forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Burza Stripova
 Aukcije
 AMAZON carina
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 20/09/2019 : 15:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Nisam nekoliko godina kupovao ništa preko Amazona, a sada sam dobio poziv za provedbu carinskog postupka. Prvi put to vidim. Radi se o dva stripa, vrijednost oko 400 kn. Ima li tko iskustva s time? Tj. je li dovoljno preko maila poslati im ispis online kupnje pa da se to riješi? Naravno, nazvati ih ne mogu prije ponedjeljka i raspitati se, jer takvo im je radno vrijeme. A rok je 8 dana za potvrditi pošiljku.
Naravno, ovo mi je pedeseti i zadnji puta da nešto naručujem s američkog amazona, ali da sad to probam ipak nekako riješiti.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 20/09/2019 15:28:12

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 20/09/2019 : 16:22:08  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
pretpostavljam da je s američkog amazona?
neki su imali problema sa carinom jer svaka pošiljka vrijednija od 25 eura(ili tako nešto)podliježe carinjenju i pdvu(?)
ja od ulaska u EU kupujem samo iz EU.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 20/09/2019 : 16:42:52  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Tako je. Sve sam ja to danas rezimirao. Točnije prije otprilike sat vremena. Nisam očekivao ove nebuloze zbog dva stripa.
Koliko sam dalje shvatio, na pošiljke ispod 105 eura (a iznad 160 kn) se obračunava "samo" PDV. Po toj logici gamad hoće "samo" sto kuna?
Vjerojatno prije ponedjeljka neću ništa konkretno saznati.
I ja sam do ulaska u EU kupovao samo iz EU. Ali dotični stripovi su bili dosta jeftiniji na Amazonu. Ako mi drape onih 100 kn dođe me skoro na isto.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 20/09/2019 : 17:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
platit ćeš ležarinu a i postupak carinjenja:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

iggyk23
New Member

281 Posts

Member since 02/09/2014

Posted - 20/09/2019 : 17:15:16  Show Profile Show Extended Profile  Send iggyk23 a Private Message  Reply with Quote
ja sam prije par godina kupio stripove s mycomicshop koji su skupa s postarinom bili 225 kn morao sam im poslat print screen s shopa gdje pise sve i platio sam oko 160kn carine i svih troskova postaru kad je donio
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1049 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 20/09/2019 : 18:20:26  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da su postrožili kupovinu izvan EU. Do sada nikad nisam imao problema. Ove godine naručio neke tenisice srednje cijene preko ebaya. Nažalost nisam vidio da je stvarni prodavač bio iz Izraela i odmah mi lupili carinu. Kao što su jaki i iggyk23 rekli u tom rangu cifra. Tako da su me na kraju plaćanjem carine tenisice došle isto kao da sam ih u Hrvatskoj kupio. Plus čekao sam na njih otprilike mjesec dana.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 20/09/2019 : 18:29:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by iggyk23

ja sam prije par godina kupio stripove s mycomicshop koji su skupa s postarinom bili 225 kn morao sam im poslat print screen s shopa gdje pise sve i platio sam oko 160kn carine i svih troskova postaru kad je donio


Vjerovatno su te dosta oderali na ležarini?
Jer pdv na knjige je 5% ako se ne varam?
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 20/09/2019 : 18:36:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Preporučam ti slanje maila jer će sve to brže riješiti da ti ne nabe ležarinu...
Ja sam nedavno kupio jedan bluetooth zvučnik sa ebaya iz Kine...ispao me je 199 kn.
Carina me tražila očitanje i ja sam im mailom poslao sliku navedenog zvučnika sa cijenom.
Dva dana kasnije dvije uplatnice prije preuzimanja na pošti...pedesetak kuna je bila carina i pedesetak kuna ležarina i carinski troškovi + još 5 kn za svaku uplatnicu, tako da me je zvučnik na kraju koštao 310 kn!
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 20/09/2019 : 18:41:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10

Izgleda da su postrožili kupovinu izvan EU. Do sada nikad nisam imao problema. Ove godine naručio neke tenisice srednje cijene preko ebaya. Nažalost nisam vidio da je stvarni prodavač bio iz Izraela i odmah mi lupili carinu. Kao što su jaki i iggyk23 rekli u tom rangu cifra. Tako da su me na kraju plaćanjem carine tenisice došle isto kao da sam ih u Hrvatskoj kupio. Plus čekao sam na njih otprilike mjesec dana.


Ja sam u posljednjih nekoliko godina kupio sveukupno 6 pari tenisica preko ebaya, direktno od proizvođača iz Kine (radi se o brandu “onemix”)
Cijene po jednom paru tenisica su bile i do 400 kn, ali me naši nikada nisu oderali za carinu:)
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 20/09/2019 : 20:16:14  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Piše i da ležarina ide nakon 4 dana. Koliko se sjećam.
uglavnom, javim kako je to prošlo. Makar da i drugi znaju. Čudno da nitko o tome nije ništa izjavio.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 20/09/2019 : 21:40:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
je,je i to nekoliko puta po raznim topicima.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

FelipeKajetano
New Member



256 Posts

Member since 01/06/2016

Posted - 20/09/2019 : 23:50:48  Show Profile Show Extended Profile  Send FelipeKajetano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

pretpostavljam da je s američkog amazona?
neki su imali problema sa carinom jer svaka pošiljka vrijednija od 25 eura(ili tako nešto)podliježe carinjenju i pdvu(?)
ja od ulaska u EU kupujem samo iz EU.



da, sve iznad 150 kn podliježe carini ali to se ne odnosi na literaturu, prvi puta čujem da stripove carine. Koliko sam puta sa američkog amazona naručio stripova i nikad ništa
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 21/09/2019 : 07:18:03  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Ako je bilo baš vezano za knjige i stirpove, opet ne pratim toliko redovno forum da bih to polovio. Mada ovo je njihov općeniti postupak carine.

Pravilnik o iznosu carine:
Prilikom isporuke u poštanskom uredu međunarodne poštanske pošiljke opterećene carinskim davanjima primatelju se obvezno izdaje račun za naplaćeni iznos. Račun za carinska davanja (PDV) primatelj dobiva priložen uz pošiljku.
Račun za manipulativne troškove Hrvatske pošte sastoji se od sljedećih stavki:

- cijene za podnošenje pošiljke na carinski pregled (30,00, 40,00 ili 50,00 kn – bez PDV-a, ovisno o masi pošiljke)
- otpreme poziva za dokaz carinarnici (19,50 kn)
- ležarine (ako je ima) u iznosu od 2,40 bez PDV-a po danu
- naplate obrasca HUB (5,00 kn minimalno, 80,00 kuna maksimalno).


A možda je i Kajetano u pravu, ako nije bilo izmjena jer ovo je na stranicama carine objavljeno davne 2009. g.

... prema “Prilogu A” Sporazuma o uvozu predmeta prosvjetnog, znanstvenog i kulturnog karaktera, predviđeno je oslobađanje od plaćanja carine pri uvozu knjiga, novina, stručnih publikacija i časopisa. Ovim sporazumom nije određeno da korisnik povlastice mora biti samo pravna osoba ili ustanova, što znači da to može biti i fizička osoba.

U svim slučajevima kada pošiljka sadrži knjige, te stručne brošure i publikacije, nema zapreka da primatelj pošiljke - fizička osoba spomenutu carinsku povlasticu može ostvariti i kada vrijednost pošiljke premašuje 300 kuna, i kada je pošiljatelj pravna osoba, i kada pošiljku plaća dobavljaču. U ovome slučaju, dakle kada se radi o pošiljci s knjigama stručnog, znanstvenog i obrazovnog sadržaja, i članak 10a. Zakona o PDV-u omogućuje nultu stopu PDV-a.

U članku 57. stavak 1. točka c) Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, pobliže je određeno što se smatra knjigama. Prema navedenim odredbama Zakona i Pravilnika knjigama se smatraju neperiodične tiskovine koje imaju istodobno sva tri obilježja:

1.imaju stručni, znanstveni, umjetnički, kulturni i obrazovni sadržaj, a ne smiju imati promidžbeni sadržaj. (Promidžbenim sadržajem smatra se onaj sadržaj u kojem se kao pretežiti dio (više od 50%) pojavljuju promidžbene poruke),
2.izrađene su u tehničkom smislu u obliku knjige, otisnute na arcima papira ili već spomenutim nositeljima teksta ili u obliku slobodnih listova,
3. imaju najmanje 49 stranica (definicija UNESCO-a) ne računajući korice i naslovnu stranicu, osim dječjih knjiga - bojanki, slikovnica bez teksta te tiskanih nota i umetaka za knjige u obliku slobodnih listova koji mogu imati i manje od 49 stranica. Dječjim knjigama razumijevaju se i bojanke kao i slikovnice bez teksta.

Ali onda je tu i iggyjev slučaj koji odgovara ovom pojašnjenju jednog drugog kupca:

Ako naručite knjige u nekog od različitih inozemnih izdavača knjiga (npr. sveučilišna izdavačka kuća), nećete platiti carinu ako vam ovi iz inozemstva knjige pošalju uobičajenom poštom. Ali ako Vam kojim slučajem angažiraju dostavljačku službu u inozemstu s kojom imaju ugovor o dostavi (uračunati su troškovi u konačan račun knjiga koji ste već platili), sve će biti u redu ako oni to pošalju običnom poštom, ali ako angažiraju domaću dostavljačku službu, onda počimlje priča protupravnosti. Knjige su zaustavljene u središnjoj Pošti-carini u Podsusedu, te treba angažirati otpremnika (špeditera) da vam ispiše carinsku deklaraciju i preuzme knjige do Zagreba, tj. dostavljačke službe koja će vam onda prethodno zaračunati nemale troškove za - u ovom slučaju - knjige na koje se ne plaća carina, te vam dostaviti knjige.

Sada mi je došla samo jedna knjiga u vrijednosti 13,5 engleskih funti (oko 115 Kn) za koju dodatno treba u RH platiti oko 220-260 Kn za "usluge dostave" i izdavanja carinske deklaracije.

ZAKLJUČAK: To je sve prezajebano za jasno razlučiti prije ponedjeljka, u svakom slučaju.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

iggyk23
New Member

281 Posts

Member since 02/09/2014

Posted - 23/09/2019 : 23:29:38  Show Profile Show Extended Profile  Send iggyk23 a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ovima poslao slike racuna s online shopa 10 minuta nakon sto su mi poslali mail da se ocitujem o tome tako da ne znam kakva je lezarina bila ali sjecam se da je na onom papiru za navedenu robu pisalo "slike"
Znaci ne stripovi nego slike, eto.
Javili su mi se mjesec dana nakon sto je poslano iz amerike.
Bile su sveske obicne americke one od 30 stranica.
I doslo je obicnom postom, nikakve dostavne sluzbe ni nista.

Edited by - iggyk23 on 23/09/2019 23:30:36
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 26/09/2019 : 15:38:02  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Znači, za literaturu do 2 kg:
podnesak pošiljke na Carinski pregled = 37,50 kn (ovisno o težini cijena raste)
otprema poziva za dokaz Carinarnici = 19,50 kn
HUB obrazac = 5 kn
i PDV 5 % na vrijednost pošiljke
(ležarine nije bilo)

Pa računajte.
S tim da ispod 22 eura bi trebalo biti oslobođeno carine (barem za knjige), od 22 do 150 eura ide PDV i gore pobrojani troškovi (moj slučaj), a iznad 150 eura idu daljnje trošarine i poseban porez.


“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 26/09/2019 21:53:21
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 27/09/2019 : 15:41:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
He, he...ne tiče se konkretno ove teme, ali za sve koji kupuju raznorazne sitnice preko interneta...jedna dobra vijest:
www.telegram.hr/biznis-tech/znate-one-45-kune-sto-vam-hrvatska-posta-naplati-za-male-pakete-od-sada-to-vise-ne-smiju/amp/" target="_blank">https://www.google.com/amp/s/www.telegram.hr/biznis-tech/znate-one-45-kune-sto-vam-hrvatska-posta-naplati-za-male-pakete-od-sada-to-vise-ne-smiju/amp/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/10/2019 : 19:14:27  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Zna li neko šta će bit sa Book Depositorijem nakon brexita?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

iggyk23
New Member

281 Posts

Member since 02/09/2014

Posted - 20/10/2019 : 03:09:24  Show Profile Show Extended Profile  Send iggyk23 a Private Message  Reply with Quote
godinama razmisljam o tom, netko je bio rekao da ce slat iz nekog skladista u eu ili tako nesta jer nisu glupi da spuse eu kupce
Go to Top of Page

shalilo6
Average Member



Croatia
554 Posts

Member since 30/03/2017

Posted - 29/10/2019 : 16:06:16  Show Profile Show Extended Profile  Send shalilo6 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Zna li neko šta će bit sa Book Depositorijem nakon brexita?

meni njihovi paketi često stižu iz belgije, tako da mislim da s tim neće bit problema,

Beware the Jabberwock, my son!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 29/10/2019 : 16:36:26  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Zna li neko šta će bit sa Book Depositorijem nakon brexita?


Nebi nam oni trebali onda naplaćivati VAT/PDV ali bi mi onda bili podložni našoj carini i njihovoj prosudbi.
Da će nešto poskupit za nas EUropljane sumnjam.Možda ako pošta poskupi između UK i EU zbog brexita.


Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 31/08/2020 : 15:53:14  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ne znam gdje da stavim vijest pa ću ovdje, ionako je sve to slično. Od idućeg ljeta nema više besplatnog uvoza sitnica iz Kine, valjda treba zakočiti konkurenciju koliko god je moguće.

https://www.poslovni.hr/hrvatska/potvrdila-porezna-uprava-na-jeftine-pakete-iz-kine-obracunavat-ce-se-pdv-4248507

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/09/2020 : 07:52:51  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Tek sad vidim ovo.
Ima par nejasnoća:
1.Kako će se pdv zaračunati(izravno) prodavatelju robe?
Ko će ga zaračunati i zašto bi onaj koji prodaje platio HR pdv?
Pretpostavljam da će se ovo odnositi na pravne osobe a ne na fizičke?
I zašto u članku spominju samo Kinu kad je jasno da se odnosi na sve zemlje osim EU i unutarnjeg prometa?Tako će se obračunavati i za zemlje u susjedstvu;BIH,CG,SR...

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 08/09/2020 : 07:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Ni ja do kraja ne razumijem taj članak gore.
Uglavnom, isto kao i s onom mojom pošiljkom, dok netko ne isproba nećemo znati 100 posto :)

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 15/09/2020 : 10:19:20  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Evo, MALO bolje pojašnjeno.

https://www.bug.hr/propisi/od-pocetka-sljedece-godine-pdv-i-carina-idu-na-sve-pakete-iz-kine-16307

https://www.bug.hr/propisi/potvrdjeno-bugu-pdv-na-male-posiljke-iz-kine-uvodi-se-1-srpnja-2021-16349

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/09/2020 : 11:50:03  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
znači slijedeći ove linkove sam se registrirao na vk.com ruski fejsbuk cini mi se
samo da bi skinuo novi pdf bug lista
da bih vidio koji su najbolji mobiteli a jeftini

i onda mi neko kaže guglaj kad ga pitam da mi objasni

NEĆU

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/09/2020 : 12:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bonjovi4ever

Evo, MALO bolje pojašnjeno.




Pa i nije...


Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000