forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 132 - Veliki mrtvac
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/06/2019 : 21:56:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Trebao je to biti tjedan posvećen učenju! Jadna Pauline! Računala je na izolaciju u prijateljičinoj vikendici duboko u Bretanji kako bi se spremila za diplomski ispit iz ekologije. Ali kad je na bretonske šume pala noć, njezinom "spačeku" ponestalo je benzina baš ispred Erwanove kuće, dvadeset kilometara od najbližeg sela. Erwan je mulat smirene naravi, samotnjak koji živi jednostavnim životom, okružen neobičnim predmetima. Prijateljski joj ponudi da kod njega nešto pojede i prespava. Situacija je takva da Pauline nema druge i mora pristati. Dok ona jede, on čita stari grimorij koji opisuje takozvani "mali narod". Njoj su takve "djetinjarije" smiješne, ali nije ni svjesna da će za nju ovaj susret biti polazna točka prema drugoj dimenziji, drugom prostor-vremenu koje će stubokom promijeniti njezin cijeli život i sva njezina načela. Posljedice te pustolovine osjetit će ona, ljudi koji je okružuju, ali i cijelo čovječanstvo...

Kolorka 132 • Veliki mrtvac • 488 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Regis Loisel • Jean-Blaise Djian • Crtež Vincent Mallié • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Tomislav Jurić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.6.2019. • Cijena 350 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-132-veliki-mrtvac/549/

Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 19/06/2019 : 22:17:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Skuzio sam da nisam neki pretjerani fan Loisela pa cu ovaj put prvo procitati preview (ali dobro, ovdje ne crta on - malo mi je prezasicen njegov crtez). Mada imam nekoliko brojeva Stripoteke sa "Velikom smrcu", jos nisam krenuo sa citanjem.



P.S. Vec cujem Antov reply, iako ga jos nije napisao.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 19/06/2019 22:24:22
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/06/2019 : 22:20:31  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
po pr. djeluje ok.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15619 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/06/2019 : 01:15:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Loisel. Mrak, a ne ok...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 22/06/2019 : 09:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
to me interesira...

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 22/06/2019 : 21:56:19  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Prekopiraću svoje utiske prvih 7 albuma:

Interesantna premisa, dva paralelna sveta - naš svet i svet gde živi Mali narod, razdvojeni a opet spojeni neraskidivom vezom koju samo malo njih razume. I u tom Malom svetu su se napravili klanovi i zaratili, i jednom davno, zarad mira je došao neko iz Velikog sveta i preneo Znanje na njih, kako bi ih održao zajedno. I vremenom je potreban da dolazi takozvani prenosilac iz Velikog sveta, da prenese putem rituala to Znanje i održi mir u Malom svetu. Ali stvari postaju lošije u oba sveta, a disbalans u jednom svetu označava disbalans u drugom, te je nešto moralo da se preduzme. I tu se razvija priča Malog naroda, dok u našem svetu studentkinja Polin odlazi u zabačeni deo Bretanje ne bi li spremila ispite - i sasvim slučajno biva uvučena u celu ovu zbrku, te upada u njen sam centar.

Loazel je jedan od cenjenijih autora frankobelgijske produkcije, poznat po tome što je u stanju da napravi vrlo interesantne alternativne svetove koji su posebno dobro nacrtani, ali i konceptualno osmišljeni, pa je to i ovde stvar. Mali svet je predivan i pun detalja - od interesantnih likova koji tu obitavaju do prirode i arhitekture (koje opet ima vrlo malo). Jedino što to ovde nije poenta - Mali svet se jedva i pojavljuje nakon prvog albuma i sve se odvija u Velikom, našem svetu. Koji god da uzmemo svet, Malije je uradio fenomenalan posao - ovako u c/b se vidi svaki detalj, svaka tačkica, senka, koju je osmislio, čim sam uzeo prvi album u ruke nisam znao da li mi je lepši Mali svet ili zabačeni kutak Bretanje. Na primer kuća učitelja Kristoa, sama uvodna scena i usamljena stanica, Velika Smrt itd. Sve je to urađeno toliko detaljno da bi ovo izdanje vredelo uzeti od Fibre (kad ga uradi naravno) u boji, jer mislim da bi to još više doprnelo atmosferi.

Sada malo o razradi priče i načinu na koji je ova fantazija obrađena - utisak je mahom pozitivan, ali uz ne mali broj kritika. Naime, ideja je vrlo interesantna i prva tri albuma vuče za nos - tu je misterija oko toga šta je naumila sveštenica u Malom svetu, tu je Blanša od koje se naježimo čim je vidimo, ali nakon ta tri albuma priča kreće da se vuče. Sve je počelo i više nego odlično, likovi su postavljeni bez žurbe, ali vremenom se očekuju neki odgovori, ili makar gomilanje pitanja, a to ovde nije slučaj. Samo glupe odluke glavnih likova koje služe kao izgovor da se ova 'avantura' produži i razvuče, i kad bih birao jednu reč da opišem dosadašnji tok serijala to bi upravo bilo - razvučeno. Gael je otkrila čitav novi svet, novu dimenziju (kao i Polin) ali postane odjednom ljubomorna na lika koga zna 3 dana i vrati se u Pariz ne bi li je Polin pratila pa se njih dve 4 albuma vraćaju kući. Tu nema nikakvog progresa, samo se radi glupih odluka razvlači radnja i eventualno daje više vremena da se prenosilac upozna sa Blanšom. I to je počelo napeto, ali brate posle 4 albuma vrtenja u krug malo šta može i da iznenadi. Čitav njihov odnos je slabašan, neuverljiv, jedino mi dobija na nekoj dinamici u poslednjem albumu. Tu negde sredinom 6. i početkom 7. albuma priča opet postaje izuzetno interesantna, stvari se konačno pomeraju sa mrtve tačke, imamo mnogo vrlo dobrih scena (primera radi kada Ervan želi da razbije onaj monolit, a Blanša ga ostavi da drži čekić u vazduhu po kiši ceo dan) i sam kraj sedmog albuma je odličan cliffhanger koji priču vodi u sasvim novom, neočekivanom smeru.

Dijalozi se kreću od slabašnih i neuverljivih (hvala Bogu u manjini) pa do solidnih, nikakvih tu nema iznenađenja. Lep dodir svemu je bila priča u nekom petom ili šestom albumu kada je onaj čovek govorio devojkama o Iluminatima, pa o čišćenju našeg sveta, ne bi li bolji, jači i snalažljiviji ljudi njime upravljali, pa ta paralela sa celom radnjom priče. Konkretno direktno nadovezivanje na Mali svet koji sebe smatra boljim donekle, ali koji na prvi momenat krize radi isto ono što rade ljudi u Velikom svetu - svađaju se, okrivljuju jedni druge, tuku se, ubijaju. Sem svega toga dobra stvar je što smo još uvek ostavljeni sa mnogo pitanja - to donekle vuče čitaoca, a ako se ovako nastavi, radnja može da ide još ovoliko albuma (što ne bi bila najsrećnija okolnost).

Da napomenem da priča ima i neke rupe - na primer jedna ogromna (ili je ja nisam najbolje razumeo?) - u samom uvodniku neke Stripoteke se kaže: 'Veliki i Mali svet su povezani. Kako je jednom tako je drugom... ali Veliki svet je toliko uništen i ruiniran da je Mali svet rešio da ga uništi ne bi li preživeo'. Pa ako su ova dva sveta neraskidivo povezani posle Velike Smrti, i ako je to takav tip veze, samo uništenje Velikog sveta značilo bi automatski uništenje i Malog sveta. Jedino ako bi se kao objašnjenje toga uzela upravo ona priča o Iluminatima to jest o tome da se svet čisti ne bi li njime vladali oni koji su sposobniji. Ali to bi opet značilo veliko ruiniranje Malog sveta, dok se takav balans ne napravi - što kako vidimo nije slučaj.

Dakle, dobra ideja, slabija realizacija iste, na momente odlično, na momente razvučeno, rupičasto, a jedina konstantnost je fenomenalan crtež Malijea. Ako ništa drugo, samo zbog toga treba čitati ovo ili juriti u boji kad izađe, mada možda je i bolji utisak kada se sve slisti u jednom danu nego kada se razvuče na 10 dana i više. Nikako u pitanju nije loša stvar, interesantno je, samo sam ja izgubio pažnju u jednom momentu i prosto je i prestalo toliko da me zanima šta će biti sa likovima (čije odluke te teraju da udaraš glavom u sto).
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 22/06/2019 : 22:30:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Prekopiraću svoje utiske prvih 7 albuma:

Interesantna premisa, dva paralelna sveta - naš svet i svet gde živi Mali narod, razdvojeni a opet spojeni neraskidivom vezom koju samo malo njih razume. I u tom Malom svetu su se napravili klanovi i zaratili, i jednom davno, zarad mira je došao neko iz Velikog sveta i preneo Znanje na njih, kako bi ih održao zajedno. I vremenom je potreban da dolazi takozvani prenosilac iz Velikog sveta, da prenese putem rituala to Znanje i održi mir u Malom svetu. Ali stvari postaju lošije u oba sveta, a disbalans u jednom svetu označava disbalans u drugom, te je nešto moralo da se preduzme. I tu se razvija priča Malog naroda, dok u našem svetu studentkinja Polin odlazi u zabačeni deo Bretanje ne bi li spremila ispite - i sasvim slučajno biva uvučena u celu ovu zbrku, te upada u njen sam centar.

Loazel je jedan od cenjenijih autora frankobelgijske produkcije, poznat po tome što je u stanju da napravi vrlo interesantne alternativne svetove koji su posebno dobro nacrtani, ali i konceptualno osmišljeni, pa je to i ovde stvar. Mali svet je predivan i pun detalja - od interesantnih likova koji tu obitavaju do prirode i arhitekture (koje opet ima vrlo malo). Jedino što to ovde nije poenta - Mali svet se jedva i pojavljuje nakon prvog albuma i sve se odvija u Velikom, našem svetu. Koji god da uzmemo svet, Malije je uradio fenomenalan posao - ovako u c/b se vidi svaki detalj, svaka tačkica, senka, koju je osmislio, čim sam uzeo prvi album u ruke nisam znao da li mi je lepši Mali svet ili zabačeni kutak Bretanje. Na primer kuća učitelja Kristoa, sama uvodna scena i usamljena stanica, Velika Smrt itd. Sve je to urađeno toliko detaljno da bi ovo izdanje vredelo uzeti od Fibre (kad ga uradi naravno) u boji, jer mislim da bi to još više doprnelo atmosferi.

Sada malo o razradi priče i načinu na koji je ova fantazija obrađena - utisak je mahom pozitivan, ali uz ne mali broj kritika. Naime, ideja je vrlo interesantna i prva tri albuma vuče za nos - tu je misterija oko toga šta je naumila sveštenica u Malom svetu, tu je Blanša od koje se naježimo čim je vidimo, ali nakon ta tri albuma priča kreće da se vuče. Sve je počelo i više nego odlično, likovi su postavljeni bez žurbe, ali vremenom se očekuju neki odgovori, ili makar gomilanje pitanja, a to ovde nije slučaj. Samo glupe odluke glavnih likova koje služe kao izgovor da se ova 'avantura' produži i razvuče, i kad bih birao jednu reč da opišem dosadašnji tok serijala to bi upravo bilo - razvučeno. Gael je otkrila čitav novi svet, novu dimenziju (kao i Polin) ali postane odjednom ljubomorna na lika koga zna 3 dana i vrati se u Pariz ne bi li je Polin pratila pa se njih dve 4 albuma vraćaju kući. Tu nema nikakvog progresa, samo se radi glupih odluka razvlači radnja i eventualno daje više vremena da se prenosilac upozna sa Blanšom. I to je počelo napeto, ali brate posle 4 albuma vrtenja u krug malo šta može i da iznenadi. Čitav njihov odnos je slabašan, neuverljiv, jedino mi dobija na nekoj dinamici u poslednjem albumu. Tu negde sredinom 6. i početkom 7. albuma priča opet postaje izuzetno interesantna, stvari se konačno pomeraju sa mrtve tačke, imamo mnogo vrlo dobrih scena (primera radi kada Ervan želi da razbije onaj monolit, a Blanša ga ostavi da drži čekić u vazduhu po kiši ceo dan) i sam kraj sedmog albuma je odličan cliffhanger koji priču vodi u sasvim novom, neočekivanom smeru.

Dijalozi se kreću od slabašnih i neuverljivih (hvala Bogu u manjini) pa do solidnih, nikakvih tu nema iznenađenja. Lep dodir svemu je bila priča u nekom petom ili šestom albumu kada je onaj čovek govorio devojkama o Iluminatima, pa o čišćenju našeg sveta, ne bi li bolji, jači i snalažljiviji ljudi njime upravljali, pa ta paralela sa celom radnjom priče. Konkretno direktno nadovezivanje na Mali svet koji sebe smatra boljim donekle, ali koji na prvi momenat krize radi isto ono što rade ljudi u Velikom svetu - svađaju se, okrivljuju jedni druge, tuku se, ubijaju. Sem svega toga dobra stvar je što smo još uvek ostavljeni sa mnogo pitanja - to donekle vuče čitaoca, a ako se ovako nastavi, radnja može da ide još ovoliko albuma (što ne bi bila najsrećnija okolnost).

Da napomenem da priča ima i neke rupe - na primer jedna ogromna (ili je ja nisam najbolje razumeo?) - u samom uvodniku neke Stripoteke se kaže: 'Veliki i Mali svet su povezani. Kako je jednom tako je drugom... ali Veliki svet je toliko uništen i ruiniran da je Mali svet rešio da ga uništi ne bi li preživeo'. Pa ako su ova dva sveta neraskidivo povezani posle Velike Smrti, i ako je to takav tip veze, samo uništenje Velikog sveta značilo bi automatski uništenje i Malog sveta. Jedino ako bi se kao objašnjenje toga uzela upravo ona priča o Iluminatima to jest o tome da se svet čisti ne bi li njime vladali oni koji su sposobniji. Ali to bi opet značilo veliko ruiniranje Malog sveta, dok se takav balans ne napravi - što kako vidimo nije slučaj.

Dakle, dobra ideja, slabija realizacija iste, na momente odlično, na momente razvučeno, rupičasto, a jedina konstantnost je fenomenalan crtež Malijea. Ako ništa drugo, samo zbog toga treba čitati ovo ili juriti u boji kad izađe, mada možda je i bolji utisak kada se sve slisti u jednom danu nego kada se razvuče na 10 dana i više. Nikako u pitanju nije loša stvar, interesantno je, samo sam ja izgubio pažnju u jednom momentu i prosto je i prestalo toliko da me zanima šta će biti sa likovima (čije odluke te teraju da udaraš glavom u sto).


Hvala na ovako lepom osvrtu
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 22/06/2019 : 23:43:43  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by koze123

Prekopiraću svoje utiske prvih 7 albuma:

Interesantna premisa, dva paralelna sveta - naš svet i svet gde živi Mali narod, razdvojeni a opet spojeni neraskidivom vezom koju samo malo njih razume. I u tom Malom svetu su se napravili klanovi i zaratili, i jednom davno, zarad mira je došao neko iz Velikog sveta i preneo Znanje na njih, kako bi ih održao zajedno. I vremenom je potreban da dolazi takozvani prenosilac iz Velikog sveta, da prenese putem rituala to Znanje i održi mir u Malom svetu. Ali stvari postaju lošije u oba sveta, a disbalans u jednom svetu označava disbalans u drugom, te je nešto moralo da se preduzme. I tu se razvija priča Malog naroda, dok u našem svetu studentkinja Polin odlazi u zabačeni deo Bretanje ne bi li spremila ispite - i sasvim slučajno biva uvučena u celu ovu zbrku, te upada u njen sam centar.

Loazel je jedan od cenjenijih autora frankobelgijske produkcije, poznat po tome što je u stanju da napravi vrlo interesantne alternativne svetove koji su posebno dobro nacrtani, ali i konceptualno osmišljeni, pa je to i ovde stvar. Mali svet je predivan i pun detalja - od interesantnih likova koji tu obitavaju do prirode i arhitekture (koje opet ima vrlo malo). Jedino što to ovde nije poenta - Mali svet se jedva i pojavljuje nakon prvog albuma i sve se odvija u Velikom, našem svetu. Koji god da uzmemo svet, Malije je uradio fenomenalan posao - ovako u c/b se vidi svaki detalj, svaka tačkica, senka, koju je osmislio, čim sam uzeo prvi album u ruke nisam znao da li mi je lepši Mali svet ili zabačeni kutak Bretanje. Na primer kuća učitelja Kristoa, sama uvodna scena i usamljena stanica, Velika Smrt itd. Sve je to urađeno toliko detaljno da bi ovo izdanje vredelo uzeti od Fibre (kad ga uradi naravno) u boji, jer mislim da bi to još više doprnelo atmosferi.

Sada malo o razradi priče i načinu na koji je ova fantazija obrađena - utisak je mahom pozitivan, ali uz ne mali broj kritika. Naime, ideja je vrlo interesantna i prva tri albuma vuče za nos - tu je misterija oko toga šta je naumila sveštenica u Malom svetu, tu je Blanša od koje se naježimo čim je vidimo, ali nakon ta tri albuma priča kreće da se vuče. Sve je počelo i više nego odlično, likovi su postavljeni bez žurbe, ali vremenom se očekuju neki odgovori, ili makar gomilanje pitanja, a to ovde nije slučaj. Samo glupe odluke glavnih likova koje služe kao izgovor da se ova 'avantura' produži i razvuče, i kad bih birao jednu reč da opišem dosadašnji tok serijala to bi upravo bilo - razvučeno. Gael je otkrila čitav novi svet, novu dimenziju (kao i Polin) ali postane odjednom ljubomorna na lika koga zna 3 dana i vrati se u Pariz ne bi li je Polin pratila pa se njih dve 4 albuma vraćaju kući. Tu nema nikakvog progresa, samo se radi glupih odluka razvlači radnja i eventualno daje više vremena da se prenosilac upozna sa Blanšom. I to je počelo napeto, ali brate posle 4 albuma vrtenja u krug malo šta može i da iznenadi. Čitav njihov odnos je slabašan, neuverljiv, jedino mi dobija na nekoj dinamici u poslednjem albumu. Tu negde sredinom 6. i početkom 7. albuma priča opet postaje izuzetno interesantna, stvari se konačno pomeraju sa mrtve tačke, imamo mnogo vrlo dobrih scena (primera radi kada Ervan želi da razbije onaj monolit, a Blanša ga ostavi da drži čekić u vazduhu po kiši ceo dan) i sam kraj sedmog albuma je odličan cliffhanger koji priču vodi u sasvim novom, neočekivanom smeru.

Dijalozi se kreću od slabašnih i neuverljivih (hvala Bogu u manjini) pa do solidnih, nikakvih tu nema iznenađenja. Lep dodir svemu je bila priča u nekom petom ili šestom albumu kada je onaj čovek govorio devojkama o Iluminatima, pa o čišćenju našeg sveta, ne bi li bolji, jači i snalažljiviji ljudi njime upravljali, pa ta paralela sa celom radnjom priče. Konkretno direktno nadovezivanje na Mali svet koji sebe smatra boljim donekle, ali koji na prvi momenat krize radi isto ono što rade ljudi u Velikom svetu - svađaju se, okrivljuju jedni druge, tuku se, ubijaju. Sem svega toga dobra stvar je što smo još uvek ostavljeni sa mnogo pitanja - to donekle vuče čitaoca, a ako se ovako nastavi, radnja može da ide još ovoliko albuma (što ne bi bila najsrećnija okolnost).

Da napomenem da priča ima i neke rupe - na primer jedna ogromna (ili je ja nisam najbolje razumeo?) - u samom uvodniku neke Stripoteke se kaže: 'Veliki i Mali svet su povezani. Kako je jednom tako je drugom... ali Veliki svet je toliko uništen i ruiniran da je Mali svet rešio da ga uništi ne bi li preživeo'. Pa ako su ova dva sveta neraskidivo povezani posle Velike Smrti, i ako je to takav tip veze, samo uništenje Velikog sveta značilo bi automatski uništenje i Malog sveta. Jedino ako bi se kao objašnjenje toga uzela upravo ona priča o Iluminatima to jest o tome da se svet čisti ne bi li njime vladali oni koji su sposobniji. Ali to bi opet značilo veliko ruiniranje Malog sveta, dok se takav balans ne napravi - što kako vidimo nije slučaj.

Dakle, dobra ideja, slabija realizacija iste, na momente odlično, na momente razvučeno, rupičasto, a jedina konstantnost je fenomenalan crtež Malijea. Ako ništa drugo, samo zbog toga treba čitati ovo ili juriti u boji kad izađe, mada možda je i bolji utisak kada se sve slisti u jednom danu nego kada se razvuče na 10 dana i više. Nikako u pitanju nije loša stvar, interesantno je, samo sam ja izgubio pažnju u jednom momentu i prosto je i prestalo toliko da me zanima šta će biti sa likovima (čije odluke te teraju da udaraš glavom u sto).


Hvala na ovako lepom osvrtu



+1

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 23/06/2019 : 08:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Prekopiraću svoje utiske prvih 7 albuma:

Interesantna premisa, dva paralelna sveta - naš svet i svet gde živi Mali narod, razdvojeni a opet spojeni neraskidivom vezom koju samo malo njih razume. I u tom Malom svetu su se napravili klanovi i zaratili, i jednom davno, zarad mira je došao neko iz Velikog sveta i preneo Znanje na njih, kako bi ih održao zajedno. I vremenom je potreban da dolazi takozvani prenosilac iz Velikog sveta, da prenese putem rituala to Znanje i održi mir u Malom svetu. Ali stvari postaju lošije u oba sveta, a disbalans u jednom svetu označava disbalans u drugom, te je nešto moralo da se preduzme. I tu se razvija priča Malog naroda, dok u našem svetu studentkinja Polin odlazi u zabačeni deo Bretanje ne bi li spremila ispite - i sasvim slučajno biva uvučena u celu ovu zbrku, te upada u njen sam centar.

Loazel je jedan od cenjenijih autora frankobelgijske produkcije, poznat po tome što je u stanju da napravi vrlo interesantne alternativne svetove koji su posebno dobro nacrtani, ali i konceptualno osmišljeni, pa je to i ovde stvar. Mali svet je predivan i pun detalja - od interesantnih likova koji tu obitavaju do prirode i arhitekture (koje opet ima vrlo malo). Jedino što to ovde nije poenta - Mali svet se jedva i pojavljuje nakon prvog albuma i sve se odvija u Velikom, našem svetu. Koji god da uzmemo svet, Malije je uradio fenomenalan posao - ovako u c/b se vidi svaki detalj, svaka tačkica, senka, koju je osmislio, čim sam uzeo prvi album u ruke nisam znao da li mi je lepši Mali svet ili zabačeni kutak Bretanje. Na primer kuća učitelja Kristoa, sama uvodna scena i usamljena stanica, Velika Smrt itd. Sve je to urađeno toliko detaljno da bi ovo izdanje vredelo uzeti od Fibre (kad ga uradi naravno) u boji, jer mislim da bi to još više doprnelo atmosferi.

Sada malo o razradi priče i načinu na koji je ova fantazija obrađena - utisak je mahom pozitivan, ali uz ne mali broj kritika. Naime, ideja je vrlo interesantna i prva tri albuma vuče za nos - tu je misterija oko toga šta je naumila sveštenica u Malom svetu, tu je Blanša od koje se naježimo čim je vidimo, ali nakon ta tri albuma priča kreće da se vuče. Sve je počelo i više nego odlično, likovi su postavljeni bez žurbe, ali vremenom se očekuju neki odgovori, ili makar gomilanje pitanja, a to ovde nije slučaj. Samo glupe odluke glavnih likova koje služe kao izgovor da se ova 'avantura' produži i razvuče, i kad bih birao jednu reč da opišem dosadašnji tok serijala to bi upravo bilo - razvučeno. Gael je otkrila čitav novi svet, novu dimenziju (kao i Polin) ali postane odjednom ljubomorna na lika koga zna 3 dana i vrati se u Pariz ne bi li je Polin pratila pa se njih dve 4 albuma vraćaju kući. Tu nema nikakvog progresa, samo se radi glupih odluka razvlači radnja i eventualno daje više vremena da se prenosilac upozna sa Blanšom. I to je počelo napeto, ali brate posle 4 albuma vrtenja u krug malo šta može i da iznenadi. Čitav njihov odnos je slabašan, neuverljiv, jedino mi dobija na nekoj dinamici u poslednjem albumu. Tu negde sredinom 6. i početkom 7. albuma priča opet postaje izuzetno interesantna, stvari se konačno pomeraju sa mrtve tačke, imamo mnogo vrlo dobrih scena (primera radi kada Ervan želi da razbije onaj monolit, a Blanša ga ostavi da drži čekić u vazduhu po kiši ceo dan) i sam kraj sedmog albuma je odličan cliffhanger koji priču vodi u sasvim novom, neočekivanom smeru.

Dijalozi se kreću od slabašnih i neuverljivih (hvala Bogu u manjini) pa do solidnih, nikakvih tu nema iznenađenja. Lep dodir svemu je bila priča u nekom petom ili šestom albumu kada je onaj čovek govorio devojkama o Iluminatima, pa o čišćenju našeg sveta, ne bi li bolji, jači i snalažljiviji ljudi njime upravljali, pa ta paralela sa celom radnjom priče. Konkretno direktno nadovezivanje na Mali svet koji sebe smatra boljim donekle, ali koji na prvi momenat krize radi isto ono što rade ljudi u Velikom svetu - svađaju se, okrivljuju jedni druge, tuku se, ubijaju. Sem svega toga dobra stvar je što smo još uvek ostavljeni sa mnogo pitanja - to donekle vuče čitaoca, a ako se ovako nastavi, radnja može da ide još ovoliko albuma (što ne bi bila najsrećnija okolnost).

Da napomenem da priča ima i neke rupe - na primer jedna ogromna (ili je ja nisam najbolje razumeo?) - u samom uvodniku neke Stripoteke se kaže: 'Veliki i Mali svet su povezani. Kako je jednom tako je drugom... ali Veliki svet je toliko uništen i ruiniran da je Mali svet rešio da ga uništi ne bi li preživeo'. Pa ako su ova dva sveta neraskidivo povezani posle Velike Smrti, i ako je to takav tip veze, samo uništenje Velikog sveta značilo bi automatski uništenje i Malog sveta. Jedino ako bi se kao objašnjenje toga uzela upravo ona priča o Iluminatima to jest o tome da se svet čisti ne bi li njime vladali oni koji su sposobniji. Ali to bi opet značilo veliko ruiniranje Malog sveta, dok se takav balans ne napravi - što kako vidimo nije slučaj.

Dakle, dobra ideja, slabija realizacija iste, na momente odlično, na momente razvučeno, rupičasto, a jedina konstantnost je fenomenalan crtež Malijea. Ako ništa drugo, samo zbog toga treba čitati ovo ili juriti u boji kad izađe, mada možda je i bolji utisak kada se sve slisti u jednom danu nego kada se razvuče na 10 dana i više. Nikako u pitanju nije loša stvar, interesantno je, samo sam ja izgubio pažnju u jednom momentu i prosto je i prestalo toliko da me zanima šta će biti sa likovima (čije odluke te teraju da udaraš glavom u sto).



Odlično, hvala

Ovo ću def posuditi u knjižnici pa onda odlučit, sam privju mi je bio čisto OK, ali ništa iznad toga, a i njegov Petar Pan mi je isto samo OK strip.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/06/2019 : 09:51:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Regis Loisel & JB Djian & Vincent Mallie:Velika smrt - 1.Pčelinje suze,2.Polin,3.Blanš,4.Tama,5.Panika,6.Pukotina (Marketprint (&DW),Stripoteka 1053,1058,1083,1099,1121,1136)

Prolog:
zahvaljujući Marketprintu (od skoro i Darkvudu),imamo privilegiju da pratimo jedan kvalitetan i frišak serijal iz BD produkcije (započet 2007.,zadnji album star "tek" šest meseci),a pod dirigentskom palicom jedne od vedeta fra/bel scene,Režisa Loazela (znanog nam po Ratnicima sa Akbara,Petru Panu i Trgovini),kome pripomažu Ž.B.Žian (ko-scenarista) i Vinsent Malie (crtač,poznat po radovima na zadnja dva albuma Ratnika sa Akbara,Krutonji i Vitezu Bragonu).
Velika smrt je planirana u osam albuma,a potom ćemo je moći imati i u kolornom integralnom albumu od zagrebačke Fibre,a možda i od Darkvuda (ko zna);normalno,ako se sve kockice poslože.Za sada Stripoteka to gura korektno,osim prve priča koja je odštampana Bože-me-sačuvaj i što Ivana Utornik (standardno) ponekad nešto "prespoji".

Sadržaj:
U jednom paralelnom svetu u kome žive četiri plemena Malog naroda (nekakvi humanoidni insekti),ravnoteža je upostavljena (a samim tim je i između naša dva sveta došlo do ravnoteže ) dolaskom mudraca Velike smrti (prikazanog u obliku kostura),koji je došao iz našeg sveta i podario Malom narodu Znanje.
To znanje se prenosi sa kolena na koleno i čuvaju ga sveštenice iz svakog klana,i tako čuvaju mir u svom svetu.Osoba koja jednom u generaciji odlazi iz našeg sveta u taj paralelni svet i dodeljuje sveštenicama Znanje se zove Prenosilac,i tu pratimo zadnjeg od njih, Ervana,koji je na voj put poveo sa sobom studentkinju Polin,devojku potpuno neupućenu u sve ovo.
ALI,na drugoj strani,jedna od četiri sveštenica,Makar,hemafrodit,u toku prenosa Znanja sabotira proces,oplođuje Polin,a siluje nevesnog Žervana,te ostaje trudna.
Nekoliko sedmica kasnije Polin rađa ćerku Blanš,a u malom svetu Makar rađa sina Tamu - preko njih dvoje će ova sveštenica pokušati da uništi Veliki,naš svet,za kojeg misli da ugrožava postojanje njenog sveta.
Na zemlji nastaju kataklizmatične pojave,zemljotresi,oluje,ali i prateći socijalni "cunamiji",te je sve na dobrom putu da ode u *urac!!
Jedina šansa našem svetu je Ervan.
U svetu malog naroda,takođe dolazi do burnih dešavanja.

Sve u svemu - odlično (9/10)

*uočio sam grešku scenarista - u našem svetu,vreme teče brže,međutim kada Polin popije ekstrakt pčelinjih suza (prvi album),tek par minuta nakon Žervana, i kad se nađe u paralelnom svetu,Žervan je već otišao duboko u šumu - a po logici bi trebalo da je došla tek par sekundi posle njega.
*ono što je po meni minus (za sada) su dve stvari:
-Polin ne reaguje adekvatno na sve to što joj se dešava;kao da to i nije toliko čudno da postoji ceo jedan svet i narod u dimenziji paralelnoj našoj.
-nisam najsrećniji kako je "razrađen" Mali svet;mada,nije tu za sada ni bilo prostora da se on bolje definiše.
*crtež - Vinsent Mali lepo radi posao,crtež je prijatan sa krupnim kadrovima i brojnim detaljima.Na osnovu fotki sa neta,u boji to izgleda još bolje i pravi će biti doživljaj čitati ovo u kolornoj varijanti.
*strip se čita jako brzo - za svih 6 albuma mi je trebalo manje od 2 i po sata;sa sve piš pauzama (a bogami ih je bilo).

12 meseci kasnije
:

najpre moram izreći veliku zahvalnost Darkvudovoj redakciji što nas je počastvovala svetskom premijerom poslednjeg albuma Velike smrti (albumsko izdanje izlazi 25.oktobra);šta reći osim

Pre nego što sam se bacio na Poslednje seobe,kako se zove nova epizoda,pročitah prethodnih šest (spomenuh da se strip izuzetno brzo čita,pa mi nije bilo teško,a voleo sam da se dobro podsetim prethodnih događaja kako bih što bolje mogao da doživim ovaj) - utisci su identični kao kod prvog čitanja;odličan strip.Jedino što me je ovog puta u par slučajeva asocirao na Okružene mrtvima - verovatno zbog tematike katastrofe i borbe ljudi za goli život.

Sedmi album mi je u rangu prethodnih,i pošto sve epizode gledam kao jednu celinu,ne bih ni mogao da razdvojim i uporedim poglavlja između sebe;mada moram reći da mi kvalitet Velike smrti linearno raste (iako jako blago) sa svakim novim brojem.

Ne bih sad da prepričavam sadržaj Poslednjih seoba,jedino što mogu da primetim da ovde ima materijala za još nekoliko albuma,a i tempo kojim se odvija priča mi nagoveštava da se serijal možda i neće završiti sa osmim albumom,kako su autori najavili.
A ako hoće,iskreno se nadam da to neće biti zbrzano (iako to nije Loazelova osobina),jer se bojim da se na 50 i kusur stranica ne može baš lako dovesti ova priča do kraja.A moguće je taj zadnji album bude imao veći broj stranica od ovih prvih sedam.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 23/06/2019 09:55:16
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 23/06/2019 : 09:54:37  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Nema na čemu svima . Ako bude para možda će se uzeti ovo izdanje u boji, dobija novu dimenziju.
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 01/07/2019 : 22:58:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
Danas mi došlo poštom (zajedno sa "Pticom vremena" i "Petrom Panom").Sad samo treba naći vremena za čitanje
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 01/07/2019 : 23:07:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gru

Danas mi došlo poštom (zajedno sa "Pticom vremena" i "Petrom Panom").Sad samo treba naći vremena za čitanje


Kad si se već nabrusio na Loisela nemoj nikako preskočiti Trgovinu, ako ju već nemaš, naravno. I ako uspiješ pronaći prvu knjigu.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 01/07/2019 : 23:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Gru

Danas mi došlo poštom (zajedno sa "Pticom vremena" i "Petrom Panom").Sad samo treba naći vremena za čitanje


Kad si se već nabrusio na Loisela nemoj nikako preskočiti Trgovinu, ako ju već nemaš, naravno. I ako uspiješ pronaći prvu knjigu.




Čitao iz knjižnice, ali mi nije nešto sjela, prvi dio ajde nekako pregrmio, drugi dio odustao na pola.
Offtopic: evo sad gledam, "Potraga za pticom vremena" je već treće izdanje (svibanj, 2019.)
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/07/2019 : 09:54:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gru

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Gru

Danas mi došlo poštom (zajedno sa "Pticom vremena" i "Petrom Panom").Sad samo treba naći vremena za čitanje


Kad si se već nabrusio na Loisela nemoj nikako preskočiti Trgovinu, ako ju već nemaš, naravno. I ako uspiješ pronaći prvu knjigu.




Čitao iz knjižnice, ali mi nije nešto sjela, prvi dio ajde nekako pregrmio, drugi dio odustao na pola.
Offtopic: evo sad gledam, "Potraga za pticom vremena" je već treće izdanje (svibanj, 2019.)


Šta već treće? Ja bio uvjeren da je drugo.

Što se Trgovine tiče, meni je to najbolje što je Loisel napravio, ali dobro, sto ljudi...

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/07/2019 : 12:05:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner


Što se Trgovine tiče, meni je to najbolje što je Loisel napravio, ali dobro, sto ljudi...


+1
Trgovina je masterpis za mene.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 02/07/2019 : 21:10:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Gru

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Gru

Danas mi došlo poštom (zajedno sa "Pticom vremena" i "Petrom Panom").Sad samo treba naći vremena za čitanje


Kad si se već nabrusio na Loisela nemoj nikako preskočiti Trgovinu, ako ju već nemaš, naravno. I ako uspiješ pronaći prvu knjigu.




Čitao iz knjižnice, ali mi nije nešto sjela, prvi dio ajde nekako pregrmio, drugi dio odustao na pola.
Offtopic: evo sad gledam, "Potraga za pticom vremena" je već treće izdanje (svibanj, 2019.)


Šta već treće? Ja bio uvjeren da je drugo.




Jest, drugo je, ja malo pobrkao...

Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 02/07/2019 : 21:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gru

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Gru

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Gru

Danas mi došlo poštom (zajedno sa "Pticom vremena" i "Petrom Panom").Sad samo treba naći vremena za čitanje


Kad si se već nabrusio na Loisela nemoj nikako preskočiti Trgovinu, ako ju već nemaš, naravno. I ako uspiješ pronaći prvu knjigu.




Čitao iz knjižnice, ali mi nije nešto sjela, prvi dio ajde nekako pregrmio, drugi dio odustao na pola.
Offtopic: evo sad gledam, "Potraga za pticom vremena" je već treće izdanje (svibanj, 2019.)


Šta već treće? Ja bio uvjeren da je drugo.




Jest, drugo je, ja malo pobrkao...




slazem se
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/07/2019 : 13:42:45  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nepotrebno dug strip.
Sve ovo je moglo stati u upola manje albuma a i da je takav bio bi samo ok strip.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/07/2019 : 17:53:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Nakon tri dana laganog čitanja završih i ovo. Utisci su pozitivni, ali nije me razvalilo (čemu sam se nadao). Crtež jako dobar iako mi je Loiselov bolji, a priča jako interesantna, na momente možda nepotrebno razvučena, ali nije me smetalo. Štoviše, imam osjećaj da me ne bi smetalo ni da je duža. Kraj vjerojatno neće biti svima po guštu, no meni je bio ok. Pitanje je samo kakvu točno poruku Loisel i Djian šalju ovim stripom.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 11/07/2019 : 19:45:19  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Da je ludim zapadnjacima bitniji tuđi svijet nego li vlastiti?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/07/2019 : 22:40:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ne čini mi se tako, mislim da im je bitan njihov/naš/ovaj svijet, samo su se postavili kao da cilj opravdava sredstva, a to je u ovom kontekstu izrazito moralno upitno.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/07/2019 : 22:57:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Pa Zapad je reklama da cilj opravdava sredstva.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

ivan_micic
Senior Member



Croatia
2321 Posts

Member since 19/12/2007

Posted - 18/07/2019 : 07:01:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ivan_micic a Private Message  Reply with Quote
Pitanje:nakon stranice 393 ide tabla 48,zar nije trebala 46, kao da nedoszaju 2 table
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/07/2019 : 08:14:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ne. Tako je i u originalu. Kao da su autori sami te dvije strane izbacili, to je jedino objašnjenje koje imam.

Trouble will find me
Go to Top of Page

ivan_micic
Senior Member



Croatia
2321 Posts

Member since 19/12/2007

Posted - 18/07/2019 : 08:30:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivan_micic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Ne. Tako je i u originalu. Kao da su autori sami te dvije strane izbacili, to je jedino objašnjenje koje imam.


thnx, čudno mi je bilo, mislio sam da postoje 2 table koje bi se ticale Pauline i Gaele. Prvi put vidim da ovako nešto "kao fali"
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000