forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČAROBNA KNJIGA PREDSTAVLJA - MURENA
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/02/2020 : 09:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33

quote:
Originally posted by kasper

rec je o prvom tomu, drugi je ok. naravno ovi sto se ne bune, nece buniti ni ovde - logicno. toliko

ck
https://issuu.com/carobnaknjiga2/docs/murena_1_prev




Treba uzeti u obzir da u fizičkom izdanju nema toliko margina kao što je ovdje u previewu jer se papir odsjeće tamo gdje su crtice u previewu. Diskach je stavio sliku gdje se vidi da su margine levo i desno u oba dva integrala iste. Problem je što su table po visini drugačijih proporcija pa se tu ne da nešto dosta uraditi.



da se, promeni se format. ovako ako nastave dosta stripova ce biti 'zarazeno' jer eto, nemogu oni nista da urade, strip je izasao tako kako je izasao. sta sad ono tu mogu & druge price. tako su uradili inkala koji je manji od onog vistinog od pre 35 godina
na drugom linku kojeg sam dao, iako to nije album nego manji casopis, vidi se kako se na pribliznim dimenzijama moze izvuci vise. to je sustina
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/02/2020 : 09:05:00  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
izreklamirao sam ovu murenu za sve pare, ocekujem besplatne primerke od izdavaca!
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 26/07/2020 : 14:55:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Doba Starog Rima, naročito tih 100tinjak godina kad su Julijevci-Klaudijevci vladali, predstavlja jednu od opšte poznatih i najzanimljivih priča o stvaranju imperije i žrtvama koje su morale biti prinešene toj ambiciji kako bi se cilj i ostvario.

A kad je cilj ostvaren, što ostaje osim zadržati se na tom vrhu po svaku cijenu, pa i ako to znači ubijati svakoga ko i izdaleka može biti prijetnja, a najviše svoju familiju. Nije ni čudo što su u jednom takvom vremenu živjeli neki od najživopisnijih i najkvoločnijih vladara i neke žene čije su ambicije bile toliko velike da i danas zapanji na što su sve bile spremne kako bi osigurale sebi i svom potomstvu moć, najmoćniju od svih droga.

Na tim temeljima počiva i priča koju su Difo i Delabi predstavili u ovih 8 albuma. Sve počinje neograničenom ambicijom Agripine, žene imperatora Klaudija i majke budućeg imperatora Nerona, koja ne bira sredstva da svog sina dovede na presto i preko njega zavlada svijetom. Ona je glavni negativac prva 4 albuma i svojom pojavom, pristupom i postupcima dominira radnjom i gura je naprijed. Tu su i dva Lucija, jedan budući imperator i drugi njegov prijatelj po kojem je nazvan cio serijal. Njihov neizbježni sukob će gurati priču nakon Agripinine smrti, a ipak ne Popeja koja je nazivom drugog ciklusa nagovještavana kao osoba koja će zamjeniti Agripinu, ali realno nije joj ni do koljena.

Ono što mi se ovdje dopalo, a nedostaje Marinijevim Orlovima Rima, je veća ambicija autora u pristupu temi koju obrađuje. Kontekst je mnogo širi, iako i ovdje ipak ograničen, jer osim borbe za vlast, dvorskih spletki, iznevjerenih prijateljstava, ljubavi, neograničenih ambicija i osvete, umnogome zanemaruje političke prilike tog vremena, probleme sa kojima se Rim suočavao i fokusira se na ovo prvo. Ali i to prvo mi je bilo dovoljno zanimljivo da progutam ovih 8 albuma za vrlo kratko vrijeme, možda i zato jer sam upoznat sa pozadinom priče i mogao sam dodati to što je Difo izbjegao ili propustio da prikaže.

Fokus je na razvoju ličnosti i njihovim postupcima i tu Difo dosta dobro barata temom. Neobičan i zanimljiv mi je bio prikaz Nerona, koji nije prikazan samo kao bezumni vladar sa kompleksom boga, već i osoba koja je sposobna da voli, tuguje, oprosti, pa i pomogne slabijima. Koliko je to istorijski opravdano i tačno je druga priča, ali u kontekstu ovog serijala može se smatrati plusom. Generalno, ni ostali likovi nisu crno-bijeli i zbog toga djeluju mnogo životnije i daju ovom stripu na uvjerljivosti.

Kad se malo promisli o putu koji su prešli dva Lucija, pitanje je da li bi se njihove na kraju dominantne osobine iskazale da nisu bile pogurane akcijama drugih. U Neronovom slučaju postupcima Agripine, u Lucijevom Agripine i Nerona. U tom smislu, Neron je produkt Agripininih postupaka, a Murena Neronovih.

Sve u svemu, veoma zanimljivo djelo, koje ipak nije završeno i za konačnu ocjenu moramo sačekati da Difo završi priču. Za sad je pokriven period od 54. do 63. i velikog požara u Rimu i nije mnogo preostalo do Neronovog kraja, pa vjerujem da će narednih nekoliko albuma pokriti i taj period.

Crtež je odličan, Delabi je vodio računa o detaljima i velika je šteta što je prerano preminuo, pa će drugi crtač morati da završi započeto. Prelijepi su prikazi Rima preko cijele stranice, likovi se jasno međusobno razlikuju i generalno je dosta lako pratiti što se dešava.

Ono što mi se nije dopalo je često prenaglašena golotinja (pogotovo muška), kad joj nije bilo mjesta, ali vjerujem da su autori time ipak željeli da pokažu kakav je bio pristup ljudskom tijelu u tom vremenu, a ne da šokiraju ili da skrenu pažnju sa glavne radnje.

Nestrpljivo čekam nastavak priče.

Tema: 5
Scenario: 4
Crtež: 5

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 31/01/2021 : 13:28:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Posle dosta odlaganja, prvenstveno zbog kriminalnih margina u prvom integralu ČK nabavih i ovo izdanje.
Bilo je dvoumljenja između ČK i Bookglobe izdanja, ali je ipak cena presudila (posebno što sam ovo uzeo na jednoj od aukcija).

Što se samog kvaliteta izdanja tiče moglo je to puno bolje u prvoj knjizi. Mada posle nekoliko pročitanih strana jednostavno prestanete da obraćate pažnju na margine, i sve dođe na svoje.
Druga knjiga tehnički veoma dobra.

Samo razdoblje starog Rima i događaji koji prožimaju ovo doba mi je oduvek bilo interesantno.
Posebno što su događaji potkrepljeni nizom istorijskih činjenica koje su autori tokom istraživanja prikupili i vešto ubacili u strip.
Defaux je odradio dobar posao uzevši Nerona (uz naravno Murenu) kao glavne likove i oko njih počeo da plete priču karakterističnu za taj burni period u samom Rimu.
Ubačene su sve značajne istorijske ličnost koje su imale uticaja na tadašnje društvo: Seneka, Agripina, apostol Petar, Vespazijan, Klaudije…

Kroz njihove ambicije i snove, postupke i međusobne odnose (naravno ubacujući pregršt sporednih likova) Defaux nam daje odličan prikaz rimskog društva tog vremena.
Sve je tu: borba za vlast, intrige i spletke, laž i osveta, ali istovremeno i prava prijateljstva, odanost, ljubav prikazana kroz sve emotivne i čulne aspekte, pokajanje…
Jako dobro urađena karakterizacija likova i njihov razvoj kroz priču. Ništa nije crno-belo, niko nije samo dobar ili zao, svako ima svoje ambicije, razloge i opravdanja.

Kroz priču dobijamo detaljan prikaz života u samom Rimu, organizacije vojske, politike, pojave ranog hrišćanstva.
Detalji borbi, proslava, orgija, na kraju i ogromnog požara su zaista izuzetni.
Nema nikakvog ulepšavanja večnog grada.

Priča je dinamična, događanja i akcija su non-stop, jednostavno uvlače čitaoca u taj surovi svet intriga kojima kao da nema kraja.

Crtež Delaby-ja je posebna priča.
Detaljan, raskošan, sa svim onim sitnicama koje nam dočaravaju doba starog Rima.
Scene borbi u kojima krv pršti na sve strane, prikaz samog grada, unutrašnjosti rimskih kuća, i kao šlag na tortu prikaz tog istorijskog požara.
Sve što je Defaux zamislio, Delaby je svojim crtežom preneo na table, dajući sebi svojstven pečat ovom stripu.
Izuzetno.

Ja sam inače neko ko veoma voli ovaj istorijski period, pa sam možda i subjektivan.
Po meni je ovo jedan odličan strip koga ne treba propustiti.
Preporuka za čitanje, a što se mene tiče strip ostaje u kolekciji, naravno.

Carpe diem

Edited by - DzekDenijels on 31/01/2021 13:31:52
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/04/2021 : 17:44:32  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Murena - integral 1

album/poglavlje III

str. integr. 109

"Tri puta su već pokušavali da ugase vatru na lomači... Ali uzalud!"

valjda - "upale".

album/poglavlje IV

str. integr. 172

"Borićeš se sa čovekom koji ti je ubio majku."

trebalo bi "koji mi je ubio majku."

strana 170

"da li si ti rob ili čovek?" bi bilo logičnije "rob ili muškarac"

...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/04/2022 : 00:53:38  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Murena 1 (ČK)


Uprkos nemalom broju osrednjih stripova i autora obilne francusko-belgijske produkcije, još uvek smatram takav pristup stripu najozbiljnijim i najambicioznijim. Ali visoke ambicije posledično povlače visoke vrednosne kriterijume. Tako se Murena ne poredi sa Judge Dreddom, pa ni Betmenom, ali može sa delima Roberta Gravesa (I, Claudius), koji je etalon za istorijska dela smeštena u stari Rim.

Scenario Jeana Dufauxa nema ni izbliza "jačinu" Gravesovih i sličnih dela; on je temeljno proučio istoriju i sa te strane, njegova rekonstrukcija ostavlja utisak autentičnosti, ali nedostaci leže na dramsko-umetničkoj strani. Događaji koje Murena prati održavaju pažnju čitaoca, ali su motivacije i postupci likova predstavljeni prilično neubedljivo. Time su realističnost likova i ukupna dramatičnost umanjene, kao i zainteresovanost za likove, radnju i ukupan, konačni učinak.

Crtež Delabyja je detaljan, sa puno uloženog truda, ali ništa više od visoko-korektan i teško da će impresionirati vizuelne sladokusce.

Prvi ciklus od 4 albuma u ovom integralu, Ciklus majke, bavi se dolaskom cara Nerona na vlast i slovi kao najbolji u serijalu.

***
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000