forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 147 - Posljednji pogled
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/10/2019 : 08:24:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


“… Za sve postoji posljednji put, zar ne? Tvoja posljednja tableta, tvoja posljednja cigareta. Tvoj posljednji gutljaj vode… Tvoj posljednji dobar poljubac.”

Posljednji pogled objedinjuje epsku trilogiju Charlesa Burnsa – Prekrižen, Košnica i Šećerna lubanja – u jedinstvenu sagu o krivnji iz noćnih mora, razotkrivajućem stvaralaštvu i emocionalnom užasu. To je priča o Dougu koji, kako ga upoznajemo, luta od stvarnosti do halucinantnoga sna koji podsjeća na jasno ocrtan Hergéov svijet isprepleten zastrašujućim vizijama Williama Burroughsa i Davida Lyncha. Na početku priče on se oporavlja od razarajuće traume i pokušava povezati što se dogodilo. To je i priča o Dougovom prisjećanju na zaljubljivanje u Saru, briljantnu, ali brigama opterećenu studenticu umjetnosti koja se naizgled smrtno boji nečega – ili nekoga – tko vreba tik iza ugla. Ili, još gore, tik na ulazu u zgradu, gdje zvoni na portafon. Na kraju Doug mora odlučiti hoće li priznati svoje pogreške i suočiti se sa svojom prošlošću ili odabrati proživjeti je iznova, iznova i iznova…

Kolorka 147 • Posljednji pogled • 176 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Charles Burns • Crtež Charles Burns • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.10.2019. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-147-posljednji-pogled/578/

Trouble will find me

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 22/10/2019 : 09:27:52  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Napokon novi Burns.

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/10/2019 : 10:49:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Odlicno!

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/11/2019 : 10:03:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Strip koji traži, ali i nagrađuje, ponovna čitanja. "Obična" životna priča ispričana na više nego neobičan način, sa, kao i uvijek, izuzetno efektnim Burnsovim crtežom. Jedno od najboljih izdanja ove godine, a i šire.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 05/11/2019 : 08:49:02  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Sjećam se kako sam nakon Black holea nestrpljivo čekao sljedeći Burnsov album. U Americi je ovo izašlo u 3 nastavka, kao 3 francuska albuma, prekrasno je izgledalo izdanje. I sam srip je prekrasan: crtež, boje, atmosfera, pripovjedanje.. izvrsno! Ali meni je glavni lik posve neinteresantan i nakon nekog vremena je izgubio moj interes.
Znači, po mom sudu, sve valja osim same priče pa je ovo strip u kojem mogu uživati ali ne i voljeti ga.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/11/2019 : 08:58:34  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ja ne volim crnu rupu, nekako mi je uvek u top 10 najgorih stripva sto sam procitao. da li je ovde slican pristup?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 05/11/2019 : 09:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je prilično slično. Ovdje je priča fokusirana na jedan lik i pola stripa je u paralelnom, napušenom svijetu ali ton je sličan. S tim da je Crna rupa meni puno bolja. Posljednji pogled je vizualno atraktivniji, baš je lijep strip. Samo gledanje je već vrh, ja nisam mogao vjerovat kako to spektakularno izgleda, ali onda krene čitanje i priča onda krene vuć stip u prosječnost. Skoro da bi bilo bolje da je cijeli stip na nekom nepoznatom jeziku, da možeš samo zamišljati koliko bi zapravo bio dobar da ga možeš razumjeti.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 05/11/2019 : 09:24:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Sjećam se kako sam nakon Black holea nestrpljivo čekao sljedeći Burnsov album. U Americi je ovo izašlo u 3 nastavka, kao 3 francuska albuma, prekrasno je izgledalo izdanje. I sam srip je prekrasan: crtež, boje, atmosfera, pripovjedanje.. izvrsno! Ali meni je glavni lik posve neinteresantan i nakon nekog vremena je izgubio moj interes.
Znači, po mom sudu, sve valja osim same priče pa je ovo strip u kojem mogu uživati ali ne i voljeti ga.



Glavni lik je papak i ni meni se ne sviđa, no priča mi je jako dobra. Kad sam pročitao strip bio sam nezadovoljan što sve gledamo iz njegove perspektive, ali mislim da je upravo u tome poanta. Ne vidim strip kao pokušaj opravdavanja njegovih postupaka, već prikaz toga kakvi ljudi mogu biti pa i kako se mogu promijeniti i upozorenje kako greške iz mladosti mogu imati posljedice. Ipak, i meni je slabiji od Crne rupe, bar za sada.

@kasper
Ti prvo odi ponovno čitati Crnu rupu, pa kad uvidiš u kakvoj si zabludi onda možemo razgovarati.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/11/2019 : 09:28:19  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner
@kasper
Ti prvo odi ponovno čitati Crnu rupu, pa kad uvidiš u kakvoj si zabludi onda možemo razgovarati.



znas kako, cenim da je ovaj burns autor kojeg ili mrzis ili volis. a nekada je tu granica jako tanka. sad dva puta sam uzeo tu crnu rupu, neke zabe i fetusi, joj.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 05/11/2019 : 10:17:08  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I ovdje ima hrpa žaba i punoglavaca i deformiranih stvorenja. To je najbolji dio stripa - mutacije, deformacije i fetusi.

Što se tiče Douga stvarno je iritantni plačko i u epilogu je Burns mogao docrtat stranicu di mu netko zavali šamar jer ga zaslužuje.
Koja je to razlika kad čitaš ovo ili kod lijepo uživaš u Iskupljanju samuraja gdje Zatoići stoji odlučno u mračnoj, olujnoj noći i prijeti razbojnicima: Bježite dok ne izgori ova baklja, ili ćemo vas sve pobiti!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 05/11/2019 : 16:56:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro


Koja je to razlika kad čitaš ovo ili kod lijepo uživaš u Iskupljanju samuraja gdje Zatoići stoji odlučno u mračnoj, olujnoj noći i prijeti razbojnicima: Bježite dok ne izgori ova baklja, ili ćemo vas sve pobiti!


Jbg, ne mogu svi biti hrabri i sposobni.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/11/2019 : 00:09:23  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Crna rupa mi je topčina od stripa,i samo zbog toga sam uzeo strip na neviđeno.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 08/11/2019 : 13:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
prekrasno nacrta i obojen te tiskan strip ali priča mi i nije nešto.
moj pogled:
nastranu da se triba namučit malo dok sve posložiš na svoje mjesto ali čemu ovoliki trud (3 albuma i ohoho godina potrošenih)da bi se ispričao jedan slice of life kojeg se moglo ispričati na dvadeset stranica i sa puno lošijim crtežom?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 12/11/2019 : 14:25:48  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Meni pak Crna rupa nije sjela ali mi je Posljednji pogled za svaku preporuku!

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/11/2019 : 23:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SenG

Meni pak Crna rupa nije sjela ali mi je Posljednji pogled za svaku preporuku!


raduje me tvoj pozitivan komentar (pa makar ti se i ne dopala Crna rupa) - pozajmih ovaj strip prijatelju,a on mi reče, "ako ćeš da ti prokomentraišem ovaj strip na najkraći mogoći način,neka bude da je u pitanju loš trip".

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 12/11/2019 23:28:51
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 13/11/2019 : 08:11:51  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto
raduje me tvoj pozitivan komentar (pa makar ti se i ne dopala Crna rupa) - pozajmih ovaj strip prijatelju,a on mi reče, "ako ćeš da ti prokomentraišem ovaj strip na najkraći mogoći način,neka bude da je u pitanju loš trip".



Čovjek je sve rekao :-D Ali to ne mora značiti i da ne valja
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/11/2019 : 09:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ne sumnjam da je rekao istinu - pitanje je sad kako će svako od nas doživeti taj trip.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 06/12/2019 : 07:34:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Vrlo... zbunjujujuć strip. Mislim ne, ne zbunjuje radnja, nego još nisam siguran što da mislim (loš trip? ) Malo mi je predgovor na zadnjoj stranici (tekst u početnom postu) dao naslutiti o čemu se radi, pa mi je možda to pokvarilo iznenađenje. U principu sam od početka naslutio o čemu bi se moglo raditi, nisam skroz pogodio, ali nisam ni bio daleko. Ne sviđa mi se glavni lik, ali ne jer je loše razrađen, dapače dobro je portretiran ali je karakterno jadan. A opet, šok i trauma nakon susreta sa bivšim dečkom njegove cure su ga možda ne njegovom voljom skrenuli na neželjene tračnice zbog čega je došlo do teške zabune. Inače crtež je dobar. Strip nisam osjećao predugim jer se vrlo lako čita.

Edited by - Kerempir on 06/12/2019 07:35:15
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7844 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 19/01/2020 : 22:05:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
burns je veliki majstor atmosfere i ugođaja straha od naizgled običnih stvari
i crna rupa i posljednji pogled su veliki stripovi

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/01/2020 : 17:35:21  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Dokopao sam se ovog integralnog izdanja Posljednjeg pogleda i pročitao ga i promijenio mišljenje: ovo je izvrstan strip! Puno je bolji doživljalj kad se odjednom može pročitati čitava priča. I dalje stojim iza svega što sam gore već napisao, jedino što mi je na kraju ukupan dojam puno bolji.. ovo je velika, prelijepa, bolesna groteskna slagalica. Lijepa priča o strahovima, kukavičluku i sebičnosti koju svatko tko se ikad osjećao kao plačko je može čitati kao upozorenje, a itko tko se htio ufuravati u bolesne vizije, fetuse i mutacije kao raskošnu slikovnicu.
Uz to što je prekrasno nacrtana, priča je izložena na kompliciran, košmaran način pa su i dodatna čitanja fora jer se tek tada na pravi način povezuju svi detalji (barem je meni tako bilo :-D ).
Dragulj koji mi je prvo srušio, a onda vratio vjeru i Burnesa. Nadam se da ne spava na lovirikama i da ce uskoro izbaciti nešto novo.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/02/2020 : 17:44:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Nakon fenomenalne Crne rupe (stripa koga,ili obožavaš ili ne podnosiš),jedva sam čekao nešto novo od Brnsa;kako odavno merkam ovaj naslov,vest da će ga Fibra objaviti me je baš obradovala.
Strip sam pročitao prvi put pre desetak dana - prelepo nacrtan,fenomelne boje,prepoznatljiv i meni sjajan autorov specifičan način pripovedanja i "Brnsovska" atmosfera,ali sama priča mi je bila previše apstraktnija za moj ukus,a i neke stvari nisam skapirao.
Kad su utisci malo "odležali",obnovio sam gradivo,i sad već mogu reći da sve štima.Iako mi je Crna rupa za klasu,dve bolja.

Pratimo tinejdžera Daga i njegovo zaljubljivanje u Saru,lepuškasu crnku koja ima problema sa bivšim dečkom,nasilnikom;a sa druge strane,paralelno sa glavnom radnjom (koja je prikazana vremenski ne baš linearno) gledamo Dagove snove,koji su vezani za dešavanja u njegovom životu,a smešteni u milje stripa koji čita (Nitnit,odnosno nekakav tripozni Tintin).

Sad kad sam pohvatao radnju,još više sam uživao u hvalevrednim crtežu,bojama,atmosferi...

Pa ipak,strip je specifičan,i ne bih se usudio da ga preporučim širem čitateljstvu.Ako vam se svidela kultna Crna rupa,nabavite ovo,a ako ne,zaobilazak u širokom luku.

4/5

*drago mi je da se Markos odlučio na veliki format

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 01/02/2020 17:45:44
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/12/2020 : 13:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo Fibrin top 10.

Crna rupa je također odlična, ali odavno više nisam u godinama njezinih protagonista, pa mi je zato ovo jači udarac u stomak.
Naravno, ako vam je odbojna pomisao da vas stripovi udaraju u stomak ovome ne prilazite ni blizu.
Ili ga čitajte bez poistovjećivanja i preispitivanja samog sebe (ali to onda nije to).
Ako ste pak mislite da ste spremni na taj udarac, onda hrabro naprijed, možda vas strip p(r)otrese na pravi način...

Plus što priča dolazi u briljantnom grafičkom pakiranju.

Edited by - vukozec on 14/12/2020 13:37:50
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 14/12/2020 : 15:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Meni je možda mana Pogleda što se na kraju sve razjasni. Doug se napušava u podrumu i halucinira o svijetu košnice, ali na kraju se sve kockice slože.. s jedne strane je to zadovoljavajuće, a s druge nekako prejednostavno. U Crnoj rupi se nikad ne otkriva što se zapravo desilo što je nekad bolje nego sve objasniti.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/12/2020 : 22:49:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Meni je možda mana Pogleda što se na kraju sve razjasni. Doug se napušava u podrumu i halucinira o svijetu košnice, ali na kraju se sve kockice slože.. s jedne strane je to zadovoljavajuće, a s druge nekako prejednostavno. U Crnoj rupi se nikad ne otkriva što se zapravo desilo što je nekad bolje nego sve objasniti.



Apsolutno podržavam neobjašnjavanje stvari. Ali ne uvijek, mora se to dobro izvesti, ne smije to biti easy way out.

A ovdje mi to ne bi odgovaralo. U Posljednjem pogledu je baš sjajno što se taj onirički košmar na kraju posloži. I sad mi na um pada jedna filmska usporedba u kojoj imamo sličnu takvu košmarnu naraciju koja se na kraju posloži: Mulholland Drive.

Edited by - vukozec on 14/12/2020 23:01:20
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/12/2020 : 09:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Mulholland Drive se na kraju posloži
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/12/2020 : 18:39:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Mulholland Drive se na kraju posloži



Baš sam se to i ja pitao. Doduše gledao sam ga samo dvaput i to kad je tek izašao. Mislim da je vrijeme da ponovim gradivo.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000