forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kuda ide ova strip scena?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 28/05/2019 : 13:57:29  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by ivanl

Kuda ide ova strip scena?
Pa nikuda. Tu je, vec odavno i dobro joj je. Da moze, pretpostavljam da bi odgovorila; nikad bolje, hvala na pitanju. I tako ce biti i u buducnosti. Stari strip entuzijasti nikad nece napustiti tu strip scenu, a mladih koji je upoznaju ili su je tek upoznali, je taman dovoljno. A propast te scene se vec prognozira jedno 30 godina minimum. Pa je jos tu.



vidiš, to boldano važi za Hrvatsku a ne za strip scenu uopče.
N eznam kako je u Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori,...zato i jesam otvorio topik.
Mogu reči za Sloveniju, da kod nas nikada lošije a eto i zašto:

-imali smo 2 (fucking dvije striparnice!, kužiš, 2, duo, two, dva, zwei,...) i sada se jedna zatvorila i imamo samo jednu (1, ohne, one, jedan, ena, uno,...)
-nemamo ni jedan strip na kisoku na slovenskom jeziku (imali smo Marka, Bleka, Kapetana Mikija, Mikijev Zabavnik, Tom i Jerry,....a sada nemamo ni jedan osim ako se u to ubrajajo stripovi koji su u Politikinom zabavniku (tih par stranica...)
-Hrvatska izdanja npr Ken Parker JA JOŠ NISAM VIDIO NA KIOSKU U SLOVENIJI, mogu oslijepiti ako lažem! Znači i kada bi ga htio kupiti, ja ga ne mogu jer ga nema, barem u tim kioscima oko mene, isto tako je bilo sa Malim Rendžerom od Van Gogha, nisu ga imali nigdje čak ni u Celju koji je 3 največi grad u Sloveniji, pa su ga imali samo u Murskoj Suboti čini mi se a i to kasnije više ne. Znači kakva korist za nas u Sloveniji što imate u Hrvatskoj "puno stripova"? Pa valjda mogu onda reči da je kod nas strip scena u kurcu.
-mlađi ljudiu Sloveniji uče u školi engleski i kod nas skoro svi razumiju engleski osim tih starih ljudi, a Hrvatski više ne razumiju (govorim za mlade ljude) i zato bi za nas možda bilo bolje kada bi izlazili stripovi na engleskom jeziku umjesto hrvatskog jezika, barem što se mladih tiče jer oni ne razumiju hrvatski pa zašto da onda kupuju stripove na hrvatskom jeziku. Možda bi z anjih bolje bilo stripovi na engleskom, kada več nemamo na slovenačkom svojih stripova
-nemamo ni jedan strip festival, koji je posvečen samo stripu ili se bavi samo stripovima. Umjesto toga rade se nekakvi skupovi gdje se trude povezivati što više različitih žanrova, pa da barem tako privuku što više ljudi (npr gramofonske ploče, markice, knjige, numizmatika, minerali,....pa onda netko dođe sa svojim stripovima, Collecta npr je jedno takvo druženje ili Gramofonoteka u Mariboru. Što se tiče strip bazara tamo je uvijek nekih 4-5 istih prodavača a i toga ima što manje + još na lokalnom nivoju kod Kinematografa Šiška...to je isto ko da bi netko ispred Konzuma prodavao stripove
-mi smo nekada PRVI imali npr strip od Texa Willera na svom jeziku, prije nego ste ga vi ostali mogli čitati, imali smo svoje stripovske junake npr Zvitorepec itd.....znači kod nas se osjeti ta velika praznina
-itd...da ne nabrajam više.

Znači što se tiče Slovenije, naša strip scena nalazi se u Slepoj ulici.
Volio bi čuti i mišljenja ostalih zemalja, pošto sada SVI ZNAMO kako je super u Hrvatskoj a to ne mora značiti da je i drugdje tako super. Pa nije Hrvatsko mjerilo uspjeha na globalnoj ravni.


Dobro. Ne trebas vikati.
Zao mi je toga. Suosjecam s tobom i Slovenijom zbog toga. A sto ti,(tu), ne bi pokrenio neku striparnicu ili magazin ili postao izdavac? Poduzetnickih ideja nikad ti nije nedostajalo do sada...



pa razmišljam o tome. Imam čak i besplatni prostor kojeg bi mogao upotrebiti za striparnicu, samo što bi ja imao engleska izdanja umjesto hrvatskih.
Jedino nisam siguran, da bi to bio dobar potez jer ja mislim da nema u tome budučnost. Mislim na strip u Sloveniji uopšte....
Kontaktirao sam i puno ljudi za koje sam mislio da imaju licencu Mikijevog Zabavnika, pa da ga pokrenem ali nitko mi nije odgovorio.
Jedino odgovorili su mi iz Egemonta i rekli kako oni n erazmišljaju da pokrenu Mikijev Zabavnik, jer imaju nekakve slikanice a nisu mi rekli da li mogu ja od njih kupiti licencu odnosno tko je uopšte ima....čini se da nitko baš nema tu licencu za Mikijev Zabavnik (jer mene zanima baš to ime, Mikijev Zabavnik, pa bi htio najprije odkupiti ime, pa onda prava na stripove od Disney....) ali nitko ne odgovara, ne možeš se sa nikim ništa dogovoriti.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 28/05/2019 : 14:03:05  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Kontaktirao sam i neku firmu iz Srbije za koju su mi rekli, da oni imaju licencu ili su barem imali, po kojoj su onda radili Mikijev Zabavnik v Slovenščini kod nas ali đabe kada nitko ništa ne odgovara.
Htio bi kupiti licencu za IME Mikijev Zabavnik ali mi se nitko ne javlja. Nešto slično kako sada rade Politikin Zabavnik v Sloveniji ali oni su se očito uspjeli dogovoriti, meni se nitko ne javlja.
Kada sam pitao ove naše, da li oni razmišljaju, da pokrenu Mikijev Zabavnik, rekli su da o tome ne razmišljaju.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 28/05/2019 : 14:22:25  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
evo, ovdje sam čak u novine pisao jer mi prije toga nitko nije odgovorio:



tu sam saznao da je vlasnik licence bila Srpska Politika pa sam i njih kontaktirao i nisu mi se javili....izgleda da oni više nisu vlasnici ili šta?

Znači, nitko više ne drži prava na ime Mikijev Zabavnik ili šta,....mislim ne razumijem. Ako imaš pravo na ime Mikijev Zabavnik zašto onda ne izdavaš stripove ili prodaš ime nekome drugome (meni npr) pa ču ih ja izdavati pod tim imenom.

Pisao sam i slovenskoj firmi DELO i njih pitao (jer mislim da su oni izdavali Mikijev Zabavnik v Slovenščini pod ovom licencom) i opet se nitko ne javlja. A ja imam skladište, novac (gotovina!!!) pripremljeno ali ne mogu ništa napraviti.. Zato se i pitam kuda ide ova stripovska scena....Umjesto da zaludim Sloveniju Mikijevim Zabavnikom od 20.000 tiraža, ljudi se ovdje vesele stripovima od tiraža 300 komada.....

eto skladište zuji u prazno:



Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/05/2019 : 14:31:08  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Pa pretpostavljam da je velika zavrzlama otkupiti/dobiti ime nekog davnog magazina/stripa od ugasenih firmi. Kao na primjer, da netko hoce pokrenuti Superstrip biblioteku od nekadasnjeg Vjesnika.
Potrudi se, ako dovoljno budes uporan, ne bi trebao izostati uspjeh. Ja ti zelim i srecu i uspjeh.
Ne znam to za engleski jezik...cini mi se da ti je pametnije slovenski jezik. Ako budes ostvario izdavacku karijeru, jel...
Ja osobno moram dobar dio zivota upotrebljavati engleski jezik, jer mi je sluzbeni na poslu, ali ne pada mi napamet citati knjige/stripove na tom jeziku. Dosta mi je strucnih knjiga...isto tako dobro se sluzim taljanskim jezikom, ali ne citam recimo, njihove Bonelli stripove. Iz principa imam sve na hrvatskom, i naravno srpskom ili bosanskom...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/05/2019 : 14:39:48  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Možda mu je bolje na engleskom nego slovenskom,veće tržište.
A ako gleda u budućnost svi ovi jezici su danas nebitni a za par desetlječa biće još nebitniji ako ih uopće i bude.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 28/05/2019 : 14:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Pa pretpostavljam da je velika zavrzlama otkupiti/dobiti ime nekog davnog magazina/stripa od ugasenih firmi. Kao na primjer, da netko hoce pokrenuti Superstrip biblioteku od nekadasnjeg Vjesnika.
Potrudi se, ako dovoljno budes uporan, ne bi trebao izostati uspjeh. Ja ti zelim i srecu i uspjeh.
Ne znam to za engleski jezik...cini mi se da ti je pametnije slovenski jezik. Ako budes ostvario izdavacku karijeru, jel...
Ja osobno moram dobar dio zivota upotrebljavati engleski jezik, jer mi je sluzbeni na poslu, ali ne pada mi napamet citati knjige/stripove na tom jeziku. Dosta mi je strucnih knjiga...isto tako dobro se sluzim taljanskim jezikom, ali ne citam recimo, njihove Bonelli stripove. Iz principa imam sve na hrvatskom, i naravno srpskom ili bosanskom...



pa za engleski jezik sam mislio u slučaju ako bi otvorio striparnicu, da budu u njoj stripovi na engleskom jeziku.
Ako bi izdavao stripove, zanima me jedino Mikijev Zabavnik v slovenščini, znači na slovenskom jeziku.
Najprije bi htio kupiti licencu za korištenje imena Mikijev Zabavnik v slovenščini + logotip naravno.
Jedino ako bi uspio nabaviti licencu za korištenje tog imena onda bi se dogovarao dalje za skenove, prijevod, tiskanje,....
Ja trebam jedino licencu za ime Mikijev Zabavnik, ništa drugo. Ne treba mi cijela Politikina zgrada, tiskara, kancelarije,...možda bi trebao pisati na Srpski sud ili nešto, pa da tamo vide tko je uopšte vlasnik tog imena danas. Ili na slovenački sud ili na nekakvu poreznu upravu, ili šta ja znam. Pisam sam svugdje več i nitko ili ne zna ili ne odgovara.
A kada bi slučajno počeo izdavati stripove pod tim imenom, sigurno bi se netko našao, da je kao on vlasnik te licence....ma pokušat ču dalje istraživati.
Eto, idem još jednom poslati mail na firmu DELO! Samo što ču ovaj put biti oštriji!
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 28/05/2019 : 14:55:23  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Mladinsk knjiga je u knjižari konzorcij imala velike planove sa engleskim stripovima, pa je sve skupa propalo - a imaju vjerojatno najbolje uvjete kod distributera, odličnu lokaciju, neko vrijeme su imali i dosta dobar kadar (možda su cure još uvijek u MK ali premještene), tako, da teško da možeš biti bolji od toga.

Što se tiče izdavaštva, ostavi se Mikija, to ti živ krst neče čitati. Najbolje bi bilo iči sa nekim likovima iz crtanih filmova - npr. program izdavača Papercutz je dosta širok i interesantan. Ne znam kako je išla prodaja Štrumfova i Yakaria na slovenskom, jer nije bilo nikakve reklmea ali stripovi su zanimljivi, tako da ih mi dosta posuđujemo okolo...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/05/2019 : 15:02:05  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Šta znaš ,možda se €uro nakon svih ideja obogati baš sa Mikijen?
https://youtu.be/Z59fKaTuqPE

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 28/05/2019 : 15:33:18  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
kada bi dobio licencu za upotrijebu imena i logotipa Mikijev Zabavnik v slovenščini onda bi:

-registrirao firmu Stripy d.o.o. (to mi je i inače nadimak)
-napravio jedan veliki piknik, gdje bi se djeca mogla igrati i družiti sa likovima iz Disney svijeta (maskotama) a odrasli družiti u VIP šotoru sa Playboy Minnie mouse i Jakica racman
-strip bi prodavali svugdje (kioski, striparnica (imamo samo jednu), po školama, online, interspar, Mercator,....
-unutar stripa bi bilo puno nagradnih igara (recimo izlet u Disneyland u Parizu, Gardaland,...)
-u svim večim gradovima bi organizirao čuvanje djece, gdje bi roditelji doveli djecu na druženje, gdje bi djeca koja još ne znaju čitati, slušali pravljice odnosno kako njima netko čita taj strip ili im se prikazivaju disney crtiči
-organizirao bi crtačke radionice, gdje bi djeca mogla crtati Disney likove a onda bi najbolja dijela izložio u nekoj galeriji, muzeju ili knjižnici, ili barem avli njihove škole
-sponzorirao bi puno nekih evenata (koncerti, školski izleti, školska prehrana npr Piknik sa Mikijevim zabavnikom, takmičenja,...)
-tiskao bi majice, čaše, nakit, figurice, razglednice sa logotipom Mikijev Zabavnik. Kada bi video 40+ godišnjeg hipstera sa lumberjack bradom, naramnicama, Mikijev Zabavnik majicom, kako juri gradom na električnim skirou, znao bi da sam napravio dobar posao!
-i još puno toga

Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 28/05/2019 : 15:48:36  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Nije posljednji broj Mikijevog zabavnika na slovenačkom bio 995, nego 955.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 28/05/2019 : 16:13:08  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Nije posljednji broj Mikijevog zabavnika na slovenačkom bio 995, nego 955.



sasvim moguče. Pa vidiš da kod nas novinari nemaju pojma, ne znaju čak ni pravu brojku napisati, kako če mi onda znati reči tko je vlasnik licence....ne možeš se sa nikim ništa dogovoriti.
Ovi današnji novinari sve samo copy/paste sa drugih portala, nema više istraživačkog journalizma....a kada bi ja poslao molbu za posao, rekli bi mi da nisam kvalificiran npr,..a ovo može raditi svaka budala (copy/paste). Jedino mjerilo kod njih je broj klikova pa onda kradu sa drugih portala i svi pišu jedno te isto sranje (Harry i Meghan, Liga prvaka, Brexit, Trump,....) a kada ih pitaš nešto lokalno, nemaju pojma, jer ne znaju istražiti, taj podatak nema Reuters, Sun, Times,...pa kako onda da znaju
Go to Top of Page

Kojot
Advanced Member



Switzerland
4055 Posts

Member since 21/12/2008

Posted - 28/05/2019 : 16:58:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Kojot a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

i šta će ti dugi serijali? prošlo svršeno vrime. od tih valja jedino Tex,ovo sve drugo je božesačuvaj.



Ziva istina,samo Tex valja.
Ja vec mesec dana razmisljam da sve prodam ili poklonim,samo Texa da ostavim.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 28/05/2019 : 17:02:02  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by delboj

Nije posljednji broj Mikijevog zabavnika na slovenačkom bio 995, nego 955.



sasvim moguče. Pa vidiš da kod nas novinari nemaju pojma, ne znaju čak ni pravu brojku napisati, kako če mi onda znati reči tko je vlasnik licence...


Broj 995 je izašao 22.11.1995. Broj 955 je posljednji na slovenačkom i taj datum 3.2.1993. je tačan.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/05/2019 : 17:07:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kojot

quote:
Originally posted by lwood

i šta će ti dugi serijali? prošlo svršeno vrime. od tih valja jedino Tex,ovo sve drugo je božesačuvaj.



Ziva istina,samo Tex valja.
Ja vec mesec dana razmisljam da sve prodam ili poklonim,samo Texa da ostavim.



Kako kome. Kako kome...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 28/05/2019 : 17:52:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro
a kakve su im naklade?
-Meksikajnarji 300 komada (uz to da mislim da nisu ni rasprodani)
-po ko zna koji put reprint Miki Mustera


zašto nema novih "Miki Mustera" kada je sve tako super.

Svi se furaju samo na nostalgiju, nema NIŠTA NOVOG i da je kvalitetno.
Koje je najbolje prodavano izdanje? Vjerovatno Zagor Extra.... na kiosku možeš kupiti sve ono što smo več čitali kod LMS i ZS (Veliki Blek, Mali rendžer, Tex klasik, Zagor Extra, Ken Parker,...)...govorim za kiosk izdanje jer u Sloveniji postoji samo jedna striparnica a i ta nije u mom gradu, pa naravno da nisam upoznat sa robom iz striparnica, ali sigurno nema baš neka velika naklada, sve je to više boutique scena.
Što se tiče muzike, opet nostalgija. Na radiju sviraju 30+ godina stare pjesme, svake godine ima festival PIVO IN CVETJE koje privuče 100.000 ljudi u par dana, čiji vlasnik pivovare je HEINEKEN i znate tko tamo svira?

SAMANTHA FOX, UGLY KID JOE, EUROPE (Europe su cool ali 30 godina prekasno su došli),.... Heineken doveo Samanthu Fox hahaha!!!!!!!!!!

U Stožice (največi slovenski stadion ili dvorana) svirao je Lenny Kravitz, prije njega Scorpions i slično.

Ironija je, da to još barem ide koliko toliko, pa ljudi dođu. A koga bi drugoga pozvali?

Danas svi snimaju singel, skoro nitko nema materiala za ploču, čak ne možeš kupiti ploče jer je sve nekako digitalno.
Gdje su vremena, kada su rock grupe napunile stadione...koliko njih danas može napuniti stadion a da nisu na sceni 30+ godina?

Na Eurosongu su pozvali Madonnu....zašto ne Katy Perry, Lady Gaga, Taylor Swift,...ili nekog novog,....nego "kraljicu popa" ispred 30+ godina koja čak ne zna više pjevati.

Što se Slovenije tiče, ne znam da li još postoji neki Disko Klub.....prije ih je bilo sve puno, u njima su svirali trečerazredni hrvatski muzičari tipa Vlado Kalember, Borna (WTF!??) i slično,...a danas čak ni njih nema, jer ih nitko ne sluša. Prije si mogao čuti u svakom kafiču Ceca, Mile Kitič, Stavros, Luna, ET, Magazin, Grašo, Parni Valjak,...sada sviraju Gadi, Modrijani,...i šta nam to kaže?

Ljudi ne razumiju više srpsko-hrvatski jezik tako kod stripova tako kod muzike.
Prodava se jedino muzika ispred 30 godina i stripovi ispred 30 godina u sviježom ruhu.
Zato sam i pitao kuda ide ova scena.
Nose se najmoderniji telefoni kako bi se na njima slušalo muziku ispred 30 godina i čitalo skenirane stripove ispred 30 godina.



Dobro, strip i rock nisu u prvom planu ali ne pronaći nešto po svom ukusu sa najsnažnijem oruđem svih vremena internetom je najmanje ljenost. U stripu se u devedesetima dogodila grafička novela, a Francuzi izbacuju brda BD-a i Bonelli je još uvijek živ tako, da ima za svaki ukus. Onda su i mange i superheroji, opet sa brdima i brdima produkcije.

Zašto nema novoga Mikija Mustra? Zato jer su slovenski autori "autori" ili autori u navodnicama. Muster je isto bio konformist koji je radio koliko mu se isplatilo ali je barem tražio zaradu za pošten i golem rad ali svi posle njega rade koliko im se isplati i nešto manje od toga. Opusi slovenskih autora su smiješni.

Znam više slikara i literata i znam, da je kod puno njih slikanje i pisanje prvo unutrašnji poziv ali od stripara sam se naslušao: "Zašto da radim, ko će mi to platiti?" Mogli bi raditi, da nešto nauče jer jih mnogo ne zna osnove ali u prosjeku su naduvani u 3pm. Ostalo su pričice uglavnom ljubljanskih uhljeba (pozicije u kulturnom sistemu).

Ma kakav Eurosong, ko gleda to govno? Ja sam prestao sa 15 godina ili tamo negde.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 28/05/2019 18:00:38
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 28/05/2019 : 17:58:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

Mladinsk knjiga je u knjižari konzorcij imala velike planove sa engleskim stripovima, pa je sve skupa propalo - a imaju vjerojatno najbolje uvjete kod distributera, odličnu lokaciju, neko vrijeme su imali i dosta dobar kadar (možda su cure još uvijek u MK ali premještene), tako, da teško da možeš biti bolji od toga.

Što se tiče izdavaštva, ostavi se Mikija, to ti živ krst neče čitati. Najbolje bi bilo iči sa nekim likovima iz crtanih filmova - npr. program izdavača Papercutz je dosta širok i interesantan. Ne znam kako je išla prodaja Štrumfova i Yakaria na slovenskom, jer nije bilo nikakve reklmea ali stripovi su zanimljivi, tako da ih mi dosta posuđujemo okolo...



Ponudu stripa u Mladinski je pregazio internet, jeftinije je naručiti putem interneta nego plačati njihovu debelu proviziju. Pored toga pojma nemaju o stripu, naručili nisu skoro ništa interesantnoga, MK je danas socialistička firma kao uvijek (država daj pare).

Mikijev zabavnik ne bih išao jer izgleda retro. Klinci su navikli na pokretne slićice, konačnu pobjedu je odneo pametni telefon (a pobeđivati nad štampom je počeo kompjuter).

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 28/05/2019 17:58:48
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/05/2019 : 18:12:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

quote:
Originally posted by 1Euro
a kakve su im naklade?
-Meksikajnarji 300 komada (uz to da mislim da nisu ni rasprodani)
-po ko zna koji put reprint Miki Mustera


zašto nema novih "Miki Mustera" kada je sve tako super.

Svi se furaju samo na nostalgiju, nema NIŠTA NOVOG i da je kvalitetno.
Koje je najbolje prodavano izdanje? Vjerovatno Zagor Extra.... na kiosku možeš kupiti sve ono što smo več čitali kod LMS i ZS (Veliki Blek, Mali rendžer, Tex klasik, Zagor Extra, Ken Parker,...)...govorim za kiosk izdanje jer u Sloveniji postoji samo jedna striparnica a i ta nije u mom gradu, pa naravno da nisam upoznat sa robom iz striparnica, ali sigurno nema baš neka velika naklada, sve je to više boutique scena.
Što se tiče muzike, opet nostalgija. Na radiju sviraju 30+ godina stare pjesme, svake godine ima festival PIVO IN CVETJE koje privuče 100.000 ljudi u par dana, čiji vlasnik pivovare je HEINEKEN i znate tko tamo svira?

SAMANTHA FOX, UGLY KID JOE, EUROPE (Europe su cool ali 30 godina prekasno su došli),.... Heineken doveo Samanthu Fox hahaha!!!!!!!!!!

U Stožice (največi slovenski stadion ili dvorana) svirao je Lenny Kravitz, prije njega Scorpions i slično.

Ironija je, da to još barem ide koliko toliko, pa ljudi dođu. A koga bi drugoga pozvali?

Danas svi snimaju singel, skoro nitko nema materiala za ploču, čak ne možeš kupiti ploče jer je sve nekako digitalno.
Gdje su vremena, kada su rock grupe napunile stadione...koliko njih danas može napuniti stadion a da nisu na sceni 30+ godina?

Na Eurosongu su pozvali Madonnu....zašto ne Katy Perry, Lady Gaga, Taylor Swift,...ili nekog novog,....nego "kraljicu popa" ispred 30+ godina koja čak ne zna više pjevati.

Što se Slovenije tiče, ne znam da li još postoji neki Disko Klub.....prije ih je bilo sve puno, u njima su svirali trečerazredni hrvatski muzičari tipa Vlado Kalember, Borna (WTF!??) i slično,...a danas čak ni njih nema, jer ih nitko ne sluša. Prije si mogao čuti u svakom kafiču Ceca, Mile Kitič, Stavros, Luna, ET, Magazin, Grašo, Parni Valjak,...sada sviraju Gadi, Modrijani,...i šta nam to kaže?

Ljudi ne razumiju više srpsko-hrvatski jezik tako kod stripova tako kod muzike.
Prodava se jedino muzika ispred 30 godina i stripovi ispred 30 godina u sviježom ruhu.
Zato sam i pitao kuda ide ova scena.
Nose se najmoderniji telefoni kako bi se na njima slušalo muziku ispred 30 godina i čitalo skenirane stripove ispred 30 godina.



Dobro, strip i rock nisu u prvom planu ali ne pronaći nešto po svom ukusu sa najsnažnijem oruđem svih vremena internetom je najmanje ljenost. U stripu se u devedesetima dogodila grafička novela, a Francuzi izbacuju brda BD-a i Bonelli je još uvijek živ tako, da ima za svaki ukus. Onda su i mange i superheroji, opet sa brdima i brdima produkcije.

Zašto nema novoga Mikija Mustra? Zato jer su slovenski autori "autori" ili autori u navodnicama. Muster je isto bio konformist koji je radio koliko mu se isplatilo ali je barem tražio zaradu za pošten i golem rad ali svi posle njega rade koliko im se isplati i nešto manje od toga. Opusi slovenskih autora su smiješni.

Znam više slikara i literata i znam, da je kod puno njih slikanje i pisanje prvo unutrašnji poziv ali od stripara sam se naslušao: "Zašto da radim, ko će mi to platiti?" Mogli bi raditi, da nešto nauče jer jih mnogo ne zna osnove ali u prosjeku su naduvani u 3pm. Ostalo su pričice uglavnom ljubljanskih uhljeba (pozicije u kulturnom sistemu).

Ma kakav Eurosong, ko gleda to govno? Ja sam prestao sa 15 godina ili tamo negde.


Samo jedna mala digresija; vas Tomaz Lavric je jednostavno fantastican. Njegov opus je izvanredan, a nije ni malen. Jedan od mojih najdrazih crtaca uopce.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/05/2019 : 18:25:52  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Mladinska knjiga ima najbolju ponudu knjiga koju san fizički vidija,bar u kombinaciji slo i hr. Čak su imali neke naslove koje uopće ne bi očekiva vidit u "našim" knjižarama.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 28/05/2019 : 19:00:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl
Samo jedna mala digresija; vas Tomaz Lavric je jednostavno fantastican. Njegov opus je izvanredan, a nije ni malen. Jedan od mojih najdrazih crtaca uopce.



Njegov opus je najbolji od svih kod nas i malen je. Stripove crta i objavljuje 35 godina ili tako nešto. Ne znam ako ima 1000 strana, to je opus za 5 godina kontinuiranoga rada.

Pitaj Kordeja ako ne veruješ. Kriterij rada i odnosa je Kordej. Kriterij tenisa su Federer i Djoković a kao rezerva može uskočiti i Čilić. Bedene ne.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 28/05/2019 19:02:50
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/05/2019 : 19:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Bas nedavno sam razgovarao sa Igorom. I jbg. on nije mjerilo. On je izuzetak. Njemu se 'otvorila spina' ili je pao u kazan s carobnim napitkom kad je ovako produktivan. Bila mu je izlozba novih tabli sad na Mafestu. Cudo jedno.
No vratimo se Lavricu. Ne bi rekao da je njegovih desetak crtacko razlicitih albuma malo. Dovoljno je, da se moze reci kako je izvanredan crtac stripa na globalnoj razini. Glista u bijegu, Evropa, Crveni akarm, Dijareja su izvrsne stvari, a covjek koji ima Bosanske basne u svom opusu moze se smatrati maestrom. Samo taj album mu je obezbjedio besmrtnost u devetoj umjetnosti.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 28/05/2019 : 19:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Kordej je mjerilo jer gde češ u tenisu staviti Federera, Djokovića i Nadala? Među Marsovce jer oni kao nisu ljudi i za njih ne važe ljudska pravila? Svi smo mi ljudi i svi imamo 24 sati dnevno. Najbolji su mjera stvari. Sa vidika rada jedini koji kod nas vrijedi je Muster jer je za 22, 23 godina u kojima se je bavio stripom nacrtao oko 3000 strana, možda i više.

Nisu crtačko različiti albumi i deset je malo (nisu 100 strana u prosjeku). Nagledao sam se Barua, Jaimea Hernandeza i Edike kod Lavriča. Prva dva su mi između najdražih stripaša. Prepoznajem jih na prvi pogled, isto Kordeja, Lavriča ne. Majstori su stilisti. Bosanske basne su i meni drage.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 28/05/2019 19:38:38
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/05/2019 : 19:28:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
To su sad vec osobni ukusi. Tesko je o tome raspravljati. Prepoznajem i ja stil crtaca koje si pobrojao i jos par stotina ostalih odmah na prvu. Osobno mi je drago kad crtac mijenja stil, zavisno od price i scenarija, a to Lavric izvrsno radi. I to mu je po meni veliki plus i dokaz majstorstva. Sad, sto je malo ili ne, 500 strana ili 3 000 takoder je diskutabilno.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 28/05/2019 : 19:34:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Prepoznati stilistiku nije osobni ukus nego znanje. Drugo je koliko ti se sviđa.

Kad imaš potrebu, da nešto izraziš (sebe, svijet, nešto treće), onda to radiš. Poslovica ne kaže uzalud, da je talent 1% i rad 99%. Ili 10% i 90%.

Da skratim priču o slovenskom stripu: da se nadišem čiščeg vazduha posjećujem festivale u Zagrebu i Beogradu.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 28/05/2019 19:39:24
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 28/05/2019 : 20:53:42  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Ne volim slovenske crtace..jer neznaju crtat kako se meni svida..

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 28/05/2019 : 21:54:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

Ne volim slovenske crtace..jer neznaju crtat kako se meni svida..


Ma nije njima lako, kad je teško udovoljiti tebi, tvojim zahtjevima i visoko postavljenim mjerilima.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000