forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Dune 2021
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 17/12/2019 : 14:50:58  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote


Link na IMDb: https://www.imdb.com/title/tt1160419/

Godina dana nas dijeli do premijere nove adaptacije Dine Franka Herberta. Snimanje je zavrsilo nedavno, redatelj je Denis Villeneuve, a vec znamo i da ce Herbertov prvi roman biti adaptiran u dva filma. Takodjer znam da ce filmove popratiti i serija Dune: The Sisterhood, koja ce se ticati Bene Gesserit. Villeneuve rezira pilot-epizodu.

Glumacka ekipa je takodjer impozantna, prekrasna Rebecca Ferguson je ledi Jessica, Timothée Chalamet tumaci Paula Atreidesa, Stellan Skarsgård je barun Vladimir Harkonen, pa zatim Charlotte Rampling, Jason Momoa, Oscar Isaac, Dave Bautista, Josh Brolin, Javier Bardem, Zendaya... Ono sto se navodno ne zna je tko tumaci Feyda Rauthu, iako se suska da je to glavni glumac iz Ready Player One.

Sto se knjiga tice, Frank Herbert je nakon prvog romana napisao pet nastavaka: Mesija Dine, Djeca Dine, Bozanski car Dine, Heretici Dine i Dina: Kapitol. Nakon njega, fransizu je nastavio sin Brian u tandemu s Kevinom J. Andersonom. Najprije su izbacili trilogiju Preludij: Kuca Atreides, Kuca Harkonnen i Kuca Corrino. Potom Legende: Butlerijanski dzihad, Najezda strojeva i Bitka za Corrin. (Sve ove romane objavila je nakladnicka kuca Izvori.)

Uslijedili su direktni nastavci originalne sekstalogije Hunters of Dune i Sandworms of Dune, zatim serija Heroes of Dune s dva romana, Paul of Dune i Winds of Dune, te trilogija Great Schools of Dune: Sisterhood of Dune, Mentats of Dune i Navigators of Dune.

Tandem Herbert-Anderson objavio je i knjigu The Road to Dune, s alternativnim romanom o svemiru Dine kako ga je Frank Herbert u pocetku zamislio (a radi se ni po cemu posebnoj svemirskoj avanturi kakvih se tada pisalo na tone), do tada objavljenim kratkim pricama i nekim neobjavljenim materijalima samoga Herberta oca.

U zbirci prica Eye Franka Herberta objavljena je i kratka prica The Road to Dune (nema veze s gore navedenom knjigom). Tri pripovijetke sina i Andersona objavljene su u knjizi Tales of Dune, jedna ovdje: https://www.tor.com/2016/11/01/dune-red-plague/, te jos jedna u zbirci Infinite Stars.

I kod nas se pocelo s ponovnim izdavanjem knjiga. Carobnjaci su izbacili prva tri romana, cetvrti je u pripremi, a Egmont je nedavno objavio prvi dio.

Zanimljivost vezana uz prvi roman: Fremeni su nase gore list. Evo izvadak iz romana, ovako je u originalu:

Deep within the cave, someone began chanting:

"Ima trava okolo!
I korenja okolo!"

Jessica translated silently: These are ashes! And these are roots!"
The funeral ceremony for Jamis was beginning.


Podsjetimo, Dinu je prvi pokusao ekranizirati Jodorowsky. On je okupio jos impozantniju ekipu: na listi suradnika bili su Giger, Foss, Moebius, Dan O'Bannon, Tangerine Dream, Pink Floyd, Salvador Dalí, Orson Welles, Gloria Swanson, David Carradine, Mick Jagger, Udo Kier i Amanda Lear. Vlastitog sina Brontisa stari je Jodo godinama trenirao za ulogu Paula Atreidesa. Nakraju od svega toga nije bilo nista, ali projekt je izrodio mnoge suradnje i druge filmove. Preporucujemo dokumentarac Jodorowsky's Dune o peripetijama oko filma.

Prva uspjela ekranizacija bio je film Davida Lyncha iz 1984, u produkciji Dina de Laurentiisa. Krahirao na blagajnama, Lynchu prouzrocio mnoge frustracije, ali pamtimo ga po interesantnom dizajnu i kostimografiji nadahnutoj austro-ugarskim uniformama, Totovoj glazbi i glumackoj ekipi (Kyle MacLachlan, Francesca Annis, Max von Sydow, Sean Young dok je jos bila normalna, Patrick Stewart, Dean Stockwell, Silvana Mangano, Everett McGill, Jürgen Prochnow, Linda Hunt, José Ferrer, Sting kao Feyd Rautha te fenomenalni Kenneth McMillan kao barun Vladimir Harkonnen). Postoji nekoliko verzija filma, a internet je suglasan da je najbolji fan edit Alternative Edition Redux.

Naredna adaptacija su dvije mini-serije - Dina i Djeca Dine - u produkciji Sci Fi Channela, snimljene 2000. i 2003. Svaka ima tri epizode, a zajedno pokrivaju prva tri romana. Istaknuta glumacka imena su William Hurt i Giancarlo Giannini te Susan Sarandon i James McAvoy. Serijice gledljive, ali zaboravljive.

Sto se stripova tice, fransiza je vrlo slaba. Marvel je najprije objavio adaptaciju filma kao Dune: The Official Comic Book, potom je u ediciji Marvel Super Special takodjer objavljena strip-adaptacija Lynchova filma, nakon cega je uslijedio mini-serijal od cini mi se tri broja - takodjer adaptacija filma. Nisam uspio pronaci radi li se u biti o jednoj te istoj verziji stripa, samo u razlicitim izdanjima, ali po slikama cini se da je upravo o tome rijec - jedan strip u tri izdanja. (Podsjetnik za nostalgicare: Marvel SS je bila edicija u kojoj su uglavnom objavljivane Marvelove adaptacije hit-filmova, a u Jugi smo neke brojeve imali prilike citati u Politikinom Zabavniku, npr. Krull i Indianu Jonesa 2.)

No zato, autor adaptacije bio je ni manje ni vise nego Bill Sienkiewicz!



Sto se drustvenih igara tice, prva je izasla sada vec davne 1979, a njezino novo izdanje nedavno (nekoliko postova nize vukozec postavio sliku). Postoji i igra iz 1984. koja je popratila film, i ona na primjerice eBayu doseze astronomske sume. Od RPG-ova, prvi je imao sijaset peripetija te je igra na kraju izasla u limitiranom izdanju. Kao zanimljivost spomenimo da je ilustracije za igru napravio veliki Val Mayerik. Nova RPG-igra trebala bi izaci nagodinu, uoci filma, a razvija je pouzdani Modiphius, koji takodjer drzi licencu za RPG Conana i Zvjezdanih staza. Takodjer, svojedobno je vrlo popularna bila i Dune CCG.

Kompjutorske i igre za konzole: Prva izbacena igra bila je Dune (1992), kombinacija avanture i (ekonomske i vojne) strategije. Iste godine slijedi Dune II, koja nije bila pravi nastavak, vec konkurentna igra, veliki uspjeh, RTS, i isto tako temelj za daljnji razvoj Command& Conquera. Remake igre bila je Dune 2000, a nastavak remake je Emperor: Battle of Dune. Najvece sranje medju igrama iz svemira Dine je Frank Herbert's Dune (2001), ciji je neuspjeh otjerao kompaniju Cryo u bankrot, zbog cega najavljena Dune: Generations nikada nije zavrsena. Nisam pronasao nikakve podatke o razvoju novih igara, a mislim da se emulacija Dune II mogla pronaci kao fanovska verzija za pametne mobitele.

Muzika: Za Lynchov film glazbu su napravili Toto (njihov jedini soundtrack) te jednu pjesmu Brian Eno. Iako ocjene o soundtracku variraju, ne moze mu se poreci upecatljivost. Takodjer, soundtrack prve igre iz 1992. objavljen je kao Dune: Spice Opera (autori Stéphane Picq i Philippe Ulrich), a jos se mogu naci i soundtrackovi za igru Dune 2000 (Frank Klepacki) i za miniseriju (Graeme Revell). Za novi film glazbu sklada Hans Zimmer.





Prema tome, idemo dalje, prema Dune 2020.



Edited by - manhunter on 06/10/2020 13:37:48

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 17/12/2019 : 15:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Kako postati Dune fan? Ako nikad nisi čitao knjige, gledao filmove, serije, stripove... Gdje početi?

Pitam za frenda.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 17/12/2019 : 17:05:54  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Poceti citati knjige kronoloski kako su izlazile

Ja sam veliki stovalac dune

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 17/12/2019 : 17:49:15  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Kako postati Dune fan? Ako nikad nisi čitao knjige, gledao filmove, serije, stripove... Gdje početi?

Pitam za frenda.



Kako ti je Željko napisao, krenuti sa knjigama. Možeš pogledati film, ali to te neće previše zakačiti.

Kod mene su bile knjige, a zatim PC igrica koju sam igrao mjesecima uz to sam pogledao i film koji po meni nije toliko loš, bez obzira što Lynch ne želi uopće komentirati taj film.

Knjige su fenomenalne, obavezno štivo za ljubitelje SF-a.

Novi film bi mogao biti dobar, iskreno se nadam, Villeneuve je dobar redatelj.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 17/12/2019 : 18:07:20  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Moj savjet je nek pročita prve dvije knjige. One su uvjerljivo najbolje od cijelog serijala, a i funkcioniraju kao cjelina. Potom Lynchov film pa ostatak knjiga, ali samo Frankovih, ove od sina mu su loše.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/12/2019 : 18:19:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Kako postati Dune fan? Ako nikad nisi čitao knjige, gledao filmove, serije, stripove... Gdje početi?

Pitam za frenda.


Zar je bilo Dune stripova?

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/12/2019 : 18:31:56  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ne sumnjam da ce Villeneuve napraviti jako dobar film. Vec se dokazao kao sjajan reditelj uopsteno govoreci, a i na Sci Fi polju se dokazao prvo skromno u Arrivalu i onda maestralno i grandiozno u BladeRunneru 2049.
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 17/12/2019 : 18:39:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Moj savjet je nek pročita prve dvije knjige. One su uvjerljivo najbolje od cijelog serijala, a i funkcioniraju kao cjelina. Potom Lynchov film pa ostatak knjiga, ali samo Frankovih, ove od sina mu su loše.



Prva knjiga "Dina" svakako, poslije prve knjige te vuče na daljnje čitanje serijala, no to više nije to. Druga knjga "Mesija Dine" i "Djeca Dine" još mogu stati uz bok s prvom knjigom no dalje serijal ide nizbrdo. "Božanski Car Dine" je užas od knjige i zajedno sa "Heretici Dine" i "Kapitol Dine" se u potpunosti mogu preskočiti (možda bi inale smisla da je Frank Herbert, kako je bilo planirano, uspio napisati još jednu knjigu da zaokruži serijal).
Daljnje knjige Frankovog sina i Briana Andersona "Kuća Atreida", "Kuća Harkonnen" i "Kuća Corinno" koje prethode orginalnom seriajlu su onako, čisti prosjek, dok je trilogija "Pobuna strojeva", "Butlerijanski Džihad" i "...?" jednostavno loša i nečitljiva.
Od filmova su tu Lynchova ekranizacija prve knjige "Dina" (nikako da se odlučim da li mi je taj film super ili je loš), te SyFy mini serije "Dina" i "Djeca Dine".
I da ne zaboravim na "Jodorowsky's Dune", tko nije pogledao, smjesta obavezno pogledati čak ne treba ni biti fan Dine.

Edited by - Gru on 17/12/2019 18:41:29
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 17/12/2019 : 19:28:36  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Nemam nista dodati, nagore, sve je vec receno - nek ti frend procita prvu knjigu pa ako ga to ne primi, nista drugo nece. Sto je Gru napisao, a i vice, potpuno tocno. Dina je klasik esefa, funkcionira na toliko mnogo razina, kao ekoloski roman, kao roman o tome kako nastaje organizirana religija, roman o drogama, esef avantura... Mesija Dine je takodjer vrlo dobar, dekonstrukcija mesijanizma. Djeca Dine funkcioniraju, a dalje sve silazi u nekakav new age osamdesetih.

A Gru, ako ti je trilogija o legendama necitljiva, ja sam zile prerezao kad sam citao Heroes of Dune. Na kraju Great Schools of Dune nisam jos ni naceo, ne mogu se jednostavno prisiliti nakon ove dvije.

ivanl - Da, postoje i stripovi Dune, ali samo nekoliko epizoda. U Marvel Super Special je objavljena strip-adaptacija Lynchova filma, nakon cega je uslijedio mini-serijal od cini mi se tri ili cetiri stripa. Marvel SS je bila edicija u kojoj su uglavnom objavljivane Marvelove adaptacije hit-filmova, a u Jugi smo neke brojeve imali prilike citati u Politikinom Zabavniku, npr. Krull i Indianu Jonesa 2.

Bilo je i igara, sto klasicnih, sto kompjutorskih. Ovako napamet znam da igra na ploci iz osamdesetih doseze enormne sume na eBayu, a ove godine ide nova drustvena igra i na godinu novi RPG. Od kompjutorskih sam nekad igrao Dinu koja je bila u biti adaptirani C&C, a popularna je bila i Dune CCG.

Nadopunit cu prvi post s ovim stvarima, jos sam neke stvari osim ovoga svega pozaboravljao, vidim.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 17/12/2019 : 19:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Meni je najbolji nastavak bozanski car dine

Sinovljeva sranja sam zapalio...jedino mozda kuca atreida valja...ostalo smece

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 17/12/2019 : 20:11:58  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
https://archive.org/search.php?query=dune
https://archive.org/details/DuneLegacy
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 17/12/2019 : 22:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
OK, priznajem. Pitao sam za sebe. Dakle, knjiga obavezno. Hvala. ;)
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/12/2019 : 22:23:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango
, a Skolska knjiga je nedavno objavila prvi dio.



Egmont.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Dr. Westax
Senior Member



Croatia
2757 Posts

Member since 18/07/2002

Posted - 18/12/2019 : 01:16:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Westax a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

Od kompjutorskih sam nekad igrao Dinu koja je bila u biti adaptirani C&C, a popularna je bila i Dune CCG.



Dune 2 je prvi RTS, izašao za Amigu 1993. godine, a Command & Conquer dolazi tek kasnije.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 18/12/2019 : 07:53:06  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by fandango
, a Skolska knjiga je nedavno objavila prvi dio.



Egmont.



Hvala, azurirano! Takodjer, azurirao sam jos neke sitne informacije o filmovima i knjigama koje sam propustio i nadopunio infom o Marvelovoj strip-adaptaciji, koju je napravio Bill Sienkiewicz. Taj se strip moze procitati online, iako mozda ne bas sasvim legalno, ali isto tako ne postoje nikakva novija izdanja.

Edit: stavit cu i info o igrama - stripofilu, hvala na linkovima, Dr. Westax takodjer, sve cemo to nadopuniti, prije ili poslije

Do tada - diskutirajmo o filmu, i o svemu ostalome.

Edited by - fandango on 18/12/2019 07:59:45
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 18/12/2019 : 09:55:16  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dr. Westax

quote:
Originally posted by fandango

Od kompjutorskih sam nekad igrao Dinu koja je bila u biti adaptirani C&C, a popularna je bila i Dune CCG.



Dune 2 je prvi RTS, izašao za Amigu 1993. godine, a Command & Conquer dolazi tek kasnije.



Prvi moderan RTS koji je oblikovao sve buduće, nešto sa konzola je bilo prije Dine (ne sjećam se da li je bilo na Mega Drive ili PCengine/turbografx, možda Herzog Zwei https://en.wikipedia.org/wiki/Herzog_Zwei ).


Nego jesam li ja jedini kojem je Lynchov film odličan?
Mene je baš taj film navukao na franšizu.Ima mi neku tako bolesnu atmosferu, rekao bih psihodelični SF. Svidjaju mi se kostimi,muzika, fenomenalno ljigavi i odvratni Baron Harkonnen... Film je svopjevrstan trash, ali meni je baš drag.
Eto, probao sam skupit i knjige od Izvora, samo Frankove (nekako sam pretpostavio da ove od drugih pisaca nisu na nivou) i fali mi Djeca Dine. Ostalih 5 imam, nisam ih čitao. Stvarno moram krenut, sjećam se i da sam ih masno platio, baš su bile skupe ali su lijepe sa tvrdim koricama. Ako niš drugo, uzet ću Djecu Dine onda kad to Egmont izda ili Hangar7, da, i oni nešto spominju na FB da prevode i kako je to zahtjevno za prijevod zato će se morat duže čekat na izlazak (čitaj, žele je izbaciti kad hype oko filma bude na vrhuncu).
Serije sam probao gledat, ali me nisu baš zaintrigirale, vizualni stil je totalno drugačiji od onog iz filma.

Ovaj novi Dune čekam ko ozebli sunce, Villeneuve je IMHO jedan od top redatelja u zadnje vrijeme, BR2049, Prisoners,Sicario, Arrival, Enemy....mislim ima li iti jedan njegov film da nije odličan?

Imam baš ogoromna očekivanja od ovog filma kao što sam imao i za BR2049 i koja su ispunjena.


Igre:

Dune 2 je legendarna igra, ono što je Doom za FPS, to je Dune 2 za RTS. Ebeno teška igra uostalom i zbog za današnje doba loših kontrola, sa meni odličnom grafikom i muzikom (obožavam taj piksel art, svaka ona sličica zgrade, vojnika i slično mi je odlična).
Bilo je i nekih rimejkova i nastavaka, ali nije to to. Rimejk mi je bas teski meh, a nastavak Emperror: Battle for Dune je jako dobar 3D RTS u C&C engeine-u. Postoje source engine-i i/ili neka varijacija na temu za sve 3 igre da rade normalno na današnjim kompovima.
Dune legacy i Dune dynasty su za originalni Dune 2. Emperror sam mislim skinu neku patchiranu verziju koja se cijela instalira/kopira na HDD i radi normalno na w10, ali se više ne sjećam od kuda (igra je dolazila na 4 CD-a, 1 instalacijski i 3 svaki za jednu Kuću, morali su se mjenjat tokom igre).

Dune, originalna prva igra nema veze sa nastavkom, zapravo su rađene u isto vrijeme. Proizvod je to Francuskog deva Cryo Interactive, nema ih odavno. Poznati su bili po igrama koje su izgledale lijepo ali i nisu baš bile igrive. Igra je spoj avanture, RTS-a i ne znam ni ja čega još i baš je fora, pogotovo jer je onda bila jedina takva igra. Ima još bolju grafiku od Dune 2 i ima opasno dobar i atmosferičan soundtrack.
Teška ko sam vrag.

I još je bila jedna igra za PS2 i PC i to je pak totalno smeće, doslovno neigrivo, isto od Cryo-a, zove se Frank Herberts Dune.
Izbjegavajte to govno.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 18/12/2019 09:57:29
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/12/2019 : 15:00:44  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
I u srbiji ide ponovo dina
Tako da nismo osudjeni na kentaur polaris i ona otokar kresovani izdanje koje ja imam
Hrvatska izdanja su skuplja i nedostupna u bih

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 18/12/2019 : 16:00:30  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
[/url]

Edited by - vukozec on 18/12/2019 16:01:27
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 15/01/2020 : 08:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Nego jesam li ja jedini kojem je Lynchov film odličan?
Mene je baš taj film navukao na franšizu.Ima mi neku tako bolesnu atmosferu, rekao bih psihodelični SF. Svidjaju mi se kostimi,muzika, fenomenalno ljigavi i odvratni Baron Harkonnen... Film je svopjevrstan trash, ali meni je baš drag.



Nisi jedini Mene je bas taj film navukao na Dinu, pogotovo zato sto sam ga gledao u djecjoj i vrlo prijemcljivoj dobi. I tocno su me privukle iste stvari kao i tebe, atmosfera, Harkonnen, muzika.

Nadji pa pogledaj taj fan edit Redux, podize film na novu razinu.

@vukozec: Nabavio i ja

Azurirao sam prvi post, stavio informacije o kompjutorskim igrama, soundtrackovima te jednu zanimljivost iz prvog romana.

Edited by - fandango on 15/01/2020 08:47:47
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 15/01/2020 : 10:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Lyncha sam gledao jako davno, kao klinac. Sjećam se Kylea, Stinga, pijeska i crva, ali ne puno više od toga. Prikazivali su je ove godine na Fantastic Zagreb Film Festivalu ali karte se nisu posložile da je uhvatim (kao ni 5 godina prije toga, ako se ne varam). Nadam se da bi je mogli prikazati u Tuškancu ove godine, s obzirom da ide novi film, rado bi to pogledao na velikom platnu.

Prvu knjigu sam čitao (i jedino nju) prije petnaestak godina, te sam i tu također već zaboravio detalje priče. Možda bih je mogao ponoviti ove godine, premda se sjećam da mi je bila malo zamorna (puno digresija sa detaljnim opisima). Čitao sam neko prastaro jugoslavensko izdanje, koje bi preporučili od ovih novih, Izvori ili Egmont?

quote:
Originally posted by fandango

[
@vukozec: Nabavio i ja



Board game iz 1979. nisam nikad igrao, no dugo mi je bila na vrhu liste kultnih koje bih volio probati/imati. Ove godine su konačno uspjeli dobiti prava za reprint koji je izašao za vrlo simpatičan omjer cijene/kvalitete, pa sam ga nabavio, premda sam bio svjestan da će mi za njega biti teško organizirati igranja. Mane igre su ujedno i njene vrline zbog kojih je kultna: igra vrlo dobro prenosi temu i radnju priče, što znači da je najbolja u punom broju od 6 igrača gdje svaki igrač kontrolira jednu od frakcija, a pritom svaka frakcija ima vlastita pravila. Znači igra ima veliki početni learning curve, asimetrična je, dugo traje i može se lako desiti da već na početku fatalno zaostanete, što sve ne odgovara mom srednjovječnom društvu naviklom na moderne euro igre :)

@Fandango, ako si zainteresiran za igranje u Zagrebu, mogli bi se dogovoriti ;)

quote:
Originally posted by DiSkAcH


Ovaj novi Dune čekam ko ozebli sunce, Villeneuve je IMHO jedan od top redatelja u zadnje vrijeme, BR2049, Prisoners,Sicario, Arrival, Enemy....mislim ima li iti jedan njegov film da nije odličan?

Imam baš ogoromna očekivanja od ovog filma kao što sam imao i za BR2049 i koja su ispunjena.



Naša majka (Incendies). Obavezno pogledati. Najjači Villeneuveov film (u filmografiji koja je, slažem se, među top 5 filmografija nove generacije).

Edited by - vukozec on 15/01/2020 10:16:59
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 16/01/2020 : 08:52:09  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Čitao sam neko prastaro jugoslavensko izdanje, koje bi preporučili od ovih novih, Izvori ili Egmont?

quote:
Originally posted by fandango

[
@vukozec: Nabavio i ja



@Fandango, ako si zainteresiran za igranje u Zagrebu, mogli bi se dogovoriti ;)



Za igranje rado, ali eh, da sam u Zagrebu. Zivim u inozemstvu, a u Zg sam jednom godisnje, ako i toliko. U biti, u Hr sve rjedje. Ali ako mozemo nekako virtualno, nema problema.

Sto se knjiga tice, ja sam na nasim jezicima najprije procitao ono staro, cini mi se da je Otokar Kersovani bio u pitanju, a od Izvora sam odustao zbog prijevoda. Od tada pa nadalje na engleskom citam Dinu.

Ne sjecam se tocno je li to bilo u kojoj prevedenoj knjizi ili sam sudjelovao u nekoj diskusiji kada je netko tumacio da je Atreides i Atreid zapravo pogresan prijevod i da bi se na hrvatskom Paul Atreides morao prevoditi kao Paul Atrejevic. Brijem da je ovo drugo. A mozda je i Frodo Torbar :)

Egmontovo izdanje nemam pojma kakav je prijevod.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/01/2020 : 00:23:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/01/2020 : 00:33:29  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
evo i stripa:
https://ew.com/books/2020/01/07/see-first-images-from-the-dune-graphic-novel/

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 23/01/2020 : 08:09:16  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Sto se filma tice, samo da ne bude, tresla se brda, rodio se mis. A sto se stripa tice, kad vidis tko su scenaristi...
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 23/01/2020 : 09:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Hm, meni je intrigantan strip, piše da će pokriti samo radnju prve knjige, nikakvih novih zapetljavanja ne bi onda trebalo biti, samo adaptacija. Sienkiewicz će raditi naslovnice.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 24/01/2020 : 07:59:12  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Drugim rijecima, to ne mogu zasrati, ni da hoce
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000