forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kinowa
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 21/05/2020 : 21:36:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Navodno je prema Kinowi i Mefisto iz Texa inspiriran time (iako je Tex kao strip ranije nastao) te se po prvi put u serijalu pojavio obučen u vraga, isto s tim roščićima (tabla ispod).





Ne može Mefisto biti inspiriran Kinowom ako je epizoda s Mefistom izašla u šestom mjesecu 1949. godine, skoro godinu dana prije Kinowe.
Uz to, Mefisto je obučen u vraga jer zajedno sa sestrom nastupa u salunu, tako da to nema baš nikakve veze s zastrašivanjem.
To što je vinjeta u kojoj je on tako obučen iskorištena kao jedna od naslovnica, a kasnije je taj motiv iskoristio i Villa u svojoj verziji naslovnice je više stoga jer je scena efektna, što se vidi i prema ovom krivom zaključku.

Ukratko, čista slučajnost.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 21/05/2020 : 22:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Sorry, ja sam onda nešto pobrkao, hvala na ispravci Pisalo je ovo na talijanskom i postavljena ta tabla sa Mefistom, pa sam ja izvukao krivi zaključak.

quote:
Anche se altri personaggi nati prima, come Tex, non faranno mancare al proprio arco la freccia della componente magico-orrifica: Mefisto fa, infatti, la sua apparizione nelle strisce del ranger nel 1949 in veste di illusionista agghindato da diavolo, per mettere in campo le sue arti diaboliche solo nel 1958.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 21/05/2020 : 22:07:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by ReemCP
Spominje se isto tako, da se to odnosi i na Demon Jacka Kirbyja, iako nisam baš to skužio.



Demon je iz 1972. znači kasnije od Kinowa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Etrigan_the_Demon

https://them0vieblog.com/2012/10/19/the-demon-by-jack-kirby-reviewretrospective/



Inače, najtoplija preporuka za Kirbyjevog Demona.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 21/05/2020 : 23:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Sorry, ja sam onda nešto pobrkao, hvala na ispravci Pisalo je ovo na talijanskom i postavljena ta tabla sa Mefistom, pa sam ja izvukao krivi zaključak.

quote:
Anche se altri personaggi nati prima, come Tex, non faranno mancare al proprio arco la freccia della componente magico-orrifica: Mefisto fa, infatti, la sua apparizione nelle strisce del ranger nel 1949 in veste di illusionista agghindato da diavolo, per mettere in campo le sue arti diaboliche solo nel 1958.




Da, tu samo kaže ono što sam ja dijelom napisao, da se pojavljuje '49. kao iluzionist obučen u vraga, a tek '58. dobiva svoje dijabolične moći.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/05/2020 : 10:47:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Aha, onda je i taj misterij riješen, hvala

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/05/2020 : 16:48:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


Scenarist: Andrea Lavezzolo
Crtač: EsseGesse

04. Stijena Kostura
Datum izlaska: 22.05.1950.
Trajanje: 34 pasice (str. 182-193, Ludens Blek 71)

Sam je u prethodnoj epizodi saznao da je pleme Pawnieja zarobilo tri bijelca nakon onog masakra što su napravili u utvrdi Caution i da su zarobljenike odveli u njihovo selo, tzv. "Pueblo". Lavezzolo nam objašnjava da se radi o nekakvom trajnom naselju, nastambama sličnim onim meksičkim. Glavni fokus priče jest na oslobađanju zarobljenika te njihovo odvođenje na sigurno područje, tzv. "Stijenu Kostura"..

Da slučajno nisam dosad znao da je Lavezzolo scenarist ovog serijala (iako bih sigurno posumnjao, barem što se tiče načina korištenja didaskalija), ovdje je to evidentno da je on scenarist. Spominjao sam Samovog konja Binga koji će također kao kasnije njegova "mlađa" verzija (Crna Munja) izvoditi neke nezamislive stvari, što automatski povećava naivnost ove konkretne epizode. I samo oslobađanje je dosta naivno prikazano, ali vrhunac infantilnosti je upravo ta "akcija" Samovog konja koji, nakon što je Sam uspio osloboditi ljude, nekako sam postao (nakratko) zarobljenik Indijanaca, ali, spretni konj Bingo dolazi po svog gospodara (koji je svezan), podiže ga ustima i odnosi kao što to psić napravi kad nosi neku kost (već viđeno kasnije i u Malom Rendžeru). No dobro, ipak je ovo pisano prije 70 godina pa ću malkice i zažmiriti na tu scenu. Iako se to moglo drugačije napraviti.



"Stijena Kostura" je ujedno i naziv ove epizode, tako se spominje i u Ludensu (u jednom oblačiću), ali par stranica poslije, prijevod je "Stijena Duhova" što pomalo zbunjuje. Valjda se trebao koristiti isti prijevod kad je već tako navedeno koju stranicu prije. Razlog zašto je taj masiv koji se uzdiže usred prerije dobio takav naziv jest u tome što su podno njega pronađeni španjolski ratnici, kosturi u još uvijek, starim zahrđalim oklopima.

Sam i dvojica preživjelih su tu mogli predahnuti i malo razmijeniti informacije, a ono što valja izdvojiti je održavanje skorašnjeg velikog sastanka poglavica gdje bi glavnu riječ trebao držati "Crveno Pero", upravo sin od Sama (oni još ne znaju jedan za drugog). Tako da je u narednim epizodama neminovan njihov ponovni susret jer Sam namjerava krišom otići na taj sastanak.


Vinjeta vs. naslovnica ove epizode

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 24/05/2020 16:51:56
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/05/2020 : 20:23:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


Scenarist: Andrea Lavezzolo
Crtač: EsseGesse

05. Gospodar munje
Datum izlaska: 29.05.1950.
Trajanje: 33 pasice (str. 193-204, Ludens Blek 71)

U ovoj kratkoj epizodi, dosta se toga dogodilo pa krenimo redom. Sam je saznao za to veliko okupljanje poglavica, a prije toga se susreo sa jednim starim poznanikom imena Long Rifle (valjda kao "Duga Puška"). Izgleda da će taj lik biti od važnosti u ovom serijalu jer vidio sam nekoliko naslovnica na kojima se upravo on nalazi. Njegovo i Samovo poznanstvo seže još od vremena kad mu je jednom Sam spasio život. Po tjelesnoj građi, Long Rifle onako mršav i krakat, malo podsjeća na Frankieja (Mali Rendžer).


Vinjeta vs. naslovnica ove epizode

Njih dvojica će se zajedno zaputiti na taj spomenuti sastanak poglavica, a događaji koji će uslijediti, dovesti će do toga da će Sam čak dvaput spasiti život svom sinu (Crveno Pero), a njegov sin će ga pokušati ubiti. Stvarno neke lude okolnosti! Samov novi suputnik, Long Rifle također ne zna da je njegov prijatelj u biti Kinowa, a kad su se bili u jednom trenutku razdvojili, Sam se pojavio kao Kinowa pred poglavicama, ne bi li zastrašio Indijance i poručio da se povuku, da zakopaju ratnu sjekiru. Slučajno je opalio grom u tom trenutku, što je još više uvjerilo naivne Indijance da je Kinowa zao duh i da se ne valja petljati s njim. Jedino se njegov sin nije dao obeshrabriti, ali već je bilo gotovo, njegovim prijateljima Indijancima je bilo dosta. Otud i naziv ove epizode, "Gospodar munje", isti naziv kakav imamo i u jednoj epizodi Malog Rendžera.

Pojavljivanje Kinowe pred Indijancima, dosta me podsjeća na ona Zagorova pojavljivanja pred Indijancima, kad Zagor uvijek nekako želi to izvesti na efektan i dojmljiv način, ne bi li impresionirao i ostavio utisak kod Indijanaca.


Pojavljivanje Kinowe pred Indijancima

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 27/05/2020 20:24:29
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000