forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 34 Zabranjena luka
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/07/2019 : 15:08:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Mladi Abel
brodolomac je bez pamćenja,
kojeg je more izbacilo natrag
kako bi otkrio tajnu koju je progutalo.

Ovo je priča o ljubavi,
tako čistoj da može
razderati jedra smrti
i srce svakom onome
tko o njoj čita.

Orka Specijal 34 • Zabranjena luka • 312 stranica • C/B + Kolor • 190 x 260 • Tvrdi uvez • Scenarij Teresa Radice • Crtež Stefano Turconi • Prijevod Ružica Babić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.7.2019. • Cijena 160 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-34-zabranjena-luka/587/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/07/2019 : 16:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Fino.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 29/07/2019 : 11:34:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 15/08/2019 : 15:37:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Samo dvije riječi o ovom stripu?
Čudno za jedan tako dobar uradak.
Jest da nikada nisam previše oduševljen sa c/b izričajem, jer više preferiram boju, no ovo je prekrasno nacrtano.
Tako grubo i na momente bez detalja, a opet super ukomponirano i tečno, zbilja milina za pregledavanje.
Sama priča je isto tako zanimljiva, samo što bute to sami preplovili jer će me opet Poli zbog spojlanja.
Natuknica, poluromantična, polubajkovita, polutriler, samo što na ovo zadnje nije baš naglasak.
Priča i strip za Charlitu, a manje za ljubitelje borilačkih vještina, iako ima podosta nasilja.
Zanimljiv pri kraju i odabir glazbene podloge koji autori (bračni par) preferiraju za konzumaciju uz čitanje.
Nymana, Einaudia, uz ponešto klasike sam i sam pretpostavio, ali The Cranberrise...
Nije ni važno, to je kako pišu ionako njihov osobni soundtrack.


samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3996 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 17/08/2019 : 12:55:06  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Upravo prelistao ovaj strip u knjižari i toliko se oduševio da ga uzimam čim se vratim s plaže. Crtež baš po mojem guštu. Lijep i karikaturalan pomalo. Kao skice. Baš me zanima kako bi to izgledalo u boji
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 21/08/2019 : 10:53:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

Mislim da ovaj strip ljudima prolazi nekako neopaženo, ispod radara. A riječ je o jako dobrom stripu. 300 stranica za sasvim pristojnu cijenu. Ne razumijem se toliko, ali rađeno je u olovci. Čini mi se kao da je riječ o završnim skicama u kakvoj bilježnici, a ne o gotovom stripu, ali je crtež vrlo lijep i baš po mom guštu. Iako bih volio pročitati još jednom ovaj strip, ali u koloru. Topla preporuka za Zabranjenu luku. Meni osobno iznenađenje godine.



Ja ga čekam u knjižnici za sada, eno Riječka knjižnica već ima jako lijep osvrt na strip, a još ga nemaju u ''ponudi''.

https://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Zabranjena-luka-Opera-u-stripu-u-cetiri-cina?fbclid=IwAR34lFF24SuVWDyj3PyI9pKblYPxyhESxNM8CnO8KWn3-tgMmzhB0CuyRKQ

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7741 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 21/08/2019 : 16:40:05  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
zaista fantastičan crtež, šteta što nije u koloru...

"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/08/2019 : 10:43:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i ja Zabranjenu luku i ostao ugodno iznenađen. Zanimljivo mi je da u priči važnu ulogu igra poezija, koju baš ne ljubim, a razvoj događaja je dosta predvidiv, što također ne volim, no usprkos tome (ili možda upravo zbog toga) strip me osvojio. Kao što su kolege već istaknuli, zahvaljujući Turconijevom impresivnom crtežu, riječ je i o vizualnoj poslastici, samo mi nisu jasna prizivanja boje. Vjerujem ja da bi to i u boji izgledalo predivno, ali ljudi, pa sve oko vas je u boji, uživajte malo u ljepoti crno-bijelog crteža.

Da zaključim, divan strip kojem ću se sigurno vraćati i koji pripada samom vrhu ovogodišnje Fibrine ponude. Preporuka, kako zahtijevnijim čitateljima, tako i onima željnima samo dobre pustolovine.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3996 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 26/08/2019 : 11:17:26  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
.

Edited by - sumohrvat on 21/12/2019 23:24:33
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/08/2019 : 12:25:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Olovka je crna, dakle crno-bijelo je. Šalu na stranu, mislim da upravo to što nije "obrađen" (bar koliko ja vidim) daje šarm Turconijevom crtežu.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7741 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 26/08/2019 : 14:43:38  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Pročitao i ja Zabranjenu luku i ostao ugodno iznenađen. Zanimljivo mi je da u priči važnu ulogu igra poezija, koju baš ne ljubim, a razvoj događaja je dosta predvidiv, što također ne volim, no usprkos tome (ili možda upravo zbog toga) strip me osvojio. Kao što su kolege već istaknuli, zahvaljujući Turconijevom impresivnom crtežu, riječ je i o vizualnoj poslastici, samo mi nisu jasna prizivanja boje. Vjerujem ja da bi to i u boji izgledalo predivno, ali ljudi, pa sve oko vas je u boji, uživajte malo u ljepoti crno-bijelog crteža.

Da zaključim, divan strip kojem ću se sigurno vraćati i koji pripada samom vrhu ovogodišnje Fibrine ponude. Preporuka, kako zahtijevnijim čitateljima, tako i onima željnima samo dobre pustolovine.





da, iako sam pročitao samo preview, slažem se da je radnja dosta predvidiva, ali bez obzira nije zbog toga manje zanimljivo. također se slažem da i za moj ukus ima previše poezije.

što se boje tiče, tu se ne slažemo :). ja više ni bonellija ne mogu c/b, a kamoli bilo šta kompleksnije.

"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 26/08/2019 : 22:46:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Pa kaj nije naslovnica ogledni primjerak kak bi to u boji izgledalo.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 25/10/2019 : 17:26:10  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Strip godine a i jedan od najboljih crteza sto sam vidija.Izdanje fenomenalno(format,papir,prijevod(osim bande press:)))

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 25/10/2019 : 20:54:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Sumo, možda nas ono zabranjena privači.
Znaš da kada je nešto zabranjeno ima svoje čari.

Iz prve ruke, blizu je realizacija strip burze ze liber, a ti si rado viđen gost pa možda nešto prezalogajimo i popijemo.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 04/11/2019 : 15:09:25  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
"Problem" kod Fibre je, da su dobri stripovi postali prosjek, a i odlični se mogu preskakati, veliki kalibri se očekuju i najavljuju par mjeseci unaprijed...u principu znaš šta dobijaš i malo toga te može iznenaditi. Ali uz svu stripovsku i životnu kilometrinu svake toliko dođe strip, koji te pogodi u mjesto, koje ni ne znaš , da ga imaš.

Neki stripovi te iznenade udarcem u glavu (ili u jaja), kod ovog negdje na polovini shvatiš, da si pet metara pod vodom ali te nije briga...I tešlo je reči zbog čega, jer je to jedan od stripova koji je veči od zbroja svojih dijelova - vjerojatno ima boljih stripova o moru, o 18tom stolječu , sa boljim i detaljnijim crtežom, i sa pričom koji bi netko drugi postavio drugačije. Ali sve skupa ide polako i sigurno, kao nekakav stari jedrenjak, prema kraju, koji izgleda kao utješna nagrada, dok ne shvatiš da bolji i bolje napisan nije mogao biti.

Ta više puta pomenuta poezija je tu više kao nekakav prilog, kojega si možeš uzeti prema ukusu, iako na kraju barem pregledaš sve što si preskočio. Prava mina je onaj Neruda na španjolskom na kraju - mislio sam, kako ču potražiti engleski prijevod za koji dan dva, ali mi vrag nije dao mira, pa sam u dva ujutro išao na google translate...

Od mene 10/10, 8/10 za ljubitelje jarkih boja.

Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 12/12/2019 : 13:06:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
U zadnje vrijeme se često mučim s čitanjem pojedinih stripova koji bi mi po svemu trebali odgovarati ali me (pre)često zapravo nije briga što će se događati s likovima.
Zabranjena luka nije jedan od takvih. Zaista sam uživao u prelijepom crtežu kao i sanjivom i opuštajućem scenariju protkanim životnom mudrošću.
Kao što je i jaki rekao -vrhunsko izdanje u svakom pogledu, meni također vrlo vjerojatno strip godine.

Btw je li netko primjetio kako Stefano kadrira scene na valovitom moru? Genijalno!

Bok, kako si.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 12/12/2019 : 21:15:42  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Izrazito ugodno iznenađenje.Prvi dojam je da je priča pomalo naivna, a rasplet jednostavan i predvidljiv, ali ovo je ipak bajka pa ove zamjerke padaju u vodu. Crtež fenomenalan.
Inače, možda će zvučat čudno, ali ovaj strip bi preporučija svim ljubiteljima Iron Maiden.
Uć će sigurno u TOP10 ove godine.
8.5/10

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 12/12/2019 : 22:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Inače, možda će zvučat čudno, ali ovaj strip bi preporučija svim ljubiteljima Iron Maiden.


Ne možeš tek tako ovo ubaciti, a da nam ne pojasniš
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 12/12/2019 : 22:03:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI



Inače, možda će zvučat čudno, ali ovaj strip bi preporučija svim ljubiteljima Iron Maiden.




Ček ček...kako sad to? E nemože samo tako. Daj još koji info 😀

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 12/12/2019 : 22:21:28  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Pa recimo da se glavnom junaku dogodilo nešto vrlo slično šta i ancient marineru.
Samuel Taylor Coleridgeova pisma je i u ovome stripu.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 12/12/2019 22:30:17
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 13/12/2019 : 00:19:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Prodano. Obožavam album Powerslave😉

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 31/12/2019 : 18:34:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Pročitano. A da nije bilo preporuke ovdje, vjerojatno ne bih.
Počinje polako, ali kad se shvati tko je zapravo Abel, e onda te uvuče i drži do kraja. Vrlo , vrlo dobar strip. Vrlo moćna priča, emotivna, teče fino (osim možda 3.čina koji je malčice razvučen) sa maestralnim završetkom.
Crtež - ispočetka sam mislio da se radu o nekakvoj zabuni i da je greškom ubačena verzija gdje je autor samo skicirao. Ali ispod te naizgled zbrzanog i nedovršenog crteža, krije se pravo malo remek-djelo. Sjajna stilizacija temo gdje treba, jednostavno tamo gdje ne treba deteljno, i sa puno detalja tamo gdje je to poželjno (npr brodovi). Nikakva boja ne dolazi u obzir.

Kako nije numeriran i pomalo je neobičnog formata (btw sa sjajnim odabirom papira koji je zakon za ovakav crtež), velika je vjerojatnost da će proći ispod radara, ali bila bi to šteta. Radi se o naslovu kojeg se ne smije propustiti.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 13/01/2020 : 22:17:16  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Orka slabo ide, prvih godina Fibre je bilo dosta crno-bijelih izdanja, a u zadnje vrijeme se pojavljuju na kapaljku. Ja ih volim, crno bijelo mi je nekako više fensi šmensi i umišljam si da samo pravi, istinski znalci danas crtaju i konzumiraju crno bijeli strip. Ono, kao c/b danas nije mainstream nego skoro nešto kao sporazum između plemenitih, nadmoćnih autora i čitatelja
E pa, u ovom razdoblju suše zaintrigirala me najava novog Orka specijala. Nažalost, jedan pogled mi je bio dovoljan da vidim da je stip sranje i da se nemam čemu veseliti. Trashy naslovnica sa crvenokosom ženom koja čeka jedrenjak dok joj kosa vijori na vjetru više podsjeća na spomenare srednjoškolki nego ozbiljan moderan strip. Najava obećava ljubavnu priču veću od života što me i ne privlači baš, a crtež je, iako tehnički sjajan, odurno disneyevski sladunjavo stiliziran.
Nisam se ni zamarao čitanjem previewa, odmah sam znao da ovo nije za mene. Ipak, nakon redom pozitivnih dojmova odlučio sam Zabranjenoj luci dati šansu i nisam se pokajao. Strip je prilično dobar. Usprkos svim gore nabrojanim manama vidi se da je napravljen s iskrenom ljubavlju i zato većim dijelom funkcionira. Crtež je predivan i koliko god mrzio disney style, ne mogu a da ne uživam u njemu. Likovi su nacrtani jednostavno ali privlačno. Živi su, izražajni, puni pokreta a izrazi lica su većinom prenaglašeni. Skoro uvijek SUiznenađeni, oduševljeni, zamišljeni ili beskrajno tužni. Nema ravnodušnosti, nema sredine.. Pozadine, arhitektura, priroda, brodovi su fenomenalni. Prikazan je svaki detaljn, a opet, kadrovi ne izgledaju pretrpano nego opušteno.Nešto što može samo majstor.
Priča me odmah na početku uvukla u sebe i prvu trećinu stripa sam istinski uživao i mislio sam da će ovo biti megaklasik, ali u jednom trenutku su dogodi obrat koji mi se ne sviđa i druge dvije trećine stripa su mi nešto slabije. Ono što mi se nije svidjelo je što ima puno poezije, ali i unutarnjih monologa likova koji opasno liče na one poruke s boca Jane. Ne da sam protiv poezije, nego mi ruši ritam stripa - ako se koncentriram na stihove, slabije pratim priču pa me onda to nekako omete.
Ipak, ne mogu sve to uzeti za zlo.. ovo je lijep romantičan strip, drugačiji i osvježavajuć, meni nešto slabiji od npr. Habibi ali ne mogu ne cijeniti strast i trud autora. Samo nije moj cup of tea. Možda ga pročitam još jednom pa ću vidjeti da či će se dojmovi popraviti..
E da, nakon kraja ima još dvije strane nekog epiloga koji je bezveze. Minus.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 13/01/2020 : 22:38:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
E da! I stari mi je pročitao strip što me prilično začudilo. Nije da ne čita stripove ali pročita samo rijetke, a non stop se vrte po kući. Zadnji koji ga je zainteresirao prije Zabranjene luke je bio Zmaj u obliku oblaka. Nikad ne bi pomislio da bi ga zanimali ni jedan ni drugi.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 14/01/2020 : 14:30:59  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

E da! I stari mi je pročitao strip što me prilično začudilo. Nije da ne čita stripove ali pročita samo rijetke, a non stop se vrte po kući. Zadnji koji ga je zainteresirao prije Zabranjene luke je bio Zmaj u obliku oblaka. Nikad ne bi pomislio da bi ga zanimali ni jedan ni drugi.




Pa dobro i šta je ćaćone komentirao?

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 14/01/2020 : 15:26:37  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Pa ništa, samo da se da pročitat. Ali stari je nešto kao inspektor Bloch iz Dylana, ništa nastalo poslije 1970te ga ne može oduševiti ili natjerati na komentar, ni knjiga ni film. Ako ga nešto zainteresira pogleda ili pročita, ako ne neće, i to je to.


Edited by - pcoro on 14/01/2020 15:28:40
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000