forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 43 - Sam Pezzo
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/09/2019 : 14:56:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Sam Pezzo pojavio se krajem sedamdesetih godina 20. stoljeća i predstavlja jedinstven slučaj u svijetu stripa. Riječ je o narativnom eksperimentu u kojem se u formi kriminalističkog stripa pripovijeda uzburkana svakodnevica tog razdoblja. Nema sigurnosne udaljenosti između Giardinovih crteža i stvarne Bologne, u kojoj je radnja smještena. Na tragu krimića Loriana Macchiavellija, Giardino je oslikao tmuran i okrutan grad koji potresaju političke napetosti i ulično nasilje. Fibra prvi put u Hrvatskoj predstavlja integralno izdanje u kojem su sabrane sve dosad objavljenje priče detektiva Pezza, nudeći nam priliku izgubiti se u profinjenoj ravnoteži Giardinovog crno-bijelog svijeta.

Orka 43 • Sam Pezzo • 280 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Vittorio Giardino • Crtež Vittorio Giardino • Prijevod Ružica Babić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 17.9.2019. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-43-sam-pezzo/588/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15616 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/09/2019 : 15:47:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ovo je pokusao objavljivati Ivo Milicevic u M-pressu, cini mi se...od tog vremena je vec poprilicno voda proteklo... Drago mi je sto ide ovaj integral.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!

Edited by - ivanl on 17/09/2019 15:48:45
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/09/2019 : 17:11:26  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Još jedan klasik...

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1956 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 17/09/2019 : 19:43:57  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Ovo je pokusao objavljivati Ivo Milicevic u M-pressu, cini mi se...od tog vremena je vec poprilicno voda proteklo...



Pokušavam nadoći, ni ja nemam pojma gdje je točno izlazio -
znam samo da sam pročitao 2 (možda 3?) epizode
i ostao mi je u sjećanju kao solidan strip,
a nisam ga dosad imao prilike ponovo sresti.

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 17/09/2019 : 20:07:27  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam i ja, samo ne znam gdje.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/09/2019 : 20:27:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ovo je to bilo:
http://skab612.com/index.php?site=bsp_popisi&oznaka=SPZO&stranica=1

Jedan dio je objavljen i u RS Magazinu, ljeto `82.

Kupuje se dakako, Giardino je to.

Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1956 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 17/09/2019 : 21:07:02  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
Nije, sad sam našao na netu -
Stripoteka je u pitanju, ono hrvatsko izdanje kratkog vijeka iz '94. (isto M-Press).


Split your lungs with Blood and Thunder

Edited by - fler on 17/09/2019 21:07:48
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15616 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/09/2019 : 21:19:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Da iz devedeset cetvrte, tanki sc album. Jedan jedini kao I sve sto je Milicevic pokretao, ostalo bi na jedan do par primjeraka...Imam ga doma, cuvam ga. Nije mi uopce bila losa prica.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 18/09/2019 : 04:09:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Jedan dio je objavljen i u RS Magazinu, ljeto `82.


Džokej je objavljen i u Vjesnikovom Maxiju broj 8, ožujak '88.

quote:
Originally posted by Peyo
Kupuje se dakako, Giardino je to.


+1

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

zokalav
Senior Member



2011 Posts

Member since 24/08/2010

Posted - 18/09/2019 : 08:14:12  Show Profile Show Extended Profile  Send zokalav a Private Message  Reply with Quote
Sem Pezzo je izlazio u sarajevskom nedeljniku "Ven" u nastavcima po 2 strane, nekad ranih osamdesetih...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/10/2019 : 20:21:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Još jedan Giardino i još jednom ista priča. Crtački je tu sve na mjestu, čak mi je Pezzo i bolje legao nego prethodna Fibrina izdanja (jbg, preferiram crno-bijelo), ali priče su još jednom "samo" dobre. Slična situacija kao s Tardijevim Nestorom Burmom. Doduše ja nisam baš od krimića i očito je potrebno nešto van standarda da bi mi se posebno svidjelo (Alack), tako da nisam neko mjerilo.


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 02/10/2019 20:21:50
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 02/10/2019 : 20:57:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Koliko je pričica u ovom integralu?

loading...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/10/2019 : 21:59:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Još jedan Giardino i još jednom ista priča. Crtački je tu sve na mjestu, čak mi je Pezzo i bolje legao nego prethodna Fibrina izdanja (jbg, preferiram crno-bijelo), ali priče su još jednom "samo" dobre. Slična situacija kao s Tardijevim Nestorom Burmom. Doduše ja nisam baš od krimića i očito je potrebno nešto van standarda da bi mi se posebno svidjelo (Alack), tako da nisam neko mjerilo.




Tko je hakirao Shanera?
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/10/2019 : 22:35:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Što sam sad zgriješio?

@Dwayne
Unutra je 12 priča, s tim da su tri jako kratke, 1-4 stranice.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/10/2019 : 22:46:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Što sam sad zgriješio?



Nestor Burma .
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/10/2019 : 06:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Shaner

Što sam sad zgriješio?



Nestor Burma .


Što da radim, meni je bolja Adele.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/10/2019 : 08:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Što da radim, meni je bolja Adele.




Očekivano .
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 29/10/2019 : 19:28:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam privju i svidjelo mi se. Jako dobar crtež, a i volim taj noir ugođaj.
Nitko još nije čitao sve osim Shanera?
Čeka se IL? :D

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 17/12/2019 : 11:53:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Težak za čitanje, na trenutke teško razumljivi dialozi. Mračni noir ugođaj, ali opet ne tako surov i depresivan kao u meni osobno boljem Alack Sinneru. Sve priče su tu negdje sa kvalitetom, nema neke koja posebno iskače.
Samo izdanje za čistu 10 - sadži i dodatne materijale kojih nema u talijanskom originalu Sam Pezza.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/12/2019 : 22:35:55  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
super je što si ocenio izdanje,ali ne bi bilo loše da to uradiš i sa samim stripom - kakav je taj kvalitet priča,koji je ujednačen u celoj knjizi?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 19/12/2019 : 12:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Pa jesam. 100% noir krimić, ali nije tako dobar kao Alack Sinner. Dialozi su mi na momente nerazumljivi, teško se čita za razliku recimo od Jonas Finka istog autora.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 23/12/2019 : 09:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Alack - pa meni je ok kad u čitanju stripa osjetim strah, hladnoću, smrad , jad i bijedu itd, a to je kod Alacka baš slučaj. Znači totalno pogođen ugođaj žanra. Jest da se kasnije malo ponavlja i razvodni, ali generalno je dobar noir strip. Nemogu reći da je remek djelo i da me oborio s nogu, ali je dobar.

Jonas Fink je skroz drukčiji strip, nema veze sa noir žanrom.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 26/01/2020 : 14:42:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Sam Pezza. Giardino mi je uvijek dobar, ali me nikad ne oduševi pa je tako bilo i ovaj put, ali interesantno je gledati njegov crtački i scenaristički razvoj. Prve priče su skoro amaterske, crtež je detaljan, sa snažnim kontrastima ali vrlo plošan i ponekad nezgrapan, skoro na granici karikaturalnosti. Do sredine knjige to pretvara u onaj poznati Giardinov tehnički savršen stil. Također, scenariji su na početku teži za pratiti, puno je imena pa treba biti koncentriran, zadnje priče su jasnije.
Meni se strip svidio, ali me nije raspametio. Fora je ponekad čitati te krimi, noir priče. Ovdje mi je, kao i kod Nestora Burme najveća vrlina prikaz grada , atmosfere, noći.. to je lijepo odrađeno.
Mana je što puno priča počinje slično (Sam Pezzo dobije posao i već na drugoj strani ga žele ubit i onda se ispetljava iz toga...) pa je bolje ne slistit ih sve odjednom nego razvuć čitanje na par dana.
Preporuka ljubiteljima noira, stripa 80tih i odličnog crno bijelog crteža.

Zaboravio sam: najbolja priča mi je Posljednja plačka.

Edited by - pcoro on 26/01/2020 14:45:47
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 29/02/2020 : 07:48:49  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Bolje crtan nego pisan strip. Vrlo profinjena, čista, strukturirana linija i kompetentan crno bijeli kadar nižu zgusnute table prepune sadržaja. S vremenom priče postaju bolje iako se ne mogu otresti etikete ranih radova renomiranog Giardina. Međutim, u tome i jest šarm ovog djela. Nezaobilazno štivo za nostalgičare. Podsjeća malo na Tardia, Biukovića, pa posljedično i Sudžuku. No, ako ćemo biti objektivni, ne spada ni blizu u vrh žanra iako posjeduje sve potrebne atribute.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 31/03/2020 : 20:55:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Kako svi vele, solidan strip sa zanimljivim ugođajem ali ništa spektakularno (što nisam ni očekivao, više sam ga kupio zbog žanra). Ne sviđa mi se što je Giardino prečesto koristio pripovjedački stil.
Radnja u dosta epizoda klišejizirana; Sama ne angažiraju već ga nevolja pronađe pa popije puno batina ali se ovako ili onako uspije izvući.
Crtež je generalno dobar, dosta detaljan, ali me zasmetalo što je izgled nekih kriminalaca (valjda namjerno) poluretardiran. Žene, pak, vrlo dobro nacrtane ali najbolji je taj ugođaj vremena, prikaz grada, barovi, Samova poznanstva, pijanstva itd.
Iskreno, nemam dojam da su prve priče naivne, da su kvalitetom lošije, mene su zapravo smorile one zadnje s Kinezima. Nešto ne volim te dalekoistočnjake gdje god se pojave...
Najbolja priča mi je "Merry Christmas", treba joj pažljivo pristupiti, puno likova u igri ali iz nje naučih i nešto novo, guglalo se naravno o Eritreji.
Ovdje mi je moguće jedino antišino ocjenjivanje, njegovim rječnikom rečeno beton 3.5/5

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 31/03/2020 20:55:59
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 31/03/2020 : 21:26:45  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


napreduješ krupnim koracima ka ozbiljnom stripofilu!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000