forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Indoktrinacija potomstva stripom, knjigom i filmom
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 29/05/2019 : 09:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Na ovom se forumu cesto kuka o tome kako nove i mladje generacija jako malo mare za knjigu i strip zbog video-igrica, tableta i YouTubea i slicnih sadrzaja. Moj dojam nije toliko pesimistican jer kako radim s mladjim generacijama imam prilike vidjeti da ih ima razlicitih, bas kao sto smo i mi u mojoj generaciji bili razliciti. Bilo ih je koji su bjezali od dobre knjige kao vrag od tamjana, a bilo je i drugih koji su non-stop visili u lokalnoj knjiznici i sistematski tamanili Biblioteku Vjevericu.

Vise me zanima jedna druga stvar, znaci konkretno imam pitanje za forumase-roditelje. Jeste li i koliko uspjeli zaraziti svoje klince stripom, knjigom, filmom i glazbom? Sto ste tocno radili (ili niste, a voljeli biste da jeste)? Koliko se ukusi potomstva podudaraju s vasim ukusima? Koliko utjecu vrsnjaci? Koliko vremena trose na YouTube, kompjutorske igrice? Nesto drugo sto sam zaboravio?

Tako ako zelite podijeliti svoje dojmove, hvala unaprijed!

izivko
Advanced Member



Germany
11582 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/05/2019 : 09:36:45  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Kod stripa nazalost nisam uspio. Zanimanje za strip nikakvo.
Ali kad je rijec o glazbi tu je stanje puno bolje. Kako cesto putujemo skupa, a u autu uvijek drma hrock, sin je zavolio zz top, rainbow, rammstein, zeppeline, jethro tull...

Have mercy
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2167 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 29/05/2019 : 09:45:26  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message  Reply with Quote
Jeste li i koliko uspjeli zaraziti svoje klince stripom, knjigom, filmom i glazbom?
--> Stariji klinci (blizanci 9 g.) tu i tamo nešto pročitaju. Npr.neka epizoda Zagora, malo su prolistali A.Forda, poneki Asterix. Zanimljivije su im naslovnice, pogotovo Dylan Dog, pa pomognu kad treba nešto presložiti. Dao sam im Zagor gigante i Chica. Drži ih to dan-dva, i onda ništa. Mlađi (7 god) je donedavno bio u fazi L.Lukea. Sad mu je zanimljiv Gaston. Što se tiče knjiga, samo lektire. Počeli su gledati filmove. Barem tu ima izbora. Glazba ih još ne zanima.

Sto ste tocno radili (ili niste, a voljeli biste da jeste)?
--> Pokušavao sam na sve načine, ali ako ne ide, ne ide. Nagovaram na godišenjm, vikendima, ali nije im to toliko zanimljivo kao što je meni bilo. Kako imam mlađeg brata, kao mali čitao je Zagora, Dylana, Mno-a; ali na tome je i ostalo. Nije postao strastveni sakupljač, tu i tamo mu nešto posudim da pročita. U njegovo vrijeme počeo se probijati Play station, a kako smo ga imali, možda i to ima utjecaja.

Koliko se ukusi potomstva podudaraju s vasim ukusima?
--> Ukusi se i podudaraju i razlikuju. Npr. moje je tata obožavao Forda, i meni je na prvom mjestu. Znao je pročitati Texa, Martya, Zagora. Ja recimo volim Texa i Mno-a. Redovito mi je kupovao Tarzana. Mama je bila redovna po kupovini Miki Mausa i Tom&Jerrya dok nisam počeo tražiti Bleka i Mno-a. Danas moji klinci imaju valjda prevelik izbor stripova kod kuće da bi im to bilo zanimljivo. Dojma sam i da smo se mi kao klinci više družili, razmjenjivali, tražili nastavke. Danas kad im je dostupno npr.700 Zagora, neće ih sami ni pogledati a ja bih preokrenuo i brda i doline, da dođem do nekog nastavka.

Koliko utjecu vrsnjaci?
--> Sigurno utjecu. Svi imaju/ili žele imati mobitele, igrice i sl. Nitko se ne hvali kako ima kutiju stripova.

Koliko vremena trose na YouTube, kompjutorske igrice?
--> Moji na igrice jako malo, jer je žena stroga i odlučna po tom pitanju. Čak i ja mogu samo sanjati o Play stationu 4... Prije na TV-u nije bilo toliko sadržaja. A danas u 3 klika dođu do filma, serije, crtića kojeg žele. I još su nervozni ako treba malo sačekati.

Nesto drugo sto sam zaboravio?
--> Lego kocke su nekako 'in'. Po svojim klincima vidim da ih to veseli kao što su mene stripovi. Slično je i sa njihovim prijateljima.

Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 29/05/2019 : 10:11:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
Kćer voli knjigu i bez mog utjecaja, pročitala je možda pet, šest stripova, budućnosti tu ne vidim. Hendi stalno u ruci, sluša glazbu, mješavina, i hvala Bogu, te društvene mreže...

Sin ne čita ništa, sluša "Haftbefehl" itd.





Društvo, Internet, Škola (za ove bi mogao dosta napisati p.i.m.), TV...



+IN HOC SIGNO VINCES+



Edited by - Tutta on 29/05/2019 10:15:35
Go to Top of Page

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 29/05/2019 : 10:19:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message  Reply with Quote
Jeste li i koliko uspjeli zaraziti svoje klince stripom, knjigom, filmom i glazbom?
Sin (13) već pravi svoju kolekciju. Specijalizovao se za humoristički BD i Zagora , mada čita od svega pomalo. Ćerka (9) je blago nezainteresovana mada sam joj kupio Sestre 1 i 2, kao i Fibrinu Hildu pa ćemo videti.

Sto ste tocno radili (ili niste, a voljeli biste da jeste)?
Ništa posebno. Vidi da svakoga dana nešto čitam i krenuo je i on. Prvi put sam ga vodio na Sajam knjiga u Beograd kada je imao 7 godina i od tada ne propušta priliku da uštedi novac za neku knjigu ili strip.

Koliko se ukusi potomstva podudaraju s vasim ukusima?
Ja više volim klasični BD i ozbiljniji Bonelli.

Koliko utjecu vrsnjaci?
Mali broj njegovih vršnjaka čita, nažalost.

Koliko vremena trose na YouTube, kompjutorske igrice?
Ne previše u odnosu na vršnjake. Ćerka više (YouTube).


https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 29/05/2019 : 10:25:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Tražio sam način kako pomoći sinu da nauči čitati. Obojica smo se složili da je Veliki zli lisac zanimljiv za pokušati. Čitali smo svaki dan 5-6 strana, imao je želju čitati uz mene. Sadržaj mu je bio zanimljiv. Na kraju je puno bolje čitao i bio sretan do kraja obavljenim "poslom".
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28973 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 29/05/2019 : 10:37:36  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Zašto bi se moralo zaraziti djecu stripom, knjigom, filmom i glazbom?

Djeca su mi još mala, ali vrlo rijetko pred TV-om, uglavnom smo po parkovima i vani.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 29/05/2019 : 12:34:45  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
evo upravo danas dobio prvu potpuno samostalnu poruku od moje kćeri (5 godina).....čitam joj stripove od njene treće i sama se počela zanimati lagano za samostalno čitanje prije cca pol godine.

ovo je poruka da joj na poslu isprintam crteže za bojanje....popis sa imenima likova i koji ide kojoj prijateljici u vrtiću

https://ibb.co/smrBvNn
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 29/05/2019 : 12:54:01  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Moja mala (7g) pokazuje sve znakove budućeg knjiškog moljca, već je pomalo počela i stripove čitati, također mislim da je vrlo izgledno da će se primiti.
U zadnje vrijeme je počela pokazivati i interes za glazbu, ne forsiram joj svoju (osim što stalno svira u autu kad se vozi sa mnom), ali lagano je već prešla sa Klinaca sa Ribnjaka na Miju Dimšić i slično :)

Pomalo me strah što će biti kad krene u školu i postane više izložena utjecaju grupe, jer mi se baš i ne sviđaju trendovi koji sad dominiraju među tim uzrastom, ali doma će fala bogu imati bogatu diskoteku i stripoteku za istraživati (i roditelje koji će nastojati nenametljivo koliko uspiju voditi računa što joj prolazi kroz ruke).
Go to Top of Page

Tunguska
Starting Member



49 Posts

Member since 06/10/2010

Posted - 29/05/2019 : 13:27:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Tunguska a Private Message  Reply with Quote
Jeste li i koliko uspjeli zaraziti svoje klince stripom, knjigom, filmom i glazbom?

imam 2 sina. stariji 7 godina, prvi razred i mlađi tri godine, vrtić. ono prvo je da ništa ne ide na silu! nisam im nikad gurao stripove u ruke, čitam pred njima, ali oni uglavnom to ne doživljavaju. za oba vrijedi da su potpuno ravnodusni prema Bonelliju (Zagor, Tex...) i Alan Fordu.

što se filma tiče oba su infišana Conanom! i filmom i glazbom iz filma. Conana smo pogledali 1000 puta. stariji se, kad je imao 3 godine budio po noci i trazio me da mu pustim glazbu iz Conana

iako sam po kuci vecinom imao bonelli izdanja, na kraju se starijem najvise svidjela Fibrina izdanja (Zekan, Fibrin katalog sam mu listao svaku noc prije spavanja i znao je napamet skoro sve tekstove iz stripova iz Fibrinog kataloga), Mali spirou, Lucky Luke, Tintin, Spirou i Fantasio, Asterix
naravno i Krcko, Sybilline i Gaston.
zadnjih godinu dana obavezno citamo Garfielda prije spavanja.
sve ovo je on sam izabrao (zahvaljujuci gradskoj knjiznici Zadar).

mlađi obožava Spiroua i Fantasia, Tintina, Krcka, Asterixa i Lucky Lukea. Garfielda nešto manje, a sve ostalo ne doživljava. osim Conana (ono jedno izdanje Bookglobea voli, ali Darkwoodovo bas i ne)


Sto ste tocno radili (ili niste, a voljeli biste da jeste)?
sve bih ponovio! ništa forsirati, treba svojim primjerom djeci pokazati da citate (stripove, knjige) pa ce i oni dobiti zelju za time. primjetio sam da se drukcije klinci ponasaju sa mnom koji u pravilu nesto citam i ne tipkam po mobitelu i prema supruzi koja se pretvorila u ekran! nju onda zicaju laptop, igrice, you tube...


Koliko se ukusi potomstva podudaraju s vasim ukusima?

na prvu kad pomislim, cini mi se da se jako razlikuju: ja sam uvijek čitao Zagora, Alan Forda i ostale ZS i LMS izdanja, ali kad bolje pomislim volio sam kupovati i Politikin zabavnik (Tintin u Tibetu, srebrni strijelac, Krcko, Batman.. i što je još tamo izlazilo tada). pa Tom i Jerry, Mikijev zabavnik...
Fibre imam doma sigurno preko 100 izdanja (ne racunajući Kena Parkera), ali Zekana sigurno nikad ne bih kupio da nije stariji to zelio. kao sto ne bi nikad ni kupio Spiroua i Fantasia.



Koliko utjecu vrsnjaci?
na djecu utjece sve! postala je sramota citati knjige, stripove. 'in' si samo ako igras igrice. malo karikiram, ali nije daleko. primjetio sam da djeca ne idu na treninge nego radije igraju igrice doma


Koliko vremena trose na YouTube, kompjutorske igrice?

trudimo se to svesti na sto je manju mjeru. problem je kad se razbole i mi kombiniramo posao i cuvanje djece pa se onda svi malo pogubimo... bake i djedove necu ni spominjati: ne dao bog da se igraju s djecom, odmah vade smartphone i udri po YT


Nesto drugo sto sam zaboravio?

super si temu potegao. nije da očekujem neki recept koji ću moći primijeniti na svoju djecu, jer je svako dijete individualno, ali zgodno je čuti tuđa iskustva


Edited by - Tunguska on 29/05/2019 13:29:49
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/05/2019 : 14:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Zašto bi se moralo zaraziti djecu stripom, knjigom, filmom i glazbom?

Djeca su mi još mala, ali vrlo rijetko pred TV-om, uglavnom smo po parkovima i vani.


A zašto da ne?
Moji sinovi, 12 i 8 imaju svaki po kolekciju Alan Forda, neka im to u budućnosti bude dio obiteljskog blaga. Ništa ih ne 'upirem', sami već znaju cjelokupni Bonelli uključujući kratke serijale i gomilu Fibre te ostalih albuma. Filmove polako otkrivaju, kreću s klasicima Alien, Halloween, Predator pa dalje... Glazba je posebna priča, tog u našoj kući ima na dnevnom nivou po par albuma, godinama...Starijeg sam već vodio na Iron Maiden a supruga na Rogera Watersa, sad idu na Foo Fighterse s nama u Pulu. Stariji svira klavir i gitaru, mlađi polako iskazuje interes...Da nisu imali od koga gledati i učiti, ništa od svega ne bi bilo. Pa normalno je da te djeca kopiraju i da im udariš/ostaviš fundament.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28973 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 29/05/2019 : 14:44:39  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Ima svakakvih primjera, eto Zidaneova djeca neće nikad dostići očev talent, a sigurno ih je on gurao, ima takvih slučajeva jako puno.. Koliko god je moguće ostavit djeci da sami odluče u kom će smjeru, a ne ispunjavat nama želje. Zašto bi dijete čitalo stripove, ako ja čitam, slušalo "Majke", itd?

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 29/05/2019 : 14:58:27  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Imam sina od 20 i dvije cure od 17 i 11 i moja iskustva su sljedeča
- knjige: navuči jih je treba več u osnovnoj školi, usrednjoj aku nisu baš totalni knjiški moljci, zbog obaveza čitanje u slobodno vrijeme odleti kroz prozor. Djeca (naročito cure) danas dosta brže dođu u kontakt sa svim aspektima društva, pa su jim "young adult" romani (Igre gladi i slično) aktualni več u 6 razredu.
- stripovi: stripovi su u principu djeci interesantni, ali treba biti svjestan određenih plusa i minusa: crno bijeli stripovi su definitivno minus, neke kompleksnije priče također. Mislim da su štrumfovi nekakav optimum. Dodatan plus je, ako postoji nekakav crtani film ili video igra. Ako se navuku na stripove, onda je to odličan medij za utvrđivanje i širenje engleskog (i francuskog?) jezika
- glazba: uf, tu dosta ne možeš napraviti, okolina i društvo (realni i virtualni) imaju dosta veči utjecaj od tamo nekih roditelja. Hvala bogu za slušalice, jedino što moraš dodati kojih 10 decibela, kad jih zoveš.
- film: To je tek džumbus - film u užem smislu kao gledanje filma u kinu, za neko čudo se među mladima održao, više kao nekakav folklor, a za sve ostalo je tu Youtube ili on-demand. Filmove po sat i pol, dva ne gleda nitko - ili se gleda po 15 minuta ili po 5 sati skupa. Starije filmove klince ne gledaju ni 5 minuta, tako da si osuđen na Disney Mcfilmove (što je mila majka prema argentinskim sapunicama za osnovnu školu). Možda za koju godinu i Turci prodru u taj segmenat tržišta.

Što se tiče interaktivnih aparata - smartfon što kasnije, neka imaju penzionerski do 7 razreda, tablica/Youtube može svaki dan, ali sa vremenskim ograničenjem. Kompjuter do kraja osnovne pod 100% kontrolom, video igre preko vikenda, preko tjedna samo kao nagrada za dobu ocjenu ili slično. To su nekakvi principi, bolje malo oštriji, jer u praksi ti to pušta na sve strane.

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 29/05/2019 : 15:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Ima svakakvih primjera, eto Zidaneova djeca neće nikad dostići očev talent, a sigurno ih je on gurao, ima takvih slučajeva jako puno.. Koliko god je moguće ostavit djeci da sami odluče u kom će smjeru, a ne ispunjavat nama želje. Zašto bi dijete čitalo stripove, ako ja čitam, slušalo "Majke", itd?



Neman dice, al mislin kad bi ih ima da bi isto učinija.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39105 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 29/05/2019 : 15:29:45  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ja jos nisam, ali je rano. Cerka mi je tek napunila 7. Ne zna jos da cita kako treba. Na jesen krece u skolu pa planiram za zimski raspust da probam. Ja sam u vrticu citao latinicu, sa 6 godina i stripove ali druga vremena su bila, nisam imao mnogo sta. TV sa jednim kanalom i to je to.

Svakako mislim da treba uciti decu na citanje a to necemo uspeti odmah sa knjigom, stripovi su mnogo dobro prelazno resenje. Ja sam se davio Blekom i Mikijevim zabavnikom. Videcu da uzmem par MZ pa da probam tako.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 30/05/2019 : 08:29:15  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na odgovorima!

quote:
Originally posted by Tunguska



super si temu potegao. nije da očekujem neki recept koji ću moći primijeniti na svoju djecu, jer je svako dijete individualno, ali zgodno je čuti tuđa iskustva





Hvala ti, zato sam je i potegao, da i ja malo cujem tudja iskustva.


quote:
Originally posted by tex2

Ima svakakvih primjera, eto Zidaneova djeca neće nikad dostići očev talent, a sigurno ih je on gurao, ima takvih slučajeva jako puno.. Koliko god je moguće ostavit djeci da sami odluče u kom će smjeru, a ne ispunjavat nama želje. Zašto bi dijete čitalo stripove, ako ja čitam, slušalo "Majke", itd?



Mozda nisam bio jasan kad sam postavljao pitanja, ali smisao nije davanje recepture da se od klinaca naprave indigo kopije, vec kako u njih usaditi ljubav prema citanju, da razumiju zasto je citati vazno, da razviju svoj (dobar) ukus, i da o tome kao sto tunguska kaze razmijenimo iskustva.


quote:
Originally posted by izivko

Kod stripa nazalost nisam uspio. Zanimanje za strip nikakvo.
Ali kad je rijec o glazbi tu je stanje puno bolje. Kako cesto putujemo skupa, a u autu uvijek drma hrock, sin je zavolio zz top, rainbow, rammstein, zeppeline, jethro tull...



Jao, sad se brinem jer nam se muzicki ukusi podudaraju, brzo stavljaj nesto protiv Merkelice da stvari dodju u normalu

Eh da, i nikad te nisam pohvalio za onu silu preporuka na topiku o preporukama stripova, samo nastavi, bilo je jako puno dobrih stvari.


I ako jos netko zeli doprinijeti, samo naprijed!

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 30/05/2019 : 09:16:24  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Ako hoćete da navučete klince na stripove, probajte sa mangama. Ti stripovi najviše odgovaraju ukusu današnjih generacija.
Go to Top of Page

doktor78
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
331 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 30/05/2019 : 12:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send doktor78 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko


Kad je rijec o glazbi tu je stanje puno bolje. Kako cesto putujemo skupa, a u autu uvijek drma hrock, sin je zavolio zz top, rainbow, rammstein, zeppeline, jethro tull...


Bravo!
Kod mene kćerka guta knjige, pomalo i stripove.
Mlađi sin stripove, ali (za sad) isključivo u boji.
Muzika- slićno stanje kao kod kolege. Bitno je da se djeci pruži alternativa, da ne budu osuđeni samo na ono što se pušta na TV-u (a što je uglavnom smeće), da znaju da ima i drugačije, da ne kažem bolje, muzike
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1307 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 30/05/2019 : 15:11:15  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
Imam klinca od 10 godina, i od 5 - te mu čitam stripove pred spavanje, i to Iznoguda, Gašu, Marsupilamija, Bila i Bula, Hogara, Redova Bilija. Sad smo kod Asteriksa koji izdaje ČK, kad ga donesem kući odmah ga uzima i čita - i posle se čudim što traži pavlaku sa prasetinom...Ne voli Bonelija, Mark, Blek, Zagor - ništa! Ali zato Marvel i DC, e to baš voli. Sad se spremam da mu dozvolim da počne sa Konanom.

Igrice su ograničene na pola sata vikendom, pošto uradi domaći i spremi sobu. Dobio je skejt i neka ga vozi, ne interesuje me. Samo sport i napolje, šta ima da se zabije ispred računara.

Od muzike sluša šta i ja , mada me ponekad iznenadi kad insistira na Majli Sajrus i Džolin, ali ajde. Voli dobar rok (moj uticaj) i rep, ali samo domaći. Uticaj vršnjaka je veliki, posebno oko igrica koje svi igraju i to stalno. Stvarno ne razumem što bar u školi ne zabrane te mobilne telefone!

Čita svoje knjige, mada je sad došao u neki uzrast da voli taj neki dječiji horor.

Od filmova Marvel i DC gledamo porodično, druženje na prvom mestu.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/05/2019 : 15:49:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by doktor78

quote:
Originally posted by izivko


Kad je rijec o glazbi tu je stanje puno bolje. Kako cesto putujemo skupa, a u autu uvijek drma hrock, sin je zavolio zz top, rainbow, rammstein, zeppeline, jethro tull...


Bravo!
Kod mene kćerka guta knjige, pomalo i stripove.
Mlađi sin stripove, ali (za sad) isključivo u boji.
Muzika- slićno stanje kao kod kolege. Bitno je da se djeci pruži alternativa, da ne budu osuđeni samo na ono što se pušta na TV-u (a što je uglavnom smeće), da znaju da ima i drugačije, da ne kažem bolje, muzike


Kakva ba alternativa? To bi navedeno trebali biti stupovi nosioci glazbe. Sto reci da ja sa svojim sinovima pustam i skupa slusamo Joy division, Bauhaus, Lanegana, Pixies, Anti nowhere league ili Faith no more primjerice, da izbacim samo neke blaze poglede na alternativnu glazbu isprve...
Naravno da se ono sto se dostupno pusta po tv-u i radiju moze nazvati smecem. Naravno da klinci moraju spoznati bolju/kvalitetniju glazbu. I nikad nije ono masovno,(glazbe sto se tice), bilo mjerilo za kvalitetu.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 30/05/2019 : 19:47:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
Nemam djecu ali moji nećaci su čitali Garfielda i Snoopyja. Isto nisu nešto zainteresirani za strip kao ni knjigu. Mada me nećak iznenadio i zatražio je crtež za mene kod Boba.

Mali veliki (viši je od mene) sluša strano, iznenadio me s Guettom pa Queenom. Inaće išao sam sa klincima gledat Bohemian Rapshody tj. oboje su rekli u glas kad su prošle godine u 8. mj vidjeli foršpan i kad sam rekao da idem to gledan da bi i oni. Naravno da su išli i oduševljeni su.

Malo im znam trubit da više čitaju ali na tome ostaje.

Igrice i mobitel i pc to je ono kaj ih je preuzelo.


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

doktor78
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
331 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 31/05/2019 : 16:08:37  Show Profile Show Extended Profile  Send doktor78 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by doktor78

quote:
Originally posted by izivko


Kad je rijec o glazbi tu je stanje puno bolje. Kako cesto putujemo skupa, a u autu uvijek drma hrock, sin je zavolio zz top, rainbow, rammstein, zeppeline, jethro tull...


Bravo!
Kod mene kćerka guta knjige, pomalo i stripove.
Mlađi sin stripove, ali (za sad) isključivo u boji.
Muzika- slićno stanje kao kod kolege. Bitno je da se djeci pruži alternativa, da ne budu osuđeni samo na ono što se pušta na TV-u (a što je uglavnom smeće), da znaju da ima i drugačije, da ne kažem bolje, muzike


Kakva ba alternativa? To bi navedeno trebali biti stupovi nosioci glazbe. Sto reci da ja sa svojim sinovima pustam i skupa slusamo Joy division, Bauhaus, Lanegana, Pixies, Anti nowhere league ili Faith no more primjerice, da izbacim samo neke blaze poglede na alternativnu glazbu isprve...
Naravno da se ono sto se dostupno pusta po tv-u i radiju moze nazvati smecem. Naravno da klinci moraju spoznati bolju/kvalitetniju glazbu. I nikad nije ono masovno,(glazbe sto se tice), bilo mjerilo za kvalitetu.


Nismo se razumjeli. Alternativa u odnosu na ono što se servira kroz masmedije, ne alternativa kao neki pravac.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/06/2019 : 21:50:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ma tocno, da. Razumijeli smo se.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Lenco
New Member



Croatia
293 Posts

Member since 14/05/2011

Posted - 07/06/2019 : 04:33:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Lenco a Private Message  Reply with Quote
Evo ja vam sa svojih 21 godinu mogu reći da me otac navukao na stripove nenamjerno, on je uvijek čitao Alan Forda i Zagora, a i stalno se kupovao Miki Maus kojeg sam čitao od malena pa sam se vjerojatno tu prvi put nesvjesno zaljubio u strip, uvijek sam ih brojao preslagivao, čitao iznova, zatim je krenuo Alan Ford i onda ostalo

Mislim da je veliki minus to što je egmont odustao od izdavanja Miki Mausa, smatram da je to strip koji bi svako dijete trebalo čitati, ali očito prodaja nije zadovoljavala zadnjih godina

Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 07/06/2019 : 11:02:51  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Bravo, zanimljivo skretanje teme. Tako sam se slicno i ja navukao, samo sto moji roditelji nikad nisu citali ni Zagora niti Alana Forda, vec Stripoteku i u biti svu masu svakakvih casopisa i novina. A ja sam dobivao Mikijev zabavnik, Mikijev almanah i Politikin zabavnik. ZS i Alan Ford su dosli nesto kasnije.
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 08/06/2019 : 01:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Moj sin ima 11 godina. Ima već svoju kolekciju: Kalvin i Hobs, Hogar, Tintin, Talični Tom, Asterix, Torgal…

Kad je imao 4-5 godina skakali smo po sobi uz Pekinšku patku. Vodio sam ga na Bajagu, E-Play, Stereo bananu, Psihomodo Pop, Bambi Molesters, Trese lupa udara... Na Bambijima je bio mali, ali smo bili porodično u prvim redovima (ženin i moj omiljeni bend). E-Play i Stereo bananu baš voli kao i Dubiozu kolektiv. Lokalni mladi punk band, u kome svira sin ženine prijateljice, ne propuštamo. Na lokalni Jazz fesival vodim ga ja ili ponekad deda. „Take five“ mu je najdraža jazz numera. Sviđa mu se Marley, što je razumljivo, jer poslednjih godina najviše slušam roots reggae.
Decu ne treba podcenjivati. Pre nekoliko godina izašao je box set Discipline kičme sa njihovim poslednjim jugoslovenskim albumima. Pustio sam ga i sa uživanjem slušao. Onda je on ušao u sobu i pitao me: „Šta je to“. Krenuo sam da mu objašnjavam i pustio mu „Tata i mama“. Za njega je to bila glupost i krenuo je da izađe. Zaustavio sam ga i pomislio „nećeš ti tako sa mojim najdražim bendom“, izvadio prvi album i pustio mu „Nemoj“. Odmah je počeo da skače i mlati glavom. Posle sam razmislio, „Tata i mama“ su i meni najgora Disciplinina pesma a „Nemoj“ je klasika iz nabolje i najradikalnije faze („Nemoj da bacaš betonske table sa vrha svoje zgrade...“).
Zatekao sam ga kako pevuši neku melodiju, i sa čuđenjem prepoznao Khruangbin koji često puštam.
Sa svakog Exita donesem mu majicu festivala. Kad kupim novu ploču pokažem mu je, a ponekad i malo pustim. Poslednja je bila Mono „Hymn to the immortal wind“ kupljena posle koncerta.
Postavio je da mu telefon zvoni „Immigrant song“ od Zeppelina kad ga zovem (čuo u „Thor - Ragnaroku“).

Gleda sve animirane filmove, naročito anime. Omiljeni su mu Miyazakijevi filmovi, a i meni. Najdraži mu je „Castle in the Sky“, ima i artbook i soundtrack. Pomažem mu u učenju, a onda tražim da mi „plati“ tako što nešto pročita, sluša ili odgleda sa mnom. Prošle godine pustio sam mu Matrix trilogiju, a upravo je počeo ponovo sam da je gleda. Star Wars u svim oblicima se podrazumeva, kao i filmovi o Marvelovim superherojima, zatim „Guardians of the galaxy“, „Pacific Rim“... Razočarao sam se jer je „napustio projekciju“ „The Good the Bad and the Ugly“, po njemu „sporo i dosadno“. Gledao je od Čaplina delove „Modernih vremena“, „Velikog diktatora“ i ceo „The Kid“.

Čitao sam mu neke kratke priče Danila Harmsa (omiljena mu je „Dečja priča“), „Ukradeno pismo“ E.A. Poa. Gledao je crtani o Lavkraftu, pa je prelistavao ilustracije u „Nekronomikonu“, naravno mali je još za to. Preksinoć mi je pomenuo da je u nekom crtaću gledao očigledno parodiju, na kako kaže „Vranu“ od Poa. Tu ga ispravim da je u pitanju „Gavran“ i pokažem mu izdanje sa Doreovim ilustracijama.

Pokazao sam mu Gaudijevu monografiju i to mu je omiljeni arhitekta. Vodio sam ga na izložbu posvećenu Tel Avivskom Bauhausu.

U kući ima gomilu nosača zvuka, knjiga, stripova, filmova…
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000