripu :D

All in all, nije mi žao što sam ga kupio. Cršvo izdanje nije na razini fibrinog eternauta, zbog papira uglavnom, ali je vrlo pristojno, otisak je dobar, a i bookmark je zgodan dodatak.




Sve te mane sam i ja primjetio kad sam uzeo Titanovo izdanje Flash Gordona (Raymondov run). Razočarao me da nije mogao više, a kao mulcu mi je bio nešto najbolje što sam čitao. Isto je vrhunsko izdanje sa odličnim crtežom (doduše, meni to bolje izgleda u c/b), ali priča je očajno loša, baš tako super ubrzana i sa dosta teksta koji je zapravo opis događaja a ne konverzacija likova...kasnije to ide prema konverzaciji pomalo.
Ugl baš sam i pomislio da je ovaj Tarzan nešto u tom stilu jer je cca iz istog doba, isto išao u novinama...

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/05/2019 : 10:28:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH
Ugl baš sam i pomislio da je ovaj Tarzan nešto u tom stilu jer je cca iz istog doba, isto išao u novinama...



Vremenska razlika između Raymondovog Flasha i ovog Tarzana je cca 30-ak godina.

S druge strane što se stila pisanja tiče ima nekih sličnosti. Nizanje avantura bez prevelike dubine.

Inače FG mi je imao ponajbolje scenarije u razdoblju prvih 10-15 godina kada ga je potpisivao Dan Barry.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/05/2019 : 11:18:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Novinski stripovi tog, sad vec,davno prohujalog doba nisu imali 'bajne' scenarije, niti se obracala veca paznja na didaskalije. Bila je bitna avantura. I to mahim odlicno nacrtana. Zato je strip bio i ostao prvenstveno medij vizualnog dozivljaja. Ono doba iziskivalo je lijepo nacrtanu avanturu, ni kod naseg velikana Maurovica primjerice, se ne moze osjetiti bajan scenarij, pa to ne umanjuje dozivljaj vrhunske grafike i neponovljivog stila crtanja.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/05/2019 : 11:29:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Novinski stripovi tog, sad vec,davno prohujalog doba nisu imali 'bajne' scenarije, niti se obracala veca paznja na didaskalije. Bila je bitna avantura. I to mahim odlicno nacrtana. Zato je strip bio i ostao prvenstveno medij vizualnog dozivljaja. Ono doba iziskivalo je lijepo nacrtanu avanturu, ni kod naseg velikana Maurovica primjerice, se ne moze osjetiti bajan scenarij, pa to ne umanjuje dozivljaj vrhunske grafike i neponovljivog stila crtanja.



Potpisujem.

Uz napomenu da mi kod Maurovića odskaču Trojica u mraku, Sedma žrtva i Zlatarovo zlato koji imaju književni predložak. A možda sam i pomalo subjektivan.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/05/2019 : 12:10:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by ivanl

Novinski stripovi tog, sad vec,davno prohujalog doba nisu imali 'bajne' scenarije, niti se obracala veca paznja na didaskalije. Bila je bitna avantura. I to mahim odlicno nacrtana. Zato je strip bio i ostao prvenstveno medij vizualnog dozivljaja. Ono doba iziskivalo je lijepo nacrtanu avanturu, ni kod naseg velikana Maurovica primjerice, se ne moze osjetiti bajan scenarij, pa to ne umanjuje dozivljaj vrhunske grafike i neponovljivog stila crtanja.



Potpisujem.

Uz napomenu da mi kod Maurovića odskaču Trojica u mraku, Sedma žrtva i Zlatarovo zlato koji imaju književni predložak. A možda sam i pomalo subjektivan.


Evo i moj potpis na ovo izrečeno...
Ja sam također tu pomalo subjektivan.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 19/05/2019 : 19:00:40  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by DiSkAcH
Ugl baš sam i pomislio da je ovaj Tarzan nešto u tom stilu jer je cca iz istog doba, isto išao u novinama...



Vremenska razlika između Raymondovog Flasha i ovog Tarzana je cca 30-ak godina.

S druge strane što se stila pisanja tiče ima nekih sličnosti. Nizanje avantura bez prevelike dubine.

Inače FG mi je imao ponajbolje scenarije u razdoblju prvih 10-15 godina kada ga je potpisivao Dan Barry.



Ups...dobro sam omašio
Ma ostalo mi u glavi da sam gledao izložbu na CRŠu i tamo kao da je pored nekih tabli pisalo da su iz 1920-ih pa sam ja to odmah krivo povezao...a i te table na izložbi su išle su čini mi se do 70-ih.
Ugl u svakom slučaju su to stripovi na isti kalup. Zadnje kad sam gledao, Titan je izbacio još četriri knjige Flash Gordona baš od Dan Barry-a (ja sam uzeo prve tri od tih tada ukupno sedam), ali pošto sam se baš razočarao ne želim trošit novce na to više. A ovog FG-a ću zadržat zbog nostalgije

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 20/05/2019 08:36:14
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/05/2019 : 19:46:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Raymondov FG (barem većim dijelom) spada među najbolje crtane stripove ikada.
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 21/05/2019 : 21:18:28  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Raymondov FG (barem većim dijelom) spada među najbolje crtane stripove ikada.


Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 21/05/2019 : 21:20:57  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by DiSkAcH
Ugl baš sam i pomislio da je ovaj Tarzan nešto u tom stilu jer je cca iz istog doba, isto išao u novinama...



Vremenska razlika između Raymondovog Flasha i ovog Tarzana je cca 30-ak godina.

S druge strane što se stila pisanja tiče ima nekih sličnosti. Nizanje avantura bez prevelike dubine.

Inače FG mi je imao ponajbolje scenarije u razdoblju prvih 10-15 godina kada ga je potpisivao Dan Barry.



Ups...dobro sam omašio
Ma ostalo mi u glavi da sam gledao izložbu na CRŠu i tamo kao da je pored nekih tabli pisalo da su iz 1920-ih pa sam ja to odmah krivo povezao...a i te table na izložbi su išle su čini mi se do 70-ih.
Ugl u svakom slučaju su to stripovi na isti kalup. Zadnje kad sam gledao, Titan je izbacio još četriri knjige Flash Gordona baš od Dan Barry-a (ja sam uzeo prve tri od tih tada ukupno sedam), ali pošto sam se baš razočarao ne želim trošit novce na to više. A ovog FG-a ću zadržat zbog nostalgije


titan je izdao 3 knjige Dana Barryja ostalo su drugi autori
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 21/05/2019 : 21:24:58  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy

Da, mislim na sam početak serijala iz 1929.


vjerojatno misliš isključivo na Tarzan of the apes jer je sve drugo Foster radio kasnije i gotovo isključivo na nedeljnim stranicama
a druge dnevne su isto puno lošije jer nije bilo fostera....
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/05/2019 : 03:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by rommel

quote:
Originally posted by Peyo

Raymondov FG (barem većim dijelom) spada među najbolje crtane stripove ikada.





Slažem se. Samo bi napomenuo da je meni osobno, Tarzana što se tiče neprikosnoven rad i crtež Berna Hogartha. Fantazija od grafike koja prikazuje tjela ljudi i životinja, kao i prirodu uopće... Ima sad več i deset godina od objave dvije krasne knjige od strane Darkwooda, gdje se ta autorova genijalnost može vidjeti.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 22/05/2019 : 06:17:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ako pričamo o crtežu Raymondovog FG-a onda se slažem da je to prekrasan strip, samo po meni priča šteka, ali da se ne ponavljam više.
Neke table koje sam gledao na izložbi su izgledale predobro, usudio bi se reći lijepše od FGa ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 22/05/2019 : 11:20:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl
Ima sad več i deset godina od objave dvije krasne knjige od strane Darkwooda, gdje se ta autorova genijalnost može vidjeti.



Da, te knjige su nevjerojatne i čini mi se rasprodane.

Već sam ranije upozoravao mlađe forumaše da ako im je stalo do nekih naslova ne oklijevaju prilikom kupnje.

Npr. objavljivanje ova dva Tarzana je svojedobno krajem 70-ih godina prošlog stoljeća najavio Žika Bogdanović kao specijalna izdanja revije Pegaz. Međutim to je realizirao Darkwood 40-ak godina kasnije.

Te knjige su na engleskom jeziku tiskane 70-ih, a ako se ne varam tek 2014. su reprintirane. Samo toliko.

Edited by - Peyo on 22/05/2019 11:58:52
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/05/2019 : 11:34:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Tocno. Prvo objavljivanje Hogarthovog Tarzana bilo je 1972. Sve je to sad davna proslost, ali najtoplija preporuka kako si rekao mladim forumasima za te knjige...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 23/05/2019 : 13:25:54  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Tocno. Prvo objavljivanje Hogarthovog Tarzana bilo je 1972. Sve je to sad davna proslost, ali najtoplija preporuka kako si rekao mladim forumasima za te knjige...


zapravo je prvi Hogarthov tarzan 1937 :)
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/05/2019 : 13:30:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ovo 1972. se odnosi na Hogarthovu reinterpretaciju Tarzan of the Apes.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 23/05/2019 : 13:48:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ovo 1972. se odnosi na Hogarthovu reinterpretaciju Tarzan of the Apes.


Tocno opet kolega. Da repliciram i kolegi Rommelu.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 23/05/2019 : 23:05:51  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ovo 1972. se odnosi na Hogarthovu reinterpretaciju Tarzan of the Apes.


smajli je trebao uštediti trud i tebi i meni :)
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7427 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 23/05/2019 : 23:06:33  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Peyo

Ovo 1972. se odnosi na Hogarthovu reinterpretaciju Tarzan of the Apes.


Tocno opet kolega. Da repliciram i kolegi Rommelu.


isti odgovor kao i kolegi Peyi :)
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000