forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 road trip duž Jadranskom obalom iz 1939
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 04/03/2020 : 00:20:35  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Kupio sam album od 190 originalnih fotografija iz 1939 godine, gdje je neki Nijemac napravio road trip duž Jadranskom obalom od Venecije do Boke Kotorske.
Što je zanimljivo je to, da se čita ko dnevnik, jer ispod fotografija ima i zapis (lokacija, posebnosti,...) pa se lakše može pratiti njegov put. Ima još jedna posebnost a to je, da je to prije početka drugog svijetskog rata, pa su na fotografijama zgrade, gradovi, ljudi,...koji su možda kasnije bili razoreni ratom, ljudi prognani itd....
Nekako mi se činilo, da to trebam kupiti ja, umjesto nekakvog Španjolca, Novog zelanđanina ili bilo kog drugog kolekcionara, koji sakuplja ovakve stvari a ne živi ovdje, pa da se ne izgubi trag.
Osim albuma ima i neki jelovnici, pa cijenik itd,....

Eto, šta je pisalo u tom oglasu:

Original-Album von 1939 mit 190 Fotos / Reisen Italien - Jugoslawien


Schönes altes Original-Album wie abgebildet mit 190 fest eingeklebten Fotos, ferner enthalten Aufzeichnungen....Reiseabrechnung 1939....2 Menükarten Grand Hotel Toplice….Fotos u.a. von:

- Venedig...Dalmatien....Triest...Pola...Dubrovnik...Pile...Fort Bokar...Ragusa....Trebinje...Teplice...und viele mehr...

Fotos und Album in guter bis sehr guter Erhaltung.


Sada imam nekoliko mogučnosti, koje razmatram:

-jedna je, da ja nakon 80 godina, idem istom rutom, kao taj Nijemac i obiđem sva ta mijesta i fotografiram, pa da se može uspoređivati fotografije iz 1939 i 2020 da se vidi jel se nešto promjenilo itd....

-druga opcija je, da ja to prodam npr Hrvatskom muzeju Turizma iz Opatije, ali ne znam, da li če oni to htjeti kupiti, jer mi još nisu odgovorili. Da li mi možete reči, koji su još muzeji u Hrvatskoj koje bi ovo moglo interesirati?

-treča opcija je, da prodam nekom kolekcionaru, ili piscu ili nekom novinaru tipa ala Goran Milić koji če to dalje israživati, možda napisati neki osvrt za neke novine, nekom arhivaru, nekom muzeju,....

-četvrta opcija je, da pocepam album i rasprodam fotografije jednu po jednu ili napravim lotove, pa ako je netko od vas zainteresiran za npr stare fotografije Dubrovnika, Pule,....i ostalih drugih gradova. Možete npr fotografiju uvečati pa stavite na stijenu za uspomenu npr...

-peta opcija je, da može i neki forumaš od mene odkupiti taj album, ako ga netko želi imati, pa ga prodate ili donirate nekom muzeju npr. ili ga zadržite


Najprije sam kontaktirao vas na ovom forumu, jer ipak je najviše Hrvatskih fotografija, pa ako je netko zainteresiran, neka se javi.

Ja sam album več platio, ali trebam sačekati nekih 7-14 dana da mi stigne iz Njemačke, tada ga mogu i detaljnije poslikati, i reči koje sve fotografije su unutra, koji gradovi itd....

Za sada mogu jedino pokazati neke od fotografija koje su bile u tom oglasu, ako netko nešto prepozna. Svih fotografija bi trebalo da bude 190, ovo je samo manji dio nekih od tih:











njofra32
Average Member

733 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 04/03/2020 : 08:09:21  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
jako lijepo izgleda
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 04/03/2020 : 21:22:46  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
Odlično, ovo bi baš volio vidjeti u živo.

Euro nemaš se što misliti:
"-jedna je, da ja nakon 80 godina, idem istom rutom, kao taj Nijemac i obiđem sva ta mijesta i fotografiram, pa da se može uspoređivati fotografije iz 1939 i 2020 da se vidi jel se nešto promjenilo itd...."

Poslije ćeš lakše odlučiti što s albumom i imati još jednu avanturu iza sebe.
Go to Top of Page

Cuvam starudije
Senior Member



1908 Posts

Member since 03/02/2012

Posted - 04/03/2020 : 21:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Cuvam starudije a Private Message  Reply with Quote
Lepa stvar
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 04/03/2020 : 23:26:39  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
To bi mogao biti odlična osnova za nekakav turistički propagandni material (tiskani ili digitalni) tako da bi stvar mogla biti zanimljiva za Ministarstvo turizma ili HTZ
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 06/03/2020 : 13:42:59  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
stigao danas album, unutra ima 193 fotografija, ima i Trebinje (Bih), Bled (Slovenija), Hrvatska (najviše ima Dubrovnik, Lapad, i okolina) Crne Gore ima puno (Boka Kotorska, Hercegnovi, Cetinje,...) ima i ljudi u narodnim nošama, zazalak sunca, plaže, brodovi, pristaništa, crkve, gradovi, more, otoci,...
Ima čak originalni račun uplačenog putovanja u Minhenu sa postavkama, ima i prezime ovog koji je išao na putovanje za dvoje osobe (valjda supruga?), neki Dr. Krehl (čini mi se), ima i neki list sa opisom na njemačkom (ja mislim da je svaki list, album ima 25 listova, koliko je i brojeva na tom listu) opisao detaljnije, da se zna šta je fotografiramo + nekakve posebnosti npr koliko metara ime neko brdo i slično,...teško je to čitati jer je na njemačkom. Ima i dvoje originalnih jelovnika iz Grand Hotela Toplice na Bledu, na slovenskom i njemačkom jeziku, piše šta je za ručak i večeru, cijena u dinarima.

Fotografije su dosta malene ali vjerovatno su takve bile u to vrijeme, ipak je to 1939 godine, jako lijep album. I onako "njemački" uredno složen, kojeg j enetko čuvao 80+ godina, koji je preživio drugi svijetski rat, bombardovanje i sve!
Koliko toga važnijeg je bilo uništeno u drugom svijetskom ratu, no ovaj album je preživio sve.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 07/03/2020 : 21:17:29  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Možda previše ne-hrvatskog za hrvatske institucije. Probaj sa Crnom gorom, možda bi bili zainteresirani za CG dio albuma
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 07/03/2020 : 22:12:59  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Kontaktirao sam Grand Hotel Toplice na Bledu, jer ima nekoliko fotografija njihovog Hotela + Bled i okolina a uz to ima i dvoje jelovnika (kosilo i večera), pa sam im predložio da im mogu prodati cijeli album ili samo te jelovnike iz 1939 godine, pa onda oni mogu napraviti nekakav retro, gdje posluže ta jela koj asu bila na jelovniku prije 80+ godina.
Nisu mi još odgovorili.
Zainteresiran je i Zmago Jelinčič, dao mi je broj telefona da ga nazovem (malo mi je glupo ga zvati, pa ga nisam nazvao, da se ne posvađamo oko politike haha....), kontaktirao sam i akademika Jožeta Pirjevca iz Trsta (on je zgodovinar i pisac) i još neke druge ustanove.
Crnu Goru još nisam kontaktirao, iako su najbolje fotografije upravo iz Crne Gore i BIH (Trebinje), ono zanimljivi ljudi, koji su pozirali (neki čiča sa dugačkim brkovima i šajkačom ili šta se več nosi, pa market/tržnica, pa neke djevojke koje su pozirale itd,....ono stvarno lijepo i zanimljivo. Kada gledaš album stvarno imaš osječaj da gledaš neki crno bijeli dokumentarac. Isto tako zanimljive fotografije su iz Venecije, ma cijeli album je super, samo to treba znati cijeniti. Ne vole svi ovakve stvari, nekima možda smeta što su crno bijele, ili što su malene veličine,...recimo zalazak sunca, iako crno bijeli, vidi se sasvim drukčije, ono nekako "artistički", dramatično, iako crno bijeli zanimljiv na svoj način, da bi npr tu fotografiju povečao, bila bi kao umjetnička fotografija u to sam siguran.
Možda bi bilo dobro kontaktirati nekog fotografa npr ARNE HODALIČ, pa da se napravi razstava tih fotografija, samo mislim da bi za razstavu trebalo ih povečati a možda bi se time izgubio draž i kvaliteta, možda bi se sve nekako razvuklo ili ne....to bi mi trebao reči neki fotograf kako to ide.
Go to Top of Page

motorista
New Member



Serbia
256 Posts

Member since 16/02/2019

Posted - 07/03/2020 : 22:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send motorista a Private Message  Reply with Quote
Mislim kako bi bila šteta rasparčati nešto tako...

Svakako, ukoliko bih rešio da ga prodam, prvo bih skenirao album.

Što se slika i njihovog uveličavanja tiče, preporučujem programčić "Benvista fotozum pro" ("BenVista PhotoZoom Pro") – nakon nekoliko dana iskustva postižu se bolji rezultati nego nakon par godina sa "Fotošopom" (naravno, u kombinaciji su najbolji).
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000