forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 BD reprinti, integrali i još ponešto
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/01/2020 : 22:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

Peyo, care i legendo!

Za tekst o Michelu Vaillantu:

S gustom sam ga procitao, nekoliko puta. I shvatio iz popisa koliko je kriminalno malo epizoda objavljeno kod nas.

Fenomenalno, samo nastavi kad uhvatis vremena.



Drago mi je da ti se tekst svidio.
Kod nas se i nema pravi utisak koliki je BD velikan 96-godišnji Jean Graton .

Hvala tebi i drugima na lijepim riječima.

Znam da nema baš mnogo onih koje ovakve BD nostalgičarske teme privlače, ali dok vas ima stavljat ću povremeno nove tekstove kad nađem vremena.

Imaš li neku posebnu želju, nekog autora ili strip junaka?
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 03/01/2020 : 18:26:34  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Bio bi red da i drugi kazu sto bi od tebe htjeli procitati. Ali, dok se drugi ne sjete, privatizirat cu te pa reci da bi me zanimalo procitati nesto o stripu Artur, nestasni duh. To sam kao klinac volio procitati.

A sto se autora tice, nije stripas, vec karikaturist, pa ne znam smije li se uracunati u ovaj topik, ali zanimao bi me Rene Hovivian Hoviv. (Jel on imao one male zelene kao voajere stalno? Ili je to bio neki drugi karikaturist?)
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/01/2020 : 19:07:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

Bio bi red da i drugi kazu sto bi od tebe htjeli procitati. Ali, dok se drugi ne sjete, privatizirat cu te pa reci da bi me zanimalo procitati nesto o stripu Artur, nestasni duh. To sam kao klinac volio procitati.

A sto se autora tice, nije stripas, vec karikaturist, pa ne znam smije li se uracunati u ovaj topik, ali zanimao bi me Rene Hovivian Hoviv. (Jel on imao one male zelene kao voajere stalno? Ili je to bio neki drugi karikaturist?)



Uh, Jean Cézard (prije par godina sam u Parizu vidio integrale Arthur le fantôme justicier, a nedavno sam sa weba skinuo još neke zgodne njegove stare stripove, što bez riječi što sa tekstom)i Hoviv - Rene Hovivian (inače Armenac, da, to su ti voajeri , vidim čitao se Lui). Draga su mi oba. Vidim da bi nas dvojica imali o čemu pričati.

Primljeno na znanje. Ne mogu reći kad, ali bit će.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 04/01/2020 : 02:39:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Kod nas se i nema pravi utisak koliki je BD velikan 96-godišnji Jean Graton .


Pa, imajući u vidu da je ceo vek proveo crtajući strip o vozaču Formule 1, nije nikakvo čudo.
Mislim, nije nikakvo čudo što je tako malo epizoda objavljeno kod nas...

Inače, Peyo, svaka čast za tekst, interesantniji je od samog stripa, uspeo si da nam ga približiš makar na ovaj način.
Mišel Vajan me nikad nije interesovao (a srećom ga i nije bilo mnogo u domaćim izdanjima)
pa se samim tim nisam nikad interesovao ni za Gratonov životopis.

quote:
Originally posted by ivanl

Steta sto cemo ovo opsirno gradivo Vaillanta tesko ikad vidjeti objedinjeno kod nas...


I nije neka šteta. Osim tebe i možda još desetorice, ko bi to uopšte kupovao?


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/01/2020 : 07:59:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Tebi nije, meni jest. Ko bi kupovao ostaje da se vidi. Ako ti neces, tvoja stvar...sigurno ti ne bi odlucivao o tome.
Inace topic je odlican i treba ga odrzavati u zivotu. Peyo samo naprijed. Trebali bi i ostali sto napisati, vidim da ima dosta ekipe, poznavatelja i stovatelja, ali lakse je ovako dobiti na gotovo od strucnjaka poput Peya. I nije ovo valjda samo za nostalgicare, ima siguran sam, i mladezi koja cijeni ova izdanja.
Apropo onog Lui-a, gore, ne vjerujem bas da se citao, vise gledao, jel...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/01/2020 : 11:52:25  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
slažem se sa Jozinelijem - Pejov tekst je zanimljiviji od samog stripa koji je baš mlak;mislim,nije loš,ali ima toliko boljih stvari,da je suludo gubiti vreme sa Mišel Vajanom u nekom domaćem izdanju - za koga bi bilo manje kupaca nego za RA.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 04/01/2020 : 13:05:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Tebi nije, meni jest. Ko bi kupovao ostaje da se vidi.



Slažem se. Možda ne cijeli opus, ali određena selekcija epizoda bi sigurno pokazala vrijednost ovog stripa.
Mnogi i ne primjećuju njegovu vizualnu (rekao bih i pop art) vrijednost (pogledajte video sa izložbe u Monacu, a ima ih i gomila drugih na youtubeu), a pogotovo se to odnosi na razdoblje druge polovine 60-ih.









S druge strane u vrijeme kada su vrlo popularni stripovi u kojima je mržnja smisao života i pokretač svega (a rezultat toga su raznorazne podlosti i najveće okrutnosti) ovakav klasični pristup životu i stripu vjerojatno ne bi bio profitabilan.

Ionako mi je smisao ovog topica informirati stare i nove ljubitelje BD nostalgije na reprinte i nužnost učenja francuskog budući da dosta toga sigurno nikada neće biti objavljeno na hrvatskom ili srpskom, a ni na engleskom jeziku kojim se služi veliki dio mlađe generacije.

quote:
Originally posted by ivanl
Trebali bi i ostali sto napisati, vidim da ima dosta ekipe, poznavatelja i stovatelja.



Znam da među forumašima ima sjajnih BD poznavatelja sa kojima se ja ne mogu ni usporediti i bilo bi mi drago da oni daju svoj doprinos bilo na ovom ili nekom drugom topicu.

I još nešto. Molim vas nemojte me titulirati stručnjakom. Nešto malo znam (ili se sjećam), a nešto (katkad i uglavnom) kompiliram sa linkova koje stavljam. Izbjegavam stavljati previše od onoga što je na linkovima da se ne ponavljam i ne zamaram, nego izdvajam neke stvari koje mi se čine interesantnim.

quote:
Originally posted by ivanl
Apropo onog Lui-a, gore, ne vjerujem bas da se citao, vise gledao, jel...



Očekivao sam da netko da ovakav komentar . Drago mi je da se nisam razočarao .
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/01/2020 : 14:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ma sve se razumijemo. Drago mi je zbilja sto ima ljudi koji ovako vole strip i o njemu ovako diskutiraju. Pa pobogu i s kim bi inace to radili? S obitelji, suprugom, prijateljima, kolegama...sumnjam. Nismo bas zanimljivi sugovornici u javnosti. Velikoj vecini je i cudna ova nasa ljubav. Tako da je ovo pravo mjesto za izmjeniti 'koju pametnu' sa istomisljenicima i ljubiteljima koji dijele istu strast. Kad vec ne mozemo uzivo, oci u oci, dobro je i ovako 'virtualno'.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 04/01/2020 : 17:56:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Ko bi kupovao ostaje da se vidi. Ako ti neces, tvoja stvar...sigurno ti ne bi odlucivao o tome.



Pa, stvar je u tome što neće moći da se vidi, jer niko od izdavača nije lud da objavljuje ovaj strip.
Ja ne odlučujem o tome, ali znam da izdavači ne ispunjavaju ničije nerealne "muzičke želje", pa ni tvoje.

Kad ga nije Bookglobe uvrstio u svoj program pre desetak godina, danas tek nema šanse, sad su se i oni stisli i počeli da probiraju...
A i da su ga kojim slučajem tad objavili, izgurali bi 2, eventualno 3 albuma, i to najverovatnije onih prvih po redu,
i onda bi serijal završio kao i 90% ostalih njihovih serijala...
Selekcija epizoda bi možda bila dobra, ali za to bi izdavač morao da pročita sve epizode i da zna koje su najbolje,
a to se sigurno neće desiti... Pitanje je i da li mogu da se dobiju prava tako samo za pojedine albume van hronologije...

Eto, Tungu su krenuli od početka, sa onim lošim početnim epizodama, u kojima je Aidansov crtež u starom, lošijem stilu.
Da je moglo, bolje je bilo da su odmah objavili epizode iz kasnijeg perioda, od kojih neke nisu izašle kod nas ni u strip časopisima.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/01/2020 : 18:30:59  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by ivanl

Ko bi kupovao ostaje da se vidi. Ako ti neces, tvoja stvar...sigurno ti ne bi odlucivao o tome.


Pa, stvar je u tome što neće moći da se vidi, jer niko od izdavača nije lud da objavljuje ovaj strip.
Ja ne odlučujem o tome, ali znam da izdavači ne ispunjavaju ničije nerealne "muzičke želje", pa ni tvoje.



Uvek postoji način da se roba koja ima neki kvalitet proda (makar jednokratno), samo se treba snaći.

Nisam čitao Mišela Vajana, još iz Eksa 70-ih, nisam mu se vraćao.

Ali sad, na kvalitetnom papiru, u vrhunskoj štampi, šta bi mi falilo da malo proučavam crtačke majstorije ovog sportskog klasika?

Da li bi to bila edicija mekokoričenih albuma "BD klasici", (po uzoru na nedovoljno dobro rađene Perle) pa da se protne neka epizoda, ili jednokratni integral izabranih epizoda, sa eventualnom mogućnošću dodavanja, našao bi se način.

Ovo praktično važi za bilo koji poznat naslov iz istorije stripa.

Postoji i sad prosto rešenje uspeha - integral objavi Fibra u vrhunski opremljenom i dizajniranom integralu - i prodalo bi se, da se otplati. Kad Fibra štampa, uvek ima dovoljan broj odanih kupaca, ma o čemu da se radi.

Naravno, to se neće desiti, jer Fibra preferira umetnički strip ("grafičke romane"), a strip kao komercijalna zabava i pop kultura nije njen fah. Ali teoretski, moglo bi. (Opet, kao i sve drugo)
Go to Top of Page

mokypu
Starting Member



Croatia
55 Posts

Member since 02/12/2007

Posted - 04/01/2020 : 20:02:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mokypu a Private Message  Reply with Quote
Pa kad je več spomenut Tunga volio bi neki tekst o AIDANSU i stripu Pantere...osim toga zanimalo bi me i nešto o stripovima Harry Chase,Indijanci(H.Kresse),Blake i Mortimer,Domino...sve šta se nađe na internetu je stranjski a google i nije neki prevoditelj.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 04/01/2020 : 20:11:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Naravno, to se neće desiti, jer Fibra preferira umetnički strip ("grafičke romane"), a strip kao komercijalna zabava i pop kultura nije njen fah. Ali teoretski, moglo bi. (Opet, kao i sve drugo)



Nije to baš sasvim tako.

Marko uvijek navodi je prvi zahtjev za uvrštenje nekog stripa u Fibrinu biblioteku taj da mu se strip svidi.

Da ne češljam po Fibrinom asortimanu jedna od komercijala koja mi pada na pamet je npr. Rip Kirby.

A osim toga komercijala može biti i umjetnički strip. O važnim temama u životu, ljudskom karakteru i povijesnim temama se može govoriti na ležerniji način. Jedan od primjera je npr. Comanche. Zašto ne i Ken Parker?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 04/01/2020 : 20:14:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mokypu

Pa kad je več spomenut Tunga volio bi neki tekst o AIDANSU i stripu Pantere...osim toga zanimalo bi me i nešto o stripovima Harry Chase,Indijanci(H.Kresse),Blake i Mortimer,Domino...sve šta se nađe na internetu je stranjski a google i nije neki prevoditelj.



Osobno sam lud za Kresseom. Ako netko ne uskoči s vremenom će doći na red. Volim i ove stripove koje si naveo. Cheretov Domino je izvanredan.

Što se tiče Google prevoditelja, iako je dosta popravljen još uvijek zna biti urnebesan.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/01/2020 : 03:00:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by ivanl

Ko bi kupovao ostaje da se vidi. Ako ti neces, tvoja stvar...sigurno ti ne bi odlucivao o tome.



Pa, stvar je u tome što neće moći da se vidi, jer niko od izdavača nije lud da objavljuje ovaj strip.
Ja ne odlučujem o tome, ali znam da izdavači ne ispunjavaju ničije nerealne "muzičke želje", pa ni tvoje.




Nikad ne znas cija ce se glazbena zelja uslisiti, neovisno o tome sto ti ne slusas bas tu glazbu...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/01/2020 : 03:03:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by ivanl

Ko bi kupovao ostaje da se vidi. Ako ti neces, tvoja stvar...sigurno ti ne bi odlucivao o tome.


Pa, stvar je u tome što neće moći da se vidi, jer niko od izdavača nije lud da objavljuje ovaj strip.
Ja ne odlučujem o tome, ali znam da izdavači ne ispunjavaju ničije nerealne "muzičke želje", pa ni tvoje.



Uvek postoji način da se roba koja ima neki kvalitet proda (makar jednokratno), samo se treba snaći.

Nisam čitao Mišela Vajana, još iz Eksa 70-ih, nisam mu se vraćao.

Ali sad, na kvalitetnom papiru, u vrhunskoj štampi, šta bi mi falilo da malo proučavam crtačke majstorije ovog sportskog klasika?

Da li bi to bila edicija mekokoričenih albuma "BD klasici", (po uzoru na nedovoljno dobro rađene Perle) pa da se protne neka epizoda, ili jednokratni integral izabranih epizoda, sa eventualnom mogućnošću dodavanja, našao bi se način.

Ovo praktično važi za bilo koji poznat naslov iz istorije stripa.

Postoji i sad prosto rešenje uspeha - integral objavi Fibra u vrhunski opremljenom i dizajniranom integralu - i prodalo bi se, da se otplati. Kad Fibra štampa, uvek ima dovoljan broj odanih kupaca, ma o čemu da se radi.

Naravno, to se neće desiti, jer Fibra preferira umetnički strip ("grafičke romane"), a strip kao komercijalna zabava i pop kultura nije njen fah. Ali teoretski, moglo bi. (Opet, kao i sve drugo)


Sve stoji. Tocno. Dodao bi samo, da svaki 'orkestar' ima svoju publiku.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 14/01/2020 : 08:52:13  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by fandango

Bio bi red da i drugi kazu sto bi od tebe htjeli procitati. Ali, dok se drugi ne sjete, privatizirat cu te pa reci da bi me zanimalo procitati nesto o stripu Artur, nestasni duh. To sam kao klinac volio procitati.

A sto se autora tice, nije stripas, vec karikaturist, pa ne znam smije li se uracunati u ovaj topik, ali zanimao bi me Rene Hovivian Hoviv. (Jel on imao one male zelene kao voajere stalno? Ili je to bio neki drugi karikaturist?)




Uh, Jean Cézard (prije par godina sam u Parizu vidio integrale Arthur le fantôme justicier, a nedavno sam sa weba skinuo još neke zgodne njegove stare stripove, što bez riječi što sa tekstom)i Hoviv - Rene Hovivian (inače Armenac, da, to su ti voajeri , vidim čitao se Lui). Draga su mi oba. Vidim da bi nas dvojica imali o čemu pričati.

Primljeno na znanje. Ne mogu reći kad, ali bit će.



Kad bude, bit ce, a bit ce sigurno dobro. Bojim se doduse da bih s obzirom na kolicinu pokazanog znanja, ja samo slusao
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/01/2020 : 23:59:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango
Kad bude, bit ce, a bit ce sigurno dobro. Bojim se doduse da bih s obzirom na kolicinu pokazanog znanja, ja samo slusao



Frende, precjenjuješ mene i potcjenjuješ sebe.

U međuvremenu dok se ne zgotove tekstovi mali podsjetnik na genijalnog Hoviva (iz neprežaljene Vjesnikove Linee):
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/01/2020 : 16:25:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Vjesnikova linea...huh, jos malo 'aveti proslosti', skroz zaboravio na to...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 20/01/2020 : 22:10:31  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Peyo, slučajno naletih na ovaj Deribov strip iz 1991. Nastao je u suradnji sa Zakladom za život i donacijama iz 3 zemlje.
Govori o AIDS-u i upozorava omladinu na tamnu stranu života. Dobar strip, ne znam je li ti poznat?










Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/01/2020 : 10:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Peyo, slučajno naletih na ovaj Deribov strip iz 1991. Nastao je u suradnji sa Zakladom za život i donacijama iz 3 zemlje.
Govori o AIDS-u i upozorava omladinu na tamnu stranu života. Dobar strip, ne znam je li ti poznat?



Da, čitao davno (posudba iz francuske čitaonice).

Više odgojnog karaktera, da upozori mlađariju na problem AIDS-a.

Onako.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 24/01/2020 : 08:02:18  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Pa svi su ti odgojni stripovi i filmovi onako. Eh kako se mijenja svijet, prije su klince upozoravali na droge i sidu, a danas na klamidiju i HPV. I kod mene u hodniku studentima su u cekaonici na stolicu u jednoj zdjelici dostupni bomboni, a u drugoj gratis kondomi
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 24/01/2020 : 12:19:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Samo nemoj progutati pogrešan

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 24/01/2020 : 12:37:13  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
ako su voćni moga bi se čovik lako zajebati

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 24/01/2020 : 13:06:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 28/01/2020 : 08:15:25  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Taman sam vam htio napisati da su kondomi drzavni i da nemaju okusa, ali nije mi vrag dao mira pa sam sad u hodniku na putu za posao provjerio - nisu bezukusni, vec od jagode. A bomboni cokoladni. Pa si vi mislite.

I lako se vama sa mnom zajebavat, ko da ste mi studenti
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000