forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Art Špigelman: M A U S
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 31/08/2019 : 09:19:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Daj neku sliku da vidimo uzivo kako izgleda dok ne stigne. :)



Evo i slikice.


www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 01/09/2019 : 10:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote


ma kaj se izmotavaš, ivo
lijepo reci: bezveze je, zajebo sam se s tim mausom, nabijem i mausa i ko ga izmisli (i proda mi)

uglavnom,
ja sam sve dalje od mausa. ne vidi se ni na horizontu blagi nagovještaj da bih to mogao čitati.
[/quote]

Ma ja sam to kupio kao mačkoljubac, pa kako ima nacrtanih mačaka meni uvijek drago.
Šteta što nisi pročitao da čujem tezu o rasističkom ispadu dede židova, jel to namjerno ubačeno da se nešto paralelno povuče ili deda zbilja nije volio obojeni program.
Uz svu patnju i nevjerojatnu sposobnost preživljavanja nekako mi je taj insert ostao najupečatljiviji.

Lwood barem je u boji i većem formatu, a čim je borba, pa makar i svagdanja nama pravim mužjacima drago.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 05/09/2019 : 08:31:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote

Maus se u pretprodaji može poručiti do kraja ove nedelje, onda kreće redovna prodaja.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39102 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/09/2019 : 10:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.

Shvatam metaforu sa mackama i misevima ali sam pri stavu da je steta sto ova prica nema realistican crtez. Tesko mi je bilo da probavim takvu stilizaciju ali nisam se pokajao. Tako da za moje standarde crtez ostaje kao jedini minus ovom izvanrednom delu. Ne da nece ici na bubanj vec ce biti stvarno jedan od bitnih delova kolekcije i nesto sto ce se i te kako kupovati kao poklon prijateljima.

Ne znam da li jos nekog podseca ali meni ima isti miris kao Zivot je lep.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39102 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/09/2019 : 10:45:56  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
I samo jedno pitanje, koja je fora sa onom disleksijom kod Vladeka?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 08/09/2019 : 11:15:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.

Shvatam metaforu sa mackama i misevima ali sam pri stavu da je steta sto ova prica nema realistican crtez. Tesko mi je bilo da probavim takvu stilizaciju ali nisam se pokajao. Tako da za moje standarde crtez ostaje kao jedini minus ovom izvanrednom delu. Ne da nece ici na bubanj vec ce biti stvarno jedan od bitnih delova kolekcije i nesto sto ce se i te kako kupovati kao poklon prijateljima.

Ne znam da li jos nekog podseca ali meni ima isti miris kao Zivot je lep.


Znaš u čemu je trik s miševima i mačkama? Ti na ta životinjska lica "projiciraš" neka svoja lica. Pa u nečijem sinu, bratu, ženi, majci... vidiš SVOG sina, brata, ženu, majku.

Trouble will find me
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39102 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/09/2019 : 11:34:06  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Znam foru sa mackama i misevima. To sam odmah skontao. Ali i dalje razmisljam kako bi izgledalo sa pravim realisticnim crtezom.
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1206 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 08/09/2019 : 12:19:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Znam foru sa mackama i misevima. To sam odmah skontao. Ali i dalje razmisljam kako bi izgledalo sa pravim realisticnim crtezom.



Izgledao bi ovako nekako:

Danas ima da se zezam, a za sutra stvarno ne znam.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 08/09/2019 : 12:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Znam foru sa mackama i misevima. To sam odmah skontao. Ali i dalje razmisljam kako bi izgledalo sa pravim realisticnim crtezom.


Meni se čini da bi sa realnin crtežon ovo bilo prebrutalno.
Zamisli samo onu scenu kad njemački vojnik razbije glavu diteta o zid.
Takvo nešto sa realnin crtežon bi bilo za povraćanje. I ovako je poprilično mučno.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1206 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 08/09/2019 : 12:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Mister No sluša Basin Street Blues u Amazoniji.



I to frišku verziju

Danas ima da se zezam, a za sutra stvarno ne znam.

Edited by - Chief Warhead on 08/09/2019 12:32:25
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39102 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/09/2019 : 12:51:46  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Meni se čini da bi sa realnin crtežon ovo bilo prebrutalno.
Zamisli samo onu scenu kad njemački vojnik razbije glavu diteta o zid.
Takvo nešto sa realnin crtežon bi bilo za povraćanje. I ovako je poprilično mučno.



Najmucnija scena. Ali stvarno najmucnija. No, jebiga, ja mislim da bi bilo bolje.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 08/09/2019 : 16:11:47  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.




Evo, opet smo papagajski krenuli s lektirom. Zar je moguće na nekome nije jasno da bi to bila najveća antipropaganda za strip, koji bi u tom slučaju pročitalo još manje djece!? I to čak nema veze s popisom lektire, nego je čitanje na taj način - pod svojevrsnom prisilom - mrsko i onima koji zavole čitati. A da ne govorimo da dio svog šarma strip duguje tome što nije dio 'službene' kulture. Kosa mi se diže na glavi kad pročitam da bi neki strip trebao biti dio lektire.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39102 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/09/2019 : 19:23:33  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Nesreca je sto ljudi zaduzeni za uvodjenje lektire u skole razmisljaju kao ti.

Pa koliko si knjiga kao lektiru pod prisilom citao i svidele su ti se?

Hoces osnovnu skolu samo:

- Vlak u snijegu
- Bela griva
- Robinzon Kruso
- 20.000 milja pod morem
- Orlovi rano lete
- Carobni samarcic

Itd.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 08/09/2019 : 19:52:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ti klinci kad im nakon smaračke epike i zbirki poezije ponudiš Mausa, ima da polete da ga pročitaju, i bio bi im osveženje, a ne nešto što bi izbegavali.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/09/2019 : 20:13:31  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Tesko mi je bilo da probavim takvu stilizaciju ali nisam se pokajao. Tako da za moje standarde crtez ostaje kao jedini minus ovom izvanrednom delu. Ne da nece ici na bubanj vec ce biti stvarno jedan od bitnih delova kolekcije i nesto sto ce se i te kako kupovati kao poklon prijateljima.

Ne znam da li jos nekog podseca ali meni ima isti miris kao Zivot je lep.


quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by sawitch


Prelistao pre dosta godina kod Ponkija i crtez kao i obicno odbio ali sada cu podrzati Vuka i kupiti strip. Ako ne legne znam koga cu obradovati.


ako izdržiš i pročitaš strip do kraja,oduševiće te,u to ne sumnjam.
Onda možda i promeniš mišeljenje o stripovima sa nekonvencionalnim crtežom,te još nekom daš šansu.Za početak Pinokiu,Iz pakla ili Parkeru.


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 08/09/2019 : 21:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.




Evo, opet smo papagajski krenuli s lektirom. Zar je moguće na nekome nije jasno da bi to bila najveća antipropaganda za strip, koji bi u tom slučaju pročitalo još manje djece!? I to čak nema veze s popisom lektire, nego je čitanje na taj način - pod svojevrsnom prisilom - mrsko i onima koji zavole čitati. A da ne govorimo da dio svog šarma strip duguje tome što nije dio 'službene' kulture. Kosa mi se diže na glavi kad pročitam da bi neki strip trebao biti dio lektire.



Nisi u pravu.

Lektira ima kontraefekt samo kod onih koje čitanje ni ne privlači, i vjerojatno nikad neće. Takvi zaspu kad vide crno slovo na bilom papiru.

Ljubav prema lipoj i zabavnoj književnosti, populistici i umjetnosti slova nosiš u sebi (i istina, neki će neovisno o lektiri bit privučeni policama mekoukoričenih i tvrdoukoričenih divota, ili će ih možda zavoljeti jer im roditelji vole čitat, il baka i djed, stariji brat/sestra il sl.), ali i stječeš upravo kroz tu "prisilu".

Uostalom, stripovi zaslužuju bit dio lektire, a pogotovo strip poput Mausa.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/09/2019 : 21:23:20  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Problem je što je lektira u školi vezana za pritisak, stres, svakakve nastavnike, profesore. Tako hrpa ljudi koje bi se moglo navući na čitanje stvore averziju. Oni koji vole, oni počinju sa čitanjem prije škole i čitaju mimo škole. Ja sam pročitao možda 5 knjiga lektire kad su bile na "repertoaru" u školi, ali sam većinu pročitao prije ili poslije toga. Gadno je kad ti neko nametne da nešto čitaš tad i tad, i da ti je za to još vezana ocjena.

Edited by - swamp thing on 08/09/2019 21:24:47
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 09/09/2019 : 01:51:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.

Shvatam metaforu sa mackama i misevima ali sam pri stavu da je steta sto ova prica nema realistican crtez. Tesko mi je bilo da probavim takvu stilizaciju ali nisam se pokajao. Tako da za moje standarde crtez ostaje kao jedini minus ovom izvanrednom delu. Ne da nece ici na bubanj vec ce biti stvarno jedan od bitnih delova kolekcije i nesto sto ce se i te kako kupovati kao poklon prijateljima.

Ne znam da li jos nekog podseca ali meni ima isti miris kao Zivot je lep.


Znaš u čemu je trik s miševima i mačkama? Ti na ta životinjska lica "projiciraš" neka svoja lica. Pa u nečijem sinu, bratu, ženi, majci... vidiš SVOG sina, brata, ženu, majku.

Lepo receno. Ne samo sto su zivotinjska - lica su krajnje stilizovana, sto pomaze identifikaciju sa likovima. (Slicno kao u Persepolisu, gde su ljudi svedeni na emotikone.)

Medjutim, kad sam se prvi put susreo sa Mausom, mene je Spigelmanov izbor zatekao. Dobro, asocijacija je jasna; strip se uostalom zove Maus a ne Mouse, znaci Jude a ne Jew. (Dodatnu nelagodu stvaraju reference iz popularne kulture: Krazy Kat, Miki i Daba, Tom & Dzeri. Prvo, funny animals ovde uopste nisu funny. Drugo, obicno je mis taj koji provocira macku, ne? Opet paralela sa nacistickom propagandom.)

Ali zasto su onda Nemci macke? To je promena ugla, ne? Sa stanovista nacista, Nemci su ljudi. Spigelman voli da kaze da je Mausa pisao zajedno sa Hitlerom, pa smo dobili igru macke i misa kao metaforu. (Ne secam se ima li Rusa? Ko zna kako bi njih prikazao, ili nedajboze Srbe i Hrvate. Jedino mi je Gypsy Moth slabo resenje, vise igra reci nego bila sta drugo.) Jos jedna paralela sa naci propagandom: lanac ishrane kao prirodni poredak.

No zanimljivije od izbora metafore mi je njena razrada. Spigelman etnicke grupe slika jednim potezom: svi Nemci su macke. Kako gorepomenuti vojnik koji je ubio dete, tako i seljanka koja je Vladeka uhvatila u kradji odela. Nemci snose kolektivnu krivicu, u najmanju ruku kao “Dobri Nemci.” Moguci izuzetak je logoras koji tvrdi da nije Jevrejin, ali je nacrtan kao mis jer mu niko ne veruje.

To je nova tangenta: etnicitet kao socijalni konstrukt. Recimo, Vladek stavlja svinjsku masku u vozu kako bi izbegao granicare. Pa onda meta-narativ o nastanku stripa, u kom je Spigelman covek sa maskom misa.

I samo graficko resenje opravdava upotrebu antropomorfnih zivotinja: misevima uglavnom ne vidimo usta. Pricaju non-stop, ali im ne vidimo usta. Jedan od izuzetaka je kad umiru.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39102 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 09/09/2019 : 07:14:42  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Mislim da ima Rus na jednom mestu i da je svinja kao Poljak. Ali mrzi me sad da idem po strip i listam.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 09/09/2019 : 07:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Problem je što je lektira u školi vezana za pritisak, stres, svakakve nastavnike, profesore. Tako hrpa ljudi koje bi se moglo navući na čitanje stvore averziju. Oni koji vole, oni počinju sa čitanjem prije škole i čitaju mimo škole. Ja sam pročitao možda 5 knjiga lektire kad su bile na "repertoaru" u školi, ali sam većinu pročitao prije ili poslije toga. Gadno je kad ti neko nametne da nešto čitaš tad i tad, i da ti je za to još vezana ocjena.



Upravo tako. Kad gledam prijateljevog desetogodišnjeg sina kako "po zadatku" tijekom školskih praznika čita, pod nadzorom majke, određeni broj stranica romana Zlate Kolarić-Kišur, obavezne lektire u narednoj školskoj godini, potpuno mi je jasno da je taj mali izgubljen za samostalno čitanje.

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/09/2019 : 11:07:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
https://www.express.hr/life/auschwitz-istoka-mucili-su-i-bebe-stare-tri-dana-18977

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 04/10/2019 : 23:59:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 05/10/2019 : 19:31:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
je l' ostalo anja u srpskom prevodu? mislim da art majčino ime izgovara bliže đ ili dž...
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 06/10/2019 : 08:36:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

je l' ostalo anja u srpskom prevodu? mislim da art majčino ime izgovara bliže đ ili dž...



Anja, da.

A Art bi, uveren sam, i ime Minja izgovarao kao Mindža...

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 06/10/2019 : 12:34:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Mislim da ima Rus na jednom mestu i da je svinja kao Poljak. Ali mrzi me sad da idem po strip i listam.



Rus je medved.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000