forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Dejvid Smol: KUĆI PO MRAKU
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 23/09/2019 : 13:42:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote


Poštovani čitaoci,

sa velikim zadovoljstvom najavljujemo novu knjigu u našoj ediciji "Prvi izbor" - grafički roman Kući po mraku američkog umetnika Dejvida Smola, koju objavljujemo u saradnji sa izdavačkom kućom Modesti stripovi.

Naša saradnja do sada je bila izuzetno uspešna sa naslovima Irmina i Ardalen, te se nadamo da će i ovo delo naići na jednaku naklonost publike i kritike. Kući po mraku izlazi iz štampe u četvrtak 26. 9. 2019. godine na Salonu stripa u Beogradu.

O delu

Od objavljivanja Šavova pre desetak godina, Dejvid Smol je stekao status jednog od najvažnijih autora u žanru grafičke literature. Ovde, u romanu Кući po mraku, najboljoj knjizi 2018. godine u izboru lista Boston Gloub, Smol pruža „bolno iskren“ i „emotivan rad neprestanog iznenađenja“ (Džuls Fajfer) koji prikazuje brutalnost adolescencije 1950-ih. Кroz „raskošne i izražajne crteže“ (Roz Čast), Smol „dočarava haos mladosti“ (Džek Gantos), pričajući priču o trinaestogodišnjem Raselu Pruitu, koji, napušten od majke, prati svog oca u suncem obasjanu Кaliforniju u potrazi za snom. Naglo primoran da se sam brine o sebi, Rasel se bori da preživi u Maršfildu, razorenom gradiću kog je progone sadistički ubica životinja i grupa zlobnih dečaka koji Rasela maltretiraju zbog toga što je drugačiji. Dečak je primoran da odraste, suoči se iskušenjima i sopstvenim slabostima kako bi pronašao svoj put i mesto u svetu. U isto vreme mračan i optimističan, uz nijansirane psihološke uvide i zalutale zrake nade, Кući po mraku potvrđuje Smolov rejting modernog majstora grafičke fikcije.

Tehnički podaci


Dejvid Smol - Kući po mraku

Biblioteka Prvi izbor
Prevod: Živojin Tamburić
Strana: 416
Štampa: crno-belo
Povez: tvrdi
Format: B5
Festivalska cena: 1600 dinara
Predviđeni datum izlaska: 26. 9. 2019.


www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs

Edited by - KOMIKO on 11/12/2019 08:17:18

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 23/09/2019 : 14:10:35  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
o-d-l-i-č-n-o!!

suradnja s modesti stripovima se pokazala kao pun pogodak. nakon Irmine evo nam još jednog bisera. bravo!

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 23/09/2019 : 19:39:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
'Savovi' su bili skroz dobri. Sigurno ce i ovo...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 23/09/2019 : 21:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
@ verab & ivanl - tnx peeps!

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 12/11/2019 : 12:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Prikaz na stripblogu:

http://stripblog.in.rs/2019/11/11/kuci-po-mraku-odrastanje-u-kolotecini-palanacke-sredine/?fbclid=IwAR1r9sEDSZ__mgzR-TcmgfRbEbbD4zrPqMRSeCeowAUpSIM9xWP9GYghb6I

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 23/11/2019 : 02:31:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 19/01/2020 : 18:24:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Šavovi su odlični, prosto mi je neshvatljivo da na ovom forumu takoreći nisu ni spominjani. Iz ovog videa čini se da je isti crtački pristup i u "Kući po mraku", puno sive koja se razliva i priča svojim glasom.
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 06/07/2020 : 01:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu da verujem da sam 6 meseci kasnije ja prvi koji će ostaviti komentar!

Ima upravo toliko kako sam, sa velikim zakašnjenjem, otkrio Dejvida Smola. Omnibus je još 2012. objavio Šavove, no ja sam ih pročitao tek početkom ove godine, iznenađen kako se o tom stripu ne priča na svim forumima. Kako ga ne otkrivamo svako malo i preispitujemo njegovu priču.
Dejvid Smol je odličan pripovedač koji, možda i na osnovu ličnog iskustva, ume da secira i (pa previše) realistično oslika disfunkcionalnu porodicu, odnose unutar nje i tragične (nekad više, nekad manje) priče koje nužno slede. Koristeći američke pedesete kao scenarističku pozadinu, Dejvid poslednja dva stripa posvećuje porodici i odrastanju, Šavovi su opori i gorki, a Kući po mraku negde je na istom tragu, sa manje trauma, ali isto gorka i otrežnjujuća priča. Kući po mraku počinje jednostavno, Raselovi roditelji se razvode na prvim stranicama, te on i otac odlaze u Kaliforniju da potraže sreću, posao, i neko bolje mesto za život. I to je sve što treba da znate o radnji. Ono što Dejvid potom radi, jeste što i oca i mladog Rasela provodi kroz predvidive izazove, no... na te izazove će Dejvid dati vrlo realistične odgovore. Dejvid ne štedi svoje junake, oni su, pa, sve sem junaci, oni se koprcaju u talogu uspeha i neuspeha, želje za prihvatanjem, oni su tek ljudi koji često greše. Ne znam puno stripova gde sam, nekako podsvesno, pričao sa glavnim junakom, šaputao mu šta da uradi, šta je ispravno, avaj, i Rasel i njegov otac me nisu čuli, neprobojni četvrti zid zadržao je sve savete i molbe, i njih dvojica su se poneli kako su se poneli. Onako kako to gotovo uvek biva. Zato je Dejvid tako dobar na tako jednostavnoj priči, ne tetoši svoje junake, ne prodaje ih nikome, oni su vredni tek onoliko koliko zarade, a to i nije tako puno. I tako to jeste u životu.
Sam crtež je poseban, sveden na pritajenu sivu, u svakom kadru se nalazi tek onoliko predmeta koliko je potrebno da bi se priča nastavila, Dejvid čuva našu pažnju time što nas fokusira na bitno. Samo tako je 400 stranica moguće pročitati za tili čas i ne propustiti ništa, Dejvid je predvideo svaki naš pokret očima i tamo je nacrtao nešto, proveo nas kroz priču kao najveštiji kamerman.

Kući po mraku je univerzalna priča o odrastanju, usamljenosti, imigrantima, seksu, dokazivanju, pripadanju, u njoj ima preispitivanja svake vrste, i da Dejvid nije ovako vešt i realističan, možda bi se lako i zaboravila. Ali Dejvid Smol jeste dobar u tome. Njegova priča se nije desila samo Raselu i njegovom ocu, ona se na ovaj ili onaj način desila skoro svima. I zato o njoj i mislimo dugo nakon što zatvorimo korice.


Edited by - Manny on 06/07/2020 08:02:56
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/07/2020 : 21:04:53  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Tvoj komentar me je podstakao da ovo kupim sto pre Manny! Samo nastavi s komentarima i analizama, tvoje i don draperove su pravo osvezenje u poslednje vreme za forum, zajedno sa starim kukama shanerom, pcorom, antoanom, peyom, izvikom, kasperom itd...
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 10/04/2021 : 23:57:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Ovaj strip i David-a Small-a sam otkrio gotovo slučajno.
Posle kupovine na Kupindu, urednik Modesty stripova (gospodin Tamburić) mi je preporučio da uzmem i ovaj naslov.
Sam naziv i naslovnica su me kupili na prvu loptu.
Preview mi se učinio kao početak jedne veoma dobre priče.

A onda, kada je strip stigao desilo se nešto što nisam očekivao.
Kada sam počeo da čitam nisam mogao da ga ostavim.
Pročitao sam u jednom dahu.
Jednom. "Oduvao" me je.
A onda još jednom, ovog puta polako na tenane.
I opet isto...

Dok sam razmišljao šta bih mogao da napišem, a da ne "ukradem" iz savršenih pogovora na kraju,
pročitah nekoliko odličnih osvrta.
Jedan od njih je tako dobro napisan, da ću se usuditi da ga citiram.
Autor je Naker777:
______________________________________________________________________

Kada upadnem u lošu seriju čitanja stripova koji me razočaraju
Volim da overim nešto poznato da mi povrati veru da i dalje postoje dobri stripovi.

Ovaj put je red pao na Šavove.
Čitanje po zna koji put, i uvek udara tamo gde treba.

Detroit, čuveni američki grad po svojim čeličanama, fabrikama i industrijom automobila.
Jedan lep gradić, pun zelenila, idealno mesto za odrastanje bolešnjivog dečkića.
Dodajte tu još jednu mamu koja širi ljubav oko sebe, ćaleta koji je sve samo ne karijerista, babu kojoj religija nije najvažnija stvar u životu
- i dobija se idealno okruženje za detinjstvo deteta koji sanja otvorenih očiju.

Priča obiluje detaljima o kojima bih mogao da ispišem tri stranice:
- dete koje crtanjem beži u imaginarni svet jer stvarni svet nije lep
- beba demon iz tegle
- isus koji sve vidi
- rendgen i nauka je rešenje za sve
- konzumerizam u svoj svojoj moći
- Dejvid u zemlji čuda
- mama koja nema srce, i bukvalno i figurativno
- zeka psihijatar koji ne prestaje da gleda na sat
- istina o mami
- istina o tati
- istina o sebi

Crtež je siv.
Jer je priča crna.

Zašto se strip zove Šavovi?
Zato što se ne odbacuje ceo jedan život samo zato što je malo okrnjen.

Izdanje je odlično.
Pogovore su pisali ljudi koji znaju o čemu pričaju.

Šavovi su 10/10
Obavezna lektira

______________________________________________________________________

Slažem se u potpunosti sa svime.
Malo me je stid jer sam tek sada pročitao ovo remek delo.
Ali nikad nije kasno, zar ne?
Ne shvatam samo kako je moguće da je tiraž II izdanja samo 50 primeraka.
Ovo zaslužuje minimum 10 x toliko...

Carpe diem
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 30/04/2021 : 22:01:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Posle “Šavova” koji su po meni remek delo, ovo je drugi Small-ov strip koji sam pročitao.
Očekivao sam tešku temu i brilijantnu priču, ali su mi posle čitanja osećanja pomešana.

Teška, emotivna priča o detinjstvu i odrastanju, usamljenosti i preispitivanju, potrazi za sopstvenim identitetom.
Svedočenje autora o temi koja mu je toliko bliska da ostavlja ožiljke.
Porodica koja je u startu osuđena na propast, roditelji koji ostavljaju svoje dete na milost i nemilost životnim izazovima bez trunke osećanja.
Dečak koji se grčevito bori protiv svoje prošlosti, zbunjeno korača kroz sadašnjost i naivno očekuje budućnost.
Ali i u jednoj ovako “sivoj” priči, autor nam govori o prijateljstvu i humanosti, i time ostavlja odškrinuta vrata za neki novi zrak sunca koji će ući u Raselov život.

Crtež je specifičan i poseban.
Upotreba sive je upravo ono što zajedno sa jednostavnim ali izražajnim crtežom daje pečat i atmosferu stripu.
Meni je baš odgovarajući za jednu ovakvu priču.

„Kući po mraku“ je odličan strip koji obrađuje jednu veoma tešku temu.
Ipak u poređenju sa “Šavovima” je dosta “slabiji”.
Ili sam ja samo previše očekivao.
U svakom slučaju preporuka za čitanje.

Inače samo izdanje je (tehnički) odlično.

Carpe diem
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 01/05/2021 : 18:00:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Prvi put čitam neko delo ovog autora.
Iako sam dobio preporuku i pročitao par pozitivnih kritika nisam znao šta da očekujem od ovog stripa.

Na prvi pogled sasvim obična priča o devojci, imigrantkinji u Londonu,
koja traži svoje “mesto pod suncem” nam kroz jedan iznenadni gubitak donosi izuzetno emotivan strip.
Potraga za svrhom, putovanje u novi svet tako različit od mesta gde je odrasla, kod Jumiko će izazvati pomešana osećanja.
Sa jedne strane sreću jer će ispuniti svoj san, sa druge tugu i nostalgiju jer je daleko od svoje porodice.
Naizgled mirno more njenog života će ustalasati iznenadna vest osmrti oca, koji je za nju predstavljao autoritet.

Ovo je priča o porodici, koja iako rasturena je još uvek centar Jumik-inog života, o samospoznaji i sazrevanju, preispitivanju odluka iz prošlosti, ciljeva kojima teži.
O najdubljim emocijama koje karakterišu svakog od nas, o borbi u nama samima.
Prepuna simbolike (kroz prikaz scena iz No pozorišta) pokazaće nam da je najvažnije da se oslobodimo svojih maski.

Istovremeno prikaz jednog tradicionalnog društva, odnosa u njemu, običaja i kulture, različitosti u odnosu na “zapadnu civilizaciju” i njene norme.
Ono što mi se najviše dopalo je prividno usporena i mirna atmosfera koja prati radnju, dok se istovremeno u biću glavne junakinje odigravaju one najteže, unutrašnje borbe.

Crtež je vrlo neobičan i dopadljiv.
Iako ne previse detaljan, uspeva da u potpunosti dočara atmosferu koju je autor zamislio.
Posebno su mi se svideli prikazi gužvi u Londonu i užurbanosti na aerodromu.

Vrlo interesantan i neobičan strip.
Podstiče na razmišljanje o životu, odlukama, ciljevima.
Preporuka za čitanje.

Izdanje tehnički fenomenalno urađeno.

Carpe diem
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/08/2021 : 17:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Iako je naišao na sjajan prijem kod publike (barem kod ove forumaške,i barem kod ovih koji su pisali osvrt) na svom stripu Šavovi,Smol kod mene nije probudio neku dublju emociju (a nikako ne kažem da se radi o lošem stripu),ali mi je nešto govorilo da bi mi ovaj naslov bolje legao.
S'početka, učinilo mi se da sam se prevario - klasičan slajs of lajf o dečaku koga (njega i oca) napušta majka,oni se sele kod očeve majke u Kaliforniju,u mondensku Pasadenu,a kad im očeva majka uskrati gostorimstvo,upućuju se dalje i skrašavaju se u malom gradiću Maršfild. I nadalje u stripu pratimo šta se dešava Raselu,pomenutom dečaku;sa svim potrebnim elementima za jednu dramu.
Nekako,kako je strip odmicao,sve mi se više dopadao,da bi na koncu svega slobodno mogao reći da se radi o jako dobrom delu,i ako ste ljubitelj ovakvih stvari,obavezno mu dajte šansu.
4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 28/08/2021 : 18:48:37  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Anto me sa svojim osvrtom podsetio da je možda vreme za obnovu gradiva i moram reći da i posle drugog čitanja Kući po mraku ponovo ostavlja jak utisak:

Život zna biti okrutan i kad postane previše težak bar ostaje uteha da se možemo odmoriti u svom domu sa porodicom koja nas voli. To je naša sigurna zona, kuća je svetlo na kraju tunela... ali šta ako kuće nema? Roditelji posvađani i razvedeni, kuća prodata, selidba u nepoznate i mračne tuđinske krajeve gde nikoga ne poznajemo i gde se na svakom koraku susrećemo sa predrasudama i stereotipima. Šta ako nemamo kuću, šta ako je sve što imamo.. mrak?

Smol voli minimalistički crtež i mi volimo da ga gledamo, a Smol voli i da piše stripove sa teškom tematikom, a i mi volimo da ih čitamo. Cenite svoj dom i svoju porodicu jer neki ni to nemaju

Šavovi su bliži srcu ali i Kući po mraku je odličan strip, Komiko + Modesty u zajedničkoj produkciji za sada gađaju trojke 3/3

Što se tiče izdanja iskreno nikada nisam bio fan sjajnih korica ali izdanje je lepo urađeno, dok recite za Modesty šta hoćete ali ako bi pravili listu koja IK se može pohvaliti najkvalitetnije napisanim propratnim tekstovima oni bi se verovatno našli pri samom vrhu. Ali ipak ide jedno upozorenje: predgovor sadrži spojlere i preporučljivo ga je čitati nakon završetka stripa
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000